» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
21 / 33
»»

enemon ::

O eni stvari razmišljam že nekaj časa, in sicer predpostavimo, da imaš npr. dva ETF-a, enega za razvite trge in enega za trge v razvoju. Trenutno razmerje glede na kapitalizacijo je 88/12. Piše, da moraš potem rebalansirati, oziroma dokupovati določen ETF, da slediš trenutnemu razmerju.

Ali je to res, glede na to, da naj bi se z rastjo ETF-a odražala tudi rast kapitalizacije in potem pač rebalansiranje ni potrebno, če na začetku kupiš v razmerju, ki odraža realno stanje? Torej se potem razmerje skozi čas samo uravnava skozi rast teh dveh ETFjev? Ali sem tukaj kaj zgrešil? Če je temu tako, zakaj je potem sploh govora o rebalansiranju?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

J.McLane ::

Če želiš ohranjat 88/12 razmerje potem moraš rebalansirat, oz. dokupovat tisto čemer se je delež zmanjšal. Pravo vprašanje je zakaj bi hotel imeti zacementirano razmerje 88/12? A to je kakšno magično razmerje?

V kolikor nimaš neke vizije ali prepričanja kaj bo v prihodnje prosperiralo, potem kupiš nek splošni ETF in se ne sekiraš. Če si prepričan v nek sektor ali področje za nadaljnjih 10 let, potem izbereš nek sektorski/regijski ETF. Če greš še dalje pa naštudiraš fundamente neke peščice podjetij pa vse vložiš v samo nekih 5-10 najbolj perspektivnih podjetij. IMO je največja neumnost kupovati kar vse delnice po vrsti (kao diversifikacija), ker ne boš presegel donosov ETFjev.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

enemon ::

J.McLane je izjavil:

Če želiš ohranjat 88/12 razmerje potem moraš rebalansirat, oz. dokupovat tisto čemer se je delež zmanjšal. Pravo vprašanje je zakaj bi hotel imeti zacementirano razmerje 88/12? A to je kakšno magično razmerje?

V kolikor nimaš neke vizije ali prepričanja kaj bo v prihodnje prosperiralo, potem kupiš nek splošni ETF in se ne sekiraš. Če si prepričan v nek sektor ali področje za nadaljnjih 10 let, potem izbereš nek sektorski/regijski ETF. Če greš še dalje pa naštudiraš fundamente neke peščice podjetij pa vse vložiš v samo nekih 5-10 najbolj perspektivnih podjetij. IMO je največja neumnost kupovati kar vse delnice po vrsti (kao diversifikacija), ker ne boš presegel donosov ETFjev.


Ne, ne bi hotel ohranjati razmerja 88/12, ampak da sledi tržni kapitalizaciji, ki določa razmerje med razvitimi trgi in trgi v razvoju. In če prav razumem, se potem to itak samouravnava z rastjo ETF-jev (enega za developed in enega za emerging) in pomeni da rebalansiranje ni potrebno. Imam prav?

marska83 ::

Kaj pa če gledaš z drugega stališča. "Tvoje razmerje" podrlo zaradi rasti enega ali padca drugega. Če je prvi sklad toliko zrasel, je mogoče začasno bolje vlagati v drugega, ker ni toliko "napihnjen". Po drugi strani pa če je drugi sklad padel, to pomeni, da ga lahko kupiš po "znižani" ceni. Na dolgi rok taka strategija načeloma prinaša malenkost boljše rezultate.

Tu notri je zgodovinska analiza narejena:

https://www.amazon.com/Four-Pillars-Inv...

CallMeAl ::

Pred časom sem že spraševal in preverjam, če je mogoče na tem področju kaj novega: zanima me, če so iz Slovenije dostopni vzajemni skladi, ki se tržijo po Evropi in imajo normalne upravljavske provizije (npr. https://global.vanguard.com/portal/site... . ETFi so seveda opcija, ampak so malo bolj štorasti (trgovalni račun itd. ; pri vzajemcu pa bi lahko imel kar trajnik).

Tody ::

Definiraj normalne upravljalske provizije.

