» »

kateri kvaliteten nožek kupiti?

kateri kvaliteten nožek kupiti?

Temo vidijo: vsi

bojsi ::

Samael je izjavil:

Nekomu, ki išče nož do max 30USD bi priporočal kaj solidnega v stilu: Ka Bar Dozier, Ontario RAT1, Cold Steel 20NSC Pro Lite, ali pa kaj iz budget Spyderco Byrd linije... pa bo dober za naslednjih 30 let :)

Bi lahko še kakšne linke do teh oz. podobnih zadev prilepil, da se jih dobi ugodno pa da niso kakšni ponaredki?

Samael ::

Omenjeni noži (četudi nekateri izdelani v azijskih dražavah) so načeloma znanih ameriških znamk in se jih tudi najceneje dobi iz tega dela sveta. Ta moment je na ebayu zaradi brezplačne poštnine za nas slovence daleč najugodnejši outfittercountry ki prodaja originale. Nekaj primerov:
Cold Steel 20NSC Pro Lite za $27.86
Utilitac II (na voljo ima več različnih modelov tega nožka) za $29.95
Ontario RAT Model II (manjši) za $28.24
Ontario RAT I (večji) za $31.14
Spyderco nožev ne bom niti linka, ker jim ima res ogromno. Precej je tudi CRKT, ki so med cenejšimi ameriškimi noži (večino izdelani na kitajskem) ampak za ceno ponujajo veliko. Všeč mi je spoh njihova Ruger linija:
Ruger Crack-Shot
Ruger R1703
Buck(še vedno made in ZDA - začuda) za $30.50

Če želiš kaj večjega, nepreklopnega, je Cold Steel legendarnega taktičnega SRK zdaj v trdi SK-5 različici ponudil za borih 45 - 50USD. Precej "noža" dobiš tu za ta denar. Najugodneje mislim da pri ebay trgovcu whitemountainknives whitemountainknives (za AUS8 verzijo sem dal 80USD in laminatno SAN MAI verzijo 120USD - pa mi cenejši SK-5 po uporabnosti nič ne odstopa). Če ti ni všeč, lahko pogledaš tudi za kakšnim legendarnim SOG-om (Napr. SOG seal pup elite) ali pa Ka Bar-om (napr. Ka Bar Becker).

Iz anglije sem nekaj časa naročeval pri https://www.thebushcraftstore.co.uk pa se cenovno enostavno ne izplača več.

Pri Rnkcity Outdoors z ebaya sem dokaj ugodno naročeval skoraj 10 let, vendar zadnje čase nisem na tekočem z njegovo ponudbo, je pa vsekakor vredno preveriti. Nekaj ostalih je skozi žal poniknilo...
Od Dmitry-ja sem pred kratkim naročil nekaj ruskih zadev. Natančneje:
KNIFE KIZLYAR SUPREME Echo in KNIFE KIZLYAR SUPREME Enzo. Rad imam ruske nože. Zlasti tiste deloma handmade z naravnimi materiali, pa še vseeno pogosto pod $100 iz okolice pokrajine Zlatoust (na fotki).

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

bojsi ::

Super, hvala. Tukaj so še potem najbrž kakšni stroški carine, ne?

Samael ::

Pogledal sem še Ericovo (zgoraj omenjeni Rnkcity Outdoors) in za cca 30$ vključno s poštnino ne morem prehvaliti tega nožka: Ka-Bar Dozier iz solidnega japonskega AUS-8 jekla. Rezilo na zgornji strani je precej neobičajno debelo, ampak kljub občasni uporabi in zgolj z minimumo vzdrževanja še vedno oster kot britev.

Večina pipcev pride skozi brez da bi odpirali paket. Se pa zgodi, da mi tu pa tam zadržijo kakšen večji nož in potem je treba pošiljati dokumentacijo in posledično plačati ddv (22%) + stroški postopka (5eur). Še vedno ugodneje kot nakupovanje iz domačih logov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Okapi ::

Ko že ravno o nožih, ne smemo pozabiti na tega legendarnega.;) 25-30 evrov na Bolhi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

borisk ::

sam imam za skoraj da EDC mikro gerberja (BG izvedenka, ki so jo pred časom prodajali na molu za dobrih 10€+neke nalepke). iztegnjena dolžina 14cm, rezila pa kaknih 5 cm. uporaba predvsem za odpiranje paketov v službi in kitajskih doma :) zložen gre ravno v žepek za "uro" na kavbojkah.

vostok_1 ::

Zame, za te namene je to dobesedno overkill.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

matobeli ::

Res ja, kot da ne bi izumil olfa nožev za tak namen :P

NikolormousB ::

Žepni nož je vsestransko uporaben.

borisk ::

sej ko je kakšna snežinka v bljižini in sem v pisarni uporabim tole:


overkill je sanremu LAND 9046(sem moral porabit GB točke) ki ga je danes prinesel poštar. za okoli nosit ni, za na delovni pas pa bo odličen, sploh zaradi kvazi "tanto" asimetrične konice, ki pride prav, ko dleta ni ravno pri roki.

simon2704 ::

Se še spomnite te scene:


Nekje sem bral da Paul Hogan še vedno ima ta nož, iskal sem neke podobnega, bowieknife, a me ni impresioniralo dovolj da bi kupil. Kateri nož si sami predstavljate kot "the knife"?

