» »

Pirati, teroristi in drugi državljani

jype ::

Oberyn> Sploh ne gre za avtorje, gre za sazas.

Ja, jaz to vem in razumem (in se kljub temu ne strinjam).

Vseeno pa nočem plačevati niti avtorjem, dokler pravice do zasebnega reproduciranja, ki mi jo podeljuje zakon, ne izkoristim.

digitalcek ::

jest10 je izjavil:


Sedaj pa zelo pazi na jeziček, kaj boš izustil v naslednjem sporočilu. Lažne obtožbe so tudi kaznive, če ti tega še nihče ni povedal.


Ne vem, kje vidiš lažne obtožbe.
Da pa ste v glavnem po merilih iz 1980 popolnoma zblojena generacija, pa povedo (žal) vse analize sociologov, narejene v zadnjih desetih,petnajstih letih. Od hotela mama (kjer ste slovenski fantje evropski prvaki), do marsičesa drugega.

Vsa čast sicer nekaj posameznikom, kot generacija pa ste (zame) adijo. Kar toži!

Med drugim vas tudi obtožujem, da imate v rokah 30% manj moči, kot so jo imeli fantje leta 1980. Raziskava je bila narejena v Sloveniji nekaj mesecev nazaj.
Ni čudno, da je tako, saj od gonjenja miške ne moreš dobiti kakšnih resnejših mišic... Kar toži!

Pa še spletnemu uču se pritoži, da vas ne cenim. :)

jest10 ::

Pa še spletnemu uču se pritoži

Ne skrbi, sem te že zjutraj prijavil;) Mal za hec, ker si res tečen.

digitalcek ::

Nisem tečen, samo malo bolj od drugih vem, kaj se na spletu še sme, kaj pa ne sme.
Slabo pa je, da tega ne vedo tisti, ki so si ga izmislili in da spletni vlak drvi v prepad brez možnosti zaustavitve.

Da pa je splet popolnoma razkrojil čedalje bolj dragocene medčloveške odnose, pa nam je mnogim jasno že dolgo.

jest10 ::

Nisem tečen, samo malo bolj od drugih vem, kaj se na spletu še sme, kaj pa ne sme.

Daj povej no, zakaj potem na youtube gledaš "ukradene" posnetke? Tak pravičneš tega vendar ne sme početi.

Looooooka ::

Velka razlika je med tem, da clovek pocne nekaj kar ne sme in tem, da drzava spise zakon, ki tako stanje legalizira.
Zakaj tok radi te stvari mesate?

antonija ::

samo malo bolj od drugih vem, kaj se na spletu še sme, kaj pa ne sme
Digitalcek, ce kdaj v zivljenju dobis obcutek, da imas samo ti prav, vsi drugi pa ne, premisli se enkrat; obstaja namrec precej dobra moznost, da ti le nimas prav.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

jype ::

digitalcek> Nisem tečen

Zakaj pa meni ne odgovoriš?

Itak vsi vemo, da si kriminalec, ker uporabljaš HDMI-na-nekajdrugega kable, ki so protizakoniti!

PaX_MaN ::

jype je izjavil:

Kljub posedovanju izjemne količini pameti in inteligence, mi digitalček ne zna pojasniti, čemu plačujem nadomestila, ki se razdelijo avtorjem, čeprav njihovih stvaritev ne konzumiram v nobeni obliki.

Kratek odgovor: ker je pravica do nadomestila zagotovljena z ustavo.
Dolg odgovor:
[...]Pravica do nadomestila je eno od upravičenj, izvirajočih iz enovite avtorjeve pravice na njegovem delu. Člen 60 Ustave zagotavlja varstvo avtorskih in drugih pravic; pravica do nadomestila je ena od takih "drugih" pravic. Urejena je z zakonom in samo z zakonom jo je kot tako tudi mogoče urediti, a tudi varovati in zagotavljati njeno varstvo. Njeno vsebino je treba gledati v tejle celoti: gre za eno izmed mnogih možnih uporab že objavljenega (avdio ali video) dela, namreč za njegovo reproduciranje za privatno ali drugo lastno uporabo. Zakonodajalec predpisuje, da je tako reproduciranje v mejah, določenih v 50. členu ZASP, dovoljeno. S tem je uzakonjena izjema od načela izključnosti avtorske pravice. Ta izjema zmanjšuje potrebo po nakupu avtorskih del in verjetnost takega nakupa. Zakonodajalec to nadoknadi tako, da uredi avtorjevo upravičenje do nadomestila za tako, sicer dovoljeno reproduciranje. Nadomestilo je avtorju dolžan uporabnik.

