» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
28 / 33
»»

con28 ::

Ali obstaja kakšen sklad, kjer je smiselno varčevati kratkoročno?

Gregor P ::

Sam sicer nisem finančni strokovnjak, a močno dvomim. Vsaj na podlagi mojih naložb, se nič ne zgodi kratkoročno oz. to kar se zgodi, je v manjših zneskih (vsaj dokler skozi daljši čas naložba ni dovolj velika).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Lonsarg ::

Kratkorocno so bili zgolj varcevalni racuni vcasih, ko so banke se dajale kaj obresti.

Etherum ima sicer recimo 5%+ obresti letno ce ga vezes. Ampak zal je volatilen kot pac vse te kriptovalute in ni to kratkorocna zadeva :)

Sparkxl ::

Če bi jaz hotel kratkoročen donos bi dal denar na kripto borze, pretvoril v stabecoine in kasiral okrog 7% obresti

Mato989 ::

Kratkoročno je najbolje varčevat v USDC in dat nekam stakat oz lendat za 7%+ letno... to je še najbolj "fix"
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Tody ::

Luna oz Anchor protocol ima 16 trenutno oz max 19 letno. Za cca 1 leto se to še najbolj splača. Maš ga tudi skozi iconomi tako da ti ni treba kupovat lune in met svoje denarnice in podobne navlake.

https://iconomi.zendesk.com/hc/en-us/ar...

Meee ::

Načeloma ne oz. je vse bolj tvegano, saj se zadeva lahok hitro obrne in si v minusu... kar ni taka težava, če misliš varčevati 10+ let (zgodovinsko gledano se bo slej kot prej obrnilo), na kratki rok pa to hitro pomeni, da prodajaš z izgubo.

Razen če si nek majster/srečnik in si kupil npr ob začetku korona krize, ko je šlo vse 30+% dol in potem prodal lani novembra z veliko plusa :D

Masayoshi ::

Ja, ja , kar dajajte take nasvete...

https://twitter.com/PolemicTMM/status/1...

Mato989 ::

Masayoshi je izjavil:

Ja, ja , kar dajajte take nasvete...

https://twitter.com/PolemicTMM/status/1...


Kaj ima to z USDC?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Masayoshi ::

LOL,

https://www.coindesk.com/business/2022/...

USDC je samo naslednji...

Every USDC is backed by one dollar or an asset with an equivalent value, held in accounts with U.S. regulated financial institutions.

Problem je tale : or an asset an equivalent value..

Mato989 ::

Masayoshi je izjavil:

LOL,

https://www.coindesk.com/business/2022/...

USDC je samo naslednji...

Every USDC is backed by one dollar or an asset with an equivalent value, held in accounts with U.S. regulated financial institutions.

Problem je tale : or an asset an equivalent value..


Seveda je in če greš poiskat zadnje razreze boš videl da je tega mikro malo... in seveda se prilagaja, če pade vrednost asseta se tega več dokupi, če zraste se proda in je dobiček.

Kaj misliš da banke imajo 1 za 1 vsak EURO ki je v bankah na TRRjih?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Masayoshi ::

Siti včeraj privekal na svet? LOL. primerjati USDC z aktivo/pasivo bank. Pa še banke so imele 2008, če ne bi takrat priskočili davkoplačevalci, le kaj bi bilo z njimi? A bodo USDC tudi reševali? USDC lahko primerjaš samo z Lehman Brothers...Pa newsflash - praktično ves asset class pada že en čas - delnice, obveznice, zlato, srebro, v zadnjem tednu so se priključile tudi ostale commodities. Edina kolikor toliko ziher varianta zdajle je US dollar...

Mato989 ::

Masayoshi je izjavil:

Siti včeraj privekal na svet? LOL. primerjati USDC z aktivo/pasivo bank. Pa še banke so imele 2008, če ne bi takrat priskočili davkoplačevalci, le kaj bi bilo z njimi? A bodo USDC tudi reševali? USDC lahko primerjaš samo z Lehman Brothers...Pa newsflash - praktično ves asset class pada že en čas - delnice, obveznice, zlato, srebro, v zadnjem tednu so se priključile tudi ostale commodities. Edina kolikor toliko ziher varianta zdajle je US dollar...


