» »

Vprašanje začetnika veganstva

Vprašanje začetnika veganstva

Temo vidijo: vsi
««
2 / 11
»»

mailer ::

Sem napisal v objavi včeraj, da veganstvo povzroča hude zdravstvene težave, tudi psihične pa sem bil "cenzuriran". Če se želite prehranjevati vegansko vas bodo živila cenovno stala vsaj 3x več saj morajo biti sestavite zelo različne in bogate z vsemi vitamini, ki jih telo potrebuje. Lokalno pridelane vam tega ne zagotavljajo. To, da ljudje ne jedo jajc in mleka samo zato ker so "produkt" živali s tem ne pripomorejo k zmanjšanju števila živali, ki so gojene za omenjene primere. Da ne omenjam raznih mlek iz soje in drugih stročnic, ki prav tako vsebujejo gensko spremenjene organizme in pesticide. Seveda vam to na "eko" produktih ne piše.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mailer ()

jype ::

mailer je izjavil:

Sem napisal v objavi včeraj, da veganstvo povzroča hude zdravstvene težave, tudi psihične pa sem bil "cenzuriran". Če se želite prehranjevati vegansko vas bodo živila cenovno stala vsaj 3x več saj morajo biti sestavite zelo različne in bogate z vsemi vitamini, ki jih telo potrebuje. Lokalno pridelane vam tega ne zagotavljajo.
Ne nakladaj. Velika večina diete, na kateri so naši stari starši dočakali skoraj sto let, je veganske. Če bi še malo manj solili, bi bilo še bolje.

mailer je izjavil:

ki prav tako vsebujejo gensko spremenjene organizme
Ja, in? Če reč poješ, je pa res vseeno, koliko je gensko spremenjena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Cruz ::

mailer je izjavil:

Sem napisal v objavi včeraj, da veganstvo povzroča hude zdravstvene težave, tudi psihične pa sem bil "cenzuriran".
Pozabil si dodati "lahko" pred povzroča.

mailer je izjavil:

Če se želite prehranjevati vegansko vas bodo živila cenovno stala vsaj 3x več saj morajo biti sestavite zelo različne in bogate z vsemi vitamini, ki jih telo potrebuje. Lokalno pridelane vam tega ne zagotavljajo.
Kakšno živilo lahko stane 3x več, vsa pa prav gotovo ne. Si lahko budget vegan brez problema. Vegan Winter Lentil Stew

mailer je izjavil:

To, da ljudje ne jedo jajc in mleka samo zato ker so "produkt" živali s tem ne pripomorejo k zmanjšanju števila živali, ki so gojene za omenjene primere.
Seveda pripomore, mora biti le primerno število ljudi. Dokler se bo kupovalo se bo proizvajalo, easy as that. Tukaj res ni nobene dileme.

mailer je izjavil:

Da ne omenjam raznih mlek iz soje in drugih stročnic, ki prav tako vsebujejo gensko spremenjene organizme in pesticide. Seveda vam to na "eko" produktih ne piše.
Da ne omenjam raznih kravjih mlek in hormonov. :) Vsaj kravje mleko nehajte piti, če že ne boste nehali jesti mesa.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

FormerUser ::

Cruz je izjavil:

"Zelo zahtevno"? Ja, če ješ oreo kot glavni obrok, mogoče res.

Drugače pa Lierre Keith ni kredibilna oseba kar se tiče nutricistike. Obstaja mnogo kredibilnih raziskav, ki pokažejo, da je možno preživeti z vegansko dieto, tudi nosečnice.

Bom pa vseeno pogledal ta video.


Seveda človek lahko preživi, saj je tudi Lierre preživela 20 let veganstva, vprašanje pa je kako je z njegovim zdravjem, sploh če se zadeve loti z levo roko ker ja, esencialne aminokisline, ki jih telo nujno potrebuje, ne more pa samo proizvajati, je veliko enostavneje zagotoviti z živalsko hrano kot pa s kombiniranjem stročnic in zrnja.

jype ::

FormerUser je izjavil:

esencialne aminokisline, ki jih telo nujno potrebuje, ne more pa samo proizvajati, je veliko enostavneje zagotoviti z živalsko hrano kot pa s kombiniranjem stročnic in zrnja.
To ni res.

Res je, da sodobna potrošniška družba spodbuja konzumiranje procesirane hrane, ki je bistveno bolj hranilno siromašna. Nič veganom specifičnega ni v tem, da takšna hrana, tudi če vsebuje mesne izdelke, dolgoročno povzroča zdravstvene težave.

nergac ::

Sem že napisal, da sem vsejed.
Ampak glede raznih doktrin prehranjevanja ne zaupam nikomur, niti uradnim niti alternativnim doktrinam.
Veganstvo se mi lahko zdi smiselno, če pri tem ne rabim dodatnih tablet ali prehranskih dopolnil.
Tudi ne verjamem v esencialne aminokisline, ki jih dobiš samo preko mesa.
Posebej ne preko s hormoni in vodo prepojenih kosov mesa, ki jih prodajajo v trgovinah.
Pa tudi glede prehranjevanja ne more biti nekega splošnega recepta za vse - dosti lažje postane vegan nekdo, ki je že od majhnega "kruhar", in mu je meso in salama bilo nekaj, kar mu je začinilo kruh, krompir, testenine, drug pa se že slabo počuti če zamenja rdeče meso s perutnino.
Problem se mi zdijo cene v trgovinah: recimo primerjava kilograma svinjine ali kilograma rjavega fižola.

