» »

Prispevki s.p.-ja

Prispevki s.p.-ja

1 2 3
4
»

Invictus ::

rokp je izjavil:

Obesil sem se samo na tisto, da veš, koliko boš zaslužil, kljub temu, da je veliko stvari, ki lahko (čeprav z dokaj majhno verjetnostjo) pridejo vmes... ;)

Saj nikoli ne veš. Pride pijan voznik in te zbije. Nato ne moreš vplivati. Zato je take predpostavke malo butasto dajati v nek plan. Ker nanje nimaš vpliva.

Lahko si pa narediš nekaj scenarijev, da vsaj veš kak finančni tok boš imel. Če ne drugega da veš kako boš zapravljal.
Ampak bi rekel da 99,99% folka niti ne ve kaj je to plan in finančni tok, kaj šele da bi kaj ukrenili v zvezi s tem ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

7student7 ::

Na kakšen način najlažje optimizirati plačevanje prispevkov ter akontacije dohodnine.
Res mi je bedno skoz spremljati da bom nekaj plačeval do 10 v mesecu, nekaj drugega pa do 20 v mesecu.
Kako imate to v urejeno ?

RedDrake ::

Nakažem pavšal par jurjev potem pa parkrat letno pokukam na edavke kako je moje stanje na "kartici zavezanca" in če se bližam nuli spet nakažem par jurjev.
S točnimi ciframi se bom obremenjeval, ko bom s.p. zaprl.

7student7 ::

Ali oboje (dohodnina in prispevki) lahko nakažeš za vnaprej ?
Verjetno nakažeš potem kar en okviren znesek in ne točno naprimer za 6 obrokov ?

krneki ::

Jaz imam vedno isto za plačevati in imam v N26 scheduled transferje, tako da se samo nakazuje in ne rabim skrbeti.

RedDrake ::

7student7 je izjavil:

Ali oboje (dohodnina in prispevki) lahko nakažeš za vnaprej ?
Verjetno nakažeš potem kar en okviren znesek in ne točno naprimer za 6 obrokov ?

Tako je. Jaz dam okviren znesek. Nekaj časa sem računal, recimo 6x trenutni mesečni obrok. Ampak se ta številka itak spreminja na par mesecev, tako da so potem vedno neki centi in euri narobe hodili. Brez veze komplicirati.

7student7 ::

Kje se pa na edavkih vidi koliko imaš presežka gor...

5erson ::

eKartica

DePalmo ::

Trajnik. Najlažje in najcenejše, na vsake toliko pa pogledam če vse štima. Pa seveda opomnike kdaj moram oddat dokumente in preverit če res štima.

mike1 ::

Živjo, mene pa zanima kakšne stroške lahko uveljavljam kot programer na rednem SP-ju. Ker nisem normiranec bi si rad znižal dohodnino do konc leta. Npr. nov laptop, printer, software se šteje?

D3m ::

Kar je v povezavi z delom.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Invictus ::

mike1 je izjavil:

Živjo, mene pa zanima kakšne stroške lahko uveljavljam kot programer na rednem SP-ju. Ker nisem normiranec bi si rad znižal dohodnino do konc leta. Npr. nov laptop, printer, software se šteje?

Ja, se šteje. Lahko pomutiš še kaj s potnimi stroški... Pa ne preveč...

Poleg tega imaš še splošno olajšavo, in olajšavo za otroke, če jih imaš...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mike1 ::

Invictus je izjavil:

mike1 je izjavil:

Živjo, mene pa zanima kakšne stroške lahko uveljavljam kot programer na rednem SP-ju. Ker nisem normiranec bi si rad znižal dohodnino do konc leta. Npr. nov laptop, printer, software se šteje?

Ja, se šteje. Lahko pomutiš še kaj s potnimi stroški... Pa ne preveč...

Poleg tega imaš še splošno olajšavo, in olajšavo za otroke, če jih imaš...


Hvala, kaj pa recimo mize stoli, prenova stanovanja, če je tam registriran SP?

fikus_ ::

"kaj pa recimo mize stoli, prenova stanovanja, če je tam registriran SP? "

Vse kar je v vezi z ureditvijo prostora v katerem delaš (pisarna, "ločene" sanitarije), komunikacij (internetni dostop), dostopa do tvoje lokacije, parkirišče (če stranke hodijo k tebi), . .. . kafe automat, . . .
V glavnem kar lahko upravičiš kot potrebno za tvoje delo.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

user4683 ::

Pri tem hitro prideš na spolzek teren - če nečesa recimo ne uporabljaš samo za dejavnost. Prav tako se ob morebitni prodaji tega stanovanja/"poslovnega prostora" precej zakomplicira obdavčitev - tudi če živiš notri več kot 3 leta, ni davčnega popusta za dele stanovanja, za katere si kdaj uveljavljal stroške. Ko sem prodajal svoje stanovanje se je, pri odmeri davka od prodaje nepremicnine, tetka s FURSa naglas oddahnila, ko sem ji rekel, da za svojo "pisarno" znotraj stanovanja nisem nikoli uveljavljal nobenih stroškov :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

mike1 ::

Hvala obema. Eno nepovezano vprašanje: Če bi hotel sedaj prešaltat na normiranca, vem da je nemogoče. Ampak če zaprem in na novo odprem s.p. je to potem tehnično drugo podjetje, imam potem lahko normiranca od sredine leta naprej?

