» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
7 / 33
»»

vr67 ::

Sem nov tukaj. Na temle forumu sem prvič slišal za ETF, tako da še raziskujem in zbiram informacije.
Sedaj vlagam v slovenske vzajemne sklade, tile ETF-ji pa se mi zaradi nizkih stroškov in enostavnosti zdijo dobri.
Zaenkrat nisem zasledil, kako je s stroški potem, ko prideš do konca varčevanja in bi si počasi izplačeval rento (vsakih nekaj mesecev odprodal nekaj sredstev). Ideja je, da parkiraš naložbo v nek obvezniški sklad (ali nekaj, kar je bolj stabilnega), ker ne bi rad, da je ravno na začetku moje penzije hud padec sklada.
Ali pri ETF obstaja kakšen krovni sklad, kot pri vzajemcih? Tako, da prenosi v okviru istega krovnega sklada niso obdavčeni.
Ker je sicer treba prodati delniški ETF (in plačati davek), kupiti obvezniški sklad (provizija), potem pa pri postopnih prodajah obvezniških kuponov plačevati davek na dobiček po višji stopnji (ker prodajam papir, ki sem ga kupil samo nekaj let nazaj).

Lonsarg ::

ETF je v res ozadju sklad ampak kotira kot delnica in ga torej "kupiš/prodaš", ni zadaj neke pogodbe med tabo in vzdrževalcem sklada, ne moreš spreminjati kaj vsebuje ta "delnica" ETF-ja (ravno ta stroga pravila kaj in koliko je vključeno v ETF sklad so poleg nizkih provizij tisti selling point). Kakršenkoli "krovni" sklad torej po definiciji ne more biti ETF ampak je lahko samo navadni aktivni sklad.

Drugače po trenutno SLO zakonodaji po 20 letih prodaš brez davka. Če torej premakneš pred upokojitvijo v druge ETF (npr. iz delniških v obvezniške), in si kmalu zatem začneš izplačevati, plačaš davek zgolj na to koliko je narasla vrednosti od takrat ko si premaknil. Provizijo za prodajo in nakup pa si pri dovolj visokih zneskih (govorimo vsaj nekaj kEUR na transakcijo) komot zbiješ na 0.25%, odvisno od posrednika, skratka dokaj malo te košta tak premik portfolija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

PreviousUser ::

Kako pa se izpolni davčna napoved, če imaš v lasti ETF? Je zakomplicirano?

CoreySteel ::

Ni komplicirano. Normalno izpolniš Doh-KDVP.
Twitter: @CoreySteel_

vr67 ::

Lonsarg je izjavil:


Drugače po trenutno SLO zakonodaji po 20 letih prodaš brez davka. Če torej premakneš pred upokojitvijo v druge ETF (npr. iz delniških v obvezniške), in si kmalu zatem začneš izplačevati, plačaš davek zgolj na to koliko je narasla vrednosti od takrat ko si premaknil. Provizijo za prodajo in nakup pa si pri dovolj visokih zneskih (govorimo vsaj nekaj kEUR na transakcijo) komot zbiješ na 0.25%, odvisno od posrednika, skratka dokaj malo te košta tak premik portfolija.


Ne bo 20 let, ampak slabih 15, ko bi začel črpati. Oziroma še manj, ker bi probal prenesti v obvezniški sklad že prej, ko je delniški sklad še dovolj visok (če bom uspel uganiti ;-) ). Sedaj moram primerjati izgube zaradi tega prenosa proti izgubam zaradi višjih stroškov slovenskih VS. V forumu sem na parih mestih videl, da so slovenski stroški kumulativno (v celotni dobi varčevanja) hudo visoki, ampak bi to raje bolj natančno preveril.

Lonsarg ::

Mislim da bo razlika še vedno precej konkretna. Po 15 letih plačaš pač tistih 5% na dobiček:
https://data.si/blog/2014/02/06/prvic-l...

V aktivnih skladih pa sem videl cel procent in celo več glavnice letno. ETFji imajo te zadeve 0.1 do 0.3 odvisno od trga.

