» »

Staro neobnovljeno ali staro obnovljeno hišo?

Staro neobnovljeno ali staro obnovljeno hišo?

1 2
3
»

energetik ::

Utk je izjavil:

Za zunanjo pa ne vem zakaj bi moral biti posebaj previden

Preberi to temo pa boš videl.

tony1 je izjavil:

Ne drži, zunanja izolacija je 100x enostavnejša stvar. Da ne bomo še ugotovili, da živiš v bloku... :P

Ne, v hiši, izolirani od znotraj, smo sami naredili, stiropor, folija, ponekod siporex, itd., že kar nekaj časa nazaj in ni nič narobe. Danes ko je multipor relativno cenejši, bi pa verjetno povsod z njim. Tam moraš bit pa že talent, da kaj zajebeš.
očitno opravičuješ svojo odločitev za notranjo izolacijo. Če bise pa kdaj poigral s kakšnim programom za gradbeno fiziko, bi pa videl da je zunanja izolacija superiorna v vseh pogledih, od možnosti za kondenzacijo v notranjosti konstrukcije do akumulacijetoplote in vlage. Notranja je lahko izbira samo, če nikakor ni možnosti za zunanjo. Narediti pa jo je treba pedantno, z močno parno zaporo, lepljeno na vseh spojih. Ob majstrih šalabajzerjih skoraj zagotovljen fejl. Je pa res, da ti zmanjša ceno ogrevanja, to je pa tudi vse. Sploh poleti pa je zaradi izgube termalne mase skoraj obvezna uporaba klime.

PreviousUser ::

Aja, sem še to pozabil napisati... Obnovljena hiša ima še salonitke na strehi... Sicer prodajalec trdi, da vse dihta, ampak verjetno bi bila to prva stvar za zamenjati?

borut_p ::

PreviousUser je izjavil:

Aja, sem še to pozabil napisati... Obnovljena hiša ima še salonitke na strehi... Sicer prodajalec trdi, da vse dihta, ampak verjetno bi bila to prva stvar za zamenjati?


Salonitke bolje da pustiš na miru, daš še eno streho čez :) pozanimaj se kdo je pooblaščen za odstranitev in koliko te stane deponija. Če so še "ta prave", se tretirajo kot nevaren odpadek

PreviousUser ::

borut_p je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

Aja, sem še to pozabil napisati... Obnovljena hiša ima še salonitke na strehi... Sicer prodajalec trdi, da vse dihta, ampak verjetno bi bila to prva stvar za zamenjati?


Salonitke bolje da pustiš na miru, daš še eno streho čez :) pozanimaj se kdo je pooblaščen za odstranitev in koliko te stane deponija. Če so še "ta prave", se tretirajo kot nevaren odpadek


So taprave še ja :)

energetik ::

Potem pač dobiš krovca, ki jih bo ustrezno odstranil in deponiral. To pomeni da pridejo krovci v zaščitnih oblekah in z maskami, salonitke previdno odstranijo in jih zavijejo v polivinil vreče, nato pa še posesajo špirovce in ostrešje z dobrim sesalcem.

jb_j ::

Najbrž se dolgoročno nič ne izplača, stara neobnovljena ali obnovljena.
Najbrž je odvisno za koliko časa želiš imeti hišo za bivanje.

Hiše stare 50+ let najbrž nimajo neke armature v ploščah in je vprašanje kakšni so temelji. (in potem še problemi z vodovodno napeljavo in električno)
Pomoje se pri takšnih hišah najbolj splača, da se jih podre.

Gradbeno dovoljenje velja, novo dovoljenje te stane najbrž več kot rušenje objekta.
Ne vem sicer kakšni so stroški nadomestne gradnje.
To dvoje treba izračunat, če izplača novogradnja na nepozidani ali pozidani parceli.
Ampak to je povsem druga tema.

PreviousUser ::

energetik je izjavil:

Potem pač dobiš krovca, ki jih bo ustrezno odstranil in deponiral. To pomeni da pridejo krovci v zaščitnih oblekah in z maskami, salonitke previdno odstranijo in jih zavijejo v polivinil vreče, nato pa še posesajo špirovce in ostrešje z dobrim sesalcem.


