» »

se še dobi navadne žarnice?

se še dobi navadne žarnice?

1
2
»

jest10 ::

r3dkv1c4 je izjavil:

jest10 je izjavil:

No imajo zvezen spekter. Nimajo pa perfektnega, saj preveč prevladujeta rdeča in oranžna barva.

Zanimivo, da ljudje z okvaro vida imajo težave le pri led in halogen osvetlitvi, pri navadnih žarnicah se pa počutijo, kot riba v vodi.

Ni vse v porabi in toploti.
Odvisno od posameznika, čemu mu bo navadna žarnica koristila.

Se pravi podnevi ne morejo prestopiti praga?

telexdell ::

r3dkv1c4 je izjavil:

jest10 je izjavil:

No imajo zvezen spekter. Nimajo pa perfektnega, saj preveč prevladujeta rdeča in oranžna barva.

Zanimivo, da ljudje z okvaro vida imajo težave le pri led in halogen osvetlitvi, pri navadnih žarnicah se pa počutijo, kot riba v vodi.

Ni vse v porabi in toploti.
Odvisno od posameznika, čemu mu bo navadna žarnica koristila.

Pri kakšni sveči ali petrolejki bi se počutili še bolje Le zakaj potem ne uporabljajo to vrsto svetil. Nenazadnje se je sveča uporabljala več tisoč let, žarnice z žarilno nitko pa so stare nekaj več kot sto let?:8)
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

r3dkv1c4 ::

jest10 in telexdell ni se potrebno delat norca iz ljudi, ki imajo prizadet vid oz. imajo bolezensko okvaro vida.
Jutri sta lahko oba med njima in potem vama z veseljem prodam halogenske in led žarnice za v stanovanje ali hišo.
Pa da vaju vidim.

Prepotenstnost pa res nima meja.

jest10 ::

r3dkv1c4 je izjavil:

jest10 in telexdell ni se potrebno delat norca iz ljudi, ki imajo prizadet vid oz. imajo bolezensko okvaro vida.
Jutri sta lahko oba med njima in potem vama z veseljem prodam halogenske in led žarnice za v stanovanje ali hišo.
Pa da vaju vidim.


Me zanima, kje je problem s halogenkami. Ker imajo 2900K svetlobo, namesto 2700K?:))
Ali slučajno ti malo mešaš halogenke in varčne sijalke? Kako je potem šele na soncu, ki ima 5500K

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

tomaz88 ::

glede vpliva na zdravje ne vem, so mi pa, za splošno uporabo, po barvi najbolj všeč žarnice s svetlobo z 6500k (in b4 to je že modro).. nekje sem staknil varčne s to toploto, ki bi naj bile enako svetle kot 60W navadne, v resnico pa so zelo blizu 100W, oddajajo pa skoraj nič toplote, prižgejo se skoraj v trenutku, edina pomankljivost je, da so med dražjimi, 6500k verzija pa so za zraven še redke.... ostale varčne žarnice, ki jih imam žal niso tako dobre (svetoba, hitrost, ..) niti niso 6500k... ampak če bi imel odveč evre bi večino zamenjal z njimi (razen v kopalnici, kleti in na balkonu. prvo ker tam toplota koristi, drugo dvoje, ker je zelo redko prižgano) že čez par ur.. tako pa pač vsake toliko kakšno

slika na tvju mi je najlepša pri nižji barvni toploti in z umetno povdarjenimi barvami

na računalniku pa imam naložen flux, ki ponoči nastavi barvno toploto na 1900k (jp, to je že ornk oranžkasto), podnevi pa na 6500k


toplota navadnih pa pride prav v kopalnici, ker hkrati še služijo kot grelec, tiste ob ogledalu pa ga omeglijo veliko hitreje kot varčne (testirano)


led osvetljava je pa tudi v planu za eno sobo, če bo sreča v kombinaciji z rgb ledicami in kakim arduinotom, da bo lahko delalo kot vizualizacije v mp3 predvajalnikih

energetik ::

mojca je izjavil:

telexdell je izjavil:

1 navadna žarnica 0,6 € proti LED žarnici iz Kitajske za 3€. Prva sveti 1000 ur druga pa 50.000 ur. Torej te navadna žarnica stane 30 € LED pa 3€.


Navadne žarnice bi brez problema svetile tudi sto let, če ne bi precej kruto kaznovali vseh tistih proizvajalcev, ki so proizvajali žarnice s predolgo dobo trajanja.

Tole o 50.000-ih urah pa moraš včasih jemati z rezervo. Kar nekaj LED svetil (ki verjetno niso gorele niti eno uro na dan) mi je že crknilo v mesecu do pol leta. Tisto z življensko dobo "varčnih sijalk" je bil pa itak čisti nateg.

In naj mi kdo dokaže, da žarnice v stanovanju, ogrevanem s termoakumulacijsko pečjo, nimajo 100% izkoristka. Pa še precej lepše svetijo.
Kot je rekel jest10, komot naredijo navadno žarnico, ki bo svetila 50.000h. Samo svetloba bo bedna, bolj podobna infra pečki kot žarnici. Lahko pa sama vežeš zaporedno z žarnico ustrezen upor, pa bo žarnica "večna". 1000h je za navadno žarnico nek kompromis med življensko dobo, svetilnostjo in barvo svetlobe. Tko da ne mi z nekim "kaznovanjem" tukaj.
Meni npr. zdržijo navadne žarnice izjemno dolgo, ker imamo napetost v povprečju okoli 222V, žarnice so pa 230V. Ampak rajše bi imel žarnice, ki bi zdržale le 500h, pa bi svetile bolj belo in z večjim izkoristkom.