Invictus ::

Seveda lahko prešaltaš na normiranca, sam boš moral sredi leta narediti zaključno poročilo...

https://data.si/blog/prehod-iz-navadneg...

Za nazaj seveda ne gre :).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

mike1 ::

Invictus je izjavil:

Seveda lahko prešaltaš na normiranca, sam boš moral sredi leta narediti zaključno poročilo...

https://data.si/blog/prehod-iz-navadneg...

Za nazaj seveda ne gre :).

Kolikor razumem lahko to spremembo naredim šele naslednje leto do 31.3. Za letos pa edino opcijo vidim v zaprtju + odprtju novega sp-ja.

user4683 ::

To kar imaš v glavi je efektivno to, o čemer govori Invictus. Ob zaprtju s.p. boš moral oddati zaključni obračun, nato pa ga bođ takoj za tem spet odprl. Pokliči kakšnega dobrega računovodjo, ali pa na FURS če obstaja kakšna enostavnejša alternativa.

Invictus ::

Ni treba zapirati s.p., narediš spremembo na normiranca s 1.8, od 1.1. - 31.7 pa narediš zaključno poročilo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mike1 ::

Super, se pravi je možno. Hvala vsem, bom se še pozanimal pri računovodji.

Invictus ::

Pokliči se na FURS, dostikrat računovodje teh detajlov ne poznajo in preprosto rečejo, da se ne da...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mike1 ::

Invictus je izjavil:

Pokliči se na FURS, dostikrat računovodje teh detajlov ne poznajo in preprosto rečejo, da se ne da...

Aha se pravi tisto priglasitev, ki je do 31.3.2023 lahko že zdaj naredim. Pokličem še na Furs, hvala.

anketar ::

mike1 je izjavil:

Živjo, mene pa zanima kakšne stroške lahko uveljavljam kot programer na rednem SP-ju. Ker nisem normiranec bi si rad znižal dohodnino do konc leta. Npr. nov laptop, printer, software se šteje?

presedlaj na normiranca, ni šans da kot programer nabiješ več kot 80% stroškov, ki ti jih ponuja normiranc

FireSnake ::

anketar: kaj pa delovna doba?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Ales ::

FireSnake je izjavil:

anketar: kaj pa delovna doba?

Pri delovni dobi ni razlike med normirancem in klasično obdavčenem s.p..

Misliš morda na višino prispevkov? Na to lahko tudi sam vplivaš, če bi rad imel višje. Večji problem je, če bi rad imel nižje, kot ti jih FURS določi.

RandomUser1 ::

Invictus je izjavil:

Ni treba zapirati s.p., narediš spremembo na normiranca s 1.8, od 1.1. - 31.7 pa narediš zaključno poročilo...

A mogoče poznaš koga, ki mu je to uspelo? Namreč imam isti problem in odgovor s FURS-a, da lahko priglasim normiranost šele drugo leto pri oddaji obračuna za leto 2022.

pingme ::

Taka menjava sredi leta se meni tudi ne zdi realna, da bi to furs dopuščal, ker bi lahko potem to naredil večkrat letno.
Ko si normiranec ni problema, ker si obdavčen cedularno, ko pa nisi, pa gre dobiček v dohodnino, ki se plača na letnem nivoju. In potem je lahko nekdo normiranec, ko pa bi kupil zelo drag comp (recimo mac studio + pro display za 10k) greš za en mesec v redni sp, uveljaviš stroške, pa spet nazaj v normiranca ...

user4683 ::

Pri uveljavljanju stroskov je treba upostevati se amortizacijo - ne moras kupit opreme in celoten strosek zbasati v stroske kar takoj. Za racunalnike mislim da se amortizira dve leti.

Ce je to zgoraj opisano z zaprtjem in ponovnim odprtjem izvedljivo pa ne vem. FURS bo pravi naslov za to vprasanje.

FireSnake ::

Ales je izjavil:

FireSnake je izjavil:

anketar: kaj pa delovna doba?

Pri delovni dobi ni razlike med normirancem in klasično obdavčenem s.p..

Misliš morda na višino prispevkov? Na to lahko tudi sam vplivaš, če bi rad imel višje. Večji problem je, če bi rad imel nižje, kot ti jih FURS določi.


Cilajl sem na to, da ti pri normirancu delovna doba ne teče (nič tudi ne daješ za pokojnino).
Ne vem, če je pri obdavčenem S.P. enako.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Invictus ::

FireSnake je izjavil:


Cilajl sem na to, da ti pri normirancu delovna doba ne teče (nič tudi ne daješ za pokojnino).
Ne vem, če je pri obdavčenem S.P. enako.

Nehaj kvasiti neumnosti.

Razlika med normiranim in navadnim s.p.jev je samo v "normiranosti"...

Prispevke plačuješ na višino svojega dobička...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fikus_ ::

Če je mislil na "popoldanskega" normiranca, so prispevki pavšalni (mislim da ~ 65€), delovna doba pa teče pri osnovni zaposlitvi.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprtje normiranega spja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16440185 (15060) Recordman
»

Freelance, sp, in davkarija (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10421053 (14399) maticb492
»

Ustanovitev normiranega s.p. - prosim za nasvete (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5419591 (18211) LuiIII
»

A je s.p. pravi odgovor za moj posel? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7824071 (21672) Mavrik

Več podobnih tem