» »

Zastonj knjiga: Linux na namizju

Zastonj knjiga: Linux na namizju

Slo-Tech - Za vse, ki so se želeli pobližje spoznati z Linuxom ali ga morda preizkusiti, pa jih je skrbelo pomanjkanje ustrezne literature v slovenskem jeziku, je sedaj na voljo priročnik Linux na namizju - uporaba Ubuntu Linuxa na namiznem računalniku, ki ga je spisal Matej Kovačič.

Kot rečeno je knjiga namenjena začetnikom v svetu Linuxa. Na začetku je na kratko razloženo, kaj je to Linux in kaj omogoča, sledi pa opis uporabe Ubuntu Linuxa na namiznem računalniku. Skozi vodič Linux na namizju se tako uporabniki seznanijo z nastavitvami sistema ter osnovnimi administrativnimi opravili, dodajanjem in upravljanjem uporabnikov in skupin, delom z datotekami, uporabo multimedije, povezovanjem v omrežja, nameščanjem programskih paketov itd. pa tudi z nekaterimi naprednejšimi opravili kot na primer izdelovanjem varnostnih kopij, poganjanjem Windows aplikacij znotraj Linux sistemov in virtualizacijo.

Del knjige je posvečen tudi varnosti, zlasti uporabi šifriranja, zelo na kratko pa je omenjena tudi ukazna vrstica in njene zmožnosti. Priročnik je bil sicer napisan z namenom doslednemu izogibanju omenjanja ukazne vrstice za upravljanje sistema. Na koncu je na kratko predstavljena tudi namestitev sistema.



Knjiga je izdana pod Creative Commons licenco, je prosto dostopna in brezplačna. Izšla je v elektronski obliki kot PDF-datoteka. Na branje!

133 komentarjev

«
1
2 3

Markoff ::

Še vedno ne mislim migrirati na Linux, ampak vseeno: respect!
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

bluefish ::

Pohvalno. Sedaj pa razširiti besedo o tem besedilu na ostale portale, kjer bo zadevo morda prebral tudi nekdo, ki ni ravno ciljno občinstvo ST-ja.

s1m0n ::

Lepo lepo, edino kar me moti je, da je namestitev sistema na koncu! Drugo je prav lepo opisano.

nekikr ::

Pohvalno Matthai :)

Lepo napisano in praktično vse kar začetnik rabi, super stvar za nekoga, ki hoče malce pogledati po alternativi. Sicer na trenutke (ali več njih) močno, pretirano subjektivno, ampak overall še vedno super.

detroit ::

Ma vsi mateji so kul pika :D

ok tale je še posebi, vse pohvale za izdano delo
Skero

@nny ::

Hvala!

nekikr ::

Aja, offtopic, ker sem zloben: a v JU imate toliko odvečnega časa, da se take knjige pišejo med službenim časom ali je to plod "hobija"? :)

Han ::

Hmm, zastonj lektor zgleda ni bil na voljo. Samo na prvi strani so vsaj štiri pravopisne napake. :|

kihc ::

:ava:
x

driver_x ::

Pohvale avtorju, pohvale tudi, ker se je odločil knjigo izdati pod licenco CC.

Damiani ::

pohvale avtorju, sem že beta verzijo naložil novemu uporabniku ubuntuja

sesobebo ::

Hvalevredno.

noraguta ::

super
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

poweroff ::

Ja, lektor ni bil na voljo, ker sem zadevo izdal "po kavbojsko" v samozaložbi. Proračun: 0. Sicer sem se neki menil z eno odprtokodno organizacijo da bi oni izdali, ampak ni bilo kakšnega posebnega interesa. Žal.

nekikr: večino knjige sem napisal doma (par vikendov sem šel spat šele zjutraj), delno pa tudi v službenem času. Razlog - zadeva bo uporabljena tudi v službene namene: http://matej.owca.info/odprta_koda_semi.... Omenjeni seminar se sicer ne izvaja več, naj bi se pa naslednje leto izvajal soroden predmet.
sudo poweroff

zee ::

Hvala, Matthai.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

luli ::

Že zadnjič sem uspel videti preRelease. Po prebranih nekaj odstavkih lahko rečem da je knjiga zelo dobra.

Če se hoče Linux razširiti je to edina prava pot.

opeter ::

Super, hvala za tole. Ravnokar prenašam.

