» »

Vprašanje začetnika veganstva

Vprašanje začetnika veganstva

Temo vidijo: vsi
««
3 / 11
»»

__Devil__ ::

Postati vegan? Izredno slaba odločitev. Ne pravim, da je nemogoče biti zdrav vegan, vendar je res najbrž nemogoče. Rabimo živalske maščobe. Nočem počit tvojega mehurčka ampak sam sem bil težki vegan 10 mesecev in me je izkušnja izučila, da to ni prava pot, saj sem bil zelo šibak po teh 10ih mesecih. Nakar sem se vedno spraševal kaj je krivo. Potem sem probal po 10ih mesecih maslo, losos in jajca, čisti prebobrat 200%. Res sem ugotovil, da to ni pravi način prehranjevanja zame. Res, da smo omnivore ljudje, kar ne pomeni 100% vegani in ne 100% mesojedi. Definitivno pa ti bo bolje v življenju, če boš 100% mesojed, ker smo in rabimo živalske maščobe horesterol. Dobro, globoko in odprto premisli preden se spustiš v zelenjavo za nekaj let, da ti nebo kasneje žal, ker je škoda, ki jo same rastline, ki jih ne prebavimo, ker nimamo takšnega prebavnega sistema kot krave skorajda nepopravljiva. Odločitev je tvoja, jaz sem te opozoril, da ni vredno raskirati kulta za svoje dobro zdravje s katerega je zelo težko ven. O tem bi lahko pisali in razgovarjali preko 1000 strani, vendar je odogovor samo en. Tvoje telo ima v jetrih za 1-7 let živalskih vitaminov na "zalogi", nakar je samo vprašanje časa kdaj bo telo začelo pešat, izgubljat maso kosti. Res ne želim, da smo slovenci šibki, paranoični, nemočni v svoji volji. Meso zdravi. Moji krvni izidi so popolni razen rahlo višjega horesterola (dobrega?) ki verjamem, da ti pomaga živeti dlje saj je vsaka naša celica sestavljena iz horesterola. Dobro poslušaj svoje telo, svojo energijo, je hiperaktivna? Si vedno lačen kot vegan? Kot mesojed rabiš 1-2 obroka dnevno in si dober. Na veganstvu nepresano ješ, rabiš snacke, sugar high. Če tudi samo najbolj kvalitetno bio solato in zelenajvo ješ ni to to. Rabiš del živalskih maščob, ki jih dobiš iz masla, predvsem jajc, surovega mleka, losos, goveje, svinjsko meso. To je z moje strani, del izkušenj in mnenj. Previdno z vegansvtom, če ješ živali še vedno lahko imaš rad živali in za to ne pomeni, da si slab človek. Razne soje, rastlinska mleka, tofu so težka na telo in neprebavljiva, enako velja za zrna. Velja tudi moderacija vse hrane. Čeprav je mogoče samo meso jesti res najboljša opcija jaz še vseeno verjamem, da dnevno je pametno/zdravo pojesti kak košček sadja ali zelenjave, čeprav osebno mislim, da je ne potrebujem in bi na jajcih/mesu živel odlično kot še nikoli prej!

Edit: Naj še dodam, da komercialno sajenje sadja in zelenjave še bolj škodi naravi kot gojenje živali! To je moje osebno subjektivno mnenje.

Pa srečno na poti in sporoči kako ti je šlo čez nekaj mesecev ali kakor si se odločil ! :D Vse dobro in vse zdravo v novem desetletju 2020.

Zgodovina sprememb…

Miki N ::

Tisto o veganskih gladiatorjih je precej tako tako - "The History Channel zgodovina".

O tem sta modrovala čisto na začetku te oddaje (3:30) tudi Joe Rogan in Chris Kresser



Povzetek: Gladiatorji so bili predvsem sužnji - jedli so tisto, kar so jim dali za namen, ki so ga lastniki imeli z njimi. V osnovi, tistemu bi se bolje reklo "krmljenje" kot prehrana - lahko bi bili celo malce neokusni in rekli, da so bili gladiatorji bolj argument za živinorejo kot veganstvo, le da so bili "živina" kar oni sami.

Resno, antika je bila kruta - jaz osebno bi jo izpustil iz vseh nasvetov o ETIČNI prehrani, stvar se vam ne bo izšla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

jype ::

Gambino je izjavil:

za njivo je potrebno kos zemlje "očistiti" vsega življenja, skoraj do zadnje bakterije
Dej ne prbiji, no.

__Devil__ je izjavil:

Rabimo živalske maščobe.
Me prav zanima, katera biološka vrsta si ti, da rabiš "živalske maščobe", ki jih ne moreš dobiti od živali brez razvitega centralnega živčevja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Cange ::

Ok, se bom preventivno ustavil pri ukinitvi mesa in mleka za nekaj mesecev, v primeru da bom nevede hiral ne bo problem odkrit kaj manjka.
Mesa je bilo že sedaj zelo malo, je pa res da je predstavljal "zamašek", se pravi sit cel dan, v dobrem smislu.
Navadno mleko je že zamenjano za sojino in ovseno mleko:).

Gambino ::

Cange je izjavil:

Ok, se bom preventivno ustavil pri ukinitvi mesa in mleka za nekaj mesecev, v primeru da bom nevede hiral ne bo problem odkrit kaj manjka.
Mesa je bilo že sedaj zelo malo, je pa res da je predstavljal "zamašek", se pravi sit cel dan, v dobrem smislu.
Navadno mleko je že zamenjano za sojino in ovseno mleko:).


Zakaj bi menjal prehrano, če si zdrav? Zakaj bi postal vegan in s tem tvegal, da boš zbolel?

Cange ::

Do vegana verjetno ne bo prišlo, nimam skilla ne volje vlagat toliko časa v prehrano + frekvenca prehranjevanja mi paše, torej "težka" hrana odpade.
Nevem kako bi točno povedal tole: so stvari ki jih ni problem postoriti, tole dejanje vegetarianc/vegan ima pozitiven učinek na večih nivojih.
Starhu nimam da bi zbolel, ker imam urejeno prehrano bolje kot kadarkoli prej.

Cruz ::

FormerUser je izjavil:

enostavno je zadeva too complicated and time consuming, če jo hočeš voziti tako kot je treba.
Tbh, je imeti urejeno prehrano na splošno lahko too complicated and time consuming. Pri veganski dieti je res edino to, da od tebe bolj terja to urejenost, ampak če gledaš na dolgi rok in zdravje, je to itak samo plus - nikakor pa to ne pomeni, da je veganska dieta najboljša kar se tiče zdravja, najboljša dieta ne obstaja. Drugače pa sploh ni too complicated and time consuming, mogoče na začetku, če nimaš veliko znanja o nutricistiki ali nimaš urejene prehrane že prej. Tudi kuharske sposobnosti lahko imajo vpliv na to.