Samael ::

Ontario RTAK II
Mogoče ne deluje tako sijajno kot orjaški polirani bowie noži, s katerimi se da fajno pozirat, lahko pa z njim v skrajni situaciji zgradiš bivak, nasekaš drva in še kaj :)
Glede bowia ... Nekaj podobnega velikanskega sem imel. Na malce starejši sliki orjaski Winchester bowie (skrajno levo).


Tako prekleto obupen, nekvaliteten nož, da sem se ga rešil po hitrem postopku.
Povsem nekaj drugega je pa skoraj polmetrska nezlomljiva težka mrcina Ontario RTAK II (na sliki zgoraj v sredini) iz 5160 karbonskega jekla in ročaja iz mikarte. To je meni "the knife" :)





Še random yt demonstracija:

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

vostok_1 ::

Who the hell would ever use that?

Mogoče je ok imet kakega kot prepper, ampak tudi v tem primeru se mi zdi mal mrtva teža.

Kar v resnici rabiš je dobro in lahko sekirco ter en manjši nož za manipuliranje. Teli zgoraj so zgolj za hipster prepperje.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Okapi ::

Ko boš enkrat hodil po pravi gošči, boš videl, da z lahko sekirico in majhnim nožkom ne prideš daleč. RTAK II sicer ni klasična mačeta, ampak se zelo dobro znajde tudi v tej vlogi.

knap ::

Zložljiv nožek za cca 70 od max 100 eur.
Se za ta denar dobi kvaliteten nožek oz je to prepoceni?
Kaj predlagate v tem rangu?

Še eno off topic vprašanje. Kako brusite kuhinjske nože? Imam sicer doma komplet japonskih vodnih kamnov (grob, fin) vendar mi ne uspe dobro nabrusit... Morda so noži prepoceni, neprimerni.

Hvala

LP

Invictus ::

simon2704 je izjavil:


Nekje sem bral da Paul Hogan še vedno ima ta nož, iskal sem neke podobnega, bowieknife, a me ni impresioniralo dovolj da bi kupil. Kateri nož si sami predstavljate kot "the knife"?

Meni je žal da ga nisem kupil, ko sem bil v Avstraliji ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

FireSnake ::

knap je izjavil:


Še eno off topic vprašanje. Kako brusite kuhinjske nože? Imam sicer doma komplet japonskih vodnih kamnov (grob, fin) vendar mi ne uspe dobro nabrusit... Morda so noži prepoceni, neprimerni.


Tudi poceni nož se da nabrusiti. Razlika je samo v tem, kako dolgo bo držal ostrino.

Jaz kuhinjske brusim s štrajherjem.
Tam je pomembno, pod kakim kotom držiš zadevo, ko brusiš.
Za kuhinjo kamnov ne uporabljam. Ko so dovolj "dol pobrani" jih nesem, da mi jih strojno nabrusijo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

r3dkv1c4 ::

FireSnake je izjavil:

knap je izjavil:


Še eno off topic vprašanje. Kako brusite kuhinjske nože? Imam sicer doma komplet japonskih vodnih kamnov (grob, fin) vendar mi ne uspe dobro nabrusit... Morda so noži prepoceni, neprimerni.


Tudi poceni nož se da nabrusiti. Razlika je samo v tem, kako dolgo bo držal ostrino.

Jaz kuhinjske brusim s štrajherjem.
Tam je pomembno, pod kakim kotom držiš zadevo, ko brusiš.
Za kuhinjo kamnov ne uporabljam. Ko so dovolj "dol pobrani" jih nesem, da mi jih strojno nabrusijo.

Edino pravo brusilo je kamen...pravi kamen in prava tehnika.
To še posebej velja za kuhinjske nože.

Kako do te veščine, lahko najdeš polno japonskih kuharjev, ki razlagajo tehniko brušenja nožev.

Zelo dober primer.....sam počnem ravno tako na kamnu 1000/4000 granulacije, že preko 30 let....po navodilih deda sem se naučil brušenja.
Ob prakticiranju stvar postane zelo efektivna in enostavna.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r3dkv1c4 ()

Samael ::

knap je izjavil:

Zložljiv nožek za cca 70 od max 100 eur.
Se za ta denar dobi kvaliteten nožek oz je to prepoceni?
Kaj predlagate v tem rangu?

