» »

Pezdir mladim predlaga, da se izselijo

Pezdir mladim predlaga, da se izselijo

1 2
3
4

algo ::

Davki v Sloveniji so previsoki. Sam že lep čas služim okoli 3000EUR neto /mesec ampak to delo poteka vse preko avtorskih pogodb (bruto dobrih 4000EUR). S.p pa ne odprem zaradi visokih davkov in deloma tudi zaradi cirkusa okoli pokojnin (ne mislim plačevati 50 letnim upokojencem!). Totalno neumno pa se mi tudi zdi, da je potrebno za zdravstveno in pokojninsko blagajno plačevati na podalgi podatkov iz preteklega leta (s.p.). Če bi se računalo za vsak mesec (zaslužiš veliko plačaš veliko, zaslužiš malo plačaš malo) bi ga verjetno že zdavnaj odprl tako me je pa pač strah, ker mi gre trenutno razmeroma dobro in bi s 50.000EUR letnega prihodka seveda padel v super visoko obdavčitev, drugo leto mi bi šlo pa lahko nekoliko slabše pa bi moral plačevati po 1000EUR za pokojninsko in zdravstveno. Halo? Ne vem kdo se je tega spomnil ampak zame je to precej demotivacijsko, poleg enormnih davkov, seveda. V Sloveniji se za bogataša šteje že nekdo, ki letno zasluži nad 17.000EUR in ima višek takoj obdavčen 41%. Škoda izgubljati besede. Očitno je povprečje res porazno, da so meje postavljene tako nizko (ogromno jih je na sociali ali dela za minimalca). Pahor pa je do zdaj itak populistično delal samo za socialo, da bi znižal davke mu na pamet ne pride. Pa saj ga razumem, bi bilo potrebno racionalizirat javni sektor in odpuščati del parazitov, ki v službe hodijo spati ampak za to so pač potrebna jajaca, ki jih pa Pahor itak nima, njega je samo leporečenje. Sicer imam pa trenutno dovolj denarja in me prav boli za vse skupaj.

Prva stvar, ki bi jo morali v parlamentu uvesti pa je, da politik lahko postane nekdo z vsaj neko izobrazbo in malo višjim IQjem od sobne temperature. To so pač ljudje, ki naj bi vplivali na blaginjo ljudstva oziroma delali v njegovo korist in pač vsak gradbeni tehnik tega pač ni sposoben. Tako kot ni vsak za podjetnika, tudi vsak ne more biti politik. Trenutno pa je lahko in rezultat je takšen kot je. Recimo v mnogih podjetjih je potrebno pred zaposlitvijo opraviti psihološki test, test znanja, IQ test (to zahteva že veliko podjetij!)... za politika pa nič.

jype ::

algo> ne mislim plačevati 50 letnim upokojencem!

In zato ne plačuješ niti 90 letnim. Jaz raje plačujem obojim, pa se zavedam, da ko bom jaz na vrsti, denarja ne bom videl niti približno toliko, kot mi ga zdaj uhaja.

algo> Halo? Ne vem kdo se je tega spomnil ampak zame je to precej demotivacijsko, poleg enormnih davkov, seveda.

Jaz sem v zvezi s tem že pisal vsem politikom. Daj še ti. Da se to spremeni, ni nikoli prepozno.

IceIceBaby ::

algo, pri takih dohodkih se ti s.p. splača. 50k prihodkov ne pomeni 50k dobička. Če upoštevaš vse stroške si lahko dobiček kar konkretno znižaš.

cortez ::

algo : lepo si povedal glede IQ in politike. Žalostno je to, da o vseh nas odloča nekdo, ki ga izvoli 5 prebivalcev Destenika. Narobe svet.


Obvezno bi bilo treba zmanjšat število občin (merilo ene 3000-5000 za občino) ter spremeniti volilni sistem.

algo ::

jype: mogoče pa res bom.

kst: pri avtorski imaš priznanih 10% normiranih stroškov, pri najemni 20 ali 25 %(ne vem točno), ker sem v storitveni dejavnosti imam max. okoli 10% stroško, kaj več jih ne bi mogel prikazati, z odprtjem s.p. bi pač moral plačevati za računovodstvo, pokojninsko&zdravstveno, kar tudi z veseljem bi, če ne bi bil takšni pogoji kot trenutno pač so. Seveda bi bile občutno dražje tudi vse ostale storitve (recimo banke itd.). Študentski račun je pač zakon. :)

Gandalfar ::

Pomojem, da je problem v glavah ljudi ce jim pri 4k prometa na mesec predstavlja 100 evrov za racunovodstvo bistveni strosek in niso pripralvjeni delat stroskov znotraj firme.