J.McLane ::

Problem upravljaskih provizij je da so obešene na celoten vložek, davek je pa še vedno samo od dobička.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

PreviousUser ::

CoreySteel je izjavil:

Ni komplicirano. Normalno izpolniš Doh-KDVP.


To potem samo vpišeš vrednost ob nakupu in morebitni prodaji?

vr67 ::

PreviousUser je izjavil:


To potem samo vpišeš vrednost ob nakupu in morebitni prodaji?


Izpolniš za preteklo leto, če si kaj prodal. Vpišeš nakupe (tisto, kar si prodal) in prodaje.

Jaz sem lani prvič prodal in ravno te dni se ukvarjam z oddajanjem napovedi. V bistvu čakam upravljalce, da bodo poslali kontrolne podatke na FURS, tako da so potem v edavkih podatki deloma že vnešeni (jaz naj bi jih samo preveril). Ampak se bojim, da bom moral podatke popraviti; in sicer transakcijo za prodajo bom moral razbiti na kose - za vsak nakup svojo prodajo (za isto število enot). To pa zato, da se bo potem upošteval različen davek, glede na leta držanja (5, 10, 15, 20 let). Ali mi lahko tisti, ki ste to že oddajali, to potrdite? Ali pa pustim eno vrstico za prodajo in bo potem FURS sam to razbil?

Ker pa je bilo veliko nakupov, bom moral veliko vnašati. Vprašanje: ali obstaja kaka aplikacija, ki execl pretvori v xml, ki ga potem uvozim v edavke?

GizmoX ::

vr67 je izjavil:

V bistvu čakam upravljalce, da bodo poslali kontrolne podatke na FURS, tako da so potem v edavkih podatki deloma že vnešeni (jaz naj bi jih samo preveril). Ampak se bojim, da bom moral podatke popraviti; in sicer transakcijo za prodajo bom moral razbiti na kose - za vsak nakup svojo prodajo (za isto število enot). To pa zato, da se bo potem upošteval različen davek, glede na leta držanja (5, 10, 15, 20 let). Ali mi lahko tisti, ki ste to že oddajali, to potrdite? Ali pa pustim eno vrstico za prodajo in bo potem FURS sam to razbil?
Ko sem jaz pred leti prodajal NLB sklade, me je na edavkih že čakal pravilno izpolnjen popisni list. Iz Degira me ni čakalo nič (in sem moral vse sam vnesti).
Če pri tebi ne bo pravilno izpolnjeno, boš moral vnesti razbito po transakcijah - da se ve za vsako prodajo, s katerim datumom je bil nakup opravljen ter po kakšni ceni - edino tako se lahko izračuna razlika/dobiček ter seveda davek.

Pri kateri BPH si pa to kupoval/prodajal?
udirač => uni. dipl. inž. rač.

SmeskoSnezak ::

Ce bi zelel kdo svoje sklade imeti drugje, kako to urediti? Recimo, da Generali sedaj upravljajo z njimi. Baje da obstajajo moznosti, ki so bolj profesionalno usmerjene za upravljanje s skladi, z manj stroski. Lahko tudi na Zasebno, da se posreduje to naprej osebi.
@ Pusti soncu v srce... @

vr67 ::

GizmoX je izjavil:

vr67 je izjavil:

V bistvu čakam upravljalce, da bodo poslali kontrolne podatke na FURS, tako da so potem v edavkih podatki deloma že vnešeni (jaz naj bi jih samo preveril). Ampak se bojim, da bom moral podatke popraviti; in sicer transakcijo za prodajo bom moral razbiti na kose - za vsak nakup svojo prodajo (za isto število enot). To pa zato, da se bo potem upošteval različen davek, glede na leta držanja (5, 10, 15, 20 let). Ali mi lahko tisti, ki ste to že oddajali, to potrdite? Ali pa pustim eno vrstico za prodajo in bo potem FURS sam to razbil?
Ko sem jaz pred leti prodajal NLB sklade, me je na edavkih že čakal pravilno izpolnjen popisni list. Iz Degira me ni čakalo nič (in sem moral vse sam vnesti).
Če pri tebi ne bo pravilno izpolnjeno, boš moral vnesti razbito po transakcijah - da se ve za vsako prodajo, s katerim datumom je bil nakup opravljen ter po kakšni ceni - edino tako se lahko izračuna razlika/dobiček ter seveda davek.