LP

Ni prepoceni.
Za ta denar (cca 50 eur) dobiš odlične Kizer nože iz Vanguard serije (VG10 jeklo, G10 ročaj) ali za cca 100 eur vrhunske Kizer nože iz Bladesmith in Primer serije (vrhunsko S35VN jeklo, ročaj iz titanija). Slednji se sicer prodajajo za več denarja, vendar se določeni starejši modeli dobijo tudi za omenjeno ceno. Pri brand nožu "starejši model" ne pomeni slabšega noža, kvečjemu obratno - discontinued noži bolj znanih proizvajalcev sčasoma kvečjemu pridobijo na ceni.
Tudi WE knives (najugodneje od njihovega avstrijskega dealerja - glej na njihovi uradni strani) ponuja nekaj VG10 ali D2 (solidno jeklo) zadev do 100EUR. Oboje tu naj bi bilo ta moment "bang for a buck" v svetu uporabnikov in zbiralcev.
Kizer, Reate, WE knife in Rike - ko kitajci (ki so doslej večinoma ponarejali) uvozijo najboljše materiale iz EU in US, najamejo prominentne zahodne dizajnerje, ter naredijo vrhunska rezila, ki povozi konkurenco zahodnega sveta. Narobe svet :)

Če želiš "američana" se ozri za Spyderco noži - glede na soliden budget si lahko privoščiš že legendarno Delico in nekoliko večjo Enduro. Slednji obstaja tudi v budget, pa še vedno solidni verziji pod imenom Spyderco Cara-Cara. Pred nedavnim sem dobil Kershaw Dividend (USA made) zadevo za cca 50EUR - soliden, malce manjši (ampak ne premajhen) EDC nož.
Izredno všeč so mi tudi kakovostni Ruike noži (cca 40 - 50 eur). Mlada znamka, ki pa spada pod okrilje precej bolj znane in uveljavljene Fenix flashlight korporacije :)

Ko pridem domov bom (če ne pozabim) prilimal par fotografij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

knap ::

FireSnake je izjavil:

knap je izjavil:


Še eno off topic vprašanje. Kako brusite kuhinjske nože? Imam sicer doma komplet japonskih vodnih kamnov (grob, fin) vendar mi ne uspe dobro nabrusit... Morda so noži prepoceni, neprimerni.


Tudi poceni nož se da nabrusiti. Razlika je samo v tem, kako dolgo bo držal ostrino.

Jaz kuhinjske brusim s štrajherjem.
Tam je pomembno, pod kakim kotom držiš zadevo, ko brusiš.
Za kuhinjo kamnov ne uporabljam. Ko so dovolj "dol pobrani" jih nesem, da mi jih strojno nabrusijo.


Kaj je to štrajher?

r3dkv1c4 je izjavil:

FireSnake je izjavil:

knap je izjavil:


Še eno off topic vprašanje. Kako brusite kuhinjske nože? Imam sicer doma komplet japonskih vodnih kamnov (grob, fin) vendar mi ne uspe dobro nabrusit... Morda so noži prepoceni, neprimerni.


Tudi poceni nož se da nabrusiti. Razlika je samo v tem, kako dolgo bo držal ostrino.

Jaz kuhinjske brusim s štrajherjem.
Tam je pomembno, pod kakim kotom držiš zadevo, ko brusiš.
Za kuhinjo kamnov ne uporabljam. Ko so dovolj "dol pobrani" jih nesem, da mi jih strojno nabrusijo.

Edino pravo brusilo je kamen...pravi kamen in prava tehnika.
To še posebej velja za kuhinjske nože.

Kako do te veščine, lahko najdeš polno japonskih kuharjev, ki razlagajo tehniko brušenja nožev.

Zelo dober primer.....sam počnem ravno tako na kamnu 1000/4000 granulacije, že preko 30 let....po navodilih deda sem se naučil brušenja.
Ob prakticiranju stvar postane zelo efektivna in enostavna.


sem sledil podobnemu video iz youtuba pa ni bilo rezultata, bom še tega pogledal
morda kaj narobe počnem ali pa so noži zanič, če se prav spomnim so stali cca 170 eur - 5 nožev...

Samael je izjavil:

knap je izjavil:

Zložljiv nožek za cca 70 od max 100 eur.
Se za ta denar dobi kvaliteten nožek oz je to prepoceni?
Kaj predlagate v tem rangu?