Vendar zakonodajalec, življenjsko gledano, ne more zagotoviti plačevanja neposredno od posamičnega uporabnika, a tudi ne izplačila neposredno vsakemu posamičnemu avtorju. Zato uredi najprej predpisovanje pavšalizirane višine poplačil, nato pa po eni strani njihov pritok in razdeljevanje po kolektivnih organizacijah za uveljavljanje avtorskih pravic, po drugi strani pa neposredno plačilno zavezo tistih, ki v okviru svojega poslovanja zagotavljajo tržno dostopnost naprav in nosilcev za reprodukcijo.[...]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

jype ::

Ja, jaz to razumem, ne zdi se mi pa prav. Če jaz _ne uporabljam_ avtorjevih del, potem _nočem_ plačevati zanje _v nobeni obliki_.

Vse kaže, da smo _mi, ubogi pirati_ tisti, ki nas avtorji tlačijo in zatirajo, zaradi katerih stradamo in se komaj pretolčemo skozi mesec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

PaX_MaN ::

Saj ne plačuješ "ti" oz. uporabnik. Striktno po zakonu plačujejo uvozniki in proizvajalci:
(1) Zavezanci nadomestila iz prejšnjega člena so: proizvajalci naprav za tonsko in vizualno snemanje, proizvajalci naprav za fotokopiranje, proizvajalci praznih nosilcev zvoka ali slike ter imetniki naprav, ki ponujajo odplačno fotokopiranje. Poleg proizvajalcev so solidarno zavezani tudi uvozniki naprav in nosilcev, razen če je uvoz namenjen za privatno in nekomercialno uporabo kot del njihove osebne prtljage.

djordjevic ::

... ki strošek veselo prevalijo na kupca. Plačaš tudi ti.
No grave is deep enough to keep us in chains.

PaX_MaN ::

Že mogoče, ampak zakon pravi da končni kupci ne plačujejo. Sploh. Not ever.

@nny ::

PaX_MaN je izjavil:

Že mogoče, ampak zakon pravi da končni kupci ne plačujejo. Sploh. Not ever.


sloni letijo, sneguljčica je noseča in palčki so odkrili nov rudnik diamantov. Šur.

jype ::

@nny> sneguljčica je noseča

Je bil že skrajni čas, se je že šušljalo, da je tisti princ gej.

PaX_MaN> Že mogoče, ampak zakon pravi da končni kupci ne plačujejo. Sploh. Not ever.

Uvozniki in proizvajalci pa _sploh ne morejo zasebno_ reproducirat kopij avtorskih del in je zato še bolj absurdno, da plačujejo kakršnekoli dajatve na to temo.

PaX_MaN ::

@nny je izjavil:

PaX_MaN je izjavil:

Že mogoče, ampak zakon pravi da končni kupci ne plačujejo. Sploh. Not ever.

sloni letijo, sneguljčica je noseča in palčki so odkrili nov rudnik diamantov. Šur.

Zgleda da:
(1) Zavezanci nadomestila iz prejšnjega člena so: proizvajalci naprav za tonsko in vizualno snemanje, proizvajalci naprav za fotokopiranje, proizvajalci praznih nosilcev zvoka ali slike ter imetniki naprav, ki ponujajo odplačno fotokopiranje. Poleg proizvajalcev so solidarno zavezani tudi uvozniki naprav in nosilcev, razen če je uvoz namenjen za privatno in nekomercialno uporabo kot del njihove osebne prtljage.

Zdej pa najdi not "kupca" oz. "končnega uporabnika".
Jih ni?
Thought so.

djordjevic ::

Daj, no - ne delaj se norega. Menda ja ni eksplicitno napisano, da je za plačilo zavezan končni kupec, je pa kristalno jasno, da je to suma sumarum strošek končnega kupca, vkalkuliran v ceno.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Pithlit ::

Verjetno ti je jasno da prodajalec _vse_ svoje stroške prevali na kupca... ker se mu drugače sploh ne splača bit v biznisu.

Torej, pod črto, ko _jaz_ kupim prazen CD s tem dejansko plačam tudi Janu Plestenjaku (pa čeprav ga niti videti ne morem... kaj šele poslušati). Plačam torej nekaj česar _ne_ uporabljam in niti _nočem_ uporabljati. Se ti zdi fer?
Life is as complicated as we make it...

