» »

Varčna sijalka vs. žarnica (stroškovno)

Varčna sijalka vs. žarnica (stroškovno)

«
1
2

barakus ::

Ali ima kdo pri roki kakšen izračun, koliko me stane uporaba ene varčne sijalke v celotni življ. dobi v primerjavi s standardno žarnico(oz. več teh, ker prej umrejo)? Recimo, da me zanima za 100W žarnico oz. njej ekivalentno varčno sijalko. Pri tem me tudi zanima, če so kje podatki/statistike, koliko tista življenjska doba na embalaži sploh drži za vse te žarnice in druge dobre oz. slabe lastnosti enih in drugih.

Če ima kdo kaj časa oz. kako dobro literaturo, se priporočam.

Hvala.

5er--> ::

v debati o sijalkah pred parimi mesci je bil tak izračun. Poskusi pobrskat. Za varčne sijalke pa lahko vzameš takšne z (5?) letno garancijo... če prehitro crkne, jo greš menjat k prodajalcu. :)

Zvezdica27 ::

lp,

napaka: za varčne sijalke vzameš v OBIju one za 1 e v modri pakungi (ne zelene, tiste so kurac).

Sveti bolje od OSRAM (gled ena moč), crkne jih pa v prvem dnevu kakih 5%. Če ne crkne prvi dan, dela ko šus, preverjeno.

Razlika se pozna tudi v evro enotah, sploh če gori non-stop. Ampak da bi zdaj dramo delal, pa ni. Za v kopalnico pa ni izbire: 100w na zalogo oz. Hrvaška.

b

Zgodovina sprememb…

krho ::

Če pa prenavljaš kopalnico pa toliko spustiš strop, da gor lahko namontiraš LED sijalke v halogenskem ohišju, gre zadeva direktno na 220V 4x3 pa svetijo bolje kot prej 60W žarnica..
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

energetik ::

barakus, za 100W navadno žarnico (~1340 lumen) rabiš 23W CFL (1400-1550lm), ker počasi zgubi nekaj svetilnosti. Tisto življenjska doba v urah, ki je napisana na škatlici, pomeni da statistično 50% primerkov crkne v tem času. Torej CFL ti bo zdržala najmanj 8x dalj kot navadna žarnica, seveda če je ne boš 50x na dan prižgal/ugasnil. Porabi pa recimo 4x manj. Razlika v ceni je 0,5EUR proti 8EUR (kvalitetna 23W). Cena 1kWh elektrike je recimo 10c. Zdj pa računi.

barakus ::

Ja sem šel prebirat druge teme pa vidim, da so te varčne kar fina stvar. Samo ne vem, jaz sem primerjal zdej 100W žarnico in sijalko tisto v ovliki obroča (mislim da kao 120W ali 150W) in se mi zdi soba bolj svetla z žarnico.

Sem se odločil, da bom dal varčne žarnice povsod, razen tam, kjer mi je svetloba zelo pomembna (delovna spalnica + kopalnica).

srus ::

Varčne žarnice (t.i. sijalke) in prepoved prodaje običajnih žarnic so pač še eden od nategov naveze med EUkracijo in multinacionalkami. Marže so pri običajnih žarnicah padle, daljnovzhodna konkurenca je prehuda, pa dajmo bodimo napredni in zeleni, prepovejmo poceni žranice in vpeljimo nekakrat dražje in bistveno bolj strupene varčne. To, da:

- kasneje dosežeje polno svetilnost
- proizvajalci z oznakami 10 W = 60 W zavajajo
- proizvajalci zavajajo z oznakami o življenjski dobi
- barvna temperatura in utripanje ti v najboljšem primeru povzročita le glavobol in težave z očmi
- so grde kot greh in v večini primerov neprimerne za obstoječa svetila. Če jih hočeš vpeljati v stanovanje, moraš preurediti svetila v celoti in povečati njihovo število, da dosežeš ekvivalentno osvetljenost
- še vedno nisem našel varčne žarnice, ki bi mi sobo osvetlila tako kot ena 100 W žarnica

so le obrobne, nepomembne malenkosti. Pač predpise povezane z varčnimi žarnicami jemljem kot neko vrsto davka.

