» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
13 / 33
»»

peter234234 ::

Vem, da je bilo že veliko vprašanj na temo kako oz. kje kupiti ETF, ampak ne najdem jasnega odgovora zato še enkrat...

Kupil bi ETF (delniški, nekaj klasičnega, Vanguard ipd), znesek nekaj 10k eur, kasneje občasno manjše. Nič eksotičnega, nič delnic...

Če prav razumem, lahko to naredim na banki ali borzni hiši, ampak me to drago stane.

Kaj je po tvojem mnenju prava opcija? kateri online broker?

Hvala, Peter

Zgodovina sprememb…

marska83 ::

peter234234 je izjavil:

Vem, da je bilo že veliko vprašanj na temo kako oz. kje kupiti ETF, ampak ne najdem jasnega odgovora zato še enkrat...

Kupil bi ETF (delniški, nekaj klasičnega, Vanguard ipd), znesek nekaj 10k eur, kasneje občasno manjše. Nič eksotičnega, nič delnic...

Če prav razumem, lahko to naredim na banki ali borzni hiši, ampak me to drago stane.

Kaj je po tvojem mnenju prava opcija? kateri online broker?

Hvala, Peter


Kot že ETF ime pove je to Exchange Traded Fund, kar pomeni da se z njim trguje enako kot ostalimi delnicami. Torej potrebuješ trgovalni račun. En primer je BKS Broker od BKS bank. Kaj takega je verjetno najbolj enostavno... Za ostalo ti bodo pa drugi povedali...

CoreySteel ::

@peter
Tukaj imaš primerjavo brokerjev.
https://brokerchooser.com/compare-broke...

Zdi se pa da je trenutno najbolj popularen za Slovence Trading212.
Twitter: @CoreySteel_

;-) ::



Razprodaja. Če je kdaj čas za življenca je zdaj oz je bil pred letom dni, ampak ker se tole nebo umirilo je tud zdaj pravi cas.

Jaz sem si sam skleno do penzije, po 10 letih kak bom v plusu dvignem.

J.McLane ::

Pri mojem naboru ETF je na letni ravni v plusu (+3%) edino Amundi Nasdaq 100 UCITS ETF EUR (Acc), vse ostalo je v minusu.

Tudi v prihodnje se bom držal bolj kot ne tehnologije.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

CoreySteel ::

Na Degiru dobiš mail, če ti neka pozicija pade za 10% ali več. Ne vem če sem dobil en tak mail v zadnjih xy letih, zdaj pa ko po tekočem traku :P
Twitter: @CoreySteel_

ferdov ::

Obvestilo, če ti neka pozicija pade za 10% ali več, je zahteva v Mifidu se mi zdi.

Aphanisis ::

Se še kdo strinja z mano, da smo prav v tem času zdaj, ko je "timing the market" veliko bolj smiselno kot "time in the market"? Mislim, da če imaš trenutno keš na razpolago za investiranje, je bolje čakati na statistike v aprilu (četrtletna poročila), ki bodo pokazale kje dejansko stoji gospodarstvo. Glede na to, da večino populacije v gospodarskih središčih sveta čaka doma, naročila padajo, centralne banke nimajo nobene moči (likvidnostna past), fiskalna politika je prepočasna (ker je politika pač vedno prepočasna) je vsaj 6-12 mesečna recesija neizogibna. Pa še to, se mi osebno zdi optimistično.

Zgodovina sprememb…

CoreySteel ::

Verjetno se s tabo strinja večina ljudi. Če si od nekje dobil nek keš, potem je sigurno bolje počakati. Če se je pa ta keš nabral, ker do sedaj nisi vlagal (aka time in the market), potem si pa do sedaj delal napako in imaš zdaj "srečo", da je prišel tale virus :)

Itak si pa verjetno že videl vseh tisoč primerjav med obema opcijama.
Twitter: @CoreySteel_

andraz88 ::

Zanima ali je trenutno iz EU možno investirati v ameriške ETF-e(VTI, VOO, SPY, ipd.) saj sem zasledil sledečo informacijo:

"These ETFs are all US domiciled. Due to PRIIPS, EU brokers can no longer offer US domiciled ETFs to EU investors, so unfortunately none of these will be useful. The OP is looking for Ireland, Luxembourg, or other EU domiciled ETFs."