Ali je sploh možno, da bi bila 50 let stara salonitna kritina ok, kot to zatrjuje prodajalec?

borut_p ::

jb_j je izjavil:

Najbrž se dolgoročno nič ne izplača, stara neobnovljena ali obnovljena.
Najbrž je odvisno za koliko časa želiš imeti hišo za bivanje.

Hiše stare 50+ let najbrž nimajo neke armature v ploščah in je vprašanje kakšni so temelji. (in potem še problemi z vodovodno napeljavo in električno)
Pomoje se pri takšnih hišah najbolj splača, da se jih podre.

Gradbeno dovoljenje velja, novo dovoljenje te stane najbrž več kot rušenje objekta.
Ne vem sicer kakšni so stroški nadomestne gradnje.
To dvoje treba izračunat, če izplača novogradnja na nepozidani ali pozidani parceli.
Ampak to je povsem druga tema.


kakor gre za poseg v nosilno konstrukcijo, je potrebno gradbeno dovoljenje. nadomestna gradnja ali ne. slednje pomaga samo pri plačilu komunalnega prispevka.

drugače pa je cca stroške projektne dokumentacije cca 5k€, rušitev tudi tam nekje (odvisno od velikosti seveda) - torej 10k€ več. S sanacijo stare hiše lahko seveda veliko prišparaš, v kolikor si kupil tako, da ti tlorisno odgovarja ter, da je seveda kolikortoliko zdrava (konstrukcija). postaviti ogrodje hiše (cigli) in pa plošče, te pridejo okrog 50k€, če imaš srečo, da delaš samo s talno ploščo. drugače pa zadeva raste.

IL_DIAVOLO ::

PrimoZ_ je izjavil:

Utk je izjavil:

Glavni point izolacije je udobje bivanja, ne pa varcevanje.

To se da rešit z izolacijo z notranje strani. Je bistveno ceneje.

PrimoZ_ je izjavil:

Hiša z fasado brez izolacije, 30 let stara jelovica okna z dvema stekloma (tist ko se okno lahko razpre), nova streha z 30cm volne za izolacijo.
Poraba za ogrevanje dveh štukov (2 stanovanji) je bila cca 1000L olja in 12m^3 mešanih drv (buka, kostanj, akacija).

Potem se je naredila nova fasada 20cm stiropor, menjala so se okna za nova trislojna les alu kombinacija ter zamenjalo se je ogrevanje za plinsko peč.
Poraba januarja je bila 85€ plina.

A to tega januarja ko je bilo čez dan 12 stopinj?


V naših koncih je bilo vsaj 2 tedna kar lepo pod 0, v tistih parih sončnih dneh pa niti slučajno ni bilo 12.
Jaz sem v stanovanju porabil za 65€ plina.

Vprašanje je edino koliko prihranka so okna in koliko fasada.
Sicer pa kot je že nekdo rekel ni vse samo prihranek. 10 let sem živel v hiši brez fasade, ker se je itak kurlo na drva ki so bla doma "zastonj" in je faking tečno.


Kaj tocno je tecno pri kurjavi zastonj?

energetik ::

jb_j je izjavil:

Gradbeno dovoljenje velja, novo dovoljenje te stane najbrž več kot rušenje objekta.
Ne vem sicer kakšni so stroški nadomestne gradnje.
To dvoje treba izračunat, če izplača novogradnja na nepozidani ali pozidani parceli.
Ampak to je povsem druga tema.
Že dolgo ni več nadomestne gradnje. Rabiš PGD za rušitev in novogradnjo, odštejejo le komunalca.
Razlika je torej okoli 10kEUR, lahko pa še manj, kajti stara bajta ima večino ali vse priključke že na mestu.

PreviousUser je izjavil:

energetik je izjavil:

Potem pač dobiš krovca, ki jih bo ustrezno odstranil in deponiral. To pomeni da pridejo krovci v zaščitnih oblekah in z maskami, salonitke previdno odstranijo in jih zavijejo v polivinil vreče, nato pa še posesajo špirovce in ostrešje z dobrim sesalcem.