Tako je, ziher varianta z 15-20% realno inflacijo... držiš celo leto si vreden 20% manj... prav pa držite.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

energetik ::

con28 je izjavil:

Ali obstaja kakšen sklad, kjer je smiselno varčevati kratkoročno?
V vsakem, če zadaneš vstop na dnu.
vires in numeris

J.McLane ::

Mato989 je izjavil:

Masayoshi je izjavil:

Siti včeraj privekal na svet? LOL. primerjati USDC z aktivo/pasivo bank. Pa še banke so imele 2008, če ne bi takrat priskočili davkoplačevalci, le kaj bi bilo z njimi? A bodo USDC tudi reševali? USDC lahko primerjaš samo z Lehman Brothers...Pa newsflash - praktično ves asset class pada že en čas - delnice, obveznice, zlato, srebro, v zadnjem tednu so se priključile tudi ostale commodities. Edina kolikor toliko ziher varianta zdajle je US dollar...


Tako je, ziher varianta z 15-20% realno inflacijo... držiš celo leto si vreden 20% manj... prav pa držite.


To govoriš za nazaj in imaš prav, za naprej pa to ni tako ziher
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Mato989 ::

J.McLane je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Masayoshi je izjavil:

Siti včeraj privekal na svet? LOL. primerjati USDC z aktivo/pasivo bank. Pa še banke so imele 2008, če ne bi takrat priskočili davkoplačevalci, le kaj bi bilo z njimi? A bodo USDC tudi reševali? USDC lahko primerjaš samo z Lehman Brothers...Pa newsflash - praktično ves asset class pada že en čas - delnice, obveznice, zlato, srebro, v zadnjem tednu so se priključile tudi ostale commodities. Edina kolikor toliko ziher varianta zdajle je US dollar...


Tako je, ziher varianta z 15-20% realno inflacijo... držiš celo leto si vreden 20% manj... prav pa držite.


To govoriš za nazaj in imaš prav, za naprej pa to ni tako ziher


Ziher je da letos DEFLACIJE ne bo... torej denar ki ga držiš na TRR bo zagotovo izgubil vrednost... vprašanje je samo ali bolj ali manj napram drugim assetom... za to pa, moramo VALDA počakat...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

J.McLane ::

Kaj pa so drugi asseti drugega kot inflacija "v živo"?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Lonsarg ::

Najbrž je nerodno povedal in ni mislil realne povprečne vrednosti assetov na katere je inflacija vezana, ampak na špekulativne vrednosti assetov (delnice).

In ja kratkoročno ne moreš brez tveganja NIČ v takih časih. Na izbiro imaš zgolj
"zagotovo izgubo nekaj % letno zaradi inflacije če držiš v denarju"
vs "možnost izgube ali dobička če daš v sklade/delnice"

Dolgoročno se ti pa seveda splača takoj stran iz denarja in v delnice/sklade, in to velja kadarkoli, ne samo zdaj v teh časih.

Elita se je pač odločila kaznovati slabe kapitaliste (ljudje ki držijo v denarju) tako, da bodo pustili visoko inflacijo in takim slabim kapitalistom s tem malo vzeli denarja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Spura ::

Mato989 je izjavil:

Kratkoročno je najbolje varčevat v USDC in dat nekam stakat oz lendat za 7%+ letno... to je še najbolj "fix"

Kdo ti bo vzel 7%+ kredit?

Tody ::

Tisti ki se ga zdaj pri minus 10 upa vrnit ;)

weasel ::

A je tale OK sklad za nakup preko IBKR?

https://www.justetf.com/en/etf-profile....

Ali bi moral raje poiskati nekaj podobnega, ki trguje v EUR?

redtech ::

OK samo EUR ni dobrem položaju sedaj, če boš plačeval mesečno se ti bo to bolj malo poznalo.

weasel ::

Da, za zacetek sem mislil okoli 200EUR na mesec vloziti v ETF-je. Vidim pa, da VWCE na IBKR lahko kupim v EUR.

redtech ::

Razmišljam kakšno strategijo bi lahko imel v tem primeru.

