» »

Fotoni-delci svetlobe

Fotoni-delci svetlobe

Quantum ::

Malo razmišljam o fiziki in njenih zakonih, pa se mi je porodila ideja. Kaj poganja tako imenovane fotone, do svetlobne hitrosti, c. Od kje dobijo energijo, za tak pospešek oz. Hitrost. Kaj bi bilo, če bi lahko teoretično prebili mejo svetlobne hitrosti, ki je 300. 000km/s. Kot nam je znano iz einstanove teorije relativnosti, da hitreje kot potuješ počasneje ti teče čas. Če bi potovali, npr. S hitrostjo 99. 99% svetlobne hitrosti, kaj bi se zgodilo? Kake ideje?

Lp fizik.

seminal ::

Fizik si pa se sprašuješ takšne zadeve :D malo preberi na googlu. Če bi prebili, pa po trenuntni teoriji ni možno bližje si C-ju, masa gre v neskončnost, neskončno energije potrebuješ. Pa hitreje od c, načeloma greš potem v preteklost. Če bi potovali s tako hitrostjo bi pač čas počasneje tekel, in ti b se počasneje staral, malo si poglej paradoks dvojčkov.

Quantum ::

seminal vem to:) Samo zanima, me kakšnen pogled imajo drugi na to:) Kakšne nove ideje oz. nove teorije, za kater jih še nisem slišal:)

Quantum ::

Rekel si na bi potrebovali neskočno energije. Od kod jo pa črpajo delci svetlobe? To mi ni čisto jasno oz. je neke vrste paradoks, ki si ga ne znam predstavljati. Sem drugi letnik fizike na FMF-JU.

gregor_m ::

Kaj ni tako, da fotoni nimajo mirovne mase, zato lahko potujejo s svetlobno hitrostjo (v vakumu).

Evo wikipedia v slovenščini, pod naslovom "osnovne značilnosti".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gregor_m ()

Quantum ::

gregor m, hvala najprej za odgovor. Ampak jaz se sprašujem, kako mora sploh imeti foton maso nič=? Potem nebi sploh obstajal.

jype ::

Saj ne obstaja. Če ga ustaviš, izgine.

seminal ::

Točno tako kot je reko jype, vbistvu njemu hitrost da maso oz. obstoj. KO se zaleti odda energjo in čudežno izgine :P

butters81 ::

Zelo preprosto razloženo si lahko foton predstavljaš kot paket energije (vsaj jaz si tako, ker kaj več ne razumem)
ko pride v stik z drugim delcem se ta energija odda. Kot piše tudi v wiki foton lahko nastane ko elektron prehaja energijska stanja (gre v nižje energijsko stanje) to razliko energije pa odda (emitira) v obliki fotona (ustrezna valovna dolžina). Če pride ustrezen paket energije do elektrona, se ta prestavi na energijsko višje stanje (ponovno razlika energije)
Bolj zanimivo je, da kljub temu, da foton nima mase vseeno deluje nanj gravitacija.
Ampak to je že druga stvar, ker glede na črno luknjo, gravitacija deluje na ves spekter svetlobe in nič ne uide, četudi je brez mase.

NeMeTko ::

Po drugi strani se pa reče, da imamo opravka z elektromagnetnim valovanjem, kar kot ne-fizik tudi nekako ne združuješ z 'delci', za kar nekako foton smatramo - čeprav, če nima mase, pojem 'delec' nekako ne more biti pravi, saj se 'delec' nekako logično asocira z neko maso in volumnom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: NeMeTko ()

jype ::

Ampak maso ima - v gravitacijskem polju "zavije".

Samo ko se ustavi je nima.

kr1ženska ::

Na podlagi bejzbolske žogice, luštna razlaga.

TechBeats ::

Quantum je izjavil:

Malo razmišljam o fiziki in njenih zakonih, pa se mi je porodila ideja. Kaj poganja tako imenovane fotone, do svetlobne hitrosti, c. Od kje dobijo energijo, za tak pospešek oz. Hitrost. Kaj bi bilo, če bi lahko teoretično prebili mejo svetlobne hitrosti, ki je 300. 000km/s. Kot nam je znano iz einstanove teorije relativnosti, da hitreje kot potuješ počasneje ti teče čas. Če bi potovali, npr. S hitrostjo 99. 99% svetlobne hitrosti, kaj bi se zgodilo? Kake ideje?

Lp fizik.



Foton je neke vrste svetloba in to poganja sončna energija.. Oz svetlobna energija planetov, super nov, etc.


Imo če bi se premikal z svetlobno hitrostijo potem bi bil neviden, letel po zraku in se zelo počasi staral. Če ne celo potoval čez vakuum, no sončna energija lahko :D
AciD TriP

Zgodovina sprememb…

panteist ::

Fotone si nekak napačno lahko predstavljaš kot "produkt" žarnic/luči/svetilk. V bistvu so fotoni nosilci
elektromagnetne sile, ki so brez mirovne mase - torej jih lahko gledaš kot prenos informacije, ki kažejo
dualnost delcev in valovanja. Ne dobijo energije za takšno gibanje, temveč so energija.
Torej to pomeni, da bližje kot je tvoja hitrost njihovi, počasneje se bo EM sila v tvojem sistemu prenašala in počasneje bo
tekel čas.