Cange ::

Po premisleku se je pojavil logični korak vegetarjanc, iz tega potem proti veganu s pametjo. Na ta način bo minimalno sprememb v prehrani, ker lahko pomeni zagotovljen uspeh, sicer delen. Odrekel se bom mesa, mleka, morskih sadežev in ostalih NON vegan živil za kuho. Ostane še neka omakca ki ima samo senco živalskih živil in pa neka na pol pripravljena zadeva ki ima mot makarone, to bom poskušal s časom zamenjati. Potem je še kategorija živil zaradi katerih se živi, čokolada, skutin zavitek.. ki se konzumira zelo poredkem.
Kar se tiče propagande me ne zanima, bi pa poudaril da je cena živil ključna, v mojih očeh je kmet manj kriv kot tisti ki drži visoke cene veganskih živil, verjetno mi ne bo zrasla "palica", bom videl.
Sedaj vidim da je vegan kar težka zadeva zaradi odrekanja, vegetarjanc z elemeti veganstva je veliko bolj primeren za moj mindset.

jype ::

nergac je izjavil:

Tudi ne verjamem v esencialne aminokisline, ki jih dobiš samo preko mesa.
V mesu so praviloma vse, ker smo bližnji sorodniki praktično vseh živali.

Vse dobiš tudi tako, da uživaš par različnih stročnic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

PrimoZ_ ::

FormerUser je izjavil:

@PrimoZ
Zato ker je z vegansko dieto zelo zahtevno zagotoviti vsa potrebna hranila, ki jih telo potrebuje. In ne pravim, da za nekatere ne deluje, ampak po drugi strani obstaja ogromno primerov, ki so si ireverzibilno uničili zdravje. Obstaja mnogo argumentiranih kritik veganstva, ena bolj kredibilnih se meni zdi Lierre Keith


Ti sploh nisi prebrala kaj sem napisal in samo ponavljaš neke "resnice" brez lastnega premisleka.

Tistega malo mesa, ki ga pojem mislim da ne pridoda veliko k hranilnim snovev, ki jih telo potrebuje.
Jajc tudi ne jem in mleka ne pijem.
Uživam pa oboje v kakih izdelkih, ker namensko se pa temu ne izogibam.

Scorpy84 ::

jype je izjavil:

nergac je izjavil:

Tudi ne verjamem v esencialne aminokisline, ki jih dobiš samo preko mesa.
V mesu so praviloma vse, ker smo bližnji sorodniki praktično vseh živali.

Vse dobiš tudi tako, da uživaš par različnih stročnic.


Samo da s toplotno obdelavo bolj ali manj vse uničiš, kar je v mesu. Nekaj ostane predvsem pa maščoba in še kaj... vitaminov praktično ni več.

FormerUser ::

Aja? A s kuhanjem stročnic in žit, pa misliš, da ne uničiš toplotno občutljivih sestavin? Sploh pa dvomim, da kdo je meso zaradi vitaminov, minerali in aminokisline se pa ohranijo.

PrimoZ_ je izjavil:

FormerUser je izjavil:

@PrimoZ
Zato ker je z vegansko dieto zelo zahtevno zagotoviti vsa potrebna hranila, ki jih telo potrebuje. In ne pravim, da za nekatere ne deluje, ampak po drugi strani obstaja ogromno primerov, ki so si ireverzibilno uničili zdravje. Obstaja mnogo argumentiranih kritik veganstva, ena bolj kredibilnih se meni zdi Lierre Keith


Ti sploh nisi prebrala kaj sem napisal in samo ponavljaš neke "resnice" brez lastnega premisleka.

Tistega malo mesa, ki ga pojem mislim da ne pridoda veliko k hranilnim snovev, ki jih telo potrebuje.
Jajc tudi ne jem in mleka ne pijem.
Uživam pa oboje v kakih izdelkih, ker namensko se pa temu ne izogibam.

Kaj pa potem ješ, same karbiče? Potem bi pa res rada videla tvoje zaloge feritina, inzulina....., danes, še bolj pa čez 10 let.

Zgodovina sprememb…

FormerUser ::

jype je izjavil:

FormerUser je izjavil:

esencialne aminokisline, ki jih telo nujno potrebuje, ne more pa samo proizvajati, je veliko enostavneje zagotoviti z živalsko hrano kot pa s kombiniranjem stročnic in zrnja.
To ni res.


Seveda je res, da telo lažje sintetizira določene pomembne sestavine iz živalskih kot rastlinskih virov, je enostavno dejstvo.

jype je izjavil:

Res je, da sodobna potrošniška družba spodbuja konzumiranje procesirane hrane, ki je bistveno bolj hranilno siromašna. Nič veganom specifičnega ni v tem, da takšna hrana, tudi če vsebuje mesne izdelke, dolgoročno povzroča zdravstvene težave.

Ne vem od kod ti ideja, da jaz ali Lierre zagovarjava uživanje procesirane hrane in roko na srce, vegani je uživajo ravno toliko kot vsejedi, morda celo več. Vsejedstvo se lahko greš tudi na zdrav, do narave spoštljiv način.

jype ::

Scorpy84 je izjavil:

Samo da s toplotno obdelavo bolj ali manj vse uničiš, kar je v mesu. Nekaj ostane predvsem pa maščoba in še kaj... vitaminov praktično ni več.
Vitaminov ni, so pa esencialne aminokisline.

FormerUser je izjavil:

Seveda je res, da telo lažje sintetizira določene pomembne sestavine iz živalskih kot rastlinskih virov, je enostavno dejstvo.
Enostavno dejstvo je tudi to, da je za splošno zdravje bolje, da jih sintetizira iz rastlinskih virov, ker imajo živalski viri več reči, ki so škodljive.