Če se ogrevaš s TA pečjo, imaš pa itak sfaljeno gretje. Kaj pa poleti, ko gretja nočeš. Si potem v temi?

r3dkv1c4 je izjavil:

jest10 in telexdell ni se potrebno delat norca iz ljudi, ki imajo prizadet vid oz. imajo bolezensko okvaro vida.
Jutri sta lahko oba med njima in potem vama z veseljem prodam halogenske in led žarnice za v stanovanje ali hišo.
Pa da vaju vidim.

Prepotenstnost pa res nima meja.
Na kakšen način prizadet vid? Če imaš res kakšno okvaro, te bo motila vsaka svetloba, ne pa samo od CFL ali LED. Potem imaš bolj problem s tipom ali neustrezno namestitvijo svetilke, da ti blešči. Ne pa s tipom žarnice.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

r3dkv1c4 je izjavil:

jest10 in telexdell ni se potrebno delat norca iz ljudi, ki imajo prizadet vid oz. imajo bolezensko okvaro vida.
Jutri sta lahko oba med njima in potem vama z veseljem prodam halogenske in led žarnice za v stanovanje ali hišo.
Pa da vaju vidim.

Prepotenstnost pa res nima meja.

Le iz koga si delam norca? Sveča daje še toplejši občutek kot navadna žarnica, saj deluje na nižji temperaturi- bliže infra rdečega spektra. Lahko pa tudi navadni žarnici znižaš napetost, da se bo nitka manj segrela in bo svetloba še bolj rdečkasta- bližje svetlobi sveče. Sicer pa se v takšnem primeru lahko žarnica smatra kot medicinski pripomoček in ne kot sijalka. Za medicinske pripomočke pa veljajo povsem drugačni kriteriji in merila, kot za izdelke široke potrošnje.


PS- Za gretje kopalnice obstajajo namenske naprave- radiatorji, talno ogrevanje, infra grelniki, kaloriferji... kateri ogrevajo prostor takrat, ko je potrebni in ne vedno, kadar vstopimo v kopalnico. Za umivanje zob, britje, polnjenje pralnega stroja, sedenje na školjki... verjetno dodatno ogrevanje ni potrebno.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

tomaz88 ::

@ps vem samo radiatorji delajo samo pozimi, zaradi vlage pa je žal treba pogosto malce ogrevanja (če nisi ljubitelji plesni)

telexdell ::

tomaz88 je izjavil:

@ps vem samo radiatorji delajo samo pozimi, zaradi vlage pa je žal treba pogosto malce ogrevanja (če nisi ljubitelji plesni)

Viški vlage se odvedejo s prezračevanjem in ne z ogrevanjem prostora. Če je zrak v prostoru nasičen z vlago ga žarnica z žarilno nitko zares segreje a zato bo zrak lahko sprejel še več vlage. Ko žarnico ugasneš pa ta vlaga kondenzira na stenah. Vlažna stena pa je idealna za razvoj plesni.
Če pa imaš žarnico zaradi tega prižgano 24/7 tudi nisi naredil nič. Prostor bo dosegel neko končno temperaturo in zrak bo sprejel neko količino vlage. Ko se bo zunaj ohladilo bo tudi temperatura v prostoru padla in vlaga bo kondenzirala...

PS- kakorkoli se obrneš je žarnica z žarilno nitko primerna le še za vzrejo enodnevnih piščancev, kateri potrebujejo svetlobo in toploto, za kartonsko škatlo pa je kalorifer prevelik.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

energetik ::

telexdell je izjavil:

tomaz88 je izjavil:

@ps vem samo radiatorji delajo samo pozimi, zaradi vlage pa je žal treba pogosto malce ogrevanja (če nisi ljubitelji plesni)

Viški vlage se odvedejo s prezračevanjem in ne z ogrevanjem prostora. Če je zrak v prostoru nasičen z vlago ga žarnica z žarilno nitko zares segreje a zato bo zrak lahko sprejel še več vlage. Ko žarnico ugasneš pa ta vlaga kondenzira na stenah. Vlažna stena pa je idealna za razvoj plesni.
Če pa imaš žarnico zaradi tega prižgano 24/7 tudi nisi naredil nič. Prostor bo dosegel neko končno temperaturo in zrak bo sprejel neko količino vlage. Ko se bo zunaj ohladilo bo tudi temperatura v prostoru padla in vlaga bo kondenzirala...

PS- kakorkoli se obrneš je žarnica z žarilno nitko primerna le še za vzrejo enodnevnih piščancev, kateri potrebujejo svetlobo in toploto, za kartonsko škatlo pa je kalorifer prevelik.
Se strinjam z vsem, razen zadnjim odstavkom. Žarnica na nitko je še vedno najprimernejša (najbolj ekonomična) izbira za razsvetljavo, kjer se uporablja zelo malo časa. Npr. podstrešje, klet ipd.
Npr. jaz imam isto žarnico nad vhodom (na senzor) že 7 let, porabila je pa mogoče za par centov elektrike, ker se prižge max. 1min/dan.

Miha 333 ::

Glavne prednosti navadnih žarnic na žarilno nitko so:

1. Izgled barv osvetljenih predmetov je najbližji tistemu pri sončni svetlobi. Pomeni, da so barve predmetov, ki jih osvetljuje, videti takšne kot pri naravni (sončni) svetlobi (oz. se jim ob upoštevanju celotnega spektra barv najbolj približajo od vseh umetnih virov svetlobe). Pri CFL in LED so se zelo namučili, da so dosegli nek spodoben izgled npr. barve kože na človeku. Pri cenejših sijalkah koža še vedno deluje "mrtvo".