Je za naštete ameriške sklade v EU mogoče dobiti neke približke, v katere je mogoče investirati? Katerega online brokerja za SLO priporočate v tem primeru? Za nakupe posameznih delnic sicer uporabljam Revolut, vendar pričakujem, da ETF skladov še kar nekaj časa ne bodo imeli v ponudbi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: andraz88 ()

J.McLane ::

Evropske ETFje lahko iščeš tule:
https://www.justetf.com/de-en/find-etf....
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

CoreySteel ::

Informacija, ki si jo našel, je pravilna. Ne moreš investirati v ETF-je, ki domujejo v US. Ampak imaš kolikor hočeš ekvivalentov.

Alternativa za SPY in VOO (pa recimo tudi za VTI do neke mere) je:
iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) - ISIN IE00B5BMR087
https://www.justetf.com/de-en/etf-profi...

O brokerjih je bilo pa že toliko, da najbolje da prelistaš zadnjih nekaj strani. In pa pogledaš še v te dve temi:
Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje?
Izbira on-line brokerja
Twitter: @CoreySteel_

Zgodovina sprememb…

legendary ::

Zdravo,

Da se preselim v ustrezno temo.

Sem popolni novinec in bi rabil nekaj splošnih informacij.

1. Kateri so najbolj popularni ETF-ji na Trading212?
2. Kaje vidim podrobnejše informacije o posameznem ETFju..
3. Obstaja kakšen pregled vseh ETF -jev in pregled prometa po brokerjih, itd? V mislih imam podobno kot je coinmarketcap za kripto.
4. Splošna priporočila, ki jih je potrebno upoštevati pri nakupu/prodaji.

Hvala.

vvvvvvvvvvvv ::

legendary je izjavil:

Zdravo,

Da se preselim v ustrezno temo.

Sem popolni novinec in bi rabil nekaj splošnih informacij.

1. Kateri so najbolj popularni ETF-ji na Trading212?
2. Kaje vidim podrobnejše informacije o posameznem ETFju..
3. Obstaja kakšen pregled vseh ETF -jev in pregled prometa po brokerjih, itd? V mislih imam podobno kot je coinmarketcap za kripto.
4. Splošna priporočila, ki jih je potrebno upoštevati pri nakupu/prodaji.

Hvala.


1. Popularnost ni važna, važna je tvoja strategija vlaganja/investiranja.
2. www.justetf.com
3. Ne poznam. Katere ETFje ima določen broker vidiš na spletni strani brokerja. Načeloma izbereš v katere ETFje boš vlagal in potem gledaš kateri brokerji trgujejo z njim.
4. Folk se načeloma drži 3-fund portfolia: https://mymoneywizard.com/3-fund-portfo...

Meni je bla super stran za se poučit o ETFjih tale: https://indexfundinvestor.eu/. Preberi čimveč člankov, da boš čim manj spraševal v tej temi (kar recimo že piše na spletu).

mgermo ::

70% iShares Core MSCI World in 30% iShares S&P 500 Information Technology Sector je ok? Nekako verjam, da bojo tech podjetja hitreje prišla iz krize. DCA nekje po job reportu in vsakih 5% dol.

brodul ::

mgermo je izjavil:

70% iShares Core MSCI World in 30% iShares S&P 500 Information Technology Sector je ok? Nekako verjam, da bojo tech podjetja hitreje prišla iz krize. DCA nekje po job reportu in vsakih 5% dol.