Ali je sploh možno, da bi bila 50 let stara salonitna kritina ok, kot to zatrjuje prodajalec?
Na vikendu na morju imamo že cca. 55let isto salonitno kritino, še vedno drži. Ne bi si glih upal skakati po njej, zgleda pa od spodaj še solidno.

IL_DIAVOLO je izjavil:


Kaj tocno je tecno pri kurjavi zastonj?
Da moraš po njo v gozd, jo zvleči ven, nažagati, nasekati, presušiti, potem pa še vsaj dan kuriti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Utk ::

energetik je izjavil:

Utk je izjavil:

Za zunanjo pa ne vem zakaj bi moral biti posebaj previden

Preberi to temo pa boš videl.

tony1 je izjavil:

Ne drži, zunanja izolacija je 100x enostavnejša stvar. Da ne bomo še ugotovili, da živiš v bloku... :P

Ne, v hiši, izolirani od znotraj, smo sami naredili, stiropor, folija, ponekod siporex, itd., že kar nekaj časa nazaj in ni nič narobe. Danes ko je multipor relativno cenejši, bi pa verjetno povsod z njim. Tam moraš bit pa že talent, da kaj zajebeš.
očitno opravičuješ svojo odločitev za notranjo izolacijo. Če bise pa kdaj poigral s kakšnim programom za gradbeno fiziko, bi pa videl da je zunanja izolacija superiorna v vseh pogledih, od možnosti za kondenzacijo v notranjosti konstrukcije do akumulacijetoplote in vlage. Notranja je lahko izbira samo, če nikakor ni možnosti za zunanjo. Narediti pa jo je treba pedantno, z močno parno zaporo, lepljeno na vseh spojih. Ob majstrih šalabajzerjih skoraj zagotovljen fejl. Je pa res, da ti zmanjša ceno ogrevanja, to je pa tudi vse. Sploh poleti pa je zaradi izgube termalne mase skoraj obvezna uporaba klime.

Očitno jo opravičujem ker me je prišla kakega jurja namesto 12ih. Zmanjša ceno ogrevanja in to je vse? Kaj bi pa še morala naredit? Ustavit lakoto v Afriki? Obnavljam še eno staro hišo in naredil bom enako, ker se obnese, samo da z multiporom, ki ne rabi folije.
Poleti rabiš klimo, če je vroče ja, glih tolk kot vsi drugi, ki imajo drugačno izolacijo ali pa nobene. Par stopinj gor ali dol. Enako bi lahko rekli za prehodna obdobja ko ti zunanja izolacija ne dovoli, da bi sonce segrelo notranjost. To je par tednov na leto, nepomembno.
Zunanjo izolacijo bom dal pa takoj ko bo izračun pokazal, da se mi splača, ne pa nek gradbeni program.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

damirj79 ::

Staro hišo se obnavlja v skladu s financami, verjetno nekdo kupi staro hišo in jo načrtuje obnovit zato, da bo koštalo čimmanj. V tem primeru se marsikje špara in marsikaj naredi tudi provizorično. Izolacija znotraj spada v ta oddelek. Verjetno bi tudi jaz ubral to pot, če bi se šel obnove stare hiše. KEr dejstvo je, da zunanja fasada na stari hiši, ki je velika kot grad nanese precej m2 in če to pomeni 10k€ je še smotrno, za 20k€ pa se že vprašaš.

energetik ::

Utk je izjavil:

