» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
14 / 33
»»

buttcrack ::

a je za t212 kakšen referral? Če lahko komu kaj pomagam s tem, na dan z besedo...

vvvvvvvvvvvv ::

Mislim da ni za nas, samo za "UK, Switzerland, Germany or the Netherlands". Ampak hvala da si pomislil na to opcijo da nam pomagaš.

Perin ::

Se pridružujem temi. Hvala za vse koristne informacije!
Imam pa še jaz par vprašanj.

Ne spoznam se ravno na to temo, tako da če prav razumem sta v bistvu dve opciji.
Ginmon ali kaj podobnega, ki namesto tebe kupuje delnice (bolj varno vendar na dolgi rok zgubiš kar nekaj denarja) in broker kot je recimo Trading212.
Tukaj sem videla da ima Charles Schwab celo 0% fees, ali bi bilo potem bolje izbrati tega?
https://roboadvisors.com/#compare

Ali moraš če recimo pri Trading212 vzameš Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating potem delnice ves čas spremljat in prerazporejat? Ali potem to broker počne zate kot bi recimo delal Ginmon?

Zaenkrat imam nekaj denarja že 15 let v Prvem izboru, ampak po prebranem kljub slabim razmeram razmišljam o prenosu denarja drugam. Bi pa potem še dodatno vložila in začela z mesečnimi pologi.
Hvala za kakršenkoli nasvet. :)

jakanov ::

Če kdo potrebuje refferal link: www.trading212.com/invite/FMA6t2yx
Dobiva vsak po 1 delnico do 100€.

Ginmon referal: CGIDV5XL7K
Dobiva vsak po 50€

Mešate 2 stvari.

Trading212 (in ostali brokerji) so samo platforma za kupovanje. Na koncu se moraš ti odločiti kaj boš kupil in kdaj, ter kdaj boš prodal.

Ginmon in ostali, ti prilagodijo portfelij glede na tvoja pričakovanja, prihodke itd. Recimo, 20% v value ETF, 15% v EU bond, 10% US Bonds, 20% US Stock, 5% commodities, 5% real estate, itd. Ta porteflij nato prilagodijo glede na stanje na trgu.

Osebno uporabljam oboje in moj isken nasvet je, da če se kdo še z delnicami in ETF ni ukvarjal, naj začne z Ginmonom. Tam ti avtomatsko trgajo vsak mesec in vse delajo zate. Jaz imam dolgoročno varčevanje na Ginmon, kratkoročno igranje pa na Trading212.

Res je, da ima Ginmon 0,75% letni fee, ampak za neke zneske do 10k-20k je to precej malo. Dokler nimaš ustreznega znanja je Ginmon precej super. Drugače pa vam na spletni strani pripavi portfelij in pričakovane donose glede na vaše finančno stanje.

CoreySteel ::

Perin je izjavil:

Se pridružujem temi. Hvala za vse koristne informacije!
Imam pa še jaz par vprašanj.

Ne spoznam se ravno na to temo, tako da če prav razumem sta v bistvu dve opciji.
Ginmon ali kaj podobnega, ki namesto tebe kupuje delnice (bolj varno vendar na dolgi rok zgubiš kar nekaj denarja) in broker kot je recimo Trading212.
Tukaj sem videla da ima Charles Schwab celo 0% fees, ali bi bilo potem bolje izbrati tega?
https://roboadvisors.com/#compare

Ali moraš če recimo pri Trading212 vzameš Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating potem delnice ves čas spremljat in prerazporejat? Ali potem to broker počne zate kot bi recimo delal Ginmon?

Zaenkrat imam nekaj denarja že 15 let v Prvem izboru, ampak po prebranem kljub slabim razmeram razmišljam o prenosu denarja drugam. Bi pa potem še dodatno vložila in začela z mesečnimi pologi.
Hvala za kakršenkoli nasvet. :)

Roboadvisor je čisto nekaj drugega, Charles Shwab itak ni za nas.

To kar si napisal, je ETF in kotira na borzi, kjerr kupiš delnico tega ETF-ja. Nič ni treba spremljati, prerazporejati, ne obstaja tega. ETF kotira na borzi isto kot delnica Appla.
Twitter: @CoreySteel_

CoreySteel ::

jakanov je izjavil:


Ginmon in ostali, ti prilagodijo portfelij glede na tvoja pričakovanja, prihodke itd. Recimo, 20% v value ETF, 15% v EU bond, 10% US Bonds, 20% US Stock, 5% commodities, 5% real estate, itd. Ta porteflij nato prilagodijo glede na stanje na trgu.