CallMeAl ::

Sem pozabil napisati, ja. Gledam indeksne sklade, torej so normalne upravljavske provizije recimo 0,2% letno in manj. Znanstveno je dokazano, da aktivno upravljani skladi dolgoročno ne premagujejo indeksnih, zato ne vidim razloga, da bi na dolgi rok varčeval v aktivno upravljanih skladih (obrestno obrestni račun je zaradi višjih stroškov na dolgi rok neprizanesljiv). Torej v bistvu iščem sklad kot je tipični ETF, ampak z možnostjo vlaganja neposredno (kot v vzajemne sklade). Kot se vidi iz linka, v Evropi ta ponudba že obstaja. Glede na prost pretok kapitala bi pričakoval, da je na razpolago tudi slovenskim državljanom, zato preverjam, če ima kdo že izkušnje na tem področju.

pikachu004 ::

@CallMeAl če te skrbi to, da imaš denar nekje v tujini pri brokerju in da bi imel s tem preveč dela: kaj pa odprtje trgovalnega računa pri nas? Recimo NLB, sploh če si njihov komitent? Ko sem nazadnje gledal bi bila provizija okoli 20€ za nakup (za točno provizijo preveri cenik). Če bi kupoval samo en ETF, niti ni toliko. Pač kupuješ po 2000€ na enkrat in imaš vstopno provizijo 1% ali manj, + verjetno neka majhna provizija za vodenje računa.

bluefish ::

V tej smeri delujejo razni "robo-advisors" skladi - recimo ETFmatic, nemški Ginmon in še en avstrijski, ki je že bil omenjen nekje v tej temi.
Greš skozi vprašalnik, ki na podlagi pričakovanih donosov/tveganj v ozadju sestavi portfelj, nato pa po želji vlagaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Tody ::

ETFmatic, očitno ne pustijo več registraciji? Se lahko samo prijaviš ne moreš se pa registirart.

libreus ::

CallMeAl je izjavil:

Znanstveno je dokazano, da aktivno upravljani skladi dolgoročno ne premagujejo indeksnih, zato ne vidim razloga, da bi na dolgi rok varčeval v aktivno upravljanih skladih (obrestno obrestni račun je zaradi višjih stroškov na dolgi rok neprizanesljiv).

Napisano glede aktivnih skladov drži, vendar so kot pri vsaki stvari eni bolj uspešni od drugih. Po večmesečnem brskanju po ETF-ih in razmišljanju o investiranju v posamezna podjetja, sem se na koncu odločil, da mesečno investiranje preusmerim v škotsko investicijsko podjetje Baillie Gifford, in sicer v spodnje sklade v razmerjih, kot so zapisana:

Scottish Mortgage Investment Trust 40 %
Baillie Gifford US Growth Trust plc 30 %
Edinburgh Worldwide Investment Trust 20 %
Baillie Gifford China Growth Trust 10 %

Sicer je med skladi nekaj prekrivanj istih podjetij, ampak glede na obtežitve, me ne moti. Po obsežnem branju in bogati (stoletni) zgodovini podjetja, sem prepričan, da dobro vedo, kaj delajo.

Še primerjava skladom s SPX



Nikoli pa ne veš kaj bo ... lahko gre gor, lahko gre dol. :)

zebra2 ::

@libreus survivorship bias, poleg tega pa ti samo nekajletna primerjava ne pove ničesar, samo šum

priporočam tale video:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

CallMeAl ::

Hvala za odgovore. Zaenkrat je kot kaže najboljša opcija kar ETF v kombinaciji z ugodnim brokerjem (za to je druga tema). Mi je pa čudno zakaj kot državljan EU ne bi mogel izbrati kateregakoli vzajemnega sklada (npr indeksnega z nizkimi stroški) v EU in vanj vlagati enako kot v tiste, ki se tržijo v Sloveniji. Itak imajo skupnega regulatorja, denar je enako varen povsod. Bom kakšnemu tujemu upravljavcu poslal vprašanje.

CoreySteel ::

Saj lahko.
Twitter: @CoreySteel_

libreus ::

zebra2 je izjavil:

@libreus survivorship bias, poleg tega pa ti samo nekajletna primerjava ne pove ničesar, samo šum

priporočam tale video:

Se popolnoma strinjam s tabo glede generalne primerjave indeksa in sklada. Kot sem napisal, sem veliko bral na to temo. Trenutno žal ne najdem, da bi jo prilepil, ene študije, ki je analizirala zgodovino borze in ugotovila, da (čez prst iz spomina) nekaj manj od 10-20 % delnic indeksa bilo odgovornih za celotno rast indeksa skozi vsa leta. Torej, če imaš izredno dober "nos" za to, je to odlična podlaga. Kakorkoli, če bi bilo enostavno, bi vsak to počel, ne? ;) Pa vidimo, da jih je večina (kot navajaš) slabša od indeksa. Sam sem naredil DD glede "svojih škotov" in njihove filozofije, zato sem se tudi za njih oz. tak način investiranja odločil (med drugim so prvi večji investitor, ki je zgodaj vložil v Teslo, ko so vsi govorili, da je balon. Prav tako v Amazon). Se pa zavedam tveganja. Vsak ima svoj risk factor - tako je tudi prav.