2. Žarnice na žarilno nitko ne utripajo (tudi ko jih napaja izmenični tok, ta vzdržuje konstantno raven žarenja nitke). Varčne sijalke (CFL) utripajo s frekvenco 20 - 100 kHz, LED pa večinoma s 70 - 160 Hz. Ta efekt je lepo viden pri LED, če imamo izvor svetlobe v vidnem polju medtem, ko na hitro spremenimo smer pogleda. Pri navadni žarnici je "sled" polna, pri LED pa nazobčana oz. prekinjena. Enako se zgodi, če na tak način opazujemo zadnje luči npr. novejših Passatov, ki imajo LED zadnje pozicijske luči. Raziskave kažejo na povezavo med utripanjem in glavoboli, po nekaterih raziskavah pa to utripanje lahko izzove celo epileptični napad.

3. Žarnice na žarilno nitko ne predstavljajo nevarnosti za zdravje, če se v bivalnih prostorih razbijejo, oziroma zadostuje konvencionalno čiščenje (pometanje / sesanje). Za varčne sijalke to ne velja in je prostor, v katerem se je razbila, praktično nemogoče očistiti, da bi bil spet zdravstveno neoporečen. Vsebujejo namreč cel kup nevarnih snovi, vključno z živim srebrom.

4. Žarnice na žarilno nitko je mogoče proizvajati poceni, z relativno enostavnimi postopki, iz cenenih surovin ter z majhnim vložkom energije na proizvedeno enoto. Za CFL in LED velja obratno. Za proizvodnjo CFL sijalk so morali celo preklicati prepoved uporabe živega srebra v izdelkih za potrošnike.

5. Žarnice na žarilno nitko niso nevaren odpadek in se lahko odvržejo v navadne smeti in na deponiji ne predstavljajo nevarnosti za okolje. CFL in LED se obravnavajo kot elektronske naprave in pravilna razgradnja predstavlja strošek.

Glavna slabost pa je velika poraba.

Moje mnenje je, da imajo navadne žarnice še vedno marsikje mesto in jih ni bilo treba prepovedati samo zato, ker gre za staro (ali pa bi lahko rekli preizkušeno) tehnologijo.

Dobi se jih še vedno v raznih trgovinah z orodjem, železninah, označene so kot "heavy duty" žarnice oz. žarnice za posebne namene.

CFL, LED - so nedvomno napredek, vendar za svojo ceno (tudi za zdravje in okolje) in s kompromisi (svetlobni spekter, rendicija barv).

energetik ::

Miha 333 je izjavil:

Glavne prednosti navadnih žarnic na žarilno nitko so:

1. Izgled barv osvetljenih predmetov je najbližji tistemu pri sončni svetlobi. Pomeni, da so barve predmetov, ki jih osvetljuje, videti takšne kot pri naravni (sončni) svetlobi (oz. se jim ob upoštevanju celotnega spektra barv najbolj približajo od vseh umetnih virov svetlobe). Pri CFL in LED so se zelo namučili, da so dosegli nek spodoben izgled npr. barve kože na človeku. Pri cenejših sijalkah koža še vedno deluje "mrtvo".
Ne. Najbolj enostaven primer - poglej temno vijolično obleko pod navadno žarnico in nato pri sončni svetlobi. Koža je delovala mrtvo pri prastarih 540 ali 640 fluorescentkah. Koža pri varčnih sijalkah že vsaj 20 let zgleda normalno, vsaj pri 2700K verzijah.

Miha 333 je izjavil:

2. Žarnice na žarilno nitko ne utripajo (tudi ko jih napaja izmenični tok, ta vzdržuje konstantno raven žarenja nitke). Varčne sijalke (CFL) utripajo s frekvenco 20 - 100 kHz, LED pa večinoma s 70 - 160 Hz. Ta efekt je lepo viden pri LED, če imamo izvor svetlobe v vidnem polju medtem, ko na hitro spremenimo smer pogleda. Pri navadni žarnici je "sled" polna, pri LED pa nazobčana oz. prekinjena. Enako se zgodi, če na tak način opazujemo zadnje luči npr. novejših Passatov, ki imajo LED zadnje pozicijske luči. Raziskave kažejo na povezavo med utripanjem in glavoboli, po nekaterih raziskavah pa to utripanje lahko izzove celo epileptični napad.
Mogoče utripajo poceni LED s Kitajske, ampak dobre LED ne utripajo zaznavno, tako kot ne CFL.

Miha 333 je izjavil:

3. Žarnice na žarilno nitko ne predstavljajo nevarnosti za zdravje, če se v bivalnih prostorih razbijejo, oziroma zadostuje konvencionalno čiščenje (pometanje / sesanje). Za varčne sijalke to ne velja in je prostor, v katerem se je razbila, praktično nemogoče očistiti, da bi bil spet zdravstveno neoporečen. Vsebujejo namreč cel kup nevarnih snovi, vključno z živim srebrom.
Tako neroden človek, ki redno razbija žarnice, se bo pa urezal z navadno žarnico.

Miha 333 je izjavil:

4. Žarnice na žarilno nitko je mogoče proizvajati poceni, z relativno enostavnimi postopki, iz cenenih surovin ter z majhnim vložkom energije na proizvedeno enoto. Za CFL in LED velja obratno. Za proizvodnjo CFL sijalk so morali celo preklicati prepoved uporabe živega srebra v izdelkih za potrošnike.
Ja morda velja obratno, ampak ta vložek večkrat povrnejo v svoji življenski dobi.

Miha 333 je izjavil:

5. Žarnice na žarilno nitko niso nevaren odpadek in se lahko odvržejo v navadne smeti in na deponiji ne predstavljajo nevarnosti za okolje. CFL in LED se obravnavajo kot elektronske naprave in pravilna razgradnja predstavlja strošek.
Je res, ampak CFL in LED pač enormno nižja poraba za isti učinek pretehta te slabosti. Vsaj na mestih, kjer je luč veliko časa prižgana.