Očitno jo opravičujem ker me je prišla kakega jurja namesto 12ih. Zmanjša ceno ogrevanja in to je vse? Kaj bi pa še morala naredit? Ustavit lakoto v Afriki? Obnavljam še eno staro hišo in naredil bom enako, ker se obnese, samo da z multiporom, ki ne rabi folije.
Poleti rabiš klimo, če je vroče ja, glih tolk kot vsi drugi, ki imajo drugačno izolacijo ali pa nobene. Par stopinj gor ali dol. Enako bi lahko rekli za prehodna obdobja ko ti zunanja izolacija ne dovoli, da bi sonce segrelo notranjost. To je par tednov na leto, nepomembno.
Zunanjo izolacijo bom dal pa takoj ko bo izračun pokazal, da se mi splača, ne pa nek gradbeni program.
Si lepo opisal, da nimaš pojma. Multipor ne rabi folije? Samo v prospektu proizvajalca.. V resnici pa je sredi zimske sezone na stiku multipor/stara stena na litre kondenza, stara stena mokra in v hudem mrazu zmrzuje. Odlično.
Jurja za komplet notranjo izolacijo cele bajte? Ja seveda. Morda sam multipor. Kaj pa delo, lepilo, mrežica, kitanje? Že samo za kitanje in beljenje manjše bajte ti bodo pleskarji vzeli 2kEUR+.

Kar se tiče poletja pa - zdajle ko so noči dokaj hladne, celo noč zračimo. Stene iz 30cm modularca imajo 22°C, in to 24/7, podnevi in ponoči. 15cm zunanjega stiropora preprečuje segrevanje od zunaj. Ko zjutraj okna zaprem, temperatura ne mrdne, notri imamo 22-23°C, cel dan, vključno zvečer, brez klime. Zunaj je večino popoldneva preko 30°C.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Utk ::

Kitat in belit moraš vsakem primeru. Multipor je nekaj dražji, za jurja zrihtaš en štuk s stiroporjem in folijo. Normalno da moraš to sam naredit. Če je za multiporjem tolko vlage, jo je bilo tudi prej ko ga ni še bilo. Pa tudi čudno je to...malo prej si pisal o gradbenih fizikalnih programih, a je možno, da se proizvajalci in izračuni motijo???? Na te izračune jaz ne dam nič...tu je preveč spremenljivk in neznank. Če razumeš zakaj in kje se nabira vlaga, jo lahko ustaviš. Če ne, koplješ 5 metrov globoko okoli cele hiše, jo oblečeš v 15 centi izolacije in si varen, res, ampak za kakšno ceno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

damirj79 ::

Ko nisi zaprl stene s stiroporom je vlaga res morda bila, ampak je tudi sproti izhlapevala v prostor. Sedaj pa s stiroporom narediš skoraj 100% paroneprepustno oviro in ta vlaga ne gre več skozi stiropor (v celoti) in se nabira zato na spju med zidom in stiroporom. Poleg tega si še pomaknil točko zmrzišča v smeri iz zida proti stiroporu, kar je fantastično v krajih kjer je zima huda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: damirj79 ()

joggi79 ::

Utk je izjavil:

Če je za multiporjem tolko vlage, jo je bilo tudi prej ko ga ni še bilo. Pa tudi čudno je to...malo prej si pisal o gradbenih fizikalnih programih, a je možno, da se proizvajalci in izračuni motijo???? Na te izračune jaz ne dam nič...tu je preveč spremenljivk in neznank.

"Problem" teh izracunov je, da jih je naredil nekdo, ki so mu, za razliko od tebe (pa brez zamere) jasne vsaj osnove fizike. In konec koncev je to tudi problem nasvetov po forumih. Ljudje kot si ti, brez osnovnega poznavanja stvari in zakonitosti, dajejo nasvete, kot da so najvecji strokovnjaki.
Saj po pravici povedano mi je vseeno, ce ti mislis, da je par cm izolacije na notranji steni enako izolaciji na zunanji, in da vlaga ni problem. S tem se bos ukvarjal ti, ampak lepo prosim ne prepricuj vseh ostalih, da je to cool stvar. Kdo ti bo celo verjel in se fejst nategnil.