LP

Ni prepoceni.
Za ta denar (cca 50 eur) dobiš odlične Kizer nože iz Vanguard serije (VG10 jeklo, G10 ročaj) ali za cca 100 eur vrhunske Kizer nože iz Bladesmith in Primer serije (vrhunsko S35VN jeklo, ročaj iz titanija). Slednji se sicer prodajajo za več denarja, vendar se določeni starejši modeli dobijo tudi za omenjeno ceno. Pri brand nožu "starejši model" ne pomeni slabšega noža, kvečjemu obratno - discontinued noži bolj znanih proizvajalcev sčasoma kvečjemu pridobijo na ceni.
Tudi WE knives (najugodneje od njihovega avstrijskega dealerja - glej na njihovi uradni strani) ponuja nekaj VG10 ali D2 (solidno jeklo) zadev do 100EUR. Oboje tu naj bi bilo ta moment "bang for a buck" v svetu uporabnikov in zbiralcev.
Kizer, Reate, WE knife in Rike - ko kitajci (ki so doslej večinoma ponarejali) uvozijo najboljše materiale iz EU in US, najamejo prominentne zahodne dizajnerje, ter naredijo vrhunska rezila, ki povozi konkurenco zahodnega sveta. Narobe svet :)

Če želiš "američana" se ozri za Spyderco noži - glede na soliden budget si lahko privoščiš že legendarno Delico in nekoliko večjo Enduro. Slednji obstaja tudi v budget, pa še vedno solidni verziji pod imenom Spyderco Cara-Cara. Pred nedavnim sem dobil Kershaw Dividend (USA made) zadevo za cca 50EUR - soliden, malce manjši (ampak ne premajhen) EDC nož.
Izredno všeč so mi tudi kakovostni Ruike noži (cca 40 - 50 eur). Mlada znamka, ki pa spada pod okrilje precej bolj znane in uveljavljene Fenix flashlight korporacije :)

Ko pridem domov bom (če ne pozabim) prilimal par fotografij.


ti obvladaš sceno v nulo :)
če bi se moral odločit samo za enega, kaj bi vzel?

kje se sploh lahko nabavi zgornje nože, morda navedeš kako spletno stran

hvala

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: knap ()

Samael ::

Bom več o tem, ko pridem domov :)
Izbral bi Kizerja iz Vanguard serije (to je načeloma vsak VG10/G10 Kizer) za nekih $45 USD + poštnina. Mogoče kaj v smislu Kizer Kesmec ali pa Kizer Velox II (oba noža obstajata tudi v dražji S35VN/TI različici, ampak res ni potrebe po tem). Če želiš bolj "gentleman" tip noža pa Kizer Sliver (Sunburst) - v treh barvah iz S35VN jekla in ročajem aluminija za cca $70 + poštnina. To je za nož iz S35VN jekla (ki je bil do pred nedavnim rezerviran zgolj za najbolj prominentne custom knife makerje a la Chris Reeve in njihove nože po $500 - $1000/kos) odlična cena.
Kakšen Velox ti bo pa mogoče všeč, ker je flipper (ne, to ni riba, temveč način odpiranja noža, kjer rezilo bliskovito izleti ven - vendar ni tu nobene avtomatike, vzmeti in podobnih oslarij).
Bom poslikal, prilepil pozneje.

knap je izjavil:


Kaj je to štrajher?


Štrajher poravna "nitko". Namenjen je vzdrževanju nabrušenega noža, medtem ko je samo brušenje s tem bolj jalovo početje ;-) Običajno se to naredi (poravna) tudi pred samim brušenjem.

r3dkv1c4 je izjavil:


Zelo dober primer.....

Jaz kar ošpice dobim, pa ko vidim "strokovnjaka" ki vleče nože navzven. Super ostrina. Kot britev! Ne mislim sarkastično, res je super ostro - do prvega momenta, ko potegneš čez kaj bolj konkretnega, kot sta papir in peteršilj ter razvlečeno kovino potlačiš nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

matobeli ::

Dejte še men pomagat glede kuhinjskih nožev. Rabil bi en set za brusit, nekaj čimbolj univerzalnega in cenovno ugodnega, predvsem pa enostavnega za uporabo, verjetno bi rabil tudi en univerzalni kuhinjski nož.

Zdej imam tole https://www.victorinox.com/global/en/Pr... oziroma nekaj zelo podobnega iz tega nabora.
Moram rečt da mi je kar všeč in bi mogoče kar še enega takega vzel, razen če se dobi v tem cvenovnem razredu (25-30€) kaj bistveno boljšega.

Sem pa opazil da se je kar precej podražilo, cca 7let nazaj sem dal okoli 20€ za ternutni nož ;(

Vanich ::

...s tem, da jaz kitajcem popolnoma nič ne zaupam, katero vrsto jekla reklamirajo. Na nož že vtisnejo poljubno oznako: 440C, VG-10, S30V, D2, Elmax, ZDP-189, itd, itd...samo, ti pa potem lahko dobiš eno njihovo kitajsko najcenejše in najslabše jeklo tipa 7cr17mov - ali pa še kaj slabšega.
Njihovo najboljše jeklo, ki ga uporabljajo za rezila - 9cr18mov, komaj da se lahko primerja z 440A, kar je še zelo daleč od 440C, ki je danes nekje najnižje na lestvici dobrih nerjavečih jekel.