energetik ::

srus je izjavil:

Varčne žarnice (t.i. sijalke) in prepoved prodaje običajnih žarnic so pač še eden od nategov naveze med EUkracijo in multinacionalkami. Marže so pri običajnih žarnicah padle, daljnovzhodna konkurenca je prehuda, pa dajmo bodimo napredni in zeleni, prepovejmo poceni žranice in vpeljimo nekakrat dražje in bistveno bolj strupene varčne.
Imaš prav, da ta prepoved za razliko od ostalih prepovedi (DDT&Co) pač ni upravičena, saj z uporabo navadnih žarnic (denarno) škodimo le sebi. Ostalo si pa bolj ali manj zabluzil.

- kasneje dosežeje polno svetilnost
Imaš prav, ampak v prostor, kjer rabiš luč takoj in za kratek čas, pač namontiraš klasiko. Poleg tega dvomim, da v tiste pol minute, ko je svetilnost slabša, takoj pričneš s preciznim delom, pri katerem zahtevaš nazivno osvetljenost.

- proizvajalci z oznakami 10 W = 60 W zavajajo
To je sicer res, vendar imaš na vsaki škatlici napisano koliko lumnov odda, tako da je vse jasno.

- proizvajalci zavajajo z oznakami o življenjski dobi
Ne bi rekel. Moraš brati drobni tisk - če jih uporabljaš pod takimi pogoji, kot je zapisano. Če jih prižigaš 50x/dan, to pač ni običajno ravnanje.

- barvna temperatura in utripanje ti v najboljšem primeru povzročita le glavobol in težave z očmi
Utripanje? A slučajno veš, da vse CFL delujejo pri več 10kHz? Če pri tem zaznaš utripanje, si Superman. Barvna temperatura Warm White sijalk je natančno enaka kot pri navadni žarnici. Tako sijalko s 2700K lahko povsem brez skrbi vtakneš v lučko pri postelji (če tam hočeš rumenkasto svetlobo), pa ne boš opazil razlike. Imaš pa seveda tudi na izbiro veliko drugih barvnih temperatur, kar pri navadnih žarnicah nimaš.

- so grde kot greh in v večini primerov neprimerne za obstoječa svetila. Če jih hočeš vpeljati v stanovanje, moraš preurediti svetila v celoti in povečati njihovo število, da dosežeš ekvivalentno osvetljenost
Meni osebno so recimo lepše, ker ne bleščijo tako (večja površina), "tornado" oblika je prav zanimiva, prav tako je kompaktna in paše pravzaprav povsod kjer je klasična.

- še vedno nisem našel varčne žarnice, ki bi mi sobo osvetlila tako kot ena 100 W žarnica
Potem očitno nisi nabavil sijalke z vsaj 1400 lumni, ali pa pač nočeš prizanti, da osvetli enako. 1400 lumnov je pač 1400 lumnov, pa če pride od voframovke, CFL ali pa metalhalidne sijalke.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Imaš prav, da ta prepoved za razliko od ostalih prepovedi (DDT&Co) pač ni upravičena, saj z uporabo navadnih žarnic (denarno) škodimo le sebi. Ostalo si pa bolj ali manj zabluzil.

V bistvu rinjenje brlivke tam kjer ne spada samo stane. Nas.
Naj državo boli k kam vlagamo denar, ok ?

Imaš prav, ampak v prostor, kjer rabiš luč takoj in za kratek čas, pač namontiraš klasiko. Poleg tega dvomim, da v tiste pol minute, ko je svetilnost slabša, takoj pričneš s preciznim delom, pri katerem zahtevaš nazivno osvetljenost.

Klasiko? Omejen si s 60W, nič več.

Ne bi rekel. Moraš brati drobni tisk - če jih uporabljaš pod takimi pogoji, kot je zapisano. Če jih prižigaš 50x/dan, to pač ni običajno ravnanje.