Utk ::

Vlaga prihaja iz toplega prostora, zato daš folijo na toplo stran in je problem rešen. Niti ni treba pretiravat z debelino te izolacije. Stena lahko ostane malo "topla". Ta izolacija je za občutek, da te ne zmrazi ko prideše blizu in hitreje se vse skupaj segreje. Glavnina izolacije mora bit pa na stropu, tam največ prihraniš za najmanj denarja.
Imamo to kakšnih 10 let, če bi se kje nabiralo strašne vlage, bi menda že opazili. In zavohali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Utk ::

joggi79 je izjavil:

Utk je izjavil:

Če je za multiporjem tolko vlage, jo je bilo tudi prej ko ga ni še bilo. Pa tudi čudno je to...malo prej si pisal o gradbenih fizikalnih programih, a je možno, da se proizvajalci in izračuni motijo???? Na te izračune jaz ne dam nič...tu je preveč spremenljivk in neznank.

"Problem" teh izracunov je, da jih je naredil nekdo, ki so mu, za razliko od tebe (pa brez zamere) jasne vsaj osnove fizike. In konec koncev je to tudi problem nasvetov po forumih. Ljudje kot si ti, brez osnovnega poznavanja stvari in zakonitosti, dajejo nasvete, kot da so najvecji strokovnjaki.
Saj po pravici povedano mi je vseeno, ce ti mislis, da je par cm izolacije na notranji steni enako izolaciji na zunanji, in da vlaga ni problem. S tem se bos ukvarjal ti, ampak lepo prosim ne prepricuj vseh ostalih, da je to cool stvar. Kdo ti bo celo verjel in se fejst nategnil.

Problem teh izračunov je, da jih delajo prodajalci. Če ti nekdo z resnim frisom pove, da na 40 let stari hiši zamenjaj okna za 3 slojna, navleči 15 centi fasade, odreži balkone, in kupi TČ, vse skupaj recmo 30 do 35 jurjev, da boš plačal za ogrevanje 300,400 evrov namesto jurja (pa še to pretiravam), potem se pač takšni kot sem jaz, ki nimamo pojma, smejimo in naredimo po svoje. Kdor hoče pa naj posluša prodajalce (ne bom napisal "strokovnjake").

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Invictus ::

Prodajalec naredi izračun, ki je ugoden zanj ;).

Fučka se njemu za stranko na dolgi rok...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimoZ_ ::

Utk je izjavil:

joggi79 je izjavil:

Utk je izjavil:

Če je za multiporjem tolko vlage, jo je bilo tudi prej ko ga ni še bilo. Pa tudi čudno je to...malo prej si pisal o gradbenih fizikalnih programih, a je možno, da se proizvajalci in izračuni motijo???? Na te izračune jaz ne dam nič...tu je preveč spremenljivk in neznank.

"Problem" teh izracunov je, da jih je naredil nekdo, ki so mu, za razliko od tebe (pa brez zamere) jasne vsaj osnove fizike. In konec koncev je to tudi problem nasvetov po forumih. Ljudje kot si ti, brez osnovnega poznavanja stvari in zakonitosti, dajejo nasvete, kot da so najvecji strokovnjaki.
Saj po pravici povedano mi je vseeno, ce ti mislis, da je par cm izolacije na notranji steni enako izolaciji na zunanji, in da vlaga ni problem. S tem se bos ukvarjal ti, ampak lepo prosim ne prepricuj vseh ostalih, da je to cool stvar. Kdo ti bo celo verjel in se fejst nategnil.

Problem teh izračunov je, da jih delajo prodajalci. Če ti nekdo z resnim frisom pove, da na 40 let stari hiši zamenjaj okna za 3 slojna, navleči 15 centi fasade in kupi TČ, vse skupaj recmo 30 do 35 jurjev, da boš plačal za ogrevanje 300,400 evrov namesto jurja (pa še to pretiravam), potem se pač takšni kot sem jaz, ki nimamo pojma, smejimo in naredimo po svoje. Kdor hoče pa naj posluša prodajalce (ne bom napisal "strokovnjake").


Kot rečeno iz hiše kjer se je porablo 1000L olja in 12m^3 drv na leto, kar znese čez palc 1600€, se je naredlo hišo kjer se bo v prvem letu porablo cca 400€ plina.
30 let stara okna moraš slej ko prej zamenjat in če se malo pozanimaš in uloviš kako akcijo lahko dobiš 3 slojna za praktično isto ceno kot 2 slojna. Ni pa treba pretiravat s plinom in kupit najdražje znamke.
Tako da okna niso samo energetska sanacija ampak stvar, ki jo slej ko prej zamenjaš.
Isto ni večna peč na drva in tisti kotel mislim da je bil že od začetka hiše notr. Edino kar bi teoretično lahko pustili je fasada, sam kot rečeno je razlika kot dan in noč ko enkrat imaš fasado.