Cange je izjavil:

Ok, se bom preventivno ustavil pri ukinitvi mesa in mleka za nekaj mesecev, v primeru da bom nevede hiral ne bo problem odkrit kaj manjka.
Mesa je bilo že sedaj zelo malo, je pa res da je predstavljal "zamašek", se pravi sit cel dan, v dobrem smislu.
Navadno mleko je že zamenjano za sojino in ovseno mleko:).
Škoda, da so te tako zelo prestrašili. Ko želimo narediti spremembo na žalost damo več poudarka na negativne komentarje kot pa na pozitivne. Je pa boljše, da lepo v miru premisliš, se izobraziš in ko/če boš mnenja, da si pripravljen, narediš preobrat. Ker ob taki prestrašenosti ter nepremišljenosti kar hitro nastopi anksioznost, nato pa vse skupaj postane slaba izkušnja.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

Scorpy84 ::

Zakaj bi zbolel? Studije so tudi za meso, da zbolis, sploh kjer povsod beres opozorila od kardio obolenj itn... Sploh pa je verjetno vecja moznost za meso ker kot ste sami ugotovili, da je meso manj kakovostno in imas ojacevlce okusa, dodatke da se ne pokvari itn. v oznakami Exxx, kjer vidis da je dejansko bolj skodljivo, ko ugotovis kaksen emulgatorje dajejo not.

FireSnake ::

Scorpy84: zašel si iz teme.
Kaj boš rekel meni, ko dobim vse domače (meso in zelenjavo)?

Strupi v kupljeni hrani so povsod. To ni nič novega (in nima veze s temo poogvora).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Cange ::

Cruz je izjavil:

FormerUser je izjavil:

enostavno je zadeva too complicated and time consuming, če jo hočeš voziti tako kot je treba.
Tbh, je imeti urejeno prehrano lahko too complicated and time consuming. Pri veganski dieti je res edino to, da od tebe terja to urejenost, ampak če gledaš na dolgi rok in zdravje, je to itak samo plus - nikakor pa to ne pomeni, da je veganska dieta najboljša kar se tiče zdravja. Drugače pa sploh ni too complicated and time consuming, mogoče na začetku, če nimaš veliko znanja o nutricistiki ali nimaš urejene prehrane že prej.

Cange je izjavil:

Ok, se bom preventivno ustavil pri ukinitvi mesa in mleka za nekaj mesecev, v primeru da bom nevede hiral ne bo problem odkrit kaj manjka.
Mesa je bilo že sedaj zelo malo, je pa res da je predstavljal "zamašek", se pravi sit cel dan, v dobrem smislu.
Navadno mleko je že zamenjano za sojino in ovseno mleko:).
Škoda, da so te tako zelo prestrašili. Ko želimo narediti spremembo na žalost damo več poudarka na negativne komentarje kot pa na pozitivne. Je pa boljše, da lepo v miru premisliš, se izobraziš in ko/če boš mnenja, da si pripravljen, narediš preobrat. Ker ob taki prestrašenosti ter nepremišljenosti kar hitro nastopi anksioznost, nato pa vse skupaj postane slaba izkušnja.


Preobrazba je v teku, mesci gor ali dol, če bo uspelo je potem rezultat trajen. Tudi drugače se mi zdi primerjalna metoda s postopnim izločanjem/menjavo živilj dobra.
Drugače so se že zgodile 2 stvari ki sem zadvoljen, ampak ne bom reklamiral živil ker imajo višjo ceno kot sicer. Dejansko je to nejvečji trn v peti.

Gambino ::

Scorpy84 je izjavil:

Zakaj bi zbolel? Studije so tudi za meso, da zbolis, sploh kjer povsod beres opozorila od kardio obolenj itn... Sploh pa je verjetno vecja moznost za meso ker kot ste sami ugotovili, da je meso manj kakovostno in imas ojacevlce okusa, dodatke da se ne pokvari itn. v oznakami Exxx, kjer vidis da je dejansko bolj skodljivo, ko ugotovis kaksen emulgatorje dajejo not.


Ma kake študije, človek božji. Največji problemi so cuker, bela moka, trans maščobe in podobna sranja ne pa meso.!!!

jype ::

Gambino je izjavil:

Največji problemi so cuker, bela moka, trans maščobe in podobna sranja ne pa meso.!!!
Veganom ničesar od tega ni treba uživat, mesojedci morate pa praktično vse, da spravite dol tisti nagravžen okus od mesa.

Scorpy84 ::

FireSnake je izjavil:

Scorpy84: zašel si iz teme.
Kaj boš rekel meni, ko dobim vse domače (meso in zelenjavo)?

Strupi v kupljeni hrani so povsod. To ni nič novega (in nima veze s temo poogvora).


Kako ne, odgovarjam kako lahko zbolis in kako ni prav da mores dodatke za vegane jemati, medtem ko kao mesojedci ne, ker zraven ze vse v zivilu dobijo kar nebi smelo medtem ko je hudic jemat b12.

K0l1br1 ::

Beljakovine so osrednjega pomena za celično presnovo. Večina molekul v celici je inertnih, torej ne reagirajo z drugimi molekulami. Izjeme so določene molekule RNK, predvsem pa proteini, zlasti encimi. Pri bakteriji Escherichia coli proteini predstavljajo 50% suhe teže, DNA 3% in RNA 20%.[16]

Glede na funkcijo v celici jih delimo na:

encime, ki katalizirajo kemične reakcije, na primer v procesih sinteze, razgradnje, regulacije izražanja DNK...
proteine, ki sodelujejo v celični signalizaciji in vezavi ligandov, torej receptorji, protitelesa, hormoni
strukturne proteine, zlasti vlaknati ali fibrinski proteini, ki dajejo obliko celici in organizmu. Primeri so kolagen, fibrin, keratin (lasje, nohti), aktin in miozin (mišice).

Matejjjjj ::

estrogeni so sicer beljakovine, vendar če bi bilo po tvoje, potem se ne bi rabili sekirat kaj jemo, saj se vse prebavi, kao... eden argumentov veganstva sta adrenalin in kortizol ob zakolu. Ampak zakaj, saj se vse prebavi...

Cange ::

Z 2dcl sojinega mleka na dan bodo tud pognal joški?

K0l1br1 ::

Veganstva ne razumem najbolje, se pa precej stvari "razstavi" v prebavnen traktu. Adrenalin daje slab okus mesu, če si pozoren nanj, za kortizol ne vem, sem pa prepričan, da vegani tudi ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

Matejjjjj ::

Ne vem. Mene so nato opozorili drugi, iz stroke. se nisem in se ne bom ukvarjal s tem. Sojino mleko pa je zame isti šit kot kravje mleko, oboje polno beljakovin, hormonov, protiteles. Mleko je za živali oz mladičke.

Matejjjjj ::

K0l1br1 je izjavil:

Veganstva ne razumem najbolje, se pa precej stvari "razstavi" v prebavnen traktu. Adrenalin daje slab okus mesu, če si pozoren nanj, za kortizol ne vem, sem pa prepričan, da vegani tudi ne.


Kako pa vedo, kak okus ima meso “z manj adrenalina”? Ubijejo “iz zasede”? Vse bi bilo fajn, če bi bili vsi zmerni pa jedli meso enkrat tedensko in ne hamburger 5x tedensko... Hood burgerju bi lahko pripisali zaslugo za uničevanje narodovega zdravja...

BigWhale ::

FormerUser je izjavil:


Živalski viri beljakovin so telesu vrednejši, lažje in bolje izkoristljivi, zaradi česar jih je potrebno manj. Za pretežno rastlinsko hrano velja obratno – slabšo kvaliteto bo potrebno nadomestiti z večjo količino.https://www.drfeelgood.si/beljakovine-v...