Pri kateri BPH si pa to kupoval/prodajal?


Pri različnih: Primorski skladi, Reiffeisen (to so si podajale različne hiše, nazadnje NKBM). S slednjo imam težave: najprej so poslali nepopolne podatke, potem so to zbrisali, sedaj pa ni še ničesar. Ostali upravljalci so že poslali. Smotano je, ker je veliko zapisov in je vnašanje peš zelo nerodno in počasno ter velika možnost napak.

J.McLane ::

Eno čisto N00b vprašanje, kako že gre tisto, če imaš več nakupov in potem več posameznih prodaj. Ali za ugotavljanje dobička za davčno prodajaš najprej tiste, ki si prve kupil?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

vr67 ::

J.McLane je izjavil:

Eno čisto N00b vprašanje, kako že gre tisto, če imaš več nakupov in potem več posameznih prodaj. Ali za ugotavljanje dobička za davčno prodajaš najprej tiste, ki si prve kupil?


Tako je. FIFO - first in, first out

J.McLane ::

Morda bi bilo potem zaradi preprostosti bolje prodajati količino enot kot si jih kupoval, ker sicer nastane cel mess če postopno prodajaš za nek fiksen znesek. Ali pa raje kar vse naenkrat prodaš in vse naenkrat daš v nekaj iz česar potem počasi črpaš dodatek k penziji.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

vr67 ::

J.McLane je izjavil:

Morda bi bilo potem zaradi preprostosti bolje prodajati količino enot kot si jih kupoval, ker sicer nastane cel mess če postopno prodajaš za nek fiksen znesek. Ali pa raje kar vse naenkrat prodaš in vse naenkrat daš v nekaj iz česar potem počasi črpaš dodatek k penziji.


Ja, to pa tudi mene zanima, kako moraš v tem primeru vložiti napoved. A moraš v napovedi sam razbiti nakupne in prodajne transakcije na ustrezne sorazmerne deleže, ali pa to naredi davčna? A kdo že ima izkušnje?

PreviousUser ::

A kdo ve, ali je možno, da recimo točk ETF sklada ne bi mogel prodati ob koncu varčevanja, ker jih nihče ne bi hotel kupiti, torej da bi bila likvidnost tako slaba?

Lonsarg ::

Neke varovalke gotovo obstajajo, morda kak statut da se ETF sklad razpusti in vsak dobi dejanske delnice glede na točke ali kaj podobnega. Bi se čudil če ne bi nič takega obstajalo, verjetno je to odvisno od lokalne zakonodaja od skrbnika ETFja.

PreviousUser ::

Lonsarg je izjavil:

Neke varovalke gotovo obstajajo, morda kak statut da se ETF sklad razpusti in vsak dobi dejanske delnice glede na točke ali kaj podobnega. Bi se čudil če ne bi nič takega obstajalo, verjetno je to odvisno od lokalne zakonodaja od skrbnika ETFja.


Verjetno je kaj takega, ampak še nikjer nisem nič zasledil.

Gledam zdaj... Za registracijo na irski Degiro potrebuješ potni list, za nemškega pa osebno... Torej če imaš osebno, ti ostane samo nemški očitno.

gdjv ::

PreviousUser je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Neke varovalke gotovo obstajajo, morda kak statut da se ETF sklad razpusti in vsak dobi dejanske delnice glede na točke ali kaj podobnega. Bi se čudil če ne bi nič takega obstajalo, verjetno je to odvisno od lokalne zakonodaja od skrbnika ETFja.


Verjetno je kaj takega, ampak še nikjer nisem nič zasledil.

Gledam zdaj... Za registracijo na irski Degiro potrebuješ potni list, za nemškega pa osebno... Torej če imaš osebno, ti ostane samo nemški očitno.