Pa ne zagovarjam da bi moral met zdej vsi pasivne hiše ali pa pol metra izolacije, 15 do 20cm pa naredi kar pošteno razliko. Spet pa odvisno kje si

PrimoZ_ ::

IL_DIAVOLO je izjavil:



Kaj tocno je tecno pri kurjavi zastonj?


Pri kurjavi zaston ni nič tečno, razen tega da se odlaša izdelava fasade, češ da se ne splača ker so drva zastonj.
Stene pa mrzle kot led pozimi in uro ali 2 po tistem ko se je nehalo kurit sem v bajti zmrzoval. Uglavnem ko se je po 10ih letih dalo fasado gor je bilo kot bi se preselil na tropski otok pozim.
In spomladi je ostalo tolk drv, da ni bilo treba namensko pripravljat kurjave ampak se je kurilo samo še tisto, kar se je počistilo kak rob travnika.

damirj79 ::

Utk je izjavil:

Vlaga prihaja iz toplega prostora, zato daš folijo na toplo stran in je problem rešen. Niti ni treba pretiravat z debelino te izolacije. Stena lahko ostane malo "topla". Ta izolacija je za občutek, da te ne zmrazi ko prideše blizu in hitreje se vse skupaj segreje. Glavnina izolacije mora bit pa na stropu, tam največ prihraniš za najmanj denarja.
Imamo to kakšnih 10 let, če bi se kje nabiralo strašne vlage, bi menda že opazili. In zavohali.


Ni nujno. Vlaga v špranjah med stenami lahko ostane za vekomaj neopažena, tudi plesni lahko tam, pa še vedel ne boš, vsaj ne direktno. Indirektno pa ja. Imaš lahko dobesedno zid v vodi in segnit pa veš ne. Samo tak beton zelo počasi propada, enako kot most v Genovi in nekoč se poruši sam :)

-valvoline- ::

PrimoZ_ je izjavil:

Utk je izjavil:

joggi79 je izjavil:

Utk je izjavil:

Če je za multiporjem tolko vlage, jo je bilo tudi prej ko ga ni še bilo. Pa tudi čudno je to...malo prej si pisal o gradbenih fizikalnih programih, a je možno, da se proizvajalci in izračuni motijo???? Na te izračune jaz ne dam nič...tu je preveč spremenljivk in neznank.

"Problem" teh izracunov je, da jih je naredil nekdo, ki so mu, za razliko od tebe (pa brez zamere) jasne vsaj osnove fizike. In konec koncev je to tudi problem nasvetov po forumih. Ljudje kot si ti, brez osnovnega poznavanja stvari in zakonitosti, dajejo nasvete, kot da so najvecji strokovnjaki.
Saj po pravici povedano mi je vseeno, ce ti mislis, da je par cm izolacije na notranji steni enako izolaciji na zunanji, in da vlaga ni problem. S tem se bos ukvarjal ti, ampak lepo prosim ne prepricuj vseh ostalih, da je to cool stvar. Kdo ti bo celo verjel in se fejst nategnil.

Problem teh izračunov je, da jih delajo prodajalci. Če ti nekdo z resnim frisom pove, da na 40 let stari hiši zamenjaj okna za 3 slojna, navleči 15 centi fasade in kupi TČ, vse skupaj recmo 30 do 35 jurjev, da boš plačal za ogrevanje 300,400 evrov namesto jurja (pa še to pretiravam), potem se pač takšni kot sem jaz, ki nimamo pojma, smejimo in naredimo po svoje. Kdor hoče pa naj posluša prodajalce (ne bom napisal "strokovnjake").


