» »

Meditacija

Meditacija

Rias Gremory ::

Živjo,

Zanima me če meditirate? Zakaj to delate? Kje in kako to počnete?

Še dva linka za tiste, ki ne vedo kaj je meditacija:
Meditation @ Wikipedia
http://www.hisaradosti.com/meditacije/

Lp, Rias Gremory
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

shadowfax ::

Ne (še). Zadnje čase si nekaj malo berem o tem. Sploh pa opažam, da so ljudje vedno bolj brezvoljni, depresivni okoli mene in sam zelo težko ohranjam pozitivo in motivacijo v takem okolju.
Sem pa že večkrat razmišljal o kakšnem tečaju ali čem podobnim.
Ti, ostali?

Rias Gremory ::

shadowfax je izjavil:

Ne (še). Zadnje čase si nekaj malo berem o tem. Sploh pa opažam, da so ljudje vedno bolj brezvoljni, depresivni okoli mene in sam zelo težko ohranjam pozitivo in motivacijo v takem okolju.
Sem pa že večkrat razmišljal o kakšnem tečaju ali čem podobnim.
Ti, ostali?

Imam občutek, da tudi jaz to opažam, zato tudi meni kdaj razpoloženje in motivacija padeta.
Sam razmišljam, da bi verjetno začel (zato tudi ta tema) vendar rabim vsaj nek začetni okvir kako oz. če so sploh univerzalna navodila za to. Pač kdaj paše, da vse odmisliš.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

blackbfm ::

glasba in rekreacija sta recimo taka dobra primera

če pa misliš tisto tipično sedenje, siljenje misli oz. mišljenja po v naprej določenem postopku, ponavljanje molitvic..to je pa safr in bullshit (zame)

kuall ::

meditacija potem pa učenje mislim da je zelo dobra komibnacija.
ali pa molitev potem pa učenje oziroma miselni napori.

kitewing ::

blackbfm je izjavil:

glasba in rekreacija sta recimo taka dobra primera

če pa misliš tisto tipično sedenje, siljenje misli oz. mišljenja po v naprej določenem postopku, ponavljanje molitvic..to je pa safr in bullshit (zame)

Točno to! Vsak ima svoj način meditacije. Sedenje v udobnem položaju in mantranje je predvsem vhodnjaški stil meditiranja.
Zame je popolna meditacija s kolesom v klanec ob lepem vremenu + dobra glasba na MP3. Cilj je doseči čim višjo stopnjo sprostitve.

shadowfax ::

Sicer, kot sem že povedal nisem poznavalec, se mi pa zdi, da nekateri menjate sprostitev in meditacijo. Sam vidim stvari tako. Meditacijo si predstavljam kot nek recimo jutranji/večerni ''obred'' da zberemo svoje misli ter se pripravimo na nov dan. Ali pa recimo pred učenjem, da odstranim druge misli in probleme ter se posvetim snovi, ki jo nimam za preštudirat. Ker se pač včasih težko zberem in iz tistega učenja ni nobenega rezultata. Po drugi strani pa nimam toliko časa, da se spravim kolesarit v klanec kar se mi za pol urce niti ne izplača kaj več pa bi vzelo preveč časa. Torej kolesarjenje, tek, itd., so super stvari za sprostitev in rekreacijo, vendar pri tem ostajamo pozorni na okolico, promet itd. Pri meditaciji pa se mi zdi, da je cilj pozabiti na zunanji svet in se poglobiti v sebe.

To je moje teoretično mišljenje, ki pa ga moram še nekako pripeljati v prakso. Za začetek pa verjetno ne škodi teoretična podučenost.

genesiss ::

shadowfax je izjavil:

Za začetek pa verjetno ne škodi teoretična podučenost.

Škodi ne, pomaga pa prav tako bolj malo. Čim prej začeti, ter čim manj ukvarjanja z "meta" stvarmi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

Rias Gremory ::

blackbfm je izjavil:

glasba in rekreacija sta recimo taka dobra primera

če pa misliš tisto tipično sedenje, siljenje misli oz. mišljenja po v naprej določenem postopku, ponavljanje molitvic..to je pa safr in bullshit (zame)

Ja nekako sem mislil tipično sedenje. Pa saj ni nujno, da se moli itd., glasba je odlična vendar bi rabil nekaj več.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

givos ::

shadowfax je izjavil:

Ali pa recimo pred učenjem, da odstranim druge misli in probleme ter se posvetim snovi, ki jo nimam za preštudirat. Ker se pač včasih težko zberem in iz tistega učenja ni nobenega rezultata.

