» »

Razvoj iz junior v senior developeja

Razvoj iz junior v senior developeja

1
2
»

kuall ::

user4683 je izjavil:

Se ne spomnim primera, da bi tako hudo falili z nekom med razgovori, da bi morali karkoli "popravljati" po preteku preizkusne dobe (mislim da je 3 mesece).

Heh, par napak vidim v tem razmišljanju.
Mogoče imaš sistem ocenjevanja v teh treh mesecih tako slab, da sploh ne vidiš, ali je nekdo dober ali ne.
Ne moreš vedeti, koliko BOLJŠIH kandidatov je tvoj sistem sfiltriral ven.

user4683 ::

Glede na to, da smo kljub relativno majhnemu stevilu zaposlenih izjemno produktivni, bi rekel da je prakticno nemogoce, da se kdo "slepa". Od 0 do unicorn v parih letih od ustanovitve tezko prides ce nimas odlicnega kadra (in seveda produkta). Smo koga odlicnega odslovili? Verjetno res. Smo si pa skoraj zagotovo prihranili cas s kom, ki ne bi bil primeren.

In kot je rekel Smurf, precej jasno je ze v prvi uri razgovorov. Prav tako pa ni sans da potem v naslednjih mesecih ne bi mogel nekoga oceniti, razen ce ga brez dela zapres v klet. Zato pa obstajajo engineering managerji.

Smurf ::

user4683 je izjavil:

Smo koga odlicnega odslovili? Verjetno res. Smo si pa skoraj zagotovo prihranili cas s kom, ki ne bi bil primeren.

Ja sej to je smiselno. Da koga zgresis stane bistveno manj kot to, da zaposlis napacnega.

kuall ::

Smurf je izjavil:

Da koga zgresis stane bistveno manj kot to, da zaposlis napacnega.

Napačnega lahko po parih mesecih odpustiš. Unega genija, ki si ga po svoji neumnosti odslovil pa ne bo nikoli več nazaj. Bo že našel pri konkurenci.
Sigurno obstaja na tisoče zgodb, ko so odslovili genije, s katerimi bi lahko polno zaslužili .
To je en pomemben aspekt, ki se ga zanemarja. Noben o tem preveč ne razmišlja niti ne govori.
Podoben pojav kot uno, ko noben ne govori o nedolžno obtoženih. So si že sami krivi bodo rekli ljudje.

user4683 ::

Noben o tem ne govori, ker ni tako grozno pomembno zgresiti nekoga, kot mislis. Ce si ga zavrnil na razgovoru si imel verjetno nek razlog. In ne samo ti, ker je imel razgovor z vec ljudmi. Seveda je mozno, da si koga narobe ocenil, ampak slabih kandidatov je precej vec kot dobrih - ce znizas kriterije bos posledicno zaposlil nekaj slabih samo zato, da ujames enega "genija".
Ko zaposlis nekoga tudi ustavis iskanje za tisto mesto, razen ce mislis se naprej iskati in vsem ostalim izbranim reci, da so se odlicno odrezali ampak da naj pocakajo se 2, 3 mesece, da vidis ce je tisti izbrani pred njim fail? Vse te komplikacije stanejo ogromno casa in resourcov. Teh pa ti vec kot ocitno primankuje, zato zaposlujes.

mr_chai ::

Poglej ta video in se uči :)

napsy ::

Za moje pojme je razlika med med junior and senior pri treh stvareh:

1. sirina in globina znanja: juniorji nimajo ne eno in ne drugo, mid-level dobijo globino, seniorji pa se sirino
2. fokus: juniorji delajo "one task at a time" in jim to pobere vso kapaciteto, mid-level vidijo sirso sliko in razmislajo o features, seniorji znajo tehnicno voditi celoten projekt
3. avtonomnost: juniorji niso avtonomno in vecina casa potrebujejo mentorstvo, mid-level so samostojni, seniorji mentorirajo

Kar se tice samega zaposlovanja se je potrebno zavedati, da imajo delodajalci tocno toliko casa za ocenit nekoga, kot je dolgi sam hiring proces. Tukaj so kljucne izkusnje hiring managerja oz. recruiterja. Zagotovo ne bo noben sane recruiter nameroma zaposljeval slab kader za to, da bo mogoce imel sreco pa nasel kaksnega 10x programerja.