FormerUser je izjavil:

Ne vem od kod ti ideja, da jaz ali Lierre zagovarjava uživanje procesirane hrane
Vsako meso je procesirano, ker surovega ne moreš jesti.

FormerUser je izjavil:

vegani je uživajo ravno toliko kot vsejedi, morda celo več
Ne.

FormerUser je izjavil:

Vsejedstvo se lahko greš tudi na zdrav, do narave spoštljiv način.
Lahko, a veliko težje, kot če si vegan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

nergac ::

Žal se v današnji družbi ne moreš iti vsejedstva na zdrav spoštljiv način.
Dejansko bi morala biti vsa jajca bio, tudi meso bi moralo biti dražje, tako da bi imele živali kvalitetno življenje.
Grah in fižol bi morala biti občutno cenejša od mesa, pa temu ni tako.

Posledično bi mesa in jajc (ter mleka) uživali dosti bolj poredko (kot so naši pradedje recimo), ampak bi bilo bolj kvalitetno in bi imeli več od tega.

Sicer ne pišemo o tem, po mojem mnenju se porabi ogromno sladkorja, že kruh je prekomerno sladkan. Kilogram jabolk pa je poldrugi evro.

Marsikdo postane praktično vegetarijanec po sili razmer - meso, ki se prodaja je zelo nekvalitetno in brez okusa, ker glede na proizvodnjo drugače tudi ne more biti. Pa tudi vsak se ne more zapeljati do kmeta in ga cukati za rokav za kvalitetno meso - tega mesa enostavno ni dovolj glede na današnje prehranjevalne navade celotne populacije.

FormerUser ::

Posamezniki se ga lahko, da bi se ga lahko šli vsi, bodo pa potrebne temeljite spremembe, cel sistem bo enostavno treba spustiti nazaj na nižje obrate, pridelati in jesti manj pa tisto bolj kvalitetno, postaviti človeka pred dobiček.

Zgodovina sprememb…

jype ::

FormerUser je izjavil:

Posamezniki se ga lahko, da bi se ga lahko šli vsi, bodo pa potrebne temeljite spremembe, cel sistem bo enostavno treba spustiti nazaj na nižje obrate, pridelati in jesti manj pa tisto bolj kvalitetno.
Ja, te spremembe trenutno izvajajo vegani.

FormerUser ::

Ne bi rekla, glede na to, da mora vegan pojesti več, da vnese enako hranilno vrednost kot vsejed.

Zgodovina sprememb…

jype ::

FormerUser je izjavil:

Ne bi rekla, glede na to, da mora vegan pojesti več, da vnese enako hranilno vrednost kot vsejed.
Narobe bi rekla, ker morajo za proizvodnjo enake količine hranilnih snovi za vsejeda trenutno pridelati približno šestkrat več hrane, ki jo potem pojejo prašiči, govedo in perutnina.

Scorpy84 ::

FormerUser je izjavil:

Ne bi rekla, glede na to, da mora vegan pojesti več, da vnese enako hranilno vrednost kot vsejed.


Ne drži.

PrimoZ_ ::

FormerUser je izjavil:


PrimoZ_ je izjavil:

FormerUser je izjavil:

@PrimoZ
Zato ker je z vegansko dieto zelo zahtevno zagotoviti vsa potrebna hranila, ki jih telo potrebuje. In ne pravim, da za nekatere ne deluje, ampak po drugi strani obstaja ogromno primerov, ki so si ireverzibilno uničili zdravje. Obstaja mnogo argumentiranih kritik veganstva, ena bolj kredibilnih se meni zdi Lierre Keith


Ti sploh nisi prebrala kaj sem napisal in samo ponavljaš neke "resnice" brez lastnega premisleka.

Tistega malo mesa, ki ga pojem mislim da ne pridoda veliko k hranilnim snovev, ki jih telo potrebuje.
Jajc tudi ne jem in mleka ne pijem.
Uživam pa oboje v kakih izdelkih, ker namensko se pa temu ne izogibam.

Kaj pa potem ješ, same karbiče? Potem bi pa res rada videla tvoje zaloge feritina, inzulina....., danes, še bolj pa čez 10 let.


Še vedno ne bereš in ne razumeš.
Stari starši živeči v Sloveniji v dokaj odročnih hribovskih vasicah, so z relativno malo mesa vsi po vrsti dočakali ~90 let. Pa niso jedli nobenih prehranskih dodatkov in nobenih živil pripeljanih čez pol sveta.
90% jedilnika je bilo razni močniki, žganci, krompir, repa, zelje, kruh, mleko,...
Torej je za ljudi v današnjem času pretežno veganska ali pa vsaj vegeterjanska hrana povsem mogoča brez nekih težav, ker nam je na voljo neprimerno več sestavin skozi leto in neskočno več receptov.
Aja pa tudi diabetesa niso imeli, pa čeprav so pojedli kar precej teh strašnih "karbičev".

Kaj pa jem jaz ?
Veliko enolončnic s fižolom, lečo, čičeriko, ješprenom,... v katerih je še veliko raznovrstne zelenajve in začimb.
Veliko surovega sadnja, zelenjave in oreščkov (prednost sodobnega sveta), le to ponavadi jeste tudi ostali tako, da ne nabijat glede škropiv/hidroponike/...
Zelenjavne rižote, lazanje, testenine, ajdovo in proseno kašo,...

Še veno sem vse jed, samo količina mesa je dokaj marginalna in ne pijem namensko mleka, da bi si ga skuhal eno šalco, in ne jem jajc kot takih da bi si jih same pripravil.
Jem pa še vedno maslo, sir, jajca, ... kot pač sestavino določenih jedi.

