» »

Teorija vsega

Teorija vsega

«
1
2 3
...
5

Quantum ::

Pozdravljeni! Spet malo razmišljam o eksistenci samega sebe in sveta okoli sebe. Znansteveniki se trudijo, da bi razumeli delovanje narave. Najbolj relavantna teorija je "string theory" po slovensko teorija strun. Kako povezati makro svet z mikro svetom. Sam pa imam globlje razmišljanje. Kaj je potemtakem sam prostor? Ali obstaja že odnekdaj? Kakor nam je jasno je sta prostor-čas ukrivljena ob prisotnosti gravitacijske sile. Big bang theory govori o velikem poku, ki je posledica nastanka samega vesolja. Kaj pa je sam prostor? Dark energy, dar matter? Ali to obstaja večno ali se je tudi sam prostor začel z neko določeno reakcijo?


lp Q 8-)

jest10 ::

Prostor-čas se je začel z "velikim pokom" Pred tem ni ne prostora in ne časa.

Metulj-1 ::

Prostor-čas je verjetno obstajal že prej.Možno, da naš prostor-čas izhaja iz prejšnjega.

ttommy ::

Ponoči se mi je sanjalo o tem. Bolje, da sem tiho- človeštvo ne bi preneslo resnice.
Gamer

BigWhale ::

Quantum je izjavil:

Najbolj relavantna teorija je "string theory" po slovensko teorija strun.


Strune bodo zdaj-zdaj vrgli v smeti. :)

Quantum je izjavil:

Kaj pa je sam prostor? Dark energy, dar matter? Ali to obstaja večno ali se je tudi sam prostor začel z neko določeno reakcijo?


Prostor-cas se je zacel z velikim pokom. Pred tem ni bilo nicesar. Nicesar, kar lahko izmerimo na kakrsenkoli nacin. 'Ravnila', ki ga naredis v nasem vesolju ne mores odnesti ven iz tega vesolja in ga uporabiti, da bi izmeril vesolje samo. :)

Qcube ::

Moje mnenje je da je v osnovi vse ene vrste valovanje oz. sistem valovanj, oziroma sistem na sistemu na sistemu na sistemu... valovanj. Verjetno nekaj takega je tudi mišljeno v string theory, samo da bi jaz to poimenoval wave theory :) . Sicer to je samo moje mnjenje glede na to kar sem prebral in nimam nobenih dokazov za to.

Hayabusa ::

BW
Strune bodo zdaj-zdaj vrgli v smeti. :)

What is next theory ?

T-h-o-r ::

strune so me navdušile, ko sem jih bral tam v srednji šoli

sam potem so se vsako leto bolj kazale za fail :(
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Metulj-1 ::

Nažalost v teoriji strun še nič ni bilo experimentalno dokazano. Kar pa ne pomeni, da mogoče celo kaj od tega drži. Dejansko prostro-čas je iz nečesa, glede na to da ga lahko spreminjamo npr. z masivnimi telesi.

Quantum ::

Kaj pa Heisenbergov princip nedoločnosti pride tudi v poštev pri razumevanju delovanja vesolja?8-)

Metulj-1 ::

Zna bit, da je bistvenega pomena za razumevanje vsega.
Mogoče bi bilo (je) naše vesolje samo skupek verjetnosti-kolaps valovne funkcije pa povroči opazovalec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Metulj-1 ()

Zheegec ::

Drugače je pravilno Hipoteza Strun, ne Teorija.

mihibo5 ::

jest10 je izjavil:

Prostor-čas se je začel z "velikim pokom" Pred tem ni ne prostora in ne časa.


Vesolje je (omejen) prostor in je zelo verjetno, da leži v drugem še večjem prostoru. Tudi svetloba ima omejen domet, čeprav je kar zelo velik. ;)

jest10 ::

mihibo5 je izjavil:

jest10 je izjavil:

Prostor-čas se je začel z "velikim pokom" Pred tem ni ne prostora in ne časa.


Vesolje je (omejen) prostor in je zelo verjetno, da leži v drugem še večjem prostoru. Tudi svetloba ima omejen domet, čeprav je kar zelo velik. ;)


In to verjetnost si dobil na podlagi česa?

Metulj-1 ::

Se mi zdi bolj verjetno, da naš prostor izhaja iz nekega drugega vesolja,ne pa da leži v njem. Alpa raje recimo, da je vzrok za naš prostor čas nekje v drugem prostoru-času. Neke teorije so okol tega. Brian Green je neki kvasu na to temo.

mihibo5 ::

Variant je lahko veliko, to je pač ena od teh.

Metulj-1 ::

Konec koncev nikol ne pridemo do konca kanede;)

jest10 ::

mihibo5 je izjavil:

Variant je lahko veliko, to je pač ena od teh.

Praviš, da je zelo verjetno.
Zakaj je zelo verjetno? Na podlagi česa?

"Zato, ker se meni tako zdi" je zelo slab razlog.

mihibo5 ::

Ja. Sicer pa povej mi, kateri prostor se ne nahaja v kakšnem večjem?

