» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
2 / 33
»»

Tilen ::

Tudi to drži. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Smrekar1 ::

gtx970op je izjavil:

Meni se zdi to ogromno, pa niti ne to da te 5% vstopnih skasirajo, ampak potem da morejo skladi v povprečju rasti za več kot 2,5% vsako leto, če ne si v minusu.


Lanski donos Triglav skladov:

- varni paket: 2,93%
- srednji paket: 13,4%
- drzni paket: 23,9%

Do minusa je še daleč.

zavajon ::

Telbanc je izjavil:

Da se zaslužit tud na druge načine, z tečajnimi razlikami ali nepremičninami.


He he, najbrž res, ampak s tem se da tudi izgubiti, če stvari ne obvladaš.
Poznam nekaj ljudi, ki so se šli forex, a na koncu ni nihče zaslužil.
Poznam tudi nekaj takih, ki so kupili stanovanje tam okrog 2007.

Telbanc je izjavil:

Vzajemci niso edina možnost. Poleg tega delnice oziroma obveznice tud niso več tisto kar so bile.


Niso edina možnost, a za nekoga, ki ne zna ali se mu ne da ukvarjati se s finančnimi trgi, je to dokaj priročna možnost.
Za delnice in obveznice je splošno značilno, da niso več to, kar so bile in da jutri ne bodo več to, kar so danes. Zato pa je potrebno kar precej znanja, da se uspešno žonglira z vrednostnimi papirji

Telbanc je izjavil:

Zanimivo bi bilo edet, kake plače potegnejo upravljalci teh skladov...


Za vlagatelje to ni relevantno. Ampak le to, kako se gibajo tečaji skaldov.

zavajon ::

gtx970op je izjavil:

Meni se zdi to ogromno, pa niti ne to da te 5% vstopnih skasirajo, ampak potem da morejo skladi v povprečju rasti za več kot 2,5% vsako leto, če ne si v minusu.


Če misliš s temi 2.5% letno provizijo, to ne drži. Ta provizija je že vračunana v tečaj sklada.

zebra2 ::

zavajon je izjavil:

gtx970op je izjavil:

Meni se zdi to ogromno, pa niti ne to da te 5% vstopnih skasirajo, ampak potem da morejo skladi v povprečju rasti za več kot 2,5% vsako leto, če ne si v minusu.


Če misliš s temi 2.5% letno provizijo, to ne drži. Ta provizija je že vračunana v tečaj sklada.


Seveda, ampak taki proviziji se lahko izogneš. Izpostavljenost svetovnim trgom s kvalitetnim ETFom dobiš za letno provizijo 0,2% in s primernim brokerjem tudi z zanemarljivimi ostalimi stroški. Dolgoročno je praktično nemogoče s kakršnimkoli upravljanjem preseči donos povprečja svetovnih trgov za 2,3%+ letno - v 30 letih obrestnega obrestovanja je to 71%!

Mr_Globus ::

zebra2 je izjavil:

maco-maco je izjavil:


ETF pa s 50€ mesečno nekako izpadejo.


Nizkocenovna borzna hiša Degiro omogoča nakup ETF-ov 1x na mesec brez provizije. Alternativa je evropska podružnica največjega ameriškega brokerja Interactive Brokers, LYNX, ki računa 0,09% na transakcijo, minimalno 6€. Slovenske borzne hiše imajo tudi do 10x višje provizije, računajo še ležarino, stroške vodenja računa, procesiranje dividend......

Sam sem kupil tale ETF, ki sledi indeksu razvitih trgov MSCI World in ima letno upravljalsko provizijo 0,2%. Ne izplačuje dividend (jih reinvestira), tako da ne plačuješ sproti davka na dividende. Trenutna vrednost sklada je ~9 milijard €, upravljalec je BlackRock. Manjši delež še v ETF trgov v razvoju. Seveda je smiselno vlagati dolgoročno (5-10+ let).

Močno odsvetujem vse slovenske sklade, vsi imajo namreč letno upravljalsko provizijo 2%+. Že samo s tem v 20 letih izgubiš (oz daš upravljalcu) 44%, v 30 letih pa kar 73% investicije v primerjavi z zgornjim ETFom (grafični prikaz), da ne govorim o vstopnih in izstopnih stroških, stroških vodenja ipd.

Za več informacij priporočam skupnost https://www.reddit.com/r/eupersonalfina...