Osebno uporabljam oboje in moj isken nasvet je, da če se kdo še z delnicami in ETF ni ukvarjal, naj začne z Ginmonom. Tam ti avtomatsko trgajo vsak mesec in vse delajo zate. Jaz imam dolgoročno varčevanje na Ginmon, kratkoročno igranje pa na Trading212.

Res je, da ima Ginmon 0,75% letni fee, ampak za neke zneske do 10k-20k je to precej malo. Dokler nimaš ustreznega znanja je Ginmon precej super. Drugače pa vam na spletni strani pripavi portfelij in pričakovane donose glede na vaše finančno stanje.


Ne vem če je Ginmon kaj bolj enostaven, kot da se logiraš na nekega brokerja, kupiš delnico MSCI World in zapreš browser. Pa zadevo ponoviš čez en mesec, ali kadar češ. Delam tako že leta, brez nekega predhodnega znanja.

Nisem si mislil, da zadeva tako deluje. Po do zdaj napisanem sem si čisto drugače predstavljal, sem mislim da enostavno zate kupi ETF-je, ki si jih želiš. Če ti Ginmon res prerazporeja portfolio kakor si napisal, bo poleg teh 0,75% dodatnega fee-ja, verjetno imel tudi slabše gaine kot nek S&P500 index. V preteklosti managerji niso premagovali indeksa. Mogoče so sposobni v času krize sicer.
Twitter: @CoreySteel_

PreviousUser ::

Tisti, ki dnevno trejdate recimo na t212, a nimate potem ful dela z davčno napovedjo?

Zgodovina sprememb…

jakanov ::

CoreySteel je izjavil:

jakanov je izjavil:


Ginmon in ostali, ti prilagodijo portfelij glede na tvoja pričakovanja, prihodke itd. Recimo, 20% v value ETF, 15% v EU bond, 10% US Bonds, 20% US Stock, 5% commodities, 5% real estate, itd. Ta porteflij nato prilagodijo glede na stanje na trgu.

Osebno uporabljam oboje in moj isken nasvet je, da če se kdo še z delnicami in ETF ni ukvarjal, naj začne z Ginmonom. Tam ti avtomatsko trgajo vsak mesec in vse delajo zate. Jaz imam dolgoročno varčevanje na Ginmon, kratkoročno igranje pa na Trading212.

Res je, da ima Ginmon 0,75% letni fee, ampak za neke zneske do 10k-20k je to precej malo. Dokler nimaš ustreznega znanja je Ginmon precej super. Drugače pa vam na spletni strani pripavi portfelij in pričakovane donose glede na vaše finančno stanje.


Ne vem če je Ginmon kaj bolj enostaven, kot da se logiraš na nekega brokerja, kupiš delnico MSCI World in zapreš browser. Pa zadevo ponoviš čez en mesec, ali kadar češ. Delam tako že leta, brez nekega predhodnega znanja.

Nisem si mislil, da zadeva tako deluje. Po do zdaj napisanem sem si čisto drugače predstavljal, sem mislim da enostavno zate kupi ETF-je, ki si jih želiš. Če ti Ginmon res prerazporeja portfolio kakor si napisal, bo poleg teh 0,75% dodatnega fee-ja, verjetno imel tudi slabše gaine kot nek S&P500 index. V preteklosti managerji niso premagovali indeksa. Mogoče so sposobni v času krize sicer.


Ne strmi k temu, da bo aktivno trajdal, ampak prilagajl portfolij. Hipotetično, postanejo US obveznice drage, in bo zmanjšal utež s 15% na 12% in povečal utež US delnic, ki so poceni.
Bolj je ideja tega, da zmanjšuješ risk.

https://www.ginmon.de/en/technology/ris...

CoreySteel ::

PreviousUser je izjavil:

Tisti, ki dnevno trejdate recimo na t212, a nimate potem ful dela z davčno napovedjo?