To je pa koncentracija. Obstajajo tudi "vaje" za to.

Rias Gremory ::

Po mojem mnenju se koncentracija in meditacija tudi prepletata tako, da ne vem če je kakšna jasna meja kdaj nekdo meditira in/ali koncentrira.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

kuall ::

cilj meditacije je sprazniti glavo, urediti misli. v eni knjigi sem prebral tale dober nasvet: najprej moli, potem se pa uči in daj pri tem vse moči od sebe.

Limit-sky ::

Yoga rules...
My name is mufti. Jype mufti.
And I am extremist.

shadowfax ::

Delaš doma? Ali hodiš kam?
Sem sprobal pred kratkim tai chi/chi gong pa mi nekako ne sede.

Limit-sky ::

Doma. Si vzameš čas, ko ti paše in to je to... Včasih, glede na situacijo, tudi cel dan preživim na tisti mali blazinici.

Tai-chi je tudi kul, ja...
My name is mufti. Jype mufti.
And I am extremist.

Zgodovina sprememb…

amigo_no1 ::

Kje in kako to počnete?

Najboljše vedno na istem mestu, izklopiš mobitel/pc radio, nekje tam, kjer imaš mir& tišino & te ostali družinski člani v tem času ne nadlegujejo, tako kot imaš v hotelu na vratih napis "ne moti".Če se da zasenčiš prostor oz meditiraš zjutraj & zvečer.

Se usedeš v položaj lotusa ali (pol lotusa), hrbet zravnan, trebuh noter, glavo poravnana s tlemi, tako brado približaš prstemu košu (ne gledaš v nebo, temveč naravnost) in nehaš razmišljati, prisluhneš zvoku tišine (v okolici in v svoji glavi -> najtežji del !).Kot pripomoček lahko uporabiš blazino za pod zadnjico, če te zebe tudi tanko odejo.
Obleka: lahka trenirka, spodnje hlače, lahko tudi brez.

lotus
http://www.wingmakers.co.nz/lotus-1.jpe

1/2 lotus


Kdor ne zmore lotusa lahko sedi tudi tako (se preprosto usedeš na noge):


Kako dolgo: prvih nekaj dni (tednov) bo 5 minut več kot dovolj, kasneje začneš z 10, 15.Meditiral naj bi vsak dan.
Dihanje skozi nos, globoko in počasno, da čutiš vsak vdih/izdih.

Pred/po se vsaj pol ure ni priporočljivo uživati alkoholnih pijač & jesti/ kaditi,
po meditaciji isto pol ure se tuširati z vročo vodo.


Po določenem času se zna zgoditi, da se boš npr pri dolgočasni vožnji z avtobusom/vlakom brez nekih priprav prestavil v stanje meditacije/se začasno odklopiš iz vrveža okoli sebe, ko nekako kot v počasnem posnetku opazuješ okolico.



Še kaj več imaš že napisano od prej:
https://slo-tech.com/forum/t34423/p2073...

Zgodovina sprememb…

Rias Gremory ::

@amigo_no1
Ful hvala za prispevek.

Je že kdo poskušal meditirati tako (glej spodnjo sliko)?
 Meditacija na slackline-u

Meditacija na slackline-u

Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

figula ::

Tole me je spomnilo na fletne kratke zgodbice R. Fulghum-a.

V eni pripoveduje, da ga je kot otroka njihova služabnica naučila likati srajce. Učinkovito, s stilom in v nulo. In je bil zadovoljen, da je vsaj eno stvar znal narediti natančno tako, kot mora biti.

Kasneje je kot odrastel odšel k japonskim menihom po duhovno razsvetljenje. Ker ni mogel v miru sedeti in meditirati, so mu dali nalogo, da v miru in tišini počasi grabi stezice. In med tem opravilom ga je res obšlo razsvetljenje - ugotovil je, da to že pozna. Temeljito pograbiti stezico je isto, kot temeljito zlikati srajco. Porabil je veliko časa, muk in denarja, da je odkril nekaj, kar je že vedel.