Zdravje pa po vseh pregledik kaže super, nobenih težav s sladkorjem, holesterolom, pritiskom,...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

ingeniero ::

Za pripravo sojinega (mandljevega) mleko uporabljam jaz to napravo:
Joyung

uporabnik832 ::

Well-planned vegan diets are regarded as appropriate for all stages of life, including infancy and pregnancy, by the American Academy of Nutrition and Dietetics,[f] Dietitians of Canada,[23] the Australian National Health and Medical Research Council,[24] New Zealand Ministry of Health,[25] Harvard Medical School,[26] and the British Dietetic Association.[27

Veganism @ Wikipedia
http://vegan.si/za-ljudi/zdravje/

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

FormerUser je izjavil:

esencialne aminokisline, ki jih telo nujno potrebuje, ne more pa samo proizvajati, je veliko enostavneje zagotoviti z živalsko hrano kot pa s kombiniranjem stročnic in zrnja.


Tole sem ze enkrat pisal ... Tvoj 'veliko enostavneje' je pa ena traparija. Bi drzalo, da je bolj enostavno, ce bi bilo dovolj, da bi za zadostitev potreb pojedel en kos mesa na dan. Ampak ni dovolj in moras kombinirati se z drugimi zivili. Tako kot lahko kombiniras med spodnjimi zivili. Prav en in isti prdec je. V obeh primerih moras kombinirati. Zanimivo je pa to, da je v nekaterih rastlinskih zivilih prisotnih vec esencialnih amino kislin kot v mesu.

Leucine @ Wikipedia - v soji ga je vec kot v govedini ali ribah ...
Isoleucine @ Wikipedia - prav tako prisoten v soji
Lysine @ Wikipedia - razlicno sadje (avokado, paradiznik, hruske, ...), soja ...
Methionine @ Wikipedia - orescki, zitarice
Phenylalanine @ Wikipedia - jabolka, banane, nekateri orescki, soja, ...
Threonine @ Wikipedia - Orescki, strocnice, soja, ...
Tryptophan @ Wikipedia - Razna semena, soja, zitarice ...
Valine @ Wikipedia - Soja, orescki, zitarice, gobe ...
Histidine @ Wikipedia - zitarice, riz, ajda, koruza, krompir, cvetaca, ...

uporabnik832 ::

Dejavniki tveganja in preventiva
http://www.onkologija.org/wp-content/up...

Zaščitni dejavniki - hrana, ki vsebuje malo živalskih maščob, z veliko zelenjave in sadja

Nekateri podatki pa kažejo, da lahko hrana, ki vsebuje veliko maščob, predvsem živalskih, poviša nevarnost za razvoj raka prostate.

Zgodovina sprememb…

FormerUser ::

BigWhale je izjavil:

FormerUser je izjavil:

esencialne aminokisline, ki jih telo nujno potrebuje, ne more pa samo proizvajati, je veliko enostavneje zagotoviti z živalsko hrano kot pa s kombiniranjem stročnic in zrnja.


Tole sem ze enkrat pisal ... Tvoj 'veliko enostavneje' je pa ena traparija. Bi drzalo, da je bolj enostavno, ce bi bilo dovolj, da bi za zadostitev potreb pojedel en kos mesa na dan. Ampak ni dovolj in moras kombinirati se z drugimi zivili. Tako kot lahko kombiniras med spodnjimi zivili. Prav en in isti prdec je. V obeh primerih moras kombinirati. Zanimivo je pa to, da je v nekaterih rastlinskih zivilih prisotnih vec esencialnih amino kislin kot v mesu.

Leucine @ Wikipedia - v soji ga je vec kot v govedini ali ribah ...
Isoleucine @ Wikipedia - prav tako prisoten v soji
Lysine @ Wikipedia - razlicno sadje (avokado, paradiznik, hruske, ...), soja ...
Methionine @ Wikipedia - orescki, zitarice
Phenylalanine @ Wikipedia - jabolka, banane, nekateri orescki, soja, ...
Threonine @ Wikipedia - Orescki, strocnice, soja, ...
Tryptophan @ Wikipedia - Razna semena, soja, zitarice ...
Valine @ Wikipedia - Soja, orescki, zitarice, gobe ...
Histidine @ Wikipedia - zitarice, riz, ajda, koruza, krompir, cvetaca, ...


Lahko da je zanimivo, sicer pa irelevantno, saj tukaj velja princip, da je veriga toliko močna kot je močan njen najšibkejši člen, pomembnejša od absolutnih vrednosti so pravilna sorazmerja, koliko lastnih beljakovin bo telo sposobno sintetizirati je odvisno od tiste esencialne aminokisline, ki jo je v živilu najmanj, zato so ti presežki nepomembni in razen soje, živila, ki jih navajaš, vsebujejo manjvredne beljakovine, pri katerih izkoristek preprosto ni tak kot pri mesu, jajcih, mleku... zaradi česar je kombiniranje ustreznih živil pri veganskih dietah zahtevnejše, kot sem povedala že na začetku.

Pika na i ::

Res, ne vem kje jih jemljete. Kdo vam je nabil glave s tem, da je treba veganom jest dopolnila, pa tablete...
A mislite tudi, da vegan ne sme zbolet? Oziroma zboli lahko samo zato, ker ne je mesa?

Včasih so jedli meso 1x na mesec! Če so ga!

Kar se pa cen tiče...
Od kdaj je bilo zelje drago? Za pir vam ni težko dat 5 evrov, za solato 2 pa?

Glej kaj daš vase ne samo kaj daš nase!
Nahajate se v štabu SDS.
Pravila ne veljajo za naše.
Troli dobrodošli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pika na i ()

MasterTade ::

Pika na i je izjavil:


Včasih so jedli meso 1x na mesec! Če so ga!