PaX_MaN ::

Že ta tretjič: doesn't. fuken. matter.
Tudi če se ti prikažejo Jezus, Kučan, Turk in Janša pa ti pred notarjem overijo, da garantirajo, da ti zares plačaš nadomestilo, to ne spremeni tega, kaj piše v zakonu, odločitve US (dveh, akshuly) in očitne brezveznosti jamranja digitalcku oz. meni.

Torej, pod črto, ko _jaz_ kupim prazen CD s tem dejansko plačam tudi Janu Plestenjaku (pa čeprav ga niti videti ne morem... kaj šele poslušati). Plačam torej nekaj česar _ne_ uporabljam in niti _nočem_ uporabljati. Se ti zdi fer?

Da ŽNJ letih nismo imeli referenduma za spremembo 60. člena Ustave pove kr dosti, kok mislmo, da je "fer". Kr dost, zgleda.
Al' pa vsaj vložitve spremembe zakona, k je manj dela (5k vs 30k podpisov).

St235 ::

Pithlit je izjavil:

Verjetno ti je jasno da prodajalec _vse_ svoje stroške prevali na kupca... ker se mu drugače sploh ne splača bit v biznisu.

Torej, pod črto, ko _jaz_ kupim prazen CD s tem dejansko plačam tudi Janu Plestenjaku (pa čeprav ga niti videti ne morem... kaj šele poslušati). Plačam torej nekaj česar _ne_ uporabljam in niti _nočem_ uporabljati. Se ti zdi fer?


Ampak hrati plačaš tudi XY avtorju, ki pa ga poslušaš in plačaš za xy film, ki pa ga pogledaš. Ravno tako kot nekdo ki gor posname Jana Plestenjaka plačuje za tvoje vsebine. Zato se pa temu reče PAVŠALNO nadomestilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

jype ::

Lakotnik29> Ampak hrati plačaš tudi XY avtorju, ki pa ga poslušaš in plačaš za xy film, ki pa ga pogledaš.

Podjetje tudi plača nadomestilo, pa ne posluša glasbe in ne gleda filmov, shranjuje pa podatke, ki se beležijo v terabajtih.

St235 ::

True, true. Ne rečem da je popolnoma fer, samo alternativa kejr bi po digitalčkovo preganjali vsako fizično osebo pisali drakonske kazni in zganjali lov za čarovnicami za moje pojme odtehta pavšal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

jype ::

Saj pavšal je nadomestilo za z zakonom zagotovljeno pravico do zasebnega reproduciranja, ne za piratiziranje.

Lov na čarovnice se kljub temu poskuša uvest v sistem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

St235 ::

Na žalost res, sploh ker imaš na eni strani fanatike kot je digitalček, na drugi pa razsvetljence, ki nimajo osnovne predstave o avtorskih pravicah in statusu le te v RS.

jype ::

Jaz poznam vsaj enega pravnika, ki ga v kolenu zbode, ko sliši frazo "avtorske pravice".

zmaugy ::

digitalcek je izjavil:

Fritz je izjavil:


Bistvo tistega kar sem ti napisal in čemur se izogibaš, je da tvoje nedokazane obtožbe o tem, kako so zaradi nekih uporabnikov omejili prenose, niti približno ne drži vode ali pa ti ne znaš pogledati izven okvirov svojega ponudnika, kar spet kaže na določeno omejenost oz. bedn lajf (po tvoje).


Ne podtikaj! Vprašaj mobitelovce, zakaj za "normalno" ceno (20-30 evrov) NIKOLI VEČ ne bodo nudili kaj več od 50 Mb prenosa mesečno. Zato, da se enkrat za vselej znebijo downloadarske mularije!

Izjema je najdražji - poslovni paket, ki ima neomejen prenos, ampak zato stane 70 evrov mesečno. In tu zelo dobro vedo, da je mulcem 70 evrov mesečno precej predrago...

In ta paket plačuje skoraj vsak, ki da kaj nase, ki ima dohodek (recimo) 1500 evrov +. In ki ne želi, da mu mularija kakorkoli zapira pipico.

Podatek o tržnem deležu (konec l. 2010): Mobitel 55.4%, Tuš 7,8%. Danes za Tuš ni kaj dosti bolje, kljub ponujenim 5 Gb pretoka...


1. Ne vem v katerem vesolju živiš, ampak obstajajo tudi alternativni ponudniki. Sam plačujem 19 EUR za 20 Gb/mesečno. Izkoristim morda 100-200 Mb, ampak če pa že rabim, lahko uporabljam povezavo brez skrbi pred prekoračitvijo zakupljene količine, tako da se je že zgodila poraba nekaj Gb.
2. Zakupljenih imam tudi x minut brezplačno v druga mobilna omrežja. Izbral na podlagi statistike uporabe - verjetno me to naredi za "požrešnega prasca, ki porabi vse kar plača" (čeprav je pri količini podatkov še ogromno lufta).
3. Obsojanje ljudi zaradi vsebin, ki so na spletu? Za svobodo izbire še nisi slišal? OMFG!