Zaključil je nekako tako, da so mu starši na težka vprašanja običajno odgovarjali: boš že razumel, ko boš starejši. Služkinja pa ga je naučila, da lahko medtem, ko čaka razsvetljenje - zlika srajco. :)

Čeprav se zdi likanje srajce rutinsko opravilo, lahko medtem razmišljamo ali se pogovarjamo sami s seboj. Ali pa nič ne mislimo, le sledimo priučenim gibom.

amigo_no1 ::

figula
To kar opisuješ je (japonska) zen meditacija.


Rias Gremory
Prvo se nauči stati na eni nogi z zaprtimi očmi, kasneje prej še nekaj spij, potem stoj tako na kaki nestabilni tanki deski, dalje se nauči hoditi po taki vrhi, šele nato lahko poskusiš meditacijo na vrvi z zaprtimi očmi.

Zgodovina sprememb…

Matija82 ::

^^
Before enlightenment chop wood, carry water.
After enlightenment chop wood, carry water.

Mindfulness @ Wikipedia

figula ::

Ja, OK amigo, naj bo. Verjetno je ideja da umiriš misli. Hudir pa je nekaterim sedeti na miru. Mene ob tem običajno kake smotane misli obletavajo in jih podim stran in ni vse skupaj nič.

Jaz sem tudi za gredice grabit :)

amigo_no1 ::

Hudir pa je nekaterim sedeti na miru. Mene ob tem običajno kake smotane misli obletavajo in jih podim stran in ni vse skupaj nič.

Na miru je enostavno sedeti, catch je prepričati se da N minut ignoriraš svoje misli/imaš praznino v glavi.

Zgodovina sprememb…

Matija82 ::

Meni je 30 minut sedeče meditacije velik izziv. Enako lahko trdim za mojo družbo.

Rias Gremory ::

Hvala za vse nasvete, kar tako naprej.

A mogoče kdo ve kako se reče tisti meditaciji (če je meditacija) kjer je mogoče bistveno upočasniti bitje srca?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

vorantz ::

po moje katerakoli (vsaj od sedečih)
važno je samo da dovol globoko padeš not

Freaxx ::

Meditacija mi predstavlja stanje ko se vsedem na ono podlogo za telovadbo, na zvočnike zvok dežja (pa zvok je kar vredi zarad kar velkega prostora in yamaha stagepas300 zvočnikov)
in "odklopim velike možgane". Globoko in predvsem zavedno diham, ko pa se zavem da so mi misli odtavale nekam u tri *****, si v mislih rečem, to je trenutno nepomembno in ponovim.
Po 20 minutah vgasnem vse pa samo na tleh ležim kake 10 minut. Anabolično stanje pri zavesti jez temu rečem :))

amigo_no1 ::

A mogoče kdo ve kako se reče tisti meditaciji (če je meditacija) kjer je mogoče bistveno upočasniti bitje srca?

Nanj deluje vegetativno živčevje Avtonomno %C5%BEiv%C4%8Devje @ Wikipedia in to zna delati James Bond (v enem novejšem JB filmu, ko beži s hoverkraftom preko demilitariziranega območja med obema Korejama, potem ko ga prisilno uspavajo/zvežejo in si spravi utrip na 0) ter indijski jogiji/tibetanski menihi in še to samo ne vsi.

Zgodovina sprememb…

MilanP ::

to se da tut z avtogenim treningom upočasnit in ni nč posebnga, naučiš se umirit dihanje in sprostit mišice in ne mislt na nič in počakat v takem stanju par minut in maš pulz zlo nizk

kšni strelci pa biciklisti pa taki norci grejo komot pod 40

amigo_no1 ::

Samo profi gorskim kolesarjem gre pulz v mirovanju tako dol iz čisto drugih razlogov.

MilanP ::

ma ne, to je čis isti feature, da ti možgane naženeš da se umirijo jih rabš pač odstimulirat, lahko pa na različne načine to

al z meditacijo al s fizičnim treningom je pa itak skor isto, vse te žive opijate spuščaš v živčn sistem

Rias Gremory ::

@MilanP
Močno dvomim.
Eno je, da je srce in telo v taki fizični formi, da se v mirovanju utrip zelo spusti, drugo pa da nekdo dobi nadzor nad tem.