Zdaj si obrnila stavek. Napisala si, da so manj vredne beljakovine. To je nekaj povsem drugega kot, ce napises, da je v zivalskih virih vec beljakovin. V povprecju je to res, ja. Ampak to ne pomeni, da so zivalski viri zaradi tega kaj boljsi. Beljakovin v bistvu ne potrebujemo blazno veliko in jih v telo, brez najmanjsih tezav, lahko vneses samo z rastlinsko prehrano. Kdorkoli trdi nasprotno se ali laze ali pa nima pojma o prehrani in samo ponavlja nekaj kar je prebral na internetu.

Stvar je se toliko bolj preprosta, ker se pri rastlinski hrani prakticno ne rabis ukvarjati z gledanjem vnosa kalorij. Ce vsak dan pojes 250g govedine potem dobis v telo, poleg presezka beljakovin, se en kup ostalih snovi in v kombinaciji z ostalo hrano precej hitro presezes dnevno potrebo po kalorijah.

To, da je v nekaterem mesu vec beljakovin se ne pomeni, da je to v vsakem pogledu bolje in da so te beljakovine bolj kvaliteten. Samo vec beljakovin je. In ker na nas ne prezi nevarnost na vogalu, ni prav noben problem, ce dobimo te beljakovine iz vecje kolicine prehrane.

FormerUser je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Ti si trdila, da je veliko bolj enostavno pri vsejedcih. Je pa zgolj samo malenkost bolj enostavno. Se vedno moras v obeh primerih kombinirat in pogledat kaj jes. In podhranjenost pri vsejedcih ni tako redka, kot si marsikdo predstavlja.

In to še vedno trdim, vegani imajo na voljo manj raznoliko hrano ter slabše vire pomembnih hranil. Veganka sem bila zelo kratko obdobje, vegetarijanka malo dlje, sedaj sem pa vsejedka in niti približno ne bi šla nazaj, pa ne zato ker bi tako zelo meso pogrešala, enostavno je zadeva too complicated and time consuming, če jo hočeš voziti tako kot je treba.


To je a load of horseshit. :> Seveda je hrana manj raznolika, ker je pac izlocena ena skupina zivil, jasno. Ni pa prav nic komplicirano in time consuming. Moras pa na zacetku vcasih pomisliti na to, ja to je pa res. Ampak, ni ravno post doktorski studij in izgovor, da je stvar prevec komplicirana, je res butast. Ni komplicirana. Meso jem vsaj trikrat na teden, pa se mi ne zdi nic komplicirano to kar ti pravis. Za ljudi, ki znajo samo pohan sir narest mogoce je, ja.

BigWhale ::

Gambino je izjavil:

Gojenje (komercialne) rastlinske hrane niso samo mavrice in rožice - za njivo je potrebno kos zemlje "očistiti" vsega življenja, skoraj do zadnje bakterije.


Tole kar si napisal je resnicno kolosalna neumnost. Hkrati pa ta neumnost velja tudi za zivinorejo, ker zivino na koncu dneva hranijo z rastlinami. :)

Gambino je izjavil:


Tofu iz trgovine je v procesu pridelave, predelave, transporta, ... škodoval okolju in marsikateri živali. Tudi, če je "ekološki" ali "organski" je soja, kot njegova glavna sestavina, zahtevala desetine, če ne stotine ali celo tisoče življenj, medtem, ko je sonaravno vzgojena krava svoje življenje preživela na paši in prispevala k zdravemu delovanju travnate pokrajine.


Vec soje je pojedel tvoj zrezek, kot se jo je porabilo za izdelavo tofuja. Pa na koncu dneva tvoj zrezek pride v trgovino prav tako zavit v plastiko.

Gambino je izjavil:

Zakaj bi menjal prehrano, če si zdrav? Zakaj bi postal vegan in s tem tvegal, da boš zbolel?


Ja, zato ker od prevec mesa se nihce ni zbolel, a ne? :)))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

c3p0 ::

Gambino je izjavil:


Tudi kvalitetne zelenjave, sadja ni dosti za vse. Sploh pa koliko vode gre za zalivanje in koliko pesticidov in ostalega sranja gre za vzgojo žitaric in sadja in s tem posledično zatiranja raznih živali in onesnaževanja vode.


To gre že zdaj, ker je pač tako dosti površin namenjenih za hrano živali. Če se bi le-ta namenila za zdravo hrano, bi je bilo potrebno manj kot zdaj, kljub temu, da bi hrana bila kvalitetnejša in potrebne manj površine. Malo se razglej, ker pišeš neumnosti.

IME state that to produce 1kg of meat requires between 5,000 and 20,000 litres of water whereas to produce 1kg of wheat requires between 500 and 4,000 litres of water.


https://www.theguardian.com/news/databl...

Gambino ::

BigWhale je izjavil:

Gambino je izjavil:

Gojenje (komercialne) rastlinske hrane niso samo mavrice in rožice - za njivo je potrebno kos zemlje "očistiti" vsega življenja, skoraj do zadnje bakterije.


Tole kar si napisal je resnicno kolosalna neumnost. Hkrati pa ta neumnost velja tudi za zivinorejo, ker zivino na koncu dneva hranijo z rastlinami. :)

Gambino je izjavil:


Tofu iz trgovine je v procesu pridelave, predelave, transporta, ... škodoval okolju in marsikateri živali. Tudi, če je "ekološki" ali "organski" je soja, kot njegova glavna sestavina, zahtevala desetine, če ne stotine ali celo tisoče življenj, medtem, ko je sonaravno vzgojena krava svoje življenje preživela na paši in prispevala k zdravemu delovanju travnate pokrajine.


Vec soje je pojedel tvoj zrezek, kot se jo je porabilo za izdelavo tofuja. Pa na koncu dneva tvoj zrezek pride v trgovino prav tako zavit v plastiko.

Gambino je izjavil:

Zakaj bi menjal prehrano, če si zdrav? Zakaj bi postal vegan in s tem tvegal, da boš zbolel?


Ja, zato ker od prevec mesa se nihce ni zbolel, a ne? :)))


Od preveč mesa ne boš zbolel. Od preveč cukra, soli ter trans maščob pa sigurno. Da ne omenim, da je zelenjava ter sadje še bolj zastrupljeno kot samo meso. Dejstvo je, da žival, ki je zaklana je v osnovi zdrava, če je vse po predpisih, sadje in zelenjava pa je prešpricana z vsem živim, bolje da ne veš. Živim blizu eko pridelovalcev jabolk, breskev, jagod in ti lahko iz prve roke povem, da ko špricajo, špricajo z nadetimi maskami in tam okrog ne moreš hodit, ker ne moreš dihat. Da je strupeno, ti pa že to pove, da je okrog trava vsa rjavo rumena, uničena zaradi strupov. Da ne govorimo o kakšnih oreščkih, ki pridejo iz daljnih krajev, pa banane. Meso je proti vsem tem še zelo zelo zdravo in neoporečno.

BigWhale ::

Gambino je izjavil:


Od preveč mesa ne boš zbolel. Od preveč cukra, soli ter trans maščob pa sigurno. Da ne omenim, da je zelenjava ter sadje še bolj zastrupljeno kot samo meso. Dejstvo je, da žival, ki je zaklana je v osnovi zdrava, če je vse po predpisih, sadje in zelenjava pa je prešpricana z vsem živim, bolje da ne veš.


