» »

P2P lending - oddaja napovedi za odmero dohodnine

P2P lending - oddaja napovedi za odmero dohodnine

«
1
2 3

c0dehunter ::

Zanima me, kateri obrazec na eDavkih je pravilen za oddajo napovedi za odmero od dohodnine od obresti, pridobljenih preko P2P lending platform kot so Mintos, Twino, itd?

Mislim da je pravilen Doh-Obr (Napoved za odmero dohodnine od obresti (druge obresti)), kjer potem izbereš Vrsto obresti: 1) Obresti od posojil. Tukaj mi tudi ni jasno, ali se obračunajo samo obresti nad 1000EUR, ali je to samo za denarne depozite na bankah?

I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

metalc ::

Obrazec ("druge obresti") je pravi, obdavčijo se vse obresti (tista 1000€ olajšava velja samo za depozite pri licenciranih bankah in hranilnicah iz EU), je pa stvar debate tip obresti. IMHO nisi ti posodil direkt posojilodjemalcu, pač pa si od posojilodajalca odkupil terjatve, kar ti daje pravico do obresti iz tako kupljenih posojil. Sicer pa niti ne vem, kaj tako komplicirajo s tem tipom, ker itak ne vpliva na odmero davka.

c0dehunter ::

Hvala za potrditev metalc. Sem sicer zdaj našel lansko vlogo med oddanimi dokumenti in vidim da sem tudi takrat izbral ta obrazec in pa vrsto obresti 1) Obresti od posojil.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

PeeKay ::

Pozdravljeni.

Tudi sam letos prvič poročam oz. oddajam napoved in veseli me, da sem bil na pravi smeri pri iskanju pravega obrazca itd. Imam pa nekaj vprašanj, še posebej za tiste, ki so napoved že oddajali, ker teh pojasnil v navodilih ni:

1. Pod točko 4. v obrazcu, prvi stolpec "Datum prejema obresti". Kateri datum pišemo, glede na to, da nam "platforma" sproti nalaga obresti od posojil in je teh vračil mikro obresti na desetine ali stotine? Ali pišemo zadnji dan v letu (31.12.2018)?

2. Pod točko "Priloge", kaj vse priložiti zraven? Ali se vam zdi nujno dodajati tudi tax statement, ki jih platforme generirajo? User agreement? Excel preglednico z vsemi nakazali obresti, ki jih zna biti ogromno?

3. pod točko 3., zadnji stolpec "Davčna ali identifikacijska številka". DŠ od podjetij/paltform je težko dobiti. Večinoma navajajo svojo "registracijsko številko" (Registration number) - ali lahko to uporabimo kot identifikacijsko številko?

Hvala in lp!

janez89 ::

PeeKay je izjavil:



1. Pod točko 4. v obrazcu, prvi stolpec "Datum prejema obresti". Kateri datum pišemo, glede na to, da nam "platforma" sproti nalaga obresti od posojil in je teh vračil mikro obresti na desetine ali stotine? Ali pišemo zadnji dan v letu (31.12.2018)?
2. Pod točko "Priloge", kaj vse priložiti zraven? Ali se vam zdi nujno dodajati tudi tax statement, ki jih platforme generirajo? User agreement? Excel preglednico z vsemi nakazali obresti, ki jih zna biti ogromno?
3. pod točko 3., zadnji stolpec "Davčna ali identifikacijska številka". DŠ od podjetij/paltform je težko dobiti. Večinoma navajajo svojo "registracijsko številko" (Registration number) - ali lahko to uporabimo kot identifikacijsko številko?


Ker se tudi sam ravno ukvarjam z oddajo napovedi, sem posodobil dokument, glejte sekcijo "Prijava dobička na FURS". Odgovoril sem tudi na zgornja vprašanja.
https://docs.google.com/document/d/1zP5...

Ad 2: jaz oddam samo tax statement.

XLapse ::

PeeKay je izjavil:

Pozdravljeni.