Nasvet OP: v sluzbi vprasaj, kaksen je career plan in ali imajo career ladder. Na pogovorjih s tvojim leadom povej, da bi zelel rastit in ce lahko dobis neko mentorstvo in guidence. Ni ti treba bit sam pri tem, najdi si pomoc.
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: napsy ()

mr_chai ::

Mentorstvo je pomembna stvar, ki pa jo marsikje ne znajo ali celo nočejo izvajati. Če si junior pri takih, jim reci samo adijo, ker zgubljaš potencial. Drugače pa senior vs junior nazivi nič kaj dosti ne pomenijo. Bolj pravilno vprašanje bi bilo kako postanem dober programer.
Ne vem kaj je tvoje področje programiranja, kjer bi bil rad dober, ampak načeloma dober postaneš takrat, ko vadiš. So pa tri stvari, ki bi ti jih priporočal: Algoritmi, System design in Networking. Za vse to imaš knjige. Pri algoritmih naj bo še poseben poudarek na podatkovnih strukturah, kdaj se splača katero uporabiti, kakšne so kaj časovne zahtevnosti itd. System design pa te nauči katere lego kocke pašejo skupaj glede na zahteve sistema. Ko boš prebral kakšno tako knjigo, boš znal odgovoriti na vprašanja tipa "Kako bi implementiral Twitter?"
Tuki se tud naučiš o trade-offih, ne more biti vedno volk sit in koza cela.
Pri Networkingu pa pač, da poznaš OSI layer in eno implementacijo OSI-ja, najverjetneje TCP stack. Da mal veš kako stvari low level delujejo in kako se nadgrajujejo, da veš ker nivo kaj dela itd.. Takrat boš znal odgovoriti na vprašanja tipa "Stran ne dela, kako ugotoviš kaj je narobe?"

Lonsarg ::

Mentorstvo na začetku je zelo pomembno, ker se moraš navzeti načina razmišljanja in googlanja, remote delo zna biti handikaš, čeprav jaz sem z juniorju tudi po 2 uri vkup skupaj debugiral kodo remote, tak da če je mentor pravi se tudi remote da. Nato rasteš naprej sam preko dobrih projektov (kar vključuje tudi sodelovanje pri iskanju vsaj dela rešitve, če dobivaš zgolj preveč točno specificirana navodila kaj narediti ne bo nekega napredka) in googlanja.

Opažam da 50% juniorjev po več letih še vedno ne zna dobro googlat. Pridem jaz kot senior tja in v par minutah zgooglam (ker tudi sam nimam pojma o tej specifični zadevi) kar se je on matral več ur.

Zadnje dni sem dobesedno diplomiral glede neke SQL specifike. Več ur googlanja in branja člankov, ker je pač projekt zahteval da pravilno izberemo eno stvar (tudi popoldne doma, ker pač "padem notri" in mi ne da miru dokler ne naštudiram). Mi na kraj pameti ne pade, da bi take stvari vnaprej preko kakih knjig se šel učit :) Takrat ko kak projekt rabi sproti, to je to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Smurf ::

Mentorstvo je v resnici pomembno skozi celotno kariero. Se celo, ce koncas kot CEO je supe, ce imas kaksnega kolega direktorja s katerim lahko po brainstormas ideje pri kosilu.