Margin account:

- Kupuješ ETF USD in si USD (short) in EUR long in potem ko je USD/EUR 1,3+ pokrivaš USD short pozicijo

weasel ::

A je potem bolje (bolje v smislu, da se ne rabim ukvarjat s tečaji) varčevat 200eur na mesec in potem 1200Eur investirati na vsake pol leta? Ali tu ni razlike?

Masayoshi ::

redtech je izjavil:

Razmišljam kakšno strategijo bi lahko imel v tem primeru.

Margin account:

- Kupuješ ETF USD in si USD (short) in EUR long in potem ko je USD/EUR 1,3+ pokrivaš USD short pozicijo


;) Boš kar nekaj časa čakal na USD/EUR 1,3...Pa šort dolar ko se le-ta krepi?? Te sploh ne razumem.

Gregor P ::

weasel je izjavil:

A je potem bolje (bolje v smislu, da se ne rabim ukvarjat s tečaji) varčevat 200eur na mesec in potem 1200Eur investirati na vsake pol leta? Ali tu ni razlike?

Torej (za navadne majhne vlagatelje oz. državljane, ki nimajo posebnega finančnega znanja) najbolj smiselno je vlagati mesečno, zato ker sam dejansko ne moreš zares uganiti, v katero smer bo trg šel - in vložiti denar ta pravi trenutek (torej kupovati ko so skladi, delnice manj vredni in prodajati, ko so vredni dosti več) -, ampak načeloma v 20-ih letih navzgor. Obenem pa je tudi vprašanje, ali boš zares dajal denar na stran. Seveda pa je to le ena izmed tvojih naložbenih možnosti, torej ne daješ vsega denarja samo v to, ker nikoli ne veš, kaj se bo zares če 20 let - torej investiraš razpršeno.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

redtech ::

Jah ob trenutni predpostavki, da nima USD in bo vlagal mesečno, ne bo imel velikega minusa, če vzamemo dolgoročni bottom 0.8 in top 1.5.

Drugo je recimo, da prideš v krizo USD long in ostale pozicije short.

Jaz sem bil recimo od 2020 na vse, UK, EU delnice, short EUR, GBP in long USD.

Pokril še nisem, čakam kakšno paniko(spike).

Ta čas ne vlagam nič, se mi zdi recimo dobra vrednost, da greš sedaj iz USD v JPY delnice. (gledam samo Japan Tobacco, ostalo ne poznam).

Dolgoročno mislim, da lahko preko valut pasivno dodaš nekaj odstotkov, sploh ob takšnih krizah, ko ti USD lahko račun drži nad vodo.

redtech ::

@wesel težko tempiraš market, recimo boš pol leta varčeval potem pa bo v zadnjem mesecu ETF pridobil nevem 10%, pred tvojim vložkom.

Jaz večinoma vlagam v pozicije, ko so indikatorji na Month, Week v podnu.

Če bi varčeval in vlagal v takih luknjah, bi na tak način lahko pridobival, dolgoročno.

Pozicije so seveda odvisne od ekonomskega cikla, ki ga poganja nepremičninski trg.

Ta čas so to surovine, tobacco.

Tobacco se bo najbolje odrezal v naslednjem delu cikla, recesija in ga sedaj dodajaš, ko je še poceni... (se že dviguje počas).

Gledaš 3 stvari in ne rabiš biti strokovnjak zato, da ti bo šlo dobro.

- Trenutni ekonomski cikel
- Valuta
- Long-term tehnična analiza (buy the dip)

Sparkxl ::

weasel je izjavil:

A je potem bolje (bolje v smislu, da se ne rabim ukvarjat s tečaji) varčevat 200eur na mesec in potem 1200Eur investirati na vsake pol leta? Ali tu ni razlike?


Iz lastnih izkušenj...vlagaj mesečno. Tako se izogneš da npr. ravno trofiš kako špico, malo za tem pa gre pol leta navzdol.

