» »

Na Kitajskem začelo obratovati omrežje 5G

Na Kitajskem začelo obratovati omrežje 5G

Slo-Tech - Na Kitajskem imajo od danes možnost uporabe mobilnega omrežja nove generacije 5G. Vsi trije največji (in državni) operaterji v državi, China Mobile, China Telecom in China Unicom, so začeli ponujati številne ugodne pakete za uporabo 5G, medtem ko je infrastruktura postavljena v večjih kitajskih mestih. Najcenejši paketi se začnejo pri 16 evrih (128 juanov), za kar dobimo 30 GB prenosa podatkov z omejitvijo hitrosti prenosa na 300 Mb/s in 500 minut klicev. Dražji paketi pa bodo nudili hitrosti vse do 1 Gb/s.

Operaterji so pokrili okrog 50 večjih kitajskih mest, med katerimi sta tako Peking in Šanghaj kakor tudi regionalne prestolnice, denimo Nandžing, Šendžen in Vuhan. V predprodaji so prodali že več kot 10 milijonov naročniških paketov za 5G, so sporočili v začetku oktobra. Proizvajalci telefonov že dlje časa prodajajo modele, ki podpirajo 5G.

Preizkusno je omrežje 5G obratovalo že od začetka leta. Operaterji so do danes postavili več kot 85.000 baznih postaj, prihodnje leto pa bodo to številko še podvojili. China Mobile ima postavljeno lastno omrežje, medtem ko si ga China Telecom in China Unicom delita. Uporabljajo frekvenčne pasove pod 6 GHz, ki omogočajo nekoliko nižje hitrosti od tistih nad 25 GHz, a imajo daljši domet.

58 komentarjev

«
1
2

filip007 ::

Prvi na svetu, ali kako?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

nekikr ::

Hihihi, butasti Kitajci, 100 let za nami, samo z rižem se bašejo na poljih. Nikoli nas ne ujamejo.

tikitoki ::

nekikr je izjavil:

Hihihi, butasti Kitajci, 100 let za nami, samo z rižem se bašejo na poljih. Nikoli nas ne ujamejo.


Prevec taksnih, k si ti imamo.

MrStein ::

Kaj pa tehnične podrobnosti?
Je to slo-tech ali branjevske novice?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

crystal ::

js mam pa se vedno vdsl doma :))

krucymucy ::

crystal je izjavil:

js mam pa se vedno vdsl doma :))

mhm, na kitajskem ima sleherno gospodinjstvo optiko.

Zgodovina sprememb…

zee ::

V Singapurju tudi.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

kixs ::

Nekdo mora biti testni zajc...

zee ::

5G imajo v ZDA že nekaj mesecev, zato ne razumem novice povsem.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

zmaugy ::

In kakšne so s tem na Kitajskem prednosti v primerjavi z našim LTE? Mislim, imajo 30 Gb prenosa podatkov (jaz imam vsaj dvakrat več na moji mobilni povezavi), a že delujeo kakšne posebne storitve ali gre zgolj za pissing contest?
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

DeeJay ::

Končno so pršl do high res nadzora prebivalcev

Aggressor ::

zee je izjavil:

5G imajo v ZDA že nekaj mesecev, zato ne razumem novice povsem.


Mogoče je pa koristno, da se poroča o dogajanju na največjem mobilnem trgu na svetu, kjer novosti ponekod že prihajajo hitreje kot na Zahodu?
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Uporabnik ::

zee je izjavil:

5G imajo v ZDA že nekaj mesecev, zato ne razumem novice povsem.


Tole si poglej da boš razumel :) 5Ge

gavrin ::

zmaugy je izjavil:

In kakšne so s tem na Kitajskem prednosti v primerjavi z našim LTE? Mislim, imajo 30 Gb prenosa podatkov (jaz imam vsaj dvakrat več na moji mobilni povezavi), a že delujeo kakšne posebne storitve ali gre zgolj za pissing contest?


Prenosa že imaš mo pri kakšni hitrosti? 5G je bistvo večja hitrost podatkov. LTE mislim da je max 150Mbit/s Pri 5G gre pa 1Gbit/s.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gavrin ()

Vazelin ::

in kateri server ti lahko upstreama 1gbit/s podatkov?
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

gavrin ::

Gre se za vzporedno prenašanje podatkov.