Tudi sam letos prvič poročam oz. oddajam napoved in veseli me, da sem bil na pravi smeri pri iskanju pravega obrazca itd. Imam pa nekaj vprašanj, še posebej za tiste, ki so napoved že oddajali, ker teh pojasnil v navodilih ni:

1. Pod točko 4. v obrazcu, prvi stolpec "Datum prejema obresti". Kateri datum pišemo, glede na to, da nam "platforma" sproti nalaga obresti od posojil in je teh vračil mikro obresti na desetine ali stotine? Ali pišemo zadnji dan v letu (31.12.2018)?

2. Pod točko "Priloge", kaj vse priložiti zraven? Ali se vam zdi nujno dodajati tudi tax statement, ki jih platforme generirajo? User agreement? Excel preglednico z vsemi nakazali obresti, ki jih zna biti ogromno?

3. pod točko 3., zadnji stolpec "Davčna ali identifikacijska številka". DŠ od podjetij/paltform je težko dobiti. Večinoma navajajo svojo "registracijsko številko" (Registration number) - ali lahko to uporabimo kot identifikacijsko številko?

Hvala in lp!


1. Zadnji datum v mesecu/letu bo OK

2. Čimveč dodaj , da ti ne bo vmes spraševala za kaj še - čeprav pravi zgoraj da samo tax statement je dovolj

3. Ni nujno sploh oddat njihovo davčno

Vsaj meni pri drugačnem obrazcu , je dovolj da napišem. Ime podjetja, sedež, država in to jim je dovolj. Seveda mora štimat z nakazili ime podjetja itd.
Mogoče pri tebi je drugače pri meni niso komplicirali. Jaz tudi sploh nevem kje dobit njihovo davčno se mi niti ne da jim pisat. Pa na fursu mi niso nč rekli.
alien technology

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: XLapse ()

metalc ::

Če si obresti prejemal v drugi valuti, potem bi moral vsak prejemek pretvoriti v evre po referenčnem tečaju ECB na dan prejema in v tem primeru datum dejansko je pomemben.

Če si jih pa prejemal izključno v evrih, pa PMSM ne bi smelo biti nič narobe, če napišeš, da si 31.12. prejel tisto skupno vsoto, ki je navedena na letnem ali davčnem poročilu. S tem olajšaš delo tako sebi kot FURSu, zmanjšajo se možnosti tipkarskih napak ali da pomotoma kaj pozabiš in najpomembneje, niti za cent se ne spremenita davčna osnova in odmerjeni davek. Če hočeš, lahko napovedi priložiš kratek dopis s tem, kar sem ravnokar napisal, in če bodo slučajno kaj težili, jim pač naložiš še tisto Excelovo preglednico z vsemi mikro obrestmi, pa se naj j****** s tem. :D

By the mimo, jaz sem imel sorazmerno malo prejemkov in mi ni bilo problem vpisati vsakega posebej.

Pod priloge daj tiste dokumente, kjer se vidi, od kod si potegnil številke, ki si jih vpisal v obrazec. Pri tem se ne sekiraj preveč, če bodo hoteli še kaj, te bodo že naknadno pozvali in samo zaradi tega že ne boš kaznovan.

Polje "davčna številka" izpolniš samo, če je plačnik iz Slovenije, v tem primeru ti ni treba izpolnjevati imena in naslova firme. Za plačnike izven Slovenije pa pod "identifikacijsko številko" napišeš nekaj, kar je na priloženem izpisku, pa naj bo to registrska, matična, davčna ali kakršna koli že številka.