Kot rečeno iz hiše kjer se je porablo 1000L olja in 12m^3 drv na leto, kar znese čez palc 1600EUR, se je naredlo hišo kjer se bo v prvem letu porablo cca 400EUR plina.
30 let stara okna moraš slej ko prej zamenjat in če se malo pozanimaš in uloviš kako akcijo lahko dobiš 3 slojna za praktično isto ceno kot 2 slojna. Ni pa treba pretiravat s plinom in kupit najdražje znamke.
Tako da okna niso samo energetska sanacija ampak stvar, ki jo slej ko prej zamenjaš.
Isto ni večna peč na drva in tisti kotel mislim da je bil že od začetka hiše notr. Edino kar bi teoretično lahko pustili je fasada, sam kot rečeno je razlika kot dan in noč ko enkrat imaš fasado.

Pa ne zagovarjam da bi moral met zdej vsi pasivne hiše ali pa pol metra izolacije, 15 do 20cm pa naredi kar pošteno razliko. Spet pa odvisno kje si

Tu se postavlja vprasanje kasen izkoristek ima kotel na drva/olje k si ga mel/mas. Recimo lahko prsparas 50% drv zgolj z zamenjavo kotla za sodoben pirolizni k ima izkoristek 95%, starejsi kotli pa max 50%. Sodobni plinski kondezacijski kotli so tudi izjemno ucinkoviti tj 100%, verjetno mas takega.
Ce ima starejsa hisa v redu navadno fasado prebarvas in pustis tko kot je, noter pa stene lepo oblozis z gips platami k so tudi vredu izolator, vmes pustis par cm lufta da se vlaga susi in za boljso izolacijo. Ce je fasada za obnivit pa seveda das termo.

Zgodovina sprememb…

tony1 ::

PreviousUser je izjavil:

energetik je izjavil:

Potem pač dobiš krovca, ki jih bo ustrezno odstranil in deponiral. To pomeni da pridejo krovci v zaščitnih oblekah in z maskami, salonitke previdno odstranijo in jih zavijejo v polivinil vreče, nato pa še posesajo špirovce in ostrešje z dobrim sesalcem.


Ali je sploh možno, da bi bila 50 let stara salonitna kritina ok, kot to zatrjuje prodajalec?


Absolutno ne. Treba jo je zamenjati, kot vsako 50 let staro ostrešje (salonitne plošče pa imajo še krajšo življenjsko dobo kot obični strešniki), še posebej zato, ker se je takrat pri gradnji zelo šparalo (na šparanje nakazuje že salonitna kritina, če bi se delalo orenk, bi bili strežniki iz cegla).

Tako stara salonitna kritina je problematična, ker zagotovo že razpada, to pomeni, da iz nje leti ven azbest. Prva stvar ki jo moraš narediti po nakupu je, da jo varno spraviš dol...

borut_p ::

Še vedno govorite o dveh različnih stvareh. Energetsko učinkovito stavbo po novih smernicah (ki so močno izolirane in skoraj neprodušne) ter stare stavbe, ki toplotno niso optimalne, so pa zaradi debelih zidov in s tem akumulacije toplote pozimi in hladu poleti primerne za življenje. Take stavbe so zračne same po sebi, težava nastopi, ko menjaš recimo okna, in s tem povzročiš kar nekaj težav v "delovanju" stavbe.
Težko verjamem, da bo OP kupil staro kraško hišo, ampak hišo izpred 50tih let. Star cegu in na roke mešan beton v plošči. Take hiše je najbolje podret in naredit novo, po novi smernici. Če govorimo pa o stari kraški hiši, je pa slednjo nesmiselno kakorkoli oblačiti v izolacijo, ampak jo je potrebno obnoviti čim bolj avtentično. Pri takih hišah je dostikrat dovolj že en kamin. Je pa res, da mora biti seveda v okolju, kjer temp ne pade pod 10°C (recimo)
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fasada (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13129974 (1535) zpza
»

Gradnja hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14241470 (10937) edi123
»

Nakup hiše (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27152801 (28066) Matejjjjj
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042493 (34475) kixs
»

Izolacija stene z notranje strani

Oddelek: Loža
3812851 (11385) kljuc

Več podobnih tem