Markoff ::

Kitajci se ne sekirajo, če so testni zajčki 5G cvrtnikov možganov in jajc, vzorec pa je kar celotna populacija. Tako ali tako Greta pravi, da moramo it nazaj v jame, da rešimo podnebje, tako da gredo tile Kitajci v povsem napačno smer razvoja...
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Aggressor ()

jype ::

Markoff je izjavil:

Kitajci se ne sekirajo, če so testni zajčki 5G cvrtnikov možganov in jajc, vzorec pa je kar celotna populacija. Tako ali tako Greta pravi, da moramo it nazaj v jame, da rešimo podnebje, tako da gredo tile Kitajci v povsem napačno smer razvoja...
Za nekoga, ki ga skrbi novorek idiokracije, izkazuješ visoko mero idiotizma.

poweroff ::

Jaz tudi ne razumem čisto tele novice. Kitajci so že več kot eno leto v Pekingu pospešeno gradili 5G omrežje. In priklapljali - okey, poskusno - veliko uporabnikov. In zelo hitro reševali tehnične težave.

Prve tedne peering izven Kitajske preko 5G ni delal, pa so rabili manj kot mesec, da so zadeve uredili. Skratka, 5G se tam uporablja že več kot eno leto.
sudo poweroff

kjut ::

Potem bi do zdaj ze izvedeli o "vseh posledicah", ki jih nekateri omenjate, ne?!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kjut ()

zmaugy ::

gavrin je izjavil:

zmaugy je izjavil:

In kakšne so s tem na Kitajskem prednosti v primerjavi z našim LTE? Mislim, imajo 30 Gb prenosa podatkov (jaz imam vsaj dvakrat več na moji mobilni povezavi), a že delujeo kakšne posebne storitve ali gre zgolj za pissing contest?


Prenosa že imaš mo pri kakšni hitrosti? 5G je bistvo večja hitrost podatkov. LTE mislim da je max 150Mbit/s Pri 5G gre pa 1Gbit/s.


Razumem vse to s hitrostjo, ampak ali je za končnega uporabnika kakšen realen benefit? A bo to res letelo s takšno hitrostjo?
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Poldi112 ::

To je infrastruktura. Počakaj, da se na njej implementirajo pametne storitve.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

starfotr ::

Za povprečnega Janeza je dovolj 2G. Problem, ki ga imajo vse generacije mobilne telefonije je, da frekvence niso dobro izkoriščene. S 5G se bo to močno popravilo. Plan pa je ugasnit 2G,3G in 4G in imeti vse na 5G. Vendar tega še kar nekaj časa ne bodo naredili.

destroyer2k ::

starfotr je izjavil:

Za povprečnega Janeza je dovolj 2G. Problem, ki ga imajo vse generacije mobilne telefonije je, da frekvence niso dobro izkoriščene. S 5G se bo to močno popravilo. Plan pa je ugasnit 2G,3G in 4G in imeti vse na 5G. Vendar tega še kar nekaj časa ne bodo naredili.


Z 2g povprečen Janez ne bo mogel gledati youtube, netflix, še internetne strani počasi odpira.

kjut ::

destroyer2k je izjavil:

starfotr je izjavil:

Za povprečnega Janeza je dovolj 2G. Problem, ki ga imajo vse generacije mobilne telefonije je, da frekvence niso dobro izkoriščene. S 5G se bo to močno popravilo. Plan pa je ugasnit 2G,3G in 4G in imeti vse na 5G. Vendar tega še kar nekaj časa ne bodo naredili.


Z 2g povprečen Janez ne bo mogel gledati youtube, netflix, še internetne strani počasi odpira.


lol, povprecna janez/ka komaj zna anglesko, ze youtube komaj obvlada kaj sele NF...kaj sele mobile networking in switchanje omrezij/frekvenc....ve za wifi (pa se to ne rabi, ker imajo urejen avtomatsko povezovanje) ostalo pa mladina fura vec al manj za njih...se mi zdi xD

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kjut ()

Pika na i ::

So na vidiku že kakšne ameriške sankcije?

poweroff ::

Zakaj pa? Ker v lastni državi njihove firme postavljajo infrastrukturo? :))
sudo poweroff

Pika na i ::

Joooj, to pa res ne bi smeli.

zmaugy ::

A ni treba Donny boya vprašat za dovoljenje?
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

MrStein ::

starfotr je izjavil:

S 5G se bo to močno popravilo. Plan pa je ugasnit 2G,3G in 4G in imeti vse na 5G. Vendar tega še kar nekaj časa ne bodo naredili.

To so planirali že z 4G, pa 2G še kar vztraja.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Pika na i ::

zmaugy je izjavil:

A ni treba Donny boya vprašat za dovoljenje?

Saj so ga, kaj pa misliš!

MrStein ::

Vazelin je izjavil:

in kateri server ti lahko upstreama 1gbit/s podatkov?