EDIT: Nanašalo se je na en odgovor višje. Je pa lahko tudi odgovor na post os "jest10". ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihibo5 ()

Metulj-1 ::

Prostor je težko v drugem prostoru. V fiziki je to zaenkrat še no go

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Metulj-1 ()

mihibo5 ::

Tvoja soba ni v drugem prostoru oz je del manjši del nekega? (upam da sedaj veš v kakšnem smislu je bilo mišljeno)

Metulj-1 ::

V napačnem.

mihibo5 ::

Razloži, kako v napačnem?

Metulj-1 ::

Big bang je biu eksplozija prostora samega ne pa eksplozija v prostoru. Naš prostor je takrat nastal.

mihibo5 ::

ki naj bi nastalo z velikansko eksplozijo prostora in snovi v nekem končnem času v preteklosti


Citat iz wikipedije. Zakaj bi to pomenilo, da ni bilo v prostoru?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihibo5 ()

Metulj-1 ::

Ker je prostor takrat nastal. Kaj ti ni jasno?

mihibo5 ::

Bom odnehal, ker ne bova nikamor prišla. Jasen mi ni tvoj argument, da lahko tako trdiš.

Metulj-1 ::

Nažalost si ti popolnoma brez argumentov. Vsa fizika temelji na tem kar sem ti gor napisal. Šarlatani se pa dobr zastopjo na tem forumu http://www.misteriji.net/

Mipe ::

Jah, fizika težko pojasni nastanek iz ničesar...

AmokRun ::

Saj tega nihče ne zna.

Mipe ::

Dokler tega ne znamo pojasniti, pač ne moremo imeti "teorije vsega".

Tilen ::

42
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

AmokRun ::

Zakaj ne?

negotiator ::

jest10 je izjavil:

Prostor-čas se je začel z "velikim pokom" Pred tem ni ne prostora in ne časa.


Kaj pa JE bilo pred tem?
All easy problems have already been solved.

gost987 ::

ma kake strune, vse je zarad sexa

jest10 ::

Mipe je izjavil:

Jah, fizika težko pojasni nastanek iz ničesar...

Glede na to, da je vsota vseh energij v vesolju 0, ni to kar se tiče fizike noben problem.

GamerBoy ::

Priznam, da (ko pustim teorije, ker so pač samo teorije) mi ni jasno kako nekaj nastane iz nič oziroma, kako nič pred nastankom vsega izgleda (ker vbistvu ne izgleda če "je"(oziroma ni) to nič. Če pustimo vprašanje kako nič izgleda, kaj hudiča v neobstoju vsega sproži ta teoretični big bang in nastanek vsega, če pa ničesar ni :))
Ne maraš potuhnjencev in dvoličnežev ?
Potem podpiši:
www.locitev-drzave-cerkve.org/obdavcitev-cerkve

ramiz?! ::

A v tej temi sodeluje kakšen fizik? Ali pa vsaj kdo, ki ima nekaj znanja o fiziki? Ker mi je smešno gledat komentarje, ki se kar po vrsti izključujejo.

Npr. OP postavi vprašanje od kdaj obstaja prostor-čas.

Nato jest10 odgovori: "Prostor-čas se je začel z "velikim pokom" Pred tem ni ne prostora in ne časa."

Metulj-1 pa: "Prostor-čas je verjetno obstajal že prej.Možno, da naš prostor-čas izhaja iz prejšnjega."
Never regret anything, there's always a reason things happen.

bohr ::

jest10 ima nekaj razumevanja sodobne fizike. Metulj-1 ga nima.

Metulj-1 ::

Zakaj že?

AmokRun ::

jest10 je izjavil:

Mipe je izjavil:

Jah, fizika težko pojasni nastanek iz ničesar...

Glede na to, da je vsota vseh energij v vesolju 0, ni to kar se tiče fizike noben problem.

Če je vsota nečesa nič to ne pomeni, da je to nekaj prišlo iz nič.

Utk ::

Da pred pokom ni bilo časa niti prostora je neumnost. Seveda je blo oboje, samo fiziki tega nimajo s čim definirat.

Metulj-1 ::

Zaenkrat vse kaže na to, da vzporedna vesolja verjetno obstajajo. tako, da je možno, da naš prostor čas izhaja iz enega izmed teh (singularnost v črni luknji v enem izmed vesolij). Našega časa pa pred tem ni bilo in za nas je samo ta relevanten.

Bohr-če ne dojemaš stvari ne kvas neki v tri dni.

Utk ::

Pa še kaj. Če fizikov ne zanima zakaj je prišlo do poka niso nič boljši od župnikov. Tako je blo, ostalega pa ne sprašujte.