Potem smo že imeli debate glede tipa obresti. Eni pravijo 1, torej posojilo. To jaz razumem tako, kot da si ti nekomu direktno posodil, v resnici, pa si od prvega posojilodajalca odkupil terjatev (torej po mojem razumevanju tip 4), ki ti daje pravico do deleža obresti na kupljeno posojilo. Vsekakor pa to nikakor ne vpliva na odmero davka in se najbrž nihče ne bo pretirano sekiral zaradi tega.

pirx ::

Mogoče ve kdo, če je potrebno oddati napoved za čisto vsako transakcijo? Jaz sem pri Mintosu in uporabljam Invest&Access, ki skoraj vsak drugi dan malo spremeni naložbeno strukturo.

andro23 ::

Ne.
klikneš na "my account"-->"tax report", izbereš obdobje 1.1.2019-31.12.2019
in ti v parih minutah pošljejo tax report za 2019 na mejl

pirx ::

andro23 je izjavil:

Ne.
klikneš na "my account"-->"tax report", izbereš obdobje 1.1.2019-31.12.2019
in ti v parih minutah pošljejo tax report za 2019 na mejl


Odlično, hvala.

buttcrack ::

Ali gredo ti dohodki v davčno osnovo oz. jih moram pri uveljavljanju VDČ pripisat kam v obrazec?

Sush ::

Morda kdo ve, ali se prijavi samo obresti ali tudi "campaign awards"?

delfinus ::

Tudi bonusi.

delfinus ::

Ce se bo kdo lotil Envestia in ima kak info s strani FURS, kaj v primeru, ko ne mores do platforme in podatkov, ki so tam, hkrati pa se izguba naj javi. Kar sem naredil danes je, da sem podal prijavo pri estonski policiji ppa@politsei.ee in se CC na druge pristojne urade: info@prokuratuur.ee, cybercrime@politsei.ee, turukuritarvitus@fi.ee . Itak so ze zasipani z njimi, ampak je dokument dobro imeti in prijavo je pametno poslati. Dobil sem tudi povratno informacijo, da je sporocilo sprejeto.

lp, d.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delfinus ()

janez89 ::

delfinus je izjavil:

Ce se bo kdo lotil Envestia in ima kak info s strani FURS, kaj v primeru, ko ne mores do platforme in podatkov, ki so tam, hkrati pa se izguba naj javi. Kar sem naredil danes je, da sem podal prijavo pri estonski policiji ppa@politsei.ee in se CC na druge pristojne urade: info@prokuratuur.ee, cybercrime@politsei.ee, turukuritarvitus@fi.ee . Itak so ze zasipani z njimi, ampak je dokument dobro imeti in prijavo je pametno poslati. Dobil sem tudi povratno informacijo, da je sporocilo sprejeto.

lp, d.


Jaz sem prav tako naredil prijavo estonski policiji. Kaj bom naredil s prijavo dobička/izgube lahko preberete spodaj:

https://docs.google.com/document/d/1zP5...

Stran 14 - Prijava dobička in izgub v letu 2019

Več splošnih informacij glede prijave dobička pa na straneh 11-13.

delfinus ::

Hoj, edino kar je lahko problem pri FURS je, da izgub ni bilo v letu 2019 in lahko zavrnejo. Izguba je/bo nastala v letu 2020. Pa se to je sedaj odvisno od tega, ker se bo slo v tozbo in lahko cez leto, dve, tri morda tudi kaj dobimo nazaj. Hkrati pa je tudi tezko sedaj izkazati dejanske obresti, ker nimamo dostopa do portala. Envestio je sicer posiljal mesecna obvestila koliko si dobil obresti pri posameznem projektu. Ugotavlja se lahko tudi glede na dvige, ki smo jih delali iz Envestia. No ampak med njimi so lahko tudi glavnice. Bi bilo dobro kontaktirat FURS.
lp, d.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delfinus ()

buttcrack ::

kako hudiča pa oddaš napoved za vsak P2P portal posebej?
Oddam za prvega, grem izbrat nov dokument Doh_Obr in konec, ker sem ga kao za leto 2109 že oddal :)

pirx ::

buttcrack je izjavil:

kako hudiča pa oddaš napoved za vsak P2P portal posebej?
Oddam za prvega, grem izbrat nov dokument Doh_Obr in konec, ker sem ga kao za leto 2109 že oddal :)


Že imaš odgovor na to vprašanje?