Degiro sicer ima 1 brezplacen nakup na mesec, ampak samo ce kupis za vec kot 1000€. Drugace je pa 2€+drobiz za transakcijo

estons ::

A Degiro dovoli international customers? Oz. vsaj iz EU? Nazadnje ko sem gledal se mi zdi, da se ni dalo registrirat, če si iz SLO.

Mr_Globus ::

Seveda omogoca, npr sam imam Ireland account ker nerezidenti niso obdavceni

estons ::

Ok, bom pogledal, hvala.

zebra2 ::

Mr_Globus je izjavil:



Degiro sicer ima 1 brezplacen nakup na mesec, ampak samo ce kupis za vec kot 1000EUR. Drugace je pa 2EUR+drobiz za transakcijo


Prvi nakup v mesecu je brezplačen, ne glede na velikost, vsak naslednji v mesecu pa je brezplačen, če je nad 1000EUR.

"Every calendar month, the first trade executed in an ETF of the "Free ETF Selection" is free of charge regardless of size and direction"

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

Mr_Globus ::

Ooo lepo :) se oproscam, sem bil sprva na italjanskem in tam je drugace.

luka36 ::

Pozdravljeni,

jaz bi pa rad vložil še v kakšen index sklad, najraje v S&P 500 (npr. Vanguard 500 ali pa Schwab S&P 500), ampak kolikor gledam spletne strani so tile samo za USA vlagatelje. Vidim, da ste nekateri tu kar poznavalci... zanima me, kako je konkretno iz Slovenije mogoče v tak sklad vložiti, ter seveda kakšne so potem obveznosti, davki ob izhodu, itd.?

Hvala!

bobby ::

Kaj imaš pa sedaj?
Se pa bojim, da je S&P na vrhu bika,...
Drugače pa Alta ima VOO v svoji ponudbi, nakažeš € Alti, potem pa jim pošlješ zahtevek, da bi kupil toliko in toliko lotov VOO in potem oni sprovedejo. srošek, kaj pa vem zdele na oko, 60€, če kupuješ nekje za 15k eur robe. to je to. potem pa ko prodaš, in ČE imaš dobiček (še enkrat, S&P je po moje blizu vrha) VOO sledi S&P, plačaš 25% dobička državi in to ti je to. pa seveda vodenje računa nekje okoli 40€ na leto pa nekaj pri pordaji, spet odvisno koliko eur gre. to je to.

ostali bodo pa povedali, če sem slučajno še kaj pozabil.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

zebra2 ::

luka36 je izjavil:

Pozdravljeni,

jaz bi pa rad vložil še v kakšen index sklad, najraje v S&P 500 (npr. Vanguard 500 ali pa Schwab S&P 500), ampak kolikor gledam spletne strani so tile samo za USA vlagatelje. Vidim, da ste nekateri tu kar poznavalci... zanima me, kako je konkretno iz Slovenije mogoče v tak sklad vložiti, ter seveda kakšne so potem obveznosti, davki ob izhodu, itd.?

Hvala!


Za S&P500 je za slovensko davčno ureditev najbolje kupiti ETF IE00B5BMR087. Letni stroški so 0,07% in sklad reinvestira dividende, tako se izogneš plačilu davka na dividende in birokraciji vsako četrtletje. Pri brokerju degiro.ie lahko ta ETF kupiš/prodaš za 2EUR + 0,02%, stroškov vodenja računa in ležarine ni.

Sam sicer ne vidim smisla, da bi vlagal samo v ZDA, ko lahko s primerljivimi stroški kupiš globalen sklad.

bobby je izjavil:


Se pa bojim, da je S&P na vrhu bika,...


http://awealthofcommonsense.com/2014/02...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

bobby ::

zebra2 je izjavil:

luka36 je izjavil:

Pozdravljeni,

jaz bi pa rad vložil še v kakšen index sklad, najraje v S&P 500 (npr. Vanguard 500 ali pa Schwab S&P 500), ampak kolikor gledam spletne strani so tile samo za USA vlagatelje. Vidim, da ste nekateri tu kar poznavalci... zanima me, kako je konkretno iz Slovenije mogoče v tak sklad vložiti, ter seveda kakšne so potem obveznosti, davki ob izhodu, itd.?

Hvala!


Za S&P500 je za slovensko davčno ureditev najbolje kupiti ETF IE00B5BMR087. Letni stroški so 0,07% in sklad reinvestira dividende, tako se izogneš plačilu davka na dividende in birokraciji vsako četrtletje. Pri brokerju degiro.ie lahko ta ETF kupiš/prodaš za 2EUR + 0,02%, stroškov vodenja računa in ležarine ni.