Miha 333 je izjavil:

Moje mnenje je, da imajo navadne žarnice še vedno marsikje mesto in jih ni bilo treba prepovedati samo zato, ker gre za staro (ali pa bi lahko rekli preizkušeno) tehnologijo.
Se strinjam, da je prepoved bedarija, ampak folk je samo zaradi nasprotovanja in nesposobnosti izračuna kaj se splača, kupoval navadne žarnice.

jest10 ::

energetik je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

Glavne prednosti navadnih žarnic na žarilno nitko so:

1. Izgled barv osvetljenih predmetov je najbližji tistemu pri sončni svetlobi. Pomeni, da so barve predmetov, ki jih osvetljuje, videti takšne kot pri naravni (sončni) svetlobi (oz. se jim ob upoštevanju celotnega spektra barv najbolj približajo od vseh umetnih virov svetlobe). Pri CFL in LED so se zelo namučili, da so dosegli nek spodoben izgled npr. barve kože na človeku. Pri cenejših sijalkah koža še vedno deluje "mrtvo".
Ne. Najbolj enostaven primer - poglej temno vijolično obleko pod navadno žarnico in nato pri sončni svetlobi. Koža je delovala mrtvo pri prastarih 540 ali 640 fluorescentkah. Koža pri varčnih sijalkah že vsaj 20 let zgleda normalno, vsaj pri 2700K verzijah
.

Hmmm glede na to, da 99% LEDic sploh ne zmore prikazati viola barve(ker dajejo od sebe max 450nm svetlobo(modra osnova), LEDice z UV osnovo pa so zelo redke) žal glede tega izgubijo proti obični žarnici.

matijadmin ::

Navadne žarnice se še dobijo, saj je prodaja tudi za gospodinjstva dovoljena do prodaje zalog. Eni jih pa za drobiž naročajo s Kitajske.

Kakor koli, sam uporabljam najraje LED, ker se dobi že zelo dobre (z visoko svetilnostjo, prijetno temperaturo in zadovoljivim spektrom). Nekoliko manj naklonjen sem varčnim, saj vsebujejo težke kovine, večina ljudi pa jih ne vrača na zbirne točke v trgovine, kjer jih je kupila, in s tem resno onesnažuje okolje. Poleg tega sem imel slabe izkušnje z življenjsko dobo (zdržale so enako ali redkeje tudi manj od inkandescenčnih).

matijadmin ::

Doma imam v enem svetilu dve taki iz IKEE za < 10 EUR skupaj, ki spravita od sebe 1200 lumnov. Temperatura je topla, rabi pa slabo minuto, da se ogreje in do tedaj sveti z bolj viola temperaturo.


Bi kupil gospo žarnico, a je s 25 USD + poštnino in morebitno carino predraga.

Morda me Kitajke premamijo, a za zdaj so zadovoljivo podobne na Aliexpressu še predrage.

Pa tudi nekaj podobnega imam z Aliexpressa in sem zelo zadovoljen, sveti po celi površini enakomerno (podobno kot osvetlitev iz računalniškega zaslona ali TV).

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

energetik je izjavil:

Se strinjam z vsem, razen zadnjim odstavkom. Žarnica na nitko je še vedno najprimernejša (najbolj ekonomična) izbira za razsvetljavo, kjer se uporablja zelo malo časa. Npr. podstrešje, klet ipd.
Npr. jaz imam isto žarnico nad vhodom (na senzor) že 7 let, porabila je pa mogoče za par centov elektrike, ker se prižge max. 1min/dan.

Žarnice, katere imaš na manj frekventnih mestih pusti, dokler bodo delale. Ko pa ti odpovedo, pa jih le zamenjaj s kakšno od sodobnih sijalk. Boš verjetno to delo opravil zadnjič v življenju za to svetilko>:D

PS- Za zunanjo svetilko je pa odvisno kje živiš in kako je nameščena. V naše ulici se mi zjutraj, ko se z avtom peljem v službo kar po vrsti prižigajo luči pred hišami. Senzor lahko reagira tudi na mačko ali psa potem pa sveti nastavljeni čas (sam imam tam 3 minute). Torej 1 min/dan je možno vendar to pomeni en vklop na dva tri dni? Če je temu zares tako, zakaj si potem sploh investiral toliko denarja v svetilko s senzorjem, katera je neprimerno dražja od navadne svetilke in seveda od navadne žarnice?

matijadmin je izjavil:

....
Morda me Kitajke premamijo, a za zdaj so zadovoljivo podobne na Aliexpressu še predrage.


Kje pa misliš, da izdeluje žarnice IKEA?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

telexdell je izjavil:

energetik je izjavil:

Se strinjam z vsem, razen zadnjim odstavkom. Žarnica na nitko je še vedno najprimernejša (najbolj ekonomična) izbira za razsvetljavo, kjer se uporablja zelo malo časa. Npr. podstrešje, klet ipd.
Npr. jaz imam isto žarnico nad vhodom (na senzor) že 7 let, porabila je pa mogoče za par centov elektrike, ker se prižge max. 1min/dan.

Žarnice, katere imaš na manj frekventnih mestih pusti, dokler bodo delale. Ko pa ti odpovedo, pa jih le zamenjaj s kakšno od sodobnih sijalk. Boš verjetno to delo opravil zadnjič v življenju za to svetilko>:D

PS- Za zunanjo svetilko je pa odvisno kje živiš in kako je nameščena. V naše ulici se mi zjutraj, ko se z avtom peljem v službo kar po vrsti prižigajo luči pred hišami. Senzor lahko reagira tudi na mačko ali psa potem pa sveti nastavljeni čas (sam imam tam 3 minute). Torej 1 min/dan je možno vendar to pomeni en vklop na dva tri dni? Če je temu zares tako, zakaj si potem sploh investiral toliko denarja v svetilko s senzorjem, katera je neprimerno dražja od navadne svetilke in seveda od navadne žarnice?
??
Luč imam nad vhodom v stanovanje. Senzor se prižge zjutraj, ko grem v službo in popoldne ko pridem iz službe, pa še to za 30s. In to samo pozimi, ker je že temno.
Koliko denarja sem pa investiral, tistih 10€ za senzor? Brez skrbi, imam zalogo 60W žarnic za to luč za več desetletij.

telexdell ::

energetik je izjavil:


Luč imam nad vhodom v stanovanje. Senzor se prižge zjutraj, ko grem v službo in popoldne ko pridem iz službe, pa še to za 30s. In to samo pozimi, ker je že temno.
Koliko denarja sem pa investiral, tistih 10€ za senzor? Brez skrbi, imam zalogo 60W žarnic za to luč za več desetletij.