Sam sem sem pred cca. 2. mesecama preko Irskega identificiral z osebno izkaznico. Saj mislim da lahko označiš kateri ID naložiš.

clarity99 ::

btw - na hitro sem spisal en program, ki naredi XML za FURS za prijavo dividend iz Degiro CSVja in ETFmatic reportov. Ce ima kdo veliko za prekucat, mu lahk kej pomagam... :)

koli99 ::

Ja super bi blo če sharas programčič...

clarity99 ::

bom dal na github, sam mal popucam...

Steinkauz ::

Kak predlog v kir sklad investirat 10000eur + 500 eur mesečno?
Ali več skladov.
Teh 10000eur nebi vzel ven vsaj 5 let, 500 bi pa vedno vplačeval.

Kolker berem najbolje vlagat v sklade, ki izplačujejo dividende.
A to sploh obstaja pr nas?

Iščem neki stabilnega.
https://www.vzajemci.com/vzajemni-sklad...
tole mogoče?

gtx970op ::

Jaz nebi nikoli vlagal v sklade ki se aktivno upravljajo

barakus ::

Zakaj ne?

CoreySteel ::

Zaradi menedžerskih stroškov, kjer zmečeš dobesedno na tisoče in tisoče evrov stran za provizije.

Če vložiš 10.000€ + 500€ mesečno v nek tak sklad s takimi stroški, kot jih je zalepil Steinkauz in imaš recimo 6% donos, boš po 10-ih letih imel 86.112€.
Če primerjaš z nekim pasivnim skladom, recimo eden najpopularnejših iShares Core MSCI World z 0,20% stroškov, z enakim donosom, imaš po 10-ih letih 97.918€.
Pa sploh nisem upošteval vstopnih stroškov, ko že na 10k€ plačaš 250€, pa potem za vsakih 500€ še 7,5€ lol (cca dodatnih 1.600€ na koncu manj).
Twitter: @CoreySteel_

CoreySteel ::

Pa da ne bo kdo mislil, da se aktivno upravljani skladi kaj bolje obnesejo. Ravno nasprotno. Sem ravno danes na tole naletel:
https://www.cnbc.com/2019/03/15/active-...
Twitter: @CoreySteel_

barakus ::

Zakaj pa slovenski finančni svetovalci tako forsirajo aktivno upravljane sklade? Se njim ne da spremljat trge in premikat naložbe? Dobijo provizijo?

avani ::

Ja, aktivni skladi so višje provizije in več delovnih mest za njih. Noben sklad ni na daljši rok boljši od pasivnega investiranja. O tem je bila pred kratkim luzkana epizoda na npr z Warrenom Buffetom in miljonom dolarjev https://www.npr.org/sections/money/2019...

urosz ::

Prebral celotno temo in razmišljam da bi šel v ETF. V začetku bi vložil neko vsoto nato pa vak mesec še nekaj zraven, toliko kot ne bom pogrešal. Na to gledam delno kot varčevanje delno kot pametno naložbo, da mi denar ne gnije na banki. Rezerva za vsaj 6 mesecev pa je na banki.

Imam N26, šel bi na Degiro DE, razporedil bi v 2-3 različne ETF. Vzamem tiste ki so brezplačni, pasivni in dividene reinvestirajo, tako da ne rabim na FURS nič poročat dokler nič ne prodam. Takrat bo sicer mess z obrazcem ker bom imel npr. 100 nakupov in 1 prodajo, ampak nekak bom že :)

Vprašanje:
Zanima me kako je z ETF ki dividende reinvestirajo - ali potem to vidiš kot povečan vložek? Oz. kaj dejansko se zgodi ob reinvestiranju dividend?

Sem še kaj ključnega pozabil?