Preden pa se greš to igro globoko razmisli ali si pripravljen na scenarije, ko gre recimo 2 leti vse samo navzdol. Lahko malo navzdol, ali pa tudi brutalno navzdol.

CoreySteel ::

Bohpomagaj kake litanije pišete za nekoga, ki ga zanima nakup VWCE :))

Kupuj mesečno, ne tajmaj marketa, to je najbolj primerna strategija za 95% ljudi, vse ostalo je več možnosti, da si narediš "škodo". Pusti to ostalim 5% ljudem.
Twitter: @CoreySteel_

weasel ::

Mogoce bi moral napisat, da je to investiranje misljeno dolgorocno, tako da niti nisem nameraval tajmat marketa. To bi imel bolj, kot nadomestek varcevanja na banki.

Glede fee-jev in ostalih stroskov na IBKR me zanima, ali je bolje nalagat vsak mesec ali na vsake 6 oz. 12 mesecev. Pa za take "majhne" zneske je verjetno bolje imeti Tiered pricing plan in ne fixed?

Lonsarg ::

Glede fee-jev je ponavadi bolje delat trade 1000EUR+ in ne manj. Pac izracunaj si sam ane, ampak vecina borz ima v ceniku minimalne zneske. Naprimer ce je minimalni znesek 4EUR in vlozis samo 200EUR je to 2% fee kar je malo huda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

gruntfürmich ::

vplačilni fee, pa upravljalski fee, pa izplačilni fee...zadeva zna biti boleče velika in hudo zarezati v dobiček.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Bork7 ::

Po nekajletnem trgovanju z delnicami in kriptovalutami (večinoma buy and hold) sem se odločil, da začnem investirati tudi v nekoliko bolj varne / dolgoročne naložbe, beri ETF / vzajemne sklade. Cilj je bil, da bi vlagal predvsem nek manjši del prihodka, tj. cca 300 eur mesečno

Preposlušal sem goro nekih podcastov in prebral vse strani te teme. Na podlagi navedenega je sledil logičen zaključek:
ETF > vzajemci, ker prvič, so cenejši (0,22% vs. 1,2-2%) in drugič, na dolgi rok delajo bolje (rezultati so kakšen odstotek ali dva na leto v korist ETF-jev). Ker že imam nekaj izkušenj s trejdanjem in mi ni problema vsakih nekaj tednov se prijaviti v IBRK, prenesti denar in kupiti delnice, je bila odločitev lahka.

Vendar pa se je tudi v tem primeru izkazalo, da ni vse zlato, kar se sveti oz. me prosim popravite, če se motim.

Torej, rečeno je bilo, da bi naj bili ETF-ji veliko bolj privlačni, predvsem zaradi vseh stroškov, ki so pri vzajemcih mnogo višji (cca 0,22% vs 1,2-2%). Pa je to res? Ok, če zanemarimo strošek prenosa denarja z banke na IBRK (pri NLB mi niso računali provizije, punci pri GB so zaračunali 0,40e), pa ne morem mimo stroška nakupa delnice, ki pri transakciji VWCE znaša 1,25 eur, medtem ko pri IWDA znaša kar 3,75 eur!

Če bo nekdo želel investirat nek manjši znesek, recimo 200 eur, bo za ta denar dobil 2 delnici VWCE, strošek nakupa pa bo znašal cca 1,70 eur (0,22% + 1,25 eur) oziroma 0,85% od celotne vrednosti, medtem ko bo nekdo, ki bo kupil 2 delnici IWDA (ker več kot 2 ne dobiš za 200 eur) imel pri nakupu za več kot 4 eur stroškov, kar znese cca 2,6 % in je bistveno več od stroškov vzajemnih skladov.