111111111111 ::

user4683 je izjavil:

Noben o tem ne govori, ker ni tako grozno pomembno zgresiti nekoga, kot mislis. Ce si ga zavrnil na razgovoru si imel verjetno nek razlog. In ne samo ti, ker je imel razgovor z vec ljudmi. Seveda je mozno, da si koga narobe ocenil, ampak slabih kandidatov je precej vec kot dobrih - ce znizas kriterije bos posledicno zaposlil nekaj slabih samo zato, da ujames enega "genija".

Popolnoma se strinjam. Bolje 2-3 solidne in dobro funkcionirajo kot ekipa in se držijo rokov, kot pa enega genija, ki je sicer genij, ampak ga je treba čakat in se mu prilagajat. Za določena področja ne rečem, ampak po večini je dobra ekipa tista, ki odloča.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

kuall ::

zakaj pa bi genija čakal? genij naredi še enkrat hitreje tisto, kar 3-je solidni pacajo. junior bo pacal nekaj 1 mesec in še ne bo ok, jaz naredim v 3 urah.
podcenjuje se genije oziroma ultra produktivne delavce.

priznajte si, da ocenjujete na podlagi tega, ali so vam všeč čevlji od kandiata in take fore. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

111111111111 ::

kuall je izjavil:

zakaj pa bi genija čakal? genij naredi še enkrat hitreje tisto, kar 3-je solidni pacajo. junior bo pacal nekaj 1 mesec in še ne bo ok, jaz naredim v 3 urah.
podcenjuje se genije oziroma ultra produktivne delavce.

priznajte si, da ocenjujete na podlagi tega, ali so vam všeč čevlji od kandiata in take fore. :D

Ne ne gre za to. Sem sodeloval z vseh sort sposobnimi ljudmi. Gre za vrsto naloge. Za določeno rabiš ekipo, ki dobro sodeluje, za določeno pa genija.

Recimo banalni primer: nikoli ne bom dal v ekipo lokalnega genija kjer morajo sodelovati, front-end, back-end in dizajner. Ker bi po moje ostale pobil zaradi nesposobnosti, sam pa naloge pač ne more izvest, ker je enostavno preveč dela. Se je pa naš geek zakopal v optimizacijo SQL stavka za priklic in izračun določenih količin podatkov in proces v 1 mesecu zoptimiziral na 50% manj porabljenega časa. Za to bi lahko dal 10 ljudi v ekipo pa ne bi bilo nič v 2 mesecih.

Bolj merimo sposobnosti, pač ni vsak za vse. Naš geek bo verjetno ostal geek, ker ga vodenje sploh ne zanima in se tega zaveda, zato pa je nepogrešljiv pri SQL out of the box rešitvah. :D Plačo pa ima boljšo od mene in si jo tudi zasluži. Merljivo prihrani na 10k EUR.

P.S. Šele sedaj sem videl komentar o čevljih. Pri nas se ocenjujemo po copatih, ker praktično noben v pisarni ne nosi čevljev.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Zgodovina sprememb…

kuall ::

Lonsarg je izjavil:

Opažam da 50% juniorjev po več letih še vedno ne zna dobro googlat. Pridem jaz kot senior tja in v par minutah zgooglam (ker tudi sam nimam pojma o tej specifični zadevi) kar se je on matral več ur.

Jaz tudi to opažam s to razliko, da to ni omejeno na juniorje. Eni pač nikoli ne bodo znali googlat. To je bolj odvisno od talenta. Če bi jaz zaposloval bi ocenil sposobnost googolanja kot eno od ključnih veščin.

Lonsarg je izjavil:

adnje dni sem dobesedno diplomiral glede neke SQL specifike.

Katere?

111111111111 je izjavil:

Za določeno rabiš ekipo, ki dobro sodeluje, za določeno pa genija.

Imaš napačno predpostavko, da so geniji volki samotarji, s katerimi se ne da dobro sodelovat. Daleč od resnice.
Jaz opažam to: nesposobnost, lenoba in konfliktnost gredo skupaj.
Prilagodljivost (dobro sodelovanje), sposobnost (genialnost) in delovnost pa skupaj.