Mi ne trejdamo dnevno. To počenjo v temi Kdo kaj služi z delnicami?
:D
Twitter: @CoreySteel_

CoreySteel ::

jakanov je izjavil:

CoreySteel je izjavil:

jakanov je izjavil:


Ginmon in ostali, ti prilagodijo portfelij glede na tvoja pričakovanja, prihodke itd. Recimo, 20% v value ETF, 15% v EU bond, 10% US Bonds, 20% US Stock, 5% commodities, 5% real estate, itd. Ta porteflij nato prilagodijo glede na stanje na trgu.

Osebno uporabljam oboje in moj isken nasvet je, da če se kdo še z delnicami in ETF ni ukvarjal, naj začne z Ginmonom. Tam ti avtomatsko trgajo vsak mesec in vse delajo zate. Jaz imam dolgoročno varčevanje na Ginmon, kratkoročno igranje pa na Trading212.

Res je, da ima Ginmon 0,75% letni fee, ampak za neke zneske do 10k-20k je to precej malo. Dokler nimaš ustreznega znanja je Ginmon precej super. Drugače pa vam na spletni strani pripavi portfelij in pričakovane donose glede na vaše finančno stanje.


Ne vem če je Ginmon kaj bolj enostaven, kot da se logiraš na nekega brokerja, kupiš delnico MSCI World in zapreš browser. Pa zadevo ponoviš čez en mesec, ali kadar češ. Delam tako že leta, brez nekega predhodnega znanja.

Nisem si mislil, da zadeva tako deluje. Po do zdaj napisanem sem si čisto drugače predstavljal, sem mislim da enostavno zate kupi ETF-je, ki si jih želiš. Če ti Ginmon res prerazporeja portfolio kakor si napisal, bo poleg teh 0,75% dodatnega fee-ja, verjetno imel tudi slabše gaine kot nek S&P500 index. V preteklosti managerji niso premagovali indeksa. Mogoče so sposobni v času krize sicer.


Ne strmi k temu, da bo aktivno trajdal, ampak prilagajl portfolij. Hipotetično, postanejo US obveznice drage, in bo zmanjšal utež s 15% na 12% in povečal utež US delnic, ki so poceni.
Bolj je ideja tega, da zmanjšuješ risk.

https://www.ginmon.de/en/technology/ris...


Aha, vidim zakaj bi to lahko nekomu prav prišlo, ja. Ampak jaz sem še "mlad", varčujem na dolgi rok, tako da z riskom nimam težav :D Ko bom pa enkrat blizu penzije, bom pa moral razmišljat v to smer. Do takrat pa samo čim večji gaini year-over-year. :)
Twitter: @CoreySteel_

vvvvvvvvvvvv ::

jakanov je izjavil:

Če kdo potrebuje refferal link: www.trading212.com/invite/FMA6t2yx
Dobiva vsak po 1 delnico do 100€.


Kje pa dobiš svoj refferal link?

jakanov ::

Če sem iskren, ga jaz zadnja 2 meseca tudi sam več ne najdem. Tega imam shranjenega od pred tem.

Takrat sem ga našel, da sem šel na 1. stran (pred platformo) in pod account.

Slayer69 ::

@jakanov: a pa si ziher da ta refferal deluje? Sem namreč gledal pogoje na njihovi strani in je tam nek nabor držav za katere to velja, vendar Slovenije ni med njimi.

jakanov ::

Ja deluje. Dobiš v roku 24h, ko nakažeš gor denar.
Ampak kot piše dobiš delnico do 100€, to pomeni lahko dobiš nekaj za 90€, ali pa npr. Fordovo delnico za 5$.

Slayer69 ::

Ajaaa to oni zberejo kaj dobiš? Sem mislil, da si lahko sam izbereš samo da ne preseže 100... OK pol že vem kok bo ;)
No vseeno bolje kot nič, če že itak misliš naredit...

p.s.: glede na tvoj primer sklepam, da si dobil ti fordovo? ;)

mitoess ::

Je že kdo uporabil Revolut za nakup delnic? Ravno se odločam med Revolutom pa T212, pri čemer mi sploh ne gre v glavo, kako lahko funkcionirajo brez provizij. So v obeh primerih delnice dejansko pisane nate?

jakanov ::

Moja prva delnica, ki sem jo kupil je bila Zoom preko Revoluta. :)

Revolut deluje ok, ampak ima precej slabosti. Revolut ni platforma za trgovanje delnic, ampak samo posreduje naročilo naprej. Delnico vedno kupi po market vrednosti, kar je zate zelo slabo, kar pomeni, da boš ti v tistem trenutku plačal največjo ceno, da dobiš delnico, kljub temu, da bi jo lahko dobil ceneje z npr. limit orderjem.