Šparat jih je treba! To je pomembno. :)

Utripanje? A slučajno veš, da vse CFL delujejo pri več 10kHz? Če pri tem zaznaš utripanje, si Superman. Barvna temperatura Warm White sijalk je natančno enaka kot pri navadni žarnici. Tako sijalko s 2700K lahko povsem brez skrbi vtakneš v lučko pri postelji (če tam hočeš rumenkasto svetlobo), pa ne boš opazil razlike. Imaš pa seveda tudi na izbiro veliko drugih barvnih temperatur, kar pri navadnih žarnicah nimaš.

Slučajno veš da se CFL napajajo z izjemno slabo glajeno omrežno napetostjo ?

Potem očitno nisi nabavil sijalke z vsaj 1400 lumni, ali pa pač nočeš prizanti, da osvetli enako. 1400 lumnov je pač 1400 lumnov, pa če pride od voframovke, CFL ali pa metalhalidne sijalke.

Niti ni.
MHD in Volframove lampe imajo dosti bolj ostro svetlobo kot CFL.
In pri Volframu imaš na voljo polno moč isti trenutek ko jo vklopiš.

CFL s 1400 lumni je primerljiva s navadno 100W žarnico.
Samo da je taka CFLjka ranga 25W ali več.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

barakus ::

Te CFLjke so raznoraznih oblik, ampak kaj pa tista svetloba, ki je ujeta v sredini, ker je cev tako ovita? Ali bi torej ravna sijalka (kot navadna neonka) bila še bolj ulinkovita in torej varčna?

energetik ::

Seveda, ravne cevi so še bolj učinkovite, še posebej z dobrimi odsevniki nad njimi.

Šparat jih je treba! To je pomembno. :)
Če boš volframovko prižgal/ugasničl 50x na dan, tudi ta ne bo zdržala tistih 1000h (oz. polovica njih). Sicer pa sem napisal, da jih v take prostore pač ne namestiš. Tja daš lustre z 2x60W klasiko, ali pa namontiraš 230V halogenke. No, tudi Hrvaška ni daleč. Osebno pa imam jaz doma še konkretno zalogo 100W/150W... :D

MHD in Volframove lampe imajo dosti bolj ostro svetlobo kot CFL.
Voframove že, MHD za notranjo uporabo pa imajo ponavadi še fosforno plast za boljši spekter, zato dajejo tako svetlobo kot CFL. Sicer pa, ali imaš raje ostre ali mehke sence?

CFL s 1400 lumni je primerljiva s navadno 100W žarnico.
Samo da je taka CFLjka ranga 25W ali več.
Glede lumnov imaš prav, ampak to ni 25W in več. Nad glavo imam OSRAM 23W@1550lm ter 4000K. Presneto dobro sveti.

barakus ::

Pa kje dobite tako močne sijalke? Ali pa so te nad 15W tiste ogromne?

Pyr0Beast ::

Ali bi torej ravna sijalka (kot navadna neonka) bila še bolj ulinkovita in torej varčna

Tam 20% in še več. Zadeve so BLAZNO bolj učinkovite.

Voframove že, MHD za notranjo uporabo pa imajo ponavadi še fosforno plast za boljši spekter, zato dajejo tako svetlobo kot CFL. Sicer pa, ali imaš raje ostre ali mehke sence?

Mam raje ostre.

Glede lumnov imaš prav, ampak to ni 25W in več. Nad glavo imam OSRAM 23W@1550lm ter 4000K. Presneto dobro sveti.

Ja, 4000K
Glej 2500K-2700K

Sem glih gledal philipsove za 10k ur svetenja. Imaj izkoristek bornih 50 lumnov na W
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

barakus ::

Potem pa se bolj splača neonke nameščat? Sedaj ko pomislim, pa še nisem videl neonke s toplo svetlobo...

Pyr0Beast ::

Fluorescentke. Neonke so sam oz reklamo.