Torej, če nekdo misli kupovati VWCE ETF, bo takšen nakup smiseln zgolj ob nakupu vsaj 2 delnic, medtem ko pri nakupu IWDA, nakup manj kot cca 4-5ih delnic ni smiseln. Če nekdo misli vlagati 50-150 eur mesečno, bi mu sam osebno definitivno bolj priporočal vzajemce, pri 200 eur mesečnega vlaganja nakup VWCE ETF, nakup IWDA ETF-ja pa samo v primeru večjih mesečnih vplačil (300 eur in več).

user4683 ::

Ja vsekakor se bolj izplača malo večje zneske, torej ne kupovati vsak mesec, ampak vsaj 1000EUR. Jaz ponavadi kupujem v rangu 10-15kEUR, kar ob nakupu nanese cca 10-15EUR feejev (za IWDA preko IBKR).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

GizmoX ::

"Zasimuliraj" 10, 20 let pri varianti A in varianti B. Omenjaš predvsem strošek nakupa, pozabljaš pa letni strošek (kjer ETF-ji šele zablestijo).
Degiro je morda cenejši za izbrane ETF-je?
udirač => uni. dipl. inž. rač.

CoreySteel ::

@Bork
Ne vem, če se zavedaš, koliko dejansko pomeni en dodaten 1% vsako leto za naslednjih +20 let. OGROMNO. Če bi vlagal mesečno 200EUR, naslednjih 20 let, govorimo o razlikah na deset tisoče evrov v prid ETF-jev, kljub stroškom nakupa.

Drugače pa je baje Slovenija spet podprta na Degiru, kjer je nakup IWDA brezplačen. Poglej si tole temo: https://slo-tech.com/forum/t718019/449

edit: Evo na hitro en izračun zate.
200EUR na mesec, 30 let, 6% gain.
ETF: 0,22% stroškov, + 12x po 1,25EUR za nakup.
Vzajemci: 1,2% stroškov in nič drugega.

Rezultat: 30.000EUR več v ETF.
Twitter: @CoreySteel_

Zgodovina sprememb…

energetik ::

CoreySteel je izjavil:

@Bork
Ne vem, če se zavedaš, koliko dejansko pomeni en dodaten 1% vsako leto za naslednjih +20 let. OGROMNO. Če bi vlagal mesečno 200€, naslednjih 20 let, govorimo o razlikah na deset tisoče evrov v prid ETF-jev, kljub stroškom nakupa.
Ja, če računaš še, da si v ETF vložil v idealnih trenutkih. Kaj pa če si v vzajemca zaradi DCA po malih zneskih dobil boljšo povprečno ceno nakupa?

Poleg tega ti računaš, da znesek pustiš v ETFjih za dolgo obdobje in ne trguješ. Ena velika prednost SLO vzajemcev je krovni sklad. Jaz na par mesecev redno kolobarim med panogami/geografijo. Znotraj krovnega je vsak premik povsem zastonj, niti se ne všteva v izračun davka. Npr. nazadnje sem dosegel nek OK profit v Zdravstvu ter komplet premaknil v Latinsko ameriko, ki je bila takrat ugodna, in naredil zdajle še 12% v 2 mesecih. Če bi podobno počel z ETF-ji, bi moral kaj, vsakič prijavit dobiček, plačati davek?
vires in numeris

CoreySteel ::

Ta "prednost", ki jo ti imenuješ prednost je za 90% ljudi rak rana.
Twitter: @CoreySteel_

Lonsarg ::

Tako je, to ni nobena prednost za tak tip vlaganja o katerem govorimo. Pa se letni profit ETF vs vzajemni je 1%+ na glavnico, kar pomeni da lahko vsako leto menjavas ETF cez cel portfolio pa si se vedno v plusu. Torej celo za tvoj use case ko obcasno menjavas je ETF boljsi kot vzajemci.

Resitev glede provizij na male zneske pa je, da nakazujes iz TRR na IBKR mesecno pac kolikor zelis. Dejanske nakupe pa delas zgolj ko se nabere vsaj 1000EUR, tako drzis provizijo nakupa pod 0.5%.

