» »

Fitnesiranje

Fitnesiranje

«
1
2 3

Meizu ::

Vem, da obstaja ogromno materiala in čtiva na to temo, ampak me zanima nekaj specifičnega. In sicer sem se pogovarjal z enim možem, ki je tudi sam fitnesiral.
Ker sem sam glasbenik in nucam gibčne, hitre prste mi je ob izjavi, da se bom včlanil v fitnes rekel, da mi to odsvetuje, saj se zaradi vadbe z utežmi otrdijo prsti oz. natančneje koža. Kar zmanjša gibljivost prstov.

Koliko je to res?

Spotoma (če je že tema) bi pa prosil enga mačka, če bi malce razložil kako naj se zadeve lotim. Namreč, dovolj sem športno ulenjen in preveč imam nakopanega dela, da se skoraj ne gibljem (ali sem na delu ali pa vadim inštrument). Tako se mi je s časom nabralo kar nekaj odvečnih kg (mislim, da sem visok nekje okrog 193-195cm imam pa ziher kar nekaj čez 110kg). Meni se to najbolj nalaga v trebuh.

Kakšne vaje/prehrana so optimalne za moj primer, kako najučinkoviteje spraviti maščobo karseda blizu ničle? Nisem neki zahteven, ampak lepo bi bilo že, če bi imel raven trebuh. Nisem nek manijak na to, da bi se mi svetili sixpacki. Če pa se bojo, toliko bolje.

Kar se tiče fitnessa - že dolgo časa imam željo povečati si mišično maso na področju prsnega koša, vratu, bokov (rebra) ter roke ampak me res moti tista izjava tam gor. Koliko se to dejansko pozna?

Edit: zaradi športne neaktivnosti se mi je že začela pojavljat tista "kronična utrujenost", ko nima veze koliko spiš, vedno imaš slab občutek, telo je iztrošeno. Zato je skrajni čas, da se aktiviram in nekaj naredim. Čeprav sovražim tek, sem se odločil, da bom pričel tudi teči. Kakšne so še kaj ideje?
  • spremenil: Meizu ()

energetik ::

Če si tako težek, potem raje prični z dolgotrajno hojo in kolesarjenjem, dokler ne izgubiš vsaj nekaj kil, šele potem tek. Bo bolje za sklepe in kolena. Največ za hujšanje pa boš itak naredil z urejeno prehrano. Par urno hojo lahko takoj nadoknadiš s pol nutele in kruhom. Če ne boš uredil prehrane, bo vse zaman.

Kar se tiče gibljivosti prstov - prvič slišim. Če te pa to tako skrbi, pusti uteži pri miru in delaj sklece, dvige na drogu, trebušnjake in počepe.

nitramcek ::

Prsti ti ne bodo otrdeli. Nevem kje je to un tip pobral. Jaz dvigam uteži od leta 96 pa nimam nič trdih prstov. Pač nosiš rokavice, da nimaš rok kot gradbeni delavec in to je vse. Gibljivost prstov pa nikakor ne izgubiš. Prej zgubiš, če si debel in se ti potem tudi prsti odebelijo.

Meizu ::

Super, potem grem že kar naslednji teden v ponedeljek v fitness.

@energetik - koliko so pa kardio vaje pomembne pri izgubi telesne teže? Kot pravim, ne gre se mi toliko za vrhunsko športno kondicijo, le dobro počutje želim, neko normalno telo, pač zdravje.

Če grem sedaj v fitnes in tam nadomestim špeh z mišicami ali lahko potem kar direkt začnem s tekom?

Kar se prehrane tiče - kakšne so kaj smernice? Kaj se splača žret, naj bom na kosmičih cel dan pa na ogljikovih hidratih? Vem, da je o tem napisano ogromno, ampak rad bi imel vse informacije ki jih nucam na kupu, da si sam spišem na en list papirja vse pomembno in pričnem nemudoma z izvedbo.

Razne diete sem slišal, da so zelo nehvaležne, saj telesa ne navadijo na manjši kalorični vnos, pač pa samo prekinejo obdobje nalaganja maščob in ob takojšnji prekinitvi diete telo spet prične veselo kopičit maščobo.

Keyser Soze ::

Ja, morda se izgubi kakšna finesa, sploh če delaš kakšne hard core vaje, z velikimi kilažami, pa še relativno pogosto. Z običajnim rekreativnim fitnesom, parkrat tedensko, z normalnimi kilažami in morda rabo rokavic (otiščance oz. tršo kožo dejansko lahko dobiš tudi od bolj izi zadeve, ampak bistveno, če sploh, ne vpliva na gibljivost prstov) ni šanse, da se ti filing v prstih tako poslabša, da bi začel fušat pri glasbi.

Poškodbe so pa druga stvar.

P.S.: Delo z utežmi ni bistveno drugače od ostalih vaj, ki se delajo s telesno težo. Sploh s stališča prstov in rok. Powerlifter pa IMO ne boš ratal, da bi operiral z enormnimi težami.
OM, F, G!

jype ::

Odličen nasvet energetika, da ti otrdijo prsti pa potrjuje tudi moj kolega kitarist, ki je opustil kitaro in raje nadaljeval s športom - pri njem je bil problem v tem, da je imel preveč močne trde prste zaradi kitare in zato pri športu (strelstvo) ni več dosegal take natančnosti.

Meizu ::

Ma ne, nimam namena dvigovat 200 kilskih uteži hehe...

Želim pač samo v svoje življenje vdahniti nekaj dejanskega "življenja", poskrbet za svoje zdravje in normalno kondicijo, se spravit v meje normalnega ITMa in tako naprej...

Poškodbe se dogajajo, ampak če bom dvigoval uteži ki so v mejah mojih sposobnosti in ne bom v ničemer pretiraval se mi nima kaj zgoditi?

Keyser, pri resnemu igranju inštrumenta resnično štejejo že minimalne stvari. Recimo če en teden vadim na hitrosti prstov npr. in potem 2-3 dni ne naredim nobene hitrostne vaje se hitrost lahko hitro zmanjša. Pa niso zato nič trši prsti. Mah no, upajmo, da ni tako. Če pa bo, bomo pa še videli in začutili.