Al pa, ce bi nehal govoriti neumnosti, a? Tudi zelenjava, ki jo spakirajo in prodajo v trgovini je zdrava, ce je po predpisih. Zivali najprej pojedo vso tisto grdo grdo spricano zelenje, potem jih nafilajo z rastnim hormonom, antibiotiki in ostalimi zdravili na koncu pa koncajo na tvojem krozniku. Trditi, da je zelenjava spricana, meso je pa neoporoceno je neumnost. VSE kar kupis v trgovini je podvrzeno dolocenim standardom in kontroli. Neoporecno je pa zato, ker so nekateri rekli, da vse te reci vsebujejo dovoljeno kolicino sicer skodljivih snovi.

BTW, a ves da je govedina dober vir joda? Pa ves zakaj? Zato, ker jod uporabljajo za razkuzevanje in ga krave precej pozrejo.

Gambino je izjavil:


Živim blizu eko pridelovalcev jabolk, breskev, jagod in ti lahko iz prve roke povem, da ko špricajo, špricajo z nadetimi maskami in tam okrog ne moreš hodit, ker ne moreš dihat. Da je strupeno, ti pa že to pove, da je okrog trava vsa rjavo rumena, uničena zaradi strupov. Da ne govorimo o kakšnih oreščkih, ki pridejo iz daljnih krajev, pa banane. Meso je proti vsem tem še zelo zelo zdravo in neoporečno.


Jaz pa zivim zraven letalisca in vidim vsak dan kako trije avioni dol padejo!!! Ne se vozit z avioni, ker boste umrli!!111oneoenoene

To kar trdis so neumnosti, tudi pri obdelavi mesa se marsikje uporabljajo kemikalije, ki jih ni ravno zdravo vdihovati in zaposleni uporabljajo maske. Grozn! Kaj pa zdej? Bos nehal jest meso? Enkrat si poglej kako delujejo obrati za predelavo mesa, pa bos videl kako neoporecne so stvari. Ali pa si poglej kako delujejo masovna pridelava soje, ki jo tvoje krave potem jedo.

Daniel ::

Rastnih hormonov se pri nas ne uporablja, to je bolj domena USA, zato ti ni treba zavajati. Od zelenja, ki ga poje krava je špricana samo koruza, pa še to čisto na začetku svoje rasti ali celo preden pride iz zemlje, zato vse strupene stvari do takrat, ko pride do krave že davno razpadejo.
Tudi joda se kar tako ne uporablja oz. odkrito povedano edinokrat kar se spomnim, da smo ga pri nas uporabili je bilo dolga leta nazaj, ko je bilo 1 kravi treba presušiti 1 mlečno četrt. Sedaj mislim, da veterinarji niti tega več ne delajo, pri čistilih pa tudi ne vem kje bi jih krave zauživale??

Antibiotiki se rabijo zelo malo oz. smo v Sloveniji statistično gledano skorajda na repu po količini uporabe le teh. Recimo ta stran, bi lahko marsikomu dala misliti, zakaj naši mesarji radi uvažajo cenejše:

https://www.europeandatajournalism.eu/e...

Sicer pa, dokler ti zelenjavo in sadje poceni in izdatno škropljeno pripravijo migranti v Almerii res ni problema... Na RTV je bil pred časom en zanimiv dokumentarec na to temo, sicer od ARD:

https://www.freshplaza.com/article/2198...

https://www.dw.com/en/spains-sea-of-pla...

https://www.amusingplanet.com/2013/08/t...

https://www.aljazeera.com/indepth/featu...

Drugače pa, da ne bom samo o zelenjavi, lahko povem, da se strinjam s tem, da bi bilo dobro omejiti rast megafarm, kjer so živali natrpane koliko jih pač lahko spraviš na določeno površino (marsikatera takšna se najde v ZDA), tudi se najdejo na internetu kakšni posnetki teličkov zaprtih v majhne bokse, boksev pa na kilometre v dolžino. To je po moje absolutno napačna smer in bi bilo dobro, da bi se vrnili nazaj k bolj sonaravnemu kmetovanju. Obenem sem sedaj spotoma našel članek, kjer NyTimes piše o farmah in subvencijah v EU (hecno, da najprej ne čistijo pred svojim pragom), vmes pa piše tudi, da so npr. na Poljskem sedaj zahtevali, da imajo kmetje skladišča za gnojnico za vsaj 6 mesecev. Kar je tu zanimivo je dejstvo, da taka zahteva v Sloveniji obstaja že približno 20 let in se jo kar dosledno spoštuje razen par posameznikov, ki jim ni jasno, da z gnojenjem izven vegetacije delajo škodo sebi in zemlji, ter mečejo denar dobesedno v zrak. Pričakoval bi namreč, da v EU veljajo bolj ali manj enaki zakoni, kar pa očitno ne drži. Tudi na sosednjem Hrvaškem mislim, da nimajo takih omejitev in zakonov.

Članek je sicer precej izrazito usmerjen v evropsko subvencijsko politiko, predvidevam, da zato, ker imajo v ZDA kar precej apetititov po izvažanju svoje govedine na evropska tla oz. se to že dogaja. Ali bo ta govedina polna rastnih hormonov ali ne, pa ne vem: https://www.nytimes.com/interactive/201...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Gambino ::

BigWhale je izjavil:

Gambino je izjavil:


Od preveč mesa ne boš zbolel. Od preveč cukra, soli ter trans maščob pa sigurno. Da ne omenim, da je zelenjava ter sadje še bolj zastrupljeno kot samo meso. Dejstvo je, da žival, ki je zaklana je v osnovi zdrava, če je vse po predpisih, sadje in zelenjava pa je prešpricana z vsem živim, bolje da ne veš.


Al pa, ce bi nehal govoriti neumnosti, a? Tudi zelenjava, ki jo spakirajo in prodajo v trgovini je zdrava, ce je po predpisih. Zivali najprej pojedo vso tisto grdo grdo spricano zelenje, potem jih nafilajo z rastnim hormonom, antibiotiki in ostalimi zdravili na koncu pa koncajo na tvojem krozniku. Trditi, da je zelenjava spricana, meso je pa neoporoceno je neumnost. VSE kar kupis v trgovini je podvrzeno dolocenim standardom in kontroli. Neoporecno je pa zato, ker so nekateri rekli, da vse te reci vsebujejo dovoljeno kolicino sicer skodljivih snovi.

BTW, a ves da je govedina dober vir joda? Pa ves zakaj? Zato, ker jod uporabljajo za razkuzevanje in ga krave precej pozrejo.

Gambino je izjavil:


Živim blizu eko pridelovalcev jabolk, breskev, jagod in ti lahko iz prve roke povem, da ko špricajo, špricajo z nadetimi maskami in tam okrog ne moreš hodit, ker ne moreš dihat. Da je strupeno, ti pa že to pove, da je okrog trava vsa rjavo rumena, uničena zaradi strupov. Da ne govorimo o kakšnih oreščkih, ki pridejo iz daljnih krajev, pa banane. Meso je proti vsem tem še zelo zelo zdravo in neoporečno.