Magari kupis samo dvakrat na leto, ni potrebe po vecji frekvenci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

gargamel32 ::

Kaj pa za 1x vlaganje velike količine denarja in bi rad mesečno/letno pobiral višek? Recimo vloga 200k ali celo več. Kaj bi predlagali, pa da se investitor boji teh spletnih platform, torej rabi nekaj preprostega, sigurnega, transparentnega? Vloga v določene ETFje preko slo ponudnikov (Ilirika,...) ali kaj drugega?

energetik ::

gargamel32 je izjavil:

Kaj pa za 1x vlaganje velike količine denarja in bi rad mesečno/letno pobiral višek? Recimo vloga 200k ali celo več. Kaj bi predlagali, pa da se investitor boji teh spletnih platform, torej rabi nekaj preprostega, sigurnega, transparentnega? Vloga v določene ETFje preko slo ponudnikov (Ilirika,...) ali kaj drugega?
Po mojem potem Ilirika varianta, sicer so nekaj večji stroški kot na spletnih platformah. Ali pa pač SLO vzajemci.
Ena od zadev, zakaj nerad dam na IBKR itd je, da če se mi kaj zgodi, vprašanje kdo bo prišel do mojih sredstev. Moja je rekla, da niti pod razno ne bi znala priti do mojega kriptota, čeprav sem ji že 10x razlagal, enako ne bi do IBKR, razen če jih narišem komplet diagram poteka, pa še tisto vprašanje. S sklepom o dedovanju pa zna vsak priti v poslovalnico npr. Generalija.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

dussan ::

gargamel32 je izjavil:

Kaj pa za 1x vlaganje velike količine denarja in bi rad mesečno/letno pobiral višek? Recimo vloga 200k ali celo več. Kaj bi predlagali, pa da se investitor boji teh spletnih platform, torej rabi nekaj preprostega, sigurnega, transparentnega? Vloga v določene ETFje preko slo ponudnikov (Ilirika,...) ali kaj drugega?


Nekaj ETF-jev prodaja tudi BKS. Seveda dražje kot preko tujih posrednikov, ni pa tako hudo. Je pa letni strošek z vodenjem, ki pa je pri 200k+ zanemarljiv.

gargamel32 ::

Oseba bi rada poleg vloge v neke pametne ETFje, kjer pričakuje dober donos (5 do 10%) pri 200k vlogi tudi nekaj vlagala malo bolj tvegano, torej delnice, tako, da sem ji res svetoval kakšnega slo ponudnika, ki ima oboje. Dodatno sem svetoval nekaj naložbe tudi v kovine (zlato) in sef pri banki. Mimogrede lahko pogleda tudi proti kriptovalutam, ko bodo nizke.

Bork7 ::

Me veseli, da se je razvnela debata.

Eni pa žal niste povsem dojeli mojega zapisa. Jaz se dobro zavedam, kaj pomeni compound interest in dodaten 1% na leto na dobo 20 let. Vendar to ni bil point mojega posta.

Point mojega posta je, da gre pri tezi ETF > vzajemci za posploševanje. Da bi nek mali vlagatelj, ki misli vplačevati 200 eur mesečno (še toliko bolj, če bo vplačeval nižji znesek, npr. 100 eur) dejansko dosegel dober izkupiček oz. boljši izkupiček z ETF-ji v primerjavi z vzajemci, mora imeti primerno strategijo vlaganja.

Čeprav je bila platforma IBRK v tej temi označena za najprimernejšo (sploh po ukinitvi inactivity fee-ja), ne pomeni, da je za vse tipe vlagateljev najustreznejša. Zavedati se je treba, da so med delnicami posameznih ETF-jev na IBRK velike razlike v comission-u, ki ti lahko zelo oklestijo dobiček. Dodaten premislek je treba narediti tudi glede tega, ali boš res vlagal vsak mesec ali morda vsak drugi mesec ali zgolj 3x na leto - s čimer so sicer povezana marsikatera tveganja, da zamudiš "dobre mesece". Skratka, ni vse tako črno-belo, kot želite eni prikazati.

Pa da se razume, sam sem na strani ETF-jev, ampak če želiš maksimalni izkupiček, moraš vedeti, kje, koliko, kaj in kdaj boš kupoval. Toliko v razmislek začetnikom, ki bodo brali to temo, da si ne bodo naredili IBRK računa in vsak mesec kupili za 150 eur delnic ETF-ja IWDA, ker bo končni strošek mnogo višji od tu promoviranih 0,22%.