Moj stari PC naslednji teden, ča takoj zdaj pokličem, da mi optiko povečajo na 1 gbit/s.

Smo leta 2019. 1 gigabit serverji so bili novost 10 ali 20 let v preteklosti.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

K0l1br1 ::

starfotr je izjavil:

Za povprečnega Janeza je dovolj 2G.

Temeljen problem je v tem, da si večina misli, da je 5G narejen zaradi youtubeta in podobnih stvari. Internet se rabi še za kaj drugega in ne samo za povprečnega Janeza. Bo treba razširiti obzorja, za začetek.

zmaugy ::

K0l1br1 je izjavil:

starfotr je izjavil:

Za povprečnega Janeza je dovolj 2G.

Temeljen problem je v tem, da si večina misli, da je 5G narejen zaradi youtubeta in podobnih stvari. Internet se rabi še za kaj drugega in ne samo za povprečnega Janeza. Bo treba razširiti obzorja, za začetek.


Zato sem pa vprašal, če že kakšne nove storitve laufajo tam.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Miran6 ::

Jaz imam 5G že nekaj mesecev,tako da zame nič novega.

HotBurek ::

Jaz imam WAP in dvovrstični displej že nekaj mesecev, tako da zame nič novega.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Osprey ::

Mi je nedavno nekdo trdil, da uporablja 5G že nekaj časa. Po nekaj truda sem ugotovil, da misli, da je wifi na 5 GHz = 5G ;((

Vazelin ::

Še dobro da maš 5g telefon, zee:P
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

Glugy ::

ja pač na Kitajskem je prva zares množična poraba 5G kar je tud logično ker imajo največ ljudi na kupu.

dexterboy ::

S tem omrežjem bodo imeli upload-ano kompletno vsebino tvojega telefona v kakšnem času?
če je telefon 64/4 konfiguracije, zasedeno je pa 65 procentov, je to koliko časa?
20 minut ali še manj?
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Ales ::

dexterboy je izjavil:

S tem omrežjem bodo imeli upload-ano kompletno vsebino tvojega telefona v kakšnem času?
če je telefon 64/4 konfiguracije, zasedeno je pa 65 procentov, je to koliko časa?
20 minut ali še manj?

Manj, tudi precej manj. Ampak bomo videli, kako bo v praksi...

Odmislimo koliko od 64 GB je prosto za uporabniške datoteke in vsako bolj natančno računanje, recimo da se pogovarjamo o 40 GB raznih podatkov in da je pri prenosu okoli 10% overheada.

Na modernih 4G omrežjih dosegajo tudi 500 Mbit/s, kar bi za prenos 40 GB podatkov pomenilo 12 minut. Pri bolj sleherniku dostopnih 50 Mbit/s bi bilo potrebnih 120 minut.

Na 5G zaenkrat dosegajo blizu 1 Gbit/s, kar bi pomenilo 6 minut za sam prenos. To bo šlo kmalu še hitreje, tako da se bomo pogovarjali že o minuti ali še manj za 40 GB.

Bomo videli, ali bodo vsaj približno tolikšne hitrosti recimo v stanovanjih... ali pa bodo to kar prepustili wi-fi in raje poskrbeli, da bo od wi-fi dalje čim prej šlo z 1 Gbit/s in več.

dexterboy ::

Kar seveda pomeni, da enkrat, ko bo 5G v stanovanju, bo padla še zadnja tančica zasebnosti?
Bo res treba imeti telefon v predalu povezanega s pametno uro, da ne zamudim klica.
Ostale "notifikacije" NISO življenjskega pomena.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

destroyer2k ::

dexterboy je izjavil:

Kar seveda pomeni, da enkrat, ko bo 5G v stanovanju, bo padla še zadnja tančica zasebnosti?
Bo res treba imeti telefon v predalu povezanega s pametno uro, da ne zamudim klica.
Ostale "notifikacije" NISO življenjskega pomena.


Zakaj bi zasebnost padla? Saj sam določaš koliko zasebnosti si pripravljen dati na splet. Pa pametne naprave dajo majn podatkov, kot uporabnik sam (facebook, instagram...).

vostok_1 ::

destroyer2k je izjavil:

dexterboy je izjavil:

Kar seveda pomeni, da enkrat, ko bo 5G v stanovanju, bo padla še zadnja tančica zasebnosti?
Bo res treba imeti telefon v predalu povezanega s pametno uro, da ne zamudim klica.
Ostale "notifikacije" NISO življenjskega pomena.


Zakaj bi zasebnost padla? Saj sam določaš koliko zasebnosti si pripravljen dati na splet. Pa pametne naprave dajo majn podatkov, kot uporabnik sam (facebook, instagram...).


