» »

Kako odpraviti kondenz?

Kako odpraviti kondenz?

pr2501 ::

V verandi teče kondenzirana voda po aluminijastih profilih.
Torej: konstrukcija je aluminijasta in šipe so dvojne, tako da se one ne rosijo.
Pod steno pa se nabira toliko vode, da so se jo naveličali bristi.

A bi bila mogoče rešitev ta da se napelje po profilih grelno žico na 230 AC? Ali mi lahko predlagate mogoče kako preprostejšo rešitev.
konec

Mr.B ::

Izoliraj..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

pr2501 ::

Ali naj zvrtam luknje v profile in vbrizgam propen?
konec

tigrr ::

kalorifer dej spodej, pa na minimalno ga nastavi tolk da bo kondenz sproti izhlapeval.. to je najenostavnejša rešitev.

Azrael ::

To je znan slaba lastnost Alu in tudi plastičnih profilov za okenske in vratne podboje.

Pri ALu ne boš dosegel nič z izolacijo, saj je problem odlična toplotna prevodnost samega profila, teklo nekaj časa res ne bo, ampak bo vlaga razjedala izolacijo in tudi aluminij in v končni fazi bo stvar fuč še malo prej.


El. gretje, dvomim, da se splača na dolgi rok in boš ceneje prišel skozi, če kupiš kvalitetna lesena okna in vrata.
Nekoč je bil Slo-tech.

Hardstyle ::

Tudi pri nas imamo tak problem, plastična okna polnjena s plinom in se na njih nabira kondenz tako, da je na okenski polici ob jutrih kar nekaj vode (za dva robčka). Ko sem vprašal prodajalca zakaj se to dogaja mi je odgovoril, da zaradi temperaturne razlike (zunaj vs notri). Ko pa sem mu zastavil vprašanje v čem je potem smisel plina (ki bi naj to temperaturno razliko izničil) pa je ostal brez besed in mi ni znal pojasnit.

Pyr0Beast ::

Tisti plin proti izsevanju toplote uide ven po par letih.

Skozi profile se pretece ogromno toplote.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

tlozej ::

Tudi pri nas imamo tak problem, plastična okna polnjena s plinom in se na njih nabira kondenz tako, da je na okenski polici ob jutrih kar nekaj vode (za dva robčka). Ko sem vprašal prodajalca zakaj se to dogaja mi je odgovoril, da zaradi temperaturne razlike (zunaj vs notri). Ko pa sem mu zastavil vprašanje v čem je potem smisel plina (ki bi naj to temperaturno razliko izničil) pa je ostal brez besed in mi ni znal pojasnit.


Temperaturna razlika med zunanjo in notranjo stranjo je nižja, kot pa pri kakšnih starih oknih. Kondenzacija pa se pri novih oknih pojavi zaradi tega, ker bolj tesnijo, kot pa stara. Pri starejših oknih je zaradi netesnosti prihajalo do izmenjave zraka in tako ni bilo kondenzacije.

Pomaga edino zračenje. S tem zmanjšamo vlažnost in preprečimo kondenzacijo.

Če bi napolnil profile z izolacijo ne bi rešil ničesar.

Električno gretje pa tudi nima smisla.

LP

Azrael ::

>Temperaturna razlika med zunanjo in notranjo stranjo je nižja, kot pa pri kakšnih starih oknih.

To je res, plastika in predvsem aluminij odvaja bistveno več toplote kot les. Pri žlahti montirali pred leti okna iz Alu profillov, ki naj bi bila večna...

Zadeva je bila milo rečeno katastrofa. Aluminijast okvir se je se je vedel kot hladilno telo - hladil prostor in bil istočasno tako mrzel, da so bile na njem stalno kapljice, proti temu rosenje šipe, ni bilo nič. Po paril letih zafrkancije, so večna okna romala na smetišče in so šli nazaj na lesena.

In še nekaj v razmislek, sin enega mojih sosedov dela v vodstvu podjetja, ki se ukvarja montažo sodobnih plastičnih oken in vrat. Kar je zanimivo, ne sin in ne njegov oče nimata na hišah plastičnih oken ali vrat, ampak lesena. Zakaj ne?
Nekoč je bil Slo-tech.

dzinks63 ::

Nekaj okoli tega. 3C montaža: Kaj storiti sedaj po že končani vgradnji je pa vprašanje. Mogoče kakšni izolacijski trakovi ali kaj drugega v tej smeri. Pomebno je tudi prezračevanje stanovanja. Npr: Vitovent

reeves ::

Tko je, kakor je tlozej povedal. Les diha, aluminij in plastika pa ne.