EDIT: eno neumestno vprašanje - zakaj je mačka na ovitku? Ker MacOS tudi uporablja mačje nazive ... ampak kakšno zvezo ima Linux z mačko?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

kihc ::

Za pingvine je prevroče.
x

PARTyZAN ::

opeter: kodno ime Ubuntuja 10.04 (na kateremu ta knjiga temelji) je Lucid Lynx.

poweroff ::

luli - hvala. Bom pa zdaj malce provokativen in bom odprtokodnikom (ne leti nate) vrgel rokavico: treba se je začeti obnašati poslovno.

Zdaj bi se moral pojaviti nekdo, ki bi se s slovenskimi trgovinami dogovoril, da bodo namesto računalnikov s FreeDOS-om prodajale računalnike z Ubuntujem, pri čemer bi bila zraven priložena knjiga ter namestitveni paket, ki bi namestil flash, kodeke, fonte, itd. (ker se tega zaradi licenčnih pogojev ne sme distribuirati z računalnikom). Ta oseba/firma pa bi nato tržila... recimo tečaje, support. Tle je treba narediti resen poslovni model. In iti potem do direktorjev teh firm. In napraviti resen vtis. To je najboljša varianta, da Linux prodre.

Žal do sedaj slovenska odprtokodna skupnost ni pokazala kakšnih vidnejših poslovnih sposobnosti. In to ni krivda Microsofta, da se razumemo.

No, zdaj pa naj nekdo pobere rokavico... :D
sudo poweroff

Gregor P ::

opeter je izjavil:

EDIT: eno neumestno vprašanje - zakaj je mačka na ovitku?

he, he to sem se spraševal tudi sam :D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Brane2 ::

poweroff je izjavil:

luli - hvala. Bom pa zdaj malce provokativen in bom odprtokodnikom (ne leti nate) vrgel rokavico: treba se je začeti obnašati poslovno.

Zdaj bi se moral pojaviti nekdo, ki bi se s slovenskimi trgovinami dogovoril, da bodo namesto računalnikov s FreeDOS-om prodajale računalnike z Ubuntujem, pri čemer bi bila zraven priložena knjiga ter namestitveni paket, ki bi namestil flash, kodeke, fonte, itd. (ker se tega zaradi licenčnih pogojev ne sme distribuirati z računalnikom). Ta oseba/firma pa bi nato tržila... recimo tečaje, support. Tle je treba narediti resen poslovni model. In iti potem do direktorjev teh firm. In napraviti resen vtis. To je najboljša varianta, da Linux prodre.

Žal do sedaj slovenska odprtokodna skupnost ni pokazala kakšnih vidnejših poslovnih sposobnosti. In to ni krivda Microsofta, da se razumemo.

No, zdaj pa naj nekdo pobere rokavico... :D


V bistvu se že dalj časa igram z mislijo na podobne zadeve, samo znanje in čas zaenkrat ne dovoljujeta kaj takega. Vsekakor pa v to ne bi šel samo z enim "also-run" sistemom, temveč s popolnoma odštekano, novo zasnovo. In one sentence: (Gentoo's Gentoo)2
On the journey of life, I chose the psycho path.

GizmoX ::

poweroff je izjavil:

... da bodo namesto računalnikov s FreeDOS-om prodajale računalnike z Ubuntujem, pri čemer bi bila zraven priložena knjiga ter namestitveni paket, ki bi namestil flash, kodeke, fonte, itd. ...
Nekaj se (sicer po polžje) premika v ter smeri. Čeprav zgleda, da ne zaradi Slovencev, npr. na enaa: Suse Linux + Open Office ENG. Slo Ubuntu + slo OOo + one-click-paket-da-vse-deluje (flash ...) + knjiga + "pri nas lahko kupite tudi cedega, z vključeno brezplačno podporo".
Ta Ubuntu je postal tako enostaven za uporabo, da ne vem, kdaj sem nazadnje kaj pisal v konzolo (OK, mogoče javac). Le še oglaševanje mu manjka:)
www.pingvin.si - ste kdaj pomislili, kako bi izgledalo, če bi VSI vozili ENAK avtomobil? Prav smešno, kaj ne? Pri operacijskih sistemih je popolnoma enako. Zakaj ne bi izbrali tistega, ki VAM najbolj ustreza: TUXi. Kateri pingvin.si pa ti?;)

On topic: knjiga mi je všeč:) Bom pokazal neukim, pa ocenil njihov odziv:)) Sem pa opazil, da na FDV-ju kraljuje XP (vsaj nazadnje je še). Pa seveda OSX na "multimedijskih" PC-jih. Se morebiti obetajo kakšne spremembe?
udirač => uni. dipl. inž. rač.

eee ::

poweroff je izjavil:

luli - hvala. Bom pa zdaj malce provokativen in bom odprtokodnikom (ne leti nate) vrgel rokavico: treba se je začeti obnašati poslovno.