koyotee ::

Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: koyotee ()

Samael ::

Vanich je izjavil:

...s tem, da jaz kitajcem popolnoma nič ne zaupam, katero vrsto jekla reklamirajo. Na nož že vtisnejo poljubno oznako: 440C, VG-10, S30V, D2, Elmax, ZDP-189, itd, itd...samo, ti pa potem lahko dobiš eno njihovo kitajsko najcenejše in najslabše jeklo tipa 7cr17mov - ali pa še kaj slabšega.
Njihovo najboljše jeklo, ki ga uporabljajo za rezila - 9cr18mov, komaj da se lahko primerja z 440A, kar je še zelo daleč od 440C, ki je danes nekje najnižje na lestvici dobrih nerjavečih jekel.

Se v osnovi strinjam (razen primerjave z 440A/440C - ki je, podobno kot 9cr18mov, generično ime, ki samo po sebi ne zagotavlja kvalitete in ne pove nič o heat threatmentu - medtem, ko je napr. 9cr18mov Spyderco Tenacious, s pravim quality controlom, edem mojih najbolj uporabljanih pipce - vlečni konj ).

Pa vendarle so recimo zgoraj omenjeni štirje (Kizer, Reate, WE knife in Rike) naredili ogromen korak naprej, šli za voljo slabe reputacije kitajcev čez trnje, da so dandanes uveljavljeni kot vrhunski proizvajalci nožev. Pri Kizerju je šlo celo tako daleč, da je Crucible (S35VN je njihovo proprietary jeklo - dobi se ga samo od njih) naredil korak naprej in javno potrdil pristnost. V imena dizajnerjev njihovih nožev (Ray Laconico, Michael Vagnino, Uli Hennicke... pa itak nihče v svetu rezil ne dvomi). Nekdo njih, mislim da je bil Matt Degnan (ampak nisem povsem siguren) je celo sam na bladesforumu izjavil, da jih Kizer za njihovo delo pošteno plačuje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

knap ::

Samael je izjavil:

Bom več o tem, ko pridem domov :)
Izbral bi Kizerja iz Vanguard serije (to je načeloma vsak VG10/G10 Kizer) za nekih $45 USD + poštnina. Mogoče kaj v smislu Kizer Kesmec ali pa Kizer Velox II (oba noža obstajata tudi v dražji S35VN/TI različici, ampak res ni potrebe po tem). Če želiš bolj "gentleman" tip noža pa Kizer Sliver (Sunburst) - v treh barvah iz S35VN jekla in ročajem aluminija za cca $70 + poštnina. To je za nož iz S35VN jekla (ki je bil do pred nedavnim rezerviran zgolj za najbolj prominentne custom knife makerje a la Chris Reeve in njihove nože po $500 - $1000/kos) odlična cena.
Kakšen Velox ti bo pa mogoče všeč, ker je flipper (ne, to ni riba, temveč način odpiranja noža, kjer rezilo bliskovito izleti ven - vendar ni tu nobene avtomatike, vzmeti in podobnih oslarij).
Bom poslikal, prilepil pozneje.

knap je izjavil:


Kaj je to štrajher?


Štrajher poravna "nitko". Namenjen je vzdrževanju nabrušenega noža, medtem ko je samo brušenje s tem bolj jalovo početje ;-) Običajno se to naredi (poravna) tudi pred samim brušenjem.

r3dkv1c4 je izjavil:


Zelo dober primer.....

Jaz kar ošpice dobim, pa ko vidim "strokovnjaka" ki vleče nože navzven. Super ostrina. Kot britev! Ne mislim sarkastično, res je super ostro - do prvega momenta, ko potegneš čez kaj bolj konkretnega, kot sta papir in peteršilj ter razvlečeno kovino potlačiš nazaj.


Hvala za odgovor. Kje pa se lahko kupi te nože. Lahko prosim navedeš linke, da vidim kako izgledajo, cena itd...

LP

borisk ::

Kot strojniku se mi zdi, da je v svetu nožev in jekel za njih vsaj v forumskem svetu precej tega vzdušja kot v audiofilskem svetu. generalizirati da je 7cr17mov slabo jeklo je brezveze, ker je pri rezilu kot takem kemična sestava jekla nepomembna, če lahko za nekaj razredov večji feler nardiš z zanič toplotno obdelavo. Iz 7cr17mov naj bi dobil 55/57HRC trdote, in to je to, "full boljši" 440A pa pride na 57HRC?? treba je trdoto in glede na to izbrati kot klina, da zdrži predviden interval brušenja.