Fritz ::

jype je izjavil:

Saj pavšal je nadomestilo za z zakonom zagotovljeno pravico do zasebnega reproduciranja, ne za piratiziranje.

Lov na čarovnice se kljub temu poskuša uvest v sistem.

Zato bi lahko uvedli še en pavšal na vse širokopasovne povezave in zagotovili (bolje in bolj transparentno kot v primeru SAZASA) prosto dostopnost vseh vsebin na spletu, za zasebno rabo. Tako bi avtorji dobili denar brez posrednikov, vso znanje in kultura na spletu bi bili prosto dostopni, na trgu pa bi avtorji še vedno tržili izdelke za profesionalno rabo in vse tisto, kar ni možno prenesti v digitalno obliko (umetniške slike, skulpture, občutja na koncertu itn.)

jype je izjavil:

Jaz poznam vsaj enega pravnika, ki ga v kolenu zbode, ko sliši frazo "avtorske pravice".

Gre za pravico avtorjev do nadomestila in osebno pravico nad njihovim izdelkom. Se pa to ne more primerjati s temeljnimi človekovimi pravicami, ki jih z gonjo v interesu medijske industrije, hočejo omejiti.

Gandalfar ::

Fritz: in kako v taksnem sistemu zagotovis open-source svoboscine?

Ce ni mogoce preganjati krsenja licencnih pogodb za zasebno rabo, ti ves open-source cez noc umre.

St235 ::

Fritz je izjavil:

jype je izjavil:

Saj pavšal je nadomestilo za z zakonom zagotovljeno pravico do zasebnega reproduciranja, ne za piratiziranje.

Lov na čarovnice se kljub temu poskuša uvest v sistem.

Zato bi lahko uvedli še en pavšal na vse širokopasovne povezave in zagotovili (bolje in bolj transparentno kot v primeru SAZASA) prosto dostopnost vseh vsebin na spletu, za zasebno rabo. Tako bi avtorji dobili denar brez posrednikov, vso znanje in kultura na spletu bi bili prosto dostopni, na trgu pa bi avtorji še vedno tržili izdelke za profesionalno rabo in vse tisto, kar ni možno prenesti v digitalno obliko (umetniške slike, skulpture, občutja na koncertu itn.)

jype je izjavil:

Jaz poznam vsaj enega pravnika, ki ga v kolenu zbode, ko sliši frazo "avtorske pravice".

Gre za pravico avtorjev do nadomestila in osebno pravico nad njihovim izdelkom. Se pa to ne more primerjati s temeljnimi človekovimi pravicami, ki jih z gonjo v interesu medijske industrije, hočejo omejiti.


Zakaj na širokopasovno povezavo, če sem plačal že pri nakupu diska/dvdja? Da mi bodo isto vsebino še enkrat zaračunal?

Iatromantis ::

Gandalfar je izjavil:

Fritz: in kako v taksnem sistemu zagotovis open-source svoboscine?

Ce ni mogoce preganjati krsenja licencnih pogodb za zasebno rabo, ti ves open-source cez noc umre.


Pa ne, zakaj? Lastniška programska oprema je še vedno zaprta.

Fritz ::

St235 je izjavil:


Zakaj na širokopasovno povezavo, če sem plačal že pri nakupu diska/dvdja? Da mi bodo isto vsebino še enkrat zaračunal?

Zato, da boš lahko ti imel na razpolago vse digitalne vsebine na spletu, za osebno rabo seveda in da bodo iz tega avtorji dobili nadomestilo. Morda ne bo za jahte a je na nacionalni ravni tako možno pokriti domačo avtorsko produkcijo, slednja pa je, posredno ali neposredno, v interesu naše družbe tako kot je svoboden splet v interesu družbe kot celote.

Na nacionalni ravni bi to šlo, ker pa je veliko vsebin tujih bi se lahko zapletlo pri mednarodnih pogodbah ala ACTA. Na drugo stran pa bi lahko tudi Američani poskrbeli za svoje ustvarjalce, Nemci za svoje itn.

Gandalfar ::

Iatromantis je izjavil:

Gandalfar je izjavil:

Fritz: in kako v taksnem sistemu zagotovis open-source svoboscine?

Ce ni mogoce preganjati krsenja licencnih pogodb za zasebno rabo, ti ves open-source cez noc umre.