Sicer pa na željo še daljše obdobje (prej se dal krajše, ker so bili skladi v primerjavi novi):

RoccoC ::

No nisem jih posebej preverjal, samo iz tvojega povedanega in iz grafa se lepo vidi:

- da so bili leta do krize 2008 praktično enaki indeksu
- da so se večja odstopanja začela leta 2010
- glede na tvoje povedano bi človek sklepal da je velika večina odstopanja od indeksa posledica ravno AMZN in TSLA...

libreus ::

Ne samo zaradi njiju, ampak ja. Sicer pa ne prepričujem nobenega, samo pojasnjujem razloge za svojo odločitev. ;)

CallMeAl ::

CoreySteel je izjavil:

Saj lahko.

Imaš kakšen praktičen nasvet ali primer/izkušnjo kako to poteka? Npr. kateri upravljavec, kako je s papirji. Nakazuje se najbrž s SEPA nakazilom?

fiction ::

zebra2 je izjavil:

Se popolnoma strinjam s tabo glede generalne primerjave indeksa in sklada. Kot sem napisal, sem veliko bral na to temo. Trenutno žal ne najdem, da bi jo prilepil, ene študije, ki je analizirala zgodovino borze in ugotovila, da (čez prst iz spomina) nekaj manj od 10-20 % delnic indeksa bilo odgovornih za celotno rast indeksa skozi vsa leta. Torej, če imaš izredno dober "nos" za to, je to odlična podlaga. Kakorkoli, če bi bilo enostavno, bi vsak to počel, ne? ;) Pa vidimo, da jih je večina (kot navajaš) slabša od indeksa. Sam sem naredil DD glede "svojih škotov" in njihove filozofije, zato sem se tudi za njih oz. tak način investiranja odločil (med drugim so prvi večji investitor, ki je zgodaj vložil v Teslo, ko so vsi govorili, da je balon. Prav tako v Amazon). Se pa zavedam tveganja. Vsak ima svoj risk factor - tako je tudi prav.

Sicer pa na željo še daljše obdobje (prej se dal krajše, ker so bili skladi v primerjavi novi):

Če bi bilo zaradi "znanja", potem je defintivno boljše izbrati sklad, ki je imel že v pretklosti višje donose.
Ampak obstaja precej velika verjetnost, da je performance posledica naključja in potem je v bistvu bolje, če se takih skladov izogibaš, saj se lahko kmalu zgodi "reversal to mean" (jim zmanjka sreče). Sicer je tudi to neke vrste "gambler's fallacy", če si 5x vrgel cifro, to nikakor ne spremeni verjetnosti, da bo pri naslednjem metu grb.

Jaz mislim, da bi aktivno upravljani skladi lahko imeli "edge" šele, če bi bila večina denarja v indeksnih skladih, do takrat so pač nekateri boljši od povprečja in nekateri slabši, samo ti v naprej ne moreš vedeti kdo bo v kateri kategoriji.

libreus ::

fiction je izjavil:


Če bi bilo zaradi "znanja", potem je defintivno boljše izbrati sklad, ki je imel že v pretklosti višje donose.
Ampak obstaja precej velika verjetnost, da je performance posledica naključja in potem je v bistvu bolje, če se takih skladov izogibaš, saj se lahko kmalu zgodi "reversal to mean" (jim zmanjka sreče). Sicer je tudi to neke vrste "gambler's fallacy", če si 5x vrgel cifro, to nikakor ne spremeni verjetnosti, da bo pri naslednjem metu grb.

Jaz mislim, da bi aktivno upravljani skladi lahko imeli "edge" šele, če bi bila večina denarja v indeksnih skladih, do takrat so pač nekateri boljši od povprečja in nekateri slabši, samo ti v naprej ne moreš vedeti kdo bo v kateri kategoriji.