Drugače pa verjetno obstajajo kakšne namenske kreme za mehčanje kože itd. Rokavice bom itak uporabljal.

jype je izjavil:

Odličen nasvet energetika, da ti otrdijo prsti pa potrjuje tudi moj kolega kitarist, ki je opustil kitaro in raje nadaljeval s športom - pri njem je bil problem v tem, da je imel preveč močne trde prste zaradi kitare in zato pri športu (strelstvo) ni več dosegal take natančnosti.



Ja, ampak moja situacija je obratna. Res da potrebujem za igranje bas kitare močne prste in od vseh teh let vaje so moje dlani verjetno edina stvar na mojem telesu, ki resnično ne potrebuje nobenega dodatnega workouta :)

Če si zrihtam kakšne dobro oblazinjene rokavice, koliko s tem zmanjšam tveganje otrdelosti prstov?
Saj, konice prstov so itak otrdele od igranja, bolj se mi gre dejansko območje dlani.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

jype ::

Če si basist, ti fitnes ne more priti do živega, garantiram (jaz sem tudi, pa vihtim tudi lopato in kramp brez rokavic, pa ne dobim žuljev). Sploh če maš kak trši bas al pa proper kontrabas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

energetik ::

Meizu je izjavil:

@energetik - koliko so pa kardio vaje pomembne pri izgubi telesne teže? Kot pravim, ne gre se mi toliko za vrhunsko športno kondicijo, le dobro počutje želim, neko normalno telo, pač zdravje.

Če grem sedaj v fitnes in tam nadomestim špeh z mišicami ali lahko potem kar direkt začnem s tekom?

Kar se prehrane tiče - kakšne so kaj smernice? Kaj se splača žret, naj bom na kosmičih cel dan pa na ogljikovih hidratih? Vem, da je o tem napisano ogromno, ampak rad bi imel vse informacije ki jih nucam na kupu, da si sam spišem na en list papirja vse pomembno in pričnem nemudoma z izvedbo.

Razne diete sem slišal, da so zelo nehvaležne, saj telesa ne navadijo na manjši kalorični vnos, pač pa samo prekinejo obdobje nalaganja maščob in ob takojšnji prekinitvi diete telo spet prične veselo kopičit maščobo.
Če ti je pomembno samo dobro počutje, zdravje ne rabiš nobenega fitnesa. 2h hoje na dan, kolo, kasneje tek.
Nisem govoril o neki hudi shujševalni dieti, ampak če si debel in hočeš zdravo shujšati boš moral pač spremeniti način življenja, kar pomeni porihtano prehrano za nedoločen čas. Zakaj bi prekinil "dieto"?
Pojdi na cronometer.com, vpiši svoje mere in si par dni vpisuj, kaj in koliko poješ. Da dobiš občutek, koliko boš moral zmanjšati. Mogoče bo zadosti že, da nehaš s piškoti/torticami/cukrano kavo/sladkanimi pijačami. Zjutraj jej obroke z več OH, proti večeru procentualno vedno manj OH in več beljakovin. Namesto svinjskega/govejega mesa mesa jej ribe (losos, tuna, skuša...) oziroma purana/piščanca. Odpovej se krompirju in namesto navadnega riža/testenin jej polnozrnate.
Za zajtrk priporočam recimo ovsene kosmiče+posneti navadni jogurt + žlico mletih lanenih semen(omega3 maščobe) + kakšna stlačena banana/med. Ta mehke ovsene dobiš izredno poceni v Hoferju, laneno seme je skoraj zastonj v Mercatorju. To je moj skoraj vsakodnevni zajtrk - dolgo časa si sit pa še izredno zdrav je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Meizu ::

Super, takšen info sem nucal :)

Kakšne so pa doze teh kosmičev, koliko tega nasuješ?

Tortic in piškotov itak po defaultu ne jem, ker mi niso ne vem kaj, je pa res, da pojem veliko mesa (svinjskega in govejega) in pri tem ne šparam dosti, cukrana kava je na sporedu vsak dan, sladkane pijače so itak standard. Sicer ne jem velikokrat na dan (večinoma opcijsko, če vstanem zgodaj zajtrk, ponavadi kosilo in zvečer večerja, je pa res da takrat pojem kar en kos.

To je treba več kot očitno spremenit in kot berem, razdelit na 5-6 obrokov na vsake 3 ure, še vedno mi pa ni jasno, kako naj si izoblikujem tele menije. Ni mi problem jest ene in iste hrane, če bo le vsebovala točno to, kar nucam in nič več.

V fitness imam pa željo it zato, da bi bil pač mal bolj nabildan. Že tako sem po naravi dokaj širok v ramah in če bi imel nabite mišice na rokah in vratu, ter bočnem predelu in oprsju bi blo to brutal :) Pač bolj za estetiko se mi gre. Verjetno bi bilo 3x/teden fitnesa za to dovolj. Kar se pa teka tiče - kolikokrat na teden je to dobro izvajat? Vsak dan, vsak drugi dan... Kako čimbolj učinkovito to opravljat, da se telo pred naslednjim workoutom dodobra spočije, regenerira, da ne gre ves vložen trud v prazno.

Edit: Res bi bil hvaležen, če bi mi nekdo tule (če se komu da) napisal v enem postu dnevni meni, ter kdaj je pametno lavfat, kdaj v fitnes itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

jype ::

Namesto fitnesa raje tek in kolesarjenje, že zaradi tega ker moraš najprej shujšat, potem pa predvsem kardio.

Meizu> Edit: Res bi bil hvaležen, če bi mi nekdo tule (če se komu da) napisal v enem postu dnevni meni, ter kdaj je pametno lavfat, kdaj v fitnes itd.

Najprej napiši, kakšna je tvoja trenutna dnevna rutina. Jaz imam zjutraj banano in pol litra vode, potem 20-40 minut do službe po različnih poteh z biciklom pri zelo visokem pulzu, potem pol litra ovsenih kosmičev s sadnimi sokovi in/ali vodo, za kosilo karkoli že je v officu konsenz, po poti domov 20-40 minut kardio, doma pa še krog za slabo uro do dve tek s psom ali z biciklom, za večerjo pa spet banane in karkoli otroci pustijo od večerje.