Nisi še videl neonke s toplo svetlobo ? Ojojojoj. Pojdi v trgovino, in če jih nimajo, naroči.
Pa vzami kakšne GE ali mogoče Philips lampe: Ostalo je škrt roba praktično.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

energetik ::

barakus je izjavil:

Pa kje dobite tako močne sijalke? Ali pa so te nad 15W tiste ogromne?

Bauhaus, Maumax, Obi, Merkur. Najmočnejše imajo do 23W. Spiralne niso ogromne, približno tako dolge kot 150W navadna.
Imajo pa pri Sylux tudi do 100W spiralne CFL - te pa so ogromne zadeve.
Boljša varianta pa je, da zamenjaš luster in namontiraš takega s to lampo, ki je tudi zelo učinkovita, skoraj kot linearna:


Sedaj ko pomislim, pa še nisem videl neonke s toplo svetlobo...
V večjih tehničnih štacunah jih imaš od 2500-6500K, torej od zelo rumenkaste do dnevno bele. CFL so pa itak večinoma s toplo svetlobo, ker folk očitno take nabavlja...

Pyr0 - omenjene Osram 23W maš tudi v 2700K izvedbi, tudi s 1550lm, kar da 67lm/W. Stanejo pa ca. 8€, sem ravno včeraj gledal.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::


Pyr0 - omenjene Osram 23W maš tudi v 2700K izvedbi, tudi s 1550lm, kar da 67lm/W. Stanejo pa ca. 8EUR, sem ravno včeraj gledal.

Luštno.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

int47 ::

energetik je izjavil:

Barvna temperatura Warm White sijalk je natančno enaka kot pri navadni žarnici.

Žarnica z žarilno nitko ima zvezen in ponovljiv spekter. Kakršnakoli white sijalka nima niti prvega, niti drugega.
Nisem še naletel na sijalko, pod katero bi barve izgledale enako, kot pod žarnico z žarilno nitko.

energetik ::

Barvno temperaturo pa ima enako. Grem stavit, da če zaprem navadno žarnico in Warm White sijalko v enaka lustra z matiranim steklom, da ne boš opazil razlike. Razen če si superman in imaš vgrajen spektrometer. Kakšen izkušen fotograf/slikar bi pri ogledu fotk/slik mogoče opazil, da je kakšna barva malce drugačna, ampak 90% folka pa tega ne bo opazilo, kaj šele da bi jih to motilo pri vsakdanjih opravilih. Sicer pa imaš tudi 927/940/965 sijalke, ki imajo faktor reprodukcije barv blizu 95%, če si tako picajzlast.
Torej če opaziš razliko v barvi med srednjima dvema, si car (ugani katera je varčna):

vir: Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Pyr0Beast ()

Pyr0Beast ::

Meh. 1. je mimo total.

Za ostale 3 pa ni razlike
Ene so malenkost bolj rdeče od drugih.

Zadnjo sem vrgel ven ker je imela podstavek.

Anyway.

Je pa bajna razlika med clear in cfl

Pa še to gledam na slabem LCDju. Na CRTju bi se že kaj pokazalo
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

int47 ::

energetik je izjavil:

Torej če opaziš razliko v barvi med srednjima dvema, si car (ugani katera je varčna):

Slika ni najbolj primerna za kaj takega. Bi se dalo posneti sliko, na kateri bi bila razlika bolj opazna.
Sem navajen na svetlobo klasičnih žarnic in jih jemljem za referenco.
Razliko najlazje opazim, če ne gledam direktno v sijalko. Tudi pri sijalkah, ki naj bi imele toplo belo svetlobo, se barva svetlobe in svetilnost večinoma ne ujemata.

energetik ::

barakus je izjavil:

Ali ima kdo pri roki kakšen izračun, koliko me stane uporaba ene varčne sijalke v celotni življ. dobi v primerjavi s standardno žarnico(oz. več teh, ker prej umrejo)? Recimo, da me zanima za 100W žarnico oz. njej ekivalentno varčno sijalko.
Tukaj imaš precej dobro interaktivno aplikacijo za izračun prihrankov.
Seveda ne morejo mimo CO2 in raznih zelenih drevesčkov...;((

imagodei ::

Predvsem vse preveč filozofirate in delate probleme, kjer jih ni.

