Slo-Tech

» »

P2P lending - oddaja napovedi za odmero dohodnine

P2P lending - oddaja napovedi za odmero dohodnine

c0dehunter ::

Zanima me, kateri obrazec na eDavkih je pravilen za oddajo napovedi za odmero od dohodnine od obresti, pridobljenih preko P2P lending platform kot so Mintos, Twino, itd?

Mislim da je pravilen Doh-Obr (Napoved za odmero dohodnine od obresti (druge obresti)), kjer potem izbereš Vrsto obresti: 1) Obresti od posojil. Tukaj mi tudi ni jasno, ali se obračunajo samo obresti nad 1000EUR, ali je to samo za denarne depozite na bankah?

I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

metalc ::

Obrazec ("druge obresti") je pravi, obdavčijo se vse obresti (tista 1000€ olajšava velja samo za depozite pri licenciranih bankah in hranilnicah iz EU), je pa stvar debate tip obresti. IMHO nisi ti posodil direkt posojilodjemalcu, pač pa si od posojilodajalca odkupil terjatve, kar ti daje pravico do obresti iz tako kupljenih posojil. Sicer pa niti ne vem, kaj tako komplicirajo s tem tipom, ker itak ne vpliva na odmero davka.

c0dehunter ::

Hvala za potrditev metalc. Sem sicer zdaj našel lansko vlogo med oddanimi dokumenti in vidim da sem tudi takrat izbral ta obrazec in pa vrsto obresti 1) Obresti od posojil.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

PeeKay ::

Pozdravljeni.

Tudi sam letos prvič poročam oz. oddajam napoved in veseli me, da sem bil na pravi smeri pri iskanju pravega obrazca itd. Imam pa nekaj vprašanj, še posebej za tiste, ki so napoved že oddajali, ker teh pojasnil v navodilih ni:

1. Pod točko 4. v obrazcu, prvi stolpec "Datum prejema obresti". Kateri datum pišemo, glede na to, da nam "platforma" sproti nalaga obresti od posojil in je teh vračil mikro obresti na desetine ali stotine? Ali pišemo zadnji dan v letu (31.12.2018)?

2. Pod točko "Priloge", kaj vse priložiti zraven? Ali se vam zdi nujno dodajati tudi tax statement, ki jih platforme generirajo? User agreement? Excel preglednico z vsemi nakazali obresti, ki jih zna biti ogromno?

3. pod točko 3., zadnji stolpec "Davčna ali identifikacijska številka". DŠ od podjetij/paltform je težko dobiti. Večinoma navajajo svojo "registracijsko številko" (Registration number) - ali lahko to uporabimo kot identifikacijsko številko?

Hvala in lp!

janez89 ::

PeeKay je izjavil:

1. Pod točko 4. v obrazcu, prvi stolpec "Datum prejema obresti". Kateri datum pišemo, glede na to, da nam "platforma" sproti nalaga obresti od posojil in je teh vračil mikro obresti na desetine ali stotine? Ali pišemo zadnji dan v letu (31.12.2018)?
2. Pod točko "Priloge", kaj vse priložiti zraven? Ali se vam zdi nujno dodajati tudi tax statement, ki jih platforme generirajo? User agreement? Excel preglednico z vsemi nakazali obresti, ki jih zna biti ogromno?
3. pod točko 3., zadnji stolpec "Davčna ali identifikacijska številka". DŠ od podjetij/paltform je težko dobiti. Večinoma navajajo svojo "registracijsko številko" (Registration number) - ali lahko to uporabimo kot identifikacijsko številko?

Ker se tudi sam ravno ukvarjam z oddajo napovedi, sem posodobil dokument, glejte sekcijo "Prijava dobička na FURS". Odgovoril sem tudi na zgornja vprašanja.
https://docs.google.com/document/d/1zP5...

Ad 2: jaz oddam samo tax statement.

XLapse ::

PeeKay je izjavil:

Pozdravljeni.

Tudi sam letos prvič poročam oz. oddajam napoved in veseli me, da sem bil na pravi smeri pri iskanju pravega obrazca itd. Imam pa nekaj vprašanj, še posebej za tiste, ki so napoved že oddajali, ker teh pojasnil v navodilih ni:

Hvala in lp!

1. Zadnji datum v mesecu/letu bo OK

2. Čimveč dodaj , da ti ne bo vmes spraševala za kaj še - čeprav pravi zgoraj da samo tax statement je dovolj

3. Ni nujno sploh oddat njihovo davčno

Vsaj meni pri drugačnem obrazcu , je dovolj da napišem. Ime podjetja, sedež, država in to jim je dovolj. Seveda mora štimat z nakazili ime podjetja itd.
Mogoče pri tebi je drugače pri meni niso komplicirali. Jaz tudi sploh nevem kje dobit njihovo davčno se mi niti ne da jim pisat. Pa na fursu mi niso nč rekli.
alien technology

Zgodovina sprememb…

• spremenilo: XLapse ()

metalc ::

Če si obresti prejemal v drugi valuti, potem bi moral vsak prejemek pretvoriti v evre po referenčnem tečaju ECB na dan prejema in v tem primeru datum dejansko je pomemben.

Če si jih pa prejemal izključno v evrih, pa PMSM ne bi smelo biti nič narobe, če napišeš, da si 31.12. prejel tisto skupno vsoto, ki je navedena na letnem ali davčnem poročilu. S tem olajšaš delo tako sebi kot FURSu, zmanjšajo se možnosti tipkarskih napak ali da pomotoma kaj pozabiš in najpomembneje, niti za cent se ne spremenita davčna osnova in odmerjeni davek. Če hočeš, lahko napovedi priložiš kratek dopis s tem, kar sem ravnokar napisal, in če bodo slučajno kaj težili, jim pač naložiš še tisto Excelovo preglednico z vsemi mikro obrestmi, pa se naj j****** s tem. :D

By the mimo, jaz sem imel sorazmerno malo prejemkov in mi ni bilo problem vpisati vsakega posebej.

Pod priloge daj tiste dokumente, kjer se vidi, od kod si potegnil številke, ki si jih vpisal v obrazec. Pri tem se ne sekiraj preveč, če bodo hoteli še kaj, te bodo že naknadno pozvali in samo zaradi tega že ne boš kaznovan.

Polje "davčna številka" izpolniš samo, če je plačnik iz Slovenije, v tem primeru ti ni treba izpolnjevati imena in naslova firme. Za plačnike izven Slovenije pa pod "identifikacijsko številko" napišeš nekaj, kar je na priloženem izpisku, pa naj bo to registrska, matična, davčna ali kakršna koli že številka.

Potem smo že imeli debate glede tipa obresti. Eni pravijo 1, torej posojilo. To jaz razumem tako, kot da si ti nekomu direktno posodil, v resnici, pa si od prvega posojilodajalca odkupil terjatev (torej po mojem razumevanju tip 4), ki ti daje pravico do deleža obresti na kupljeno posojilo. Vsekakor pa to nikakor ne vpliva na odmero davka in se najbrž nihče ne bo pretirano sekiral zaradi tega.

Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prijava TRR v tujini?

Oddelek: Loža
252967 (1887) BlaY0
»

Je potrebno oddati napoved dohodnine za 2,4 eura

82022 (1552) Mare2
»

Davčna olajšava - član družine

193916 (3161) harmony
»

Vezanje 30000 eur na eno leto in durs

324413 (2894) blblb
»

Letosnja dohodnina - izplonili? (strani: 1 2 3 )

1108158 (5329) kekz

Več podobnih tem