Ampak to ni res
Mors omnia aequat

Miki N ::

Če so včasih res tako malo jedli mesa - kaj so prodajali mesarji? Zijala?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

nejclp ::

Miki N je izjavil:

Če so včasih res tako malo jedli mesa - kaj so prodajali mesarji? Zijala?

Meso je bilo bistveno dražje.

mahoni ::

Kaj so pa jedli jamski ljudje? Strocnice?

Gambino ::

Zakaj Primati ne jejo samo sadja, zelenjave? Zakaj bi moral potem človek kot del primatov jesti samo izključno zelenjavo in sadje?
Tudi če ješ meso na 14. dni nisi ne vegeterjanc še manj vegan ampak vsejed.
Kvalitetno meso lahko dobiš pri kmetu, tako kot lahko dobiš jajca in mleko.

Najbolj narobe pa se mi zdi, da se z veganstvom posiljuje dojenčke oz otroke, ki rabijo za zdrav razvoj raznovrstno hrano. Poznam par primerov staršev, ki svoje otroke izključno hranijo vegansko. Otroka sta, kot da sta iz taborišča, razvojno majhna za svoja leta (starša visoka). Drugemu kolegu je tamal zbolel pri 4. letih za rakom. Ne pravim da je krivo veganstvo, samo revež mali ni imel nobene zaloge, za rezervo.

V glavnem vsakemu svoje, brez vsiljevanja!

Scorpy84 ::

Gambino je izjavil:

Zakaj Primati ne jejo samo sadja, zelenjave? Zakaj bi moral potem človek kot del primatov jesti samo izključno zelenjavo in sadje?
Tudi če ješ meso na 14. dni nisi ne vegeterjanc še manj vegan ampak vsejed.
Kvalitetno meso lahko dobiš pri kmetu, tako kot lahko dobiš jajca in mleko.

Najbolj narobe pa se mi zdi, da se z veganstvom posiljuje dojenčke oz otroke, ki rabijo za zdrav razvoj raznovrstno hrano. Poznam par primerov staršev, ki svoje otroke izključno hranijo vegansko. Otroka sta, kot da sta iz taborišča, razvojno majhna za svoja leta (starša visoka). Drugemu kolegu je tamal zbolel pri 4. letih za rakom. Ne pravim da je krivo veganstvo, samo revež mali ni imel nobene zaloge, za rezervo.

V glavnem vsakemu svoje, brez vsiljevanja!


Zaradi par veganov se ne sme spravljati v isti kos. Poznam nekaj veganov, kjer jim otroci niso niti mal suhi, pa tudi z rastjo in kilazo so nadpovprecni, kot tudi par njih ki imajo v soli same petke. Imas pa tudi ravno nasprotno, kot pri mesojedih. Tudi od bratranca hcerka je bila mesojeda, pa zbolela za tumorjem, pa pred tem nobene zaloge za rezervo, kot ti pravis.

Xserces ::

Sam nisem vegan imam pa punco ki je in mi je veganska hrana precej bolj okusna. In skoraj vse jedi ki jih jemo mesojedci se da poveganit in so zelo okusne. Pa ne rabiš kupovat procesiranih sojinih pizdarij iz trgovin.
Njena krvna slika je b.p. Ji ne manka nič edino kar ima je b12 pršilo. Manj kot jaz ki goltam Multivitaminske tablete, omega3, magnezij,.... :)
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

Gambino ::

Veganstvo je modna muha, to je dejstvo. Spremenit prehranske navade človeštvu, zaradi neke sekte je nesmisel. Človek kot primat je jedel meso že od kamene dobe, to je dejstvo. Tudi ostali primati jedo meso, to je dejstvo.

jype ::

Gambino je izjavil:

Veganstvo je modna muha, to je dejstvo. Spremenit prehranske navade človeštvu, zaradi neke sekte je nesmisel. Človek kot primat je jedel meso že od kamene dobe, to je dejstvo. Tudi ostali primati jedo meso, to je dejstvo.
Umor in posilstvo sta med primati norma, to je dejstvo.

Sporoči naslov, da te pridemo posilit in umorit, da ne boš živel v z naravo skreganem nesmislu.

Cange ::

Stvar je lahko zelo enostavna:
Skoraj sigurno ima vsak kako živilo, ki ni pomembno za jedilnik in se ga lahko zamenja za enako ali bolj okusno živilo, seveda vegetarjansko. Tole je win-win situacija, kdo si ne želi bolj okusnega jedilnika? Potem so še živila ki so zamenljiva, recimo mleko...
Še moja zgodba ki gre v kontra smeri proti cilju:
Pred leti sem opustil 2 grdi razvadi, začelo me je mašit. Rešitev je bila več vlaknin, zamenjal sem živila, ki mi ne pomenijo nič, za živila z vlakninami ki so okusna. Win-win. Sedaj je navrsti druga faza, ki ima spodbudo iz preve faze, torej bolj okusna prehrana, ki je tudi bolj zdrava in je vegetarjanska/veganska, še več win-win-win ;)

Gambino ::

jype je izjavil:

Gambino je izjavil:

Veganstvo je modna muha, to je dejstvo. Spremenit prehranske navade človeštvu, zaradi neke sekte je nesmisel. Človek kot primat je jedel meso že od kamene dobe, to je dejstvo. Tudi ostali primati jedo meso, to je dejstvo.
Umor in posilstvo sta med primati norma, to je dejstvo.

Sporoči naslov, da te pridemo posilit in umorit, da ne boš živel v z naravo skreganem nesmislu.