Mimogrede, jaz sem imel EUR0,01 prihodka v 2019, ker sem vložil 31.12.2019. To naj prijavim, kaj mislite?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pirx ()

Sparkxl ::

Koliko % si vzame država od p2p obresti? 25?

metalc ::

Po starem 25%, za izplačene od letošnjega leta dalje pa 27,5%

buttcrack ::

pirx je izjavil:

buttcrack je izjavil:

kako hudiča pa oddaš napoved za vsak P2P portal posebej?
Oddam za prvega, grem izbrat nov dokument Doh_Obr in konec, ker sem ga kao za leto 2109 že oddal :)


Že imaš odgovor na to vprašanje?


Mimogrede, jaz sem imel EUR0,01 prihodka v 2019, ker sem vložil 31.12.2019. To naj prijavim, kaj mislite?

žal ne...

nekster ni trba prijavit, iuvo sem, na enem sem pa dobil samo 10€ bounsa in tega nisem prijavil, ker ne gre več...

jebi ga, če hočjo še 2,5€ od mene bodo že zrihtali

Vaseer ::

Se pravi, prisoten sem na 4 P2P platformah, FURS sprejme samo 1 obrazec za samo prijavo. Oddam prijavo za platformo z najnižjimi prihodki in sem pokrit? :))

buttcrack ::

pomoje ne, ampak jaz sem izpustil samo tisto, kjer sem dobil bonus, nobenih obrest :)

ostalo je po reglcih

delfinus ::

@Butch3r, kak problem imas to? Ni mi cisto jasno. Js sem ravno danes pripravljal osnutke za posamezne platforme in jih tudi ze shranil v eDavkih. Za vsako platformo sem odprl nov Doh-Obr. Vpisal osnovne podatke, znesek, ki je naveden na porocilu pri posamezni P2P platformi, prilozil dokument, ki sem ga dobil s strani platforme in shranil. Imam 4 Doh-Obr, ki jih sedaj lahko kadarkoli tudi elektronsko podpisem in oddam.
Sicer pa imas v eDavkih tudi moznost storniranja posamezne napovedi, ce si ugotovil, da si se zmotil.

lp, d.

buttcrack ::

Zadnjič ko sem oddajal za obresti, s oddal za iuvo, potem pa želel še za eno drugo platformo pa mi ni odprlo novega obrazca, ker sem ga že oddal.
Bom jutri še enkrat poizkusil.

metalc ::

Pojdi na seznam vloženih dokumentov, klikni pravega, v drop downu izberi "popravek" (oz. "samoprijava", če je rok že potekel) in klik na gumb za popravek. Nato dokument dopolniš oz. drugače popraviš in ga spet oddaš. Ko ga bodo sprocesirali, bodo zadnjo oddano verzijo. Druga varianta pa je, da ga storniraš (zbrišeš) in greš delat vse jovo na novo.

buttcrack ::

Delal sem po tistih navodilih, ki se tu gor pasejo z referal linki in tam piše, da moram izbrati O - Original.
Tako sem tudi storil za prvo prijavo, ko pa želim enako za drugo platformo pa me ne spusti dalje, ker sem enkrat že oddal. Je treba izbrati samoprijava ali kaj?
Za samoprijavo naj bi bil datum oddaje šele v marcu...

delfinus ::

Si naredil najprej osnutke in jih shranil? Takole imam pripravljene osnutke za oddajo za 4 platforme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delfinus ()

buttcrack ::

imel sem za iuvo in nekster pripravljena osnutka, potem pa izvedel, da mi neksterja ni treba prijavljat in sem ga zbrisal, oddal za iuvo, potem pa gotovo :(
bom v marcu še tist drobiž prijavil, da me ne bodo slučajno gnjavili za ceno piva

delfinus ::

Ja res ne gre. Sistemska napaka bo tole. Bo treba kontaktirat FURS, da popravi. Naj opozori vsak FURS. Trenutno lahko prijavimo profit in navzocnost samo na eni platformi.

lp, d.