T212 je precej boljše.

Mato989 ::

Steinkauz je izjavil:

Jst sm zdej vrgu par jurjev v accumulating ETFje in sicer:
https://www.ishares.com/uk/individual/e...
https://www.ishares.com/uk/individual/e...

To mi ni treba nič prijavit davkariji, dokler ne prodam ane?


Kje si kupil te ETFe?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Steinkauz ::

Trading 212 jih ma

Sm pa EUR based indexe vzel, ker maš USD in EUR (ki trguje na EU borzah)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Steinkauz ()

Mato989 ::

Steinkauz je izjavil:

Trading 212 jih ma

Sm pa EUR based indexe vzel, ker maš USD in EUR (ki trguje na EU borzah)


Vidim ja... EUR based accumulating si vzel ne? Tudi jaz gledam tele, samo oni so kar dragi 233EUR, bom verjetno par cenejših pobral... =)

Samo ali ne vidim ok, ali so tiste EUR tudi USD accumulating ali kako je to?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

CoreySteel ::

Tedva sta "taprava in tanajvečja": S&P500 IE00B5BMR087, MSCI World IE00B4L5Y983

edit: Pomoje se vidva nista razumele. Samo rekel je, da je kupil v EUR te, ki kotirajo na evropskih borzah (Nemčija, Amsterdam, Milano ...). Gre pa seveda za isti Index.
Twitter: @CoreySteel_

Zgodovina sprememb…

Slayer69 ::

Da še jaz pristavim pisker na to temo... da vidim če prav razumem...
Torej tale ETF: "SXR8 / iShares Core S&P 500 EUR UCITS ETF USD (Acc) / EUR / ISIN: IE00B5BMR087" lahko kupim/prodam na Trade212 brez kakršnih koli stroškov (nakupa ali upravljanja)? Z njim se trguje tako kot z običajnimi delnicami (torej kupiš po XX EUR, prodaš po XY EUR, na FURS poročaš po FIFO metodi, obdavčen pa je isto kot delnice torej 27,5% padajoče odvisno od časa držanja), drži?

ETF pa sledi pač indeksu SP500? Sicer neka manjša odstopanja sem zasledil ko sem primerjal z indeksom, vendar sklepam, da je to zato ker je v EUR? Čeprav ne razumem čisto kaj to pomeni, da ima v imenu sicer USD, vendar valuta pa je EUR? Saj "Acc" pa pomeni to da se dividende avtomatsko reinvestirajo (v celoti, in ne rabim odvajati davka)?

Še to: glede na to da je ta ETF očitno v Evropi potem samo FURSu plačujem (in ni komplikacij s tistimi 15% in razliko)?

CoreySteel ::

Slayer69 je izjavil:

Da še jaz pristavim pisker na to temo... da vidim če prav razumem...
Torej tale ETF: "SXR8 / iShares Core S&P 500 EUR UCITS ETF USD (Acc) / EUR / ISIN: IE00B5BMR087" lahko kupim/prodam na Trade212 brez kakršnih koli stroškov (nakupa ali upravljanja)? Z njim se trguje tako kot z običajnimi delnicami (torej kupiš po XX EUR, prodaš po XY EUR, na FURS poročaš po FIFO metodi, obdavčen pa je isto kot delnice torej 27,5% padajoče odvisno od časa držanja), drži?

Drži.

Slayer69 je izjavil:


ETF pa sledi pač indeksu SP500? Sicer neka manjša odstopanja sem zasledil ko sem primerjal z indeksom, vendar sklepam, da je to zato ker je v EUR? Čeprav ne razumem čisto kaj to pomeni, da ima v imenu sicer USD, vendar valuta pa je EUR? Saj "Acc" pa pomeni to da se dividende avtomatsko reinvestirajo (v celoti, in ne rabim odvajati davka)?

ETF sledi indeksu, tako je. To da na borzi kotira v EUR nima veze. Razlika nastaja zaradi fee-ja in pri reinvestiranih dividendah. Acc pomeni da se dividende reinvestirajo, kar v Sloveniji ni obdavčeno.

Slayer69 je izjavil:


Še to: glede na to da je ta ETF očitno v Evropi potem samo FURSu plačujem (in ni komplikacij s tistimi 15% in razliko)?