Teža gre kar spodobno dol.

energetik ::

Ovsenih jaz pojem okoli 80g za zajtrk, pa ene 4 deci jogurta.
Glede obrokov - sem ti že predlagal cronometer.com, kjer imaš ogromno bazo hrane z navedeno sestavo. Vpišeš tudi svojo težo in glede na to se ti izračuna potrebna velikost obrokov. Težko pa ti bomo zdej tu pisali cele jedilnike. Drži se nekih osnovnih pravil za zdravo hrano in velikost obrokov ustrezno razporedi čez dan. Torej najprej se popolnoma odpovej sladkanim pijačam in na splošno cukru, tukaj lahko ogromno pridobiš.
Pri teku vsekako ne laufaj vsak dan, ker potrebuješ regeneracijo. Jaz si po krajših tekih vzamem 1 dan pavze, po daljših/hitrejših 2 dni. Glede fitnesa pa naj bi vsako mišično skupino treniral 1-2x na teden, da ima mišica čas za izgradnjo. Oziroma ti bo kdo drug bolje povedal.
Treniranje vsak dan je po mojem največja napaka, ki jo lahko storiš, vsaj na začetku. Ker boš izčrpan in vse te bo bolelo. To pa lahko privede do izgube volje ali celo poškodbe.

Meizu ::

jype je izjavil:

Namesto fitnesa raje tek in kolesarjenje, že zaradi tega ker moraš najprej shujšat, potem pa predvsem kardio.

Meizu> Edit: Res bi bil hvaležen, če bi mi nekdo tule (če se komu da) napisal v enem postu dnevni meni, ter kdaj je pametno lavfat, kdaj v fitnes itd.

Najprej napiši, kakšna je tvoja trenutna dnevna rutina. Jaz imam zjutraj banano in pol litra vode, potem 20-40 minut do službe po različnih poteh z biciklom pri zelo visokem pulzu, potem pol litra ovsenih kosmičev s sadnimi sokovi in/ali vodo, za kosilo karkoli že je v officu konsenz, po poti domov 20-40 minut kardio, doma pa še krog za slabo uro do dve tek s psom ali z biciklom, za večerjo pa spet banane in karkoli otroci pustijo od večerje.

Teža gre kar spodobno dol.


Moj jedilnik je totalno pokvarjen. Zajtrk redko jem, potem kosilo nekaj na hitro zmečem vase, kar se skuha (razni riži, testenine, mleto meso, pire krompir, meso (!!) itd.) in potem do kakšnih polnoči nič, potem pa kar naenkrat pritisne lakota, pa grem na sendviče in podobno kramo. Uglavnem vse narobe od začetka do konca, zato pa hočem to korenito spremeniti in nucam res eno zmerno mero, da se je držim.

@energetik: ja, vidim šele sedaj, ker preden si popravil post imena strani ni bilo, zato tudi nisem vedel. Se mi je zdelo ja, da vsak dan glih ne gre in je treba dat telesu čas. Bom začel zmerno, krajši tek 2x-3x/teden, pa bom potem stopnjeval. Kar se tiče fitnesa bom pa že kaj pogledal, kakšne so kaj vaje.

Blindeye ::

Če ne zamerite, bi si malo sposodil tole temo...

Torej: 4-5x tedensko gonim v fitnesu na sobnem kolesu, s kar precej obrati. Vsaj 1h15min, pa tam do 2 uri. 2x zjutraj, ostalo zvečer. Naredim tudi par vaj za roke, pa za trebušne mišice, hrbtne... Potem streching.

Za zajtrk imam kakšen sendvič (kruh, majoneza(malo), šunka), kosilo si kuham doma (testenine z omako, rižote, enolončnice, zraven skoraj vedno solata (zelena, paradižnik s kumaricami). Slaščic skoraj ne jem, slano mi paše, pa se izogibam. Spijem vsaj 4 litre vode dnevno (če ne vadim, sicer še kakšna 2 litra več). Včasih kakšen sladoled (1x tedensko morda), kakšno jabolko, nektarina, banana - vendar ne na dnevnem redu. Večerje ne jem.

Imam 86 kg (180 cm), sem šel že kar precej dol. Oblika je čedalje boljša, špeha je evidentno manj, vendar teža stagnira (rad bi šel še par kg, tam v roku pol leta - se ne mudi.) Sem šel na cronometer, kot je predlagal energetik in mi izračuna, da pospravim kakšnih 1000 kcal.

Prvič: vnosa kalorij je absolutno premalo, al se samo meni zdi? In drugič, a je ta prikaz kalorij realen? Očitno premalo jem? Ampak, če bom jedel več, bo teža šla nazaj ali kako?
Kakšen nasvet morda? Sicer lačen nisem, razen zjutraj (posebej, če je dan za vadbo zjutraj) in potem pozno zvečer (ponovno po vadbi). Vmes pa se počutim super.

Meizu, upam, da ti nisem preveč zasmetil teme. Sicer pa glede teka: sem probal tudi sam v začetku s tekom, pa so me kolena tako bolela, zato sem šel na kolo... Glede na tvojo težo bi ti tudi sam odsvetoval tek, vsaj v začetku.

Hvala.

b00mer ::

Zivjo

Js se mal bl na hard ukvarjam, in ti lahko recem, da so zapestja res trda, za prste pa ne vem (ne opazim razlike).
Ce si ga bos uzeu na easy ne bo sile, z dvigovanjem vecjih tez, se ti seveda krepijo(utrdijo) tudi sklepi.

Trenirej na easy, vsak dan pa seveda ogrej zapestja/prste, kot pred vadbo z kitaro.

jype ::

Blindeye> Očitno premalo jem? Ampak, če bom jedel več, bo teža šla nazaj ali kako?

Teža gre gor tudi ko ti mišice rastejo.

imagodei ::

Zakaj fitnes? Začni laufat - zastonj je, pa še na zraku si. V okolici kakega stadiona najdeš kakšno vodoravno štango, kjer lahko narediš nekaj serij vzgib, na tleh pa sklece in trebušnjake. Ali pa v naravi najdeš vodoravno vejo, kjer se dviguješ. Pozimi, če res ne gre po mrzlem zraku, se preseliš v fitnes na trak, pa narediš še par serij dvigovanja uteži.

