» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
3 / 33
»»

Bellzmet ::

Pod pogojem seveda, da imajo tuji/domači posredniki vsa potrebna dovoljenja, licence,...skladno z zahtevano zakonodajo. Pač je treba preverit kam daješ denar.

GizmoX ::

zebra2 je izjavil:

GizmoX je izjavil:

Od različnih NLB virov sem dobil različne ponudbe (e-mail, ter osebno 2 poslovalnici) - na vsakem koraku pa so me prepričevali v njihov "boljši" produkt (NLB skladi, kjer si seveda pošteno odrežejo kos tvoje pogače) in me na različne načine strašili o problemih z ETF-ji.
Hahaha, imaš mogoče še shranjeno to korespondenco? Res bi rad videl, kako so pitchali sklade svetovno veleuspešne Nove ljubljanske banke proti BlackRocku, sinonimu za ponikalnico denarja :)
Sem šel iskat po starih e-mailih, pa se moram popraviti:
po e-mailu so bili iz NLB čisto korektni, tudi simulirani izračun so poslali zraven.
Iz izračuna so izgledali najcenejši izmed cca 5ih, s tem, da določenih stroškov v izračunu niso omenili (drugi BPH/banke pa).
(Verjetno bi bilo bolje, če bi te skrbi kar po e-mailu razčistil. Za odprtje trgovalnega računa je obvezen osebni obisk poslovalnice, tako da sem se odločil, da kar pri njih razrešim moje sume ter kar tam odprem trgovalni račun)

Zato sem šel osebno na poslovalnico blizu službe, kjer sem se želel pozanimati o manjkajočih stroških (in drugih stroških, ki sem jih našel v njihovem ceniku, pa nisem vedel, če se mojega primera tičejo).
Tam se je pa zapletlo - strašenje proti delnicam, proti valutam, proti ETF-jem. Ena napaka, in si lahko ob vse. Njihov produkt ima na drugi strani že leta izvrstne rezultate, kjer njihovi profesionalci vedo, kam, kdaj in kako vlagat...

Ker se v 1. poslovalnici nisem mogel pogovarjati o manjkajočih stroških simuliranega izračuna, sem šel v drugo poslovalnico - blizu mojega doma.
Tudi tu nisem imel sreče. Najprej sem moral s svetovalcem čez njegov "tečaj" nevarnosti vlaganja v karkoli - kar tako - sam od sebe. Zakaj bi prevzel tveganje, če ga oni s svojih produktom minimizirajo?

Po tem sem ga vseeno prepričal, da me še vseeno zanima vlaganje v ETF, (seveda zgolj hipotetično, saj nisem tako neumen, da bi se kar sam od sebe podajal v tako nevarno početje). S seboj sem imel stiskan NLB-jev cenik za trgovanje, z označenimi stroški, ki so me zanimali, a ga svetovalec ni želel niti pogledati. Kljub temu sem ga nekako prepričal, da mi še on naredi simulacijski izračun.

V tem izračunu je bilo že več (pričakovanih) stroškov. Stroški so sicer odstopali in od tistih po e-mailu, kot od tistih iz stiskanega cenika (dejansko nisem vedel, od kje jih je potegnil). Na koncu koncev pa je vse skupaj bistveno preseglo strošek BPH Ilirika, kateri sem se takrat najbolj nagibal (ki je bila najhitrejša in najbolj korektna po e-mailu; kjer mi je osebni obisk dal zaupanje v njih; kjer sta se simulirana izračuna ujemala do decimalk; ki je sicer draga, a ima sloves dobre BPH).


Nekaj časa po tem obisku sem prišel v poslovalnico zapreti varčevalni račun pri NLB, kjer je njihova uslužbenka nekako razumela, da hočem zapreti prav vse račune. Ko mi je dala za podpisat dokument o zapiranju mojega osnovnega računa, sem jo k sreči ustavil.
Potem pa spet strašenje in kazanje s prstom name, da ona je že vse ukinila, da bo potrebno spet plačat za dostop do KLIK-a, ter za NLB certifikat.

Na koncu sva z muko in s pomočjo njenih sodelavk brez dodatnih stroškov vklopila vse nazaj. Ravno za toliko časa, da sem našel boljšo alternativo, prenakazal denar drugam, na koncu pa pri NLB mirno zaprl še osnovni račun.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

kandelaber ::

Aha no zdaj mi je pa precej bolj jasno, hvala za izčrpen odgovor. Če sem prav razbral Lynx garantira celo 250k usd? Kakšna je pa možnost da broker posluje nepravilno in nisi upravičen do etfjev? JE to sploh možno pri vsej regulaciji?

GizmoX je izjavil:

Bellzmet je izjavil:

No, da ne bo GizmoX zavajal.

1. Zajamčene vloge pri bankah v znesku 100.000 EUR nimajo NOBENE veze s skladi/delnicami/ETF...no to je itak verjetno vsem jasno.

2. Alta ali katerakoli druga družba za upravljanje NIKAKOR NE jamči (niti za 1 EUR niti za 22.000 EUR) za tvoja vlaganja v sklade/delnice/ETF...lahko izgubiš vse. Te vloge so itak na ločenih "računih" in so zaščitene (ločene), če gre družba za upravljanje v stečaj.