Jaz pa zivim zraven letalisca in vidim vsak dan kako trije avioni dol padejo!!! Ne se vozit z avioni, ker boste umrli!!111oneoenoene

To kar trdis so neumnosti, tudi pri obdelavi mesa se marsikje uporabljajo kemikalije, ki jih ni ravno zdravo vdihovati in zaposleni uporabljajo maske. Grozn! Kaj pa zdej? Bos nehal jest meso? Enkrat si poglej kako delujejo obrati za predelavo mesa, pa bos videl kako neoporecne so stvari. Ali pa si poglej kako delujejo masovna pridelava soje, ki jo tvoje krave potem jedo.


Meso je podvrženo mnogo večjemu nadzoru, tako da ne nabijaj. Vsi veliki obrati imajo inšpekcije večkrat mesečno, za zelenjavo in sadje ga nisem videl nikoli pri sosedu. Soja ni glavni vir prehrane goveda, tako da ne nabijaj.

jype ::

Gambino je izjavil:

Meso je podvrženo mnogo večjemu nadzoru
Glede na to, da terja uporabo bistveno več svinjarije, da se ga proizvede, je to logično.

In vendar vsako leto izbruhne kaka bizarna afera z mesom.

Gambino ::

jype je izjavil:

Gambino je izjavil:

Meso je podvrženo mnogo večjemu nadzoru
Glede na to, da terja uporabo bistveno več svinjarije, da se ga proizvede, je to logično.

In vendar vsako leto izbruhne kaka bizarna afera z mesom.


Seveda, samo za to ni krivo meso temveč človek oz nadzor, ki odpove oz če pride v javnost je to že super, ker pomeni da nadzor vendar delujo. Bojim pa se kaj vse pojemo z zelenjavo, sadjem, kjer nekega resnega nadzora ni.

jype ::

Gambino je izjavil:

Seveda, samo za to ni krivo meso temveč človek oz nadzor, ki odpove oz če pride v javnost je to že super, ker pomeni da nadzor vendar delujo. Bojim pa se kaj vse pojemo z zelenjavo, sadjem, kjer nekega resnega nadzora ni.
Mene pa ni strah, ker vem, da nakladaš.

Gambino ::

Nekatera hranila so namreč v veganski prehrani, tudi če je skrbno načrtovana, kvečjemu na minimalno potrebni ravni - daleč od optimuma; gre za beljakovine, dolgoverižne omega 3 maščobne kisline, železo, cink, jod, kalcij in vitamin D in B12 (Craig, Mangels, 2009). Med njimi so kar tri (kalcij, vitamin D in beljakovine), ki so bistvena za rast.

Vzemimo primer Kitajske. Pretežno vegetarijanske poljedelske Kitajke v rodni dobi so za 6 cm nižje in kar za 13 kg lažje od Britank enake starosti. (Key et al. 1990 ). Prenizka telesna masa žensk je pogosto povezana z njihovo telesno zakrnelostjo (Ransom, Elder 2003), za katero so značilni ozki boki in drobne prsi. Telesna zakrnelost je močan faktor tveganja zapletov pri porodu (Ranson, Elder 2003). Ozki boki so lahko znak nezadostno razvite medenice, zato lahko nastanejo težave pri prehodu otroka skozi ožjo medenično odprtino. Na bokih in na prsih ima telesno dobro razvita ženska dovolj zaloge dolgoverižnih omega 3 maščob. Te so bistvene za razvoj in rast ploda in za normalen porod (Lawrence, Lawrence, 2016).

Tudi v Indiji je tradicionalna hrana pretežno veganska. Študija med materami na področju Pune v južni Indiji, ki je indikativna za pretežni del poljedelske Indije, je pokazala, da je živil živalskega izvora v prehrani žensk zelo malo, četrtina pa se jih prehranjuje povsem vegansko. Njihovi novorojenčki so manjši in lažji kot novorojenčki vsejedih mater (Yajnik et al. 2007), kar prinaša otroku, kot opozarja stroka, večje tveganje infekcij in drugih obolenj ter prezgodnje smrti v post-natalnem obdobju in kasneje v življenju (Ransom, Elder, 2003).

Tudi Indijke so, podobno kot Kitajke, nižje od vsejedk (Yajnik et al. 2007) in prav tako deške postave. Zaradi velikega tveganja porodnih zapletov domači spodbujajo nosečnice k uživanju manj hrane, da bi bil novorojenček (še) manjši in ne bi bilo zapletov pri njegovem prehodu skozi medenično odprtino (Ransom, 2003:14).

Kako drugače kot v krajih s tradicionalno mešano hrano, kjer so nosečnice spodbujali, naj več jedo, saj so vedeli, da tako zmanjšajo porodna tveganja, ki so celo pri najboljši hrani velika.

Hrana je osiromašena, zato je tudi večina veganov, kljub skrbi za prehrano, podhranjenih. Kot ugotavlja veganstvu naklonjeni dr. W. Craig (2009), skoraj vsem veganom primanjkuje vitaminov B12 in D, kalcija in dolgoverižnih omega 3 maščobnih kislin. Svetuje, naj jih vegani redno uživajo z živili, obogatenimi z njimi ali z ustreznimi prehranskimi dopolnili. Njihovo pomanjkanje ne ogroža le rasti, pač pa življenje samo. Ocenjujejo, da jih zaradi poslabšanega počutja z leti odstopi od veganstva približno polovica (Mercola, 2016). Če bi se zavedali naravnih omejitev veganstva in možnosti za njihovo preseganje, ki jih ponuja sodobna prehranska industrija, jim tega ne bi bilo treba. Lahko bi dosegli prav tako rast otrok in boljše zdravje kot vsejedci.

Povzetki resnih raziskav s tega področja in ne moje nabijanje.

ziga1990 ::

Jype ti si glavni zagovornik Vegeterijancev in Veganov pa ješ meso
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

starec Zosim ::

Vsa strokovna vprašanja, hipoteze in stereotipi so rešeni v tem dokumentarcu (s prevodom):
The game changers.


Vendar je treba strogo ločiti med pojmoma veganstvo in vegetarianstvo. Samo ena odločitev je prava.
Ker je dokumentarec znanstveno podprt, je vsaka dodatna debata glede veganstva odveč.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Machete ()

Daniel ::

Znanstveno so podprte tudi študije svetovne zdravstvene organizacije. Ali bi ti rad sedaj povedal, da je to, kar so prikazali v dokumentarcu ultimativna in edina resnica?

starec Zosim ::

Svetovna znanstvena organizacija? Kateri lobij že ščiti? Zadnja stvar kar jih zanima je ravno zdravje ljudi v globalu. Leglo korupcije, klientelizma in hipokrizije.

Vegani: Carl Lewis,Edwin Moses, Scott Jurek (ultramaratonec), Farris Kendrick (dvigovalec uteži, zlato na OI), Patrick Baboumain (najmočnejši človek, vsa ameriška ultramaratonska elita, Venus Williams...

Človeško telo je ustrojeno za rastlinsko hrano. Že samo črevesje je dokaz.
Meso? Ni problema: angina pectoris, možganska kap, artritis, prehitro staranje, večina degenerativnih bolezni...

Daniel ::

Aja, saj res, za dokumentarcem pa niso lobiji, seveda ne...le kako bi lahko bili. To bi lahko tudi Spielberg posnel.