djordjevic ::

algo je izjavil:

kst: pri avtorski imaš priznanih 10% normiranih stroškov, pri najemni 20 ali 25 %(ne vem točno), ker sem v storitveni dejavnosti imam max. okoli 10% stroško, kaj več jih ne bi mogel prikazati, z odprtjem s.p. bi pač moral plačevati za računovodstvo, pokojninsko&zdravstveno, kar tudi z veseljem bi, če ne bi bil takšni pogoji kot trenutno pač so. Seveda bi bile občutno dražje tudi vse ostale storitve (recimo banke itd.). Študentski račun je pač zakon. :)

Ker sem praktično na istem kot ti, ti lahko razložim prehod iz avtorske na sp, pa boš videl, da ni tak bavbav, čeprav pri 4000 bruto si vseeno težko oklestiš občutno oklestiš dobiček. Ko sem še delal na avtorsko, sem imel 25% olajšavo prek normiranih kot fizična oseba, ki opravlja dejavnost. Prijazni Bajuk je to možnost nekoliko po domače ukinil in nam dal, od urada do urada, celo sklicujoč se na različne zakone (jaz in sodelavka, ista firma, isti položaj, različni zakoni za isto stvar !!! bolano), priložnost, da gremo ali med samozaposlene v kulturi ali spje. Sem se odločil za slednje. Trenutno plačujem drugo stopnjo prispevkov in računovodstvo, to so res večji stroški, banka pa te ne upali toliko več, da bi bil to dealbreaker. Mesečno ti mi računajo 4,5 evra za vodenje računa (prvo leto brezplačno) in potem še razna nadomestila, ki pa v skupni vrednosti ne presežejo evra. Saj bi lahko najbrž ostal na 10-odstotni avtorski, a se mi je zdelo vendarle neumno, da zdaj delam že osmo leto, pa imam pri tem slaba 4 leta delovne dobe, ker si lahko tisto avtorsko nekam vtaknem. In kakorkoli obrnemo, penzije bomo imeli, zato je zanje treba tudi prispevati. Pojdi do kakega resnega računovodje in naredita projekcijo, če se ti izide. Zdaj plačuješ več dohodnine, potem boš prispevkov. Suma sumarum bi znal biti na istem, s tem da bi bil potem dejansko prispeval v vse blagajne. Meni se, denimo, ne zdi fer, da moram jaz plačevati dobrih 120 evrov mesečno za zdravstvo (plus 26 vzajemne), marsikateri s.p., ki ima višje dohodke, pa še bistveno več, pa čakam v isti vrsti kot nekdo, ki lepo plača zavarovanje občana plus vzajemno. Pa, prosim, ne jemlji tega slabonamerno.
No grave is deep enough to keep us in chains.

opeter ::

djordjevic je izjavil:

algo je izjavil:

kst: pri avtorski imaš priznanih 10% normiranih stroškov, pri najemni 20 ali 25 %(ne vem točno), ker sem v storitveni dejavnosti imam max. okoli 10% stroško, kaj več jih ne bi mogel prikazati, z odprtjem s.p. bi pač moral plačevati za računovodstvo, pokojninsko&zdravstveno, kar tudi z veseljem bi, če ne bi bil takšni pogoji kot trenutno pač so. Seveda bi bile občutno dražje tudi vse ostale storitve (recimo banke itd.). Študentski račun je pač zakon. :)

Ker sem praktično na istem kot ti, ti lahko razložim prehod iz avtorske na sp, pa boš videl, da ni tak bavbav, čeprav pri 4000 bruto si vseeno težko oklestiš občutno oklestiš dobiček.


Jaz sem v isti situaciji kot vidva, vendar imam mesečni neto prihodek okoli 500-600 € (odvisno od št. dela in višine plačila), drugače pa sem prijavljen na zavodu za zaposlovanje od konca leta 2009. Na zavodu me ves čas silijo z registracijo s.p. ampak se ne pustim.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

IceIceBaby ::

Pri s.p. lahko uveljavljaš še precej drugih stroškov, vključno s kilometrino.

djordjevic ::

opeter je izjavil:

Jaz sem v isti situaciji kot vidva, vendar imam mesečni neto prihodek okoli 500-600 € (odvisno od št. dela in višine plačila), drugače pa sem prijavljen na zavodu za zaposlovanje od konca leta 2009. Na zavodu me ves čas silijo z registracijo s.p. ampak se ne pustim.

Pravilno. Z 600 neto se ti dejansko ne bi izšlo, četudi bi recimo imel prek normiranih odhodkov, kar pomeni, da si lahko sam vodiš računovodjo. Po plačilu prispevkov bi ti ostalo dobrih 300 evrov.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Looooooka ::

jype je izjavil:

tmptron> Brez kakršnekoli provokativnosti me zanima, če lahko našteješ nekaj takšnih slovenskih podjetij?

