» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
12 / 33
»»

Webmojster ::

A kdo slučajno ve, kako se pri nas obdavčijo mesečne "dividende" iz BOND ETFs? Torej obvezniških ETF-jev?

Tu piše, da to niso navadne dividende, torej bi se naj obdavčile kot navaden dohodek (po dohodninski lestvici)
https://www.etf.com/sections/white-pape...

Fixed-Income ETFs
Investors should keep in mind that while monthly distributions from bond ETFs are often called "dividends," interest from the underlying bond holdings aren't considered qualified dividends and are taxed as ordinary income.

Gagarin ::

kot navadne dividende

Webmojster ::

Ja hvala za odgovor.

Nekaj me še zanima - Recimo pri acummulating ETF-jih - a je potrebno vseeno vsako leto oddati davčno napoved za dividende (ki so se sicer reinvestirale) ali ne?

Gagarin ::

Ne, prijaviš ko prodaš - samo razliko v ceni - kapitalski dobiček, dividend v acummulating ne prijavljaš

Webmojster ::

Hvala za odgovor

barakus ::

Če prav razumem je za nas slovence od vseh ponudnikov možen samo še IB PRO račun kjer ti vzamejo 10 USD na mesec?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: barakus ()

Krenforum ::

Ne. Imas se IB preko Optim trader, kjer je letni strosek neaktivnosti 30€ - opravljeni posli.
Lahko imas tudi trading preko aplikacije Revolut (nisem se sprobal).

barakus ::

Ali ima ta Optim trader kaksne garancije v primeru stecaja in podobne reci?

CoreySteel ::

Seveda, "vsi" imajo. Itak ti že na homepageu piše :)
Twitter: @CoreySteel_

gdjv ::

je našel kdo konkretne podatke za Optim trader, kakšna je provizija? kolikor sem pogledal je 2%, poleg tega še nakupna provizija.

ne vidim ravno razloga, da bi sploh razmišljal o njih...

vvvvvvvvvvvv ::

Ima kdo račun na Captrader in lahko napiše kakšni so fees/commissions?

Predvsem inactivity fee, account management fee pa trading fee.

user4683 ::

gdjv je izjavil:

je našel kdo konkretne podatke za Optim trader, kakšna je provizija? kolikor sem pogledal je 2%, poleg tega še nakupna provizija.

ne vidim ravno razloga, da bi sploh razmišljal o njih...

2% česa?

Imajo inactivity fee 30€ (ki se zniža za 2eur za vsako transakcijo ki jo v letu nardiš -> 15+ transakcij in ne plačaš tega feeja). Potem pa po ceniku, recimo za premium paket:
- usa delnice: 0.02usd/delnico oz 7usd minimum (na transakcijo)
-eu delnice: 0.13% transakcije oz 8eur minimum

Konoreten primer, ko sem nazadnje kupil 75 delnic po 294.31usd/kom, je bil celoten fee tocno 18.12usd.
Cenik:
https://optimtrader.com/trgovanje/cenik...

vvvvvvvvvvvv ::

Če kupujem distributing ETF, ali moram prijavt in plačat davek, ko dobim dividende? Ali jih broker nakaže na moj account pri njemu, in lahko jaz potem ta denar takoj nazaj vložim v ETF? (in se tako izognem davkom)

Gagarin ::

Seveda moraš prijaviti. Nič se ne izogneš, po zakonu moraš prijaviti tudi če takoj vložiš nazaj v ETF (eni brokerji imajo avtomatsko možnost). Pa tudi ne računaj da FURS ne bo izvedel, če ti ne bodo nakazali na tvoj bančni račun v Slo. Imajo že vrsto let podatke povezane praktično od povsod.

CoreySteel ::

Dividende moraš seveda prijaviti na edavkih do konca februarja za prejšnje leto. Dividende lahko tako nazaj vložiš v ETF, ampak se davku ne boš izognil. Če bi to rad, potem bi moral kupit accumulating ETF-je.
Twitter: @CoreySteel_

vvvvvvvvvvvv ::

Hvala za odgovor, zgleda se bom omejil le na accumulating ETFje. Sej če dobim pri kerem brokerju tega - https://www.justetf.com/de-en/etf-profi... - bo to vse kar zaenkrat rabim.

user4683 ::

Zakaj ne rajši tega?