111111111111 je izjavil:

Se je pa naš geek zakopal v optimizacijo SQL stavka za priklic in izračun določenih količin podatkov in proces v 1 mesecu zoptimiziral na 50% manj porabljenega časa.

1 mesec je rabil? Jaz sem že večkrat v 1 dnevu zoptimiziral kodo od drugega programerja, da je hitrejša 100x in 1000x. Nič nisem pobil unih nesposobnih programerjev, samo nadimek sem mu dal "ta-nesposobni".:))

111111111111 je izjavil:

Pri nas se ocenjujemo po copatih, ker praktično noben v pisarni ne nosi čevljev.

Mišljeno je bilo za razgovore.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Lonsarg ::

kuall je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Opažam da 50% juniorjev po več letih še vedno ne zna dobro googlat.

Jaz tudi to opažam s to razliko, da to ni omejeno na juniorje. Eni pač nikoli ne bodo znali googlat. To je bolj odvisno od talenta.
Takim se reče večni juniorji, ne glede na naziv :)

kuall je izjavil:


Lonsarg je izjavil:

Zadnje dni sem dobesedno diplomiral glede neke SQL specifike.
Katere?
MS SQL Collation (kaj izbrati, migracije, novi UTF collationi,...). Ampak če zabredemo v to debato me boš najprej poslušal eno uro opravljati Microsoft, ker je tako brozgo iz tega naredil.

Smurf ::

Jaz in Znupy sva sicer govorila o tem, da je manj skode ce zavrnes primernega kandidata, kot pa sprejmes neprimernega.

Invictus ::

Smurf je izjavil:


Ja sej to je smiselno. Da koga zgresis stane bistveno manj kot to, da zaposlis napacnega.

Saj je vedno vsaj 3 (dandanes celo 6) mesečni poskusni rok. Pač investiraš nekaj keša v to, če je kdo res zanič, se pokaže v prvih 3-4 tednih, ko mu daš kako malo bolj kompleksno nalogo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

6bt9hmDwY ::

Smurf je izjavil:

Jaz in Znupy sva sicer govorila o tem, da je manj skode ce zavrnes primernega kandidata, kot pa sprejmes neprimernega.

Poznam primer ene psihologinje/človekovirnice iz znane slovenske firme, ki ji enega pogodbenika izločila zaradi nekih iz-procesov-odvzemajočih-čustvenih-odločitev, ker je trigerirala na frazo 'odvzemanje čustev' in zavrnila kandidata (izjemni tehnološki podkovanosti navkljub), ki se je uspešno dogovoril z drugo stranko za 30% višje plačilo (glede na odšteto provizijo izločenega posrednika še nekaj več). Tisti kandidat je menda želel častiti pizze vsem zaposlenim na prvi firmi, vendar si je premislil, čeprav bi skupni znesek pizz bil nižji od 'povišice'.

Tako, da ja, jaz se pridružujem vajinemu izhodišču.

Smurf ::

Invictus je izjavil:

Smurf je izjavil:


Ja sej to je smiselno. Da koga zgresis stane bistveno manj kot to, da zaposlis napacnega.

Saj je vedno vsaj 3 (dandanes celo 6) mesečni poskusni rok. Pač investiraš nekaj keša v to, če je kdo res zanič, se pokaže v prvih 3-4 tednih, ko mu daš kako malo bolj kompleksno nalogo...

Dandanes je v hitro-rastocih podjetij ponavadi bottleneck cas, ne denar.

Zimonem ::

Čas za integracijo ni kontanten ampak odvisen od problema in človeka. Menjanje na hitro.... In da po eni uri veš kaj človek zmore ne zgolj zna je bosa.
Ali pa gre za špagetarijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

c3p0 ::

Smurf je izjavil:

Jaz in Znupy sva sicer govorila o tem, da je manj skode ce zavrnes primernega kandidata, kot pa sprejmes neprimernega.