Če se omejim samo na tiste, iz katerih ljudi sem imel priložnost spoznati in ki se prodajajo predvsem na tuje trge: Flowr, Fotona, Pipistrel, X-Lab, Zemanta.


Za tele ti vecina slovencev rece "who?"...kaj sele tujci.Za dolocene se slisi samo na temu forumu in so ravno tako znani in pomembni kot uspehi dolocenih slovenckov v Hollywoodu.

jan_g ::

IceIceBaby je izjavil:

Pri s.p. lahko uveljavljaš še precej drugih stroškov, vključno s kilometrino.


Vprašanje koliko kilometrine lahko uveljavljaš, če delaš od doma. Verjetno pa lahko daš noter elektriko, ogrevanje ...

fosil ::

Lahko si tudi s.p. z normiranimi stroški, kjer se ti prizna 25% stroškov ne glede na to koliko jih imaš
klik
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

jype ::

Looooooka> Za tele ti vecina slovencev rece "who?"...kaj sele tujci.

Rekel sem "uspešna visokotehnološka podjetja, ki pri nas delajo (predvsem) za tuje trge in ponujajo plačilo, ki dosega ali presega plače v UK ali US".

Nisem rekel "podjetja, za katera ve veliko ljudi".

Tudi ne vidim nobene prednosti tega da lahko rečeš da delaš za Bosch GmbH (samo zato ker baje vsi vejo, kaj to je zaena firma).

algo ::

fosil je izjavil:

Lahko si tudi s.p. z normiranimi stroški, kjer se ti prizna 25% stroškov ne glede na to koliko jih imaš
klik


Vem za to možnost, samo je samo do zneska 42.000€.

8. Normiranec pa lahko ostanete do doseženega zneska 42.000 evrov, seveda, če izpolnjujete še druge pogoje, ki veljajo za ta status.

opeter ::

Looooooka je izjavil:

jype je izjavil:

tmptron> Brez kakršnekoli provokativnosti me zanima, če lahko našteješ nekaj takšnih slovenskih podjetij?

Če se omejim samo na tiste, iz katerih ljudi sem imel priložnost spoznati in ki se prodajajo predvsem na tuje trge: Flowr, Fotona, Pipistrel, X-Lab, Zemanta.


Za tele ti vecina slovencev rece "who?"...kaj sele tujci.Za dolocene se slisi samo na temu forumu in so ravno tako znani in pomembni kot uspehi dolocenih slovenckov v Hollywoodu.


Ampak v teh primerih se gre vedno za posameznike oz. za majhne skupine, ki so izredno uspešne na svojem področju in jih znajo v tujini ceniti (finančno in tudi drugače) ... in ni potrebno, da jih pozna širši krog ljudi.

Le zakaj?

Da se bo kakšen politik, župan ali pa predstavniki GZS ali pa Obrtne zbornice z njim/i izpostavljali in kitili "hej, kako uspešno je to malo slovensko podjetje s petimi zaposlenimi" v tujini?

Sicer pa, čas, ko so bila velika podjetja (kot je bila npr. Mura) aktualna z več tisoč zaposlenimi je mimo. Vsaj v Evropi. Izgleda, da je kar velika masa ljudi, ki živi v nekem zaspanem nostalgičnem stanju, da bo jutri, jutri prišlo neko veliko podjetje in zaposlilo 1000 ljudi. Tega ni in niti ne bo.

Potem pa še z davkoplačevalskim denarjem podpiramo podjetja kot je npr. Revoz, kajti oni bi pobegnili v tujino, saj je tam cenejša delovna sila. Hja, logično. Prej ali slej bo Renault tudi ta del proizvodnje prestavil nekam drugam na Balkan ali v Vzhodno Evropo, pa če je to slovenksi državi, novomeški politiki in ljudem všeč ali ne.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

hatchette ::

genius11 je izjavil:

To je resnica, mladi z dobro izobrazbo pa brez zaposlitve je nekaj hudo narobe.

Glavni problem je ravno v tem, da mislijo da imajo dobro izobrazbo. Vecina diplomantov slovenskih fakultet je neuporabnih za delo - v njih morajo podjetja ogromno investirat ko jih zaposlijo.

Karaya 52 ::

jype je izjavil:

Karaya 52> Ampak vse skupaj postane dolgočasno in zatohlo. Isti obrazi, elita ki ne spusti nikogar blizu in ki veselo zapira vrata in potem ... potem moraš it.

Saj to pravi kst (in jaz se strinjam)! Da si komot fizično tukaj, delaš pa efektivno tam (ker efektivno tukaj lahko delaš samo za te, ki jih omenjaš).