Jamstvo 22.000 EUR pomeni nekaj čisto drugega. Npr. če gre Alta v stečaj (ali katerakoli druga DZU v Sloveniji) in če so goljufali in tvoje vloge/delnice/... niso na ločenem računu in tako spadajo v stečajno maso (se pravi si izgubil vse), si šele potem upravičen do jamstvene sheme. Če pa DZU normalno posluje (ni stečaja ali podobnega) pa seveda ne jamčijo.

Se opravičujem, če sem koga zavajal. Če povzamem s primerom (popravite me, če se motim):
- če kupiš ETF za 100k, potem pa vrednost ETF pade na 50%, lahko prodaš ETF in dobiš 50k (ali pa počakaš, če se ETF pobere) - nihče pa ne jamči, da boš iz tega dobil nazaj vsaj glavnico (100k) (če kdo pravi, da jamči, je preprosto prevarant)
- če kupiš ETF za 100k pri slovenskemu posredniku (Alta, Ilirika, ali pa banke, ki te storitve nudijo), ki kasneje bankrotira; pa je posrednik goljufal (tvoji vložki niso bili na ločenem računu), potem si upravičen do 22k iz sistema jamstva za terjatve vlagateljev - 461. člen ZTFI
- če kupiš ETF za 100k pri slovenskemu posredniku (Alta, Ilirika, ali pa banke, ki te storitve nudijo), ki kasneje bankrotira; pa je posrednik deloval pravilno, potem se tvoji ETFji prestavijo nekemu drugemu posredniku (npr. Ilirika), kar pa na samo vrednost ETF ne vpliva - nate vplivajo le dodatni stroški od novega posrednika
- če kupiš ETF za 100k pri tujem posredniku (Degiro), ki kasneje bankrotira; pa je posrednik goljufal (tvoji vložki niso bili na ločenem računu), potem si upravičen do 20k iz nizozemske jamstvene sheme za terjatve vlagateljev (Degiro je na Nizozemskem ustanovljeno podjetje)
- če kupiš ETF za 100k pri tujem posredniku (Degiro), ki kasneje bankrotira; pa je posrednik deloval pravilno, potem se tvoji ETFji prestavijo nekemu drugemu posredniku (npr. neka nizozemska BPH), kar pa na samo vrednost ETF ne vpliva - nate vplivajo le dodatni stroški od novega posrednika

Bellzmet ::

"Je to sploh možno pri vsej regulaciji?"

Hm glej zgoraj linke MojaDelnica - se je zgodilo ravno to. Namesto, da bi denar plasirali na ločene račune so s tujim denarjem (naložbami) prosto razpolagali in zakockali vse.

Kar pomeni, da v Sloveniji regulativa in nadzor ne delujeta uspešno in da je možen podoben scenarij še pri kakšni drugi DZU. Seveda isto velja za tujino.

kandelaber ::

Čudno se mi zdi da potem toliko ljudi vlaga v etf.

Bellzmet ::

No poglej sej te nočem preveč prestrašit. Še vedno je pomoje veliko večja verjetnost, da boš izgubil denar zaradi padca vrednosti delnic vs. s tem, da DZU nelegalno posluje. Je pa te zadeve dobro poznati in predvsem razumeti kaj spada pod "jamstva".

kandelaber ::

Ja gotovo treba si je to razjasnit. Še vedno nisem prepričan da zaupam tej zakonodajo ki garantira le do 20k v primeru da broker goljufa. Prevečkrat se je izkazalo, da navidez idealne firme in zaupljivi ljudje naredijo štalo.

kandelaber ::

GizmoX je izjavil:

Bellzmet je izjavil:

No, da ne bo GizmoX zavajal.

1. Zajamčene vloge pri bankah v znesku 100.000 EUR nimajo NOBENE veze s skladi/delnicami/ETF...no to je itak verjetno vsem jasno.

2. Alta ali katerakoli druga družba za upravljanje NIKAKOR NE jamči (niti za 1 EUR niti za 22.000 EUR) za tvoja vlaganja v sklade/delnice/ETF...lahko izgubiš vse. Te vloge so itak na ločenih "računih" in so zaščitene (ločene), če gre družba za upravljanje v stečaj.

Jamstvo 22.000 EUR pomeni nekaj čisto drugega. Npr. če gre Alta v stečaj (ali katerakoli druga DZU v Sloveniji) in če so goljufali in tvoje vloge/delnice/... niso na ločenem računu in tako spadajo v stečajno maso (se pravi si izgubil vse), si šele potem upravičen do jamstvene sheme. Če pa DZU normalno posluje (ni stečaja ali podobnega) pa seveda ne jamčijo.

Se opravičujem, če sem koga zavajal. Če povzamem s primerom (popravite me, če se motim):
- če kupiš ETF za 100k, potem pa vrednost ETF pade na 50%, lahko prodaš ETF in dobiš 50k (ali pa počakaš, če se ETF pobere) - nihče pa ne jamči, da boš iz tega dobil nazaj vsaj glavnico (100k) (če kdo pravi, da jamči, je preprosto prevarant)
- če kupiš ETF za 100k pri slovenskemu posredniku (Alta, Ilirika, ali pa banke, ki te storitve nudijo), ki kasneje bankrotira; pa je posrednik goljufal (tvoji vložki niso bili na ločenem računu), potem si upravičen do 22k iz sistema jamstva za terjatve vlagateljev - 461. člen ZTFI
- če kupiš ETF za 100k pri slovenskemu posredniku (Alta, Ilirika, ali pa banke, ki te storitve nudijo), ki kasneje bankrotira; pa je posrednik deloval pravilno, potem se tvoji ETFji prestavijo nekemu drugemu posredniku (npr. Ilirika), kar pa na samo vrednost ETF ne vpliva - nate vplivajo le dodatni stroški od novega posrednika
- če kupiš ETF za 100k pri tujem posredniku (Degiro), ki kasneje bankrotira; pa je posrednik goljufal (tvoji vložki niso bili na ločenem računu), potem si upravičen do 20k iz nizozemske jamstvene sheme za terjatve vlagateljev (Degiro je na Nizozemskem ustanovljeno podjetje)
- če kupiš ETF za 100k pri tujem posredniku (Degiro), ki kasneje bankrotira; pa je posrednik deloval pravilno, potem se tvoji ETFji prestavijo nekemu drugemu posredniku (npr. neka nizozemska BPH), kar pa na samo vrednost ETF ne vpliva - nate vplivajo le dodatni stroški od novega posrednika


