» »

Na Japonskem organizirali maraton humanoidnih minirobotov

Na Japonskem organizirali maraton humanoidnih minirobotov

PhysOrg.com - Na Japonskem so organizirali prvi maraton za humanoidne minirobote, ki se ga je udeležilo pet ekip. Tekmovanje se je odvijalo v dvorani v Osaki na 100-metrski krožni progi, kjer bil start v četrtek. Pričakovali so, da bo tekmovanje trajalo štiri dni, a so prvi na cilj prispeli že po dveh. Zmagal je Robovie PC, ki je za 422 krogov potreboval 54 ur 57 minut in 20 sekund, kar predstavlja povprečno hitrost 0,77 kilometra na uro. Drugouvrščeni je zaostal sekundo.



Žirija je dovolila, da so ekipe svojim robotom menjale baterije in servomotorje, ko so se ti iztrošili. Zmagovalec Robovie PC, ki meri 40 centimetrov in tehta 2,4 kilograma, je bil večino dirke na drugem mestu, a je v zadnjih izdihljajih preizkušnje prehitel do tedaj vodilnega Robovie-PC Lite, ki je imel nekaj tehničnih težav. Odstopil je le en udeleženec, pa še ta že po prvem krogu.

35 komentarjev

marvin42 ::

kakšen krut padec na realna tla za vse gledalce znanstvenofantastičnih filmov :)
Mostly Harmless

strictom ::

marvin42 je izjavil:

kakšen krut padec na realna tla za vse gledalce znanstvenofantastičnih filmov :)


Ne kapiram? Vse se gible v smeri prot znastveni fantastiki :)

Falijo še ene izredno zmogljive baterije pa smo zmagali!
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

skika ::

marvin42 je izjavil:

kakšen krut padec na realna tla za vse gledalce znanstvenofantastičnih filmov :)


Samo za tiste ki nimajo domišljije, ostali si že predstavljamo kako bo ko bo ta tehnologija fejst napredovala(kar slej ko prej bo). Drugače pa so Japanci jako kul.

(btw: nice post time)

bajsibajsi ::

OoOooOoo... robotki, kjut. :)

Ales ::

marvin42, ti si depresiven po naravi, ne? :))

Ti tvoji sorodniki z manjšo glavo so pa prav impresivni. Bravo!

gulfstream ::

Sicer so izredno zabavni, ampak prepočasni.

Ta zadeva bo malo hitrejša:)

squngy ::

Zanimivo, da so se servoti iztrošli v manj kot 60 ur.
Si nebi mislil :|

Ales ::

gulfstream je izjavil:

Sicer so izredno zabavni, ampak prepočasni.

Ta zadeva bo malo hitrejša:)
Če se ne motim, je bila oblika robotov eden od tekmovalnih pogojev. Tovrstni dvonožni roboti so seveda počasnejši od marsikatere druge oblike pogona.

HeMan ::

Noro, "tekli" so več kot 54ur in sta prvi in drugi narazen za 1 sekundo! Zgleda so eni hitreje menjavali baterije? :D

SasoP ::

ne vem no.. meni tistale proga na izgleda 100m dolga...

aja ok... sem malo bolj prebral izvirno novico... tisti video je iz treninga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SasoP ()

marvin42 ::

Bodimo iskreni... tisti malo starejši, mi odgovorite na tole vprašanje: če bi vas nekdo leta 1980, ko smo poganjali daljinsko vodene avtomobile Mehanotehnika (sicer prek žic, ampak vseeno), vprašal kako hiter bo najhitrejši mini robot leta 2011, a bi kdo rekel "manj kot 1 km/h"? To je jebenih 30 let kasneje. Saj ne rečem, da ti roboti niso impresivni... ampak iz stališča "nekdanja pričakovanja - današnji rezultati" so pa prav ubogi.
Mostly Harmless

Ales ::

Haha, spomnil si me na mojega Mercedesa C111 na daljinsko... s kablom, seveda. Imel je volan na daljincu, s pletnico je bil povezan na kolesi. Pa dve bateriji, prav tako v daljincu. Zakon.

Hm, ne vem. Nisem takrat razmišljal na ta način. Verjetno pa bi razmišljal o letečih robotih, če bi hotel hitrost. In dandanes isto... ali pa bi se odločil za uporabo koles in ne humanoidnih nog...