Lonsarg ::

Če je ETF Acc in torej reinvestira potem se mu zgolj dvigne vrednosti posamezne točke ETFja. Ko gledaš graf vrednosti takega ETFja gre torej hitreje gor oziroma manj dol kot če gledaš graf navadnega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

fiction ::

urosz je izjavil:

Prebral celotno temo in razmišljam da bi šel v ETF. V začetku bi vložil neko vsoto nato pa vak mesec še nekaj zraven, toliko kot ne bom pogrešal. Na to gledam delno kot varčevanje delno kot pametno naložbo, da mi denar ne gnije na banki. Rezerva za vsaj 6 mesecev pa je na banki.

Imam N26, šel bi na Degiro DE, razporedil bi v 2-3 različne ETF. Vzamem tiste ki so brezplačni, pasivni in dividene reinvestirajo, tako da ne rabim na FURS nič poročat dokler nič ne prodam. Takrat bo sicer mess z obrazcem ker bom imel npr. 100 nakupov in 1 prodajo, ampak nekak bom že :)

Vprašanje:
Zanima me kako je z ETF ki dividende reinvestirajo - ali potem to vidiš kot povečan vložek? Oz. kaj dejansko se zgodi ob reinvestiranju dividend?

Sem še kaj ključnega pozabil?
Mogoče je samo "confirmation bias", ker jaz počnem podobno, ampak meni se zdi kar v redu strategija.

Nisem sicer preveč spremljal, ker če to dnevno gledaš, je večja verjetnost, da boš ob kakšnem nihaju na dol prodal, ampak mislim, da nikoli nisem dobil več "delnic" pri "accumulating shares", ampak je pač samo točka več vredna zaradi dividend.

Mene tudi malo skrbi, kako bo ob prodaji, ampak se tolažim s tem, da bom za tistih 10k+, ki jih bom dobil več kot pri aktivno upravljanem slovenskem skladu, ki ti poskrbi za FURS, enostavno najel nekega davčnega svetovalca. Oz. itak bom takrat najbrž v penziji in se bom, ne vem, en dan ukvarjal z izpolnjevanjem obrazcov ali pisanjem Degiro report XML parserja :)

Upam pa da ne bodo sprejeli do takrat kakšne neumnosti ala 30 % obdavčitev ali pa vključitev dohodkov iz kapitala v dohodnino.

Je pa tako, da ne mislim prodati vsega na enkrat, ampak črpati po 4% letno kot dodatek k pokojnini. Na ta način ti (vsaj v teoriji) glavnica ostane nedotaknjena in bodo nekoč še otroci meli kaj od tega.

Mato989 ::

Kolikor razumem(ravno se ukvarjam z raziskovanjem tega) so torej pasivni ETFji samo več vredni ker reinvestirajo dividende kar v sam ETF vrednost... ampak če pa dobiš izplačane dividende pa plačaš davek jasno, ampak potem imaš tudi več nakupov oz. več postavk za prikazovat kar je več dela oz slabše "za mene"...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: madviper ()

Lonsarg ::

Ravno zato je prva stvar ko iščem ETFje filter na Acc(accumulating), to jih okoli polovico na trgu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

CoreySteel ::

Mato989 je izjavil:

Kolikor razumem(ravno se ukvarjam z raziskovanjem tega) so torej pasivni ETFji samo več vredni ker reinvestirajo dividende kar v sam ETF vrednost... ampak če pa dobiš izplačane dividende pa plačaš davek jasno, ampak potem imaš tudi več nakupov oz. več postavk za prikazovat kar je več dela oz slabše "za mene"...

Mimogrede, oboji so "pasivni ETF-ji", razlikujejo se samo, ali delijo ali akumulirajo dividende. Pasivni so zato, ker sledijo indeksom, nima veze z dividendami.
Twitter: @CoreySteel_

barakus ::

Sem šel še malo raziskovati razlike med vzajemnimi skladi in ETF.

Popravite me če sem motim, našel sem še dve razliki v primerjavi z vzajemnimi skladi - v korist vzajemcev.