Sem pozabil dodati, da življenje v velikem mestu prinaša cel kup prednosti. Pred pragom imaš paleto vsega kar svetu obstaja, večina Slovencev bi sicer pogrešala Rožnik ali Pohorje, je pa zato za vogalom hub do vsakega kotička na Zemlji. Ko ti takšna metropola zleze pod kožo ... zna bit Slovenija dolgočasna, ampak za penzijo je kul. Poznam pa primer Slovenca v Novi Zelandiji, ki komaj napraska denar za letalsko karto za Welington da si tam podaljša vizo, zna biti težko.

49106 ::

Gandalfar je izjavil:

Pomojem, da je problem v glavah ljudi ce jim pri 4k prometa na mesec predstavlja 100 evrov za racunovodstvo bistveni strosek in niso pripralvjeni delat stroskov znotraj firme.


Problem je v tem da 4000 bruto, če sedaj dobi 3000, bi mu kot S.P. ostalo 1500-2000eu. 100evrov tam, 100 tu,....., pa gre 1k eu mesečno.

V sloveniji se ne splača imeti podjetja, razen če nimaš poslovnih avtomobilov, stanovanj in potovanj. Pravzaprav imaš lahko to in enako denarja kot sicer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

algo ::

Messiah: točno to, sedaj dobim 3000EUR, če bi imel s.p. bi dobil okoli 1800EUR (od 4000EUR). ;(( Potem mi gre pa recimo naslednje leto slabše prispevki za zdravstveno in pokojninsko pa ostanejo še kar naprej enaki. Pa naj razume kdor lahko.

noraguta ::

Mah največji problem je da je slovenija omejena kadrovsko kot kapitalsko in kake večje projekte pri nas dokaj težko pelješ. Davki so evropski niso pa univerze, niti srednje šole. Pa ne koncu ko potegneš črto, čez mejo plačaš za vse skupaj od delavca približno toliko kot pri nas. Z razliko, da so v avstriji nemčiji in švici precej olj rigorozni kar se tiče izpolnjevanja obveznosti je pa lažje menjat folk manj je zamer in infrastruktura preprosto dela. Če bi bil trenutno sam v dilemi kam it v tujino bi najbržda že izbral kako od goraj navedenih držav. Jebat ga slovenija še vedno šepa s cca 50% podpovprečnim izplenom iz visokotehnoloških produktov napram ostali evropi.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

username ::

algo je izjavil:

Davki v Sloveniji so previsoki. Sam že lep čas služim okoli 3000EUR neto /mesec ampak to delo poteka vse preko avtorskih pogodb (bruto dobrih 4000EUR). S.p pa ne odprem zaradi visokih davkov
Napaka. Davki so pri nas seveda v splošnem božjastno visoki, ampak najhujši so v praksi ravno za običajne zaposlene in take kot ti.

Skoraj gotovo bi se ti bolj splačalo imeti s.p. ali d.o.o (ali pa kar oboje - se ne hecam, ampak ni tako enostavno na hitro razložit).
Sedaj plačuješ visoke davke na obdavčitev prihodkov iz dela, obdavčitev dohodkov iz kapitala pa je precej nižja - pa še obdavčljivo osnovo si lahko lepo znižaš s stroški, kamor lahko vtakneš marsikaj (seveda ne vsega, a vseeno veliko). Poleg tega lahko marsikaj kupiš brez DDV, če se odločiš da boš DDV zavezanec (če preračunaš, da se ti to splača)...

Prispevke za ZPIZ, zdravstvo itd pa si lahko obračunaš glede na minimalno plačo, ne od celotnih 4000, ki jih mesečno prejmeš...osnovo za dohodnino pa tudi zmanjšaš s prikazanimi stroški...

Namreč zapomni si: običajni zaposleni človek dobi neko plačo, od celotne nje mora plačati davke in prispevke; iz preostanka pa si lahko kupuje stvari ki jih potrebuje/želi....
Podjetje (kapitalist) pa dobi nek prihodek, od njega si kupuje stvari ter jih prikaže kot stroške, šele od preostanka pa mu odmerijo nek % davka...

Vse zgoraj napisano je seveda dokaj poenostavljeno, pa tudi o tvoji situaciji vemo premalo za neko resno oceno.
Vsekakor pa ne verjemi kar je zgoraj napisal Messiah (in ti drugje morda nakladal še kdo drug) - že zato ker dejanske ocene konkretno za tebe ni mogoče natančno izračunati na podlagi zgolj teh par informacij, ki si jih podal.

Ampak sem ziher da te tale tvoj dosedanji način preko avtorskih pogodb, po nepotrebnem stane precej več, kot če bi delal preko svoje firme.
Avtorske pogodbe so smiselne samo, če gre za manjše zneske, recimo za priložnostna dela/projekte ki jih npr. opravljaš poleg svoje običajne redne zaposlitve.

