» »

Zaznavanje gravitacije?

Zaznavanje gravitacije?

pro549 ::

Mislim da večina pozna tisto znano formulo E=m*c^2.

Zdaj pa me zanima ena stvar, imamo neko homogeno sevalno polje ki pač šviga po vesolju s svetlobno hjitrostjo in ima nek volumen. Kaj mi to zaznamo kot gravitacijo nekega majhnega deleca, ki šviga s c al kaj? Mislim tako, ker v tistem EM sevalnem polju, je neka energija in če drži zgoraj navedena formula pol to je to?

Sci-Fi ::

Ne razumem točno kaj hočeš vprašati.
Kolikor vem polj ne seva ampak enostavno je. Tud to kako bi volumen zasedalo ne vem, ker je neomejeno.

E v enačbi E = mc^2 pa pomeni Energijo ine ne morebiti jakosti električnega polja če si slučajno zamešal?
Sci-Fi is the best way to dream

Thomas ::

Tako je. Zaznamo ga kot bypassing objekt, katerega težišče (=izvor gravitacije, če je sferno simetričen, če ne pa "rahlo" bolj komplicirano) se giba s c. "Težava" je samo v tem, da vsak Pluton ali asteroid daleč preglasi gravitacijo snopa svetlobe iz pulzarja - naprimer. Seveda neposredno z gravitacijo ne zaznamo nič drugega kot Zemljo, Luno, Sonce - pa še bližnje pogorje ali zid. Hrup teh lokalnih gravitacij preglasi šepete oddaljenih mimobežnih curkov fotonov. Za mnogo velikostnih razredov.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Zivel sem v prepricanju, da ima foton maso nic... In da je gravitacija precej tesno povezana z maso?

DMouse ::

Če bi imel foton maso nič, bi bolj težko odkrivali črne luknje...

Thomas ::

Takoimenovana mirovna masa fotona je 0. Ampak že zaradi svoje energije maso ima. To je Einstein pogruntal 1916 (ali še prej) in 1919 so ob mrku preverili, če svetloba kaj zavije okoli našega Sonca. In sicer svetloba prihajajoča od neke oddaljene zvezde, ki bi med mrkom morala biti za Soncem. Če pa svetloba zavija, bi jo morali videti na nebo poleg Sonca med mrkom. Glej čudo - res!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

Masa fotona je nič, zato se pa lahko giblje s svetlobno hitrostjo. Ima pa energijo, in če bi rad izračunal temu ekvivalentno maso, uporabi E=mc2.

shock ::

Pol EM sevanje ima tudi neko ekvivalentno maso?

Thomas ::

Affirmative!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Nasel sem tole...

Bonk!

Thomas ::

To je taprava vrsta linka, Big! Tako to je, ja.

Pogledamo pa lahko tudi z nekega drugega, tudi zelo zanimivega ogla. 1 sekundo pošiljam svetlobni snop z močjo 1 kiloWatta v Vesolje. Svetilo ima 10% izkoristek, tako da ga moram napajati z 10 kWattov. Porabil sem 10 tisoč J energije, da bi naredil svetlobni stožec 300.000 km dolg, kateri pa potuje zdaj po Vesolju in se počasi razširja, napihuje kot balon, njegova energija 1 kilowatne sekunde, pa ostaja dolgo časa dokaj konstantna.

S kako močno gravitacijo deluje ta svetlobni oblak? Če sem prav izračunal - in sem - kot bi imeli kockico ledu, z robom 1/1000 mm. Za en droben las. Samo da se ta "kockica" oddaljuje s svetlobno hitrostjo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

No ja, za dva lasa - ampak štejemo samo decimalna mesta.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj je hitrost svetlobe konstantna? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
13015505 (4655) reeves
»

Fotoni-delci svetlobe

Oddelek: Šola
242547 (2108) Limit-sky
»

Mehanika v kvantni mehaniki in fotoni (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
22945907 (42602) Brane2
»

Jadra na svetlobo

Oddelek: Znanost in tehnologija
483595 (2267) SasoS
»

Svetloba! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
14512046 (8870) Zavo

Več podobnih tem