» »

Linux OS

Linux OS

DarKel ::

Pozdravljeni,

Ker se začenjam malo bolje spoznavati z Linux OS, me zanima kateri OS družine Linux mi predlagate za začetek. sam poznam največ Ubuntu.

hvala

LP

njyngs ::

KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

737 ::

Za začetek Kubuntu.

toplakd ::

Ubuntu, LinuxMint ipd.

Invictus ::

Za učenje Slackware ali Gentoo.

Upam seveda da ne razmišljaš o grafični inštalaciji če se boš Linux učil ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DarKel ::

Invictus je izjavil:

Za učenje Slackware ali Gentoo.

Upam seveda da ne razmišljaš o grafični inštalaciji če se boš Linux učil ...


ne bolj me zanimajo komadni ukazi v linuxu itd..

loveJDM ::

Ubuntu je enostaven pa cist kul je...

trnvpeti ::

pozabi na ubuntu, mint,...
debian(ce si bil na ubuntu), arch, gentoo, suse

SeMiNeSanja ::

Če se hočeš UČITI, ne namestiš grafičnega okolja, oz. ga izključiš, pa bo vsak Linux približno isti šmoren.

c3p0 ::

Največje razlike med distribucijami bodo glede package managementa, Debian derived distribucije (Ubuntu) uporabljajo apt/dpkg, RedHat (CentOS) pa yum/rpm.

Za olajšavo dela v ukazni vrstici si velja namestiti kak Oh my ZSH, Antigen, ali kaj podobnega.

DarKel ::

loveJDM je izjavil:

Ubuntu je enostaven pa cist kul je...

ubuntu mam na virtualki pa lah tm mal igram, čeprov bl težko k comp šteka, zdj sm si pa nabavu eno kišto pa bi se mal igral gor, postavu kšn OS server pa tko..

66speeder66 ::

Tko sem tudi jaz začel, najprej sem se igračkal na virtualki z Ubuntujem, potem sem hotel še na disk inštalirati za test kot dual boot z winsi 8.1, na koncu sem pa že čist pozabil, da imam winse in je Ubuntu postal primary OS z Grub bootloaderjem. Zdaj sem ga pa še preselil na SSD in je stvar res noro odzivna.
Ne moreš imeti vsega verjetno... al pa ja no, ampak... mogoče...
ne vem...
la toya

blackbfm ::

debian, ker nekaj že more bit na njem če tolk drugih distribucij izhaja prav iz tam:P

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/...

johnnyyy ::

Načeloma imaš 2 načina učenja. Prvi je, da začneš v GUI na najvišnem nivoju in greš potem v drobovje ali pa obratno. Osebno mi je boljši prvi način, saj začneš okolje počasi spoznavat preko GUI, ukazov, imaš lahko odprt brskalnik itd. V nasprotnem primeru pa že na začetku padeš v namestitev sistema, particioniranje ustvarjanje datotečnega sistema itd. in ostaja velika verjetnost, da se ti GNU/Linux zameri.

Na tvojem mestu šel po naslednjih korakih:
1) Xubuntu ali Lubuntu - zaradi dela v virtualki bo precej hitreje delal XFCE oz. LXDE kot pa Unity. S stališča ukazne vrstice pa je delo enako kot v Ubuntuju.
2 opcijsko) Ubuntu-server - da se navadiš na delo s konzolo (brez GUI).
3) točka 1 + SSH(putty) - povezava v lokalno oddaljen računalnik, ter njegovo upravljanje.
4) Arch, Suse - menjava distribucije z drugim packet managerjem
5) Gentoo - spoznavanje s particijami, datotečnimi sistemi, prevajanjem itd.

Isotropic ::

kakšen je pa suse zadnje čase

DarKel ::

johnnyyy je izjavil:

Načeloma imaš 2 načina učenja. Prvi je, da začneš v GUI na najvišnem nivoju in greš potem v drobovje ali pa obratno. Osebno mi je boljši prvi način, saj začneš okolje počasi spoznavat preko GUI, ukazov, imaš lahko odprt brskalnik itd. V nasprotnem primeru pa že na začetku padeš v namestitev sistema, particioniranje ustvarjanje datotečnega sistema itd. in ostaja velika verjetnost, da se ti GNU/Linux zameri.

Na tvojem mestu šel po naslednjih korakih:
1) Xubuntu ali Lubuntu - zaradi dela v virtualki bo precej hitreje delal XFCE oz. LXDE kot pa Unity. S stališča ukazne vrstice pa je delo enako kot v Ubuntuju.
2 opcijsko) Ubuntu-server - da se navadiš na delo s konzolo (brez GUI).
3) točka 1 + SSH(putty) - povezava v lokalno oddaljen računalnik, ter njegovo upravljanje.
4) Arch, Suse - menjava distribucije z drugim packet managerjem
5) Gentoo - spoznavanje s particijami, datotečnimi sistemi, prevajanjem itd.


hvala lepa, bom upošteval tvoj nasvet :)

blackbfm ::

Jz mislim da je bolje konzolo spoznat najprej, gui je bolj kot nek dodatek na celoten sistem. Recimo z nano in mc loh že precej osnovnih stvari porihtaš na easy.