Le zakaj ???
Senzor imam naravnan, da mi luč nad vhodom prižge, ko vstopim skozi vrata ograje in cestna svetilka ne da več dovolj svetlobe (pač zakon o svetlobnem onesnaževanju je cestno razsvetljavo spremenil v svetilnike). Ko pa pelje mimo avto, kateri ima večji IR odtis se pač občasno prižge tudi luč nad vhodom. Sem v dilemi- zmanjšati občutljivost in omejiti kot zaznavanja ter se nekaj časa po dohodni poti spotikati v temi ali pač požreti tistih nekaj vklopov dnevno. Na srečo pa živim v mirni soseski s slepo ulico, tako da je promet zares minimalen. Z 10 W LED IR reflektorjem pa me kljub temu elektrika pride manj kot tebe z 60 W navadno žarnico.

PS- očitno živiš popolnoma puščavniško življenje, da si edini član družine, nimaš obiskov, te ne obiskujejo prijatelji, sosedje, sorodniki, poštarji, inkasanti, akviziterji... Iztrebil si vse mačke, pse in velike podgane, zajce, srne, lisice, jazbece... v širši okolici, da se ti zunanja svetilka prižge le dvakrat na dan>:D>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

energetik ::

telexdell je izjavil:

Z 10 W LED IR reflektorjem pa me kljub temu elektrika pride manj kot tebe z 60 W navadno žarnico.
Elektrika ja, ampak za ceno tvojega LED reflektorja imam jaz za par 100let elektrike za mojo navadno žarnico. >:D

telexdell je izjavil:

PS- očitno živiš popolnoma puščavniško življenje, da si edini član družine, nimaš obiskov, te ne obiskujejo prijatelji, sosedje, sorodniki, poštarji, inkasanti, akviziterji... Iztrebil si vse mačke, pse in velike podgane, zajce, srne, lisice, jazbece... v širši okolici, da se ti zunanja svetilka prižge le dvakrat na dan>:D>:D
O madonca, srne in jazbeci na hodniku od bloka? Sosedje ne prihajajo na obisk, poštarji in akviziterji pozvonijo na domofonu spodaj, če slučajno kdaj pridejo.
Očitno ne bereš dobro, ker sem napisal da se luč prižiga v glavnem le pozimi, ko je tema.
No nima veze, meni se ekonomsko splača imeti na nekaterih mestih navadno žarnico, ne vem zakaj si se tako zapičil v to.

Zgodovina sprememb…

tomaz88 ::

telexdell je izjavil:

tomaz88 je izjavil:

@ps vem samo radiatorji delajo samo pozimi, zaradi vlage pa je žal treba pogosto malce ogrevanja (če nisi ljubitelji plesni)

Viški vlage se odvedejo s prezračevanjem in ne z ogrevanjem prostora. Če je zrak v prostoru nasičen z vlago ga žarnica z žarilno nitko zares segreje a zato bo zrak lahko sprejel še več vlage. Ko žarnico ugasneš pa ta vlaga kondenzira na stenah. Vlažna stena pa je idealna za razvoj plesni.
Če pa imaš žarnico zaradi tega prižgano 24/7 tudi nisi naredil nič. Prostor bo dosegel neko končno temperaturo in zrak bo sprejel neko količino vlage. Ko se bo zunaj ohladilo bo tudi temperatura v prostoru padla in vlaga bo kondenzirala...

PS- kakorkoli se obrneš je žarnica z žarilno nitko primerna le še za vzrejo enodnevnih piščancev, kateri potrebujejo svetlobo in toploto, za kartonsko škatlo pa je kalorifer prevelik.

eni ste pa res trdi no, menda vem nekaj o stanovanju v katerem živim no.... zračenje bi bilo sicer zelo dobro, ampak se pejt zmenit z arhitektom, ki je kopalico narisal tako, da ni oken in tudi če bi šel prebijat debelo betonsko steno in postavit okno, ne bi gledalo ven.... pustit odprta vrata je sicer ena od variant ki jo uporabljam in ni švoh, ampak za tisti čas, ki ga porabiš za tuširanje in kakih 5-10 min po njemuu je prešvoh, če mu ne pomaga tistega nekaj gretja od žarnic (kar je veliko tolote za nekaj žarnic je še vedno malenkost v primerjavi z dejanskim grelcem).... ravno tako je tisto malo gretja od par žarnic ravno prav da je bolj prijetna temperatura za par tednov jeseni in pomladi, ko ni ogrevanja ni pa še že tako ali tako toplo. od grelca bi bilo takrat kot vsavni (ok, razen če imaš takega, ki sam uravnava gretje (seveda če bi mi ga rad kupil ga z veseljem vzamem) oziroma če ga ročno prižigaš in ugašaš vsakih par min). aja pa v tem stanovanju originalni načrti niso predvidevali postavitve grelca (tbh nisem niti siguren če so vsaj kabli za elektriko že postavljeni..) in bi se blo treba še igrat z razbijanjem ploščic, kar mi ni ravno med priljubljenimi opravili..... prav tako navadni žarnici pri ogledalu takoj odrosita ogledalo in ni potrebno skor nič brisat, varčne, ki so trenutno tam (lepa barva + svetlejše) pa rabijo veliko več časa (ne vem koliko ker raje obrišem) za to