Ne mislim govorit o tehničnih karakteristikah, ker se v to nisem preveč spuščal. Lahko pa rečem, da tisto, kar prebereš iz škatlice od varčnih sijalk, zadostuje da si nabaviš ustrezno razsvetljavo. Iz prakse vem, da so CFL zadnja leta čisto v redu izbira.

Vidim, da vas, zagrižene nasprotnike, jebe praksa oz. imate izkušnje izpred mnogih let. Jaz CFL žarnice uporabljam že vsaj kakih 15 let. Brez pretiravanja lahko rečem, da se v uporabi najde še kje kakšna, ki je bila nabavljena pred 15 leti. Na svetlobo sem se čisto navadil in ni nobenega problema - ne z očmi, ne z glavobolom, ne z opravljanjem natančnega dela. Vsi ti pomisleki so samo v vaši glavi. Pomembne razlike opazite samo zato, ker _veste_, da je v lustru namontirana varčna žarnica. Točno tako, kot "audiofil" opazi pomembno razliko v kvaliteti zvoka, če ima HiFi komponente povezane s pozlačenimi žicami in kontakti.

Kot je že (mislim da) energetik rekel: če bi imel ustrezno toploto žarnice v lustru z matiranim steklom in bi stopil v prostor, kjer luč že gori, bi moral biti Terminator, da bi pogruntal razliko.


CFL žarnice so včasih res imele problem s počasnim doseganjem nazivne svetilnosti. Danes so mnogo hitrejše. Pred dvema mesecema, ko sem se preselil v novo stanovanje, sem kupil nekaj novih CFL žarnic in sedajšna generacija doseže polno svetilnost najkasneje v 1 minuti.

V kopalnico sem montiral 2x18W rabljeni CFL (stari cca 3 leta) in prostor 2,5 x 2 m je v trenutku osvetljen primerno. V prvi minuti dejansko opaziš še dodatno pojačanje svetilnosti in ko doseže polno, je prostor absolutno dovolj osvetljen. Če bi bilo par 100 lumnov manj, ne bi bilo nič narobe.

V dnevno sobo (cirka 4x7m) sem naštimal 4 CFL žarnice po 20W (moram preverit, boste morali počakat, da pridem domov). Malo sem eksperimentiral z 4000K in 6500K. Na začetku se mi je par dni zdelo v prostoru absolutno presvetlo, vendar sem se (uganili ste >:D) navadil. Ker so reflektorji nameščeni na dveh delih sobe, nad klubsko mizo zadostujeta že 2 prižgani lampi. Nad računalniško mizo je medlo svetlo - če hočem imeti tudi tam normalno osvetlitev, prižgem še preostali dve lampi. Cca 80 - 100 W razsvetli 25-30m2 velik prostor tako, da je svetlo kot podnevi. Poleg tega te žarnice, ki so pravkar kupljene, dosežejo maksimalno svetilnost prej kot v minuti - pa tudi močno opazne razlike ni med svetilnostjo tik ob vklopu ter polno svetilnostjo.

Nadalje - če koga res močno moti slabša svetilnost ob vklopu in dolgotrajno "ogrevanje", lahko kupi hitre CFL-jke, ki se ogrejejo v 10-15 sekundah.
- Hoc est qui sumus -

Pyr0Beast ::

Beh. CFL imajo svoje namene uporabe, navadne pa svoje.