Ne samo to da je v Evropi, ampak da je na Irskem. To je pomembno. In s tem plačaš samo FURSu, ja.
Twitter: @CoreySteel_

zebra2 ::

Slayer69 je izjavil:

Da še jaz pristavim pisker na to temo... da vidim če prav razumem...
Torej tale ETF: "SXR8 / iShares Core S&P 500 EUR UCITS ETF USD (Acc) / EUR / ISIN: IE00B5BMR087" lahko kupim/prodam na Trade212 brez kakršnih koli stroškov (nakupa ali upravljanja)? Z njim se trguje tako kot z običajnimi delnicami (torej kupiš po XX EUR, prodaš po XY EUR, na FURS poročaš po FIFO metodi, obdavčen pa je isto kot delnice torej 27,5% padajoče odvisno od časa držanja), drži?

ETF pa sledi pač indeksu SP500? Sicer neka manjša odstopanja sem zasledil ko sem primerjal z indeksom, vendar sklepam, da je to zato ker je v EUR? Čeprav ne razumem čisto kaj to pomeni, da ima v imenu sicer USD, vendar valuta pa je EUR? Saj "Acc" pa pomeni to da se dividende avtomatsko reinvestirajo (v celoti, in ne rabim odvajati davka)?

Še to: glede na to da je ta ETF očitno v Evropi potem samo FURSu plačujem (in ni komplikacij s tistimi 15% in razliko)?


Drži, davčno so v Sloveniji etfi obravnavani kot običajne delnice.

Če si primerjal indeks S&P500 proti SXR8, bodo odstopanja zaradi druge valute in reinvestiranih dividend. Z istim ETFom se na nekaterih borzah trguje tudi v USD (npr LSE CSPX). Tracking error glede na benchmark lahko vidiš tudi tukaj: https://www.blackrock.com/lu/individual...

BTW, default naj bi bil globalen indeks, imaš utemeljen razlog zakaj kupuješ (ožji) S&P500?

Slayer69 ::

Sedaj sem malo zbegan okrog te valute... ima potem to vezo ali ne (Coreya razumem da ne, zebro pa da ja) ;). Je torej EUR samo nakazilo in se potem to konvertira v USD in potem kontra ob prodaji ali kako? Oz raje s primerom: če investiram 10k€ (in dividende zanemarimo zaradi enostavnosti)... in recimo da v enem letu indeks zraste 10% ... EUR pa pade 2% v primerjavi z USD. Sem potem zaslužil 10% ali 8%?


Drugače pa ne vem zakaj ravno SP500... vedno sem to gledal kot referenco kam gre trg ne vem zakaj (in zgodovinsko se mi zdi se je vsaj do sedaj vedno odlično odrezal). Kateri globalni indeks pa imaš v mislih, da pogledam vseeno še to?

Slayer69 ::

@zeba2: Si imel tega v mislih: VWCE Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating EUR IE00BK5BQT80

zebra2 ::

Slayer69 je izjavil:

Sedaj sem malo zbegan okrog te valute... ima potem to vezo ali ne (Coreya razumem da ne, zebro pa da ja) ;). Je torej EUR samo nakazilo in se potem to konvertira v USD in potem kontra ob prodaji ali kako? Oz raje s primerom: če investiram 10k€ (in dividende zanemarimo zaradi enostavnosti)... in recimo da v enem letu indeks zraste 10% ... EUR pa pade 2% v primerjavi z USD. Sem potem zaslužil 10% ali 8%?


Valuta, s katero kupiš sklad je nepomembna (sklad pač interno uporablja USD za računovodstvo). Po nakupu imaš (posredno) v lasti delnice podjetij in nobene valute. Donos, merjen v USD ali EUR bo pa seveda različen glede na nihanje tečaja, ampak to pri delniških naložbah dolgoročno ni bistveno, drugače je pri obveznicah. Več o tem: https://indexfundinvestor.eu/2018/12/13...

Slayer69 je izjavil:


Drugače pa ne vem zakaj ravno SP500... vedno sem to gledal kot referenco kam gre trg ne vem zakaj (in zgodovinsko se mi zdi se je vsaj do sedaj vedno odlično odrezal). Kateri globalni indeks pa imaš v mislih, da pogledam vseeno še to?