CoreySteel je izjavil:

@Bork

Drugače pa je baje Slovenija spet podprta na Degiru, kjer je nakup IWDA brezplačen. Poglej si tole temo: https://slo-tech.com/forum/t718019/449

Super, hvala za tole! cca 2 tedna nazaj, še ni bilo mogoče narediti accounta :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bork7 ()

user4683 ::

Bork7 je izjavil:

Point mojega posta je, da gre pri tezi ETF > vzajemci za posploševanje. Da bi nek mali vlagatelj, ki misli vplačevati 200 eur mesečno (še toliko bolj, če bo vplačeval nižji znesek, npr. 100 eur) dejansko dosegel dober izkupiček oz. boljši izkupiček z ETF-ji v primerjavi z vzajemci, mora imeti primerno strategijo vlaganja.

Se mi zdi, da smo mu predlagali precej dobro in enostavno strategijo - vsakih nekaj mesecev vrži Xeur v recimo IWDA in to je to. Če varčuješ po 100eur boš pač to naredil 2x letno po 600eur. Pri vzajemcih z 1% vstopnim feejem je to 6eur, pri IBKR pa še manj kot to. To, da vplačuješ 2x letno in morda s "100eur" zgrešiš neko lokalno dno letno dno, na dolgi rok ne bo imelo bistvenega vpliva.

gargamel32 je izjavil:

Oseba bi rada poleg vloge v neke pametne ETFje, kjer pričakuje dober donos (5 do 10%) pri 200k vlogi tudi nekaj vlagala malo bolj tvegano, torej delnice, tako, da sem ji res svetoval kakšnega slo ponudnika, ki ima oboje. Dodatno sem svetoval nekaj naložbe tudi v kovine (zlato) in sef pri banki. Mimogrede lahko pogleda tudi proti kriptovalutam, ko bodo nizke.

Če kaj pomaga pri iskanju idej... moj portfelj trenutno izgleda približno takole:
- 15% zlato
- 10% kripto
- 60% IWDA
- 15% cash
V naslednjih 12 mesecih bi se mi gotovina povečala še za 20% trenutne vrednosti portfelja, a jo imam plan postopoma (mesečno) večino parkirati v IWDA. Če se pa kaj zanimivega zgodi pri nepremičninah pa nekaj + kredit v kakšno nepremičnino :)

CoreySteel ::

Bork7 je izjavil:

Me veseli, da se je razvnela debata.

Eni pa žal niste povsem dojeli mojega zapisa. Jaz se dobro zavedam, kaj pomeni compound interest in dodaten 1% na leto na dobo 20 let. Vendar to ni bil point mojega posta.

Ne vem kaj je bil v tvoji glavi point tvojega zapisa, ampak to kar si dejansko napisal, smo ti pomoje lepo odgovorili. Pa pejmo še enkrat čez, malo bolj natančno tokrat.

Bork7 je izjavil:

Torej, rečeno je bilo, da bi naj bili ETF-ji veliko bolj privlačni, predvsem zaradi vseh stroškov, ki so pri vzajemcih mnogo višji (cca 0,22% vs 1,2-2%). Pa je to res?

Ja, je res.

Bork7 je izjavil:


Ok, če zanemarimo strošek prenosa denarja z banke na IBRK (pri NLB mi niso računali provizije, punci pri GB so zaračunali 0,40e), pa ne morem mimo stroška nakupa delnice, ki pri transakciji VWCE znaša 1,25 eur, medtem ko pri IWDA znaša kar 3,75 eur!

Nima veze strošek nakupa. Glej moj prejšnji post, ETFji so še vedno spredaj.