Pa ne, zakaj? Lastniška programska oprema je še vedno zaprta.


GPL pravi, da ce ti dam binary - ti moram dat tudi izvorno kodo.

Po tvojih novih pravilih jaz kot avtor recem: zahtevam, da se drzis GPL-ja in preko interneta nehas sirit mojo kodo brez sourca. Ti kot fizicna oseba reces: 'jebi se, itak je za osebno rabo in krsenja licencne pogodbe (torej prepoved distribucije mojih binaryev) ne mores preganjat na sodiscu, ker smo vsi placali takso!!!oneone'.

St235 ::

Fritz je izjavil:

St235 je izjavil:


Zakaj na širokopasovno povezavo, če sem plačal že pri nakupu diska/dvdja? Da mi bodo isto vsebino še enkrat zaračunal?

Zato, da boš lahko ti imel na razpolago vse digitalne vsebine na spletu, za osebno rabo seveda in da bodo iz tega avtorji dobili nadomestilo. Morda ne bo za jahte a je na nacionalni ravni tako možno pokriti domačo avtorsko produkcijo, slednja pa je, posredno ali neposredno, v interesu naše družbe tako kot je svoboden splet v interesu družbe kot celote.

Na nacionalni ravni bi to šlo, ker pa je veliko vsebin tujih bi se lahko zapletlo pri mednarodnih pogodbah ala ACTA. Na drugo stran pa bi lahko tudi Američani poskrbeli za svoje ustvarjalce, Nemci za svoje itn.


Pa saj taisto nadomestilo plačam tudi ko kupim DVD in disk na katerega shranjujem. A zdaj bodo isto stvar 10x računal? Le kje smo že to vidli? (VHS-DVD-Blueray ali pa Vinil, kasta, CD...)

Najboljše da avtorji dobijo še pavšal glede na kvaliteto mojega sluha, pa pri prodaji vsaki naprave, ki je sposbna zvok/sliko predvajat, pa pavšal za vsakega soseda, ki ima tako napravo, saj lahko kaj slišim...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Fritz ::

Lej, lakotnik, zaradi mene bi lahko pavšal na nosilce in SAZAS tudi takoj ukinili a dejstvo je, da je avtorjem potrebno zagotoviti pravično nadomestilo za njihovo delo. Nekdo lahko 1 leto piše dobro knjigo a v trenutku, ko bo ta v digitalni obliki, na spletu...ni več nobenega nadzora nad njenim razmoževanjem in distribucijo. Zakaj ne bi raje plačevali pavšal in vsakemu avtorju, katerega dela se uporabljajo, iz tega plačevali nadomestilo, kot pa da imamo situacijo, kjer avtorji ne dobijo nobenega nadomestila, tri-četrt populacije pa je (ali bo) osumljene kaznivega dejanja. Naj bosta znanje in kultura na spletu prosto dostopna in če bi bila cena za to pavšal na širokopasovni priključek, potem se mi to zdi majhna cena.

St235 ::

Jaz osebno podpiram, da se določene zadeve reši s pavšalom. To v tem trenutku že IMAMO (pavšal na na nosilce zvoka in slike). Absurdno pa je da se pavšal računa 3x za isto stvar.

OK.d ::

LPOK.d

spamer ::

Fritz je izjavil:

Lej, lakotnik, zaradi mene bi lahko pavšal na nosilce in SAZAS tudi takoj ukinili a dejstvo je, da je avtorjem potrebno zagotoviti pravično nadomestilo za njihovo delo. Nekdo lahko 1 leto piše dobro knjigo a v trenutku, ko bo ta v digitalni obliki, na spletu...ni več nobenega nadzora nad njenim razmoževanjem in distribucijo. Zakaj ne bi raje plačevali pavšal in vsakemu avtorju, katerega dela se uporabljajo, iz tega plačevali nadomestilo, kot pa da imamo situacijo, kjer avtorji ne dobijo nobenega nadomestila, tri-četrt populacije pa je (ali bo) osumljene kaznivega dejanja. Naj bosta znanje in kultura na spletu prosto dostopna in če bi bila cena za to pavšal na širokopasovni priključek, potem se mi to zdi majhna cena.