Še enkrat: če bi bilo enostavno, bi to počeli vsi.:)
Mene so po branju/poslušanju njihovih argumentov za prevzem določenih podjetij v preteklosti, ko so vsi "strokovnjaki" majali z glavo, (zaenkrat) prepričali.

zebra2 ::

Če se zavedaš višjih stroškov in tveganja underperformanca in to sprejemaš, je lahko zate čisto ok. Ne zdi se mi pa smiselno to objavljati kot splošen investicijski nasvet za začetnike oz prek tega polemizirati z index fundi.

libreus ::

zebra2 je izjavil:

Če se zavedaš višjih stroškov in tveganja underperformanca in to sprejemaš, je lahko zate čisto ok. Ne zdi se mi pa smiselno to objavljati kot splošen investicijski nasvet za začetnike oz prek tega polemizirati z index fundi.

Opa. Kje sem kogarkoli prepričeval oz. dajal nasvet? Še bolj - kje sem problematiziral indekse? Tukaj gre za različne prage rizika, ki ga je investitpr pripravljen sprejeti. Nenazadnje je forum prostor za debato?

Če pa je bilo razumljeno drugače, nisem dobro razložil svojega vidika. Upam, da sem ga zdaj. ;)

zebra2 ::

Ja, res si govoril samo v svojem imenu, mogoče pretiravam. Ampak tovrstna naložba kot core portfelja je (mogoče) primerna/racionalna za < 0,1% populacije. Dopuščam možnost, da zate je, vseeno pa po mojem skromnem mnenju taka debata sodi na specializiran finančni forum, tukaj predvsem mede bralce ki iščejo "vzajemni sklad". Za 99%+ takih je primeren VWCE.

PS: če imaš čas, sem pripravljen staviti, da bo imel VWCE čez 30/40 let bistveno višji donos od tvojega portfelja :) če ne drugega zaradi compoundinga stroškov

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

Tody ::

Če si že tak branitelj ostalih razloži še kaj je vwce. Povej kaj lahko naredijo tele 99 procentov. Ker trenutno smo v Slovenija in celo v eu bolj fucked glede etf. Vsi ki sem jih pogledal hočejo več ali manj 2 procenta tvojega denarja zato da računalnik dela njihovo delo.

libreus ::

zebra2 je izjavil:

Ja, res si govoril samo v svojem imenu, mogoče pretiravam. Ampak tovrstna naložba kot core portfelja je (mogoče) primerna/racionalna za < 0,1% populacije. Dopuščam možnost, da zate je, vseeno pa po mojem skromnem mnenju taka debata sodi na specializiran finančni forum, tukaj predvsem mede bralce ki iščejo "vzajemni sklad". Za 99%+ takih je primeren VWCE.

PS: če imaš čas, sem pripravljen staviti, da bo imel VWCE čez 30/40 let bistveno višji donos od tvojega portfelja :) če ne drugega zaradi compoundinga stroškov

To v kar vlagam je nenazadnje sklad, le da ne sledi indeksu. Glede stroškov pa samo to: največji SMT sklad. ki ga imam v porfelju, ima strošek 0,36 % -> npr. Nasdaq-100 ETF ima 0,33 %. VWCE pa 0,22 %. Razlika? Seveda. Velika? Vsak vlagatelj ima svoj odgovor. ;)

Pa še neposreden odgovor na to, da "medem" bralce. Sam sem z vlaganjem pričel lani - naj bo to disclaimer, za koga morda tudi informacija, da nimam pojma (kar drži). Moj namen oz. bistvo doprinosa na forumu je, da ne obstajajo enoznačni odgovori, ki bodo zadovoljili vse. Mene niso, zato sem šel brati tudi čtiva izven forumov.

Imam prav? Verjetno ne. Kar je zame pomembno je, da sem pri vlaganju pomirjen, da nimam občutka FOMO, kot sem ga imel, ko sem začel, ko sem mislil, da zamujam vstopne točke na vse hitrorastoče delnice.