V teoriji z večjo diverzifikacijo naložb ohraniš isti pričakovan donos z nižjim tveganjem. Zato naj bi bil default globalni indeks (MSCI World ACWI ali FTSE All World). Praktično celotni svetovni delniški trg lahko pokriješ z etfom VWCE ali s kombinacijo IWDA+EMIM. V nekaterih primerih pa ima seveda smisel tudi večja izpostavljenost S&P500 (npr če se nameravaš upokojiti v ZDA), za "lazy portfolio" za začetnike pa praviloma ne.

Za splošne informacije za začetnike smo v tej temi že večkrat predlagali tale odličen vodič: https://www.bogleheads.org/wiki/Boglehe...

iTrader ::

CoreySteel je izjavil:

To kar si napisal, je ETF in kotira na borzi, kjerr kupiš delnico tega ETF-ja. Nič ni treba spremljati, prerazporejati, ne obstaja tega. ETF kotira na borzi isto kot delnica Appla.

Torej pri slovenski banki se lahko kupi kateri kol ETF (vsaj tisti non-USA)? Ker ne vem zakaj se toliko sili k tujim brokerjem. Vseeno je boljši občutek imet prihranke pri banki kot pa nekem online brokerju. Ali je še kaka druga fora?

CoreySteel ::

Tako je. Razlog zakaj ne so pa oderuške provizije. Pošlji povpraševanje pa boš prec videl :)
Drugače so pa vsi ti Online Brokerji regulirani, večina s strani bank. Vsi vrednosti papirji so pa tudi na posebnih računih, zato se v teoriji ni za bati.
Twitter: @CoreySteel_

iTrader ::

OK, hvala za pojasnilo.

vvvvvvvvvvvv ::

Pa plačevanje položnic preko interneta je tudi nevarno, jst rajši grem na najbližjo fizično banko, imaš vsaj obraz pred sabo. Kljub temu da plačam tista 2 € več na položnico.

(/s seveda, da ne bo kdo dobesedno razumel)

tomaz_1980 ::

CoreySteel je izjavil:

Slayer69 je izjavil:

Da še jaz pristavim pisker na to temo... da vidim če prav razumem...
Torej tale ETF: "SXR8 / iShares Core S&P 500 EUR UCITS ETF USD (Acc) / EUR / ISIN: IE00B5BMR087" lahko kupim/prodam na Trade212 brez kakršnih koli stroškov (nakupa ali upravljanja)? Z njim se trguje tako kot z običajnimi delnicami (torej kupiš po XX EUR, prodaš po XY EUR, na FURS poročaš po FIFO metodi, obdavčen pa je isto kot delnice torej 27,5% padajoče odvisno od časa držanja), drži?

Drži.

Slayer69 je izjavil:


ETF pa sledi pač indeksu SP500? Sicer neka manjša odstopanja sem zasledil ko sem primerjal z indeksom, vendar sklepam, da je to zato ker je v EUR? Čeprav ne razumem čisto kaj to pomeni, da ima v imenu sicer USD, vendar valuta pa je EUR? Saj "Acc" pa pomeni to da se dividende avtomatsko reinvestirajo (v celoti, in ne rabim odvajati davka)?

ETF sledi indeksu, tako je. To da na borzi kotira v EUR nima veze. Razlika nastaja zaradi fee-ja in pri reinvestiranih dividendah. Acc pomeni da se dividende reinvestirajo, kar v Sloveniji ni obdavčeno.

Slayer69 je izjavil:


Še to: glede na to da je ta ETF očitno v Evropi potem samo FURSu plačujem (in ni komplikacij s tistimi 15% in razliko)?

Ne samo to da je v Evropi, ampak da je na Irskem. To je pomembno. In s tem plačaš samo FURSu, ja.

A so kakšne komplikacije, če imaš ETF, ki je accumulating, ni na Irskem, je pa v Evropi?

jakanov ::

Ne.

Prednost če je ETF registriran na Irskem in je Acc, je tudi, da ima Irska neke davčno bolj optimalne zakone in posledično pomeni nekaj malega večji donos.

vvvvvvvvvvvv ::

Konkretno povedano, če je ETF na Irskem, kot tuji investitor ne plačaš davka, ko prodaš ETF. 0%. Zato je večina ETFjev na Irskem. Tako imaš davek samo v Sloveniji.