Zakaj hoces vlagat v Information Technology Sector? Pomoje je bolje razprsiti kapital in ne investirat v specificen field.
Smo imeli dotcom borzni crash ... mogoce ni zadnji.

Skladi, ki pokrivajo svet imajo ze ~50% delnic v US trgu.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: brodul ()

brodul ::

Pretending to be a mature adult is so exhausting.

JA23 ::

Ali imate kaksno mnenje glede skladov ki izplacujejo dividende vs. skladom, ki reinvestirajo? Stavite bolj na ene, ali tudi tukaj zagovarjate kaksno razmerje?

CoreySteel ::

Za izplačane devidende moraš plačati davek, tako da je precej no-brainer za nas vzeti accumulating.
Twitter: @CoreySteel_

Lonsarg ::

mgermo je izjavil:

70% iShares Core MSCI World in 30% iShares S&P 500 Information Technology Sector je ok? Nekako verjam, da bojo tech podjetja hitreje prišla iz krize. DCA nekje po job reportu in vsakih 5% dol.

V bistvu je že v World procentualno precej precej IT sektorja ker je ta v razcvetu. V specifične ETFje greš že bolj z namenom špilanja. Če bi že kakega izven world bi jaz geografskega ne sektorskega, naprimer kak EU ETF da malo zmanjšaš odvisnost od US, ker je v World nad 50% US.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

JA23 ::

Naceloma dober argument. Hvala. Ampak a ne postaja obdavcitev tudi ertf, ki reinvesrirajo, vedno bolj neprijazna? A ni to vedno bolj izenaceno?

Se eno vprasanje. V zgoraj omenjenih clankih se omenjajo predvsem US in svetovni skladi. Sam bi (sicer tudi nekoliko custveno) raje stavil na EU. Je kaksen poseben razlog, da je ravno USA tako priporocljiva?

Pa se glede nizkih upravljalskih stroskov. Se tukaj res splaca vsak promil razlike iskat, ali je neko generalno pravilo (recimo, ce so upravljalski stroski manj kot 0,40% je to ok). A se to matematicno res tako pozna?

CoreySteel ::

JA23 je izjavil:

Naceloma dober argument. Hvala. Ampak a ne postaja obdavcitev tudi ertf, ki reinvesrirajo, vedno bolj neprijazna? A ni to vedno bolj izenaceno?

Sem ene trikrat prebral, pa ne razuemm kaj hočeš povedati oz. kaj sprašuješ :)

JA23 je izjavil:


Se eno vprasanje. V zgoraj omenjenih clankih se omenjajo predvsem US in svetovni skladi. Sam bi (sicer tudi nekoliko custveno) raje stavil na EU. Je kaksen poseben razlog, da je ravno USA tako priporocljiva?

Verjetno se predlaga zato, ker je v preteklosti S&P500 premagal vse druge indexe. Kljub temu pa da je v MSCI World recimo celo 60% Amerike, so to globalna podjetja ala Apple, Microsoft, Amazon, Facebook ...

JA23 je izjavil:


Pa se glede nizkih upravljalskih stroskov. Se tukaj res splaca vsak promil razlike iskat, ali je neko generalno pravilo (recimo, ce so upravljalski stroski manj kot 0,40% je to ok). A se to matematicno res tako pozna?

Odvisno od tega koliko boš vlagal. Če boš varčeval 30 let, z rednimi mesečnimi nakupi, bo na koncu razlika nekaj 1000 EUR, do 10.000€ recimo.
Twitter: @CoreySteel_

JA23 ::

Res sem malo cudno vprasal. Sorry. Kar sem hotel vprasati je:
1. Koliksna je obdavcitev dividend?
2. Koliksna je obdavcitev pri kapitalskih dobickih (sej pod to verjetno padejo dobicki od trgovanja z etf).

Hvala tudi za ostale odgovore.