Še za konec: bralce, ki si niso pripravljeni vzeti nekaj ur za prebiranje ključnih informacij na internetu (večina je zastojn), mislim, da je dobro, da gredo v kakšno finančni hišo ali banko in naj jim pomagajo vsaj pri začetnih korakih. Ker, če bodo poslušali mene ali tebe in na podlagi tega pričeli z vlaganjem ... ne vem, no. :)

martincek1 ::

Torej, da malo pobrainstormam in vprašam par stvari.
Trenutno sem cca 1 mesec pred začetkom investiranja, do takrat bom o investiranju povprašal še par ljudi za mnenje, ampak do zdaj imam razdelano nekako tako:

Vlagal bom v ETFje, preko IB Irske, za 10+ let, mesečno nad 1000e

Sem pa še neodločen glede samih skladov:

Opcija 1:
iShares Core MSCI World UCITS (Acc) + iShares Core MSCI EM IMI UCITS (Acc)

Opcija 2:
Vanguard FTSE All-World UCITS (Acc)

Opcija 3:
iShares Core S&P 500 UCITS (Acc) / Vanguard S&P 500 UCITS (Acc)

Vprašanja:
1) Kakšno je običajno razmerje pri Opciji 1? 75/25?
2) Razmišljam, če je smiselno, da v Opcijo 1 dodam še MSCI Europe UCITS (Acc) oziroma zakaj je ponavadi ni zraven?
3) Je investiranje v Vanguard z manjšim fund sizom bolj tvegano, al se pričakuje, da se bodo bližali iSharesu?
4) Glede na manjhen TER pri S&P500, zakaj se jih ne priporoča bolj kot opcijo 1?
5) Se vam zdi tako vlaganje premalo razpršeno?

sandy ::

Zdravo,

ali zna kdo vzpostaviti wiki stran, kjer bi se razpisali o možnostih za Slovence za etf, brokerje v tujini, davčnih vprašanjih. Zdaj je tale forum (Vzajemni skladi n-tič) edini kolikor toliko relevanten vir informacij v slovenščini, strani pa je že 21 in je nemogoče slediti sprotnim spremembam, ki jih je veliko tako pri ETFih kot pri brokerjih. Predvsem pa naslov ni ustrezen, to že davno niso več vzajemni skladi...

Stran bi morala biti odprta za urejanje (kot je wikipedija), da bi lahko vsi, ki imamo izkušnje z različnimi brokerji, opisali postopke, slabosti, prednosti, posebnosti.
Alternativa je, da si ljudje berejo navodila in forum za non-US investing na bogleheads.org v angleščini, a tudi za to morajo izvedeti od nekod.

Skratka:
@martincek1- vsi odgovori & še več je na bogleheads...

(povzetek):
1) do 85:15
2)ne, ker je Evrope (in Azije in Kanade itd) proporcionalno povsem dovolj v All-world (ne pišem kar tako, jaz sem vso Evropo prodal in prestavil v World)
3) Vse, kar navajaš je dovolj veliko, da ne bo ukinjeno. Ukinjajo se nišni produkti ali tisti, ki grejo v default. Sama velikost pa ne vpliva na dosežke sklada.
4) ker je cilj strategije čim večja diverzifikacija. Ni Evrope, Japonske, Koreje, Kanade, (Toyota, Nestle, Samsung, Deutsche Telekom, Siemens, Magna,...),...
5) opciji 1 in 2 sta odlično razpršeni- pri 1 imaš več stroškov z nakupi in prodajo in s prilagajanjem razmerja dveh skladov, a nekoliko nižji TER. Pri opciji 2 so stroški nakupa in prodaje manjši, ni dodatnega prilagajanja razmerij, če je treba selit portfolio čez 12 let k drugemu brokerju, so stroški prenosa le enega vrednostnega papirja in ne dveh. Minus je malenkost večji TER. Jaz sem izbral opcijo 2.

sandy ::

VWCE bo imel višji donos od tistih škotskih skladov v trenutku, ko bo zaribalo tesli. V bistvu bi bilo ceneje, če bi človek kar Teslo kupil, pa eno ali dve od tistih kitajskih čudežev, in upal... Zelo vroča roba, na steroidih, ni za varčevanje za penzijo.

@libreus: ali vlagaš velike zneske, da imaš tako nastavljena razmerja med posameznimi skladi? Ker bo delež stroškov nakupov (in prodaj?) z malimi vložki kar veliko? Prilagajaš razmerja enkrat letno?

Veliko sreče ti želim, iskreno.

zebra2 ::

libreus je izjavil:


To v kar vlagam je nenazadnje sklad, le da ne sledi indeksu. Glede stroškov pa samo to: največji SMT sklad. ki ga imam v porfelju, ima strošek 0,36 % -> npr. Nasdaq-100 ETF ima 0,33 %. VWCE pa 0,22 %. Razlika? Seveda. Velika? Vsak vlagatelj ima svoj odgovor. ;)

Pa še neposreden odgovor na to, da "medem" bralce. Sam sem z vlaganjem pričel lani - naj bo to disclaimer, za koga morda tudi informacija, da nimam pojma (kar drži). Moj namen oz. bistvo doprinosa na forumu je, da ne obstajajo enoznačni odgovori, ki bodo zadovoljili vse. Mene niso, zato sem šel brati tudi čtiva izven forumov.