Ne vem kako je to pri primatih, ampak se verjetno dogaja tudi to, enako pri ljudeh, če hočeš ali nočeš.

Cange je izjavil:

Stvar je lahko zelo enostavna:
Skoraj sigurno ima vsak kako živilo, ki ni pomembno za jedilnik in se ga lahko zamenja za enako ali bolj okusno živilo, seveda vegetarjansko. Tole je win-win situacija, kdo si ne želi bolj okusnega jedilnika? Potem so še živila ki so zamenljiva, recimo mleko...
Še moja zgodba ki gre v kontra smeri proti cilju:
Pred leti sem opustil 2 grdi razvadi, začelo me je mašit. Rešitev je bila več vlaknin, zamenjal sem živila, ki mi ne pomenijo nič, za živila z vlakninami ki so okusna. Win-win. Sedaj je navrsti druga faza, ki ima spodbudo iz preve faze, torej bolj okusna prehrana, ki je tudi bolj zdrava in je vegetarjanska/veganska, še več win-win-win ;)


Na koncu lahko izločiš vse, in piješ samo vodo, ane. Kaj je bolj okusno in kaj ne je stvar posameznika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gambino ()

c3p0 ::

Gambino je izjavil:

Zakaj Primati ne jejo samo sadja, zelenjave? Zakaj bi moral potem človek kot del primatov jesti samo izključno zelenjavo in sadje?
Tudi če ješ meso na 14. dni nisi ne vegeterjanc še manj vegan ampak vsejed.
Kvalitetno meso lahko dobiš pri kmetu, tako kot lahko dobiš jajca in mleko.


Npr. gorile jedo večinoma zelenje, sadje, z nekaj žuželk. Basanje z mesom zanje ni naravno.

Če ješ na 14 dni nisi vegan, si pa precej pripomogel k zmanjšanju trpljenja in onesnaženja. Znano tudi kot Flexitarian.

Kvalitetnega mesa še zdaleč ni dovolj za vse. Še vseeno pa ostane faktor etike, saj krave in prašiči se praviloma ne mečejo na nož. Še precej manj inteligentnim piščancem ne pride na pamet, da bi si sami prerezali vratove.

Cange ::

Gambino je izjavil:

jype je izjavil:

Gambino je izjavil:

Veganstvo je modna muha, to je dejstvo. Spremenit prehranske navade človeštvu, zaradi neke sekte je nesmisel. Človek kot primat je jedel meso že od kamene dobe, to je dejstvo. Tudi ostali primati jedo meso, to je dejstvo.
Umor in posilstvo sta med primati norma, to je dejstvo.

Sporoči naslov, da te pridemo posilit in umorit, da ne boš živel v z naravo skreganem nesmislu.


Ne vem kako je to pri primatih, ampak se verjetno dogaja tudi to, enako pri ljudeh, če hočeš ali nočeš.

Cange je izjavil:

Stvar je lahko zelo enostavna:
Skoraj sigurno ima vsak kako živilo, ki ni pomembno za jedilnik in se ga lahko zamenja za enako ali bolj okusno živilo, seveda vegetarjansko. Tole je win-win situacija, kdo si ne želi bolj okusnega jedilnika? Potem so še živila ki so zamenljiva, recimo mleko...
Še moja zgodba ki gre v kontra smeri proti cilju:
Pred leti sem opustil 2 grdi razvadi, začelo me je mašit. Rešitev je bila več vlaknin, zamenjal sem živila, ki mi ne pomenijo nič, za živila z vlakninami ki so okusna. Win-win. Sedaj je navrsti druga faza, ki ima spodbudo iz preve faze, torej bolj okusna prehrana, ki je tudi bolj zdrava in je vegetarjanska/veganska, še več win-win-win ;)


Na koncu lahko izločiš vse, in piješ samo vodo, ane. Kaj je bolj okusno in kaj ne je stvar posameznika.


Jup, če imaš težko nogo in voziš po predpisih ti noben ne more uzet izpita, tako si predstavljam "fake" vegetarijance in vegane "mojega" pokrekla.

Gambino ::

c3p0 je izjavil:

Gambino je izjavil:

Zakaj Primati ne jejo samo sadja, zelenjave? Zakaj bi moral potem človek kot del primatov jesti samo izključno zelenjavo in sadje?
Tudi če ješ meso na 14. dni nisi ne vegeterjanc še manj vegan ampak vsejed.
Kvalitetno meso lahko dobiš pri kmetu, tako kot lahko dobiš jajca in mleko.


Npr. gorile jedo večinoma zelenje, sadje, z nekaj žuželk. Basanje z mesom zanje ni naravno.

Če ješ na 14 dni nisi vegan, si pa precej pripomogel k zmanjšanju trpljenja in onesnaženja. Znano tudi kot Flexitarian.

Kvalitetnega mesa še zdaleč ni dovolj za vse. Še vseeno pa ostane faktor etike, saj krave in prašiči se praviloma ne mečejo na nož. Še precej manj inteligentnim piščancem ne pride na pamet, da bi si sami prerezali vratove.


No no, za trpljenje in sploh onesnaževanje moraš pa začeti kje drugje in ne pri mesu!
Tudi kvalitetne zelenjave, sadja ni dosti za vse. Sploh pa koliko vode gre za zalivanje in koliko pesticidov in ostalega sranja gre za vzgojo žitaric in sadja in s tem posledično zatiranja raznih živali in onesnaževanja vode.

Scorpy84 ::

Zakaj drugje ce je kmetijstvo drugi najvecji onesnezavelec, takoj za energetiko? Plus to da ponekod izgi ja gozd zaradi pasnikov. Ce energetsko ne znamo varcevati, pol zacnes tam kjer lahko in je vecji ucinek ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Scorpy84 ()

BigWhale ::

FormerUser je izjavil:

razen soje, živila, ki jih navajaš, vsebujejo manjvredne beljakovine, pri katerih izkoristek preprosto ni tak kot pri mesu, jajcih, mleku...