Jaz imam v kleti CFLke in puščam zadevo kar prižgano, ko grem ven. Ker drugače, dokler se zadeve segrejejo je tema.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

borisk ::

počasna karakteristika varšnih sijalk je prav dobrodošla ponoči, ko grem na wc, ob klasični žarnici si kot srna v soju žarometov :D

drugače so trgovci iznašli tržno nišo in prodajajo halogenke v klasični bučki, brez kakršnega problema dobiš 150W =)

lebang1 ::

Na splošno so mi boljše varčne sijalke, saj so navadne že malo zastarele z 5% svetlobnim izkoristkom in vse ostalo dajo v toploto...
Sicer je res da barve nikoli ne bodo enake... (navadna, (varčna)

Pa še nekaj mi je zanimivo, sem meril danes 100w navadno in 23w (1450lm, 2700K) varčno, pa mi je na mizi kazal lux meter pri prvi 52lx, pri varčni pa 70lx...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebang1 ()

energetik ::

borisk je izjavil:

počasna karakteristika varšnih sijalk je prav dobrodošla ponoči, ko grem na wc, ob klasični žarnici si kot srna v soju žarometov :D
Se strinjam. Tudi zgodaj zjutraj mi to prav pride, ker sem kot vampir, tako me moti svetloba.

drugače so trgovci iznašli tržno nišo in prodajajo halogenke v klasični bučki, brez kakršnega problema dobiš 150W =)
Je res, stanejo pa vsaj 3€, to je ene 4x več kot navadna žarnica.

Pa še nekaj mi je zanimivo, sem meril danes 100w navadno in 23w (1450lm, 2700K) varčno, pa mi je na mizi kazal lux meter pri prvi 52lx, pri varčni pa 70lx...
100W navadna ima okoli 1350lm. Poleg tega je precej odvisno, kako si imel obrnjene žarnice in v kakšnem lustru so bile. Usmerjenost svetlobnega toka je različna pri žarnici in CFL.

Sicer pa za tiste, ki nimamo luxmetra - da se precej dobro izmeriti osvetljenost površine s fotkičem. Rabiš samo bel kos papirja/plastike/kartona. Na fotkiču nastaviš average ali spot merjenje svetlosti in nazumiraš celo belo površino. Potem pogledaš, kakšne nastavitve ti izpiše fotkič (zaslonka, čas - meni to napiše še preden slikam, do polovice pritisnjen gumb).
Enačba za osvetljenost v lux je: 50*zaslonka^2/(čas[s]*ISO). Precej fina zadeva. Poleg tega lahko tako zmeriš osvetljenost neke površine na daljavo (če je tam že neka bela površina), ni treba tja hodit z luxmetrom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Pyr0Beast ::


Pa še nekaj mi je zanimivo, sem meril danes 100w navadno in 23w (1450lm, 2700K) varčno, pa mi je na mizi kazal lux meter pri prvi 52lx, pri varčni pa 70lx...

Različni spektri osvetlitve. Navadne lampe kar precej sevajo v tla in nato bolj malo v okolico. Varčne pa zelo malo v tla zaradi svoje oblike.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

imagodei ::

> "Sicer je res da barve nikoli ne bodo enake... (navadna, (varčna)"

Nikoli? Jaz bi bil previden pri teh napovedih. Stvari se vendarle premikajo naprej. In ja, če meriš s spektrometom, potem boš verjetno še dolgo opazil pomembno razliko. Če pa uporabljaš malce boljše CFL žarnice in nisi ravno grafični oblikovalec, je zadeva ista, kot pri starih vinilkah vs CD/mp3. Audiofili kao opazijo pomembno razliko, ostalih 99% ljudi na svetu pa pač ne.


> "Pa še nekaj mi je zanimivo, sem meril danes 100w navadno in 23w (1450lm, 2700K) varčno, pa mi je na mizi kazal lux meter pri prvi 52lx, pri varčni pa 70lx... "

Med drugim se mi zdi tudi, da je 23W CFL žarnica deklarirana kot primerljiva z navadno 120 ali 130W žarnico?
- Hoc est qui sumus -

lebang1 ::

imagodei je izjavil:

>
Med drugim se mi zdi tudi, da je 23W CFL žarnica deklarirana kot primerljiva z navadno 120 ali 130W žarnico?