Vsekakor pa ti bo situacijo v pol urice bolje ocenil kak vsaj srednje dober računovodja, ko mu boš podal še nekaj več informacij.
S tem zadnjim v zvezi pa le to: huda napaka je šparanje pri računovodji. Naj ti ne bo žal dati par sto evrov nekomu, ki ti bo s pravilnim izračunom in nasvetom omogočil prihranek vsaj 500 EUR (in to vsak mesec), če ne skoraj jurja.

Za kaj več podrobnosti glede zgoraj napisanega pa ZS.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

username ::

algo je izjavil:

me je pa pač strah, ker mi gre trenutno razmeroma dobro in bi s 50.000EUR letnega prihodka seveda padel v super visoko obdavčitev, drugo leto mi bi šlo pa lahko nekoliko slabše pa bi moral plačevati po 1000EUR za pokojninsko in zdravstveno. H
Jooj, tole podrobnost sem malo prej spergledal.

To zgoraj seveda sploh ne drži, vsaj ne za prispevke za pokojninsko in zdravstveno... ta problem imaš lahko le glede plačila obveznosti DDV, pa tudi temu se lahko izogneš in plačaš glede na dejansko... še enkrat, za več podrobnosti, če te zanima, pa na ZS.

Še enkrat: prispevke za za pokojninsko in zdravstveno plačuješ glede na plačo, ki si jo formalno obračunaš... torej mirno lahko od minimalca, kar pride dokaj malo, in tako dela večina s.p.... višjo plačo od minimalca si je smiselno prikazovati le npr. če si starejši in bi si rad nabil osnovo za izračun skorajšnje penzije; ali pa če planiraš čez 1 leto iti na porodniško, pa si nabiješ osnovo za porodniško ki jo boš dobival(a), to pride v poštev predvsem za ženske (delno pa lahko tudi za moške, ki lahko vzamejo pol leta prorodniške namesto žene) - lepota pa je v tem da tudi ko si na porodniški, lahko firma načeloma še vedno posluje (delaš sam, če lahko, ali koga najameš) in imaš prihodke od firme, poleg porodniške... :)
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

IceIceBaby ::

Pri s.p. te durs sam prestavi v višji razred, če "preveč" zaslužiš.

Gandalfar ::

kaj ti je pa problem d.o.o. naredit

username ::

IceIceBaby je izjavil:

Pri s.p. te durs sam prestavi v višji razred, če "preveč" zaslužiš.
So what. Lahko zahtevaš, da se ti ddv obračunava po dejanskem sprotnem obsegu realizacije, moraš pa seveda pogosteje oddajati podatke.

Čudno da ne veš oz. ti tvoj računovodja ni povedal...

Zato pa kot sem že povedal - premnogi podjetniki delajo napako, ko šparajo na napačnih koncih in npr. najemajo najbolj cenene računovodske servise, kakovost storitve in poslovna korist pa je temu primerna...
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

IceIceBaby ::

DDV nima veze. Prispevke plačuješ glede na rezultat prejšnjega leta.

Če narediš recimo 25k dobička te durs ne bo več vprašal, če si želiš nakazovati prispevke za minimalca, ampak boš lepo dobil obračun primeren za tistih 25k.

Gandalfar je izjavil:

kaj ti je pa problem d.o.o. naredit


Načeloma ni problem. Samo v določenih primerih je s.p. vseeno bolj ugoden oz. priročen.

Pri d.o.o. načeloma težje denar dobiš iz firme. Sploh, če se ti ne da poglabljati v računovodstvo.

Zgodovina sprememb…

fosil ::

Pri s.p. te durs sam prestavi v višji razred, če "preveč" zaslužiš.
So what. Lahko zahtevaš, da se ti ddv obračunava po dejanskem sprotnem obsegu realizacije, moraš pa seveda pogosteje oddajati podatke.

Tisti komentar je bil na višino prispevkov. DDV itak plačuješ glede na izstavljene račune.
Tako je!

IceIceBaby ::

Sredi leta ni možno kar tako preskakovati razrede. Oz...lahko plačaš več, v nižji razred pa ne gre kar tako.

username ::

IceIceBaby je izjavil:

DDV nima veze. Prispevke plačuješ glede na rezultat prejšnjega leta.