Sam sicer ne vidim smisla, da bi vlagal samo v ZDA, ko lahko s primerljivimi stroški kupiš globalen sklad.

bobby je izjavil:


Se pa bojim, da je S&P na vrhu bika,...


http://awealthofcommonsense.com/2014/02...





http://awealthofcommonsense.com/2014/02...

Tale link pa bolj slabo pomaga. Zakaj? Če sem prav zastopil, Bob je samo 4x vložil in še to nekje na vrhu in nikoli ni ničesar prodal.
Po mojih izračunih mi nekaj manjka:

Vrednosti so v USD
leto /vložek /vrednost S&P /količina kupljenih lotov (vložek/vrednost S&P 500)
1972 /6000 /642 /9,35
1987 /46000 /680 /67,65
1999 /68000 /1854 /36,68
2007 /64000 /1800 /35,56

vseh lotov kupljenih do 2017
149,23

Vrednost S&P 500 danes
2366

Vrednost vseh lotov danes:
353.068,39

In ČETUDI upoštevam dividende, ki bi jih lahko porinil v izračun, bi znesek prišel večji ampak potem pa porinem notri še INFLACIJO in je teh 353000$ popolnoma realih današni vrednosti. kar pomeni, da je oseba vložila notri 184000, ven pa dobil REALNIH 353000$ (gledano na današnjo vrednost) ali nerealnih 1,1Mio gledano vrednost v letu 1972!

in oseba v 45letih je KOMAJ podvojila vsoto kar je pa zelo slabo.

ČE bi dal vse te zneske na banko in samo vezat jih z 2% obresti letno, bi imel 2017 273000$

Lepo prosim, da če sem se v zgornjem izračunu kje zmotil, naj se me popravi.


/ dodan kot ločitvenica
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

zebra2 ::

bobby je izjavil:


Tale link pa bolj slabo pomaga. Zakaj? Če sem prav zastopil, Bob je samo 4x vložil in še to nekje na vrhu in nikoli ni ničesar prodal.
Po mojih izračunih mi nekaj manjka


Ravno to je poanta članka, prikaže uspeh dolgoročne investicije, tudi če si vlagal SAMO na vrhu preteklih 4 "balonov". Skupno je Bob vložil $184.000 in reinvestiral dividende, vedno na vrhu "balonov" - po 40 letih ima $1.1 mio (z naključnim sprotnim investiranjem pa bi imel $2.3mio). V tvoje izračune se nisem poglabljal, že na prvi pogled je nekaj narobe, npr vrh s&p500 leta 1987 je bil ~330 in ne 680.

"Far more money has been lost by investors preparing for corrections, or trying to anticipate corrections, than has been lost in corrections themselves." O prihajajoči korekciji se govori že od leta 2012, v tem času si zamudil več kot 100% rast. Enako npr 1996-99. Sprijazniti se moraš pač z nepredvidljivimi nihanji in dolgoročnostjo naložbe, optimiziraš pa dejavnike, na katere lahko dejansko vplivaš: osebni dohodki, nepotrebno zapravljanje, posredniški stroški, davki ipd.

Še en članek o tem: https://www.schwab.com/public/schwab/nn...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

Ledenko@64 ::

napačne vrednosti s&p 500 si vzel,

z pravilnimi pride okrok 700k brez dividend
.::..::.@Mac.::..::.

Ledenko@64 ::

Jutro

Prilagam sveži link od JP Morgan raziskave, ki podkrepi zgornje trditve zebra2. klik na stran 35
Če si investiran zadnjih 20 let v S&P 500 imaš 7,68% povprečja na leto.....če v teh 20 letih zamudiš 10 najboljših dni imaš samo 4% na povprečja leto, zamudiš 20 dni...je 1,57%.....če pa najboljših 30 dni v 20 letih, pa su v povprečju v izgubi 0,5%!! Totalno noro

Torej če ne zadaneš tistih pravih 30 dni od 7300...si v minusu....btw to je brez stroškov in provizij
.::..::.@Mac.::..::.

Zgodovina sprememb…

Pahuljone ::

Kako je pa z davki pri ETFjih?

luka36 ::

Hvala za odgovore, glede na debato tukaj vidim da S&P 500 morda le ni tako dobra zadeva za investicijo, kot je brati na raznih USA finančnih medijih. Kaj bi pa bila dobra alternativa?