Za tako amatersko hujšanje (zmanjševanje maščobnih oblog in pridobivanje mišične mase) ni treba imet striktnega načrta, tko kot imajo to fitneserji. Pač, pazi kaj ješ in delaj ustrezne vaje za različne mišične skupine.

Ogromno vaj se da delat doma, preden greš tečt oz. takoj ko prideš iz laufanja: sklece, trebušnjaki, hrbtnjaki... Lahko si kupiš uteži (ročke ali drog), drog za montažo med podboje vrat, vse skup ceneje, kot pa stane mesečna karta v fitnesu (http://www.ideo.si/k/utezi_palice_in_pr... ). Če imaš doma kakšno klop, lahko z ročkami vadiš tudi za prsne mišice. ;) Za mišice prsnega koša je pa sicer precej primerno plavanje (kar pa spet zahteva karto - mesečno, letno...)

Izredno pomembna je pa prehrana. Predvsem iz jedilnika črtaj z "gorivom" bogato hrano, OH in maščobe, povečaj pa vnos beljakovin. Adijo tortice, piškoti, bonboni, sokovi, Coca cola, sladkana voda, pecivo, fast food... Kvalitetne OH lahko ješ v manjši količini pred fizično aktivnostjo (testenine, riž...), takoj po fizični aktivnosti pa za povečanje mišične mase želiš jesti predvsem beljakovine (v obliki shake-ov, ali pa hrano z visokim deležem beljakovin - belo pusto meso, ribe, jajca).

Maščobne obloge ti dela predvsem z OH in maščobami bogata hrana - predvsem OH so gorivo za mišice in če goriva ne porabiš, ga telo uskladišči. Če želiš shujšati, moraš zmanjšati vnos kalorij v telo, tako da bo telo porabljalo zaloge. Ampak, tle je spet en catch - če vnos kalorij drastično zmanjšaš, telo preklopi v "energy saving mode", metabolizem se upočasni, telo začne razgrajevat svoje lastne mišice (ki so porabnik energije) - zato se priporoča zmanjšanje vnosa na max okoli -10% od tvoje dnevne porabe, ter pa 5 obrokov dnevno, da medabolizem raje še pospeši.

Vsaj 2 ure preden greš spat, pa se tudi vzdrži raznih večernih prigrizkov. Ravno tako ne delat napake in se po športu obilno najesti. To je en tak mit. Po 45 minutah rekreativnega teka porabiš okoli 450 kalorij, ta mala pločevinka Coca cole (3,3 dl) ima 140 kalorij, 1 kajzarca z majonezo in šunko pa krepko čez 300 kalorij. Koliko potem narediš za hujšanje, če si po teku privoščiš eno tako malico, lahko ugotoviš sam. ;)


Da bi od dvigovanja uteži otrdeli prsti, je pa tudi mal bosa, no.. OK, če se greš ekstreme, se pravi, poslušaš nasvete od raznih bodybuilderjev in Iron manov, ki non stop gonijo drog, si roke mažejo z magnezijem, itd... Če se pa zmerno lotiš akcije, pa kakšne utrditve prstov ne bi pričakoval.
- Hoc est qui sumus -

energetik ::

Sem šel na cronometer, kot je predlagal energetik in mi izračuna, da pospravim kakšnih 1000 kcal.

Prvič: vnosa kalorij je absolutno premalo, al se samo meni zdi? In drugič, a je ta prikaz kalorij realen? Očitno premalo jem? Ampak, če bom jedel več, bo teža šla nazaj ali kako?
Kakšen nasvet morda? Sicer lačen nisem, razen zjutraj (posebej, če je dan za vadbo zjutraj) in potem pozno zvečer (ponovno po vadbi). Vmes pa se počutim super.
Tehtaš hrano, ki jo poješ? Cronometer že prav prikaže, problem je le, da občutek koliko poješ, zelo vara.
Nasvet? Jej večerjo, ampak ne z veliko OH/maščob in ne neposredno pred spanjem. Par žlic puste skute, tuno (recimo rio mare s fižolom) brez kruha.

Meizu ::

Ja ampak si moram popravit obvezno tudi jedilnik, zato bi si ga rad napravil kar čimboljšega, pač da čimbolj učinkovito in hitreje izgubim odvečno težo.

Nekako nočem gledat izgube 1kg/mesec, ker pol bom pa res izgubu voljo :)

Blindeye ::

jype je izjavil:

Blindeye> Očitno premalo jem? Ampak, če bom jedel več, bo teža šla nazaj ali kako?

Teža gre gor tudi ko ti mišice rastejo.


Hi jype. Saj vem, da zaradi rasti mišic teža ne pada, sem kar nekaj časa stagniral na teži, zdaj je spet začela počasi iti navzdol, res počasi - kar mi je kul. Preden sem zadeve korenito spremenil, sem požrl vola, od jutra do večera. Sploh večerje so bile špas prve vrste. Zajtrka pa takrat sploh nisem jedel.

Zdaj me pa je zaskrbelo, da premalo pojem. Ne bi rad, da se kaj zaserjem... Moj cilj je, da zdravo in dovolj jem (zato tudi sam kuham), da se gibam in pridem na neko normalno težo (brez pretirano odvečnih maščobnih oblog). In mogoče zdaj čisto ne vem, ali prav ravnam. Eto, to je moje vprašanje: ali dovolj jem, pravilno, bi moral kaj spremeniti?

Sicer je moje počutje odlično v primerjavi z obdobjem preden sem se začel gibati.

Energetik: tehtam hrano, za kosilo. No, v začetku sem tehtal, da sem dobil mere za porcije. Več kot za 20% nisem usekal mimo (za riž, testenine imam konstantno mero). Kruh jem izključno za zajtrk. Bom poskusil z večerjo. Samo skuta... Brrr. Tuna je pa ok.