Tole mi več ali manj razjasni vse glede jamstva ne razumem le še tega. Recimo primer če Optimtrader goljufa, sredstva niso ločena in zato sem upravičen do 20k odškodnine oz države. Če goljufa IB potem garancije z strani naše ali kakšne druge evropkse države ni? Je to prednost poslovnaje prek Slovenske/Evropske platforme?

GizmoX ::

kandelaber je izjavil:

Tole mi več ali manj razjasni vse glede jamstva ne razumem le še tega. Recimo primer če Optimtrader goljufa, sredstva niso ločena in zato sem upravičen do 20k odškodnine oz države. Če goljufa IB potem garancije z strani naše ali kakšne druge evropkse države ni? Je to prednost poslovnaje prek Slovenske/Evropske platforme?
Optimtrader je odprt v Nemčiji in je član nemškega jamstvenega sklada, ki (ob goljufanju z neločenimi sredstvi...) jamči 20k odškodnine.
IB (Interactive Brokers) je odprt v Ameriki, tam pa ne vem kako imajo z jamstvom.

Mimogrede - Optimtrader ima strošek neaktivnosti - če opraviš malo nakupov letno, je ta strošek 30€. Kar je v primerjavi z ostalimi brokerji morda malo. Samo, da ne boš presenečen.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

kandelaber ::

Ja vem, IB ima ta strošek celo 120 usd. Če prav razumem je teh dodatnih 20k v bistvu prednost saj to očitno dodatno krijejo drževe iz EU.
Je pa res da je najbrž IB tako nadzorovan da bi bilo skoraj nemogoče da bi bila sredstva neločena čeprav se je tako mislilo tudi za Full tilt poker. :)

GizmoX ::

kandelaber je izjavil:

Ja vem, IB ima ta strošek celo 120 usd. Če prav razumem je teh dodatnih 20k v bistvu prednost saj to očitno dodatno krijejo drževe iz EU.
Je pa res da je najbrž IB tako nadzorovan da bi bilo skoraj nemogoče da bi bila sredstva neločena čeprav se je tako mislilo tudi za Full tilt poker. :)

V bistvu se krijejo iz jamstvenih skladov, na nivoju posamezne države (Optimtrader vplačuje v nemškega, Alta v slovenskega; za Alto bi kril slovenski sklad, za Optimtrader pa nemški). So pa ti skladi sigurno prednost.
Za IB sem podobnega mnenja. Sicer pa nobena firma ne bo rekla "mi goljufamo". Nadzor je pa lahko tudi slab, ali pa celo podkupljiv.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

kandelaber ::

No, odločil sem se za IB in že nakazal tja. Račun so mi avtomatsko preusmerili na njihov UK tako, da pod to spada tudi še kritje v skrajni situaciji od UK do 100k€.

GizmoX ::

kandelaber je izjavil:

No, odločil sem se za IB in že nakazal tja. Račun so mi avtomatsko preusmerili na njihov UK tako, da pod to spada tudi še kritje v skrajni situaciji od UK do 100k€.
Iz interactivebrokers.co.uk:
Interactive Brokers LLC is regulated by the US SEC and CFTC and is a member of the SIPC ( www.sipc.org ) compensation scheme;
products are only covered by the UK FSCS in limited circumstances.

SIPC = Ameriška kompenzacijska shema (Customers are protected against the loss of cash and securities up to $500,000. Of the $500,000, up to $250,000 may be for the loss of cash.
FSCS = Britanska kompenzacijska shema (The Financial Services Compensation Scheme (FSCS) limit is now £85,000.

Sicer se nisem poglabljal, kaj pomeni "limited circumstances", ampak verjetno lahko sklepaš, da ti (in tvoj račun) ne spadaš pod UK ampak pod USA shemo.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Tilen ::

kandelaber je izjavil:

No, odločil sem se za IB in že nakazal tja. Račun so mi avtomatsko preusmerili na njihov UK tako, da pod to spada tudi še kritje v skrajni situaciji od UK do 100k€.


Kaj boš torej kupil? :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

kandelaber ::

GizmoX je izjavil:

kandelaber je izjavil:

No, odločil sem se za IB in že nakazal tja. Račun so mi avtomatsko preusmerili na njihov UK tako, da pod to spada tudi še kritje v skrajni situaciji od UK do 100kEUR.
Iz interactivebrokers.co.uk:
Interactive Brokers LLC is regulated by the US SEC and CFTC and is a member of the SIPC ( www.sipc.org ) compensation scheme;
products are only covered by the UK FSCS in limited circumstances.