Razlog, da sem sploh prišel do S&P 500 je moja situacija, kjer trenutno imam kombinacijo Triglav skladov v vrednosti 8K, rad bi pa dodatno vložil še nekaj tisoč EUR, ki jih imam na računu in jih ne potrebujem za tekoče potrebe. Zato sem razmišljal, da bi kakšen index sklad bila zanimiva možnost... V USA je S&P 500 kovan v zvezde, a glede na njegovo dostopnost pri nas in podobne kalkulacije, kot jih navajate zgoraj, se mi zdi vedno manj zanimiv.

zebra2 ::

Pahuljone je izjavil:

Kako je pa z davki pri ETFjih?


Obdavčen je kapitalski dobiček (do 5 let lastništva 25%, 5-10 let 15%, 10-15 let 10%, 15-20 let 5%, nad 20 let 0%) ter dividende 25%, če jih ETF izplačuje. Zato je za slovensko davčno ureditev pametno kupiti ETF, ki dividende reinvestira.

luka36 je izjavil:

Hvala za odgovore, glede na debato tukaj vidim da S&P 500 morda le ni tako dobra zadeva za investicijo, kot je brati na raznih USA finančnih medijih. Kaj bi pa bila dobra alternativa?

Razlog, da sem sploh prišel do S&P 500 je moja situacija, kjer trenutno imam kombinacijo Triglav skladov v vrednosti 8K, rad bi pa dodatno vložil še nekaj tisoč EUR, ki jih imam na računu in jih ne potrebujem za tekoče potrebe. Zato sem razmišljal, da bi kakšen index sklad bila zanimiva možnost... V USA je S&P 500 kovan v zvezde, a glede na njegovo dostopnost pri nas in podobne kalkulacije, kot jih navajate zgoraj, se mi zdi vedno manj zanimiv.


Zaradi ogromnih upravljalskih stroškov toplo priporočam izstop iz Triglav skladov. Na Degiro.ie lahko z minimalnimi stroški kupiš ETF razvitih trgov ter npr manjši delež ETF emerging markets. Dologoročno seveda. Upravljalska provizija je 0,2% proti Triglavovih 2%+, v 30 letih to zate pomeni 72,6% nižji donos. Z S&P500 ni nič narobe, ampak potem staviš samo na ZDA, s prej omenjenimi ETFi imaš dokaj globalno izpostavljenost.

Tilen ::

Dajte prosim pogledat malo dlje od svojega nosu. S&P 500 nikakor ni samo ZDA.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Pahuljone ::

SXR8 - iShares Core S&P 500, je investicija 99.62% ZDA.

Kolikšen je minimalen nakup TFSja?

Tilen ::

Kaj pa posredno? Koliko prihodkov S&P 500 je izven ZDA? Hint, hint.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

zebra2 ::

Tilen je izjavil:

Kaj pa posredno? Koliko prihodkov S&P 500 je izven ZDA? Hint, hint.


Imaš prav, prihodki s&p500 seveda niso samo iz ZDA (okrog polovica).

Point mojega komentarja je bil, zakaj bi se omejil samo na s&p500, če s primerljivimi stroški lahko investiraš praktično v market cap celega sveta.

kandelaber ::

Ali je smiselno vložiti čimbolj pasivno v etf sklade tudi če se ne spoznaš na to področje? Kolikšen del premoženja priporočate? Kateri broker je najboljši, če nimam namena trgovati ampak želim le vložiti vsaj za nekaj let? Kakšen je postopek, prek banke nakažem na brokerja in izberem kaj želim kupiti? Nisem pripravljem vložiti nekaj let študiranja kako popolnoma optimizirati naložbe, tako da bi kar vzel neke standardne deleže skladov, ki se nasplošno priporočajo ali je to v redu? Želim vložiti vsaj nekaj deset tisoč ali je kakšno tveganje zaradi varnosti brokerjev?