mislim verjemi mi da je tista 100W žarnica na stropu, ki je prižgana med uporabo, potem pa odprta vrata, najboljša rešitev za konkretno situacijo, ki deluje in ne stane skoraj nič
plesen je bila samo tista, za kjero so krivi prejšnji lastniki, od kar sem se je znebil (pro tip: varikina ne samo da odstrani tisto na vrhu, vpije se še v steno in deluje tudi tam, je poceni in ne pusti fleka na steni, večinoma gre stran vse že po prvi uporabi, ampak za zihr lahko premažeš še parkrat na koncu pa prebeliš z barvno posebej narejeno za prostore nagnjene k rasti plesni... tko da če kdo ne ve kako se rešit plesni...aja, to samo na rahlo brišeš, ni treba drgnit ali celo bog ne daj brusti, ker tistega sranja oziroma plesni resnično nočeš vdihovat/dobit po oblačilih in raznašat okoli...) se po parih letih še ni vrnila..... tako da bi rekel da očitno moja rešitev ne more bit slaba za ta primer

pri komu drugemu pa ne rečem,, čist možno, da bi se bolje obneslo kako drugače

pa še enkrat, prektično vse ostale žarnice, ki dejansko so v uporabi več kot par min na teden so varčne in imajo še eno lepo lastnos poleg očitne.... poleti je dost bolj udobno urabljat varčne žarnice, ne pa navadnih, ker je že tako prevroče... ko pa enkrat uspem vse zamenjet s tistimi meni zelo všečnimi z 6500K barvno toploto (zanimivo kako je zame takšna barva osvetljave lepša od bolj tople), nadpovprečno svetlostjo, dobro odzivnostjo (no ok, to že nekaj časa ni tudi pri počasnejših bistven problem, vendar tiste so pa praktično enako hitre kot navadne)

osvetljava enega prostora z led trakovi pa bo, če bo šlo po sreči tudi fajn, še posebej zaradi raznih možnost barvnih učinkov sinhroniziranih z glasbo, različno stopnjo svetlosti glede na čas in svetlobo od zunaj, pa še kupa ostalih for, ki jih bo to omogočalo.... škoda samo da so zelo svetli rgb trakovi in ostala oprema še kr dragi, ampak se mi ne mudi nikamor
da je treba zamenjat se spet treba zahvalit prejšnjemu lastniku, ker je luči na stropu napeljal tako debilno, da druega kot imet vse skupaj odklopljeno iz omrežja in zamenjat ob priliki nima smisla (res, jaz nisem električar in sem se držal samo za glavo, pravi električarji so tud samo gledali, kako je sploh lahko kaj narejeno tako neumno)....

tomaz88 ::

matijadmin je izjavil:

Navadne žarnice se še dobijo, saj je prodaja tudi za gospodinjstva dovoljena do prodaje zalog. Eni jih pa za drobiž naročajo s Kitajske.

Kakor koli, sam uporabljam najraje LED, ker se dobi že zelo dobre (z visoko svetilnostjo, prijetno temperaturo in zadovoljivim spektrom). Nekoliko manj naklonjen sem varčnim, saj vsebujejo težke kovine, večina ljudi pa jih ne vrača na zbirne točke v trgovine, kjer jih je kupila, in s tem resno onesnažuje okolje. Poleg tega sem imel slabe izkušnje z življenjsko dobo (zdržale so enako ali redkeje tudi manj od inkandescenčnih).

kako je trenutno z led žarnicami? so že dovolj svetle da nadomestijo recimo 100W+ žarnice (oziroma takšne, ki so jim po svetlosti enakovredne) ali vprašano drugače, za kolko močne so še primerna zamenjava? kako je s cenami kvalitetnih modelov (ne dx lo)? izbira glede barvne toplote (6500K ?)? znaš kaj povedati glede rgb led trakov (najraje iz osebnih izkušenj)? je ponudba in cena pri nas že ok, ali je še vedno slaba ponudba in nerealne cene?
za stare verčne ne vem, če pustimo najcenejši drek oziroma kake blazno stare, bi rekel da je večina problemov (no ok težke kovine) bolj ali manj v preteklosti.... crknila mi ni še nobena, kljub temu da uporaba ni vedno optimalna (se pravi preveč prižiganja in ugašanja), svetlost hitro doseže vrh (še posebej kake malce boljše), če se potrudiš dobiš ornk svetle (niso vse, ki naj bi bile enakovredne recimo 100W navadnim enako svetle), edino včasih je težko najt 6500K verzije, očino ima večina ljudi raje bolj toplo osvetljavo

matijadmin ::

Dobi se vse. Preverjene kakovosti in dokaj ugodno za manj kot 5 EUR so v IKEI ekvivalentne do maks 60, po večini 40 W inkadenscenčnih.

Imaš potem razne prestižne znamke in boljše modele kot j tisti s tekočino hlajeni Switch, ti brez težav parirajo ali presežejo po svetilnoati inkadescenčne. Stanejo pa od 20 EUR naprej.