Res ne vem kaj bi odgovoril na to. Daj se malo izobrazi prosim.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Poldi112 ::

Probaj s kakšnim argumentom. Ker jaz tudi ne vidim neke razlike glede nadzora pri 4g in 5g.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Tomaz ::

starfotr je izjavil:

Za povprečnega Janeza je dovolj 2G. Problem, ki ga imajo vse generacije mobilne telefonije je, da frekvence niso dobro izkoriščene. S 5G se bo to močno popravilo. Plan pa je ugasnit 2G,3G in 4G in imeti vse na 5G. Vendar tega še kar nekaj časa ne bodo naredili.


5G je nadgradnja 4G, kar pomeni da je 4G 100% del 5Gja, nic pa od 2G in 3G. V 5G je 4G dodan V2X komunikacija...

K0l1br1 je izjavil:

starfotr je izjavil:

Za povprečnega Janeza je dovolj 2G.

Temeljen problem je v tem, da si večina misli, da je 5G narejen zaradi youtubeta in podobnih stvari. Internet se rabi še za kaj drugega in ne samo za povprečnega Janeza. Bo treba razširiti obzorja, za začetek.


5G je narejen zaradi NE mobilne komunikacije, V2X

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tomaz ()

Tomaz ::

Ales je izjavil:

dexterboy je izjavil:

S tem omrežjem bodo imeli upload-ano kompletno vsebino tvojega telefona v kakšnem času?
če je telefon 64/4 konfiguracije, zasedeno je pa 65 procentov, je to koliko časa?
20 minut ali še manj?

Manj, tudi precej manj. Ampak bomo videli, kako bo v praksi...

Odmislimo koliko od 64 GB je prosto za uporabniške datoteke in vsako bolj natančno računanje, recimo da se pogovarjamo o 40 GB raznih podatkov in da je pri prenosu okoli 10% overheada.

Na modernih 4G omrežjih dosegajo tudi 500 Mbit/s, kar bi za prenos 40 GB podatkov pomenilo 12 minut. Pri bolj sleherniku dostopnih 50 Mbit/s bi bilo potrebnih 120 minut.

Na 5G zaenkrat dosegajo blizu 1 Gbit/s, kar bi pomenilo 6 minut za sam prenos. To bo šlo kmalu še hitreje, tako da se bomo pogovarjali že o minuti ali še manj za 40 GB.

Bomo videli, ali bodo vsaj približno tolikšne hitrosti recimo v stanovanjih... ali pa bodo to kar prepustili wi-fi in raje poskrbeli, da bo od wi-fi dalje čim prej šlo z 1 Gbit/s in več.


Ni cisto res, pod 4G spada LTE-A Pro, oziroma CAT-20, kar je 1.5Gbps in vec, pa smo se vedno samo na 4G. https://www.quectel.com/infocenter/news...
Osnova 5G je polni 4G, od CAT-NB do CAT-20, z dodatkom V2X komunikacije, namenjene avtonomnim vozilom.

shawn_garcia ::

Parts of China have 5G access right now, and lots more are coming. The country already leads the world in the mobile market sector, so it makes sense that it'll reach the top in terms of 5G users; GSMA estimates 460 million 5G connections in China by 2025.

Mr.B ::

vostok_1 je izjavil:

destroyer2k je izjavil:

dexterboy je izjavil:

Kar seveda pomeni, da enkrat, ko bo 5G v stanovanju, bo padla še zadnja tančica zasebnosti?
Bo res treba imeti telefon v predalu povezanega s pametno uro, da ne zamudim klica.
Ostale "notifikacije" NISO življenjskega pomena.


Zakaj bi zasebnost padla? Saj sam določaš koliko zasebnosti si pripravljen dati na splet. Pa pametne naprave dajo majn podatkov, kot uporabnik sam (facebook, instagram...).


Res ne vem kaj bi odgovoril na to. Daj se malo izobrazi prosim.

No povej mi, kaj vse moram na google pixel izklopiti, da me ne sledijo in ne širim prostovolno korporacijam svoje osebne podatke in profiliranje..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitajska operaterjem naročila blokado VPN-jev

Oddelek: Novice / Ostale najave
288972 (7319) poweroff
»

Na Kitajskem internetna telefonija ilegalna

Oddelek: Novice / NWO
266336 (5032) mtosev
»

Dva ponudnika interneta za petino svetovnih odjemalcev

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
93203 (2320) kitaj
»

Na Kitajskem dočakali drag iPhone (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
949691 (7670) M-XXXX
»

Tudi Kitajcem iPhone

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
294405 (3419) ahac

Več podobnih tem