Pics or it didn't happen. 'Manj vrednih' beljakovin ni.

FormerUser je izjavil:

zaradi česar je kombiniranje ustreznih živil pri veganskih dietah zahtevnejše, kot sem povedala že na začetku.


Ti si trdila, da je veliko bolj enostavno pri vsejedcih. Je pa zgolj samo malenkost bolj enostavno. Se vedno moras v obeh primerih kombinirat in pogledat kaj jes. In podhranjenost pri vsejedcih ni tako redka, kot si marsikdo predstavlja.

Gadjit ::

Cange je izjavil:

Ok, naslednje bo ovseno mleko. Za salamo, vbistvu se gre za prisotnost prekajenosti, poper, in ~slanost. Lahko je čisto nekaj drugega, samo da je dovolj dobro da izpade poslastica.


Če iščeš dobro salamo za posladek:

Sim Sala Mi

Ni glih poceni, je pa vredna vsakega centa ;)

lp

BigWhale ::

Pika na i je izjavil:

Res, ne vem kje jih jemljete. Kdo vam je nabil glave s tem, da je treba veganom jest dopolnila, pa tablete...


B12 je edina stvar, ki jo je dejansko treba dodajati. Zdaj bo sicer en kup ljudi skocilo z "AHA! VEDU SEM NI NARAVNO!"

Pol si bodo pa natocili kozarec mleka, kateremu so dodali kalcij (zakaj, ce je v mleku ze ful kalcija?!) al pa kozarec pomarancnega soka kateremu sta bila dodana magnezij in kalcij. Zraven bodo pa pojedli zrezek v katerem bo B12 pretezno zato, ker B12 dodajajo ze zivalski krmi, sploh zivalim, ki se ne pasejo in ne pozrejo dovolj zemlje v kateri je B12. Al bodo pa pojedli dve jajci na oko in zadovoljili svojo potrebo po jodu, nihce pa ne bo pomislil, da je jod prisel v jajce zato ker so prej kokos pitali s hrano obogateno z jodom. Potem so pa to jajce posolili se z jodirano soljo.

Ampak ja, problem je un vegan, ki dodaja hrani B12. :))

Gambino ::

BigWhale je izjavil:

Pika na i je izjavil:

Res, ne vem kje jih jemljete. Kdo vam je nabil glave s tem, da je treba veganom jest dopolnila, pa tablete...


B12 je edina stvar, ki jo je dejansko treba dodajati. Zdaj bo sicer en kup ljudi skocilo z "AHA! VEDU SEM NI NARAVNO!"

Pol si bodo pa natocili kozarec mleka, kateremu so dodali kalcij (zakaj, ce je v mleku ze ful kalcija?!) al pa kozarec pomarancnega soka kateremu sta bila dodana magnezij in kalcij. Zraven bodo pa pojedli zrezek v katerem bo B12 pretezno zato, ker B12 dodajajo ze zivalski krmi, sploh zivalim, ki se ne pasejo in ne pozrejo dovolj zemlje v kateri je B12. Al bodo pa pojedli dve jajci na oko in zadovoljili svojo potrebo po jodu, nihce pa ne bo pomislil, da je jod prisel v jajce zato ker so prej kokos pitali s hrano obogateno z jodom. Potem so pa to jajce posolili se z jodirano soljo.

Ampak ja, problem je un vegan, ki dodaja hrani B12. :))


Veganstvo je trenutek mode oz marketing, to je to. Zakaj ni bilo veganov pred 100 leti oz še manj?

uporabnik832 ::

Pa saj to njih ne zanima. Povej jim, da so zaščitni dejavniki hrana, ki vsebuje malo živalskih maščob in da ravno živalski produkti povišajo nevarnost za raka prostate.
Ta dejstva navaja uradna medicina.
http://www.onkologija.org/wp-content/up...

FormerUser ::

BigWhale je izjavil:



Pics or it didn't happen. 'Manj vrednih' beljakovin ni.


Živalski viri beljakovin so telesu vrednejši, lažje in bolje izkoristljivi, zaradi česar jih je potrebno manj. Za pretežno rastlinsko hrano velja obratno – slabšo kvaliteto bo potrebno nadomestiti z večjo količino.https://www.drfeelgood.si/beljakovine-v...




BigWhale je izjavil:

Ti si trdila, da je veliko bolj enostavno pri vsejedcih. Je pa zgolj samo malenkost bolj enostavno. Se vedno moras v obeh primerih kombinirat in pogledat kaj jes. In podhranjenost pri vsejedcih ni tako redka, kot si marsikdo predstavlja.

In to še vedno trdim, vegani imajo na voljo manj raznoliko hrano ter slabše vire pomembnih hranil. Veganka sem bila zelo kratko obdobje, vegetarijanka malo dlje, sedaj sem pa vsejedka in niti približno ne bi šla nazaj, pa ne zato ker bi tako zelo meso pogrešala, enostavno je zadeva too complicated and time consuming, če jo hočeš voziti tako kot je treba.

K0l1br1 ::

Gambino je izjavil:

Zakaj ni bilo veganov pred 100 leti oz še manj?
Kdo je rekel, da jih ni bilo? V dokumentarcu na netflixu so lepo povedali, da so gladiatorji bili vegani.