Pri določenih vzajemnih skladih... npr. Alta imaš krovni sklad in podsklade. In med podskladi lahko prehajaš brez da bi se to štelo kot nakup prodaja, ne vem če zaračunajo kakšne stroške (nisem še tako daleč). Iz tega vidika je tu prednost napram ETF, ker se izogneš plačilu davka na prodajo. Vprašanje pa je, če je njihova ponudba skladov dovolj pestra za potrebe posameznika predvsem pa ali je teh opravljenih prerazporeditev toliko, da opravičijo strošek upravljanja 2% na letni ravni.

Druga prednost napram ETF je verjetno ponovno obdavčitev na kapital, mislim da za sklade pada davek dobiček ob prodaji za 5% na 5 let. Ali se motim?

Se pravi če si pri vzajemnih skladih not na dolgi rok se lahko teoretično izogneš davkom na kapitalski dobiček. Ne znam pa narediti izračuna oz. ocene, ki bi mi povedala, kdaj je katera oblika bolj primerna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: barakus ()

Utk ::

Poglej si donose altinih skladov zadnjih nekaj let, ki so bila v bistvu dobra leta, pa potem primerjaj s temi etf skladi. In se poskusi ne zjokat. Kaj bo šele v krizi.
S prehodi med skladi boš pa tudi težko kaj dost naredu. Če so vsi zanič.

J.McLane ::

Tudi za ETF (in delnice, če ne celo tudi za izvedene finančne instrumente) velja da je vsakih 5 let 5% manj davka.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

CoreySteel ::

barakus je izjavil:

Sem šel še malo raziskovati razlike med vzajemnimi skladi in ETF.

Popravite me če sem motim, našel sem še dve razliki v primerjavi z vzajemnimi skladi - v korist vzajemcev.

Pri določenih vzajemnih skladih... npr. Alta imaš krovni sklad in podsklade. In med podskladi lahko prehajaš brez da bi se to štelo kot nakup prodaja, ne vem če zaračunajo kakšne stroške (nisem še tako daleč). Iz tega vidika je tu prednost napram ETF, ker se izogneš plačilu davka na prodajo. Vprašanje pa je, če je njihova ponudba skladov dovolj pestra za potrebe posameznika predvsem pa ali je teh opravljenih prerazporeditev toliko, da opravičijo strošek upravljanja 2% na letni ravni.

Druga prednost napram ETF je verjetno ponovno obdavčitev na kapital, mislim da za sklade pada davek dobiček ob prodaji za 5% na 5 let. Ali se motim?

Se pravi če si pri vzajemnih skladih not na dolgi rok se lahko teoretično izogneš davkom na kapitalski dobiček. Ne znam pa narediti izračuna oz. ocene, ki bi mi povedala, kdaj je katera oblika bolj primerna.


1. Res je, lahko se prestavljaš. Edino prednost mogoče vidim v tem, da greš tik pred upokojitvijo v kake obvezniške sklade (če je tak prehod sploh mogoč). Druge koristi ne vidim. Fora ETF-jev je, da so pasivni in smo pasivni lahko tudi vlagatelji. Več točk odločitev, kot daš nekemu povprečnemu uporabniku, večja je možnost "napake". Če misliš, da boš premagal trg s premikanji po vzajemnih skladih, te čaka kruta realnost :) Če je kdo tega sposoben, potem je bolje, da se igra z delnicami, ne pa z v.skladi. Da ne omenim, da moraš že v štartu premagat več kot 2% donosa napram ETF-ji. Ne vem če si predstavljaš, kako ogromna cifra je to na dolgi rok.

Tako da kot rečeno, ne vidim koristi razen za zmanjšanje tveganja in volatilnosti, preden se odločiš denar skeširat. Pri ETF-jih v teoriji to počneš tako, da starejši kot si, večji delež obvezniških ETF-jev imaš v svojem portfoliu (začneš pa z 0% ;))

2. Enako velja za ETF-je (vsaj zaenkrat).
Twitter: @CoreySteel_

Mato989 ::

obvezniški ETF? To misliš da je kot da bi posodil denar državam?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: bfranklin ()

vr67 ::

V katere ETF, ki akumulirajo dividende, se tukaj najbolj pogosto vplačuje? A kdo tudi v obvezniške, ali samo delniške?