66speeder66 ::

Ne, je GUI čisto vredu, konzola v linuxu pa tudi še prehitro pride. Sploh ko pridejo kakšni driverji na vrsto ali pa kaki programčiči, ki niso na software centru (jih je kar precej), nato pa za nooba sledi še kakšni dependency hell...
Ne moreš imeti vsega verjetno... al pa ja no, ampak... mogoče...
ne vem...
la toya

johnnyyy ::

blackbfm je izjavil:

Jz mislim da je bolje konzolo spoznat najprej, gui je bolj kot nek dodatek na celoten sistem. Recimo z nano in mc loh že precej osnovnih stvari porihtaš na easy.

Jaz bi vsakemu najprej priporočal GUI. Če prideš iz drugega sistema kjer si navajen le in samo na GUI je dobro, da se s tem srečaš tudi na novem sistemu. S tem se v drugem okolju počutiš bolj domače. Ko malce spoznaš programe potem pa naprej na konzolo.

DarKel ::

pa obstaja kakšen vodič, ki bi ti dejal smernice kako začeti, kaj nadaljevati ipd..

black ice ::

Ghost7 ::

Dam glas CentOS6.6, ker ima še GNOME2, Če pa hočeš podben GUI kot ga ima Ubuntu GNOME3, potem pa CentOS7. To je ubistvu produkcijski RedHat, brez podpore. Takoj, ko RedHat potrdi nek paket, ga CentOS team pripravi za CentOS. Zamika je nekaj ur in, če se gre za varnostni popravek, lahko med tem kratkim časovnim oknom hekerji izkoristijo ranljivost (ki jo mora seveda heker poznati...). Sledita še Oracle (kateri že verjetno ima kakšno drugo Oracle spyware sranje), brez katerega Oracle pri svojih produktih jamra (če ga nimaš) in ScientificLinux (Cern-ov Linux). Fedora je testni poligon.
Itaq imaš v grafičnem načinu terminal, ki ga lahko daš na full screen in se od tam učiš. Brez GUI je pač za strežnike.
Priporočam nameščanje epel repozitorija (samo en rpm, navodil je miljon), za ogromno opensource free software.

Poskusiš lahko še OpenSuse (testni poligon, vseeno bolj stabilen kot Fedora), ni slab, SLES je za strežnike, SLED za desktope, seveda plačljiv.

Ubunutu pa pač najbolj hvalijo, ker je nabolj raširjen in seveda zastonj. Celo Server verzija, seveda vzameš LTS (long term support), ki je dobra celo za kakšno resno produkcijo.

Veliko sreče in seveda ne obupaj. Vse je na netu. "Google is your friend!"

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

DarKel ::

Ghost7 je izjavil:

Dam glas CentOS6.6, ker ima še GNOME2, Če pa hočeš podben GUI kot ga ima Ubuntu GNOME3, potem pa CentOS7. To je ubistvu produkcijski RedHat, brez podpore. Takoj, ko RedHat potrdi nek paket, ga CentOS team pripravi za CentOS. Zamika je nekaj ur in, če se gre za varnostni popravek, lahko med tem kratkim časovnim oknom hekerji izkoristijo ranljivost (ki jo mora seveda heker poznati...). Sledita še Oracle (kateri že verjetno ima kakšno drugo Oracle spyware sranje), brez katerega Oracle pri svojih produktih jamra (če ga nimaš) in ScientificLinux (Cern-ov Linux). Fedora je testni poligon.
Itaq imaš v grafičnem načinu terminal, ki ga lahko daš na full screen in se od tam učiš. Brez GUI je pač za strežnike.
Priporočam nameščanje epel repozitorija (samo en rpm, navodil je miljon), za ogromno opensource free software.

Poskusiš lahko še OpenSuse (testni poligon, vseeno bolj stabilen kot Fedora), ni slab, SLES je za strežnike, SLED za desktope, seveda plačljiv.

Ubunutu pa pač najbolj hvalijo, ker je nabolj raširjen in seveda zastonj. Celo Server verzija, seveda vzameš LTS (long term support), ki je dobra celo za kakšno resno produkcijo.

Veliko sreče in seveda ne obupaj. Vse je na netu. "Google is your friend!"


upam, da nebom hit obupal, hvala za tvoj odgovor.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri operacijski sistem uporabljate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
697958 (4955) Poldi112
»

Preprosta postavitev web serverja

Oddelek: Pomoč in nasveti
293168 (2669) Pimoz
»

Izšla Fedora 16 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5912120 (9564) Ales
»

Izšla Fedora 15

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
185044 (3987) driver_x
»

cene linux distibucij - je možno, da je Microsoft cenejši?

Oddelek: Operacijski sistemi
132353 (1849) nonenone

Več podobnih tem