Meizu: sam sem prve 3 kg zgubil skoraj takoj (malo manj jedel, se začel gibati), potem pa se je zadeva ustavila in stagnirala (rast mišic verjetno). To pa je bilo pasje. Telovadiš, zdravo ješ, pa se nič ne premakne... Sem vztrajal. Nato je spet teža začela padati. Izgubljam pa približno 1 kg/mesec... :) Poudarjam pa, da ne delam nič ekstremnega. Moj cilj je bil spremeniti življenjski slog tako, da to ne bo shujševalna kura z jojo efektom, ampak trajna zadeva. Po moje lahko izgubiš 3-4 kg na mesec. Samo boš crknil, ali pa boš imel težave z vzdrževanjem (po moje, ti bodo več sogovorniki povedali). Sam sem želel v 1 letu izgubiti 12 kg. Zgleda, da bo šlo skozi.

LP.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blindeye ()

jype ::

Če nisi lačen, potem se nimaš česa bat, IMHO.

Meizu> Ja ampak si moram popravit obvezno tudi jedilnik, zato bi si ga rad napravil kar čimboljšega, pač da čimbolj učinkovito in hitreje izgubim odvečno težo.

Za začetek začni jest zajtrk (ovseni kosmiči so super, komot se pa bašeš tudi s čim drugim škrobastim).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

b00mer ::

Blindeye

Glede na tvoj post jes samo 2x na dan ?
To je premal..Naredi si plan z vsaj 4 obroki dnevno. Obroke si sestavi brez kruha/krompirja/testenin..raje bolj beljakovinske obroke z manj hidrati (meso/tune/kosmici(zajtrk)/zelenjava/sadje/skuta/jajca itd..) obroki so lahki in bos gladko jedel 4x na dan(kruh, testenine te napihnejo, zato tudi nisi lacen ).

Pri kardiu(da bo v nulo) ti svetujem, da si v Hervisu kupis uro s pasom za 20e in uporabljas na kolesu, kjer je potrebno drzati pulz vsaj nad 130 za kurjenje (140 je super).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: b00mer ()

Meizu ::

b00mer je izjavil:

Zivjo

Js se mal bl na hard ukvarjam, in ti lahko recem, da so zapestja res trda, za prste pa ne vem (ne opazim razlike).
Ce si ga bos uzeu na easy ne bo sile, z dvigovanjem vecjih tez, se ti seveda krepijo(utrdijo) tudi sklepi.

Trenirej na easy, vsak dan pa seveda ogrej zapestja/prste, kot pred vadbo z kitaro.


To se že da, govorim pa o takšnih komadih:

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

energetik ::

Če se boš držal zdravih -10% kalorij/dan, kaj dosti več ne boš izgubljal. Recimo da boš jedel 300kcal manj od tega, kar rabiš za vzdrževanje mase. 100g maščob ima 900kcal. To nanese na mesec ravno okoli 1kg. Mogoče še malo več, ker sam proces kurjenja maščobnih oblog zahteva energijo.
Boš prej voljo izgubil, če boš jedel pol premalo in boš ves čas lačen.
V glavnem jej hrano, ki za dolgo časa nasiti. To pa so beljakovine in kompleksni OH (polnozrnate žitarice, kosmiči...). Če rataš vmes lačen, pojej pest oreščkov, ne pa piškotov/čipsa/...
Cuker je največji problem - fajn dvigne ti nivo cukra v krvi, sprosti se ogromno inzulina, ki ti ta cukr spravi iz krvi v maščobne obloge. Ker se ti je cukr iz prebavil hitro izčrpal, imaš potem v krvi primanjkljaj sladkorja in lakota je spet tud. Začaran krog.

Meizu ::

zanimivo. Torej cukr že kenslam vija. Od danes naprej pijem če še vodo.

Praviš torej da realno ne gre hitreje kot 1kg/mesec? :P Fak to bo še jajcanja...

Sej mi ni problem se uterat v rutino res ne, ampak da bom po pol leta stopu na tehtnico in ugotovu da sm zgubu komaj 6 kil je pa že krneki.

Enga tipa z radija sm zdej gledal ki je v parih mesecih prišel iz trebuha na "bojler" na ploskev. Kaj je tip delal, moram prebrat. Se zavedam, da je kurjenje maščob dolgotrajno delo, ampak vseeno bi rad tko skuril malce hitreje kot 1kg/mesec :)

`DoC ::

diet - Comes from Greek diaita, "a way of life, mode of living." -> način življenja.
+°´°+,¸¸,+°´°~What We Do In Life, Echoes In Eternity~°´°+,¸¸,+°´°+

jype ::

Meizu> Praviš torej da realno ne gre hitreje kot 1kg/mesec? :P Fak to bo še jajcanja...

Gre, samo ne bo stalo, pa najbolj zdravo tut ne more bit.

Blindeye ::

b00mer je izjavil:

Blindeye

Glede na tvoj post jes samo 2x na dan ?
To je premal..Naredi si plan z vsaj 4 obroki dnevno. Obroke si sestavi brez kruha/krompirja/testenin..raje bolj beljakovinske obroke z manj hidrati (meso/tune/kosmici(zajtrk)/zelenjava/sadje/skuta/jajca itd..) obroki so lahki in bos gladko jedel 4x na dan(kruh, testenine te napihnejo, zato tudi nisi lacen ).

Pri kardiu(da bo v nulo) ti svetujem, da si v Hervisu kupis uro s pasom za 20e in uporabljas na kolesu, kjer je potrebno drzati pulz vsaj nad 130 za kurjenje (140 je super).


Boomer hvala. Verjetno lahko ločim solato od kosila, pa dobim 3 obrok, pa še potem tuno, kot je predlagal energetik, pa imam 4 obroke. Pulz kontroliram. Večinoma se mi pri kolesu giba med 135-145, če grem na 2 uri bolj konstantno hitrost. Če grem na 1 h-1,5 h, pa si naredim program, da težavnost precej niha, tam pa tudi pulz niha med 130-160.

Ne vem, kako se naj izognem testenin/riža čez teden. To najlažje pogrejem... A kar zelenjava pa nek zrezek? Saj sicer imam zelo rad zelenjavo... Ahjej, bom še to poskusil, da vidim, če bo šlo...

Hvala.

jype ::

Meizu> Enga tipa z radija sm zdej gledal ki je v parih mesecih prišel iz trebuha na "bojler" na ploskev. Kaj je tip delal, moram prebrat.