Edit: Ah se opravičujem, prehitro pogledal, sem mislil da si dal link na SP500 :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Zeroberto ::

Zdravo,

trenutno imam preko UFOS-a tri sklade, ki v celoti pokrivajo samo USA v katere vlagam mesečno. Po nekih "smernicah" bi bilo dobro, da bi malce geografsko bolj razpršil naložbe tako, da bi imel cca 60-70% USA, 20-30% razviti svet (razen USA) in cca. 10% EM. Zgodovinsko gledano zadnjih 30 let (vem, da to ni nujna predikcija za prihodnost) je kar koli v kombinaciji z USA manjši donos kot samo USA tako, da sem v dilemi ali dodati še kaj Evrope in EM in sicer zmanjšam riziko na morebiten račun nižje donosnosti...

Kako imate kaj vi geografsko razpršene naložbe?

lp,
Robert

pingme ::

vvvvvvvvvvvv je izjavil:

Hvala za odgovor, zgleda se bom omejil le na accumulating ETFje. Sej če dobim pri kerem brokerju tega - https://www.justetf.com/de-en/etf-profi... - bo to vse kar zaenkrat rabim.


Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (VWRA) imaš (med drugim) tudi na Trading 212, kjer lahko kupuješ in prodajaš brez provizije in brez ležarine.
Trading 212 je zame v vseh pogledih boljši kot Degiro, tako da ne vem zakaj je nekaterim toliko žal, da Degiro ni omogočen za SLO.

Create a Trading 212 Invest account using this link www.trading212.com/invite/FMA5kNgF and we both get a free share!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pingme ()

bluefish ::

Zgleda zanimivo, je pa nabor ETF-jev precej omejen.

vvvvvvvvvvvv ::

pingme je izjavil:

vvvvvvvvvvvv je izjavil:

Hvala za odgovor, zgleda se bom omejil le na accumulating ETFje. Sej če dobim pri kerem brokerju tega - https://www.justetf.com/de-en/etf-profi... - bo to vse kar zaenkrat rabim.


Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (VWRA) imaš (med drugim) tudi na Trading 212, kjer lahko kupuješ in prodajaš brez provizije in brez ležarine.
Trading 212 je zame v vseh pogledih boljši kot Degiro, tako da ne vem zakaj je nekaterim toliko žal, da Degiro ni omogočen za SLO.

Create a Trading 212 Invest account using this link www.trading212.com/invite/FMA5kNgF and we both get a free share!



Sm zdej malo brau recenzije po netu pa splošno mnenje je tko-tko, eni govorijo da so super, eni da so shady in novi.

pingme ::

vvvvvvvvvvvv je izjavil:

pingme je izjavil:

vvvvvvvvvvvv je izjavil:

Hvala za odgovor, zgleda se bom omejil le na accumulating ETFje. Sej če dobim pri kerem brokerju tega - https://www.justetf.com/de-en/etf-profi... - bo to vse kar zaenkrat rabim.


Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (VWRA) imaš (med drugim) tudi na Trading 212, kjer lahko kupuješ in prodajaš brez provizije in brez ležarine.
Trading 212 je zame v vseh pogledih boljši kot Degiro, tako da ne vem zakaj je nekaterim toliko žal, da Degiro ni omogočen za SLO.

Create a Trading 212 Invest account using this link www.trading212.com/invite/FMA5kNgF and we both get a free share!


Sm zdej malo brau recenzije po netu pa splošno mnenje je tko-tko, eni govorijo da so super, eni da so shady in novi.


Trading 212 obstaja od leta 2006, tako da novi prav sigurno niso, poleg tega so podvrženi regulatorju in imajo ustrezno zavarovanje (tako kot pač vsi ostali brokerji).

vvvvvvvvvvvv ::

pingme je izjavil:

vvvvvvvvvvvv je izjavil:

pingme je izjavil:

vvvvvvvvvvvv je izjavil:

Hvala za odgovor, zgleda se bom omejil le na accumulating ETFje. Sej če dobim pri kerem brokerju tega - https://www.justetf.com/de-en/etf-profi... - bo to vse kar zaenkrat rabim.


Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (VWRA) imaš (med drugim) tudi na Trading 212, kjer lahko kupuješ in prodajaš brez provizije in brez ležarine.
Trading 212 je zame v vseh pogledih boljši kot Degiro, tako da ne vem zakaj je nekaterim toliko žal, da Degiro ni omogočen za SLO.

Create a Trading 212 Invest account using this link www.trading212.com/invite/FMA5kNgF and we both get a free share!


Sm zdej malo brau recenzije po netu pa splošno mnenje je tko-tko, eni govorijo da so super, eni da so shady in novi.


Trading 212 obstaja od leta 2006, tako da novi prav sigurno niso, poleg tega so podvrženi regulatorju in imajo ustrezno zavarovanje (tako kot pač vsi ostali brokerji).



Zkaj torej niso znani? Vsi vejo za Degiro, Interactive Brokers, o Trading212 pa nism še bral na netu.

Zgodovina sprememb…

SkiFlyer ::

Tudi mene zanima kakšna so kaj vaša mnenja glede Trading 212, ker trenutno v Sloveniji noben drug ponudnik ne deluje boljši.

Sam sem slišal slaba mnenja predvsem glede njihovega CFD računa, katerega tako ali tako ne bi potreboval za trgovanje z ETF, za ta primer pride upoštev njihov IRS račun. O le-tem pa redko zaslediš slaba mnenja.

MooM ::

Glede na to, da Degiro več/še vedno ni na voljo v SLO ter da je Trading 212 malo sumljivega izvora, iščem alternativo tako kot ostali.

Zanimam se glede Interactive Brokers; zaenkrat razmišljam samo o vlaganju v ETF, nakup nekajkrat letno (dolgoročno pasivno varčevanje):
- Kakšni so letni stroški pri IB (koliko je letni fee, fee za nakup ETFs, inactivity fee)? Katere vse stroške moram gledati za trgovanje (nakup) ETF?
- Ali je IB Lite na voljo za nas Slovence?

Kaj pa Charles Schwab, ali je konkurenčen za nakup ETF?

Hvala

kihc ::

Kaj pa OptimTrader, ali kdo to uporablja oz. pozna?
x

krajnc11 ::

Torej če platforma Trading212 ne zaračunava provizij,se splača vložit tudi manjše zneske in imeti donos v primeru nadaljne rasti?

dnsd ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dnsd ()

CoreySteel ::

Mimogrede, ne vem če ste že videli, relativno nov ETF na trgu: Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD), IE00BK5BQT80
Ubistvu sta to IWDA + EMIM združen v en ETF. Razlika je samo malo večji TER kot pri drugih dveh: 0,22% proti 0,20%/0,18%.
Twitter: @CoreySteel_

jakanov ::

Kje najdete davčno številko izdajatelja ETF in njegov naslov za prijavo izplačanih dividend FURS-u?

J.McLane ::

To tudi mene zanima kje dobiti davčno številko, imam dva ETFja, ki nista Acc in eno delniško družbo in ne želim za brezveze prodajat, ampak tale prijava dividend v zneskih nekaj 10 € je pa prav smešna, pa itak ti že tuji davek direkt odbijejo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Gagarin ::

zadost je isin

jakanov ::

Ugotovil sem da ne rabiš napisati davčne številke na eDavkih. Tako kot je rekel Ferdo66, pod identifikacijsko št. napišeš ta ISIN number, pa bo ok. Drugače te bo pa itak poklical furs, da popravi karkoli.

Se pa strinjam. Da je delo izjemno zamudno, sploh preden najdeš podatke o issuerjih ETF.

luka43 ::

Pozdravljeni,

sam sem precej nov v celotni zadevi. Zanima me preko česa se v Sloveniji najlažje da kupiti Vanguardove ali Schvabove sklade?

Se splača iti preko katere od borznih hiš ali bank ali priporočate trgovalne platforme?

Hvala!

barakus ::

Ali boste v teh časih kaj dodatnega vložili v ETF sklade in katere?

GizmoX ::

Tako, kot do sedaj - standardne količine, v standardne ETF-je. Je pa fino, da je sedaj popust.:)
udirač => uni. dipl. inž. rač.