Invictus ::

Namesto žaluzij (kar predvidevam da imate sedaj) uporabite rolete. Drugače ne pomaga nobeno še tako dobro okno.

Sam sem to naredil in nimam več kondenza. Niti na zunanji strani. Pa še ena stopnja več izolacije. Imam pa plastična okna.

LP I.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

telexdell ::

Tko je, kakor je tlozej povedal. Les diha, aluminij in plastika pa ne.

In to je glavni problem pri lesenih oknih. Poleg nujnega vzdrževanja (zaščite in/ali barvanja).

Vsaka vrsta oken ima svoje prednosti in slabosti. Tudi sodobna Al okna s prekinjenim toplotnim mostom izpolnjujejo predpisane standarde glede toplotne zaščite.

Glavni vzrok za nastanek kondenza je neustrezno zračenje in/ali neustrezna temperatura prostora.
Če prostor za nekaj časa ogrejemo npr. na 24 in nato brez zračenja ohladimo na 18 (ali celo manj) se bo na steklu (ob niski zunanji temperaturi) pojavil kondenz, pa naj bodo okna lesena, PVC ali AL. Seveda se bo pri PVC ali Al lahko pojavil tudi na okvirju. Leseno okno pa bo vlago vpilo in bo posledično manj tesno ali se bo težje odpiralo.

Je pač tako, da ima vsak akcija svojo reakcijo in tako varčevanje pri ogrevanju (znižanje sobnih temperatur) povzroča nastanek kondenza na oknih in kar je še huje - vlažnost sten in posledično plesen.

Kekec ::

@telexdell torej predlagaš da malo manj šparat in drzati prebližno enako temperaturo v sobah, čez celi dan in noč? Ali pa vsaj zmanjšati temperaturno razliko?

lp

reeves ::

In to je glavni problem pri lesenih oknih.


V bistvu je ravno obratno. To je prednost lesenih oken. Boljša in seveda dražja plastična okna imajo urejeno tudi odvodnjavanje in prezračevanje. KLIK

telexdell ::

In to je glavni problem pri lesenih oknih.


V bistvu je ravno obratno. To je prednost lesenih oken. Boljša in seveda dražja plastična okna imajo urejeno tudi odvodnjavanje in prezračevanje. KLIK


Odvisno, kako si postaviš izhodišče. Dokler nisem zamenjal vhodnih vrat na hiši, sem imel pozimi vedno problem z odpiranjem. Les se je napil vlage in nabreknil. Posledično se vrata (ali okno) težje stisne k tesnilu in lahko pride do nezaželjenga prepiha.

Kekec:

V m3 zraka lahko pri določeni temperaturi gre neka masa vode. Višja ko je temperatura, več vode lahko zrak sprejme. Če imaš pri 24 stopinjah 60% relativno vlažnost bo npr. pri 19 stopinjah že 100% relativna vlažnost, pri še nižji temperaturi pa bo nastal kondenz. Nevarnost pojava kondenza lahko preprečiš z zračenjem (ko relativna vlaga preseže npr. 60% za nekaj 10 sekund odpremo okno) ali držimo dovolj visoko temperaturo prostorov. Ponoči se lahko (mora!) temperatura prostorov zniža, vendar mora biti čez dan dovolj visoka, da se stene osušijo vpite vlage.
Nihanje temperature v prostorih naj ne bi bilo več, kot za 5 stopinj (22-17).

Zgodovina sprememb…

Kekec ::

Naša hiša je sicer starejša in še nima kakšne moderne fasade (za enkrat) je pa res da smo zamenjali okna in na njih se nabira vlaga predvsem na dnu stekla tudi na stenah se je pojavila vlaga in sicer po vselitvi je res postalo hladno in nismo nič zračili par dni in nato nekega dne šok za komodo vlažna stena na parketu "luža" od takrat redno zračimo komodo smo malo odmaknili od stene tako da v tem delu ni več problema vendar kondenz ostaja na oknu in občasno tudi zgoraj v kotu opazim vlažno steno (tako malo na oko sicer komaj opazno ampak vendarle)... zračenje definitivno pomaga vlažnost je nekje 50% vsaj tako mi kaže moja super duper vremenska postaja "oregon" al neki takega poleg tega sem še nabavil odstranjevalec vlage zibro in je v dveh mogoče treh dneh nabral cca 2 litra vode mogoče več. Zdaj se jo vedno manj nabere vendar te vlage na oknih pa se en znebim ampak ok tu pač očitno deluje fizika v tej sobi temperatura niha nekje od 19 st pa tja do 15 zdaj ko so bile nižje temperature je pa ta kot sobe obdan z zunanjimi stenami tudi sam radiator je tako tumast postavljen in sicer na nasprotni steni blizu vrat tako da imam občutek da če so vrata odprta gre topel zrak direkt ven na hodnik.