FormerUser je izjavil:

enostavno je zadeva too complicated and time consuming, če jo hočeš voziti tako kot je treba.
Agree.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

Gambino ::

Gojenje (komercialne) rastlinske hrane niso samo mavrice in rožice - za njivo je potrebno kos zemlje "očistiti" vsega življenja, skoraj do zadnje bakterije. Potrebno je izvesti "ekocid", grobo rečeno. Takšno obdelovanje zemlje zahteva še več uničenja, še več trpljenja in še več smrti - uporaba ogromnih količin kemičnih sredstev, fosilnih goriv, degradacija prsti in poboj manjših živali, ki najdejo zatočišče na njivi, so le začetek.
Lažje je vzeti zavojček v plastiko zavitega tofuja. Navsezadnje za to ni umrl nihče z obrazom. Za ta tofu ni trpela nobena mama. In rastline (bojda) ne "čutijo" svojih življenj.
Tofu iz trgovine je v procesu pridelave, predelave, transporta, ... škodoval okolju in marsikateri živali. Tudi, če je "ekološki" ali "organski" je soja, kot njegova glavna sestavina, zahtevala desetine, če ne stotine ali celo tisoče življenj, medtem, ko je sonaravno vzgojena krava svoje življenje preživela na paši in prispevala k zdravemu delovanju travnate pokrajine.
Ekstremne odločitve se praviloma in za večino dolgoročno ne obnesejo najbolje. To najbrž velja tudi za veganstvo.
V naravi je vse povezano. Tudi življenje in smrt
Prizadevamo si biti omikani, zato v večini ne maramo nasilja, ne trpljenja. Nad nami, sočlovekom ali drugim bitjem. Seveda s tem ni v osnovi čisto nič narobe. Pravzaprav je prizadevanje za čim manj nasilja in trpljenja izjemno plemenito.
Smrt pogasi življenje enega bitja, ampak ne pogasi Življenja v celoti. Življenje vzdrži in preseže smrt. Vsako živo bitje potrebuje žrtev, da se ohrani, dokler se tudi njemu ne izteče čas - takrat še sami postanemo žrtev za Življenje. Zakon "smrti za Življenje" velja tako za nas, kot za rastline.
Rastline se hranijo z živo prstjo. Ta je sestavljena iz milijonov organizmov, katerih življenjski procesi (hranjenje, izločanje, komuniciranje, izmenjevanje, premikanje in razmnoževanje) so omogočili ostalo življenje na našem planetu. Žlička prsti vsebuje preko milijon različnih organizmov; glist, pršic, črvov, insektov, mehkužcev - in prav vsi se hranijo. Hranijo se s krvjo in kostmi; z dušikom, fosforjem, kalijem in kalcijem.
Dušik je zelo pomemben. V zemljo ga sicer vračajo redke rastline, vendar v nezadostnih količinah. Prst nujno potrebuje kri in kosti. S Habrovim procesom lahko dušik za umetna gnojila pridobimo tudi iz fosilnih goriv. Ocenjuje se, da umetna gnojila iz amonijaka, proizvedenega po Habrovem postopku, prehranjujejo približno tretjino svetovnega prebivalstva. Ocenjuje se tudi, da je tako proizveden amonijak zaslužen za približno polovico beljakovin v človeški prehrani (vir). Poleg velike okoljske škode in dejstva, da bo omejenih zalog nekoč zmanjkalo, so na koncu tudi fosilna goriva v resnici kri in kosti - ostanki starodavnih ekosistemov, rastlin in živali. Naslednji je fosfor, ki je na voljo v izjemno omejenih količinah. Spet se lahko slepimo, ker ga je možno pridelati iz sedimentnih kamnin, vendar nima smisla. Zakaj bi preferirali zapleten in uničujoč postopek, ko pa ima narava preprosto rešitev. Rešitev iz krvi in kosti. Kalij se vrača v prst s pepelom, z ostanki rastlin, z iztrebki in predvsem ... s krvjo in kostmi. Omejitveni dejavnik je tudi kalcij - ko zmanjka kalcija, rastline prenehajo rasti.
Kri in kosti so za zemljo skupen vir vseh naštetih mineralov. Prst je mesojeda, če si še tako močno zatiskamo oči - hrani se s trupli živali, z njihovimi in našimi trupli. Rastline uživajo prst, nakar postanejo hrana za rastlinojede živali. Mesojedi plenilci potrebujejo žrtev rastlinojede živali, kot plen, ki potrebuje plenilce za vzdrževanje naravnega ravnovesja - brez plenilcev rastlinojede živali izčrpajo ekosistem in pokrajina zagotovo propade. Na koncu vsi, še tako plodni plenilci, postanejo hrana prsti.
Plenjenje ni stvar morale ali politike. Plenjenje je stvar sožitja. Prehranjevalna veriga se ne konča pri zadnjem členu, ampak je sklenjena v krog, ki zahteva življenje za Življenje. Ta krog je dogovor med plenom in plenilcem - med rastlinami in živalmi - dokler plenilec ne postane plen. VEGANSTVO NI ČAROBNA REŠITEV. Seveda moramo ohraniti svoje vrednote, najlepše želje in sanje. Izziv zrelosti in plemenitosti je, da smo tega zmožni tudi, ko se znajdemo iz oči v oči z razočaranji - ko poči mehurček lastnih utvar in neosnovanih prepričanj.

uporabnik832 ::

To je danes stvar odločitve posameznika, kot pri kakšnih drugih stvareh.
««
2 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Veganska hrana v javnih ustanovah (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30327630 (17603) nejclp

Ali je vsak lahko vegan? Zakaj nekateri uspejo in nekateri ne (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
50043167 (30792) Aston_11

Biti vegan (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Problemi človeštva
1144231544 (211074) BigWhale

Več podobnih tem