Brez predznanja smo se včasih igrali z mislijo, da bi se približal svetlobni in posvetil s svetilko. Tako
bi dobil kao nadsvetlobno hitrost svetlobe :D A je popolna neumnost, ker se ne obnaša kot metanje kamenja iz
avta, ki ima v sistemu zunanjega opazovalca res višjo hitrost kot v tvojem sistemu.

Pri hitrosti svetlobe je še vedno pametno dodati sredstvo v katerem se širi, ker fotoni so navsezadnje tako
delci kot tudi valovanje in valovanju se spremeni hitrost širjenja v drugem lomnem količniku. Sploh je kul
opazovati čerenkovo sevanje v jedrskem reaktorju (pogooglaj), kjer delci sevajo v sredstvu, kjer se gibljejo
hitreje od svetlobe.

Sicer pa gravitacijsko polje ne vpliva neposredno na fotone, ampak ukrivi prostor-čas. Tako velika masa povzroči
spremembo polja prostor-čas, trajektorije svetlobe se ukrivijo proti masi in je vidno recimo pri opazovanju zvezd.
Pri črni luknji se pa gostota do te mere poveča, da je ukrivljenost na "površini" takšna, da se svetloba
vrne in ne more pobegnat...tako pa tudi nič drugega.

Lp,
še en fizik :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: panteist ()

Quantum ::

Izredno zanimivo, hvala za izčrpne odgovore vsem;))

Valentin ::

jype je izjavil:

Ampak maso ima - v gravitacijskem polju "zavije".

Samo ko se ustavi je nima.



Lahko si razlagaš da zavije zaradi zakrivljenosti prostora v gravitacijskem polju...


Edit: sem šele sedaj opazil, da je tudi Panteist enako razložil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Valentin ()

gzibret ::

Foton kot valovanje... Kaj bi bilo, če bi se ustavili? Podobno bi se zgodilo, kot z vodnim valom. Stoječ vodni val ne obstaja. Obstaja le, če se giblje. podobno je s fotoni.
Vse je za neki dobr!

FlyingBee ::

ena znanstvena oddaja, seveda komercialne televizije, je bila zanimivo, ko so rekli, da če bi potoval z 99,99999% svetlobne hitrosti v x smer bi te "svetloba" še vedno "prehitela" s svetlobno hitrostjo 300000km/s v x smer, kar pomeni, da .... sem pozabil

Zgodovina sprememb…

NeMeTko ::

Tu potem pride v igro relativnostna teorija. Če bi potoval s svetlobno hitrostjo bi se počasneje staral edino za tiste, ki ne potujejo s to hitrostjo, za vse ostale bi se normalno staral. Ali drugače povedano, ne glede na to, kako hitro potuješ, tvoja ura se bo vrtela naprej s popolnoma enako hitrostjo. Razliko vidijo opazijo le tisti, ki so ostali na zemlji in se popotniku zdi, da so se jim ure ustavile.

Teoretično.... (če sem stvar prav razumel)

jype ::

Valentin> Lahko si razlagaš da zavije zaradi zakrivljenosti prostora v gravitacijskem polju...

Ja, saj to je ideja, ampak če fotoni ne bi imeli mase bi se enačbe sfižile.

Limit-sky ::

Ravno obratno. Če bi fotoni imeli maso, ne bi bili fotoni.


No, photons do not have mass, but they do have momentum. The proper, general equation to use is E2 = m2c4 + p2c2 So in the case of a photon, m=0 so E = pc or p = E/c. On the other hand, for a particle with mass m at rest (i.e., p = 0), you get back the famous E = mc2.
This equation often enters theoretical work in X-ray and Gamma-ray astrophysics, for example in Compton scattering where photons are treated as particles colliding with electrons.

Andy Ptak
My name is mufti. Jype mufti.
And I am extremist.

Zgodovina sprememb…

jype ::

Termin mirovalna masa oziroma "rest mass" obstaja točno zato, da lahko ohranimo dualnost konceptov.

Limit-sky ::

Ni res.
My name is mufti. Jype mufti.
And I am extremist.

jype ::

Je. Brez nje se splošna relativnostna teorija ne bi pravilno ujemala z gravitacijo, ker bi za delce brez mase točno zaradi člena ki si ga izpostavil dobil popolnoma napačne rezultate.

Limit-sky ::

Aja. Jaz sem čisto pozabil, da ti spadaš med tiste, ki so že dokazali Higgsa.
My name is mufti. Jype mufti.
And I am extremist.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj je hitrost svetlobe konstantna? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
13015495 (4645) reeves
»

Svetlobna hitrost (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
17146296 (42555) kunigunda
»

Jadra na svetlobo

Oddelek: Znanost in tehnologija
483594 (2266) SasoS
»

Svetloba! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
14512039 (8863) Zavo
»

relativnostna teorija (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14510423 (8738) bobby

Več podobnih tem