CoreySteel ::

+1
Twitter: @CoreySteel_

JA23 ::

+1

vvvvvvvvvvvv ::

Js sm zadnje mesce gledu za nakup stanovanja pa da bi dau ves keš v njega, ampak sm se danes odloču da bom del tega keša, kako tretjino, dal rajši v ETFje. 30% discount ali več ni malo, če bo sistem deloval za še en bull market bom dobil nazaj več kot dovolj.

bobby ::

Tsxv:Lix
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Lonsarg ::

Sam da ne bo panika ko bo dodatnih 20% padlo :) Treba je slowly začeti kupovat in držat tut potem vsaj leto-dve da nazaj pride.

bobby ::

Lonsarg je izjavil:

Sam da ne bo panika ko bo dodatnih 20% padlo :) Treba je slowly začeti kupovat in držat tut potem vsaj leto-dve da nazaj pride.



So wrong thinking,..
Padec bo 70 posto maximalne vrednosti
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Lonsarg ::

Moja taktika prinese zmago neodvisno od tega koliko pade. Če začneš kupovat pri 20% padcu, še več kupiš pri 45% padcu in greš all in pri 70% padcu si v profitu tudi če ne zraste sploh na prvotno vrednost (ampak itak da enkrat bo).

Če namesto tega raje čakaš do 70% boš sicer res imel večji profit če bo toliko padlo, ali pa 0 profita če ne bo. Skratka tvoja taktika pomeni da si 100% prepričan da bo res padlo 70%, moja taktika pa pomeni da si flegma in imaš raje gotovi a manjši profit.

In ne, veliko jih čaka z denarjem, 70% niti slučajno ni dosegljivo, 50% se mi še nekako zdi realno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

J.McLane ::

bobby je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Sam da ne bo panika ko bo dodatnih 20% padlo :) Treba je slowly začeti kupovat in držat tut potem vsaj leto-dve da nazaj pride.



So wrong thinking,..
Padec bo 70 posto maximalne vrednosti


Prav zanima me kako si ti kaj povezan z borznim trgom? Si brez denarja? Se znaš samo naslajat nad padci? Hočeš samo dokazat da si pred n leti imel prav ko si napovedoval zlom?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

bobby ::

Vse ti dam prav.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

avani ::

Jaz tudi ne kupim hipoteze o 70% padcu. Bom pa dalje investiral kot doslej, malce sem povečal mesečni prispevek. Vidim le dve možnosti:

- padec in hiter odboj nazaj kot 1987. Če bi hotel loviti lokalni minimum padca indeksov, bi se moral iti daytrading, kar pa je blizu spekulirnaju. Česar se pa ne grem.

- velik padec kot 2000 ali 1929. Potem bo minimum dosežen šele čez nekaj časa, ne takoj. Nato bodo indeksi stagniralo in nato zelo počasi nazaj rastli. V tem primeru lahko ob miru dalje kupujem v sedanjih zneskih, brez potrebe po hitenju.

barakus ::

Velikokrat vidim razpored ETF portfelja med delnice in obveznice ampak tukaj in pri evropskih investitorjih velikokrat vidim, da imajo 100% samo stock ETFje, zakaj?

Lonsarg ::

Vsi ti večji znani indexi so stock based (ne samo evropski). Commodity, obveznice itd so niche market pri ETFjih, se v zadnjih letih vedno več pojavljajo, US so predvsem inovativni, zdaj obstajajo celo blockchain ETFji :)

Pri obveznicah ni tak problem izbrati par držav in kupiti, večji problem je razpršiti pri delnicah, kjer moraš za ustrezno razpšenost iti v velike številke, zato so stock based ETFji tako popularni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

CoreySteel ::

Ni to barakus spraševal.

Jaz imam tudi 100% stock ETF-je iz enega razloga, ker sem še "mlad" in me volatilnost ne moti. Obveznice pridejo prav, ko se vedno bolj približuješ upokojitvi.
Twitter: @CoreySteel_

Lonsarg ::

Osebno v teh časih ko se države tako besno zadolžujejo zaradi nizke obrestne mera jaz obveznice smatram kot skoraj enako tvegane kot delnice. So pa manj violatilne to pa ja.
««
12 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752181003 (4222) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172633 (733) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547144390 (9093) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222482 (1223) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513601 (9453) zelenizmaj

Več podobnih tem