Če narediš recimo 25k dobička te durs ne bo več vprašal, če si želiš nakazovati prispevke za minimalca, ampak boš lepo dobil obračun primeren za tistih 25k.
A to se je tebi zgodilo?
Svetoval bi ti, da se posvetuješ s kakšnim računovodjo. Seveda ne s takim, ki ga plačuješ piškavih 60 EUR na mesec....
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

detroit ::

če ima človeka dva računa na mesec za vnest al pa kej nej plačuje več za računovodjo? Ni čudnga, da znajo eni tako veselo nabijat svojo ceno za tupa posla
Skero

jype ::

Username samo pravi, da mu bi dober računovodja prihranil precej več, kot bi ga stal.

Žal je dobrih računovodij malo, "preizkušanje" je pa zelo stresna in zoprna zadeva.

username ::

detroit je izjavil:

če ima človeka dva računa na mesec za vnest al pa kej nej plačuje več za računovodjo? Ni čudnga, da znajo eni tako veselo nabijat svojo ceno za tupa posla

Tupa posla? Če so res tako tupa, pa naj jih človek opravlja sam, zakaj potem sploh najema nebodigatreba računovodjo?

Problem je v tem, da pri nas ljudje nimajo zavedanja, da določene stvari niso zastonj in jih je treba plačati - ker se jih vlasih zelo splača plačati, v globalu imaš potem lahko večji plus od tega stroška.

Dokaj od blizu sem videl oz. slišal za primer, ko je računovodja neki mali firmici, svoji stranki, s svojim znanjem prihranil ene 800 EUR pri plačilu davkov (100% legalno in legitimno, se razume). Ampak lastniki firmice, sicer znanci računovodje, so še po tem vseeno nekaj mutili pri plačilu prej dogovorjenega zneska za storitev (pripravo in oddajo bilance), ki je bil v rangu 60 EUR...
Se pravi, človek se je resno lotil k delu in ga opravil nadstandardno dobro, potem pa oni nimajo toliko spodobnosti, da bi vsaj brez ciganjenja pošteno plačali osnovni dogovorjeni znesek (jaz recimo bi ga na njihovem mestu z veseljem takoj plačal in še zaokrožil na 100). Človeku, in to znancu, ki se je zavzel in jim je prihranil 800 EUR pri davkih, niso hoteli plačati niti osnovne storitve, ki bi jo v vsakem primeru morali.

Potem pa ob takih blesavih strankah ni čudno da računovodje/rač. servisi delajo po liniji najmanjšega odpora in ne vlagajo dodatnega napora, da bi stranki predlagali kake za stranke bolj ugodne rešitve (ki za seboj sicer potegnejo več dela za računovodje) - normalno da delajo tako, saj je večina strankk stiskaških kretenov, ki nočejo plačati dodatnih stroškov v višini X, četudi bi sami profitirali 2X ali 10X... ne, ne, glavno je 'da plačamo čimmanj'. Prav, ko vas j€be, pa stiskajte pri računovodjih in poslovnih/davčnih svetovalcih in pač delajte še naprej po najbolj neugodnih pogojih, ki jih DURS ipd ponujajo kot default nastavitve (pa se jih da tudi potweakat v tvojo korist, le naštudirat jih moraš ali pa pač plačat nekomu ki se spozna)...
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: username ()

Tear_DR0P ::

Mogoče bi morali vladajoči doživljenjsko odgovarjati za svoje posledice. Če se npr. čez 10 let evidentno izkaže, da je ena reforma naredila veliko škode - hajd, idejni vodja v arest

s tem bi dosegel stagnacijo, ker bi se ljudje bali uvejaviti spremembe

All in all, zivljenski standard je v zadnih 40 letih zagotovo narasel

pa pomisli nato, da pred 40 leti v ZDA niso beležili standarda segregiranih, kljub temu, da so ga belcem višali

Prva stvar, ki bi jo morali v parlamentu uvesti pa je, da politik lahko postane nekdo z vsaj neko izobrazbo in malo višjim IQjem od sobne temperature.

saj nekaj takšnega smo že uvedli. politik je lahko vsak franček za šankom, v parlament pa lahko prideš samo če te dosti ljudi voli. res verjameš da volimo debile?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

IceIceBaby ::

username, se mi je zgodilo ja, ko sem imel še s.p. odprt. Računovodski servis imam pa pomoje kar soliden. Ugled imajo dober, ekipa je izkušena, na firmi jih pa trenutno okoli 700EUR na mesec plačujem, tako, da cheap ravno niso.

V praksi te durs pač ne bo gledal, kako si plačuješ minimalne prispevke z dobičkom par 10k letno.

username ::

IceIceBaby je izjavil:

Računovodski servis imam pa pomoje kar soliden. Ugled imajo dober, ekipa je izkušena, na firmi jih pa trenutno okoli 700EUR na mesec plačujem, tako, da cheap ravno niso.
Ta informacija ni vredna piškavega oreha. Zgolj na podlagi cifre 700 EUR ni mogoče reči, da so/niso cheap.