Samael ::

Ja, ja Boris, točno to - se popolnoma strinjam s teboj. Toplotna obdelava je eden večjih faktorjev, ki bo napr. (poleg cene seveda) ločila napr. kontrolirano obdelan Benchmadov 440C od Ganzovega 440C nezanega izvora in toplotne obdelave.
Mogoče bi tu še omenil, da sama trdota že dolgo ni več tisti edini faktor, ki bo jamčil kvaliteto noža in da danes vemo, da zna biti marsikatero trše jeklo bolj nagnjeno h krušenju, rjavenju, itd...

Samael ::

matobeli je izjavil:

Rabil bi en set za brusit, nekaj čimbolj univerzalnega in cenovno ugodnega, predvsem pa enostavnega za uporabo, verjetno bi rabil tudi en univerzalni kuhinjski nož.

Jaz uporabljam Spyderco sharpmaker z dodatno nabavljenimi diamantnimi palčkami. Vse skupaj ni najbolj cenovno ugodno(80 + 70 USD), delujo pa tovrstno brušenje precej, khmm... terapevtsko :D
V tem rangu je trenutno najbolj ugoden Lanski delux set (cca 20 usd + poštnina na ebayu) s štirimi palčkami. Povsem zadostna zadeva za relativni kvalitetno brušenje nožev z minimalnim naporom :) Če se držiš navodil in lepo enakomerno vlečeš nož po palčki, praktično ne moreš zajebati kota - kar ni pravilo pri kamnih :)

Precej dobrih stvari sem zadnje čase slišal o cenovno izredno ugodnemu (cca 22USD na aliju in ebayu) Ruixin pro III setu, ki je kitajska kopija precej dražjega Edge Pro seta, pa ga nekateri (glede na reviewe) preferirajo nad originalom. Mislim, da bom ob priliki naročil enega zgolj iz firbca. Sploh, če je opcija dobiti dodatne (kakovostnejše?) kamne enakih dimenzij.



Spyderco Tri-Angle Sharpmaker + diamantni palčki

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

perci ::

Kaj pa za keramiko, imas kaj? Mam eno Kyocero pa bi jo mal nabrusil :).

Samael ::

Ne, žal ne :) Tudi sam bom moral nekaj pametnega za neko zmerno ceno najti.

Map ::

Noža naj ne bi izpostavljali vročini, torej jih verjetno pomivate z mlačno vodo. S čim pa pečenko režete?

borisk ::

55°C ne bo problem, ker se kristalna struktura jekla ne bo nič kaj spremenila, nad 150° pa že lahko teče kakšno popuščanje, je pa toodvisno od jekla.

matobeli ::

Samael, tnx, Ruixin pro 3 mi deluje kot stvar zame :)

borisk ::

ruixina 3 pro imam doma. je fajn, ker dobiš vse sorte kamnov za mali denar. moj ima kar nekaj lufta v zglobu, kjer teče palica, pa tisti vijak je hitro napoti, če brusiš oster kot. sam imam klasični komplet do K1200+ K1500 + K3000. prevpetje noža na drugo stran je meni mogoče malce odveč in bi zdaj rajši nabavil tole:
https://www.aliexpress.com/item/Lansky-...

Samael ::

To je verjetno ponaredek Lanskega ane? Na videz deluje skoraj identično.

Tu bi se mogoče celo bolj (za voljo, predvidevam, da kakovostnejših kamnov, če ne drugega) splačalo dati 40USD za original namesto 20 za ponaredek, če le poštnina ne bi spet dvignila ceno na kaksnih 60USD, kar pa že naredi nekoliko razlike.

A si kaj opazil kje naokoli kakšne kamne (naprimer diamantne) katerih dimenzija bi ustrezala Ruixin-u pro 3? Opcija kombinirati s 3rd party kamni bi bila zelo uredu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

borisk ::

diamantne plošče s plastiko za vpetje na ruixin imaš na aliexpresu. za klasične kakovostne kamne pa išči na aliexpresu po "ADAEE" delajo vse sorte kamnov za brušenje.

Samael ::

knap je izjavil:

Kje pa se lahko kupi te nože. Lahko prosim navedeš linke, da vidim kako izgledajo, cena itd...
LP

Najugodneje se je do še pred nekaj tednov nazaj dobilo Kizerje v Kizer knife store na aliju, ki pa od zadnjih kitajskih praznikov nima niti enega modela vec, ampak je vseeno ok tu pa tam vržti oko, če se pojavi kaj novega.
Distribucijo imaji po vsem svetu (razne blade trgovine online) ampak zaenkrat na ebayu deluje se najugodneje. V glavnem iz US in EU. Če vidiš ceno za pipc z VG10 rezilom za okoli 50USD ali s35vn za okoli 100 - 150USD je cena ok (tako za orientacijo).

WE knife dobis najugodneje od njihovega avstrijskega distributerja 3knives
Vendar pazi - na vsakih par tednov imajo nekaj dolocenih modelov 30% znizano. Jaz čakam črnega 703F :)

Ruike je trenutno cenovno najugodnejši preko raznih ponudnikov na ebayu. Tako iz EU kot US.

