» »

Varnost na spletu

Varnost na spletu

alese ::

Ponudnik interneta mi je povedal, da oni ne beležijo mojega uplowda in downloada niti na katerih spletnih straneh sem bil, da bi bilo to protizakonito. Beležijo samo, kdaj sem se prijavil konektal in odkonektal v internet.Kaj vi menite o tem, ali ti podatki kje obstajajo. In dodatno vprašanje, ko greš na določeno spletno stran z brskalnikom, se tam na strežniku pusti tvoj ip,ali oni beležijo kdaj si prišel na njihovo spletno stran in kdaj si odšel dol iz nje in koliko si zdownloadav. Če naprimer prideš gor ob 10 uri in čez pol ure zapreš brskalnik, ali jim tam to pokaže, da si šel dol z njihove strani ali tam kaže, da si še vedno gor.Kako je s temi bazami podatkov.lp

nikolahodin ::

alese je izjavil:

In dodatno vprašanje, ko greš na določeno spletno stran z brskalnikom, se tam na strežniku pusti tvoj ip,ali oni beležijo kdaj si prišel na njihovo spletno stran in kdaj si odšel dol iz nje.


To je značilno za trgovine na internetu, beležijo tudi kaj si gledal od izdelkov. Oni to beležijo tako da uporabljajo programe z imenom piškotki, ki se inštalirajo v tvoj brskalnik. Včasih je nadležno to da teh piškotkov ne moreš blokirati.

Vzdevek ::

Vse spletne strani lahko beležijo obisk odvisno od skripte, ki jo uporabljajo. Vidi se lahko vse od tvoje lokacije, IP naslova, strani, ki jo gledaš, do časa vstopa in iztopa strani. Vidi se tudi kateri browser uporabljaš kateri OS ipd... Skratka vidi se vse kaj delaš na strani. Po naši zakonodaji morajo biti taki podatki anonimizirani in se ne smejo povezovati z poštnimi naslovi in ostalimi osebnimi podatki. Razen če pred tem soglašaš z pogoji uporabe npr. v spletni trgovini, kjer je zaradi varnosti in vsega ostalega to skoraj nujno. Pa še potem mora biti jasno kje se taki podatki shranjujejo in kako, kadar koli pa lahko zahtevaš izpis teh podatkov, ki jih upravljalec take baze hrani.

Po novi zakonodaji ZEKom-1 bi morali upravljavci spletnih mest preden namestijo piškotke za sledenje obiska pridobiti dovoljenje, vendar je v praksi tako, da ne. Nekateri imajo celo obrazce, ki sploh nimajo nobene funkcije tam so zgolj zato, ker morajo biti delujejo pa sploh ne. Je pa tako, da tudi če zavrneš piškotke in se ne strinjaš, da "sledijo" tvojemu obisku se vseeno, da slediti uporabnikom že na nivoju samega strežnika.

Je pa dejstvo, da ima ponavadi spletna stran dosti takšnih podatkov in če nisi posebej zanimiv si še ena številka v množici in se bodo ti podatki uporabili predvsem za neke statistike ipd...

To je značilno za trgovine na internetu, beležijo tudi kaj si gledal od izdelkov. Oni to beležijo tako da uporabljajo programe z imenom piškotki, ki se inštalirajo v tvoj brskalnik. Včasih je nadležno to da teh piškotkov ne moreš blokirati.

Seveda se, da skoraj vsi brskalniki podpirajo onemogočanje piškotkov za spletne strani. Navodila za chrome tukaj. Je pa dejstvo, da to ne bo spremenilo ničesar za sledenje sploh ni potreben piškotek. ;) In piškotek ni program je le datoteka, ki jo spletno mesto namesti na tvoj računalnik, v večini primerov ni škodljiva in pomaga izboljšati delovanje spletnih strani, aplikacij, vtičnikov in se ne uporablja samo za sledenje.

SeMiNeSanja ::

V bistvu že vsak spletni strežnik (Apache, IIS,....) po defaultu beleži vse zahtevke, ki so prišli do njega. Default podatki, ki se beležijo, so tvoj IP naslov, datum in ura, kateri URL si zahteval, Referrer (na kateri strani si kliknil link za zahtevani URL), vrsta brskalnika in koliko bytov si pretočil (sem še kaj pozabil?).

Ker večini upravljalcev ti 'surovi' podatki ne zadoščajo, se poslužujejo še drugih analitičnih orodij, kot npr. Google Analytics in podobnih, da dobijo boljši vpogled v dejansko rabo spletišča. Zanima jih, katere vsebine so bile najbolj brane, od kod prihajajo obiski in podobno.

Večina tega beleženja na strani upravljalcev spletišč ni namenjena temu, da bi kdo razkril, kaj si konkretno TI prebiral (Janez Novak, Nova ulica št. xx,...) ampak bolj sami optimizaciji spletišča, da bi čim bolj ustrezalo obiskovalcem.

Seveda pa to še ne pomeni, da Google (če uporabljaš njihovo analitiko), ne spremlja, kaj obiskuje 'nek uporabnik' s cookie-jem, ki ima serijsko številko xxxxxx. Morda res ne vedo, da je ta uporabnik Janez Novak, vsekakor pa želijo s pomočjo tega beleženja čim bolj uganiti, kakšni so interesi uporabnika z določenim cookie-jem, da bi mu na različnih straneh ponudili reklame, ki so čim bližje njegovim interesom. Cilj je generirati čim več klikov na reklame, saj je to za njih denar in če ti ponudijo optimalno mešanico reklam, glede na tvoje interese, bo tudi njihov potencialni zaslužek boljši, kot če kar random neke reklame ponujajo, ki jih niti pogledal ne boš.

alese ::

se mi je zdelo da ni vse tako nedolžno, grem na gugla iskat neke zadeve čez minuto se mi pa na fb prikaže okence z reklamo tega kar jaz iščem zadnjič sem iskal mesoreznico pol pa same take reklame, se pravi vse te podatke od mene zbirajo,pa se da te podatke ko se zbirajo PRIREJATI.lp

SeMiNeSanja ::

Brišeš / blokiraš Cookie-je, vključiš 'no-trace' opcije,.....

Reklame boš potem še vedno videval, samo bodo takšne, ki te ne zanimajo...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Informacijski pooblaščenec predstavil nove dobre prakse pri uporabi piškotkov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5820329 (14063) AštiriL
»

cookie nova zakonodaja

Oddelek: Izdelava spletišč
419304 (7304) stb
»

Pripravite vašo spletno stran na nov zakon o piškotkih (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Izdelava spletišč
744204720 (156286) Tydek
»

ZEKom-1 po dveh tednih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
9319904 (14841) jype
»

Kdo vse ne priznava novega ZEKom (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / NWO
13142497 (34135) trizob

Več podobnih tem