Ne, na njej je pisalo 23W = 103W

Pyr0Beast ::

Ne, na njej je pisalo 23W = 103W

103W ko je nova !!
In 103W MAT ! žarnica.

Čeprav je 1450 lumnov kar malce preveč za 23W CFl
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

energetik ::

Pogleda se koliko lumnov ima, ne pa koliko je deklarirana..
Potem pa odšteješ še ene 10% svetilnosti za odlične CFL in vsaj 20% za poceni CFL, da dobiš lumne po nekaj časa uporabe.

igor0203 ::

Koliko lumnov mora imeti žarnica za neko normalno osvetljeno sobo? Recimo, če žarnica oddaja 450lm svetlobe, koliko bi jih potreboval?

energetik ::

Precej odvisno od tega, kaj misliš početi. In sicer gledaš luxe (lm/m^2). Za ambientalno osvetlitev recimo 100lux, pisarna (pisalna miza) 500lux, precizno delo 1000lux in več.
Torej za ambientalno osvetlit 20m^2 sobo rabiš okoli 2000 lumnov, če imaš dober luster. Vsako matirano steklo takoj pobere konkretne procente svetlobe. Moraš pa se zavedati, da ni tako enostavno računat; če imaš eno luč sredi sobe, boš imel pod njo veliko več kot 100lux, v kotih pa veliko manj.
Za osvetlit samo pisalno mizo rabiš potem še dodatno namizno luč z vsaj 600-700 lumni.

EDIT: Približne vrednosti za posamezna dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

igor0203 ::

Recimo da bi osvetlil sobo velikosti 8m2. Na stropu imam sijalko, ki sprejme 4 GU10 žarnice. Razmišljal sem, da bi vzel LED žarnice, ki oddajajo 450lm svetlobe? Bo dovolj? Nad mizo bi pa po potrebi dodal še LED alu palico s 500-600lm?

energetik ::

4x 450lm bo vsekakor dovolj za tako majhno sobo. Pazi samo na to, da bo svetloba dobro razpršena, ker drugače boš imel pod lučjo preosvetljeno, drugje pa temo. Se ti splača LED? Po mojem se trenutno še ne izplača.
Če imaš malo pisalno mizo, potem bo 500-600lm dosti. Sicer raje vzami več, svetlobe za delo je težko preveč. Že za simulacijo popolnoma oblačnega dne na prostem potrebuješ enakomerno razporejenih 1000lm za kvadrat pisalne.

igor0203 ::

Če bom dobil dobro ceno za LED žarnice, jih bom definitivno vzel. Gledam pa 3x2W in pa 3x3W ter z vsaj 60° sevalnim kotom.
Hvala za pomoč!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: igor0203 ()

lebang1 ::

Led "žarnice" delajo kitajci že zelo poceni.
Čeprav led trenutno niso še prav dosti močne, mislim da sem največjo zasledil za 1000lm, drugače so pa le okoli 500lm, porabijo pa največ 10w.

Pyr0Beast ::

Kar je pod 10W led sploh ne kupuj. Uporabi navadne žarnice ali varčne pa je. Kitajske led so šrot.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

lebang1 ::

Pyr0Beast je izjavil:

Kar je pod 10W led sploh ne kupuj.

Moč pri led v [W] sploh ni primerljiva z varčnimi žarnicami [W].
Treba gledat [Lm]

Mah

Nima veze nobeno. Napišeš lahko kar češ, pa je produkt še vedno drek.

Zgodovina sprememb…

igor0203 ::

No našel sem 3x3W GU10 žarnice s 450-500lm. :)
Večina 3x1W je max. 360lm, sem pa zasledil tudi 5x1W z okoli 400lm.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: igor0203 ()

Pyr0Beast ::

9W pa 500 lumnov je ok.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

smarty ::

Pozdravljeni,

Malo gledam te spektre pa me begajo žarnice.
Kaj je sploh kaka razlika med varčno žarnico in CFL?
A je to eno in isto ali zakaj nekje prav na škatlah piše CFL nekje pa ne?

energetik ::

"Varčna žarnica" je ljudsko ime za CFL. Prav tako je bolj pravilno ime varčna _sijalka_, ker sije in ne žari.
Poleg tega je izraz smešen, ker varčna je lahko že halogenka, če jo primerjaš z navadno žarnico, "varčna" je pa tudi linearna fluorescentka, pa HPS, pa metal-halidna itd.