Zdaj bi se moral pojaviti nekdo, ki bi se s slovenskimi trgovinami dogovoril, da bodo namesto računalnikov s FreeDOS-om prodajale računalnike z Ubuntujem, pri čemer bi bila zraven priložena knjiga ter namestitveni paket, ki bi namestil flash, kodeke, fonte, itd. (ker se tega zaradi licenčnih pogojev ne sme distribuirati z računalnikom). Ta oseba/firma pa bi nato tržila... recimo tečaje, support. Tle je treba narediti resen poslovni model. In iti potem do direktorjev teh firm. In napraviti resen vtis. To je najboljša varianta, da Linux prodre.

p.s. Pričakujam tudi več tvojih člankov na finance.si ;) So zelo dobrodošli

Žal do sedaj slovenska odprtokodna skupnost ni pokazala kakšnih vidnejših poslovnih sposobnosti. In to ni krivda Microsofta, da se razumemo.

No, zdaj pa naj nekdo pobere rokavico... :D

Ideja je dobra. Tudi sam sem že nekaj podjetjem uštimal Ubuntuja, da so lahko odpirali excelove fajle in pošiljali maile. Ampak dober poslovni model mora danes jasno nakazati pot denarja. Torej kaj kdo plača in kaj kdo dobi. Ceno bi seveda moral uskladiti glede na konkurečno ponudbo in cene. Npr. plačaš 50eu namesto 320 za OS. Dobiš zastonj Ubuntu, knjigo, namestitveni paket in 1 uro svetovanja na sedežu firme s strani tega in tega strokovnjaka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: eee ()

_Dormage_ ::

Svaka čast !!!

gokky ::

Matej, hvala za knjigo. Sem jo samo "prelistal" pa že vidim, da bom našel še kako uporabno stvar zase.

marS ::

:Dsvaka čast.
...no more heroes...
https://ilbis.com/

Vajenc ::

Fajna novica. Naj bo to vzpodbuda vsem ostalim majstrom ;)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

black ice ::

Čestitam Matthai.
Bom priporočal znancem.

imagodei ::

Go Matthai, go Matthai, it's your party, chicks dig you, you're money! :)

Bravo inu hvala!
- Hoc est qui sumus -

ql000 ::

@Matthai: respect in pohvale! Sam sem uporabnik Mac sistema, ampak sem vseeno z veseljem prebral tvojo knjigo!

butl4d ::

Vsekakor, nadvse spodbudno. Sicer se sam ne bom lotil ctiva, ga bom pa priporocal. Upam da bo delo imelo na sirso slovensko srenjo vsaj mariginalen vpliv. (wishfull thinking)

morbo ::

Čestitke!

V letu 2010 je še vedno preveliko število ljudi, ki mislijo da je Linux ukazna vrstica, ki dela blip blip v temnih globinah garaže sosedovega asocialnega geeka in te napade z monospaced čudnimi znakci, če se preveč približaš...

Bomo morali tudi ostali navdušenci pomagat pri e-razpečevanju te knjige.

Kron ::

Odlična zadeva. Svaka čast, Matthai.
=**=C64=**=

hendriks ::

Opa! Respect Matej, definitivno bo prijetno poletno branje :)

Icematxyz ::

Lepo je videti sodoben pristop in korak naprej na tem področju v praksi tudi v naši majhni državici. Pohvale za knjigo. Privoščim avtorju in knjigi uspeh na tem področju.

Vajenc ::

Zakaj pa je muc na naslovnici? Povezava z ris-lynx ali je čas za zamenjavo pingvina? ;)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Relanium ::

Dobra knjiga

WamPIRe- ::

Čestitke in pohvale za ves udeležen trud!
Tole roma z vsakim od mene porihtanim računalnikom!
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

Mipe ::

RetHat down to you, Matthai.

orbter ::

Mateju čestitke!!!

KoKi ::

Lepo.
# hackable

Putr ::

Han je izjavil:

Hmm, zastonj lektor zgleda ni bil na voljo. Samo na prvi strani so vsaj štiri pravopisne napake. :|


Podarjenemu konju se ne gleda v zobe.

Nagi Bator ::

Svaka cast!
Hvala Matthai. :)

poweroff ::

GizmoX je izjavil:

Sem pa opazil, da na FDV-ju kraljuje XP (vsaj nazadnje je še). Pa seveda OSX na "multimedijskih" PC-jih. Se morebiti obetajo kakšne spremembe?

