vir: Publicdomainpictures
vir: BloombergAvgusta so Američani sicer podaljšali začasno splošno licenco, ki je podjetjem v omejen obsegu še vedno dovoljevala poslovanje s Huaweijem, a ta se bo iztekla sredi tega meseca. Wilbur Ross, ameriški minister za trgovino pa je včeraj napovedal, da že v kratkem pripravljajo posebne licence, ki jih bodo izdajali posameznim ameriškim podjetjem. Njegovo ministrstvo je doslej za tako licenco prejelo že 260 vlog.
Eno od podjetij, ki je tovrstno prošnjo vložilo, je tudi Microsoft, je za CNN potrdil njihov predsednik Brad Smith. Smith je med drugim povedal, da razume strah pred Huaweijevo opremo v ameriških brezžičnih omrežjih, težje pa razume prepoved prodaje kitajskim družbam. In dodal: "Kitajski konkurent na področju operacijskih sistemov za PC računalnike za zdaj še ne obstaja. Je mar res v interesu ZDA, da povzročijo, ne le spodbudo, pač pa kar nujo, da Kitajci ustvarijo lasten operacisjki sistem? Ker, ko bo ta enkrat nared, nam bo konkuriral povsod po svetu." Podobno zgodbo bi najverjetneje povedalo še katero od podjetij onkraj Atlantika, med njimi zelo verjetno tudi vodstvo Googla.
Težko bi rekli, zlasti zaradi že kar pregovorne trmoglavosti trenutnega predsednika ZDA, da je bila napoved trgovinskih licenc pričakovana. A ko gre za Huawei, je nekako logična. Gre namreč za največje svetovno telekomunikacijsko podjetje, drugega največjega ponudnika pametnih telefonov ter družbo, ki je lani od ameriških partnerjev nakupila za 11 milijard dolarjev izdelkov. Trgovinska blokada torej precej skeli tudi ameriška podjetja. Poleg tega so Belo hišo v vojni s Huaweijem zadnje čase zapustili nekateri njeni najpomembnejši zavezniki.