Zgodovina sprememb…

Highlag ::

Sem zadnjič zamenjal eno varčno sijalko z drugo, ker je prva odnehala poslušnost. Presenetilo me je to, da se prižiga s polno jakostjo v trenutku. Pa nisem kakšne posebne variante kupoval. Najprej sem mislil, da je kaj narobe z njo, pa da bo crknila. Pa še sedaj dela. Mislim, da se tehnologija počasi izboljšuje. :D
Never trust a computer you can't throw out a window

smarty ::

energetik je izjavil:

"Varčna žarnica" je ljudsko ime za CFL. Prav tako je bolj pravilno ime varčna _sijalka_, ker sije in ne žari.
Poleg tega je izraz smešen, ker varčna je lahko že halogenka, če jo primerjaš z navadno žarnico, "varčna" je pa tudi linearna fluorescentka, pa HPS, pa metal-halidna itd.


Torej je eno in isto.
Zakaj pa nekje prav piše CFL nekje pa ne?

Rabil bi malo bolj močno varčno žarnico za na dvorišče in garažo, ker tista 23W, ki jo imam premalo sveti, če zvečer kaj delam. Sem gledal po netu pa so pri eni firmi full poceni... vsaj zdi se mi.

Recimo:
36W je 3,83 Eur
65W je 19 Eur
105W je 23,5 Eur
210W je 75 Eur

Zdi se mi pa blesavo, da je že taka razlika v ceni med 36W in 65W. Bi raje kupil 2x 36W in imaš enako za 2-3x cenej.

Kje se da poceni varčne žarnice kupit a kdo ve?

energetik ::

Poglej na Sylux. Sicer pa imajo zelo poceni sijalke v Leclercu, Šparu, ampak niso take moči in so vprašljive zdržljivosti.
Če samo včasih rabiš močno luč na dvorišču, nabavi 500W halogenski reflektor, ali več njih.

Sem zadnjič zamenjal eno varčno sijalko z drugo, ker je prva odnehala poslušnost. Presenetilo me je to, da se prižiga s polno jakostjo v trenutku. Pa nisem kakšne posebne variante kupoval. Najprej sem mislil, da je kaj narobe z njo, pa da bo crknila. Pa še sedaj dela. Mislim, da se tehnologija počasi izboljšuje.
Take z instant štartom so imeli že zdavnaj, saj je to odvisno samo od vžigalnega vezja, ni to nobeno napredovanje tehnologije. Z elektroniko lahko narediš instant start al pa warm start (kratek zamik), kar ti bolj ustreza. Naj bi pa te z warm startom dalj zdržale, ker se filamenti bolje predogrejejo. Boljše firme imajo tip štarta celo zapisan na škatlicah.

smarty ::

Kaj pa Osramove 30W recimo so kvalitetne?

Taka recimo:

http://www.which.co.uk/energy/energy-sa...

energetik ::

Točno to imam v uporabi v sobnem rastlinjaku (v 4000K izvedbi). Sveti že pol leta po 16h na dan, in to konkretno. Je pa zadeva doooolga, tako da najprej preveri, če ti bo šla v luster.

Pyr0Beast ::

Instant štart ima cca. 30% kapacitete ob štartu, šele po parih sekundah zadeva zažari tam proti 60% in po parih minutah deluje na polni moči.

Še vedno pa ne nažge 100W navadne žarnice
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

se še dobi navadne žarnice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8623855 (8621) čuhalev
»

Žarnice s celotnim spektrom svetlobe? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9842130 (39976) jebiveter2
»

Gospodinjske žarnice (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
594120683 (89607) BigWhale

Več podobnih tem