Imam prav? Verjetno ne. Kar je zame pomembno je, da sem pri vlaganju pomirjen, da nimam občutka FOMO, kot sem ga imel, ko sem začel, ko sem mislil, da zamujam vstopne točke na vse hitrorastoče delnice.

Še za konec: bralce, ki si niso pripravljeni vzeti nekaj ur za prebiranje ključnih informacij na internetu (večina je zastojn), mislim, da je dobro, da gredo v kakšno finančni hišo ali banko in naj jim pomagajo vsaj pri začetnih korakih. Ker, če bodo poslušali mene ali tebe in na podlagi tega pričeli z vlaganjem ... ne vem, no. :)


SMT je samo 40% tvoje alokacije, kaj pa stroški ostalih? In to je samo management fee, aktivni skladi pogosto "pridelajo" še nekajkratnik tega z visokim turnoverjem in tax dragom (internal costs). Poglej si kakšen annual report. Pri index fundu lahko enostavno primerjaš donos z benchmarkom (tracking error). BTW, marsikateri irski ETF kljub management feeju celo outperforma (!) net total return index zaradi davčno ugodnejše obravnave dividend in drugih optimizacij. Primer VWCE 2020 donos 15,99% vs benchmark index 16,01%, čeprav je TER 0,22%. Vanguard ima tudi trend nižanja TER, dokaj prepričan sem da bo čez 10 let še nižji kot danes.

Se opravičujem za unsolicited advice, ampak sumim, da je tvoja strategija samo FOMO na višjem nivoju. Spet, ne poznam tvoje celotne slike in se lahko tudi motim.

Danes so low cost index fundi skoraj konsenz, dejansko enoznačen odgovor za veliko večino vlagateljev.

Se strinjam, da nekdo, ki bo brez razumevanja samo prebral kupuj in drži VWCE, se verjetno tega ne bo dolgoročno držal, po možnosti vmes zapaničaril in bo mogoče še celo na slabšem. Ampak zato pa tukaj skoraj na vsaki strani že izgubljamo živce in ponavljamo linke a la:
https://www.bogleheads.org/wiki/Boglehe...
https://www.amazon.com/Simple-Path-Weal...
https://www.youtube.com /watch?v=fvGLnthJDsg

Imaš ti nekaj neodvisnih virov, ki obrazloženo podpirajo tvojo strategijo? Kot core portfelja, ne kot fun money satelit?

@sandy se pridružujem ideji za wiki. Delno relevanten je tudi tale nov subreddit: https://www.reddit.com/r/SlovenijaFIRE

Mislim, da še nihče ni omenil znižanja TER iShares MSCI ACWI UCITS ETF (IE00B6R52259) na 0,2% - VWCE je dobil konkurenco. Meni je sicer še vedno bolj všeč VWCE zaradi višjega števila holdingov.

libreus ::

Uh, vrtiva se v krogu. ;) Ne gre za nobeno tekmovanje, le za različne strategije. Sam bom tukaj potegnil črto.

bobby ::

Bi dodal še mojo opombo:
Zakaj se vrtite konstantno okoli istih ETF, ki so targetirani na regije in ne na različne sektorje? Skoraj vse, kar gor berem ima večino položajev v FAANG koj večino potem pa pride nekje na deseto mesto kakšen Johnson & Johnson,..
Vrtite se okoli fee-jev pa koliko ima kater sklad profita v zadnjem letu, redkokater od teh, ki se jih navaja, je bil prisoten pred letom 2009 in dejansko nimate v pogleda, kaj se zgodi v konkretni korekciji. Ok, imate približen vpogled, primer marec 2020,..
Bi predlagal, da gledate malo širše pa naj časovno obdobje investiranja ne bo razlog zato, da ostaneš neuk in rineš samo v precej ozek sektor.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Lonsarg ::

Edino regijski ETFji so dovolj pasivni. So odraz nekega približnega povprečja ekonomije tiste regije ,kar je zelo široko če je regija vsaj velikosti EU. To da je visoko zastopan v FAANG nima nobene veze, je zgolj posledica, da je ta sektor v tisti (in v večini) regij visoko.