Zgodovina sprememb…

GizmoX ::

kandelaber je izjavil:

Ali je smiselno vložiti čimbolj pasivno v etf sklade tudi če se ne spoznaš na to področje? Kolikšen del premoženja priporočate? Kateri broker je najboljši, če nimam namena trgovati ampak želim le vložiti vsaj za nekaj let? Kakšen je postopek, prek banke nakažem na brokerja in izberem kaj želim kupiti? Nisem pripravljem vložiti nekaj let študiranja kako popolnoma optimizirati naložbe, tako da bi kar vzel neke standardne deleže skladov, ki se nasplošno priporočajo ali je to v redu? Želim vložiti vsaj nekaj deset tisoč ali je kakšno tveganje zaradi varnosti brokerjev?
Na hitro in na splošno: ustvariš custody račun na DeGiro.ie, jim nakažeš denar, jim pošlješ potrdilo o nakazilu, v njihovi aplikaciji kupiš IWDA (IE00B4L5Y983 | Euronext Amsterdam). Enkrat na mesec preveriš, kakšno je stanje, po želji še kaj dodaš. Strošek: 2,5EUR na leto.
Ko se (po npr. 10 letih) odločiš, prodaš ETF-je, potem pa prenakažeš denar na svoj bančni TRR. Na FURS pa sporočiš kapitalski dobiček.

Sicer se moraš zavedati tudi tveganja. Vrednost lahko grozno pade (npr. po 2008 je index padel za polovico), in če potrebuješ denar ravno takrat, si praktično zažgal tisoče evrov. Če pa imaš čas čakati, da se trg pobere (npr. po letu 2008 je trajalo 6 let), se ti na dolgi rok splača.

- smiselno? bi rekel, da ja (če je namen varčevati 10+ let, če tega denarja ne boš potreboval do takrat, če imaš ziher službo, če imaš zavarovano hišo, če ... tega denarja res ne boš potreboval do takrat)
- toliko premoženja, kot ga ne boš potreboval (sicer lahko poljuben delež dobiš nazaj na TRR hitro - v nekaj dneh; ampak če je takrat vrednost manjša, s tem praktično delaš izgubo)
- na TRR naj ti ostane najmanj toliko, da preživiš 6 mesecev, če jutri izgubiš službo
- DeGiro.IE (Irska) ima državno jamstvo 20.000EUR (varnost brokerjev in to)

- če želiš obdržati denar v Sloveniji in se nočeš ukvarjati s FURS, pa odpreš trgovalni račun in kupiš EUNL, npr. na banki DBS (so poceni, a nimaš pregleda on-line - urejaš prek e-maila ali elefona). Ali pa na borzno posredniški hiši Alta (višji stroški, online uporabniški vmesnik). Na slovenskih bankah/BPH imaš državno jamstvo 100.000EUR (varnost brokerjev in to).

Slaba stran varčevanja v Sloveniji: za 10.000EUR ETF-jev plačaš še cca 100EUR pri nakupu, ter cca 30EUR letno. DeGiro + IWDA te vse skupaj staneta 2,5EUR na leto.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GizmoX ()

kandelaber ::

Hvala za ta odgovor.
Kakšno je ukvarjanje z Fursom?
Res imam viška sredstva, ki izgubljajo na vrednosti na TRRju že nekaj časa tako da je manjše tveganje vložit, kot ne vložit.
Alta ponuja enake etfje kot degiro? Nad 20k je potem pametno imet denar na večih brokerjih?

GizmoX ::

kandelaber je izjavil:

Hvala za ta odgovor.
Kakšno je ukvarjanje z Fursom?
Res imam viška sredstva, ki izgubljajo na vrednosti na TRRju že nekaj časa tako da je manjše tveganje vložit, kot ne vložit.
Alta ponuja enake etfje kot degiro? Nad 20k je potem pametno imet denar na večih brokerjih?
FURS: ko prodaš ETFje, moraš drugo leto do konec februarja enkrat it na edavki.durs.si in izpolnit Doh-KDVP (vpišeš: kdaj si kupil, količino, vrednost, kdaj si prodal, količino, vrednost).
Slovenske BPH in banke pošiljajo podatke v edavke, ki jih tam samo še potrdiš. Pa še prijazno te obvestijo, da moraš to do konca februarja narediti.
V primeru Degiro pa moraš na to pazit sam (prepišeš iz Degiro osebnega poročila).
 Doh-KDVP

Doh-KDVP

Alta (in drugi - Ilirika, BPH banke) znajo približno isto, kot Degiro. Še posebno za nepoznavalce (kot sva midva), ki iščeva nek mainstream ETF, ne pa neke specifike.

Če imaš manj kot 70k (70k lahko v letih preseže 100k), bi ti svetoval, da greš enemu brokerju (le enemu plačuješ letno). Sicer pa k večim različnim.
Če želiš vložiti nad 20k denarja, ti v vsakem primeru priporočam, da greš osebno na Alto in Iliriko (lahko še DBS ali kako drugo banko), pa naj ti naredijo simulacijo. Za tak denar se že splača zapravit uro ali dve, da nekaj zveš. Če ti je težko it osebno, lahko poskusiš prek e-maila:
Dober dan,
 
Iščem borznega posrednika, pri katerem bi odprl trgovalni račun, ter dolgoročno vložil denar v globalni ETF sklad.
 