Žal ne. No, jaz malo težim... pa sem nekaj profesorjev prepričal, da bi bilo za študente koristno, če slišijo tudi kaj na to temo. Za tisti seminar ki je polinkan zgoraj sem imel problem sploh dobiti računalnike, na katere so dovolili namestiti Linux. Tako da je to bolj plod mojega osebnega teženja kot kakšnega sistemskega premika.

Glede lekture - žal se zavedam, da vejic ne znam postavljati, vendar denarja za lekturo preprosto nimam, zelo težko pa je dobiti koga, ki bi lektoriral zastonj. Zahvala pa uporabniku bosmla, ki je oblikoval naslovnico. Sicer naj bi bil na naslovnici ris (lynx), ampak se tudi meni zdi, da je bolj mucek. No ja, mogoče je pa sporočilo knjige, da je Linux postal krotek kot mucek, da na rabiš trde konzole, da ga ukrotiš. :D

Glede poslovnega načrta - Kiberpipa je pripravila brezplačne Linux seminarje. Imajo par ljudi, ki so izšolani za predavanja in imajo pripravljene prosojnice in program predavanj (pra verzija te knjige je bila napisna za ta seminar).

Ampak če se greš resen biznis, morajo biti ljudje 100% razpoložljivi, rabiš nekoga, ki zna organizirati zadevo in pobrati prijavo (ter narediti reklamo) in seveda je vprašanje kaj pa potem. Trženje pomoči? Tle je treba dobro izračunati, da niso stroški na koncu večji kot dobiček. Vzdrževalna pogodba? Za end userje? Dvomim. Za podjetja? Morda, a boš znal rešiti tudi najbolj zapletene probleme na katere naletijo? V glavnem, treba bi bilo resno razmisliti in zadeve predebatirati s kakšnim ekonomistom. Ampak to je the way, ni druge. Samo jamrat kako je Microsoft grd in nič ne storiti pa nekako ni pravi način...
sudo poweroff

Poldi112 ::

Primarna usmeritev na end userje je po mojem no-go. Sem precej razmišljal na to temo. Še sosed, ki je imel visoka sredstva in pomoč neke državne institucije je crknil, pa so delali support za win.

Freedos je na nekaterih pc-jih zgolj za okras - nihče resno ne pričakuje, da se ga bo uporabljalo. S kakšno firmo ki prodaja pc-je bi se dalo lepo zmeniti, da ti prevzameš support za ubuntu, samo je problem ker ne bo rentabilno. Skakati k domačim uporabnikom, ko imajo problem, za EUR50-100 ni računica za preživetje, kaj šele uspeh.

Po mojem so realne fronte, ki bodo širile Linux:

- poslovno okolje
- šole
- netbooki, sploh če se uveljavijo na ARM-u
- kolegi

Netbooki in poslovno okolje delujejo, s šolami je pa trenutno totalna žalost.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

poweroff ::

Z eno šolo sem se jaz menil in so bili zainteresirani, ker bi radi znižali stroške. Ampak problem je, da nimajo denarja za investicije. V bistvu pa bi rabil zagnati pilotni projekt - in če bi bil uspešen, bi bile zadeve lahko rentabilne.

Vprašanje je - si lahko privoščiš eno leto delati na free projektu, da boš potem morda dobil resen posel?
sudo poweroff

Poldi112 ::

Osebno ja, če ni predaleč od mene. Če ne drugega dobim izkušnje in reference. Ne vem pa če je problem za šole, da nimam pedagoške izobrazbe. V bistvu niti faksa še nisem zaključil :)

Pa prej sem pozabil vprašati - katera je odprtokodna založba?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

PromeuZ ::

Matthai, si razmišljal o kakem dogovoru z največjimi slovenskimi računalniškimi revijami, da bi lažje spromoviral knjigo tudi med navadno "rajo"?
<!-- https://pisalnik.wordpress.com -->
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux OS

Oddelek: Pomoč in nasveti
223347 (2473) DarKel
»

Računalniki na ISS migrirajo na Linux (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
17232144 (26549) MrStein
»

Linux - Kje se naučiti? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
10117449 (15065) NeMeTko
»

Ventilator se zaganja v prenosniku

Oddelek: Strojna oprema
91586 (1483) lebang1
»

Linuxov tržni delež dosegel odstotek (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
23616440 (11643) BlueRunner

Več podobnih tem