SIPC = Ameriška kompenzacijska shema (Customers are protected against the loss of cash and securities up to $500,000. Of the $500,000, up to $250,000 may be for the loss of cash.
FSCS = Britanska kompenzacijska shema (The Financial Services Compensation Scheme (FSCS) limit is now £85,000.

Sicer se nisem poglabljal, kaj pomeni "limited circumstances", ampak verjetno lahko sklepaš, da ti (in tvoj račun) ne spadaš pod UK ampak pod USA shemo.


Na strani od IB je omenjeno da za UK, krije FSCS, za US pa SIPC. In vsi evropski računi so na UK, ker te ob registraciji preusmerijo na tebi najbolj primerno zakonodajno območje. Ne vem pa kako je z starejšimi evropskimi accounti ali so jih premestili ali oni ostajajo na US.

Kupil bom MSCI WORLD samo zanekrat, ko mi poteče vezava z banke pa še MSCI EM. Verjetno je pa to to. Pogooglal bom nek lazy portolio, ko bom imel na voljo denar ter vložil. Ali maš kakšn boljši predlog? Mogoče bom pa skopiral tvoj portfelj delnic za manjšo vsoto bolj za gamble. :)

Zgodovina sprememb…

bobby ::

je komu znano, koliki je rok plačila, ko prejmeš Doh-KDVP?
Nisem še prejel ampoak me zanima, je to 14dni, mesec, 2 meseca,..?

za navadno dohodnino imam skoraj 6tednov.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Tilen ::

Tudi vse ostalo lahko po dogovoru plačaš na obroke, če te to skrbi.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

andro23 ::

Začel sem vlagati v ETF preko posrednika Degiro.ie
V portfelju imam trenutno 66% v iShares Core MSCI World UCITS ETF, ostalo v iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF

Sedaj bi portfelju dodal še obveznice in majhen delež zlata...Katere accumulated ETF za obveznice in zlato priporočate?

FireSnake ::

Jaz uporabljam degiro.at

Na kakšen način prideš do tega?

Jaz, trenutno, trgujem z delnicami (na degiro).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

andro23 ::

do česa?

Karaya 52 ::

Ima kdo izkušnje z Ameritrade? Sem sredi izpolnjevanja papirjev ampak zdaj imam pomisleke. Imajo kar nekaj dobrih ETFjev, za katere ne zaračunavajo stroškov. Ob 4-5 long pozicijah in 4-5 transakcijah mesečno se zdi zadeva smiselna. Sem pa malo spregledal "evropske ETF", ki dividende reinvestirajo. Na hitro sem jih preletel in izbor je bistveno manjši, plus so dražji, čeprav bi načeloma ta moral biti manjši od davka na dividene. Tudi Lynx se zdi dražji od IB, če pomisliš, kaj vse slednji ponuja.

FireSnake ::

andro23 je izjavil:

do česa?


Vlaganja v ETF sklade ...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

andro23 ::

konkretno za ETF sklada, ki jih kupujem, vneseš npr. ISIN kodo v iskalnik
iShares MSCI World IE00B4L5Y983
iShares MSCI EM IE00BKM4GZ66

FireSnake ::

Aha, hvala ....
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Karaya 52 ::

zebra2 je izjavil:

luka36 je izjavil:

Pozdravljeni,

jaz bi pa rad vložil še v kakšen index sklad, najraje v S&P 500 (npr. Vanguard 500 ali pa Schwab S&P 500), ampak kolikor gledam spletne strani so tile samo za USA vlagatelje. Vidim, da ste nekateri tu kar poznavalci... zanima me, kako je konkretno iz Slovenije mogoče v tak sklad vložiti, ter seveda kakšne so potem obveznosti, davki ob izhodu, itd.?

Hvala!


Za S&P500 je za slovensko davčno ureditev najbolje kupiti ETF IE00B5BMR087. Letni stroški so 0,07% in sklad reinvestira dividende, tako se izogneš plačilu davka na dividende in birokraciji vsako četrtletje.


Kako izgleda to reinvestiranje v programu? Če jih avtomatsko reinvestira broker potem je vse jasno - dokupi več delnic ETFa. V tem primeru se davku ne da izogniti. Kako jih reinvestira ETF pa mi ni čisto jasno. Nek sklad ima nalogo slediti S&P 500 indeksu - kako mu to uspeva če se nekam dodaja še dividende? Po tej logiki bi moral tak ETF prehitevati indeks. Ne vem no... meni se zdi lepota ETF v njegovi enostavnosti, ne v hibridnosti. Zadeva je kolikor vidim dokaj zapletena, irski ETF mora plačati davek od dobička v ZDA (15%), Irska pa se svojim 15% odpove, v kolikor lastnik ETF ni Irec. Kako dolgo bo takšna ureditev trajala je pa tudi vprašanje, EU je zaradi tega že večkrat šla s palico nad Irce. Upajmo da ima BlackRock dobre lobiste v Bruslju.

kow ::

Kolikor razumem je, vsaj originalno, ideja da ima podjetje nek svoj pool delnic, ki jih nato prepisejo nate v visini tvojih dividend -> se ognes stroskom posrednika pri nakupu. Nisem preprican, ce obstajajo tudi davcne olajsave za reinvestiranje (v smislu spodbujanja dolgorocnega investiranja...).

FireSnake ::

Ja, bilo bi zelo lepo, če bi kdo o tem kaj bolj obširno napisal.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Karaya 52 ::

kow je izjavil:

Kolikor razumem je, vsaj originalno, ideja da ima podjetje nek svoj pool delnic, ki jih nato prepisejo nate v visini tvojih dividend -> se ognes stroskom posrednika pri nakupu. Nisem preprican, ce obstajajo tudi davcne olajsave za reinvestiranje (v smislu spodbujanja dolgorocnega investiranja...).