Če ni dosti kandidatov za razpisano pozicijo, se splača vzet tudi takega, pri katerem nisi čisto prepričan, pa potem po poskusni dobi, npr. treh mesecih vidiš, kam pes taco moli.

Mi smo vzeli npr. enega ki je prej delal v podobni tehnični smeri, pa nikakor ni bil sposoben obilice novih znanj. Je nato sam sprevidel, da ni dorasel nalogi in si že kar iskal in našel službo (na koncu to tudi povedal), ker je vedel, da tu ne bo prihodnosti zanj.

En drug pa je prišel iz čisto druge panoge, recimo s paralelno ustreznimi znanji in je hitro usvojil potrebno znanje, še vedno je v ekipi.

Prvi je obetal na papirju več.

Zimonem ::

Najbolje je z honorarci , vidiš kaj naredi. Itak je loterija s kadrom.

Spura ::

Lonsarg je izjavil:

Ampak če zabredemo v to debato me boš najprej poslušal eno uro opravljati Microsoft, ker je tako brozgo iz tega naredil.

Microsoft ni sposoben narediti nicesar, kar za developerje ne bi bilo absoultno nagnusno s tehnicnega in estetskega stalisca.

Zimonem ::

Vse je približno podobno, mariskaj je dražje, mariskaj pa še s slabšo podporo. Prekletstvo posla.

kuall ::

Smurf je izjavil:

Jaz in Znupy sva sicer govorila o tem, da je manj skode ce zavrnes primernega kandidata, kot pa sprejmes neprimernega.

Govorila sta o tem, da nimata pojma kaj delata in potem ubereta trotel-ziher metodo, da kandidat izpolni vse možne kljukice in še kakšno povrhu. :D

user4683 ::

Mislim, da se večina (pa ne samo v tej temi) strinja, da spray & pray metoda, ki jo ti zagovarjaš, v zaposlovanju ne deluje.

Invictus ::

Smurf je izjavil:

Invictus je izjavil:

Smurf je izjavil:


Ja sej to je smiselno. Da koga zgresis stane bistveno manj kot to, da zaposlis napacnega.

Saj je vedno vsaj 3 (dandanes celo 6) mesečni poskusni rok. Pač investiraš nekaj keša v to, če je kdo res zanič, se pokaže v prvih 3-4 tednih, ko mu daš kako malo bolj kompleksno nalogo...

Dandanes je v hitro-rastocih podjetij ponavadi bottleneck cas, ne denar.

Večina firm ni hitro rastočih. Poleg tega je hitra rast bolj trenuten hype, kot pa dolgoročnost. vsaj pri večini.

Dostikrat pa "hitro rastoče" preprosto pomeni podjetje z celimi kupi buzzzwordov in neurejenim delovnim okoljem. Ker se za hitro implementacijo neke rešitve delajo bližnjice brez nekega konkretnega premisleka in poenotenosti. Ko stvar crkne, pa spet akcija. Večinoma nepotrebna, če bi se bolj struktirirano delalo...

Mene so že po večih slovenskih firmah gledali ko čudaka, ko sem na razgovoru vprašal o:
- coding standardu
- code reviewu
- urejenosti dokumentacije
- vprašanje zakaj se toliko različnih jezikov uporablja
- zakaj se razvijalcu ne postavi delovno okolje avtomatsko
- ali sploh imajo delovno okolje pod kontrolo

Ampak verjamem, da ni povsod tako...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Smurf ::

Invictus je izjavil:


Večina firm ni hitro rastočih. Poleg tega je hitra rast bolj trenuten hype, kot pa dolgoročnost. vsaj pri večini.

Pri tistih firmah, ki ne rastejo bistveno, si lahko z zaposlovanjem se bistveno bolj konzervativen.