Znanje mora biti dostopno vsem ljudem, saj patenti in avtorske pravice samo zavirajo razvoj in kreativnost, to je dejstvo, ki se ga vsak kolikor toliko inteligenten clvoek zaveda. Eni nocejo priznati te resnice, ker zelijo imeti dobicek. Zato tudi nimamo zastonj sol, ker hocejo eni sluziti z poucevanjem in vsiljevanjem njihovih ucbenikov, itd... Znanje je treba deliti in ga sherati naprej, da bo dostopno vsem, tako da se lahko vsakdo hitro nauci kaj novega, dobi kaksno novo inspiracijo in postane bolj kreativen, produktiven in mogoce izzumi zastonj energijo, katero potem deli vsem naprej zastonj.

Ma se malo pa bo nekdo patentiral zrak, ki ga dihamo in bomo morali placevati avtorske pravice za zrak in ne vem kaj se.

digitalcek je izjavil:

Nisem tečen, samo malo bolj od drugih vem, kaj se na spletu še sme, kaj pa ne sme.
Slabo pa je, da tega ne vedo tisti, ki so si ga izmislili in da spletni vlak drvi v prepad brez možnosti zaustavitve.

Da pa je splet popolnoma razkrojil čedalje bolj dragocene medčloveške odnose, pa nam je mnogim jasno že dolgo.

Digitalcek, ti si tecen in bi najraje ljudem vsiljeval svojo filozofijo in jih prisilil, da bi placevali meglo. Internet je super zadeva in trenutno gre v propad zaradi ljudi, kot si ti, kateri hocejo imeti internet pod kontrolo in uniciti vse kar je dobro.

Ti bi verjetno najraje kar odklopil in kriminaliziral uporabo interneta, ter tretiral ljudi, kot kriminalce, kot dilerje droge, oziroma narkomane, ker internetni uporabniki so kao kot uporabniki drog, katere unicujejo druzine, itd...

Toda ljudje so svobdoni in imajo pravico ziveti svoje zivljenje.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: spamer ()

jype ::

Fritz> dejstvo je, da je avtorjem potrebno zagotoviti pravično nadomestilo za njihovo delo.

Pavšal je _nadomestilo za z zakonom dovoljeno zasebno reproduciranje tistih del, za katere je potrošnik že kupil pravico do zasebne uporabe_.

S tem ni plačano piratiziranje vsebin.

Fritz ::

jype je izjavil:


Pavšal je _nadomestilo za z zakonom dovoljeno zasebno reproduciranje tistih del, za katere je potrošnik že kupil pravico do zasebne uporabe_.

S tem ni plačano piratiziranje vsebin.

Pa bi lahko bilo, saj o tem pišem - vsem prosto dostopno vso znanje in kultura na spletu. Pika. To potem, seveda, ni več piratstvo. Na družbi pa je, da zagotovi uspešnim avtorjem pravično nadomestilo saj je njihovo ustvarjanje v interesu družbe.

Možna praktična izvedba..centralni strežnik za takšne vsebine, ki ga upravlja javna in transparentna agencija. Nadomestila se razdelijo avtorjem glede na odjem pomnožen z enotnim količnikom zahtevnosti njihovih del.

jype ::

Fritz> Pa bi lahko bilo, saj o tem pišem - vsem prosto dostopno vso znanje in kultura na spletu. Pika.

To se sicer sliši lepo, a kolektivizacija vse intelektualne produkcije po moje ne vodi nikamor, pa še praktično nemogoče bi jo bilo globalizirat, saj nobena država, ki je podpisnica TRIPS, ne bo mogla sedet na obeh stolih hkrati. To pomeni, da se moraš bodisi odpovedat skoraj vsej "kulturi" iz ZDA, bodisi vsemu ostalemu, oboje pa sta tako in tako povsem nerealna scenarija.

Ne, po moje je edina dolgoročna rešitev v mikrotransakcijah, ki bi neodvisnim (takim, ki jim založba ne zagotavlja vsega v zameno za dušo) avtorjem omogočale neke vrste lastno distribucijo.

spamer ::

Fritz je izjavil:

jype je izjavil:


Pavšal je _nadomestilo za z zakonom dovoljeno zasebno reproduciranje tistih del, za katere je potrošnik že kupil pravico do zasebne uporabe_.

S tem ni plačano piratiziranje vsebin.

Pa bi lahko bilo, saj o tem pišem - vsem prosto dostopno vso znanje in kultura na spletu. Pika. To potem, seveda, ni več piratstvo. Na družbi pa je, da zagotovi uspešnim avtorjem pravično nadomestilo saj je njihovo ustvarjanje v interesu družbe.

Možna praktična izvedba..centralni strežnik za takšne vsebine, ki ga upravlja javna in transparentna agencija. Nadomestila se razdelijo avtorjem glede na odjem pomnožen z enotnim količnikom zahtevnosti njihovih del.