Katero podjetje, izdajatelj ETF? Ta bi moral imeti poseben dodatni ETF, ki je isti ETFu iz katerega prihajajo dividende. Osnovni ETF + dodatni "dividendni" ETF in skupaj, v paketu, bi morala kotirati visje od indeksa, ki mu sledita. Koliko visje pa dejansko kotirata oz. kako se to pozna racunu pa mogoce pove kak lastnik tovrstnega ETF?

Ce pa s podjetjem mislim recimo Apple, so mi zadeve se manj jasne. Ker ce bi Apple izplaceval dividende v obliki novih delnic, bi to vplivalo na sestavo ETF, to pa nekako porusi idejo o ETF, ki sledi indeksu.

Se izracuni, zadeva je kar kompleksna. Tudi slabosti so navedene in imo kar relevantne.

https://www.bogleheads.org/wiki/Nonresi...

Zgodovina sprememb…

kow ::

Ne vem :)

Ampak logicno se zdi, da je v prvi (originalni) izvedbi, reinvestment plan ponujalo podjetje samo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Karaya 52 ::

Odvisno od ETF, ampak ta ima v sestavi preko 100 podjetij, verjetno ne izplačujejo vsa dividend v obliki delnic. Kaj potem?

Hitra primerjava dveh S&P500 ETF pa vseeno kaže, da akumulativni ETF proti distribuitivnem ETF divergira. Za primer sem vzel BlackRockov CSPX. Divergenca je očitna. Čudno obnašanje ETF med februarjem in junijem 2016 pa je verjetno posledica slabše likvidnosti ETFa. To je verjetno potrebno vzeti v zakup pri irskih ETFih.

Kako je pa z 1% stamp duty na irske ETF? Baje ta ne pride v poštev v kolikor se ETF kupi na borzah izven Irske - oz. vsaj za londonsko to drži.

kandelaber ::

Kako je z plačevanjem davkov od etfjev? Racimo, da kupim letos za 10k nekega etf-ja na interactive brokers, ta etf naredi nekaj malega plusa in potem želiv vzeti dol 5k. Ali rabim prijaviti profit? Kaj pa če potem sklad naslednje leto naredi izgubo?

bobby ::

Da, pac prijavis dobicek in bos placal dobicek od dohodka vrednostnih papirjev, 25%
Ce naslednje leto prodas samo ta etf so konca in imas minus, pac ne placas nic. Nazaj pa tudi nic ne dobis od drzave :)

Ce bi letos, prodal polovico etf z 1000eur profita, konec leta pa se ostalo polovico z 1000eur minusa, moras narediti prijavo ampak v tem primeru se profit in minis iznicita in nimas nic davka. Pac imela bos stroske z nakupom in prodajo-provizije
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

belo mleko ::

nurmaln je izjavil:

Tilen je izjavil:

Cilj je stabilen in vsako leto višji prihodek iz naslova dividend ob ohranjanju vloženega.

Kdor vloži med današnjim dnem in naslednjo korekcijo, bo čez 5 let skoraj zagotovo v minusu, tako da je (IMHO seveda) bolje malo počakati.


Kdaj pride korekcija ne ve nihče. Ko se svet začne podirati tako kot se je podiral leta 2007/08 je pametno vse prodati in se vrniti čez par mescem nazaj z vsem kar imaš. Tudi leta 2007/08 se borze niso zlomile v enem tednu. Ko je Lehman Brothers vložil chapter 11 je bil čas za akcijo. Mislite da je W. Buffett vrtel whisky kot "buy and hold" investitor in gledal kako se mu portfolio podira? Trenutno ni na obzorju nobenega povoda, ki bi vrgel borze s tečajev. To se lahko zgodi hitro in sam bom pozoren po juliju, posebno pa v jesen.

Ledenko@64 je izjavil:

S tem sem nehote ali hote zmanjšal izpostavljenost do "pregretih" delnic in povečal obveznice. Ko bo počilo bo z veliko verjetnostjo šel SPY dol, TLT, IEF ter GLD pa gor. .


Zanimivo, večina Wall Streeta ima obveznice na short. FED bi naj letos začel z "unwinding the balance sheet", pomeni da bo začel s (postopno) prodajo obveznic. Te bodo šle gotovo navzdol, če vse ostalo ostane nespremenjeno. Potem pa je tu še višanje obrestnih mer in tudi to je slabo za obveznice.

Zgodovina sprememb…

sarma832 ::

Pozdravljeni, jaz pa imam eno vprašanje glede skladov in sicer me zanima;

Pred več kot desetimi leti, sem nekaj malega vložil v sklade(vrednost od takrat se je povečala), potem pa sem še enkrat vložil pred 9let in pol(vrednost sklada od takrat je padla).

Če gledamo vse skupaj koliko sem vložil in koliko izplačal je nekaj malega profita. A moram to kaj prijaviti davčni?

GizmoX ::

sarma832 je izjavil:

Pozdravljeni, jaz pa imam eno vprašanje glede skladov in sicer me zanima;

Pred več kot desetimi leti, sem nekaj malega vložil v sklade(vrednost od takrat se je povečala), potem pa sem še enkrat vložil pred 9let in pol(vrednost sklada od takrat je padla).