Invictus je izjavil:


Dostikrat pa "hitro rastoče" preprosto pomeni podjetje z celimi kupi buzzzwordov in neurejenim delovnim okoljem. Ker se za hitro implementacijo neke rešitve delajo bližnjice brez nekega konkretnega premisleka in poenotenosti. Ko stvar crkne, pa spet akcija. Večinoma nepotrebna, če bi se bolj struktirirano delalo...


S tem se ne morm strinjati. Hitro rastoca podjetja so ravno tista, ki imajo ponavadi porihtane procese, da se da skalirati. Tiste, ki nimajo, propadejo. Ce sem kje videl neurejena okolja, so bile to razne garazna podjetja s 5 zaposlenimi. Tam pa procesi res zdrzijo vse, ker se da nekako flikati.

Invictus je izjavil:


Mene so že po večih slovenskih firmah gledali ko čudaka, ko sem na razgovoru vprašal o:
- coding standardu
- code reviewu
- urejenosti dokumentacije
- vprašanje zakaj se toliko različnih jezikov uporablja
- zakaj se razvijalcu ne postavi delovno okolje avtomatsko
- ali sploh imajo delovno okolje pod kontrolo

Ampak verjamem, da ni povsod tako...

Ja sej si ze veckrat povedal, da si ti zbiral taka podjetja za intervjuje. Moram priznati, da se sprasujem zakaj se zmeraj znajdes na razgovorih takih podjetjih. Jaz naredim ze prej nek hitri check, da ne izgubljam casa s takimi.

Invictus ::

Smurf je izjavil:

Moram priznati, da se sprasujem zakaj se zmeraj znajdes na razgovorih takih podjetjih. Jaz naredim ze prej nek hitri check, da ne izgubljam casa s takimi.

Tako ne delam v Sloveniji. Grem sam včasih na intervju... >:D

Oz. sem delal do poletja v eni slovenski firmi, kamor me je povabil en bivši sodelavec zaradi izkušenj, sam sem pa ravno iskal. Ampak je on dal prej odpoved, kasneje še jaz :)).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

kuall ::

user4683 je izjavil:

Mislim, da se večina (pa ne samo v tej temi) strinja, da spray & pray metoda, ki jo ti zagovarjaš, v zaposlovanju ne deluje.

Jaz nič ne zagovarjam pray metode. Hočem samo poudarit pojav, ko ljudje napačno izbirajo, napačno obtožujejo itd in nočejo tega priznati oziroma so preneumni, da bi se zavedali, da kaj narobe delajo: narobe izbirajo ves čas na razgovorih, partnerje, prijatelje itd. tudi ves čas po krivem obtožujejo. pač ljudje so približna bitja, ker so preneumni, da bi bili bolj točni.

user4683 ::

Ne vem no, midva s Smurfom sva govorila o tem, da je metoda, kjer rajsi kaksnega dobrega zgresis, kot da zaposlis tri slabse, najverjetneje najbolje, kar si podjetje lahko privosci pri iskanju kadra. In to ni samo najino mnenje, ampak mnenje ljudi, ki se celo zivljenje ukvarjajo samo z zaposlovanjem.

Medtem ko ti:

kuall je izjavil:

Smurf je izjavil:

Jaz in Znupy sva sicer govorila o tem, da je manj skode ce zavrnes primernega kandidata, kot pa sprejmes neprimernega.

Govorila sta o tem, da nimata pojma kaj delata in potem ubereta trotel-ziher metodo, da kandidat izpolni vse možne kljukice in še kakšno povrhu. :D


kuall je izjavil:

Hočem samo poudarit pojav, ko ljudje napačno izbirajo, napačno obtožujejo itd in nočejo tega priznati oziroma so preneumni, da bi se zavedali, da kaj narobe delajo

kuall ::

Ziher metodo izberete. Ko nisi siguren (ko ne veš kaj delaš) naredi sigurno stvar - to je eno od zlatih življenskih pravil.
Samo to pravim, da se ne pretvarjat, kot da veste, kaj delate. :)

Zimonem ::

Ne sitnar, doskrat naročnik ne ve kaj sploh hoče.