Po drugi strani je vlaganje direktno v sektorske ETF drugačna igra, to ni več pasivno vlaganja.

zebra2 ::

@bobby zanesljivi podatki o donosih "svetovnega indeksa" obstajajo vsaj do leta 1900, za ZDA pa še dosti dlje. https://www.mindfullyinvesting.com/hist...

Če kupiš npr VWCE, boš dobil (skoraj) celoten svetovni delniški trg, v točno taki obtežitvi kot ga določa prosti trg. Lahko se meni ali tebi zdi česa preveč/premalo, ampak to je samo najino mnenje proti tisočim milijard dolarjev kolektivnega znanja, ki je seveda položilo stave po najboljšem vedenju v lastnem interesu.

Low cost svetovni index fundi so dokaj nesporno najboljša rešitev za veliko večino vlagateljev, kaj šele amaterjev. Ne samo teoretično, tudi empirično dokazano. Če se nekdo spozna na stvari in trdi drugače, ti najverjetneje nekaj prodaja.

martincek1 ::

Hvala @sandy.

Imam še par vprašanj:

Gledam IB. Vsi stroški, kolikor razumem so:
a) comission - za tiered plan (vplačila do 2.5k) = 1.25 EUR (fixed se ne splača)
b) inactivity fee - $10 - 1.25EUR = cca 7 EUR (en nakup VWCE / mesec, pa prve tri mesece ni tega feeja)
c) TER, za VWCE 0.22%, pri 6% letnem donosu = donos 5.78%
Je še kaj dodatnega?

Vprašanja:
1) Comission je samo pri vplačilu?
2) Inactivity fee je $20 za average equity balance pod $2k - tukaj se štejejo tudi stocksi, ne samo valute na računu, tko da bo samo $10, right?
3) Od kje se vzema inactivity fee, če ne nalagaš mesečno? Ti prodajajo stockse? Moraš od tega davk plačat? :D
4) Preko IB Irska lahko kupim VWCE na Stuttgartski borzi z evri? Tko da ni treba transferrat v USDje prek forexa?

bobby ::

zebra2 je izjavil:

@bobby zanesljivi podatki o donosih "svetovnega indeksa" obstajajo vsaj do leta 1900, za ZDA pa še dosti dlje. https://www.mindfullyinvesting.com/hist...

Če kupiš npr VWCE, boš dobil (skoraj) celoten svetovni delniški trg, v točno taki obtežitvi kot ga določa prosti trg. Lahko se meni ali tebi zdi česa preveč/premalo, ampak to je samo najino mnenje proti tisočim milijard dolarjev kolektivnega znanja, ki je seveda položilo stave po najboljšem vedenju v lastnem interesu.

Low cost svetovni index fundi so dokaj nesporno najboljša rešitev za veliko večino vlagateljev, kaj šele amaterjev. Ne samo teoretično, tudi empirično dokazano. Če se nekdo spozna na stvari in trdi drugače, ti najverjetneje nekaj prodaja.



Ne skrbi ti zame,.. bojim se samo, da mladičkom tu gori se prodaja sveto vodo samo zato, ker se jim ne da malo razmišljat, nimajo pojma, kakšne so prednosti kontinuiranega mesečenega investiranja, kar večina ne bo delala, ko bodo vrednosti indeksnih točk padale in čez 10 let bo en kup vprašanj, ker niti osnovnega znanja financ nimajo in trenutno smo, priznaš ali ne, v enem lepem hypu investiranja, kar bo v roku leta potihnilo.
In vsak drugi post se gleda pretekle donose zadnjih 10let in nič več.

Fantje in dekleta, v katerkoli sklad boste že trpali prisluženo valuto edino, kar upoštevajte je, da si najprej definirajte, koliko časa boste NEPRETRGOMA vlagali, tudi takrat, ko bo zadeva zgrmela za 50% dol, samo v tem primeru boste čez 10 let lahko imeli kaj od tega, v nasprotju nočete vedet, koliko boste izgubili v teh 10ih letih. Ne pozabljat na inflacijo, ki je compound (demt, nikakor ne najdem slo besedo za compound :) ).
če imate danes 100eur in imate 2% inflacijo, pomeni, da čez 20 let enako kot 148,5eur, (RatedR :D ) da bo isto kot današnjih 100€
Kar pomeni, da tale vaš VWCE je v obdobju debelih krav leta 2020 imel celih 6,18% in če upoštevate še inflacijo, vsaj uradno (tist, ki redno hodi v trgovino je najbrž že opazil, da tudi pod razno ni to, kar je statistično gledano uradna), smo na okviru 5%-ish.