Ce bos naredil prijavo po roku s samoprijavo bo se 3% zraven. Moramo to prej urediti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delfinus ()

metalc ::

To velja na splošno za večino dokumentov v eDavkih.

Ko greš delat prvo verzijo za določeno leto: Nov dokument -> izbereš pravega, vneseš letnico, kot vrsto pa "original" (oz. "samoprijava", če je rok že potekel, itak pa ti eDavki ne bodo pustili, da oddaš napačno vrsto). Izpolniš ga. Če veš, da boš še kaj dopolnjeval ali popravljal, ga shraniš kot osnutek. S tem ga še nisi oddal in FURS niti ne bo vedel za tvoje osnutke. Kasneje greš pod Dokumenti -> Osnutki, izbereš svojo verzijo in popraviš. Ko misliš, da si končal, ga oddaš (takrat boš izpolnjeval captcho in dobil možnost, da si shraniš dig. podpisano povratnico).

Če bi ga rad popravljal naknadno še po vložitvi, ni problema, greš v Dokumenti -> Vloženi, izbereš pravega. Desno zgoraj je nek drop down menu, ki je po defaultu prazen. Tam izbereš "popravek", če je še rok za oddajo, sicer "samoprijava". Nato klikneš na gumb "Popravek", ki leži tam zraven. Dokument popraviš in ga spet oddaš in to je to. In kot sem že rekel, ko ti bodo odmerjali davek (predvidoma ne prej kot aprila), ti bodo upoštevali zadnjo oddano verzijo.

delfinus ::

@metalc, vse jasno, ampak napoved lahko v tem primeru naredis zgolj samo za eno platformo. Ker v Doh-obr moras specificirati ime P2P platforme, registracijsko stevilko P2P platforme, naslov in seveda obresti. Obrazec Doh-Obr pa dopusca to samo za eno platformo in ne vec platform hkrati. Takoj, ko Doh-Obr oddas novega Doh-Obr ne mores vec oddati ali pripraviti.

metalc ::

Aha. Jaz sem svoj Doh-Obr oddal že v prvi polovici januarja, takrat sem zlahka vnesel več platform in uspešno oddal, kot vidim, je status še vedno "Obdelan (uspešno)", res pa naknadno nisem več nič popravljal.

Najbolje, da napako nekdo čimbolje opiše, po možnosti naredi še kakšen screenshot in to čimprej pošlje na tehnično podporo na sd.fu@gov.si

delfinus ::

Sem verjetno našel rešitev kaj smo delali narobe. Lahko se odda samo en DOH-OBR, to je dejstvo kot zgleda. Ampak je potrebno znotraj tega obrazca pri dodajanju nove platforme klikniti na plavo ikono DODAJ ZAPIS in potem vneses podatke za novo platformo in pac toliko platform kolikor jih imas v portfeliju. Bom moral pripravit vse jovo na novo, in tudi priloge ustrezno preimenovati, da jim bo jasno kaj kam spada.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delfinus ()

Nikonja ::

Zdravo
mene pa zanima zakaj ste se odločili za to obliko investiranja ker iskreno prvič slišim za to, a so kakšne prednosti nad ostalimi oblikami, in a je res donos cca 8% v povprečju?
Iščem neko obliko investiranja in razbijam glavo a bi šel v sklade, pol pa vidim to, in me zdaj ful zanima. Vidim da ste eni imeli ali še imate probleme z neko estonsko platformo kaj pomeni da riziko očitno obstaja?

Hvala za dodatne informacije in izkušnje!