Mipe ::

Že pojmovanje časa - začetek in konec - je paradoksično samo po sebi. Vem, kdaj sem se rodil, vemo, kdaj je nastala Zemlja, približno vemo, kdaj je nastalo Vesolje. Vendar ima vsak začetek preteklost. Kaj je bilo pred mojim rojstvom? Mama in oče. Kaj je bilo pred Zemljo in Soncem? Oblak medzvezdnega plina. Kaj je bilo pred Vesoljem? Tu pa se zataknemo. In če najdemo odgovor na to, se nam poraja novo vprašanje: kako je nastalo TISTO?

Če Zemlja stoji na slonih, ki stojijo na velikanski želvi, na čem stoji želva? In tako naprej. To kaže, da je že naše pojmovanje časa in prostora omejeno na to vesolje in da je sicer paradoksično oz. pomanjkljivo.

Obstaja pa možnost inverzije, ki vsaj za silo odgovori na problem začetka. Skratka, začetka ni - vse skupaj je povezano v en nekakšen abstrakten Moebiusov trak. Zamislite si, da je naše vesolje samo majhen delček najmanjšega delčka našega vesolja - kvarkov, leptonov, bozonov. Morda so Higgsovi bozoni v bistvu vesolja, ki sestavljajo delce, ti atoma, ti molekule in tako naprej do vesolja - vse se zacikla. A tudi to je po svoje paradoksično...

Dolgo ne bomo našli jasnega odgovora, dokler smo omejeni na svoje vesolje. Vsekakor pa se ujema s teorijo multiversov. No, do neke mere.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

Metulj-1 ::

Pa sej nismo. Sodobna fizika išče širše odgovore na to vprašanje in zgoraj sem napisal eno od teorij.

hendriks ::

BigWhale je izjavil:


Strune bodo zdaj-zdaj vrgli v smeti. :)


Povej to Kaku-ju in Greenu, če upaš ;)

T-h-o-r ::

Mipe je izjavil:

Jah, fizika težko pojasni nastanek iz ničesar...

v bistvu ne več

Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T-h-o-r ()

jest10 ::

AmokRun je izjavil:

jest10 je izjavil:

Mipe je izjavil:

Jah, fizika težko pojasni nastanek iz ničesar...

Glede na to, da je vsota vseh energij v vesolju 0, ni to kar se tiče fizike noben problem.

Če je vsota nečesa nič to ne pomeni, da je to nekaj prišlo iz nič.


Seveda to ne pomeni, da je garantirano prišlo iz nič. Pomeni pa tudi, da ni nobene ovire, da se to ne bi zgodilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

bohr ::

Metulj-1 je izjavil:

Zakaj že?


Težko je razložiti. Matematika kvantne mehanike, ki se je do danes izkazala za daleč najbolj pravilno od vseh fizikalnih modelov, nam prikazuje, da delci ves čas nastajajo (iz nič) in izginevajo (v nič). Ti delci imajo merljiv vpliv na vesolje. Vakuumska katastrofa se imenuje razlika med napovedano energijo vakuuma, ki bi lahko pojasnila nastanek iz energije vakuuma in izmerjeno vrednostjo, ki je znatno prenizka za kaj takega, delci pa kljub temu nastajajo, ker njihov vpliv lahko merimo - čeprav delci obstajajo premalo časa, da bi jih lahko zaznali.

Podatki, zbrani z obratovanjem LHC, nam vedno natančneje kažejo, da se matematičen model (matrična kvantna mehanika) ujema z meritvami in da je resničnost zares tako neverjetna, kot teorija napoveduje. Dirac, Schrödinger in pozneje še von Neumann so vsi uporabljali orodja, ki temeljijo na matematiki hilbertovih prostorov, ki omogoča delo z objekti, ki imajo take lastnosti, kot jih imajo val-delci v kvantni mehaniki. Čeprav so napovedi skrajno nenavadne, so meritve potrdile, da držijo do skoraj absurdne natančnosti.

Za intuitivno (slaba šala, vem) razumevanje je nujno poglobljeno znanje analize hilbertovih prostorov, to je neke vrste generalizirana vektorska analiza, z ogromno prekladanja vrst in matrik, pogosto neskončnih ali neskončnodimenzionalnih, ampak z lastnostmi, ki jim ta neskončnost ne zmanjša uporabnosti. Ko vesolje "vidimo" skozi izraze, ki jih riše takšna analiza, lažje razumemo absurdnost idej, kot je odsotnost prostora in časa, ko se izrazi izrodijo v protislovja in vesolje preneha biti definirano in torej racionalen fizik mora skleniti, da ne obstaja, ker matematika jasno pravi, da je vse onkraj tiste meje neizmerljivo.

Še video o tem kako se je revolucija začela, za tiste, ki raje gledate filme:



Žal ne pove do konca, reče samo "very complex math".
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vesolje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14129447 (1053) JanBrezov
»

Zakaj naj se ne bi bilo možno gibati hitreje od svetlobne hitrosti? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
25949918 (41072) jype
»

Galaksija z začetka vesolja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8115532 (12955) bMozart
»

Prihodnost-konec vesolja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
13222545 (18506) imagodei

Več podobnih tem