» »

obrestno obrestni račun

obrestno obrestni račun

gkovac ::

Bi mi lahko nekdo pomagal pri tem? V srednji šoli sem se sicer učil to zadevo, ampak je od takrat preteklo mnogo vode in se mi niti ne sanja več.

skratka:
vsota je 995 € na mesec
čas je 16 mesecev
obresti pa so... ?? % (recimo običajne obresti banke za vezano vlogo nad enim letom kar bi načeloma lahko bilo 3,5%)

Mi lahko kdo izračuna končni znesek? Hvala!
lp,
____________________________________________
"Left to themselves, things tend to go from bad to worse."

carcar ::

1042,5 EUR

Lonsarg ::

Meni pride 1041.7 EUR, ampak možno da je to zaokroževanje:) Sem te pa prav razumel 3.5% je LETNA obrestna mera?

lurker ::

Po kateri metodi?:D

Lonsarg ::

Čisto po kmečki:) Jest sm obrestno-obrestni račun vedno sam izračunal po pameti, ne pa po nobenih formulah.

Pač 3.5 letno obrest moraš izračunati, koliko je ekvivalentna mesečna, da pride v 12 mescih enako, torej

1.035 = x^12

Pač enako mora biti, če se enkrat letna prišteje, al pa če se 12krat mesečne, x je to kar rabimo, da potem ga potenciramo na 16 iz zmnožimo z original zneskom, da vidmo, koliko se nabere v 16 mesecih.

bluefish ::

Tudi meni pride 1041,7EUR - račun po formuli.

gkovac ::

uh... sedaj sem šele opazil, da sem zamočil izredno pomemben podatek...
teh 995 EUR se vsak mesec dvigne za enako vsoto. Se pravi Januar 995 + obresti + Februar 995 + obresti in tako naprej za 16 mesecev.

se opravičujem za napako in hvala za pomoč.
lp,
____________________________________________
"Left to themselves, things tend to go from bad to worse."

lurker ::

Čisto po kmečki:)
Banke imajo večinoma "nekmečke" metode obrestovanja. Linearne/navadne, konformne, po dejanskem številu dni v letu, K=365, K=360 itd. Zato se včasih nekaterim, ki v matematiki nis(m)o čisto zgubljeni, zdi kot da banke ne znajo niti obresti izračunat.:D Je pa res, da morajo navest po kakšni metodi računajo.

Razen, če se je kaj spremenilo v zadnjih letih in je sedaj predpisana metoda izračuna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lurker ()

McHusch ::

\sum^{16}_{i=1}995r^i=16,314.12 (napaka se odpravlja)

Lonsarg ::

No, banke majo pač mesečni obračun obresti. Vendar podane so pa obresti letna ponavadi.

Formula, ki jo je McHusch povedal je prave zate gkovac, za r rukneš notri koliko je mesečna obrestna mera, ki jo preračunaš iz letne, torej 390 EUR boš pridobil v 16 mesecih:)

gkovac ::

krasno!
Hvala lepa za pomoč.
lp,
____________________________________________
"Left to themselves, things tend to go from bad to worse."

fifika ::

Banka nudi posebno vrsto dolgoročnega rentnega varčevanja . Nudi NAVADNO OBRESTOVANJE s 6% letno obr. mero.Ob rojstvu otroka se odločite ,da boste zanj na začetku vsakega meseca vplačali 100EUR. S prvim plačilom začnete takoj
a) Koliko denarja ima otrok pri 18 letih?
b) Koliko obresti se je nabralo v času varčevanja? Ali skupne obresti presežejo skupni vložek, ki ste ga plačali?
c)Koliko mesečnih obrokov bi morali vplačati, da bi skupne obresti presegale skupni vložek?

:)


a) (n(n+1)/2)= (215(217)/2) = 23436

S216= 100 * 216 + (100*6*23436)/{1200} = 33318EUR

B)
b) 33318 .... 100%
x .... 6%
---------------------
x= 1999,08EUR

(je do tukaj prav rešeno? zanimajo me te obresti )

kako pa bi rešila c) primer?

fifika ::

PODOBNA NALOGA :
Banka nudi posebno vrsto dolgoročnega rentnega varčevanja . Nudi OBRESTNO OBRESTOVANJE s 7% letno obr. mero.Ob rojstvu otroka se odločite ,da boste zanj na začetku vsakega meseca vplačali 80EUR. S prvim plačilom začnete takoj
a) Koliko denarja ima otrok pri 21 letih?
b) Koliko obresti se je nabralo v času varčevanja? Ali skupne obresti presežejo skupni vložek, ki ste ga plačali?

a) za prvi primer dobim 44686 eur

puncka ::

Torej katero formulo uporabimo pri mojem primeru?
Varcevati zacnem 1.1.2008 in koncam 31.12.2010. Vsak mesec polozim 100 evrov. Obrestna mera pa naj bo npr. 2%. Torej prvi mesec naj bi se obrestovalo samo tistih 100 evrov, drugi mesec 100+obresti (npr. = 150), tretji 150+obresti.. (to je obrestno-obrestni racun?)

.. in katera formula se uporablja pri naslednjem primeru?
Najamemo kredit v visini 100.000 evrov, obrestna mera je 2%, najamemo ga za 10 let. Koliko bo mesecna anuiteta?

najlepsa hvala

Rok22 ::

McHusch je izjavil:

\sum^{16}_{i=1}995r^i=16,314.12 (napaka se odpravlja)


Nekdo je zgoraj omenjen primer podal tale izračun.
Ima kdo tolk pojma da zna za ta izračun naredit formulo v excelu?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Depozit - katera banka ima najvišje obresti? (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Loža
722145328 (8386) kombinezon
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29465200 (11548) Lonsarg
»

obrestna mera

Oddelek: Loža
121593 (1382) GrimReaper
»

Varčevalni račun z najvišjo obrestno mero?

Oddelek: Loža
308442 (6601) Gjurisic
»

Največje obresti na banki (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
799448 (5759) Okapi

Več podobnih tem