Prosim, da okrog črevesja in ostalega ne nakladaš neumnosti, ki ste jih kar naenkrat ugotovili sedaj, ko se človek že par 1000 let prehranjuje z mesom. Nakladaj to komu drugemu, ki vidi enako kratko.

starec Zosim ::

Ko se ljubitelji mesa prestrašijo glede blagodejnih posledic mesne prehrane in jim zmanjka argumentov, sledi ad hominem. Že videno.
O ustroju človeškega črevesja v konkretnem dokumentarcu govori zdravnik medicine. Morda tudi on kratko vidi?

Cruz ::

@Gambino Povezav do raziskav pa nisi upal dodati? :)

Gambino je izjavil:

Nekatera hranila so namreč v veganski prehrani, tudi če je skrbno načrtovana, kvečjemu na minimalno potrebni ravni - daleč od optimuma; gre za beljakovine, dolgoverižne omega 3 maščobne kisline, železo, cink, jod, kalcij in vitamin D in B12 (Craig, Mangels, 2009). Med njimi so kar tri (kalcij, vitamin D in beljakovine), ki so bistvena za rast.
Ta raziskava je bila leta 2016 posodbljena: Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Vegetarian Diets.

Abstract

It is the position of the Academy of Nutrition and Dietetics that appropriately planned vegetarian, including vegan, diets are healthful, nutritionally adequate, and may provide health benefits for the prevention and treatment of certain diseases. These diets are appropriate for all stages of the life cycle, including pregnancy, lactation, infancy, childhood, adolescence, older adulthood, and for athletes.


Gambino je izjavil:

Vzemimo primer Kitajske.
Glede višine ipd. manjka raziskava, ki dokaže, da je veganstvo poglavitni razlog za to in ne kultura ali kaj tretjega.

Gambino je izjavil:

Hrana je osiromašena, zato je tudi večina veganov, kljub skrbi za prehrano, podhranjenih. Kot ugotavlja veganstvu naklonjeni dr. W. Craig (2009), skoraj vsem veganom primanjkuje vitaminov B12 in D, kalcija in dolgoverižnih omega 3 maščobnih kislin. Svetuje, naj jih vegani redno uživajo z živili, obogatenimi z njimi ali z ustreznimi prehranskimi dopolnili.
Kot že povedano, raziskava iz leta 2009 je bila posodobljena in prišla do drugačnih ugotovitev, dopolnila pa so nekaj samoumevnega, tudi ogromno mesojedcev jih uživa ali mora uživati.

Gambino je izjavil:

Njihovo pomanjkanje ne ogroža le rasti, pač pa življenje samo. Ocenjujejo, da jih zaradi poslabšanega počutja z leti odstopi od veganstva približno polovica (Mercola, 2016). Če bi se zavedali naravnih omejitev veganstva in možnosti za njihovo preseganje, ki jih ponuja sodobna prehranska industrija, jim tega ne bi bilo treba. Lahko bi dosegli prav tako rast otrok in boljše zdravje kot vsejedci.

Povzetki resnih raziskav s tega področja. Veganski teroristi pa še kar posiljuje.
O, Mercola. Joseph Mercola @ Wikipedia

Joseph Michael Mercola /mərˈkoʊlə/[1] (born 1954) is an alternative medicine proponent, osteopathic physician, and Internet businessman, who markets dietary supplements and medical devices,[2] some of which are controversial.

Med drugim še: Mercola has been highly critical of vaccines and vaccination policy, claiming that too many vaccines are given too soon during infancy. He hosts anti-vaccination activists on his website, advocates other measures rather than vaccination in many cases such as using vitamin D rather than a flu shot[17] despite the data not being conclusive[18] and strongly criticizes influenza vaccines. Mercola is viewed by many as an anti-vaccine propagandist.

No, tukaj lahko vseeno preberete to "raziskavo": The Case Against Veganism — Carefully Researched Book Spills the Beans
Same resne raziskave.

P.S. To si sam spisal ali si prekopiral s kakšne strani? Če si prekopiral, bi prosil za link.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

jype ::

starec Zosim je izjavil:

zdravnik medicine
Naj potem zdravi medicino, dieto pa pusti tistim, ki se na to spoznajo.

Daniel ::

starec Zosim je izjavil:

Ko se ljubitelji mesa prestrašijo glede blagodejnih posledic mesne prehrane in jim zmanjka argumentov, sledi ad hominem. Že videno.
O ustroju človeškega črevesja v konkretnem dokumentarcu govori zdravnik medicine. Morda tudi on kratko vidi?


No ok, očitno smo nekje v evoluciji narobe zavili in sedaj po par tisoč letih ugotovili, da smo dejansko rastlinojedi in iz tega razloga je imel prav vsak vsejed teh par 1000 let konstantno drisko. Morda tukaj manjka samo še tvoja obrazložitev, zakaj ljudje nimamo samo spodnjih zob kot govedo, če smo itak narejeni za isto hrano.

jype ::

Daniel je izjavil:

No ok, očitno smo nekje v evoluciji narobe zavili in sedaj po par tisoč letih ugotovili, da smo dejansko rastlinojedi in iz tega razloga je imel prav vsak vsejed teh par 1000 let konstantno drisko. Morda tukaj manjka samo še tvoja obrazložitev, zakaj ljudje nimamo samo spodnjih zob kot govedo, če smo itak narejeni za isto hrano.
Krave lahko (in v industrijski živinoreji celo pogosto) jedo meso.

finkec ::

Nisem vse bral, mogoče je že kdo napisal. Taka mleka si bolje, da nrediš sam ker tisto kar oni prodajajo kot mleko poglej deklaracijo so vsebnosti ovsa, mandelja,... zelo zelo nizke. Na netu najdeš recepte.

sreda ::

Kje naj iščem vegansko nadomestilo za suho salamo, sam ne mislim izdelovati "nadomestila" ?
Probaj v restavraciji kucha v Ljubljani imajo tudi delikatesno trgovino. Tu najdeš izvirne in odlične 'batine' https://kucha.co/DELIKATESA
Imajo tudi izvrstno ponudbo fermentirane hrane (tudi ta vsebuje B12 čeprav je veganska)

Od leta 1991 sem vegetarianec. Zadnjih pet let sem vegan. V tem obdobju nisem bil nikoli prehlajen-bolan, da bi moral vzeti bolniško (vsko leto pozimi kakšen teden rahlo vneto grlo in smrkanje).
Res je, da sem bil pred leti slabokrvn, zato sem začel uživati tudi B12 in se začel bolj pravilno prehranjevat. Do tedaj je moja prehrana slonela bolj na 'junk food-u' (razne vege salamice, kosila sem vedno jedele zunaj razne špagete s paradižnikovo omako in zelenjavne pice). Letos sem ponovno preverjal kri in sem imel B12 presežen (vse ostalo v normalah), tako da sem sedaj zmanjšal priporočoeno dozo.

Hrana, ki jo jem sedaj je zelo poeceni in enostavna. Kosila z ženo kuhava doma.
Krompir*, fižol*, tofu, čičerika, banane, jabolka*, solata*, zelje*, kisla repa*, kislo zelje*, proso, brezglutenske testenine, testnine iz leče, paradižnik, solata*, radič*, oreščki*, lešniki*, konoplini proteini*, bučkini proteini, arašidovo maslo, kakav, medjool datlji ....
sestavine z + so večina kupljene preko nakupujmo skupaj.

pozabil dodat leča in riž pa še kaj

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sreda ()

c3p0 ::

jype je izjavil:

Krave lahko (in v industrijski živinoreji celo pogosto) jedo meso.