Meni se recimo zdijo zanimivi tile trije Etf
1.iShares Euro Dividend UCITS ETF
ISIN IE00B0M62S72, WKN A0HGV4
2.iShares Core MSCI Europe UCITS ETF EUR (Acc)
ISIN IE00B4K48X80, WKN A0RPWG
3.iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)
ISIN IE00B4L5Y983, WKN A0RPWH

Recimo, da bi v te 3 vlagal periodicno, v enakem razmerju. Bi to bila moja strategija 3. skladov. Vem, da mi naceloma manjka en obvezniski, a nekako me slednji ne mikajo. Imate o tem kaksno mnenje?
Ali mogoce poznate kaksne boljse alternative?

CoreySteel ::

1. To bi pa res lahko pogooglal :)
25% je davek.

2. Tudi to bi verjetno lahko :P
25%. Za 5 let imetništva 15%, za 10 let 10%, za 15 let 5%, za +20 let 0%.

Za porftolio bo pa kdo drug povedal.
Twitter: @CoreySteel_

JA23 ::

Sej sem mislil, da so take stopnje. In ce se prav spomnim so te stopnje obdavcitve za kapitalski dobicek ze nekajkrat spremenili na slabse. Je tako?

No se vedno pa, to ne spremeni dejstva, da se trenutno z vidika obdavcitve bolj splacajo skladi, ki reinvestirajo.

V vsakem primeru, hvala za mnenje in pomoc pri razmisljanju. :)

user4683 ::

CoreySteel je izjavil:


2. Tudi to bi verjetno lahko :P
25%. Za 5 let imetništva 15%, za 10 let 10%, za 15 let 5%, za +20 let 0%.

Stopnje so z letosnjim letom dvignili, sedaj so 27.5%, 20%, 15%, 10% in po 20 letih 0%

legendary ::

Se davek plača samo na dobiček (razlika med vplačilom in izplačilom), ali na celoten znesek?

CoreySteel ::

user4683 je izjavil:

CoreySteel je izjavil:


2. Tudi to bi verjetno lahko :P
25%. Za 5 let imetništva 15%, za 10 let 10%, za 15 let 5%, za +20 let 0%.

Stopnje so z letosnjim letom dvignili, sedaj so 27.5%, 20%, 15%, 10% in po 20 letih 0%

Ha, pa res. Potem pa sploh bolje, da bi to JA23 pogooglal :D
Tudi dividende so šle gor na 27,5%.

legendary je izjavil:

Se davek plača samo na dobiček (razlika med vplačilom in izplačilom), ali na celoten znesek?

Tako je ja, davčna osnova je dobiček, s tem da lahko upoštevaš še 1% stroškov pri nakupu in pri prodaji. Razen če niso tudi to kaj spreminjali letos :)

edit: lol, tudi to so spreminjal nekaj, samo se mi zdajle ne da brat in razmišljat.
edit2: če se komu da: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...
Twitter: @CoreySteel_

Zgodovina sprememb…

andraz88 ::

Tisti, ki investirate v ETFe ali to počnete zgolj v EUR valuti ali prakticirate tudi investicije v USD. Ima to sploh smisel glede na nihanja vrednosti tečaja EUR-USD.
Pri večjih vsotah namreč sklepam, da lahko pride do precejšnje izgube vrednosti posamezne valute. Kako se obvarujete pred nihanji in kateri servis uporabljate za menjavo (Revolut, Transferwise)?