AI je bolj tisti, ki je mene razočaral. Seveda kot otrok nisem razumel kompleksnosti problema, pa vseeno.

Phantomeye ::

marvin42 je izjavil:

Bodimo iskreni... tisti malo starejši, mi odgovorite na tole vprašanje: če bi vas nekdo leta 1980, ko smo poganjali daljinsko vodene avtomobile Mehanotehnika (sicer prek žic, ampak vseeno), vprašal kako hiter bo najhitrejši mini robot leta 2011, a bi kdo rekel "manj kot 1 km/h"? To je jebenih 30 let kasneje. Saj ne rečem, da ti roboti niso impresivni... ampak iz stališča "nekdanja pričakovanja - današnji rezultati" so pa prav ubogi.


Ti mešaš hruške in jabolka. Kdo bi se pa ob omembi robotov spraševal o njihovi hitrosti? Rly?

Raje primerjaj te tvoje avtomobilčke mehanotehnike z modernimi RC avtomobilčki... pa si postavi taisto vprašanje in videl boš napredek...

Poleg tega pa ti roboti niso najboljše, kar obstaja... to bi ti moralo biti jasno.

fireice ::

Evo, to je mal bolj napredno...
http://www.engadget.com/2009/10/27/bost...

DamijanD ::

A to so bili RC ali samostojni?

@Ales: jaz sem imel takega Pucha

marvin42 ::

Phantomeye je izjavil:


Ti mešaš hruške in jabolka. Kdo bi se pa ob omembi robotov spraševal o njihovi hitrosti? Rly?

Raje primerjaj te tvoje avtomobilčke mehanotehnike z modernimi RC avtomobilčki... pa si postavi taisto vprašanje in videl boš napredek...

Poleg tega pa ti roboti niso najboljše, kar obstaja... to bi ti moralo biti jasno.


Govorimo o robotih. In DEJSTVO je, da se naše otroške sanje niso uresničile. Ne sanja naših fotrov, ne moje sanje, ne tvoje sanje.
Mostly Harmless

Ales ::

Mimogrede, osnove za hojo humanoidnih robotov so postavili v bivši Jugi. Do pred kratkim nisem vedel tega.

Dr. Vukobratović z inštituta Mihajlo Pupin v Beogradu je postavil koncept Zero moment point, ki je bilj ključen za hojo humanoidnih robotov. Hondin Asimo npr. hodi po tem principu.

Tam so leta 1969 naredili prvi aktivni eksoskelet, ki se zdaj nahaja v Politehničnem muzeju v Moskvi. Prvi robotski "korak" naj bi se torej zgodil v ex Yu... Kul!

Matevžk ::

Ales je izjavil:

AI je bolj tisti, ki je mene razočaral. Seveda kot otrok nisem razumel kompleksnosti problema, pa vseeno.

Saj se niti v akademskih krogih niso čisto zavedali kompleksnosti. Problem računalniškega zaznavanja (vida) je še zdaj zelo težak in slabo rešen.
There is an urban legend that Marvin Minsky assigned the problem of "solving" computer vision to a graduate student as a summer project. According to Minsky the legend is untrue -- it was actually an [exceptional] undergraduate student /.../ and the task was not to "solve" vision, but to investigate some aspects of it.

(S. J. Russel, P. Norvig. Artificial Intelligence: A Modern Approach. Prentice Hall, 2009, p. 967.)
Edit: iz citata ni razvidno, da gre za anekdoto, ki vsebinsko sega v 60. leta prejšnjega stoletja.
lp, Matevžk

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matevžk ()

Phantomeye ::

marvin42 je izjavil:

Phantomeye je izjavil:


Ti mešaš hruške in jabolka. Kdo bi se pa ob omembi robotov spraševal o njihovi hitrosti? Rly?

Raje primerjaj te tvoje avtomobilčke mehanotehnike z modernimi RC avtomobilčki... pa si postavi taisto vprašanje in videl boš napredek...

Poleg tega pa ti roboti niso najboljše, kar obstaja... to bi ti moralo biti jasno.


Govorimo o robotih. In DEJSTVO je, da se naše otroške sanje niso uresničile. Ne sanja naših fotrov, ne moje sanje, ne tvoje sanje.