Če ETF ni na Irskem, potem ko prodaš ETF moraš plačat davek tudi državi, kjer ETF domuje (poleg Sloveniji). Tako je dobiček dvojno obdavčen, RAZEN če nimata Slovenija in ta tuja država sporazuma o "double taxation". V tem primeru plačaš davek samo v eni državi, mislim da v tuji (tej, kjer domuje ETF).

Steinkauz ::

Nemčija ima sporazum, tko da si na istem.

Oziroma vsi na tem seznamu:
https://www.fu.gov.si/fileadmin/Interne...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Steinkauz ()

zebra2 ::

Irski domicile je (za večino primerov) optimalen iz več razlogov.

Irska ima zelo dobre davčne sporazume z drugimi državami, tako da ko irski ETF prejme dividendo npr iz ZDA, plača le 15% withholding davka, skladi v večini drugih držav pa bi plačali 30%. To razliko seveda v končni fazi občuti vlagatelj na donosu ETFa.

Tudi irski lokalni davki so ugodni za ETFe. Ko je neko podjetje iz sklada prodano (npr Bayer prevzame Monsanto), bi v večini drugih držav ETF svoji državi moral plačati davek na kapitalski dobiček, za irske sklade pa je ta 0%.

In še kaj bi se našlo, zato je tudi večina skladov tam.

Če pa npr kupuješ ETF nemškega indeksa DAX (vsebuje samo 30 nemških podjetij) pa ima ETF seveda lahko domicile v Nemčiji, da nemška podjetja dividende pošljejo "lokalno" v nemški ETF.

legendary ::

Kako naj vem ali je ETF irski ali nemški.

Konkretni me zanima za ETFje Vanguard in Ishares, ker za valuto eur na Trading212 piše Market name: Deutsche Börse Xetra.

A to pomeni, da je nemški?

Pa še eni vprašanje. Rad bi si izbral npr. 3-4 ETFje (world 60%, s&p500 20%, europe 10%,opcijsko emerging markets 10%). Kako vedeti katerega. Npr. za world je več možnosti...Vanguard/Ishares...

CoreySteel ::

Ne, to pomeni, da je kupljen na nemški borzi.
Domicil najlažje vidiš pri ISIN-u. Če je IExxxx je irski, DExxxx nemški, LUxxxx luksemburški itd.

Štirje ETF-ji so pomoje celo preveč.

Katerega pa po želji. Najbolje je verjetno izbrat tistega, ki je večji, ker je s tem pokrita tudi likvidnost ob morebitni prodaji naprimer.

Vse pa lahko iščeš tukaj:
https://www.justetf.com/de-en/find-etf....
Twitter: @CoreySteel_

Steinkauz ::

Zebra, hm zanimiv, tega pa nism vedu.
No oba ishares k sm kupu sta na irskem, tko da all good.

Kako lahk človek preveri, da ima dejansko zdej shares v ETF, ki jih je kupil preko trading 212?

Slayer69 ::

Ko se ravno pogovarjate o teh ETFjih... Gledam tega prvega (ISIN IE00B5BMR087) in piše da ima stroške 0.07%... Na Trading212, če prav razumem ni stroškov za nakup/vodenje, torej sklepam da se teh 0.07% poračuna že v donosu ali kako to gre? Torej sama platforma (trading212) pri posredovanju tu dejansko nima nobenega profita?

p.s.: Ali mogoče kdo ve kaj se bi zgodilo, če bi recimo ta platforma propadla jaz pa imam preko njih nabavljen ta ETF (no v bistvu karkoli)... Se potem to prenese drugam / mi jih prisilno prodajo in dobim sredstva (ker trenutno kolikor vem ni možen prenos drugam)? / ali kaka tretja opcija?

legendary ::

CoreySteel je izjavil:

Ne, to pomeni, da je kupljen na nemški borzi.
Domicil najlažje vidiš pri ISIN-u. Če je IExxxx je irski, DExxxx nemški, LUxxxx luksemburški itd.

Štirje ETF-ji so pomoje celo preveč.

Katerega pa po želji. Najbolje je verjetno izbrat tistega, ki je večji, ker je s tem pokrita tudi likvidnost ob morebitni prodaji naprimer.

Vse pa lahko iščeš tukaj:
https://www.justetf.com/de-en/find-etf....