Lonsarg ::

Ko enkrat kupiš nek ETF/delnico imaš določen % tega delnice/sklada, torej odvisen si od vrednost sklada ne od valute. Imaš pa posredno odvisnost od valute glede na to v kateri valuti poslujejo firme ter v kateri valuti kotirajo njihove originalne delnice (EUR World ETF mora še vedno kupit ameriške delnice v $ na US borzah). Ampak ta odvisnost je posredna ne direktna, če dolar doživi padec bo to sicer vplivalo najbrž negativno na Apple, ampak tudi če dolar pade za 10% glede na EUR ne bo Apple za celih 10% padel merjeno v EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

andraz88 ::

Lonsarg je izjavil:

Ko enkrat kupiš nek ETF/delnico imaš določen % tega delnice/sklada, torej odvisen si od vrednost sklada ne od valute. Imaš pa posredno odvisnost od valute glede na to v kateri valuti poslujejo firme ter v kateri valuti kotirajo njihove originalne delnice (EUR World ETF mora še vedno kupit ameriške delnice v $ na US borzah). Ampak ta odvisnost je posredna ne direktna, če dolar doživi padec bo to sicer vplivalo najbrž negativno na Apple, ampak tudi če dolar pade za 10% glede na EUR ne bo Apple za celih 10% padel merjeno v EUR.


To mi je jasno. Se vedno pa si ob prodaji deleza sklada/delnice odvisen od menjalega tecaja iz USD v EUR. Primer: najnizje razmerje USD-EUR v zadnjem letu je bilo 0.8736, najvisje pa 0.9386. V grobem to predstavlja 650€ razlike na 10.000€ kar je seveda ogromno. Prav zato vprasanje, je pri izbiri tecaja sklada smiselno investirati samo v tiste v domaci EUR valuti?

zebra2 ::

Aphanisis je izjavil:

Se še kdo strinja z mano, da smo prav v tem času zdaj, ko je "timing the market" veliko bolj smiselno kot "time in the market"? Mislim, da če imaš trenutno keš na razpolago za investiranje, je bolje čakati na statistike v aprilu (četrtletna poročila), ki bodo pokazale kje dejansko stoji gospodarstvo. Glede na to, da večino populacije v gospodarskih središčih sveta čaka doma, naročila padajo, centralne banke nimajo nobene moči (likvidnostna past), fiskalna politika je prepočasna (ker je politika pač vedno prepočasna) je vsaj 6-12 mesečna recesija neizogibna. Pa še to, se mi osebno zdi optimistično.


Zakaj bi čakal? Kadarkoli kupiš, dobiš takratno tržno ceno, ki že odraža vse dostopne informacije in pričakovanja. Razen seveda, če imaš kakšne informacije, ki jih preostali tržni udeleženci nimajo. Ampak potem bi bil najbogatejši Zemljan in ne bi tukaj spraševal :)

Če čakaš in bo aprilska statistika spodbudna, boš takrat kupil dražje kot lahko danes (in obratno).

andraz88 je izjavil:

Tisti, ki investirate v ETFe ali to počnete zgolj v EUR valuti ali prakticirate tudi investicije v USD. Ima to sploh smisel glede na nihanja vrednosti tečaja EUR-USD.
Pri večjih vsotah namreč sklepam, da lahko pride do precejšnje izgube vrednosti posamezne valute. Kako se obvarujete pred nihanji in kateri servis uporabljate za menjavo (Revolut, Transferwise)?


https://indexfundinvestor.eu/2018/12/13...

Lonsarg ::

andraz88 je izjavil:

Se vedno pa si ob prodaji deleza sklada/delnice odvisen od menjalega tecaja iz USD v EUR. Primer: najnizje razmerje USD-EUR v zadnjem letu je bilo 0.8736, najvisje pa 0.9386. V grobem to predstavlja 650EUR razlike na 10.000EUR kar je seveda ogromno. Prav zato vprasanje, je pri izbiri tecaja sklada smiselno investirati samo v tiste v domaci EUR valuti?
Če govorimo o istem ETF indexu (npr MSCI World), eden v EUR drugi v USD, potem hkrati z nihanjem tečaja EUR/USD tudi niha razlika med EUR in USD ETFju in si na koncu na istem. Vsaj v grobem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

weasel ::