Samo ti si izpostavil hitrost robotov. Jaz pa sem si vedno predstavljal robota v prihodnosti, kot inteligentno entiteto, ki presega celo cloveški um in ne kako hiter bo. Zato se mi zdi tvoja povezava med otroškimi 'sanjami' in sedanjostjo nesmiselna.

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

No, sej ima point (no, oba)... Pač tehnologija se je razvijala v drugih smereh.

Včasih so si predstavljali, da bomo leta 2010 imeli doma humanoidne robote in leteče avte, ampak še zmeraj CRT ekrane, teleprinterje in telefone v velikosti šopa banan.

Imamo pa praktično vsi za tiste čase nepredstavljivo zmogljive mobilne telefone s satelitsko navigacijo, milijardo računalnikov po vsem svetu povezanih v eno omrežje, 3D ultrazvok, ...; na drugi strani pa moramo še zmeraj ročno lupiti krompir in skuhati kosilo.

Zgodovina sprememb…

Berserker ::

Spet sem se lotil gledanja serije BSG, tako da sem lahko še nekaj desetletij miren ko pogledam današnji napredek pri robotiki. >:D

Ales ::

Spomnim se, da sem približno v času zgoraj omenjenih avtomobilčkov na daljinsko gledal originalno Battlestar Galactico... Uh, čas beži.

Najbolj sem razočaran nad počasnim razvojem novih energetskih virov, sredstev za potovanje in kakor sem že omenil, AI. Pričakoval sem, da bo do sedaj letenje postalo glavno individualno prevozno sredstvo, da bomo lahko vsakodnevno potovali do planetov in vesoljskih postaj v našem osončju ali dlje in da bo kibernetika precej naprednejša, vsaj kar se tiče AI.

Če bi mi kdo rekel, da bomo še vedno uporabljali fosilna goriva, bi se mu smejal. ;((

Na področju komunikacij pa res nisem pričakoval, da bomo žgečkali ultra tanke ekrančke in da bomo vsi povezani v svetovno omrežje. Dobro, to slednje bi pomislil, a ne na ta način, kot se je zgodilo.

SlimDeluxe ::

Marvin, razvoj bi bil hitrejši, če bi zadeva imela potrošniško ali še bolje, vojaško uporabo. Tako pa zaenkrat še niso vsi na jasnem, kaj naj bi humanoidni roboti sploh počeli.
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

Ales ::

Deli humanoidnih robotov imajo uporabo v zdravstvu, IMHO. Tudi prvi umetni humanoidni eksoskeleton, ki ga omenjam zgoraj, je bil mišljen za potrebe zdravstva.

Humanoidni robot kot celota pa res... zakaj že? Zabavna in pr0n industrija? :P

Kandidat ::

Ales je izjavil:


Najbolj sem razočaran nad počasnim razvojem novih energetskih virov, sredstev za potovanje in kakor sem že omenil, AI. Pričakoval sem, da bo do sedaj letenje postalo glavno individualno prevozno sredstvo, da bomo lahko vsakodnevno potovali do planetov in vesoljskih postaj v našem osončju ali dlje in da bo kibernetika precej naprednejša, vsaj kar se tiče AI.

Če bi mi kdo rekel, da bomo še vedno uporabljali fosilna goriva, bi se mu smejal. ;((


Hja, to samo pomeni da bi bil ti bl gnil futurist. Res je sicer zelo težko napovedovat razvoj ampak ene stvari se pa da malo realistično ocenit no!. Kaj pa bi blo drugega od fosilnih goriv (OK, jedrska mogoče , ampak samo če si se ti v 50. in 60. ih to sparaševal).
Letenje glavno individualno prevozno sredstvo? Dej no mir. Večina še po dveh dimenzijah na tleh komi shendla prevozna sredstva.
Rutinska vožnja do planetov. Ja tu si padel pa pri fiziki, kemiji in ekonomiji.

Ales ::

Padel sem pri tem, da sem sklepal, da bodo fosilna goriva passe. Vse ostalo je pogojeno z virom energije.

Kandidat ::

Ja, ok je pogojenno z virom energine. Ampak ne izključno.