LP

delfinus ::

Hoj, dobro je biti selektiven, v katere P2P in tudi prevelika razprsenost med vse platforme ni nujno dobra. Sam bom ostal se samo pri preverjenih in z referencami in tistimi, ki podajajo letna porocila. Nekaj takih Mintos (najvecji), PeerBerry, Iuvo, Viainvest (bolj ali manj consumer P2P krediti malih vrednosti).
Bil sem v Envestiu in je nastalo nekaj izgube, ker mi je nekaj sredstev obticalo na platformi. Tu gre za P2B platformo. Te platforme so najbolj rizicnega tipa, ker tukaj kreditiras konkretne biznis projekte. Obljube o takojsnjem buybacku so pa iz trte zvite in to je med drugim tudi pokopalo Envestio, ker je po Kuetzal incidentu prislo do panike in ljudje so zaceli dvigovati. Envestio pa je pokopalo tudi zamenjava vodstva ob popolnoma nepravem casu. Tako sem naredil nekaj izgube, lahko bi jo pa se mnogo vec. Sem imel sreco, da sem se zadnji dan, ko so izplacevali povlekel glavni del sredstev ven. Nekaj jih je pa se ostalo, ker nisem racunal, da se bodo pri Envestiu razkropili kot stakori. Majhen tim problemom in ustavitvi buybacka preprosto ni bil kos. Tudi PR je bil slab. Nekateri so na platformi ob zivljenske prihranke in to je lahko za njih popolna tragedija.
Gre pa sedaj cca 1900 investitorjev v skupinsko tozbo zoper Envestio, verjetno se bo nastavil prisilni upravitelj in se poskusalo denar izvleci od podjetij in projektov, ki so bili financirani in ki so se realni. Koliko od tega pa jih je realnih pa bo povedala kriminalisticna preiskava. Lahko samo ugibam in upam, da cim vec.

lp, d.

buttcrack ::

Tole je res slaba predloga za oddajat... Glede na to, da mi fali ena platforma za 10€ bonusa, bom daroval državi 3 dodatne odstotke, za prohodnje leto naj pa dodelajo zadevo.

delfinus ::

butch3r, sicer pa lahko storniras in delas nato na stornirani in popravis kot zeljeno in oddas. Ali pa kot pravis po 29.02. samoprijava. Js osebno sem storniral in sedaj pripravil en Doh-Obr, in vse platforme v njej. Shranjena je kot osnutek. Tudi zato, ker je Envestio case zapleten, pa bo treba celga vraga zraven prilagat.

lp, d.

Vaseer ::

Pripravljam reporte za prijavo dohodkov iz P2P in imam nekaj vprašanj.

ViaInvest
Z njihove strani sem pobral PDF (Statement > Tax Summary > Download PDF).
V dokumentu janez89-a je napisano, da ViaInvest odvaja davek in da je treba biti pozoren na dvojno obdavčitev.
Ali PDF, ki ga dobiš na ViaInvest strani, vključuje vse potrebne podatke ali moram FURSu kaj posebej napisat glede dvojne obdavčitve in že odvedenega davka?

Mintos
Na njihovi strani sem zaprosil za Tax report in dobil mail s podatki (ni PDF-ja, samo podatki v mailu).
Zadostuje če prejet mail natisnem v PDF (print to PDF) in oddam FURSu ali moram storiti kaj drugega?
Dodatno vprašanje. Na Mintosu sem prisoten od lanskega junija dalje in tudi datum v reportu je od od junija do 31. decembra 2019. Moram FURSu kaj posebej omenit to, da se ne spotaknejo ob junijski datum?

Bondora Go & Grow
Na Bondori uporabljam samo Go & Grow.
Na njihovi strani sem snel Tax reporta ("Tax report - by country of income" in "Tax report"). Pravilen bo verjetno Tax report?
V nobenem od snetih reportov ni izpostavljenega podatka o obrestih. Samo "Payments" in "Account value 31/12/2019". Je to ok?

Hvala za pomoč in odgovore!

metalc ::

Če uveljavljaš tuji davek, moraš obvezno napisati št. mednarodne pogodbe s to državo in predložiti dokumentacijo, iz katere je res razvidna davčna številka, da so res davek pobrali ravno v tisti državi in da je dokončen (da ga ne moreš naknadno izterjati nazaj).

