» »

Hitrost svetlobe

Hitrost svetlobe

PrihajaNodi ::

Predpostavimo da sta na vlaku dve osebi, ki tekmujeta kateri bo ustrelil prej kakor drugi. Signal za ustrelitev je smodnik (se pravi svetlobni signal) na sredini med njima. Na vlaku in na peronu sta ĹĄe sodnika.

Ko smodnik zagori smodnik svetloba doseĹže osebka. Sodnik na vlaku zatrdi da je svetloba dosegla oba ob enakem Äasu, vendar pa sonik na peronu trdi da to ni res in da je eno osebo svetloba dosegla prej.

Obe trditvi sodnikov sta pravilni.

Kar mene zanima je, koga je v primeru sodnika z perona, dosegla svetloba prej kakor drugega.

Äe predpostavimo da je:

1 oseba-----------2 oseba---------sodnik

-----premik vlaka proti levi...

Katero osebo je svetloba dosegla prej. Moje mnenje je da osebo dve. Torej od enega se svetloba odaljuje pri enem pa se približuje.

kunigunda ::

Zanimivo da so vsi clanki na to temo navezani na opazovalca na peronu (ki gleda levo-desno vlak). Kaj pa ce stojis na tiru in opazujes pravokotno na vlak ? :P

PrihajaNodi ::

Čudno mi je da je opisano da se vlak premika. Torej bi moral tisti, ki je na peronu videti svetlobo od smodnika, ki bi dosegel oba strelca ravno ko bi vlak pripeljal mimo.

Mene samo zanima v katero smer se svetloba premika pri tistem ki gleda iz perona. Je svetloba hitrejša pri prvem strelcu ali drugem. Če predpostavimo da se vlak premika levo. Upam da je razumljivo:)


Zanimivo da so vsi clanki na to temo navezani na opazovalca na peronu (ki gleda levo-desno vlak). Kaj pa ce stojis na tiru in opazujes pravokotno na vlak ? :P


Hm ja vlak naj bi se premikal, zato nevem zakaj bi ti dal opazovalca na tire? Zazna pa tisti opazovalec, ki je na vlaku, (v bukli ni napisano KJE JE OPAZOVALEC, TOREJ PRED PRVIM ALI PRED ZADNJIM STRELCEM) dogodek kot da je oba strelca dosegla svetloba enako hitro.

Zgodovina sprememb…

dottor ::

Ni problem koga prej doseže svetloba (ki se giblje isto hitro v vse smeri po prostoru) ampak od refleksev strelcev.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

PrihajaNodi ::

Nah pustimo reflekse, zanima me predvsem fizika.

In ja je problem v svetlobi, enega doseže prej kot drugega ker se svetloba pri enem odmika pri drugem pa približuje. Sam menima da je to strelec dve če se vlak premika levo. Strelca dva bo svetloba dosegla prej. Sam si predstavljam to kot da vržeš v sredino med njiju nek kup papirja, kjer je jasno da bo papir odletel h drugemu strelcu in ne prvemu (oziroma stran od prvega).

Če bi se vlak premikal s svetlobno hitrostjo bi nekje bila razlika, kljub temu da je svetloba konstantna.

Zgodovina sprememb…

jest10 ::

PrihajaNodi je izjavil:

Sam si predstavljam to kot da vržeš v sredino med njiju nek kup papirja, kjer je jasno da bo papir odletel h drugemu strelcu in ne prvemu (oziroma stran od prvega).

Če je hitrost konstantna, papirja ne odnese nikamor

PrihajaNodi ::

Ja ne, gre se za perspektivo opazovalca...

gusto ::

Iz vidika zunanjega sodnika doseže svetloba prej osebo 2, saj mora prepotovati manjšo razdaljo, hitrost svetlobe pa je konstantna.

PrihajaNodi ::

E to me je zanimalo. Itak ker se vlak premika naprej svetloba bi šla pa nazaj.

Hvala

JanOlMajti ::

Zanimiv je bil en dokumentarec na Discovery: vlak se pelje s svetlobno hitrostjo, potnik iz zadnjega sedeža vstane in gre naprej. To se pravi, da se potnik premika hitreje kot svetlobna hitrost. Vprašanje v dokumentarcu je bilo, če potuje tudi časovno?

Gregor P ::

Verjetno se zalomi že vse skupaj pri tem, da če potuje s svetlobo, je svetloba:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

einstein :P ::

JanOlMajti je izjavil:

Zanimiv je bil en dokumentarec na Discovery: vlak se pelje s svetlobno hitrostjo, potnik iz zadnjega sedeža vstane in gre naprej. To se pravi, da se potnik premika hitreje kot svetlobna hitrost. Vprašanje v dokumentarcu je bilo, če potuje tudi časovno?


Nihče ne ve zagotovo, ker niti ne vemo, če je to možno (verjetno, da ni).
STAY OUT OF MY TERRITORY!

dzinks63 ::

Vlak se ne more peljati s svetlobno hitrostjo , niti kaj drugega kar ima maso, samo brezmasne enote lahko potujejo s svetlobno hitrostjo.

JanOlMajti ::

dzinkis63, primer za lažjo predstavo in za malo zarazmislit

destroyer2k ::

JanOlMajti je izjavil:

Zanimiv je bil en dokumentarec na Discovery: vlak se pelje s svetlobno hitrostjo, potnik iz zadnjega sedeža vstane in gre naprej. To se pravi, da se potnik premika hitreje kot svetlobna hitrost. Vprašanje v dokumentarcu je bilo, če potuje tudi časovno?


edit sem našel posnetek ki razloži to situacijo.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Uganka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7913886 (12389) Okapi
»

"hitrost časa" (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1038670 (7203) gani-med
»

Time Dilation (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
796302 (5490) gani-med
»

Splošna teorija relativnosti - puzzled (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1028575 (7027) gani-med
»

Črne luknje in črvje luknje ter potovanje skozi slednje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
18911364 (8664) jest10

Več podobnih tem