Kershaw dividend, ki sem ga omenjal je bil nabavljen pri whitemountainknives

Za Spyderco pipce priporocam RnKCity Tu naročam že skoraj 10 let.

Če iščeš najboljše razmerje med kvaliteto/ceno si oglej to stran nekaj objav višje (na začetku strani) kjer sem se tudi konkretno razpisal o nekaj boljših pocenih pipcih in kje se jih dobi za zmerno ceno.


Kizer Kane CPM-S35VN/Ti
Kizer Kesmec CPM-S35VN/Ti
Ruike P128-SB
TwoSun TS22


Kizer Velox VG10/G10 (iz cenovno ugodnejše vanguard serije)


Kizer Kesmec CPM-S35VN/Ti
Kizer Kesmec VG10/G10
Kizer Kesmec VG10/G10


Kizer Sliver (sunburst) CPM-S35VN/Aluminij


Vsi moji iz vanguard (best bang for a buck, al kako se ze rece) serije.


Kershaw Dividend


WE Knife BLITZ 711C - verjetno njihov najbolj nepriljubljen pipec :)

Na slikah so pipci v cenovnem razponu od 50 do 200USD. Naj te to ne zavede. Če želiš soliden pipec, ki bo opravil svoje delo, so zgoraj v tej temi navedeni povsem solidni pipci za $30 ki bodo še vedno solidno držali ostrino in opravili delo (Ontario Rat I, Ka Bar Dozier, Spyderco byrd, Spyderco cara-cara... )

knap ::

hvala za podroben odgovor, lepi nožki :)
sedaj se moram samo še odločit kaj bom vzel in kdaj bom to nabavil...:D

kaj je to za ena igrača:



ali z tem brusite kuhinjske nože in pipce, moram pogledat kakšen youtube film, da vidim kako to deluje

LP

matobeli ::

Sem naročil RUIXIN PRO III.

A kdo uporablja, oziroma ali se splača vzet Diamont whetstone. A se bo nož kar sam nabrusil?

Kaj pa glede stroppinga? Je obvezen? Obstaja kakšen enostavnejši način?

Samael ::

knap je izjavil:

hvala za podroben odgovor, lepi nožki :)
sedaj se moram samo še odločit kaj bom vzel in kdaj bom to nabavil...:D

kaj je to za ena igrača:



ali z tem brusite kuhinjske nože in pipce, moram pogledat kakšen youtube film, da vidim kako to deluje

LP

Saj piše spodaj: Spyderco Tri-Angle Sharpmaker :p

Fajna stvar, ker praktično ne moreš zajeb.. kota. Zgoraj je omenjeno tudi nekaj cenejšega. Pač preberi cel post :P

matobeli je izjavil:

Sem naročil RUIXIN PRO III.

A kdo uporablja, oziroma ali se splača vzet Diamont whetstone. A se bo nož kar sam nabrusil?

Kaj pa glede stroppinga? Je obvezen? Obstaja kakšen enostavnejši način?

Diamantne palčke ne nabrusijo noža same, pač pa prihraniš na času, ko je nož res zjeb.., ko je potrebno narediti nov profil in pa seveda pri nekaterih jeklih, ki jih je res težko, mukotrpno, brusiti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Samael ::

knap je izjavil:

hvala za podroben odgovor, lepi nožki :)
sedaj se moram samo še odločit kaj bom vzel in kdaj bom to nabavil...:D


Namig, Velox 2 vanguard je z letosnjim letom discontinued, vendar na ebayu ta moment se vedno najboljša cena mislim, da med vsemi noži te znamke (cca $50 + $10 s poštnino iz US). Meni je prišel skozi brez carinske pošte, nisem pa imel to srečo včeraj z enim drugim, malenkost dražjim pipcem... kjer so me kar lepo obrali :)


(Jaz sem tu pristranski, ta mi je res všeč -> ne prevelik, ne premajhen, ne pretežak + skrit flipper tab)

Še simpatičen review na yt:

Naj te "flipper" (ne, to ni riba!) način odpiranja ne zavede. Nobene avtomatike, vzmeti in podobnih bedarij ni pri tem, zgolj stvar dizajna in materialov. Meni je všeč, ker za odpiranje ne potrebujem obeh rok. Običajno gre prve dni malce bolj na trdo, vendar se hitro vnese (to je značilno za flipperje, ni pa pravilo).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Bye ::

Kateri električni brusilec bi lahko priporočili iz osebnih izkušenj?

Samael ::

Bye je izjavil:

Kateri električni brusilec bi lahko priporočili iz osebnih izkušenj?