Seveda se dobi zelo močne, najrazličnejših temperatur tudi s Kitajske. Pri nas v trgovinah (po pretiranih cenah) in neposredno, npr. na Aliexpressu. Meni se dopadejo t. i. panelne, ker dajo od sebe bolj difuzno svetlobo. Ampak to niso žarnice, so cela svetila za vgradnjo. Dobiš jih pa od 10 EUR naprej (prijetne svetlobe in po svetilnosti primerljive s 60 do 80 W).

negotiator ::

jest10 je izjavil:

energetik je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

Glavne prednosti navadnih žarnic na žarilno nitko so:

1. Izgled barv osvetljenih predmetov je najbližji tistemu pri sončni svetlobi. Pomeni, da so barve predmetov, ki jih osvetljuje, videti takšne kot pri naravni (sončni) svetlobi (oz. se jim ob upoštevanju celotnega spektra barv najbolj približajo od vseh umetnih virov svetlobe). Pri CFL in LED so se zelo namučili, da so dosegli nek spodoben izgled npr. barve kože na človeku. Pri cenejših sijalkah koža še vedno deluje "mrtvo".
Ne. Najbolj enostaven primer - poglej temno vijolično obleko pod navadno žarnico in nato pri sončni svetlobi. Koža je delovala mrtvo pri prastarih 540 ali 640 fluorescentkah. Koža pri varčnih sijalkah že vsaj 20 let zgleda normalno, vsaj pri 2700K verzijah
.

Hmmm glede na to, da 99% LEDic sploh ne zmore prikazati viola barve(ker dajejo od sebe max 450nm svetlobo(modra osnova), LEDice z UV osnovo pa so zelo redke) žal glede tega izgubijo proti obični žarnici.


450nm je indigo. Po eni strani je to čisto v redu - boljše za oči.
All easy problems have already been solved.

matijadmin ::

tomaz88, za tiste panelne sem imel v mislih, da se ekvivalent 60 - 80 W dobijo za 10 EUR. Močnejše so tudi na voljo, a nekoliko dražje. Imaš pa tudi razne bolj ali manj kvalitetne reflektorje in celo industrijska LED svetila. Kaj takega se zelo obnese doma (nad 10 W): http://www.aliexpress.com/item/T5-led-p...

Imaš pa industrijske do 50.000 lumnov, in vseh sort vmes: http://www.aliexpress.com/premium/led-i...

Včasih so bila popularna svetila, sestavljena iz LED, za nadomeščanje fluorescenčnih žarnic. Kako je danes s tem, ne vem. Nisem nikdar tega kupoval.

Od žarnic, ki so ekvivalentne 100 W inkandescenčnim, med zanesljivimi proizvodi ni velike izbire. V Italiji sem videl, da se dobi Philipsove 20 W, ki dajo od sebe nekaj čez 1600 lumnov za dobrih 20 EUR:


Kolega je imel par teh žarnic doma, meni so se zelo dopadle, a je podjetje, ki jih je izdelovalo, šlo v likvidacijo to poletje zaradi nelikvidnosti (Philips in Cree sta zelo spustila cene zadnje čase):

energetik ::

matijadmin je izjavil:


Od žarnic, ki so ekvivalentne 100 W inkandescenčnim, med zanesljivimi proizvodi ni velike izbire. V Italiji sem videl, da se dobi Philipsove 20 W, ki dajo od sebe nekaj čez 1600 lumnov za dobrih 20 EUR:

V Merkurju imajo sedaj 20W 1600lm ledice na E27 navoju za 16EUR se mi zdi. Ko mi crkne 20W CFL v kuhinjski luči, jo bom verjetno preizkusil.

Zgodovina sprememb…

matijadmin ::

energetik je izjavil:

matijadmin je izjavil:


Od žarnic, ki so ekvivalentne 100 W inkandescenčnim, med zanesljivimi proizvodi ni velike izbire. V Italiji sem videl, da se dobi Philipsove 20 W, ki dajo od sebe nekaj čez 1600 lumnov za dobrih 20 EUR:

V Merkurju imajo sedaj 20W 1600lm ledice na E27 navoju za 16EUR se mi zdi. Ko mi crkne 20W CFL v kuhinjski luči, jo bom verjetno preizkusil.


Hvala za info, se bom ustavil tam.

Zdaj imam dve žarnici za 4 EUR iz IKEE v plafonjeri in svetita super. ;)

tomaz88 ::

ok, da vidim če prav zastopim - led žarnice z ok cenami zaenkrat ok kot nadomestek za recimo reči nekje do svetlosti potobne 60W navadnim žarnicam, za dovolj denarja pa dobiš lahko tud močnejše

kako pa je z barvno toploto? kakšna izbira je kar se tega tiče?

pri traku ni toliko problem s švoh ledicami, če lahko kompenziraš z dolžino, moraš pa pazit pri napajanju ker če je predolg in narobe povezan je en konec opazno svetlejši od drugega

se je kdo mogoče kaj igral z rgb trakovi in dinamičnim spreminjanjem barv/svetlosti? par yt posnetkov zgleda zlo lepih

telexdell ::

tomaz88 je izjavil:

ok, da vidim če prav zastopim - led žarnice z ok cenami zaenkrat ok kot nadomestek za recimo reči nekje do svetlosti potobne 60W navadnim žarnicam, za dovolj denarja pa dobiš lahko tud močnejše

kako pa je z barvno toploto? kakšna izbira je kar se tega tiče?

pri traku ni toliko problem s švoh ledicami, če lahko kompenziraš z dolžino, moraš pa pazit pri napajanju ker če je predolg in narobe povezan je en konec opazno svetlejši od drugega

se je kdo mogoče kaj igral z rgb trakovi in dinamičnim spreminjanjem barv/svetlosti? par yt posnetkov zgleda zlo lepih


poglej si npr. to:

20 W za 6.20€ ti da tam 1350 lm, kolikor je deklarirana svetilnost 100 W navadne žarnice.

PS kopalnice brez oken imajo zračnike za odvod vlage. Torej ni vzroka za uporabo navadne žarnice.>:D>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Miha 333 ::

energetik je izjavil:

Se strinjam, da je prepoved bedarija, ampak folk je samo zaradi nasprotovanja in nesposobnosti izračuna kaj se splača, kupoval navadne žarnice.