Zanima me, kdaj (pri katerih letih) se splaca zaceti vlagati v sklade. A je smiselno zaceti pri npr. 25-ih, redna sluzba (zaenkrat, itak nisi nikoli ziher), najemnisko enosobno stanovanje ali leta nimajo veze in je bolje vlagati v delnice, kjer se hitreje, a tudi precej tezje, pride (v najboljsem primeru) do zasluzka? Plus to, da bo treba verjetno vzeti kak kredit, ce bi zelel kupiti kako vecje stanovanje/hiso v prihodnosti... A gre to skupaj? Se opravicujem, ce so neumna vprasanja, nimam nobenih izkusenj z vlaganjem. Zacelo me je zanimat glede na to, da je kriza pred vrati in je baje sedaj najbolje vsaj razmisljati o tem, ce ne ze tudi ukrepati.

jakanov ::

weasel je izjavil:

Zanima me, kdaj (pri katerih letih) se splaca zaceti vlagati v sklade. A je smiselno zaceti pri npr. 25-ih, redna sluzba (zaenkrat, itak nisi nikoli ziher), najemnisko enosobno stanovanje ali leta nimajo veze in je bolje vlagati v delnice, kjer se hitreje, a tudi precej tezje, pride (v najboljsem primeru) do zasluzka? Plus to, da bo treba verjetno vzeti kak kredit, ce bi zelel kupiti kako vecje stanovanje/hiso v prihodnosti... A gre to skupaj? Se opravicujem, ce so neumna vprasanja, nimam nobenih izkusenj z vlaganjem. Zacelo me je zanimat glede na to, da je kriza pred vrati in je baje sedaj najbolje vsaj razmisljati o tem, ce ne ze tudi ukrepati.


Če ne misliš posvečati raziskovanju delnic več ur tedensko, so skladi čist super rešitev. Izogibaj se slovenskih, ker zaračunavajo nenormalne provizije. Predlagam ti nemški Ginmon, portfelij prilagodiji tvojim željam in zmožnostim + brez vstopnih stroškov in majhna upravljalska provizija 0,75% letno. Recimo Infondov povprečen sklad ima 2,25% letno.

Če te zanima, ti dodam še referal code, da dobiš 50€: CGIDV5XL7K

Mato989 ::

jakanov je izjavil:

weasel je izjavil:

Zanima me, kdaj (pri katerih letih) se splaca zaceti vlagati v sklade. A je smiselno zaceti pri npr. 25-ih, redna sluzba (zaenkrat, itak nisi nikoli ziher), najemnisko enosobno stanovanje ali leta nimajo veze in je bolje vlagati v delnice, kjer se hitreje, a tudi precej tezje, pride (v najboljsem primeru) do zasluzka? Plus to, da bo treba verjetno vzeti kak kredit, ce bi zelel kupiti kako vecje stanovanje/hiso v prihodnosti... A gre to skupaj? Se opravicujem, ce so neumna vprasanja, nimam nobenih izkusenj z vlaganjem. Zacelo me je zanimat glede na to, da je kriza pred vrati in je baje sedaj najbolje vsaj razmisljati o tem, ce ne ze tudi ukrepati.


Če ne misliš posvečati raziskovanju delnic več ur tedensko, so skladi čist super rešitev. Izogibaj se slovenskih, ker zaračunavajo nenormalne provizije. Predlagam ti nemški Ginmon, portfelij prilagodiji tvojim željam in zmožnostim + brez vstopnih stroškov in majhna upravljalska provizija 0,75% letno. Recimo Infondov povprečen sklad ima 2,25% letno.

Če te zanima, ti dodam še referal code, da dobiš 50€: CGIDV5XL7K


A je možno nardit trajnik na ginmon da bi vsak mesec trgalo se recimo nek znesek in vložilo avtomatsko?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

jakanov ::

Imaš 2 opciji na Ginmon.
Ali vložiš 5000€ in potem ni nujno da karkoli vlagaš za tem, ali pa 1000€ začetne investicije in potem vsak mesec vsaj 50€, kjer ti 1. v mesecu avtomatsko trgajo iz računa.