Še nedolgo nazaj so krave bile kanibali. Ljudje pa posledično še vedno umirajo.

Cange ::

sreda je izjavil:

Kje naj iščem vegansko nadomestilo za suho salamo, sam ne mislim izdelovati "nadomestila" ?
Probaj v restavraciji kucha v Ljubljani imajo tudi delikatesno trgovino. Tu najdeš izvirne in odlične 'batine' https://kucha.co/DELIKATESA
Imajo tudi izvrstno ponudbo fermentirane hrane (tudi ta vsebuje B12 čeprav je veganska)

Od leta 1991 sem vegetarianec. Zadnjih pet let sem vegan. V tem obdobju nisem bil nikoli prehlajen-bolan, da bi moral vzeti bolniško (vsko leto pozimi kakšen teden rahlo vneto grlo in smrkanje).
Res je, da sem bil pred leti slabokrvn, zato sem začel uživati tudi B12 in se začel bolj pravilno prehranjevat. Do tedaj je moja prehrana slonela bolj na 'junk food-u' (razne vege salamice, kosila sem vedno jedele zunaj razne špagete s paradižnikovo omako in zelenjavne pice). Letos sem ponovno preverjal kri in sem imel B12 presežen (vse ostalo v normalah), tako da sem sedaj zmanjšal priporočoeno dozo.

Hrana, ki jo jem sedaj je zelo poeceni in enostavna. Kosila z ženo kuhava doma.
Krompir*, fižol*, tofu, čičerika, banane, jabolka*, solata*, zelje*, kisla repa*, kislo zelje*, proso, brezglutenske testenine, testnine iz leče, paradižnik, solata*, radič*, oreščki*, lešniki*, konoplini proteini*, bučkini proteini, arašidovo maslo, kakav, medjool datlji ....
sestavine z + so večina kupljene preko nakupujmo skupaj.

pozabil dodat leča in riž pa še kaj


Zgodba bo verjetno podobna. Trenutno imam enostavno, hitro pripravljeno, okusno.. organizirano prehrano. Sprememba je/bo samo zamenjavi živil na obstoječem sistemu, polpripravljena živila bodo zaenkrat ostala kar pomeni da sem vegetarjanc. Na ta način bo "stres" na moj način prehrane resnično minimalen.

Gambino ::

Cruz je izjavil:

@Gambino Povezav do raziskav pa nisi upal dodati? :)

Gambino je izjavil:

Nekatera hranila so namreč v veganski prehrani, tudi če je skrbno načrtovana, kvečjemu na minimalno potrebni ravni - daleč od optimuma; gre za beljakovine, dolgoverižne omega 3 maščobne kisline, železo, cink, jod, kalcij in vitamin D in B12 (Craig, Mangels, 2009). Med njimi so kar tri (kalcij, vitamin D in beljakovine), ki so bistvena za rast.
Ta raziskava je bila leta 2016 posodbljena: Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Vegetarian Diets.

Abstract

It is the position of the Academy of Nutrition and Dietetics that appropriately planned vegetarian, including vegan, diets are healthful, nutritionally adequate, and may provide health benefits for the prevention and treatment of certain diseases. These diets are appropriate for all stages of the life cycle, including pregnancy, lactation, infancy, childhood, adolescence, older adulthood, and for athletes.


Gambino je izjavil:

Vzemimo primer Kitajske.
Glede višine ipd. manjka raziskava, ki dokaže, da je veganstvo poglavitni razlog za to in ne kultura ali kaj tretjega.

Gambino je izjavil:

Hrana je osiromašena, zato je tudi večina veganov, kljub skrbi za prehrano, podhranjenih. Kot ugotavlja veganstvu naklonjeni dr. W. Craig (2009), skoraj vsem veganom primanjkuje vitaminov B12 in D, kalcija in dolgoverižnih omega 3 maščobnih kislin. Svetuje, naj jih vegani redno uživajo z živili, obogatenimi z njimi ali z ustreznimi prehranskimi dopolnili.
Kot že povedano, raziskava iz leta 2009 je bila posodobljena in prišla do drugačnih ugotovitev, dopolnila pa so nekaj samoumevnega, tudi ogromno mesojedcev jih uživa ali mora uživati.

Gambino je izjavil:

Njihovo pomanjkanje ne ogroža le rasti, pač pa življenje samo. Ocenjujejo, da jih zaradi poslabšanega počutja z leti odstopi od veganstva približno polovica (Mercola, 2016). Če bi se zavedali naravnih omejitev veganstva in možnosti za njihovo preseganje, ki jih ponuja sodobna prehranska industrija, jim tega ne bi bilo treba. Lahko bi dosegli prav tako rast otrok in boljše zdravje kot vsejedci.

Povzetki resnih raziskav s tega področja. Veganski teroristi pa še kar posiljuje.
O, Mercola. Joseph Mercola @ Wikipedia

Joseph Michael Mercola /mərˈkoʊlə/[1] (born 1954) is an alternative medicine proponent, osteopathic physician, and Internet businessman, who markets dietary supplements and medical devices,[2] some of which are controversial.

Med drugim še: Mercola has been highly critical of vaccines and vaccination policy, claiming that too many vaccines are given too soon during infancy. He hosts anti-vaccination activists on his website, advocates other measures rather than vaccination in many cases such as using vitamin D rather than a flu shot[17] despite the data not being conclusive[18] and strongly criticizes influenza vaccines. Mercola is viewed by many as an anti-vaccine propagandist.

No, tukaj lahko vseeno preberete to "raziskavo": The Case Against Veganism — Carefully Researched Book Spills the Beans
Same resne raziskave.

P.S. To si sam spisal ali si prekopiral s kakšne strani? Če si prekopiral, bi prosil za link.


Viri:

Barnard, Neal (1993). Food for life: how the new four food groups can save your life. Three rivers press.

Craig, Winston, J. (2009). Health effects of vegan diets. Am J Clin Nutr, 89 (suppl): 1627S-33S.

Craig, W.J., Mangels, A.R. (2009). Position of the American Dietetic Association: vegetarian diets. J Am Diet Assoc, 109 (7): 1266-82.

Campbell, T. Collin; Campbell, Thomas (2006). The China Study: The Most Comprehensive Study of Nutrition Ever Conducted and the Startling Implications for Diet, Weight Loss and Long-term Health. Dallas: Benbella Books.

Campbell, T. Collin, Jacobson, Howard (2014). Prevare z dietami z malo ogljikovih hidratov. Maribor: SITIS.

Cunnane, Stephen C. (2013). Survival of the fatest: The key to human brain evolution. World Scientific.

Hlastan Ribič, Cirila (2006). Različni načini prehranjevanja/Different types of nutrition: in Bohnec, M., Klavs, J., Tomažin-Šporar, M., Krašovec, A., & Žargaj, B. (Eds.). Sladkorna bolezen/Diabetes: Priročnik/Manual. Ljubljana: samozal., 482-495.

Key, T.J.A., Chen, J., Wang, D.Y., Pike, M.C., Boreham, J. (1990). Sex hormones in women in rural China and in Britain. Br. J. Cancer, 62: 631-636.

Klemetti, Reija, Kletti, Che, Huan, Gao, Yan, Reave, Joanna, Wu, Zhuochun, Tang, Shenglan, Hemminki, Elina (2010). Cesarean section delivery among primiparous women in rural China: an emerging epidemic. Am J Obstet Gynecol, 202:65e1-6; dosegljivo na: https://www.thl.fi/attachments/chimaca/..., 8.10.2016.