Eni ljudje ocitno nimajo razciscene pojme v glavi, kaj je pirastvo in krsenje avtorskih del. Zal je tako, da samo bogati ljudje si privoscijo patentiranje in zascito svojih del preko odvetnikov, itd..., kar je prakticno legalizirana mafija in proti mafiji vemo, kako se moramo boriti.

Treba je preganjati mafijo, ne pa piratov. Pirati so neke vrste antimafija in antiteroristi. Kdor preganja pirate podpira mafijo in terorizem!!!!!

In se to vse okoli nas je znanje, saj ce jaz pogledam en film ali poslusam muziko pridobim neko znanje. Prav tako, ce uporabljam nek program, katerega si pac ne mroam privosciti. Poleg tega knjiznice so prakticno legalizirano piratstvo, kjer imas na voljo vsa avtorsko zascitena dela na enem mestu, zal v fizicni obliki, tako, da si ne more vec ljudi naenkrat sposoditi eno knjigo.

Ti imas na disku lahko miljarko mp3, ma jih ne bos moral vseh poslusati, tako, da to je podobno.

Poleg tega tudi vse kar se ucimo v soli je znanje nekoga drugega in bi moralo biti avtorsko zasciteno, kar je absurd, saj potem bi moral placati avtorske pravice za govoriti dolocen jezik, matematiko, itd.... Na javnih povrsinah ti prakticno nebi bilo dovoljeno slikati in snemati, razen, ce ti nebi obdelal teh slik, da bi izbrisal vse osebe in obraze, ter vse avtomobile, ter stavbe, katere so dela inzinirjev in se jih ne sme kopirati.

Tudi za igre baje morajo proizvajalci placati licenco za uporabo avtomobilov? Dejstvo je, da imamo vse manj svobode in kdor sovrazi svobodo je zame .......
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

St235 ::

jype je izjavil:



Pavšal je _nadomestilo za z zakonom dovoljeno zasebno reproduciranje tistih del, za katere je potrošnik že kupil pravico do zasebne uporabe_.

S tem ni plačano piratiziranje vsebin.


Jype od kje si pa tole potegnil? Od tebe bi pa res pričakoval, da vsej prebereš poste v tej temi. Sem lepo citirail in 37. in 50. člen ZASP, tako da ne govori neumnosti. Ne rabiš kupit nobnih pravic do zasebne uporabe da bi lahko reproduciral. Za lastno uporabo je to dovoljeno za vsa dela, ki so že bila javno predvajana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Ziga Dolhar ::

Lakotnik - menim, da je tvoje razumevanje 50. člena ZASP (glede na moje vprašanje in tvoj odgovor par dni nazaj) napačno. Menim, da se pravica do zasebnega re-produciranja nanaša na primerke, ki jih posameznik zakonito poseduje (in lahko izdela "varnostne kopije" - česar brez te zakonske omejitve avtorske pravice ne bi smel storiti in zaradi tega avtorjem pripada nadomestilo).

Ampak, glede tega nisem 100%. Zato ti, dokler ne dobim še nekaterih pojasnil, na to še nisem odgovarjal. Da ne bom na koncu jaz kozlov streljal ;).
https://dolhar.si/

St235 ::

Ziga, če dobiš drugačno interpretacijo, jo bom vsekakor vesel. Ampak 50. člen ZASP je precej ekspliciten in nikakor ne uporablja terminov kot varnostna kopija, ali zakonito posredovanje.

Konkretno analogijo sem že predstavil: V čem se na primer razlikuje to, da posnamem nadaljevanko na DVD, medtem ko se predvaja na POP TV in tem da jo snamem z neta in posnamem na DVD, ker sem jo na TV zamudil?

Zakon to definira kot reprodukcija za lastno uporabo, seveda pa bi pa razni digitalčki bili najbolj veseli, da bi mi za to, ker sem en del zamudil prodali celo sezono za 200€, mi zaračunal nadomestilo za predvajanje ob nakupu dvd enote potem me pa strpali v zapor, ker sem DVD posodil sosedu.

zmaugy ::

A je potem film na disku ali DVDju, ki se posname s pomočjo TV kartice iz televizijskega sporeda, ilegalen in greš lahko zaradi tega, ker si "iz televizije" posnel nekaj filmov v zapor?

St235 ::

po moje je legalen v skaldu z 50. členom ZASP. (člen je citiran na prejšnji strani)

zmaugy ::

A je potem tudi Časovni zamik ilegalen? Ker tudi tam se program snema.

jype ::

Po moje ni legalen, ker bi v nasprotnem primeru država kršila sporazum TRIPS, ki ga je podpisala leta 95 in WCT, ki ga je podpisala 2002.