@amigo_no1
Hvala za link. :)
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

MilanP ::

nadzor je navidezen in posreden

avtogeni trening je samo ena od oblik tega, da se prisiliš biti umirjen, kot kot je ukvarjanje s športom ista stvar, samo na drugačn fizičn način

kuall ::

figula je izjavil:

Ja, OK amigo, naj bo. Verjetno je ideja da umiriš misli. Hudir pa je nekaterim sedeti na miru. Mene ob tem običajno kake smotane misli obletavajo in jih podim stran in ni vse skupaj nič.


heh smotane misli so čisto običajna stvar, in na začetku jih je zelo težko prenašat. cilj meditacije je ravno pregnati te misli.

veliko geekov pretirava s to meditacijo in samo izgubljajo čas. za umiritev misli pred miselnim naporom pa je zelo koristna.

Yosh ::

Menihi pravijo, neti neti, kar pomeni, ne to ne to, kadar imajo neke neželjene misli.
Drugače pa je meditacija neka najbolj naravna stvar.
Ne obremenjuj se kako moraš in kaj je najboljše.. Samo udobno se namesti, sprosti se, vdihni zavestno in izdihni in čuti svojo prisotnost. Bodi.
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

figula ::

Menihi pravijo, neti neti, kar pomeni, ne to ne to, kadar imajo neke neželjene misli.


Pravijo, da se je sveti Auguštin z nago rito usedel na mravljišče, kadar so ga obšle neželjene misli :))

kuall ::

to je bila prva emo samodestrukcija pa tega še vedu ni. ljudje znamo biti čudno samodestruktivni.

shadowfax ::

Pozna kdo? Je že kdo bil? Gre kdo?
http://www.kuponko.si/59-popust-na-2-me...

dolenc ::

Zastonj je, doma lahko delaš, ti pa iščeš popust da bi sprobal :)

fantasycamp ::

sem kot mlajši meditiral, potem nehal, težko je zdržat več časa, skoraj zaspim, sem imel celo eno negativno izkušnjo ko sem po meditaciji imel grozne sanje, mogoče je bolje imeti skupinske meditacije ki so organizirane ker je družba sproščena...

shadowfax ::

@dolenc kaj češ, kriza je;)
Za začetek mogoče, da dobiš neko osnovo verjetno ni slabo delat v skupini.

dolenc ::

Ja osnova(in še vse ostalo) je sam to, da se spraviš v čimbolj udoben položaj in odklopiš misli. Pr temu ti pa noben ne more pomagat, lahko ti sicer kako specialno tehniko prodajo, ampak bo sama sebi namen.

Bellatrix ::

Zadnjic sem si zamislil izvesti, vsaj zame, zelo zahtevno meditacijo. Ni samo psihicno temvec tudi fizicno izjemno zahtevna. Petnajst minut stanja na eni nogi, stopalo druge noge postavljeno na koleno prve noge, roke pa skupaj v visini prsti. Pet minut od tega je bilo opravljenih mize, ostalih 10 z odprtimi ocmi. Ponovljeno na obeh nogah. Bolecina zagotovljena :).
People are quick to judge and slow to correct themselves.

gzibret ::

Meditacija je umirjanje telesa, čustev, misli, abstraktnega uma, intuicije in vizije.

Če to lahko dosežeš s tem, da stojiš na eni nogi in z enim prstom druge igraš ringarajana klavir, prste od rok si pa tlačiš v usta in rit, tudi prav. Poti je toliko, kolikor je ljudi na tem svetu.
Vse je za neki dobr!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako dokazati klasičnega Boga? (strani: 1 2 3 416 17 18 19 )

Oddelek: Problemi človeštva
935141438 (100209) next3steps
»

Delam v IT stroki in jo imam poln kufer (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16932278 (20856) m0LN4r
»

Kje dobit blazino za meditacijo?

Oddelek: Loža
63107 (2897) msjr
»

Kako se ne sekirati ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7418126 (13582) zrataj4201
»

Meditacija

Oddelek: Loža
213302 (2994) Double_J

Več podobnih tem