Če gledamo vse skupaj koliko sem vložil in koliko izplačal je nekaj malega profita. A moram to kaj prijaviti davčni?
Če si sedaj izplačal vložek, potem ja, moraš. Če si prodajal letos, moraš najkasneje v začetku naslednjega leta to prijaviti.

GizmoX je izjavil:

FURS: ko prodaš ETFje, moraš drugo leto do konec februarja enkrat it na edavki.durs.si in izpolnit Doh-KDVP (vpišeš: kdaj si kupil, količino, vrednost, kdaj si prodal, količino, vrednost).
Slovenske BPH in banke pošiljajo podatke v edavke, ki jih tam samo še potrdiš. Pa še prijazno te obvestijo, da moraš to do konca februarja narediti.
V primeru Degiro pa moraš na to pazit sam (prepišeš iz Degiro osebnega poročila).
 Doh-KDVP

Doh-KDVP

udirač => uni. dipl. inž. rač.

bobby ::

sarma832 je izjavil:

Pozdravljeni, jaz pa imam eno vprašanje glede skladov in sicer me zanima;

Pred več kot desetimi leti, sem nekaj malega vložil v sklade(vrednost od takrat se je povečala), potem pa sem še enkrat vložil pred 9let in pol(vrednost sklada od takrat je padla).

Če gledamo vse skupaj koliko sem vložil in koliko izplačal je nekaj malega profita. A moram to kaj prijaviti davčni?


Ce BPH ne bo ze to sama naredila, potem moras. Ampak prijavi kot 2 razlicna nakupa in prodaji.
Kar je bilo notri vec kot 10let ima drugacno davcno stopnjo kot tista, ki je manj let.
Potem pa dobicek in izguba se ti v tem primeru odstejeta in kar ti ostanje, je davek. Ampak nakprej osdtej davcno stopnjo starejsih inv kiponov potem pa dobicek-izguba mlajsih kuponov in to je to
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

mkmorfius ::

Vidim, da ste sami znalci... Kakšno pa je vaše mnenje o kriptovalutah? Ali se kdo kaj bavi z kriptovalutami in ICO? Hvala in LP
Blockchain Loterija TrueFlip - Zadeni 400BTC - goo.gl/a7tvR6
Kupi Bitcoin (BTC) ali Ether (ETH) z VISA ali MasterCard - goo.gl/xj936M

tikitoki ::

civic_ je izjavil:

Tem o vzajemnih skladih in varčevanju je že kar nekaj, vendar so precej stare. Pa tudi vsi so najpametnejši, nihče pa ne pove nič konkretnega.

Mesečno bi rad nekaj denarja (50-100€) vložil v sklade. Torej ne bi vložil vseh prihrankov na svetu, bi pa redno vplačeval, na daljši rok 20+ let.

Jasno je, da je denar dobro razpršiti, med bolj (obveznice) varne in manj varne (delnice).


Zanima me kje varčujete, pri katerih hišah (KD, Alta itd.), katera ima ugodne stroške in točno v katere sklade nalagate denar.

Priporočila kvalitnih ljudi, ki prodajajo sklade dobrodošla.


Kupi delnice. 2,5% cez 20 let nanese 50%. Odpres kaksen trgovalni racun in kupujes razlicne delnice. Moras biti ze nesposoben, da je tolk slabo da bi se vzajemni skladi splacal.

CoreySteel ::

mkmorfius je izjavil:

Vidim, da ste sami znalci... Kakšno pa je vaše mnenje o kriptovalutah? Ali se kdo kaj bavi z kriptovalutami in ICO? Hvala in LP

Maš toliko drugi tem...
špekuliranje cen kriptovalut in ICO-jev
debata o Bitcoinu
Alternativne kriptovalute (Altcoin-i)
Etherum mining (rudarjenje)


tikitoki je izjavil:

civic_ je izjavil:

Tem o vzajemnih skladih in varčevanju je že kar nekaj, vendar so precej stare. Pa tudi vsi so najpametnejši, nihče pa ne pove nič konkretnega.

Mesečno bi rad nekaj denarja (50-100€) vložil v sklade. Torej ne bi vložil vseh prihrankov na svetu, bi pa redno vplačeval, na daljši rok 20+ let.

Jasno je, da je denar dobro razpršiti, med bolj (obveznice) varne in manj varne (delnice).


Zanima me kje varčujete, pri katerih hišah (KD, Alta itd.), katera ima ugodne stroške in točno v katere sklade nalagate denar.

Priporočila kvalitnih ljudi, ki prodajajo sklade dobrodošla.


Kupi delnice. 2,5% cez 20 let nanese 50%. Odpres kaksen trgovalni racun in kupujes razlicne delnice. Moras biti ze nesposoben, da je tolk slabo da bi se vzajemni skladi splacal.

2,5% je bolj bogo, se to res splača nekomu takemu dajat v delnice? Toliko tudi NLB skladi prinesejo :) Potem so ETF-ji res bolj na "izi", pa še z davki na dividende se ne rabiš ukvarjat.
Twitter: @CoreySteel_

bobby ::

CoreySteel je izjavil:

mkmorfius je izjavil:

Vidim, da ste sami znalci... Kakšno pa je vaše mnenje o kriptovalutah? Ali se kdo kaj bavi z kriptovalutami in ICO? Hvala in LP

Maš toliko drugi tem...
špekuliranje cen kriptovalut in ICO-jev
debata o Bitcoinu
Alternativne kriptovalute (Altcoin-i)
Etherum mining (rudarjenje)


tikitoki je izjavil:

civic_ je izjavil:

Tem o vzajemnih skladih in varčevanju je že kar nekaj, vendar so precej stare. Pa tudi vsi so najpametnejši, nihče pa ne pove nič konkretnega.