Odvisno od detajlov poslovanja tvoje firme in koliko računovodskega dela je potrebnega, je lahko teh 700 EUR mesečno, sramotno (in nevarno*) majhen drobiž ali pa nateg galaktičnih dimenzij....

* nevarno v poslovnem smislu za tvojo firmo, seveda
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

jype ::

Ampak glede na to da delaš reklamo zase, ti bomo zelo težko verjeli na besedo.

Poleg tega je pravna odgovornost še vedno na plečih direktorja, če računovodski servis kaj zajebe, tako da se večina raje odloča hoditi na varni razdalji od pravnega roba (kar na žalost državi daje zelo dobro spodbudo, da finančno zakonodajo še bolj zapleta).

IceIceBaby ::

username, kako pa ti ocenjuješ kakovost rač. servisa? Meni se načeloma zdijo ugled, dobre reference in izkušnje ekipe dovolj dobri kriteriji za izbiro.

Ampak tole je že malo preveč offtopic. Dejstvo je to, kar je jype napisal. Davčna zakonodaja je precej komplicirana, v določenih primerih povsem brez potrebe. Dober rač. servis ti je lahko v ogromno pomoč pri poslovanju, vseeno pa mora določene odločitve sprejeti direktor.

username ::

jype je izjavil:

Ampak glede na to da delaš reklamo zase, ti bomo zelo težko verjeli na besedo.
Ne delam reklame zase, ker ne opravljam računovodskih storitev in tudi nisem lastnik kakega računovodskega servisa ali podobnega podjetja.

Res pa o teh stvareh pač vem nekaj več od povprečnega državljana; in kolikor vidim tudi v tej temi, verjetno tudi kakšno stvar več od nekaterih naših bizinesmenov...
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

jype ::

Za koga torej delaš reklamo? Kako ocenjuješ računovodske servise?

Dokler tega ne razložiš, ne moremo vedeti, ali so naši servisi po tvojih kriterijih dobri ali slabi.

fosil ::

username je izjavil:

Res pa o teh stvareh pač vem nekaj več od povprečnega državljana; in kolikor vidim tudi v tej temi, verjetno tudi kakšno stvar več od nekaterih naših bizinesmenov...

Brez zamere, ampak glede na tvoje izjave v tej temi, ne veš kaj dosti.
Morda sicer veš več kakor zgleda in samo mešaš stvari med sabo, ampak v tem primeru boš moral malo bolj premislit stvari preden jih napišeš.

Recimo tale izjava:
Še enkrat: prispevke za za pokojninsko in zdravstveno plačuješ glede na plačo, ki si jo formalno obračunaš... torej mirno lahko od minimalca, kar pride dokaj malo, in tako dela večina s.p.... višjo plačo od minimalca si je smiselno prikazovati le npr. če si starejši in bi si rad nabil osnovo za izračun skorajšnje penzije

Popolnoma narobe.
S.p. si ne obračunava nobene plače. s.p.jeva "plača" je dobiček. Plačo se obračunava pri d.o.o.-jih.

Ali pa tale izjava:
Lahko zahtevaš, da se ti ddv obračunava po dejanskem sprotnem obsegu realizacije, moraš pa seveda pogosteje oddajati podatke.

ddv se itak obračunava glede na realizacijo. Edino kar lahko izbereš je, da delaš obračun vsak mesec ne pa na tri mesece.

Lahko pa tudi, da tebe računovodja vleče za nos.
Govori ti, kakšne čarovnije dela in ti mastno računa, v resnici pa počne čisto običajne zadeve :)
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

jype ::

fosil> Popolnoma narobe.
fosil> S.p. si ne obračunava nobene plače. s.p.jeva "plača" je dobiček. Plačo se obračunava pri d.o.o.-jih.

Tole pa ne bo držalo.

fosil> ddv se itak obračunava glede na realizacijo. Edino kar lahko izbereš je, da delaš obračun vsak mesec ne pa na tri mesece.

Tudi to ne drži. A ti veš, kaj pomeni realizacija?

tsh2 ::

zadnjič sem pri poročilih videl, da je kriza slovenijo najbolj prizadela (največji padec gospodarske rasti je bil v sloveniji).

naslednjič bodo komunajzarje volili samo še debili in levi verniki, in teh ni malo v sloveniji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tsh2 ()

IceIceBaby ::

s.p. nima plače kot take. fosil je čisto prav povedal. Tisto, kar ti ostane po vseh stroških je načeloma tvoja plača. Tudi dohodnino plačaš glede na višino dobička.

s.p. 15. v mesecu dursu nakaže prispevke (pokojninsko + zdravstveno), plače pa ne dobi, tako, kot redno zaposleni. Višina prispevkov in akontacija "dohodnine" se pa določa glede na dobiček v preteklem letu. Kot je bilo že napisano, durs ti določi minimalne prispevke, ki si jih lahko plačuješ. Če je tvoj dobiček višji od minimalne plače te prestavijo v višji razred.