Zanima me:
- kakšni so stroški odprtja računa (morebitna darila za nove stranke?)
- kakšni so enkratni stroški pri vložku v EUR ETF
- kakšni so letni stroški vodenja računa in drugi stroški, če jih imate
- ali dodate dodatne provizije k TER sklada?
 
Prosim tudi, če mi naredite simulacijski izračun na primeru:
Odprl bi nov trgovalni račun, ter vložil 50.000,00€ v ETF sklad EUNL (iShares Core MSCI World UCITS ETF). Recimo še, da se vrednost tega sklada ne spreminja, ter niti ne izdaja, niti ne reinvestira dividend.
- kakšni so enkratni (prvotni) stroški?
- kakšni so letni stroški?
 
Iskrena hvala za vložen trud že vnaprej.
 
Lep pozdrav,
Nekaj takega.
Mene je to pripeljalo do DBS (nimajo lepe web aplikacije, je pa poceni).
udirač => uni. dipl. inž. rač.

kandelaber ::

Pri tujih brokerjih so za Slovence jamstva precej nižja od 100k?
Ali je pametno vložiti v več skladov ali je v enem skladu že toliko različnih delnic podjetij da je razpršenost dovolj dobra? Pri večih skladih moram plačati stroške za vsak sklad posebej? Med skladi kateri veljajo za primerne poleg tega ki si ga omenil?

kandelaber ::

Ali SKB in NLB na katerih imam sedaj odprt račun ne ponujata vlaganja v ETF ali imajo toliko večje stroške?

bobby ::

kandelaber je izjavil:

Ali SKB in NLB na katerih imam sedaj odprt račun ne ponujata vlaganja v ETF ali imajo toliko večje stroške?


V veliki vecini se etfjev ne ponuja ker ponudnik nima kaj dosti od njih :)
Najdi, koliki so steoski pri skladih, ki jih oni oglasujejo (vstopni ali izstopni IN upravljalska provizija) v primerjavi s skoraj katerimkoli etf.
:)
Potem bos zastopil, zakaj je ponudb in reklam o etf tako malo.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

kandelaber ::

Če želim vložiti več kot 20k v tuje brokerje obstajajo tudi taki, ki jamčijo za višje od te vsote? Kdo to jamči in ali je enako varno imeti denar pri tujih brokerjih kot pri slovenskih? Kateri broker se najbolj priporoča za eu državljane? Varnost brokerjev je povsod enaka razen da so zneski ponekod različni (degiro jamči za 20kEUR, lynxbroker pa do 500k$) ?

Zgodovina sprememb…

Tilen ::

Nihče ti nič ne jamči, če boš sprejel slabo odločitev, da ne bo pomote. To ni enako temu, da ti nekdo jamči za depozite do 100.000 EUR. Če ti kupiš AMD in gre AMD v bankrot, ne dobiš nič.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

kandelaber ::

Ja to vem, zanima me glede jamstva pred kakšno goljufijo/propadom brokerja.

kandelaber ::

Našel sem en zanimiv site kjer ti pomagajo najt strategijo za etfje. https://www.justetf.com

GizmoX ::

kandelaber je izjavil:

Pri tujih brokerjih so za Slovence jamstva precej nižja od 100k?
Ali je pametno vložiti v več skladov ali je v enem skladu že toliko različnih delnic podjetij da je razpršenost dovolj dobra? Pri večih skladih moram plačati stroške za vsak sklad posebej? Med skladi kateri veljajo za primerne poleg tega ki si ga omenil?
- Kolikor pri katerem brokerju. Za vsakega brokerja posebej se moraš pozanimati za jamstvo.
- V klasičnih ETF skladih je razpršenost dovolj dobra. Za več skladov plačaš več, tako da se temu načeloma izogibaš. Lahko malo popestriš npr. s trgi v razvoju:
- Klasičen je EUNL (razviti trgi), potem še kak IS3N (trgi v razvoju). Poglej "top holdings", da dobiš neko idejo, katerim podjetjem mora it dobro, da gre tudi ETFju dobro.

kandelaber je izjavil:

Ali SKB in NLB na katerih imam sedaj odprt račun ne ponujata vlaganja v ETF ali imajo toliko večje stroške?
Za NLB lahko povem, da omogoča nakup ETF-jev. Od različnih NLB virov sem dobil različne ponudbe (e-mail, ter osebno 2 poslovalnici) - na vsakem koraku pa so me prepričevali v njihov "boljši" produkt (NLB skladi, kjer si seveda pošteno odrežejo kos tvoje pogače) in me na različne načine strašili o problemih z ETF-ji. Simuliranega izračuna niso znali narediti.

kandelaber je izjavil:

Če želim vložiti več kot 20k v tuje brokerje obstajajo tudi taki, ki jamčijo za višje od te vsote? Kdo to jamči in ali je enako varno imeti denar pri tujih brokerjih kot pri slovenskih? Kateri broker se najbolj priporoča za eu državljane? Varnost brokerjev je povsod enaka razen da so zneski ponekod različni (degiro jamči za 20kEUR, lynxbroker pa do 500k$) ?
Ponavadi jamčijo določen znesek državne institucije. Za Degiro skrbi nizozemski zakon, 20.000€
Under Dutch law there is an investor compensation scheme, for firms like DEGIRO the amount guaranteed is €20,000. However, in our eyes this scheme is unnecessary because of the presence of the custodian and cash fund.
Za slovenske banke skrbi Banka Slovenije (pod okriljem EU), z zneskom 100.000€. Alta jamči 22.000€.
Za lynxbroker se moraš sam pozanimat. Verjetno je pametno, da nad jamstvom drži roko nekaj iz EU, ali pa vsaj nekaj državnega.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Bellzmet ::

No, da ne bo GizmoX zavajal.

1. Zajamčene vloge pri bankah v znesku 100.000 EUR nimajo NOBENE veze s skladi/delnicami/ETF...no to je itak verjetno vsem jasno.

2. Alta ali katerakoli druga družba za upravljanje NIKAKOR NE jamči (niti za 1 EUR niti za 22.000 EUR) za tvoja vlaganja v sklade/delnice/ETF...lahko izgubiš vse. Te vloge so itak na ločenih "računih" in so zaščitene (ločene), če gre družba za upravljanje v stečaj.

Jamstvo 22.000 EUR pomeni nekaj čisto drugega. Npr. če gre Alta v stečaj (ali katerakoli druga DZU v Sloveniji) in če so goljufali in tvoje vloge/delnice/... niso na ločenem računu in tako spadajo v stečajno maso (se pravi si izgubil vse), si šele potem upravičen do jamstvene sheme. Če pa DZU normalno posluje (ni stečaja ali podobnega) pa seveda ne jamčijo.

zebra2 ::

GizmoX je izjavil:

Od različnih NLB virov sem dobil različne ponudbe (e-mail, ter osebno 2 poslovalnici) - na vsakem koraku pa so me prepričevali v njihov "boljši" produkt (NLB skladi, kjer si seveda pošteno odrežejo kos tvoje pogače) in me na različne načine strašili o problemih z ETF-ji.


Hahaha, imaš mogoče še shranjeno to korespondenco? Res bi rad videl, kako so pitchali sklade svetovno veleuspešne Nove ljubljanske banke proti BlackRocku, sinonimu za ponikalnico denarja :)

kandelaber ::

Kaj se torej zgodi v primeru da imaš etfje pri brokerju ko gre ta v stečaj?

Tilen ::

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

zebra2 ::

Tilen je izjavil:

http://siol.net/posel-danes/novice/kam-...

http://siol.net/posel-danes/novice/moja...

https://www.finance.si/8847862
https://www.finance.si/8847136
https://www.finance.si/8847857
http://www.a-tvp.si/Default.aspx?id=151...


To je primer brokerja, ki je "goljufal", papirji strank niso bili hranjeni ločeno od brokerja (nisem prepričan, če je Moja delnica to strankam sploh obljubljala). V tem primeru pride v poštev jamstvo - v SLO max 22k€. Če pa gre v stečaj broker, ki je papirje strank hranil ločeno (kar naj bi državni regulatorji tudi redno preverjali), pa svoje papirje samo preneseš k drugemu brokerju.

kandelaber ::

Kakšna štala. Zakaj bi nekdo blagal preko brokerja, ki ne zagotavlja ločenega hranjenja papirjev strank, se tukaj pač izkorišča nevednost strank?

zebra2 ::

Ni nujno, npr pri Degiru so nekatere trgovalne provizije nižje, če jim dovoliš posojanje tvojih papirjev (basic account), kot če jim tega ne dovoliš (custody account).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

kandelaber ::

A je treba na to biti pozoren še na kakem drugem brokerju. Mislim dase bom odločil za Lynx, jamči do 250k usd ali je še kakšna izbira, ki jamči za podobne vsote? Ali je Optimtrader v bistvu enaka zadeva saj je tudi deluje prek IB?