Mesečno bi rad nekaj denarja (50-100€) vložil v sklade. Torej ne bi vložil vseh prihrankov na svetu, bi pa redno vplačeval, na daljši rok 20+ let.

Jasno je, da je denar dobro razpršiti, med bolj (obveznice) varne in manj varne (delnice).


Zanima me kje varčujete, pri katerih hišah (KD, Alta itd.), katera ima ugodne stroške in točno v katere sklade nalagate denar.

Priporočila kvalitnih ljudi, ki prodajajo sklade dobrodošla.


Kupi delnice. 2,5% cez 20 let nanese 50%. Odpres kaksen trgovalni racun in kupujes razlicne delnice. Moras biti ze nesposoben, da je tolk slabo da bi se vzajemni skladi splacal.

2,5% je bolj bogo, se to res splača nekomu takemu dajat v delnice? Toliko tudi NLB skladi prinesejo :) Potem so ETF-ji res bolj na "izi", pa še z davki na dividende se ne rabiš ukvarjat.


O Đizus, kaksna izjava,...

Davku na dividende se rece Sladke Skrbi. Zakaj? Imas delez od dobicka podjetja, kjer je potrebno dat Cesarju kar je cesarjevega.
Imas pa delnice, kjer se v primerih, da imajo dobicek, v vecini primerov tvoja osnovna investicija krepi.
Torej imas dvojni dobicek, in ti imas tezavo z dividendo?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

CoreySteel ::

Dividende so seveda čist super, ni bil to point. Ampak OP išče neki za 50-100€ na mesec. Pa tko si napisal, kot da pri ETF pa dividende izpuhtijo v zrak :D
Twitter: @CoreySteel_

Tilen ::

100 EUR na mesec daj na stran in enkrat letno investiraj tistih 1200 EUR. Tako boš bistveno znižal fiksne stroške. V kolikor nimaš dovolj discipline, te tudi noben sklad ne bo rešil.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Golden eye ::

Registriral sem se na portalu Degiro.ie. Nameravam kupit nekaj ameriških delnic kot dolgoročna investicija.
Kaj se zgodi, ko Velika Britanija in Irska izstopita iz EU. A imam lahko kakšne probleme s prenosom denarja nazaj na mojo slovensko banko? Oziroma še kakšne druge probleme?

Tilen ::

Zakaj bi to sploh počel? Tam nakazuj, kot da bi imel denar pri nas. Če ponudniku ne zaupaš, potem ne vem, zakaj imaš tam račun.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Golden eye ::

Sem precej nov v teh vodah in razmišljam malo v naprej...
Račun lahko vedno zaprem in grem drugam, če ugovtoim, da ni dovolj varno.
A priporočate kakšna boljša alternativa kot je Degiro?

Tu sem se odločil za Degiro:
https://brokerchooser.com/broker-compar...

Zgodovina sprememb…

JA23 ::

Jaz sem se tudi odločil za Degiro. Namen imam trgovati predvsem z ETF.
Ker sem nov v tem, se malo lovim po njihovi strani. Mogoče mi lahko kdo pomaga z naslednjimi vprašanji:
1. Opazil sem, da lahko enak sklad (redimo MSCI world) kupiš od več "ponudnikov". Imaš recimo AMUNDI, iShares... Sklepam, da imata enaka (ali pa vsaj zelo podobna) razmerja. Je to res?
2. Kakšna je razlika, če kupiš pri drugemu "ponudniku"? Če da, kateri je po vašem mnenju najprimernejši in zakaj?
3. Ali se lahko kupi tudi manj kot ena točka posameznega produkta?
4. Ali moram biti na kaj še posebej pozoren?

Za odgovore se vam vnaprej zahvaljujem.

CoreySteel ::

1. Čisto samo toliko, da ne bo zmede z izrazi. MSCI World ni sklad, ampak je index, kateremu sledijo te različni skladi od različnih ponudnikov. So več ali manj enaki, tako je.
2. Drug ponudnik, drugi pogoji. Razlikujejo se po provizijah, na kateri borzi se z njimi trguje. Velikost samega sklada, kaj delajo z dividendami, nekateri ETF-ji sploh ne držijo papirjev, ampak so sintetični, itd... Popolnoma laično mnenje, ampak če ne kupuješ kaj zelo specifičnega, ne vidim razloga, zakaj bi vzel kaj drugega kot iShares. Vsaj na začetku, ko še nisi tako "poučen".
3. ETF-ji kotirajo na borzi, tako da kupiš celotno delnico le teh. Sigurno obstajajo tudi brokerji, ki ti ponujajo delnice po delčkih, ampak spet ne vidim razloga, zakaj bi tako kupoval.
4. Ja, na kar nekaj stvari. Glede Degira - imajo spisek zastonjskih ETF-jev, ki jih lahko kupiš enkrat mesečno in ne plačaš nobene provizije. Tudi iShares MSCI World je med njimi. Glej iz katerih borz kupuješ, ker moraš za vsako plačati letno "naročnino".
ETF-ji se razlikujejo tudi po tem, kaj delajo z dividendami. Če jih distribuirajo, potem moraš vsako leto oddati napoved za te FURS-u in plačati davek. Če bi si rad ustvaril kak pasivni dohodek, je to morda zate, čeprav na začetku boš verjetno vseeno hotel ta denar tudi reinvestirati (še dodatna provizija sicer). Lahko pa izbereš take, ki jih sami reinvestirajo v sklad, kupujejo dodatne delnice in se ti s tem enostavno rečeno "veča glavnica" (jaz imam take).
Potem je pa še tukaj kje ETF domuje. Za veliko Evropejcev (tudi za nas) so najbolj ugodni Irski, ker nam ne zaračunajo davka. To so ti, katerih ISIN začne na IExxxxxx.