Kdor se bo odločil investiranja, naj začne ampak naj bo potem tudi konsistenten z vsakomesečnim vložkom, drugače boste zelo slabe volje, vam teh vaših samo 0,22% ali 0,4% stroškov ne bo popolnoma nič pomenilo.
Imate tlele manjši speisek
https://www.investopedia.com/articles/e...
kakorkoli sem šel 10 let nazaj gledat, so se dvignili za faktor 2 ali tri in nič več, kar se meni zdi hudo premalo (inflacija NI upoštevana, samo inflacija ti v 10ih letih naredi minusa za 20% pri enkratnem vložku)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

zebra2 ::

Verjetno nisi bral te teme, niti linkov/videov samo nekaj postov nad tvojim. Nihče v tej temi ne trdi, da so donosi zadnjih 10 let povprečni. Večkrat je omenjeno, da je dolgoleten povprečen pričakovan donos cca 6-7% nad inflacijo letno z vmesnimi velikimi nihanji +/- in da je potrebno redno/dolgoročno investiranje. Kar se pa piše po drugih (špekulativnih) temah na slo-tech pa je žal pogosto kot praviš, ja.

bobby ::

Ja spremljam ampak oglasil sem se predvsem zato, ker pihate konstantno v isto indeksno frulico. Z ETF-ji v osnovi ne vidim nič narobe ampak,.. očitno nisem bil dobolj jasen v postu danes ob 10:01 uri.
Pihajte dalje,...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

enemon ::

Oddal sem davčno napoved, ker sem ETF prodal in videl, da je 1% normiranih stroškov pri nakupu in prodaji, kar pomeni, da je efektivno davek nižji od 27,5%?

barakus ::

Kateri ETF priporočate za dolgoročno vlaganje v srebro?

https://www.justetf.com/en/find-etf.htm...

bobby ::

barakus je izjavil:

Kateri ETF priporočate za dolgoročno vlaganje v srebro?

https://www.justetf.com/en/find-etf.htm...

https://finance.yahoo.com/quote/SILJ/
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Furbo ::

Fizičnega..
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

bobby ::

Furbo je izjavil:

Fizičnega..


Če ga dobiš kje,... SMH v AT ima samo še srebrnike, prav tako Moro v Slo,...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

barakus ::

Zakaj pa ne v silver ETFje, ki sem jih linkal?

gruntfürmich ::

bobby je izjavil:

Furbo je izjavil:

Fizičnega..


Če ga dobiš kje,... SMH v AT ima samo še srebrnike, prav tako Moro v Slo,...

problem se pojavi pri odkupu; če želijo ali ne želijo. ali bodo odkupili takšno količino ali ne bodo. včasih če nimajo kupca znanega ne odkupijo...

na borzi z dobro likvidnimi zadevami tega ni, pa še špičke lahko loviš...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Furbo ::

barakus je izjavil:

Zakaj pa ne v silver ETFje, ki sem jih linkal?

A se nisi nič naučil iz robinhooda?

bobby je izjavil:

Furbo je izjavil:

Fizičnega..


Če ga dobiš kje,... SMH v AT ima samo še srebrnike, prav tako Moro v Slo,...

In kaj je narobe s srebrniki?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

RoccoC ::

In kaj naj bi se naučil iz RH? Ne poslušaj ti tegale doomsayerja...

gruntfürmich ::

tole sem našel na morotovi strani: https://godbex.com/

kao za trgovanje s FIZIČNIMI kovinami. je to ok? poznate kaj?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

sloxl8 ::

Pri fizičnem srebru moraš vedet, da ob prodaji plačaš davek, pri zlatu ga npr. ne.

Furbo ::

Ob nakupu hočeš reči. Davka na dobiček ni.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

gruntfürmich ::

jst se že prijavljam na godbex. da bom letal naokoli in prosijačil za odkup me ne mika...

Infostream d.o.o.
Tehnološki park 24, Ljubljana, Slovenia
386(0)69 755 497
info@godbex.com

imajo to samo slovenci ?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

««
21 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752179262 (2481) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172541 (641) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143445 (8148) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222405 (1146) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513362 (9214) zelenizmaj

Več podobnih tem