Larsen, C.S.(2000). Dietary Reconstruction and Nutritional Assessment of Past Peoples: The Bioanthropological Record. In Kiple, K.F. & Kriemhild, C. O. (eds): The Cambridge World history of Food, Volume 1. Cambridge, UK: Cambridge University Press, 13-33.

Lawrence, Ruth A., Lawrence, Robert (2016). Breastfeeding: a guide for the medical profession, eight edition. Philadelphia: Elsevier.

Mercola, Joseph (2016). The case against Veganism – Carefully researched book spills the Bean; 25. September; dosegljivo na https://articles.mercola.com/sites/arti..., 8.10.2016.

Milton, Katharine, (1998). Eating What Comes Naturally: An Examination of Some Differences Between the Dietary Components of Humans and Wild Primates. Williamburg, Virginia: The Origins and Evolution of Human Diet, 14th International Congress of Anthropological and Ethnological Sciences, July 26-Agust 1; accessible on: www.cast.uark.edu/local/icaes/conferenc..., 6.3.2009.

Price, W.A (1989). Nutrition and Physical Degeneration: 50th anniversary edition. New Canaan: Connecticut Keates Publishing.

Rainar, J. (2012). Razvoj zarodkovih možganov; https://www.bambino.si/razvoj_zarodkovi..., 29.9.2016.

Ransom, Elizabeth I., Elder, Leslie K. (2003). Nutrition of women and Adolescent Girls: Why it matters. PRB – Population reference bureau; dosegljivo na: https://www.prb.org/Publications/Articl..., 29.9.2016.

Smith, R. (2009). Vegan diet increases the risk of birth defects, scientist warn. The Telegraph, 2. marec; dosegljivo na: https://www.telegraph.co.uk/news/health..., 29. 9. 2016.

Yajnik, C. S., Deshpande, S.S., Jackson, A.A., Refsum, H., Rao, S., Fisher, D.J., Bhat, D.S., Naik, S.S., Coyaji, K.J., Joglekar, C.V., Joshi, N., Lubre, H.G., Despande, V.U., Rege, S.S., Fall, C.H.D. (2008). Vitamin B12 and folate cencentrations during pregnancy and insulin resistance in the offspring: the Pune Maternal Nutrition Study. Diabetologia, 51:29-38.

Zong, Xin-Nan, Li, Hui (2014). Physical growth of children and adolescents in China over past 35 years. Bulletin of the World Health Organization, 92: 555-564; dosegljivo na: https://www.who.int/bulletin/volumes/92..., 10.10.2016

Pika na i ::

"Večina veganov je podhranjenih? Skoraj vsem primanjkuje vitaminov?"
Ogrožajo si življenja?
Če je tu kdo vsiljiv s svojim nakladanjem, ste to "mesarji".

Bog se vas usmili.
Nahajate se v štabu SDS.
Pravila ne veljajo za naše.
Troli dobrodošli.

Machete ::

starec Zosim je izjavil:

Vsa strokovna vprašanja, hipoteze in stereotipi so rešeni v tem dokumentarcu (s prevodom):
The game changers.

Ker je dokumentarec znanstveno podprt, je vsaka dodatna debata glede veganstva odveč.


Tale dokumentarec ni nič drugega, kot nivo ploščatozemlježev. Podpiram manjžretje mesa in počasen umik tovrstne industrije, a takele nebuloze vseeno niso za v eter in bi starcaZosima morali krepko okoli ušes, da si ga upa prodajati kot verodostojnega z blagoslovom strokovne javnosti in znastvene stroke, ker to ni!
Tovrstne demagogije je preveč že povsod.(cepiva, okoljske spremembe, migracijske posledice itd).
Žal si je treba za vir moje kritike vzeti kar nekaj časa in pregledati spodnje yt videote in ostalo kramo. Vsak kritik ima tudi kako svojo agendo, ampak 1 + 1 da hitro dejansko stanje tega šarlatanskega psevdoznastvenega sranja.

https://rippedbody.com/game-changers/

https://www.menshealth.com/nutrition/a2...
puhel odgovor:





+ostali zadetki
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

FormerUser ::

BigWhale je izjavil:



Zdaj si obrnila stavek. Napisala si, da so manj vredne beljakovine. To je nekaj povsem drugega kot, ce napises, da je v zivalskih virih vec beljakovin. V povprecju je to res, ja. Ampak to ne pomeni, da so zivalski viri zaradi tega kaj boljsi. Beljakovin v bistvu ne potrebujemo blazno veliko in jih v telo, brez najmanjsih tezav, lahko vneses samo z rastlinsko prehrano. Kdorkoli trdi nasprotno se ali laze ali pa nima pojma o prehrani in samo ponavlja nekaj kar je prebral na internetu.

V vseh strokovnih knjigah o prehrani piše, da so živalski izdelki boljši vir beljakovin, vsak nutricionist, razen najbolj fanatičnih veganov, ti bo to potrdil. GET OVER IT!

BigWhale je izjavil:

To je a load of horseshit. :> Seveda je hrana manj raznolika, ker je pac izlocena ena skupina zivil, jasno. Ni pa prav nic komplicirano in time consuming. Moras pa na zacetku vcasih pomisliti na to, ja to je pa res. Ampak, ni ravno post doktorski studij in izgovor, da je stvar prevec komplicirana, je res butast. Ni komplicirana. Meso jem vsaj trikrat na teden, pa se mi ne zdi nic komplicirano to kar ti pravis. Za ljudi, ki znajo samo pohan sir narest mogoce je, ja.

Ja, vegani morajo pazit, da bodo ob povprečni dieti vnesli dovolj beljakovin in ostalih nujnih hranil, medtem ko si vsejedi to zagotovijo mimogrede, brez posebnega razmisleka.

BigWhale je izjavil:



BTW, a ves da je govedina dober vir joda? Pa ves zakaj? Zato, ker jod uporabljajo za razkuzevanje in ga krave precej pozrejo.


Nakladaš. Govedo ima lizalne kamne preko katerih dobi minerale.


jype ::

FormerUser je izjavil:

Ja, vegani morajo pazit, da bodo ob povprečni dieti vnesli dovolj beljakovin in ostalih nujnih hranil, medtem ko si vsejedi to zagotovijo mimogrede, brez posebnega razmisleka.
To seveda ne drži, saj je (normalizirano na število posameznikov) veliko več takih primerov med t.i. "vsejedci".

uporabnik832 ::

Ja seveda ob prehranjevanju z zelenjavo sadjem raznovrstnimi zelenjavnimo obarami in juhami, ter z kosmici vseh vrst orescki strocnicami moras strasno paziti da nisi vnesel dovolj hranil.
what a joke

Mleko druge zivalske vrste ki ga za svojega mladica zival proizvaja samo kratek dolocen cas pa je tista prava hrana za odraslega cloveka.
««
3 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Veganska hrana v javnih ustanovah (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30326785 (16758) nejclp

Ali je vsak lahko vegan? Zakaj nekateri uspejo in nekateri ne (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
50042189 (29814) Aston_11

Biti vegan (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Problemi človeštva
1144228610 (208140) BigWhale

Več podobnih tem