Če iz Bondorinega Go & Grow nisi potegnil nič ven, potem v letu 2019 nisi dobil izplačanih nobenih obresti, torej ni kaj za obdavčevati in prijavljati. To boš storil, ko boš res kaj potegnil ven. Če med poročili izbereš tax report, boš na prvi strani lepo dobil specifikacijo posameznih vrst obresti, ti lepo prepišeš tisto pod Total, če seveda je kaj, in to je to.

Pri Mintosu lepo reči, da naj ti naredi tax report že od 1.1., tudi če takrat še nisi bil pri njih, dobil boš nov mail z novimi datumi in istimi številkami.

buttcrack ::

delfinus je izjavil:

butch3r, sicer pa lahko storniras in delas nato na stornirani in popravis kot zeljeno in oddas. Ali pa kot pravis po 29.02. samoprijava. Js osebno sem storniral in sedaj pripravil en Doh-Obr, in vse platforme v njej. Shranjena je kot osnutek. Tudi zato, ker je Envestio case zapleten, pa bo treba celga vraga zraven prilagat.

lp, d.

z lahkoto odprl že oddan dokument, izbral popravi in dodal manjkajoče.
Sicer ni ravno najlepši način oddaje tax reportov ampak sedaj, ko "vem" kaj delam, mi je čist OK :)

Hvala!

delfinus ::

Vasser. Ti lahko povem za Viainvest, ker sem tam. Ce si vlagal v LV, PL, SE kredite potem ne skrbi, ker Viainvest za te NE odvaja davke. Ce si vlagal v ES in CZ kredite potem Viainvest odvaja davke in je to tudi izrazeno na statementu za te kredite in sicer pod "Withholding Tax applied to income". Praviloma bi moral dobiti s strani davcne predhodno potrdilo o izogibanju dvojnega obdavcevanja in ti potem Viainvest ne bi odbijala. Ker tako pa bo treba preracunavat. Sam ne investiram v ES in CZ pri Viainvest, tako da vec ne morem pomagati kot to.

lp, d.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delfinus ()

janez89 ::

delfinus je izjavil:

Sem verjetno našel rešitev kaj smo delali narobe. Lahko se odda samo en DOH-OBR, to je dejstvo kot zgleda. Ampak je potrebno znotraj tega obrazca pri dodajanju nove platforme klikniti na plavo ikono DODAJ ZAPIS in potem vneses podatke za novo platformo in pac toliko platform kolikor jih imas v portfeliju. Bom moral pripravit vse jovo na novo, in tudi priloge ustrezno preimenovati, da jim bo jasno kaj kam spada.


Tako je, oddaja se samo ena davčna napoved. Ker lani tega nisem natančno popisal, sem dodal print screen in opis, da ne bo nejasnosti:
https://docs.google.com/document/d/1zP5...
stran 12

Vaseer je izjavil:

Pripravljam reporte za prijavo dohodkov iz P2P in imam nekaj vprašanj.

ViaInvest
Z njihove strani sem pobral PDF (Statement > Tax Summary > Download PDF).
V dokumentu janez89-a je napisano, da ViaInvest odvaja davek in da je treba biti pozoren na dvojno obdavčitev.
Ali PDF, ki ga dobiš na ViaInvest strani, vključuje vse potrebne podatke ali moram FURSu kaj posebej napisat glede dvojne obdavčitve in že odvedenega davka?


Jaz sem v letu 2019 vlagal le v kredite brez obdavčitve. V letu 2018 pa sem tudi v tiste, kjer je bil davek odštet. V tax statementu je bilo navadeno koliko je obresti in koliko je bil witholding tax pri vsakem posameznem originatorju (mislim da jih je bilo 4 ali 5). Seštevek vseh obresti (od vseh originatorjev) in seštevek odvedenega davka pri vseh originatorjih sem vpisal v:
Znesek obresti
Tuji davek
Država vira LV

Oprostitev po mednarodni pododbi nisem navajal.