Nisi ignoriran, le ... električni brusilci niso najbolj popularni, ker običajno pregrejejo jeklo in s tem spremenijo toplotno obdelavo jekla (nož ne drži več ostrine, je praktično uničen ...) zato posledično večina v tej temi nima nekih priporočil s tega področja.

knap je izjavil:

hvala za podroben odgovor, lepi nožki :)
sedaj se moram samo še odločit kaj bom vzel in kdaj bom to nabavil...:D

Jutri, ko aliexpress začne z razprodajo, bo tale KIZER Kesmec (Vanguard), za ceno $36.75 verjetno najboljši kvalitetno narejen VG-10 pipec, ki se ga bo dobilo na trgu za to ceno. CPM-S35VN/Ti verzija Kesmeca je z letošnjim letom discontinued in se že pozna otežena dostopnost in rast cene med zbiratelji.
Omenjena VG-10/G10 (vanguard) je cenovno ugodnejša in bolj storilnostno usmerjena različica, ampak tudi ti običajno, ko postanejo discontinued počasi začenjajo izginjati s trga, na ebayu pa hočejo za njih tri... pet-kratnik osnovne cene.

Samael je izjavil:



Kizer Kesmec CPM-S35VN/Ti
Kizer Kesmec VG10/G10
Kizer Kesmec VG10/G10

Bye ::

Bye je 7. mar 2018 ob 22:13 izjavil:
Kateri električni brusilec bi lahko priporočili iz osebnih izkušenj?

Nisi ignoriran, le ... električni brusilci niso najbolj popularni, ker običajno pregrejejo jeklo in s tem spremenijo toplotno obdelavo jekla (nož ne drži več ostrine, je praktično uničen ...) zato posledično večina v tej temi nima nekih priporočil s tega področja.

Kaj pa brusilci z brusnim papirjem?
https://www.worksharptools.com/ken-onio...

matobeli ::

A je kdo pogledal akcijo kuhinjskih nožev iz petrola. Je tisti z (vzorcem) damaščanskim jeklom dober deal al je veliko alternativ ki ponujajo boljši p/p?

simon2704 ::

A misliš tole ?
Kuhinjski nož Damascus
Dolžina rezila: 20,5 cm
Debelina rezila: 2,5 mm
Celotna dolžina noža: 33,5 cm
Obojestransko ročno ostreno rezilo, pod kotom 15°.
Trdota jekla: HRC 60-62
Ostrina: < 10 Nm
Ergonomska oblika ročaja za boljši oprijem.
Damaščansko jeklo: laminat jekla in železa za izredno kakovost in ostrino.
67-slojni nož: sredica iz jekla AUS-10, japonskega proizvajalca Aichi Japan.
Primeren za rezanje večjih kosov hrane.
Priložena krpica za čiščenje.

Zgleda zanimivo, AUS-10, proizvajalec je isti kot AUS-8, gre za japonsko nerjaveče jeklo, ki je podobno 440C le z manjso vsebnostjo kroma (pomeni, da je bolj nagnjeno rjavenju?), no itak kuhinjski nož vedno moraš obrisat. Glede cene pa ne vem, ker me damaščanski stil ne pritegne.

hunter01 ::

Iščem nekaj za darilo očetu, ki že celo življenje isti mini pipec z dvema reziloma s sabo v zadnjem žepu nosi. Pogoj je da je res minimalističen nožek.

Na Nitecore strani sem videl tale nožek: https://flashlight.nitecore.com/product...
Deluje kot lepo darilo, samo potrebno bo najti kje ga prodajajo oz. počakat, da ga sploh začnejo.

Je še kaj podobnega temu?

pierch ::

Pa ne vem no. Ti mali noži so dejansko premali za efektivno uporabo. Imam ene 3 podobne velikosti (boker trapper petite titatnium npr. ki je celo večji od tega zgoraj), ampak jih skoraj ne uporabljam ker so dejansko premali. Pa nimam neke ogromne roke.
Če ga tvoj foter nosi v žepu celo življenje, potem ga uporablja za vse možno. V tem primeru moraš iskati kaj večjega in bolj vsestranskega. Sicer bi predlagal kaj od Victorinox-a, ampak to govori moj zbirateljski jaz ;).
Pierch

Okapi ::

Jaz bi kot pipec za darilo predlaga okapija, ker ga nima ravno vsak drugi v žepu, znamka ima pa bogato zgodovino. Začeli so jih delati v Nemčiji, leta 1902, za izvoz v nemške afriške kolonije. Danes jih sicer delajo v Južni Afriki. Med drugim so zelo priljubljeni med člani tolp na Jamajki.

Ampak sem jasno malo pristranski glede tega;)



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Noz, ki si ga kupis enkrat (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19922700 (2734) Okapi
»

brusilec nožev (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10713368 (2843) barakus
»

Kuhinjski noz iz Kitajske Ali...

Oddelek: Loža
294961 (2132) AgiZ
»

Kvalitetni noži (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5424695 (17896) krneki0001

Vsakodnevno nošenje noža (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16150771 (45931) dzinks63

Več podobnih tem