Prepričan sem, da se 50. člen ZASP razlaga tako, da je zasebno razmnoževanje zapisov avtorskih del dovoljeno le za tista avtorska dela, ki so bila predhodno legalno pridobljena.

Phantomeye ::

Če se ne motim, se je prodaja raznih divx predvajalnikov (ki so omogočili, da si lahko dejansko gledal filme s travnika na domačem televizorju - od tega trenutka sem jaz postal družinski distributer filmov. Mogoče bi se moral sklicevat na kršenje avtorskih pravic, ampak v tem primeru pa se lahko samo poslovim od svoje 50/50 linije, ki je itak ne bi rabil. En 1-mbit/s bi bil popolnoma dovolj) začela pod predpostavko, da njih namen je predvajanje doma ustvarjenih vsebin (domači posnetki prvih korakov družinskega dediča, prve besede, video s počitnic, itd k so itak encodirani v divx format ane) in ne dolpotegnjenih filmov. Ampak itak se ve, kakšna je ciljna publika.

Mar ne?

St235 ::

jype je izjavil:

Po moje ni legalen, ker bi v nasprotnem primeru država kršila sporazum TRIPS, ki ga je podpisala leta 95 in WCT, ki ga je podpisala 2002.

Prepričan sem, da se 50. člen ZASP razlaga tako, da je zasebno razmnoževanje zapisov avtorskih del dovoljeno le za tista avtorska dela, ki so bila predhodno legalno pridobljena.


Tako nemne pa niti digitalček ne sterlja. Tudi v ZDA kjer je RIAA prosto hara, nimajo nebuloz, da bi bili video rekorderji in tkao posnete vsebine nelegalne. Še več celo njihove TV postaje nudijo ogled z zamikom (par tednov) brez da bi ti kdo posebej izstavil račun ali pa te preganjal, ker nelegalno dostopaš do vsebin.

Jype, zakon se razlaga tako kot se bere. Vse interpretacije imajo za predpogoj, da so skladne z zapisanim besedilom in se NE predpostavlja ničesar, kar ni določeno. Zakon pokriva točno to materijo, ki sem jo omenil. Torej snemanje za lastne potrebe javno objavljenih del.

Omenjeni člen se niti pod razno ne ukvarja z deli za katere si avtorske pravice kupil. Pokriva ravno spekter snemanja avtorskih vsebin za lastne potrebe iz različnih virov. Zakon je bil pisan leta 1995, ko o širokopasovnem internetu in mp3jih še ni bilo govora. Namen pa je preprečiti ravno takšne nebuloze kot jih prodaja Digitalček. Torej preganjanje ljudi, ki si posnamejo oddajo na TV, ali pa kaseto z radia. V 16 letih od sprejema zakona je prišlo do velikega števila sprememb, ki v zakonu niso zajete, vendar pa dokler se zakon ne spremeni to ne pomeni, da pa zakon ne velja.

Če bi bilo res kar trdiš, potem bi se moralo preganjat ljudi tudi zato, ker si na TV posnamejo oddajo in jo predvajajo z zamikom. Pa mi povej, če si kdaj v življenju slišal, da bi imel kdor koli probleme, ker ima na VHS posnete filme?

Še vedno pa ostaja odprto vprašanje v čem je razlika med tem, da nadaljevanko posnamem medtem ko se predvaja na Tv in čez dve uri pogledam in tem da isto stvar snamem z neta? Eko velja za glasbo. A kdo tukaj verjame da je ilegalno snemat glasbo na kaseto med tem ko se predvaja na radiu? V čem se to razlikuje od tega da jo snamem na netu (razen v tem, da moram dežurat poleg radia)?

Gre za zakon, ki je bil takrat ko je bil napisan odlično urejal to problematiko in bi ga bilo potrebno ohraniti, ker drugače bomo kmalu kot američani. Pa dane bo pomote govorimo striktno o A/V vsebinah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Napadi na pravico do anonimnega komuniciranja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
6830247 (26589) FrizzleFry
»

Hramba podatkov 2.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
11645037 (38138) m0LN4r
»

Državo zanima, ali si želite več varnosti na račun svobode (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
9022803 (18373) CaqKa
»

Ministrstvo za pravosodje: Komu boste verjeli? Nam ali svojim lažnivim očem? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5118985 (15935) BlueRunner
»

Zakon o kaz. postopku

Oddelek: Loža
142095 (1828) #000000

Več podobnih tem