Te zneske lahko poljubno spreminjaš. Sprememba zneska za bremenitev traja mislim, da 1 busines day. Priporočam, da si za to narediš N26/Revolut račun, da ne boš imel provizij pri trajniku.

Tudi pri izplačilu ni težav. + customer support je zelo odziven.

jakanov ::

Pa še tole da dodam, kot začetnik sem svoje prvo vlaganje začel pri slovenskih skladih in na njihovih spletnih straneh je grozen UI, katerega edini cilj je skriti koliko provizij jim plačuješ.

Na Ginmonu pa točno vidiš, koliko si vplačal, koliko imaš profita, koliko te vsak mesec stane 1/12 od 0,75%, kako zgleda tvoj portfelij, itd. Res zelo transparentno.

CoreySteel ::

weasel je izjavil:

Zanima me, kdaj (pri katerih letih) se splaca zaceti vlagati v sklade. A je smiselno zaceti pri npr. 25-ih, redna sluzba (zaenkrat, itak nisi nikoli ziher), najemnisko enosobno stanovanje ali leta nimajo veze in je bolje vlagati v delnice, kjer se hitreje, a tudi precej tezje, pride (v najboljsem primeru) do zasluzka? Plus to, da bo treba verjetno vzeti kak kredit, ce bi zelel kupiti kako vecje stanovanje/hiso v prihodnosti... A gre to skupaj? Se opravicujem, ce so neumna vprasanja, nimam nobenih izkusenj z vlaganjem. Zacelo me je zanimat glede na to, da je kriza pred vrati in je baje sedaj najbolje vsaj razmisljati o tem, ce ne ze tudi ukrepati.

V tej temi govorimo predvsem o indeksnih skladih aka ETF-jih, ker imajo običajni vzajemni skladi obupne stroške, ki ti poberejo na tisoče € za brezveze. Pa že tako ne premagujejo indeksnih skladov.

Prednost ETF-jev je tudi v tem, da je to pasivno vlaganje. Vsak mesec (ali pač kadar hočeš) kupiš in pozabiš. Med tem ko če se ukvarjaš s posameznimi delnicami, si tega nekako tega ne moreš privoščiti in moraš spremljati trg. Če si to pripravljen delati, potem so tudi delnice v redu, drugače pač ETF-ji.

Pri 25-ih začet je čisto super. Prej kot začneš, bolje je, ker rast ni linearna. Vsaj v preteklosti ne :) Lahko si malo pogooglaš o "Time in the market". Vlagaš toliko, kolikor lahko. Priporočajo vedno narediti prej kakšno rezervo, šele potem pa naprej iz mesečnih prilivov vlagati v karkoli že.
Twitter: @CoreySteel_

zebra2 ::

jakanov je izjavil:

Izogibaj se slovenskih, ker zaračunavajo nenormalne provizije. Predlagam ti nemški Ginmon, portfelij prilagodiji tvojim željam in zmožnostim + brez vstopnih stroškov in majhna upravljalska provizija 0,75% letno. Recimo Infondov povprečen sklad ima 2,25% letno.


Vsekakor se strinjam glede izogibanja slovenskim skladom. Ampak dandanes je tudi 0,75% letno drago - seveda boš poleg tega posredno plačal tudi provizije ETFov, ki jih bo Ginmon kupil zate.

Razlika med letno 0% in 0,75% je v 40 letih cca 25% investicije. Vprašaj se, kaj za to dobiš.

Lahko enostavno odpreš račun na trading212.com in vsak mesec kupiš etf VWCE (IE00BK5BQT80). S tem pokriješ praktično celotni svetovni delniški trg. Popolnoma brez transakcijskih stroškov.