Smurf ::

kuall je izjavil:

Ziher metodo izberete. Ko nisi siguren (ko ne veš kaj delaš) naredi sigurno stvar - to je eno od zlatih življenskih pravil.
Samo to pravim, da se ne pretvarjat, kot da veste, kaj delate. :)

Se zmeraj ne razumes. Izbere se taka metoda, ki ima najboljsi ROI. Poslovni svet se pri takih vprasanjih ne ukvarja s custvi.

Ampak zdej smo res ze zasli offtopic. Ta tema je o tem kako se razviti iz juniorja v seniorja, ne pa kuallovi problemi pri zaposlovanju.

kuall ::

Smurf je izjavil:

Poslovni svet se pri takih vprasanjih ne ukvarja s custvi.

Wrong. Še kako se ukvarjate s svojimi lastnimi čustvi, ki vas ovirajo pri razumni izbiri.
Izbirate na podlagi svojih primitivnih čustev. to potem zavijete v "kandidat mora biti komunikativen", kar v resnici pomeni "moraš
biti všeč našim primitivnim čustvom, da boš prestal filtre".

zavrnitev nisem dobil prav veliko, jih je pa bilo ene par. če bi zdaj vedeli, koliko profita delam v trenutni firmi bi se tudi malo zamislili nad svojimi metodami. ampak ljudje so taki buteljni, da če bi zdej unuim, ki so me zavrnili poslal email, bi si rekli: za nas nisi bil pravi. pa čeprav bi jim dal podatke, koliko € profita bi delali z menoj bi še vedno trdili, da niso naredili nič narobe, ker so me zavrnili. buteljni pač ne morejo priznat, da se motijo.

user4683 ::

Je bilo že takoj v štartu jasno, da si verjetno butthurt zaradi neke zavrnitve. In še kar ne razumeš kaj ti vsi v tej temi želijo dopovedati. Po prebranem bi rekel, da so se (kljub tvojemu sedaj bajnemu doprinosu) pravilno odločili, da za njih pač nisi primeren kandidat.

111111111111 ::

kuall je izjavil:


Wrong. Še kako se ukvarjate s svojimi lastnimi čustvi, ki vas ovirajo pri razumni izbiri.
Izbirate na podlagi svojih primitivnih čustev. to potem zavijete v "kandidat mora biti komunikativen", kar v resnici pomeni "moraš
biti všeč našim primitivnim čustvom, da boš prestal filtre".

zavrnitev nisem dobil prav veliko, jih je pa bilo ene par. če bi zdaj vedeli, koliko profita delam v trenutni firmi bi se tudi malo zamislili nad svojimi metodami. ampak ljudje so taki buteljni, da če bi zdej unuim, ki so me zavrnili poslal email, bi si rekli: za nas nisi bil pravi. pa čeprav bi jim dal podatke, koliko € profita bi delali z menoj bi še vedno trdili, da niso naredili nič narobe, ker so me zavrnili. buteljni pač ne morejo priznat, da se motijo.

Včasih ne gre za profit.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

kuall ::

jaz hočem debatirat o zanimivem pojavu, ko ljudje ves čas delajo napake. vi nočete načeti te debate, ker niste zmožni priznati, da se motite in to kar na veliko. pač bleferčki.

111111111111 ::

kuall je izjavil:

jaz hočem debatirat o zanimivem pojavu, ko ljudje ves čas delajo napake. vi nočete načeti te debate, ker niste zmožni priznati, da se motite in to kar na veliko. pač bleferčki.