Mintos in Bondora Go&Grow - se strinjam. Pri Bondori je potrebno do prvega dviga iz platforme prijaviti zgolj bonus 5€, v primeru prijave s povabilom.

Jaatinen ::

"Pri Bondori je potrebno do prvega dviga iz platforme prijaviti zgolj bonus 5€, v primeru prijave s povabilom."
Tukaj sem že večkrat zasledil navedbo, da je potrebno bonuse ob prijavi ravno tako prijaviti. Razumem, da se bonus v obliki povišanja obrestne mere prijavi kot dobiček od obresti, nikakor pa mi ne gre v račun, da bi npr. tistih 5€ bonusa od Bondore prijavil kot obresti, saj to niso.
Mislil bi si, da Bondorinih 5€ spada pod druge dohodke po 105. členu Zakona o dohodnini (ZDoh-2)?

buttcrack ::

tudi sam sem takega mnenja, čeprav sem jih prijavil kot take.

podobno kot signup bonus pri revolutu ali n26 in ostalih ft bankah, tu pa tega ni treba prijavit :(

Jaatinen ::

Bi bilo bolj smiselno bonus 5€ šteti kot darilo? Tako kot omenjeni signup bonus pri revolutu, N26,.. nenazadnje sem tudi za menjavo zavarovalnice prejel 30€ direkt na bančni račun.
108. člen(davčna osnova za druge dohodke) ZDoh-2 med drugim pravi:
(2) V davčno osnovo se ne všteva posameznega darila, če njegova vrednost ne presega 42 eurov oziroma če skupna vrednost vseh daril, prejetih v davčnem letu od istega darovalca, ne presega 84 eurov.

Trubar ::

Ce prav razumem, je potrebno davcno napoved oddati samo v primeru, da si kaj prenakazem iz platforme na svoj TRR? Torej, ce si nisem nic nakazal, mi ni potrebno oddati davcno napoved.
Ref exchange link:
https://www.binance.com/en/register?ref=VV7U3WUE
https://www.kucoin.com/r/rf/Hu6Rx2

delfinus ::

Zgolj samo pri Bondori, ce si v Go&Grow. Drugace pa je potrebno oddati tudi, ce nisi nic dol cuknil s platforme. lp, d.

Podgo31 ::

Pozdravljeni, ali kdo vlaga na Brickstarterju? Enostavno ne vem kako prijavit davek. Na njihovi strani se ne dobiti tax reporta. Po tem, ko sem jih kontaktiral in prosil za izpis poslovanja so mi dejali, da potrebujejo 3 mesece, da oni prijavijo najprej davek v Španiji.... Ker sem pritiskal na njih so mi obljubili da mi ta ponedeljek pošljejo, da morajo najprej ročno pripraviti...no danes še nič oziroma kar neki izpisek o eni investiciji, brez potrebovanih podatkov...
Ne vem več kaj bi.... upam, da ima še kdo kakšne izkušnje.

Nejc23 ::

Pozdravljeni!

Sem samozaposlen (fizična oseba z dejavnostjo) in sem aktiven na 3 p2p platformah. Zanima me ali lahko letne obresti štejem pod dohodek iz dejavnosti (torej se vštejejo v davčno osnovo in se plača davek pribl. 4%) ali moram oddati posebej obrazec za odmero dohodnine (potemtakem plačam 27,5% od obresti)? Najlepše se Vam zahvaljujem za odgovor!
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

TradeRepublic (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Loža
60748839 (88) V-i-p
»

Trading212 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21141235 (134) gansta
»

IBKR svetovanje

Oddelek: Loža
143093 (522) needspeed
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143443 (8146) Thomxy
»

P2P posojilnice denarja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
37973985 (11590) buttcrack

Več podobnih tem