Npr. individualna vožnja po zraku, ni za vsakdanjega človka. Je preveč zapleteno. Zato moraš bit že malo navdušenca nad tem. S pomočjo umetne inteligence bi se lahko sicer tud stare mame vozile po zraku in preživele, ... ampak to je pa tud povezano z razvojem napredne umetne inteligence.

Jaz sem mnjenja, da je šla tehnologijo zelo naprej in še hitro napreduje. Je pa tako, da ponavadi ne gre tko kot si predstavljamo ampak po svoje in nas sproti preseneča.

Velike količine energije so sicer kul, ampak evolucija zaenkrat dela na inteligenci (umetni), šele potem pa mislem da bo sledilo tudi izkoriščanje enormnih količin energije.

Berserker ::

Nevem ampak a ne bi bili roboti koristni vsaj pri težkih fizičnih delah v tovarnah in rudnikih. Roboti nebi imeli stresa, nebi bili utrujeni ali zahtevali plače ter dopustov.

gulfstream ::

Seveda bi bili, ampak to je slaba stran kapitalizma...dokler bo bosanec cenejši od humanoidnega robota (in to bo še dolgo), tako dolgo bo delal namesto njega. Verjetno se da ta hec sprogramirat, da ti v McDonaldsu postreže pomfri, pa se ne splača.

HeMan ::

Saj roboti že delajo v rudnikih in mariskje drugje. Vendar nimajo humanoidne oblike, ker očitno ne prinaša neke koristi. Humanoidna oblika uporabna za večnamensko uporabo, ker lahko uporablja orodja, ki smo jih ljudje že iznajdli. Za specifične naloge pa ta oblika ne prinaša neke prednosti.

gulfstream ::

Jasno da so namenski roboti boljši. Saj tudi krompirček v McDonaldsu ti lažje pripelje tekoči trak kot prinese humanoidni robot. Bodo morali postati resnično univerzalni in 'pametni', da bodo uporabni.

marvin42 ::

Phantomeye je izjavil:


Samo ti si izpostavil hitrost robotov. Jaz pa sem si vedno predstavljal robota v prihodnosti, kot inteligentno entiteto, ki presega celo cloveški um in ne kako hiter bo.


To gre eno z drugim. Kaj ti pomaga humanoidni robot, ki zna sam razmišljati, potem ga pa pošlješ po kruh in pride čez dva dni nazaj :)
Mostly Harmless

Ales ::

Seveda se uporabna hitrost nekako razume sama po sebi, drugače nima smisla.

Na hitro sem pogledal, pa nisem našel pravil tega tekmovanja. Malo počasi se mi zdi vse skupaj in ne bi me presenetilo, če bi v pravilih bil kak vzrok za to... ali pa v AI-ju?

Eden od prvih zadetkov na Googlu omenja, da so pri nekih humanoidnih robotih dosegali permanentno hitrost 40 km/h. Nisem potem gledal naprej, v kakšnih pogojih je bilo to merjeno - podlaga, okolica, itd. in če obstaja še kaj hitrejšega.

marvin42 ::

Verjetno je štos v tem, da je šlo za mini robote.
Mostly Harmless

Matevžk ::

SlimDeluxe je izjavil:

Marvin, razvoj bi bil hitrejši, če bi zadeva imela potrošniško ali še bolje, vojaško uporabo. Tako pa zaenkrat še niso vsi na jasnem, kaj naj bi humanoidni roboti sploh počeli.

EU si je zelo na jasnem glede tega, kam s humanoidnimi roboti. V stanovanja ostarelih ljudi za gospodinsko in zdravstveno pomoč vendar. Populacija se stara, domovi ostarelih bodo (še bolj) premajhni. Če v razpisih za evropska sredstva pri znanstvenem projektu med možnimi aplikacijami samo omeniš pomoč starejšim na domu, si že skoraj zmagal ...
lp, Matevžk


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Liga Prvakov 2006/2007

Oddelek: Loža
101870 (1751) SmeskoSnezak
»

hacking@NEST2006 (strani: 1 2 )

Oddelek: Slo-Tech
684379 (3276) overlord_tm
»

Liga prvakov v nogometu - sezona 2005/2006

Oddelek: Loža
314069 (3582) monster-x

F1 - pred sezono 2005 (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Loža
60530654 (22203) OwcA
»

kenguru

Oddelek: Šola
332310 (1835) McHusch

Več podobnih tem