Drugače pa vse skupaj kar sem napisal vzami malo z rezervo. Kar se finančnih stvari tiče nočem preveč svetovat, ker tudi sam delam precej enostavno. Vsak mesec kupim ETF-je po neki svoji logiki glede na portfolio, ki sem si ga zastavil. Čez ene 20-30 let pa računam, da jih bom začel prodajat :)
Twitter: @CoreySteel_

JA23 ::

@CoreySteel

Najprej najlepša hvala za odgovore. Sedaj vem veliko več kot prej. A vseeno se mi zdi, da o tem vem še zelo malo :) Zato še podvprašanja.
1. To je jasno. Seveda je prav izraz index in ne sklad.
2. Verjetno ne obstaja neka stran, kjer bi si dalo ogledati primerjavo med temi različnimi ponudbami. Za enkrat se nagibam upoštevanju tvojega nasveta, bi pa vseeno rad vedel, zakaj ravno iShares?
3. Delčke bi kupoval, ker bi se rad šel pasivno vlaganje. To pomeni vsak mesec približno enak znesek. Recimo 50€. Če je vrednost delnice več kot 50 potem ne morem kupiti niti ene delnice. Sicer nimam predstave, koliko so res vredne delnice sklada, ampak mislim, da je jasno, kaj sem hotel povedat. Še vedno lahko seveda počakam, da se iz nekaj mesečnih pologov nabere za eno delnico, a raje bi videl, da bi lahko kupil delež točke. Kot recimo pri vzajemnih skladih.
4. Hvala za ta info. Če te torej prav razumem, lahko kupim iShares MSCI World brez proviziji, bom pa vseeno moral plačati "naročnino" za borzo? Koliko pa znaša običajno ta "naročnina"? Ali mogoče kje obstaja primerjava "naročnin"? Je pri izbiri borze pomembno še kaj drugega razen višine naročnine? Mogoče obstaja med njimi večja razlika v likvidnosti? Ali se lahko prenašajo delnice sklad med borzami?
5. Ravno ti ETF, ki reinvestirajo dividende me najbolj zanimajo. Tudi sam sem si mislil pripraviti portfolijo in bi vsak mesec kupoval za približno fiksni znesek. Nisem se sicer še odločil, koliko bo to, ampak mislim, da to niti ni važno. Lahko mogoče malo namigneš, kateri skladi so to, saj je ponudba enostavno prevelika. Ima morda iShares kaj takega?

Še enkrat hvala za vse odgovore.

CoreySteel ::

2. Tole uporabljam jaz: https://www.justetf.com/uk/find-etf.html
Se mi zdi zelo pregledno. Lahko že v štartu nastaviš kake parametre, potem si pa vsak ETF posebej pogledaš. Tudi za vsakega vidiš, na kateri borzi se trguje.
3. Hja, 50€ je res na meji. Marsikaka delnica stane več kot 50€. Na Degiru delčkov delnic ne moreš kupovat, ne vem če to sploh ponuja kateri od teh "popularnejših" online brokerjev. Pa glede na to, da bi moral za kaj takega tako in tako plačevat provizijo, je verjetno bolje, da kak mesec izpustiš in potem kupiš.
4. Ja, plačaš letno. 2,5€ je na Degiru za katerokoli borzo, tako da pomoje teh primerjav ni. Razlika je v likvidnosti, glede prenašanja nimam pojma.
5. Jaz imam tele tri:
iShares Core MSCI World UCITS ETF - IE00B4L5Y983
iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF - IE00BKM4GZ66
iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF (Acc) - IE00B53L3W79

World + EM je nekak standard. Jaz sem dodal še index evropskih top 50 podjetij. Vsi trije reinvestirajo dividende (accumulating), so fizični, domujejo na Irskem in so dovolj veliki skladi. Tudi letno provizijo (TER) imajo OK. Zastonjski na Degiru je sicer le prvi, za ostala dva plačujem 2€+0,02% na nakup, tako da ju ne kupim vsak mesec.
Twitter: @CoreySteel_

jeti51 ::

CoreySteel je izjavil:

Lahko pa izbereš take, ki jih sami reinvestirajo v sklad, kupujejo dodatne delnice in se ti s tem enostavno rečeno "veča glavnica" (jaz imam take).

Na kakšen način pa to izvedejo? Ali se reinvestirane dividende poznajo kot višja vrednost točke sklada ali se ti ob vsakem reinvestiranju pripiše soraymerno več točk/deležev?

Če slednje, potem gre za dohodek, ki je obdavčljiv. Če pa se to pozna zgolj na višji ceni posamezne enote, pa gre za nerealiziran dobiček in je zato idealno za dolgoročno varčevanje. Morda poznaš "tehnične podrobnosti"?
««
3 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752178473 (1692) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172490 (590) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143100 (7803) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222374 (1115) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513263 (9115) zelenizmaj

Več podobnih tem