In zakaj jih ne bi smeli kupovati, če tako želijo? Razlog prepovedi še zdaleč ni skrb države, da ljudje ne bi znali računati.

matijadmin ::

tomaz88 je izjavil:

ok, da vidim če prav zastopim - led žarnice z ok cenami zaenkrat ok kot nadomestek za recimo reči nekje do svetlosti potobne 60W navadnim žarnicam, za dovolj denarja pa dobiš lahko tud močnejše

kako pa je z barvno toploto? kakšna izbira je kar se tega tiče?

pri traku ni toliko problem s švoh ledicami, če lahko kompenziraš z dolžino, moraš pa pazit pri napajanju ker če je predolg in narobe povezan je en konec opazno svetlejši od drugega

se je kdo mogoče kaj igral z rgb trakovi in dinamičnim spreminjanjem barv/svetlosti? par yt posnetkov zgleda zlo lepih


OK LED žarnice (ekvivalentne 100 W inkandescenčnim), dobiš že za 16 EUR kot smo izvedeli (npr. Philipsove), če bi se pa malo poigral z naročili s Kitajske, sem prepričan, da bi jih dobil za tretjino te cene.

Velika večina ponuja dve ali tri variante, toplo bele in hladno belo, nekateri še dnevno belo, ki je sicer hladna ne pa tako kot so nekatere hladno bele (opazno modrikaste). Najbolje, da si ogledaš nekje kako sveti. Če je to kar iščeš, kupiš. Papir (in internet) preneseta vse, zato tisto, kar napišejo (zlasti Kitajci in brez imeni proizvajalci) ne gre vzeti za nujno točno. Drugače pa imaš tu lestvico barvne temperature, če ti slučajno ni znana (to se podaja v K - kelvinih):


S traki se nisem igral, tako da nimam pojma.

Zgodovina sprememb…

jest10 ::

negotiator je izjavil:

jest10 je izjavil:

energetik je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

Glavne prednosti navadnih žarnic na žarilno nitko so:

1. Izgled barv osvetljenih predmetov je najbližji tistemu pri sončni svetlobi. Pomeni, da so barve predmetov, ki jih osvetljuje, videti takšne kot pri naravni (sončni) svetlobi (oz. se jim ob upoštevanju celotnega spektra barv najbolj približajo od vseh umetnih virov svetlobe). Pri CFL in LED so se zelo namučili, da so dosegli nek spodoben izgled npr. barve kože na človeku. Pri cenejših sijalkah koža še vedno deluje "mrtvo".
Ne. Najbolj enostaven primer - poglej temno vijolično obleko pod navadno žarnico in nato pri sončni svetlobi. Koža je delovala mrtvo pri prastarih 540 ali 640 fluorescentkah. Koža pri varčnih sijalkah že vsaj 20 let zgleda normalno, vsaj pri 2700K verzijah
.

Hmmm glede na to, da 99% LEDic sploh ne zmore prikazati viola barve(ker dajejo od sebe max 450nm svetlobo(modra osnova), LEDice z UV osnovo pa so zelo redke) žal glede tega izgubijo proti obični žarnici.


450nm je indigo. Po eni strani je to čisto v redu - boljše za oči.

450nm je skrajna meja;) Vrh imajo okoli 470-480nm.

jest10 ::

matijadmin je izjavil:


se je kdo mogoče kaj igral z rgb trakovi in dinamičnim spreminjanjem barv/svetlosti? par yt posnetkov zgleda zlo lepih


rgb trakovi so za samo osvetlitev drek, ker dajejo od sebe obupno svatlobo. So le in samo za vzdušje, nikakor pa za osvetlitev

pri traku ni toliko problem s švoh ledicami, če lahko kompenziraš z dolžino, moraš pa pazit pri napajanju ker če je predolg in narobe povezan je en konec opazno svetlejši od drugega

Hitro rešljiv problem. - proklopiš na en, + pa na drugi konec traku in imaš enakomerno svetlost;)

zmaki ::

Prosim za nasvet, kje lahko kupim poceni ampak dovolj kvalitetne navadne E14 reflektorske žarnice. V Sparu sem kupil v neki akciji Philips NR50 230V, na škatli piše 40W, ter 1 leto 1000 ur, kot sevanja 30° normal. Lumeni ne pišejo, samo 2700K, ter 4000x on/off. Pa mi crkavajo vsakih par mesecev, niti približno 1000 ur.
Ali obstaja kakšna alternativa (LED ?) ?.

energetik ::

E14 reflektorske se vsekakor splača zamenjati z LED, ker je po defoltu usmerjena svetloba.
Dobijo se 350 lumen E14 sijalke že za 5EUR. V Hoferju imajo vsake toliko za 5EUR celo 6W 420 lm sijalke, deluje odlično.
Še bolj se pa splača E14 podnožje v svetilki zamenjati z G10, imaš potem veliko večjo izbiro LED.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

čuhalev ::

Da malo osvežim temo.

Navadne žarnice na žarilno nitko v bučki je mogoče še kupiti, in sicer sem zaenkrat videl poljske, narejene na Kitajskem, v Jagru in v Eventusu (NM) - imajo enake. Na voljo so 25, 40, 60, 75, 100, 150, 200 W na (klasičnem) navoju E27. Na škatlici je prečrtana hiška in so namenjene popravilu oziroma kot rezervni del, vendar dokler si vsak plačuje svojo "elektriko" ne vidim razloga, zakaj jih ne bi imel v sobi. :)

energetik ::

V Bauhausu imajo 100W na nitko, odporne na tresljaje. Vendar - imajo samo 1000lm. ;((

čuhalev ::

Za tele kitajske 100 W na škatli piše 1250 lumnov.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bliža se konec halogenskih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
14427439 (21442) bMozart
»

100 W žarnice

Oddelek: Znanost in tehnologija
437157 (5703) jest10
»

Žarnice s celotnim spektrom svetlobe? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9842350 (40196) jebiveter2
»

Gospodinjske žarnice (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
594121248 (90172) BigWhale

Več podobnih tem