CoreySteel ::

Mato989 je izjavil:

obvezniški ETF? To misliš da je kot da bi posodil denar državam?

Obveznice so tudi podjetniške, ne samo državne:
http://www.financnislovar.com/definicij...

Spisek obvezniških ETF-jev:
https://www.justetf.com/uk/find-etf.htm...

vr67 je izjavil:

V katere ETF, ki akumulirajo dividende, se tukaj najbolj pogosto vplačuje? A kdo tudi v obvezniške, ali samo delniške?

Vsaj lahko bi se malo delal, da si vsaj malo preletel nitko :)
Twitter: @CoreySteel_

Zgodovina sprememb…

vr67 ::

CoreySteel je izjavil:


Vsaj lahko bi se malo delal, da si vsaj malo preletel nitko :)


Sem se enkrat že prebil čez, ampak si nisem izpisoval konkretnih imen, ker me takrat to še ni zanimalo. No, bom pa sam pogledal, kaj je...

CoreySteel ::

No vidiš, tako se to dela! :D
Najbolj popularni verjetno MSCI World, MSCI Emerging Markets, S&P500, EURO Stox, ...
Fizični in accumulating, vsi z domovanjem na Irskem, vsi recimo z Amsterdamske borze.
Twitter: @CoreySteel_

ferdov ::

Drugače pa, tako v linku , ki je bil dan zgoraj, je v pogovorni oddaji razložena stava, ki jo je 2006 ponudil Warren Buffett in 2007 sprejel Protégé Partners - milijon dolarjev dobi tisti, ki bi bolje upravljal sklade v 10 let, da bo imel donos višji kot njegova naložba v najbolj dolgočasen (tako je rekel) pasiven ETF možno. 2007 je bila stava sprejeta. Edino obodbje, ko je bil aktivni upravljalec boljši od indexa je bilo obdobje krize (2007). Stavo je z lahkoto dobil Buffett.

S&P 500 index fund 7.1% letno
Protégé Partners 2.2% letno

CoreySteel ::

Nov zanimiv MSCI World ETF s samo 0,12% TER.

SPDR MSCI World UCITS ETF
IE00BFY0GT14
https://www.justetf.com/uk/etf-profile....
Twitter: @CoreySteel_

Bellzmet ::

Katere ponudnike/platforme/borzne hiše uporabljate za vlaganje ETF?

CoreySteel ::

Večina uporablja Degiro, ker je najcenejši. Drugače pa pride v upoštev še Interactive Brokers, LYNX, Saxo Bank,...
Twitter: @CoreySteel_

Lonsarg ::

Saxo Bank ima inactivity fee in celo letni custody fee, IB je tudi mišljen za redne traderje zaradi unactivity feejev in kompleksne platforme.

Tako ostaneta za bolj občasno dolgoročno ETF focused trgovanje dva meni znana favorita:
Degiro:
- najcenejši (plus ima tudi zastonjske ETFje)
- no minimum deposit
- ne podpira SLO IBAN (in glede na zgornji komentarje moraš celo naslov prebivališča pofejkat začasno)
Lynx:
- drugi najcenejši (pri 1000EUR+ transakcijah ne bo nič dražji kot Degiro)
- minimum deposit 3000EUR
- mesečni fee 5EUR če pade vrednosti portfolija pod 2500EUR (tudi če imaš zgolj denar gor na računu brez da je kam vložen je dovolj)
- podpira SLO IBAN
- reg ogromen nabor ETFjev
- če se ti v prihodnosti zahoče podpira res vso eksotiko ki se jo izmisliš (delnice, Forex, Opcije, leverage,..), gre namreč za posrednika od IB in dobi od tam široko podporo
- v teoriji malo večja pravna zaščita denarja kot Degiro pri večjih vsotah
- so kar resna firma, ob odprtju dobiš začasno zastonj osebnega bančnika in take fore
««
7 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752179245 (2464) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172538 (638) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143420 (8123) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222403 (1144) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513358 (9210) zelenizmaj

Več podobnih tem