V končni fazi si lastnik istih delnic, le enemu posredniku manj plačuješ provizijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

avani ::

Ah zebra, dokler imaš manj kot 50k evrov investiranih, so razlike med 0,5-0,75% tako majhne, da se ti ne splača preveč optimirati portfolio. Če imaš čas in željo študirati davke, spremljati tecaje, etc., Je čisto legit kupovai etfje. Če nimaš preveč časa in živcev, je ginmon čisto prava odločitev.

CoreySteel ::

Če varčuješ 30 let se hitro nabere :D
Twitter: @CoreySteel_

zebra2 ::

Gre za razliko med 0% in 0,75%. Če ne bi bil cilj nad 50kEUR, verjetno niti ne bi tukaj spraševal. Sklepam, da gre za dolgoročno investiranje za pokojnino. Pri 0,75% letni razliki v stroških in dobi 40 let bo "pokojnina" 25% nižja.

Kar sem napisal zgoraj ne zahteva nobenega spremljanja, na začetku nekaj minut da odpreš račun in potem minuto časa vsakič ko vplačaš. Postopek je verjetno še enostavnejši kot pri Ginmon.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

Slayer69 ::

A pri tem Trading212 si dejanski lastnik? In ali lahko delnice/ETFje preneseš kdaj kasneje tudi na kakšnega drugega brokerja?

P.S.: A so pri Trading212 sploh kakšni stroški (tako na hitro med fees nisem nič našel)? Čeprav predvidevam, da nekaj mora bit, sicer ne bi imeli od česa živet ;). Mogoče kakšni upravljalski stroški, če že ni transakcijskih?

vvvvvvvvvvvv ::

Nobenih stroškov ni na Trading212, pa zavarovanih si do 80k al neki tazga.

barakus ::

Slayer69 je izjavil:

A pri tem Trading212 si dejanski lastnik? In ali lahko delnice/ETFje preneseš kdaj kasneje tudi na kakšnega drugega brokerja?


Zaenkrat kaze da ne

Slayer69 ::

vvvvvvvvvvvv je izjavil:

Nobenih stroškov ni na Trading212, pa zavarovanih si do 80k al neki tazga.


A kdo razume kakšen je potem njihov poslovni model? Od česa živijo?
Oz z drugimi besedami, ali jim je za zaupati tudi kakšne večje vsote na daljši rok? Ker drugače se res sliši skoraj prelepo da bi bilo res

zebra2 ::

Podobno kot Revolut, N26, RobinHood. Verjetno bodo uvedli kakšne plačljive premium storitve. Regulirani so pa enako kot vsi drugi UK brokerji.

Steinkauz ::

Jst sm zdej vrgu par jurjev v accumulating ETFje in sicer:
https://www.ishares.com/uk/individual/e...
https://www.ishares.com/uk/individual/e...

To mi ni treba nič prijavit davkariji, dokler ne prodam ane?

vvvvvvvvvvvv ::

Slayer69 je izjavil:

vvvvvvvvvvvv je izjavil:

Nobenih stroškov ni na Trading212, pa zavarovanih si do 80k al neki tazga.


A kdo razume kakšen je potem njihov poslovni model? Od česa živijo?
Oz z drugimi besedami, ali jim je za zaupati tudi kakšne večje vsote na daljši rok? Ker drugače se res sliši skoraj prelepo da bi bilo res


Z CFD accounti, kjer trejdaš z leverage.


Steinkauz je izjavil:

Jst sm zdej vrgu par jurjev v accumulating ETFje in sicer:
https://www.ishares.com/uk/individual/e...
https://www.ishares.com/uk/individual/e...

To mi ni treba nič prijavit davkariji, dokler ne prodam ane?


Tako je, ker so accumulating in vse dividende takoj investirajo nazaj v ETF. Tudi davkariji ti ne bo treba nč plačat, če boš prodal po 25 letih.
««
13 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752179244 (2463) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172538 (638) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143420 (8123) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222403 (1144) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513357 (9209) zelenizmaj

Več podobnih tem