Zgodovina sprememb…

Bellzmet ::

@volimsmes: kot smo že zgoraj napisali. Pri vlaganju v delnice, sklade, ETF,... ti NOBEDEN ne "jamči", da boš svoj vložek sigurno dobil nazaj in da je "zavarovan". Nobeden. Če kdo oglašuje, da to jamči je nategun in ne vlagaj pri/preko njega.

To kar ti navajaš kot "jamči" gre za čisto druge stvari. Preberi si še enkrat prejšnje poste.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

Bellzmet ::

To kar ti pišeš, da "jamčijo" gre čisto za drugo stvar. Beri zgoraj.

kandelaber ::

Ja saj to jamstvo me zanima, jamstvo da v primeru bankrota brokerja ali česa podobnega sredstva dobim nazaj. Iščem po netu ampak nisem prepričan več koliko je tega jamstva, nekje 22k, nekje 100k, nekje 250-500k

GizmoX ::

Bellzmet je izjavil:

No, da ne bo GizmoX zavajal.

1. Zajamčene vloge pri bankah v znesku 100.000 EUR nimajo NOBENE veze s skladi/delnicami/ETF...no to je itak verjetno vsem jasno.

2. Alta ali katerakoli druga družba za upravljanje NIKAKOR NE jamči (niti za 1 EUR niti za 22.000 EUR) za tvoja vlaganja v sklade/delnice/ETF...lahko izgubiš vse. Te vloge so itak na ločenih "računih" in so zaščitene (ločene), če gre družba za upravljanje v stečaj.

Jamstvo 22.000 EUR pomeni nekaj čisto drugega. Npr. če gre Alta v stečaj (ali katerakoli druga DZU v Sloveniji) in če so goljufali in tvoje vloge/delnice/... niso na ločenem računu in tako spadajo v stečajno maso (se pravi si izgubil vse), si šele potem upravičen do jamstvene sheme. Če pa DZU normalno posluje (ni stečaja ali podobnega) pa seveda ne jamčijo.

Se opravičujem, če sem koga zavajal. Če povzamem s primerom (popravite me, če se motim):
- če kupiš ETF za 100k, potem pa vrednost ETF pade na 50%, lahko prodaš ETF in dobiš 50k (ali pa počakaš, če se ETF pobere) - nihče pa ne jamči, da boš iz tega dobil nazaj vsaj glavnico (100k) (če kdo pravi, da jamči, je preprosto prevarant)
- če kupiš ETF za 100k pri slovenskemu posredniku (Alta, Ilirika, ali pa banke, ki te storitve nudijo), ki kasneje bankrotira; pa je posrednik goljufal (tvoji vložki niso bili na ločenem računu), potem si upravičen do 22k iz sistema jamstva za terjatve vlagateljev - 461. člen ZTFI
- če kupiš ETF za 100k pri slovenskemu posredniku (Alta, Ilirika, ali pa banke, ki te storitve nudijo), ki kasneje bankrotira; pa je posrednik deloval pravilno, potem se tvoji ETFji prestavijo nekemu drugemu posredniku (npr. Ilirika), kar pa na samo vrednost ETF ne vpliva - nate vplivajo le dodatni stroški od novega posrednika
- če kupiš ETF za 100k pri tujem posredniku (Degiro), ki kasneje bankrotira; pa je posrednik goljufal (tvoji vložki niso bili na ločenem računu), potem si upravičen do 20k iz nizozemske jamstvene sheme za terjatve vlagateljev (Degiro je na Nizozemskem ustanovljeno podjetje)
- če kupiš ETF za 100k pri tujem posredniku (Degiro), ki kasneje bankrotira; pa je posrednik deloval pravilno, potem se tvoji ETFji prestavijo nekemu drugemu posredniku (npr. neka nizozemska BPH), kar pa na samo vrednost ETF ne vpliva - nate vplivajo le dodatni stroški od novega posrednika
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Bellzmet ::

Tako ja:)
««
2 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752178454 (1673) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172490 (590) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143091 (7794) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222374 (1115) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513263 (9115) zelenizmaj

Več podobnih tem