Bork7 je izjavil:


Če bo nekdo želel investirat nek manjši znesek, recimo 200 eur, bo za ta denar dobil 2 delnici VWCE, strošek nakupa pa bo znašal cca 1,70 eur (0,22% + 1,25 eur) oziroma 0,85% od celotne vrednosti, medtem ko bo nekdo, ki bo kupil 2 delnici IWDA (ker več kot 2 ne dobiš za 200 eur) imel pri nakupu za več kot 4 eur stroškov, kar znese cca 2,6 % in je bistveno več od stroškov vzajemnih skladov.

Nima veze, še vedno so ETF-ji boljši. Pa 0,22% je letni TER, ne pa ob nakupu. Nič hudega, če je trenutno strošek toliko večji, ker VSAKO LETO "prišparaš" 1%, kar se, kot sam praviš da veš, precej nabere. Ampak mislim, da vseeno ne veš, drugače ne bi tega pisal kar pišeš :)

Bork7 je izjavil:


Torej, če nekdo misli kupovati VWCE ETF, bo takšen nakup smiseln zgolj ob nakupu vsaj 2 delnic, medtem ko pri nakupu IWDA, nakup manj kot cca 4-5ih delnic ni smiseln. Če nekdo misli vlagati 50-150 eur mesečno, bi mu sam osebno definitivno bolj priporočal vzajemce, pri 200 eur mesečnega vlaganja nakup VWCE ETF, nakup IWDA ETF-ja pa samo v primeru večjih mesečnih vplačil (300 eur in več).

Ni res, evo izračun glede na tvoje številke (nisem šel računat če so pravilne).
Nakup 1 VWCE delnice: 100€ nakup + 0,4€ strošek nakazila + 0,22% TER + 1,25€ nakup delnice + 20 let + 6% gain = 43.500 €
Vlaganje 100 € v vzajemce: 100€ nakup + 1,2% upravljavski strošek + recimo nobenih drugih stroškov (pa tudi so) + 20 let + 6% gain = 39.500 €

Torej v najslabšem scenariju, ko naložiš vsak mesec denar za 1 delnico, si v 20-ih letih še vedno 4.000 € v plusu pri ETF-jih, tako da tvoja teza enostavno ne drži. Številka, ko se ti dejansko splačajo vzajemci napram ETF-ji, je nalaganje mesečno 15€! (pa sem še vedno obdržal da čudežno vsak mesec plačaš 0,4€ nakazila in 1,25€ za nakup, čeprav nalagaš 15€). Vse kar je več so boljši ETF-ji, kljub relativno visokim stroškom.

Ali so ETFji najbolj primerni za vse? Ne, ampak za 90% populacije (vsaj 90%), ki jih zanima pasivno vlaganje, so daleč najbolj dobičkonosni. In zato posplošujemo, ker 90% populacije je veliko :)
Twitter: @CoreySteel_

enemon ::

energetik je izjavil:

gargamel32 je izjavil:

Kaj pa za 1x vlaganje velike količine denarja in bi rad mesečno/letno pobiral višek? Recimo vloga 200k ali celo več. Kaj bi predlagali, pa da se investitor boji teh spletnih platform, torej rabi nekaj preprostega, sigurnega, transparentnega? Vloga v določene ETFje preko slo ponudnikov (Ilirika,...) ali kaj drugega?
Po mojem potem Ilirika varianta, sicer so nekaj večji stroški kot na spletnih platformah. Ali pa pač SLO vzajemci.
Ena od zadev, zakaj nerad dam na IBKR itd je, da če se mi kaj zgodi, vprašanje kdo bo prišel do mojih sredstev. Moja je rekla, da niti pod razno ne bi znala priti do mojega kriptota, čeprav sem ji že 10x razlagal, enako ne bi do IBKR, razen če jih narišem komplet diagram poteka, pa še tisto vprašanje. S sklepom o dedovanju pa zna vsak priti v poslovalnico npr. Generalija.


A ni tako, da lahko na IBKR določiš pooblaščeno osebo in njen kontakt, da jo pokličejo, če se dlje časa ne prijaviš na portal ali aplikacijo?

Tody ::

A trading 212 smo pa nehal uporabljat?
««
28 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752179246 (2465) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172538 (638) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143421 (8124) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222404 (1145) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513359 (9211) zelenizmaj

Več podobnih tem