Jaz sem to naredu tko da sem bicikliru na polno (pulz ves čas 150+) po 2-3 ure na dan par mesecev, ampak kakorkoli obrneš je to manj zdravo in bodo tudi prsti bolj trpeli kot če se hujšanja lotiš po pravilih.

Pa to sem verjetno zmogel predvsem zato ker bicikliram že 15 let in sem že vajen tehnike in poznam tveganja in vem kdaj in kako je treba kompenzirat, da ne pride do bolečin.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Blindeye ::

Meizu...

Imam 7 kg manj, pa ti povem, da izgledam ohoho boljše kot v začetku. Tako vsaj moja draga pravi. To tudi ni malo, brez skrbi. Čeprav teža ne gre tak dol, kot bi si želel, so pa rezultati zelo vidni.

energetik ::

Zakaj bi se izognil riža/testenin? Samo količino zmanjšaj in kuhaj rjavi riž/polnozrnate testenine. OH še vedno rabiš. Recimo 60g rjavega riža (namesto 120g belega), puran na žaru, zraven kak brokoli v pari ali popečen v ponvi, solata...

martincek1 ::

Samo eno vmesno vprašanje :) Je kaj narobe če pojem cirka 167g ovsenih dnevno? No vsaj ta mesec in pol sem, ko sem bil fizično zelo aktiven... ni nobenega kontra efekta pri takih dozirtanjih?

energetik ::

Ne. Če si konkretno fizično aktiven, jih lahko poješ tudi 1kg. To je kot bi spraševal, če lahko poješ pol štruce kruha na dan... :)

zee ::

martincek1 je izjavil:

Samo eno vmesno vprašanje :) Je kaj narobe če pojem cirka 167g ovsenih dnevno? No vsaj ta mesec in pol sem, ko sem bil fizično zelo aktiven... ni nobenega kontra efekta pri takih dozirtanjih?


Ce kosmici nimajo dodatnih sladkorjev, razen boljse prebave ne vidim problema.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Meizu ::

A je mogoče varno spravit v treh mesecih recimo s športno aktivnostjo in dobro prehrano recimo 10kg? Ker tudi če izgubim 10kg bom še vedno 10kg pretežek :)

Oz. če se spravim v fitnes, bi rad zgubil 10kg špeha in ga nadomestil z 10kg mišic.
Pa prosim ne se spravljat name v smislu, da se v kratkem roku ne da doseč veliko, ker se tega zavedam, ampak kar dosti ljudem uspe v 3 mesecih naredit veliko in če je uspelo njim, z voljo in trudom, zakaj ne bi še meni :)

jype ::

Meizu> A je mogoče varno spravit v treh mesecih recimo s športno aktivnostjo in dobro prehrano recimo 10kg? Ker tudi če izgubim 10kg bom še vedno 10kg pretežek :)

Komot, vprašanje je pa, kolk maš pod tem špehom zdaj mišic in kolk so natrenirane. Če nimaš nič, bodo ob naporih najprej rastle mišice, šele potem se bo začel bistveno kurit špeh, ali pa boš z nizko intenziteto zelo počasi kuril špeh.

Meizu> Pa prosim ne se spravljat name v smislu, da se v kratkem roku ne da doseč veliko, ker se tega zavedam, ampak kar dosti ljudem uspe v 3 mesecih naredit veliko in če je uspelo njim, z voljo in trudom, zakaj ne bi še meni :)

Ker se tveganje za poškodbe s tem povečuje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

blackbfm ::

V treh mescih se da veliko narest. Bolj je problem ko folk hoče v tednu ali dveh.

profii ::

Po treh mesecih diete (ne najbol stroge) in dveh mesecih fitnesa, rezultat nekje -8kg.
Od začetka je hitreje, potem čez nekaj časa pa res bolj en dober kilogram na mesec.
Rezultati so pa po dveh mesecih že kar lepo vidni, počutje je super, tako da motivacija je.

LP

Meizu ::

profii je izjavil:

Po treh mesecih diete (ne najbol stroge) in dveh mesecih fitnesa, rezultat nekje -8kg.
Od začetka je hitreje, potem čez nekaj časa pa res bolj en dober kilogram na mesec.
Rezultati so pa po dveh mesecih že kar lepo vidni, počutje je super, tako da motivacija je.

LP


No, tole nucam :) Saj meni teža ni problem, sam špeh mi gre na jetra.

Pri fitnesu razumem, da si v treh mesecih izgubil 8kg, ker si pridobil tudi na kilaži mišičja. Kar ni isto, kot če bi samo hujšal :) Tako da napredek je kot vidim ogromen.

Koliko pa fitnesiraš na teden?

In ja, ena pomembna reč. Trg je prepravljen z raznimi prehranskimi dopolnili, proteini, in navsezadnje nekimi hormonskimi leptinskimi kapsulami, ki sprožijo kurjenje maščobe. Kaj od tukaj je larifari in kaj dejansko pomaga, kaj se splača nabavit?

Teh raznih fitneserskih dopolnil je na miljone, zato me zanima kaj več o tem. A dejansko pomaga hujšat al samo skrbi za boljšo regeneracijo telesa?

Berem po spletu in sem naletel na neke hormonske kapsule s hormonom leptin, ki naj bi dodatno pomagal kuriti maščobo, pa me zanima, koliko to dejansko učinkuje? Dosti je larifarija po internetu, ampak ja - fajn bi bilo, če dejansko deluje :)

jype je izjavil:

Meizu> A je mogoče varno spravit v treh mesecih recimo s športno aktivnostjo in dobro prehrano recimo 10kg? Ker tudi če izgubim 10kg bom še vedno 10kg pretežek :)

Komot, vprašanje je pa, kolk maš pod tem špehom zdaj mišic in kolk so natrenirane. Če nimaš nič, bodo ob naporih najprej rastle mišice, šele potem se bo začel bistveno kurit špeh, ali pa boš z nizko intenziteto zelo počasi kuril špeh.

Meizu> Pa prosim ne se spravljat name v smislu, da se v kratkem roku ne da doseč veliko, ker se tega zavedam, ampak kar dosti ljudem uspe v 3 mesecih naredit veliko in če je uspelo njim, z voljo in trudom, zakaj ne bi še meni :)

Ker se tveganje za poškodbe s tem povečuje.