Torej če povzamem, zračenje, čim manjše nihanje temperature?

Kaj pa podstrešje če na "dile" vržem ene dve plasti te steklene volne tervol al kako se že imenuje bo to kaj zadržalo toploto v hiši ali pa je to mogoče brezveze.

sicer pa bo upam da ko bo fasada da bo kaj boljš.
lp

Pyr0Beast ::

Ce imas moznost izoliraj. Izolacija je relativno poceni. Cez pa prekrij s paropropustno foljo da ti ne bo vse toplote veter stran odpihal.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

reeves ::

Odvisno, kako si postaviš izhodišče. Dokler nisem zamenjal vhodnih vrat na hiši, sem imel pozimi vedno problem z odpiranjem. Les se je napil vlage in nabreknil. Posledično se vrata (ali okno) težje stisne k tesnilu in lahko pride do nezaželjenga prepiha.


Seveda. Če okna in vrata niso primerno vzdrževana. Včasih je to bil problem, danes pa ni več, saj imamo na razpolago celo vrsto sredstev, ki ravno to preprečujejo. KLIK
Je pa res, da je to minus pri lesenih oknih in vratih, vendar bi se jaz raje odločil za dobro vzdrževan les, kot pa plastiko ali alu.

Pa še malo on-topic:
pr2501: Na enostaven in poceni način se tega kondenza ne boš rešil. Pri menjavi oken in vrat se je dobro prej pozanimati kaj in kako sploh, če menjaš material iz katerega so izdelana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: reeves ()

z00s ::

Pozdravljeni.

Meni se kondenz nabira na notranji strani zidu ob oknih. Posledično se naredi tudi plesen, ki jo potem uničim z varikino. Premazal sem že z bioapnom, pa ne pomaga. Ali kdo pozna kakšno žavbo, s katero lahko to učinkovito rešim (problem je predvsem kondenz)? Na internetu sem zasledil Termoščit, vendar je relativno drag.

Za nasvete se priporočam.

lp,Z00s

kriko07 ::

z00S

Baje da pomaga pleskanje z Apnom,drugače ne vem veliko o tvojemu problemu saj sem star komaj 16 let.
P.S Poiskal sem za te/vas nekaj kar bi vam lahko prišlo prav.
http://www.kalinero.si/index.php/galeri...

Lp Kriko

z00s ::

Kriko, hvala za trud.

Na spletno stran od kalinera sem naletel že tudi sam. Stanovanje sem prepleskal z bioapnon, ki je načeloma proti plesni (dobi se še marsikaj, kar se vmeša v barvo), vendar je pri meni problem kondenz (zaradi katerega potem nastane plesen --> če ne bi bilo kondenza, ne bi bilo plesni). Sem že kupil termoščit (drag kot žafran) in bom kmalu prepleskal površino okoli oken.

lp,Z00s

mailer ::

Najprej preveri koliko vlage imaš v prostoru. Pomaga tudi redno zračenje, ki je pri alu oknih vsakodnevna nuja (vsaj 1-2 min).

z00s ::

Imas popolnoma prav glede zračenja.

Vlage je vedno več kot je normalno (med 65% in 70%, odvisno od zunanjega vremena). Če dovolj zračiš (prepih, 5x na dan za 2 min), potem je veliko bolje. Žal pa letos zaradi okoliščin ne moremo toliko zračiti (porabimo tudi veliko več vroče vode, kot lani, kar še dodatno spodbuja vlago), pa še ekstremni obrat temperature se je zgodil (prejšnji teden +25, sedaj zima in sneg:), tako da se sprošča kondenz.

Bom nanesel termoščit, pa bomo videli, kaj se bo zgodilo;)

lp,Z00s


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup novih oken (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
354105284 (8657) BCSman
»

Okna (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9421333 (4273) Invictus
»

Plesen na stenah (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17345998 (24473) Matejjjjj
»

Pleskanje stene (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5217898 (13264) cheff
»

Vlaga v stanovanju

Oddelek: Loža
256687 (5754) fujtajksel

Več podobnih tem