Samo ISIN je pa IEXXX...primer iz trading212:
ETF: iShares Core MSCI World UCITS
Market name: Deutsche Borse Xetra
ISIN: IE00B4L5Y983

CoreySteel ::

Ja no sej :)
Twitter: @CoreySteel_

legendary ::

Kaj ti pomeni, da je irski ali nemški :)

CoreySteel ::

Irski seveda, sej je IExxx kot rečeno. Kupljen na nemški borzi. Ta ETF kotira povsod, kupiš ga lahko kjer koli, ti si ga pač na XETRA.
Twitter: @CoreySteel_

pumaxx ::

Imam vprašanje glede trading212. Ali obtaja možnost prodja trailing stop v procentih za delnice in ETF-e, ker v demo ne najdem te možnosti. Hvala za odgovore.

vvvvvvvvvvvv ::

legendary je izjavil:

Kaj ti pomeni, da je irski ali nemški :)


Pa sej smo ti dali linke do blogov, do justetf.com, a lahko prosm sam preštudiraš stvar preden pišeš vprašanje za vsako stvar. Vrjetno tudi tebi ni fajn, če en noob postavlja basic vprašanja o stvari, na katero se spoznaš.

Sej nvem, po eni strani vem da je to forum in je namenjen temu da pogovor teče, po drugi strani pa spam tudi ni lih zaželjen...

Pa ne da kogarkoli tle namenoma napadam, samo povem da s takimi komentarji gre kakovost dol.

gregalikar ::

Vprašanje glede akumulativnih ETF-jev

Zanimam me zakaj npr. CSSPX (akumulativen s&p500 etf) natančno sledi s&p500 indexu, čeprav se dividende reinvestirajo.

Ali ne bi mogla cena delnice etf-ja počasi naraščati glede na index glede na to da se količina delnic ne spreminja. Po drugi strani pa je logično, da distributivni etf-ji sledijo indexu (dividende pa lahko reinvestiramo tako da kupimo več delnic)?

Mato989 ::

gregalikar je izjavil:

Vprašanje glede akumulativnih ETF-jev

Zanimam me zakaj npr. CSSPX (akumulativen s&p500 etf) natančno sledi s&p500 indexu, čeprav se dividende reinvestirajo.

Ali ne bi mogla cena delnice etf-ja počasi naraščati glede na index glede na to da se količina delnic ne spreminja. Po drugi strani pa je logično, da distributivni etf-ji sledijo indexu (dividende pa lahko reinvestiramo tako da kupimo več delnic)?


Dobro vprašanje, to zanima zdja tudi mene =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

CoreySteel ::

gregalikar je izjavil:


Zanimam me zakaj npr. CSSPX (akumulativen s&p500 etf) natančno sledi s&p500 indexu, čeprav se dividende reinvestirajo.


Sej... ne? :)
Twitter: @CoreySteel_

Lonsarg ::

Tudi če iščeš chart od indexa in ne od ETFja lahko najdeš takega ki upošteva dividende in takega ki ne. Če to upoštevaš so charti ETFja ki bazira na indexu so vedno zelo zelo blizu indexu, kaka deviacija se lahko zgodi kvečjemu pri ETFjih ki nimajo fizične( "Physical (Full replication)" če gledaš justetf.com ) ampak ima delno replikacijo ali celo virtualno (preko opcij).

gregalikar je izjavil:

Vprašanje glede akumulativnih ETF-jev

Zanimam me zakaj npr. CSSPX (akumulativen s&p500 etf) natančno sledi s&p500 indexu, čeprav se dividende reinvestirajo.

Ali ne bi mogla cena delnice etf-ja počasi naraščati glede na index glede na to da se količina delnic ne spreminja. Po drugi strani pa je logično, da distributivni etf-ji sledijo indexu (dividende pa lahko reinvestiramo tako da kupimo več delnic)?
ETF trguje "kot" delnica, ni pa delnica. "Delnice" ETFja oni poljubno delajo/likvidirajo glede na nakup/prodajo, s tem poskrbijo da posamezna delnica ETFja vedno predstavlja fiksen procent od formule od indexa na katerem bazira. Podrobnosti o tem postopku ne poznam, zadeva gotovo ni real-time (mogoče 1krat na dan?), kar ti na borzi kupuješ/prodajaš je od drugih dejanskih lastnikov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()
««
14 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752179224 (2443) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172538 (638) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143407 (8110) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222403 (1144) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513357 (9209) zelenizmaj

Več podobnih tem