Roke in noge imam že zdaj kar nabite (zgleda da sem po naravi malce močnejši), kar ne morem trdit za trebušne mišice. Tam se najverjetneje vreča peska.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

blackbfm ::

In ja, ena pomembna reč. Trg je prepravljen z raznimi prehranskimi dopolnili, proteini, in navsezadnje nekimi hormonskimi leptinskimi kapsulami, ki sprožijo kurjenje maščobe. Kaj od tukaj je larifari in kaj dejansko pomaga, kaj se splača nabavit?


Za hujšanje je vse larifari. Pomemben je input in output energije, samo to.

Pri fitnesu razumem, da si v treh mesecih izgubil 8kg, ker si pridobil tudi na kilaži mišičja. Kar ni isto, kot če bi samo hujšal :) Tako da napredek je kot vidim ogromen.


Telo je tak narjeno da ali hujša ali pa dobiva maso. Če ti je cilj oboje, boš to s težavo dosegel. Lahko pa shujšaš in začneš delat na mišični masi. Ali pa nabildaš mišice in te mišice sčasoma porabijo odvečno maščobo, ta način je precej dolgotrajen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

Meizu ::

Ma kot sm jst gledal tele quick weight loss finte in bildanje mišične mase v fitnesih sm vedno videl foro, da so najprej delali na mišični masi in šele nato hujšali.

Tale hormon leptin pa naj bi dejansko bil hormon ki pospešuje kurjenje maščobe. Ne vem koliko je v tem resnice... No ja, če ne drugega, bom skočil vprašat v lekarno.

Edit: Drugače ja, meni je cilj dobit raven trebuh in močne roke, zdej če je treba za to zgubit maso, potem ok, če ne pa tudi prav. Masa kot sem omenil mi ni problem, če bom namesto špeha pri tej masi imel dejansko kost in mišico :) Kvečjemu še boljše bo, sem verjetno eden tistih, ki imamo ful dober filing, če mamo čez 100kg... Ker se pač počutiš bolj heavyweight. Ne vem, kako bi to drugače opisal. Vem pa, da če bom hotel obdržati 100kg+ brez špeha, me čaka hell of a workout. Tko da no, to so bolj moji osebni cilji nekoč :) Pa če bom ugotovil, da tista otrdelost sklepov ne vpliva na moje igranje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

jype ::

Meizu> Tale hormon leptin pa naj bi dejansko bil hormon ki pospešuje kurjenje maščobe. Ne vem koliko je v tem resnice... No ja, če ne drugega, bom skočil vprašat v lekarno.

Čist nič ti ne pomaga, če te energije telo ne porabi, tudi maščoba ne bo šla ven.

profii ::

Za začetek lahko brez dodatkov, ker ko hujšaš moraš itak delati bolj na kardio vajah. Vaje za mišično maso delaš bolj sproti (niso prioriteta). Torej za začetek ko še nimaš kondicije ti priporočam kolo, majhna obremenitev, več obratov, višji pulz dalj časa. Potem ko si boš nabral malo kondicije je dobro iti na orbitrek (naslednja stopnja), ko boš imel orbitrek pod kontrolo se pa navadiš na tek.
Sam sem začel na biciklu 10 minut minmalna obremenitev, pa nekaj minut orbitreka (sam sem prvič zdržal 3 minute).
Potem pa vsak dan malo zvečaš čas/obremenitev. Po tem greš še delat vaje za določen sklop mišic, da dobiš malo definicije (zgornji del telesa ni velik problem uredit, samo ko trebuh kar ostaja :) ). Sam sem še skoraj vsak dan delal trebušnjake.

Najbolj važen del vsega tega je prehrana. Sam sem z jedilnika črtal pice, nadomestile so jih solate. Za zajtrk ovseni kosmiči, sadje, malica tuna, zelenjava, skuta, mozzarela,... Kosilo piščanec, zelenjava, (čim manj OH, torej zmanševanje belega kruha, krompirja, testenin...). Večerja naj ne bo prepozna, kakšna skuta je baje priporočljiva za večerjo, sam imam ponavadi zelenjavo. Piščanca, jajc, rib, zelenjave (zdravih stvari) lahko poješ skoraj kolikor hočeš. Jesti moraš nekje 5 obrokov na dan, če ni časa za obrok oz. si vmes še kaj lačen ješ oreščke, sadje. Črtaš ves sladkor. Piješ vodo ali čaj (zeleni je baje dober za odvajanje tekočine). Dobra stran tega je da nisi nikoli lačen, tudi hrane se boš navadil in ti postane dobra, v bistvu se ti zdi "stara" hrana pretežka.

Če te še kaj zanima glede mojega sistema pa kar povej.

Meizu ::

Ja sam hočem reč (saj se ne spoznam toliko na te zadeve), recimo, da bi dejansko našportal toliko ampak bi zaradi levela mojega hormona doživel manjši upad maščobe - a je to sploh možno?

Pa ja, kako naj se lotim te zadeve v fitnesu - a nej grm kr direkt dvigovat uteži, delat trebušnjake in te stvari, kako se v moji situaciji, ki jo imam sploh lotiti zadeve?

jype ::

Meizu> Ja sam hočem reč (saj se ne spoznam toliko na te zadeve), recimo, da bi dejansko našportal toliko ampak bi zaradi levela mojega hormona doživel manjši upad maščobe - a je to sploh možno?

Ne.

Meizu> Pa ja, kako naj se lotim te zadeve v fitnesu - a nej grm kr direkt dvigovat uteži, delat trebušnjake in te stvari, kako se v moji situaciji, ki jo imam sploh lotiti zadeve?