Ni nujno. Eni sodijo in se ujamejo v korporacijah, drugi pa v startupih, zakaj bi mešal hruška in jabolka. Verjetno so te v trenutni firmi vzeli ker so videli potencial, v prejšnji pa pač ne. Ne eni ne drugi niso storili napake.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

kuall ::

firme so podobno velike, so me pa tudi že naknadno vabili iz firm, kjer so me zavrnili, seveda nisem šel niti na razgovor, se mi ne da gledat butastih kadrovnikov :). tak da to je dokaz, da nimajo pojma.

tomwischner ::

Hojla,

kot C++/Python programer si tehnološko idealno pozicioniran za področje umetne inteligence in/ali quant financ. Za oboje bi moral naštudirati C++ optimizacije (move semantiko, constexpr, itn.) ter za finance low latency področje. Za osnove umetne inteligence imaš nekaj malo slabših, vendar cenejših tečajev (Udemy) in nekaj dobrih, ki niso poceni, ampak se res izplačajo (Udacity).

Glede knjig: bolj malo jih je, ker je področje precej mlado. Če te področje zanima potrebuješ

1. ponoviti univerzitetno matematiko (analizo in verjetnost in statistiko)
2. priporočam magisterij
3. priporočam vključitev v nanodegree programe na Udacity npr. Intro to Deep Learning
4. potrebno mašinerijo, t.j. mašino z dobro grafično kartico
5. če izbereš algo trading / quant kariero so znanja: komunikacijski progokoli, nizko C/C++ programiranje (linux device drivers), CUDA, vse, kar je na internetu resnega o low latency programming ali algo trading
6. če izbereš AI so znanja: matematika (odvodi, bayes, kalman, statistika...), optimizacija C++ pride na koncu, ko že imaš model, TensorFlow knjižnica, CUDA.

Disclaimer: obe vrsti služb gresta kmalu preko 100.000 evrov letne plače, vendar boš za oboje moral v tujino in seveda se kariero gradi tako, da se menja služb in izbere službo, ki te pelje v področje in ne takšne, kjer ne boš Code Monkey. Žal se je UK odcepila, pa je londonsko bančništvo (ki dejansko išče takšne kadre) težje dosegljivo. Ampak, če si izbereš kaj od tega dvojega boš v treh letih na 150.000 evrih; če boš ključen človek za algo trading pa boš prilezel do pol milijona. In boš Code Money. Samo: matematika, matematika, matematika. Ti modeli zahtevajo zelo veliko matematičnega razmišljanja in kdor pozna področje dobro ima veliko prednost pred nekom, ki je le programer in bo tisti, ki bo na koncu vodil stvari.

Lep pozdrav,
Tom

Karamelo ::

ko ti senior želi pokazati kako se nekaj naredi, ga prosi, da naj ne gledaš, ampak naj ti tipkaš oz delaš, on pa naj te samo usmerja

več stvari narediš lastoročno, bolj ti bodo stvari jasne, če pa boš samo bral, poslušal starejše in nič ne naredil sam, potem ne bo rezultatov

Smurf ::

tomwischner je izjavil:


5. če izbereš algo trading / quant kariero so znanja: komunikacijski progokoli, nizko C/C++ programiranje (linux device drivers), CUDA, vse, kar je na internetu resnega o low latency programming ali algo trading
6. če izbereš AI so znanja: matematika (odvodi, bayes, kalman, statistika...), optimizacija C++ pride na koncu, ko že imaš model, TensorFlow knjižnica, CUDA.

Zanimivo, delam na precej drugem podrocju, pa bi na temle spisku pokljukal vecina tock. CUDE se sicer ne bi hotel vec v zivljenju dodakniti niti z dolgo palico, ker je uporaba njihovega APIja eden bolj shitty izkusenj (da ne nacnem sploh debate o kompatibilnosti med verzijami).
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali so v Sloveniji sploh še kakšni developerji? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28057671 (27268) LeQuack
»

Reševanje nalog podjetja na razgovorih? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programiranje
10614879 (8849) techfreak :)
»

Dobra vprasanja za novo delovno mesto (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8112332 (8656) Invictus
»

Vsa podjetja rabijo "seniorčke" (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6713343 (10169) krneki0001

Več podobnih tem