Tisto kar username misli je pa varjanta, da te durs prestavi v nižji razred. Zadeva je možna, če imaš utemeljene razloge za to. Ampak ne gre kar tako, da skakal iz razreda v razred. Je kar nekaj dela in ni nujno, da tvoj predlog sploh upoštevajo.

*dohodnina sem napisal v narekovajih, ker dejansko se zadevi reče davek iz dejavnosti oz. nekaj podobnega. Ampak zneski so pa enaki kot pri dohodnini.

djordjevic ::

What kst said.
No grave is deep enough to keep us in chains.

49106 ::

Koliko je max obdavčitev? 70%? hehe, 30 pa tebi, pošteno :))

jype ::

kst> s.p. nima plače kot take.

Zato je pa pogosto s.p. nekdo drug kot tisti, ki dejansko opravlja delo.

username ::

fosil je izjavil:

S.p. si ne obračunava nobene plače. s.p.jeva "plača" je dobiček. Plačo se obračunava pri d.o.o.-jih.

Čisto si zgrešil bistvo debate, čeprav imaš na nek način prav.
Seveda ne dobiva plače na klasičen način. Dohodnino pa plačuje glede na dobiček, ja (in tako obračunani dohodnini oz. njenem delu se reče 'dohodnina na dohodek iz dejavnosti'), s tem da se da načeloma osnovo za to dohodnino precej znižati, če lahko prikažeš ustrezne stroške.
Poleg dohodnine, pa so tu še prispevki za ZPIZ in ZZZS, te moraš plačevati v vsakem primeru (sicer itak nisi zdr. zavarovan in se ti ne upošteva za penzijo). Te lahko s.p. plačuješ v najmanjši možni višini (toliko, kot bi jih delodajalec plačeval za zaposlenega na minimalcu), ampak seveda bo to imelo čez x let vpliv na višino tvoje penzije (relevantno če si določene starosti) ali pa na višino porodniškega nadomestila (relevantno če si mlajša ženska)....

fosil je izjavil:

Lahko pa tudi, da tebe računovodja vleče za nos.
Govori ti, kakšne čarovnije dela in ti mastno računa, v resnici pa počne čisto običajne zadeve :)

Mene noben računovodja ne vleče za nos in nič ne računa - ne more, ker nobenega ne najemam :)

malo sem razočaran nad enimi - sem mislil da bo kdo povedal kaj zame novega in uporabnega (ko se eni tako duvate), pa čisto nič - ali berem to kar že vem, ali pa celo kakšne traparije...
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

djordjevic ::

username je izjavil:

Te lahko s.p. plačuješ v najmanjši možni višini (toliko, kot bi jih delodajalec plačeval za zaposlenega na minimalcu),

Tvoj 'lahko' je bolj ali manj izključno odvisen od dobička, ki ga prikažeš za lansko leto (plus prispevki, ki si jih v tistem letu plačal), če izvzamemo izredne poti za zmanjševanje prispevne obveze, kot so razne prošnje zaradi občutnega zmanjšanja prometa itd. Ergo, ne moreš plačevati najnižjih prispevkov, ker bi se ti to zdelo najbolj fino, ampak ti jih, na žalost, kar določi davkarija. Je pa jasno, da se da priti v najnižji razred, če ustrezno klestiš promet. Če si mislil predvsem na to, potem imaš seveda prav. Če ne, pa malo brcaš v temo.
No grave is deep enough to keep us in chains.

username ::

djordjevic je izjavil:

username je izjavil:

Te lahko s.p. plačuješ v najmanjši možni višini (toliko, kot bi jih delodajalec plačeval za zaposlenega na minimalcu),

Tvoj 'lahko' je bolj ali manj izključno odvisen od dobička, ki ga prikažeš za lansko leto

Treba se bo izobraziti in naučiti nekaj podrobnosti o mnogih davkih in paradavkih, ki jih pobira naša država: eno je dohodnina, drugo so prispevki za zdravstveno in pokojninsko zavrovanje. Za začetek bo že to dovolj.
V nadaljevanju pa preštudirati bolj podrobno različne dohodke, zajete v dohodnini, ter kasneje še davke na dohodek pravnih oseb.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prispevki s.p.-ja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18145146 (8930) fikus_
»

Odprtje normiranega spja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16439741 (14616) Recordman
»

Normiranci so rak rana naše ljube Slovenije (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Problemi človeštva
823160244 (125064) jype

Več podobnih tem