To boš težko brez dobrega trenerja pravilno počel. Lahko ti gre vse čist fino in brez napora in si poln zaleta, potem pa tri dni ne moreš zravnat hrbta ali hodit, če reči delaš bistveno narobe.

energetik ::

Ma ne se hecat z raznimi hormoni in pripravki. Input za 10% manjši od outputa, po možnosti na račun sladkorja, in je to to.
Raven trebuh boš dobil samo s izginotjem maščobe, ne pa s fitnesom. Kakor zdaj vidim, bi rad ohranil maso, samo zamenjal maščobe z mišicami. Če zdaj samo sediš, boš za tak podvig potreboval leta kvihtanja. Mišice se nabirajo še mnogo počasneje kot izginja maščoba.

blackbfm ::

Pa ja, kako naj se lotim te zadeve v fitnesu - a nej grm kr direkt dvigovat uteži, delat trebušnjake in te stvari, kako se v moji situaciji, ki jo imam sploh lotiti zadeve?


Pozabi na trebušnjake, za največjo porabo delaš z najmočnešjimi mišicami, torej z nogami. Hoja po ravnem ali v hrib, ter kolo sta recimo super, ne rabiš niti v fitnes.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

Meizu ::

profii je izjavil:

Za začetek lahko brez dodatkov, ker ko hujšaš moraš itak delati bolj na kardio vajah. Vaje za mišično maso delaš bolj sproti (niso prioriteta). Torej za začetek ko še nimaš kondicije ti priporočam kolo, majhna obremenitev, več obratov, višji pulz dalj časa. Potem ko si boš nabral malo kondicije je dobro iti na orbitrek (naslednja stopnja), ko boš imel orbitrek pod kontrolo se pa navadiš na tek.
Sam sem začel na biciklu 10 minut minmalna obremenitev, pa nekaj minut orbitreka (sam sem prvič zdržal 3 minute).
Potem pa vsak dan malo zvečaš čas/obremenitev. Po tem greš še delat vaje za določen sklop mišic, da dobiš malo definicije (zgornji del telesa ni velik problem uredit, samo ko trebuh kar ostaja :) ). Sam sem še skoraj vsak dan delal trebušnjake.

Najbolj važen del vsega tega je prehrana. Sam sem z jedilnika črtal pice, nadomestile so jih solate. Za zajtrk ovseni kosmiči, sadje, malica tuna, zelenjava, skuta, mozzarela,... Kosilo piščanec, zelenjava, (čim manj OH, torej zmanševanje belega kruha, krompirja, testenin...). Večerja naj ne bo prepozna, kakšna skuta je baje priporočljiva za večerjo, sam imam ponavadi zelenjavo. Piščanca, jajc, rib, zelenjave (zdravih stvari) lahko poješ skoraj kolikor hočeš. Jesti moraš nekje 5 obrokov na dan, če ni časa za obrok oz. si vmes še kaj lačen ješ oreščke, sadje. Črtaš ves sladkor. Piješ vodo ali čaj (zeleni je baje dober za odvajanje tekočine). Dobra stran tega je da nisi nikoli lačen, tudi hrane se boš navadil in ti postane dobra, v bistvu se ti zdi "stara" hrana pretežka.

Če te še kaj zanima glede mojega sistema pa kar povej.


Super, malce si me prehitel, tako da moje vprašanje pod tvojim postom potem odpade.

Ja prehrano sem si že nekako uredil. Zjutraj bom pojedel eno pest ovsenih kosmičev (z mlekom?), s sabo nosil oreščke al sadje, potem za kosilo kakšen piščanec s solato v olivnem olju in za večerjo kakšno ribo v lastnem soku, mogoče bom dodal kaj olivnega olja, kruh? kako je s polnozrnatim? Al naj kar odmislim kruh?

To je nekako sedaj v mojih mislih. Kaj bi še kaj lahko dodal? Ideje?

Potem začel bom kar s tekom (moje kolo je trenutno za odstrel, nimam pa denarja na razpolago, da bi si omislil nekaj solidnega, novega), oz. najprej hoja, potem jogging, pa bom stopnjeval - tja vsak drugi dan za začetek.

V fitnes se bom vpisal, ter delal vaje večinoma za trebušne mišice, ter roke, ostalemu bom posvetil zaenkrat malce manj časa (čeprav vseeno bom, da bo telo napredovalo vsaj solidno simetrično), največ pa nameravam porabiti na trebušnjakih in podobnim trebušnim vajam, saj je trebuh ubistvu taglavna stvar, ki me moti.

A bi blo treba še kaj dodat? Dobro, občasna partija košarke, odbojke, nogomet, to je opcijsko, ker nimaš vedno na razpolago folka za dejansko intenzivno razgibano igro.

Edit: Ste se pa hitro razpisali :) Ok, torej s tistimi dodatki ne bom kompliciral, velja pa kar sem zgoraj napisal - a je to dovolj, ali naj kaj spremenim?

To boš težko brez dobrega trenerja pravilno počel. Lahko ti gre vse čist fino in brez napora in si poln zaleta, potem pa tri dni ne moreš zravnat hrbta ali hodit, če reči delaš bistveno narobe.


Sam tile trenerji stanejo preveč :) Sem pa našel za androida (oz. prijatelj ve zanjo) eno zelo uporabno aplikacijo, ki za vsak kos mišice kaže s pomočjo animacije vsako vajo, ki jo lahko izvajaš za to mišico in pa koliko časa v kakšnih presledkih naj se izvaja. Upam, da bo tisto pomagalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

blackbfm ::

največ pa nameravam porabiti na trebušnjakih in podobnim trebušnim vajam, saj je trebuh ubistvu taglavna stvar, ki me moti.


Največja zmota, s trebušnimi ne boš dosegel NIČ. Oziroma minimalno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

Meizu ::

blackbfm je izjavil:

največ pa nameravam porabiti na trebušnjakih in podobnim trebušnim vajam, saj je trebuh ubistvu taglavna stvar, ki me moti.


Največja zmota, s trebušnimi ne boš dosegel NIČ. Oziroma minimalno.



No, eko, to je fino da vem :) Drugače bi šel trud v nič. Pol je najboljše da sploh ne hodim v fitnes? Bom pa tekel naokrog, pa se držal prehranskega kodeksa.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izguba maščobe (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20221785 (17314) m0LN4r
»

Prsne mišice. Kako? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13116314 (13046) m0LN4r
»

Vaje z utežmi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14827719 (24657) Okapi
»

Fitnes-trening (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10614566 (8873) ripmork
»

Kako se zrediti? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24772857 (63092) thramos

Več podobnih tem