» »

Alkohol "poneumlja"

Alkohol "poneumlja"

SmeskoSnezak ::

Glede na Neuroscience članek, me zanima, če alkohol "poneumlja" oz. resnično oslabi možgane in če se da to kako popraviti.

Alcohol disrupts normal brain development

Kako dolgo pa sploh traja ta development? Jaz imam občutek, kot da se razvija celotno življenje. Torej bi se dalo tudi popraviti, kar je alkohol storil možganom. Ali ne?

impairs concentration
slows reflexes
impairs reaction time
reduces coordination

Kakšne rešitve obstajajo, da bi človek po prenehanju uživanja (recimo da čisto odneha) lahko izbolšal te stvari?

LP
Snezko
@ Pusti soncu v srce... @

SmeskoSnezak ::

Tema je namerno postavljena v ZT forum zaradi višjega nivoja debate in argumentov. ;)
@ Pusti soncu v srce... @

donfilipo ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Glede na Neuroscience članek, me zanima, če alkohol "poneumlja" oz. resnično oslabi možgane in če se da to kako popraviti.

Alcohol disrupts normal brain development

Kako dolgo pa sploh traja ta development? Jaz imam občutek, kot da se razvija celotno življenje. Torej bi se dalo tudi popraviti, kar je alkohol storil možganom. Ali ne?

impairs concentration
slows reflexes
impairs reaction time
reduces coordination

Kakšne rešitve obstajajo, da bi človek po prenehanju uživanja (recimo da čisto odneha) lahko izbolšal te stvari?

LP
Snezko


Najpogosteje fiziološke posledice ne presegajo socioloških in psiholoških. Pomeni tiste risbice so za otroke, so pa tudi resničnejše od ostalih risank. Človeško telo prenese čuda... ampak posledice pijanstva so tudi drugje. Obkrožen si z raznoraznimi bumbarji, ki se 'dopirajo' pač z družbeno veljavnimi stvarmi: švercom, davčno utajo, delom zaradi dela, študijem mein kampfa itd...) Ko enkrat padeš na lestvici kot alkoholik, te vsa ta raja z veseljem nadomesti na družbeni lestvici in dandanašnji si ne glede na 'silne' programe (ki nosijo v glavnem solidne službe, ne pa toliko uspehe, pa še kaj prida dotirani niso več) izločen. Igranje z rednim popivanjem ni hecna zadeva. Preveč je nevarno, da imaš nenavadno občutljiv 'pleasure center' v malih možganih, in alkohol sicer nekaj časa prijetno poneumlja in zravna probleme do tokia, ampak kasneje udari organizem nazaj. S popivanjem najbolj motiš bližnje, sosedje in znanci pa se mu pravzaprav veselijo. Verjemi, tisti najbolj hinavski in grebatorski pezdeki, sicer držijo časo in nazdravljajo... a ne žlampajo. To nek pomen ima. Pri tem skupaj z dilerji vina in muzikanti (dejmo še en liter v glažek hiter) računajo, da jih nihče ne bo posnemal in da bo raja prinesla profit. Ne moreš da belivaš... ampak nekako tako je:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Tarzan ::

Dolgo je zmotno veljalo, da se živčne celice ne obnavljajo, da čežane v glavi več ni mogoče sprviti v tek in podobno. No, pa so ugotovili, da se kar hitro lahko škoda popravi. Seveda ne v primeru da sproti narediš več škode. Kar se pa razvoja tiče, tu pa dejansko je lahko problem in to lahko pripelje do kakih nevroloških bolezni. Kozarček ali dva vsake toliko časa pa nima bistvenega kvarnega vpliva, kvečjemu koristi.:D

donfilipo ::

Takole bom rekel. Če te kozarček ali dva potegneta v 6 litrov, je nekaj hudo narobe in je treba čimprej sam pri sebi ukrepati. Ostali razen najbližjih, zagotovo ne bodo. V šoli boš popolnil kvoto cvekarjev in ukorov, v službi pa kvoto pijancev. Če se kvota preseže, je pod vprašajem institucija:) Tako boš fino držal jajca nad plamenčkom za ostale. Ne pomeni, da boš po parih junaških pivskih letih idiot. Sam sem se za hec stestiral parkrat po prenehanju pitja, pa ni bilo nobene posebne razlike, celo pri šolanju sem blestel. (ja ja star kozel gre potem gledat še enkrat prešerna in cankarja in te prime, da bi se zafiksal:) A vedno te nekako gledajo kot duševnega bolnika, ki je izdal edini pravi slovenski narodni običaj:) In pazi... vedno huje je. Družba za razliko od populističnih nakladanj v bistvu postaja v bistvu manj humana in bolj kompetitivna. Vsak zdrs se huje kaznuje. In to jasno vodi v vedno več konfliktov na eni strani, je pa seveda na drugi tudi možnost večje prosperitete družbe. Če recimo cankarji In prešerni sodobnosti niso pijanci, ampak poslovneži? Če einsteina ne prebunkajo in zakopljejo, ampak opozorijo naj gre na varno pred hitlerjem:) Ne zgleda dobro? Pa bi moralo!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

SmeskoSnezak ::

Nekako še vedno ni odgovorov oz. se ne gre v tisto smer, v katero sem zastavil vprašanja. Če bi hotel te zgornje odgovore, bi bila tudi Loža primerna. Zato prosim, če nimate odgovorov na moja vprašanja, enostavno ignorirajte temo. Se pa zahvaljujem za trud vnešen v vaše odgovore, ampak ta vidik mi je že znan. ;) Pit pa sem komaj začel in bi rad zato čimprej vedel, pri čem sem :P
@ Pusti soncu v srce... @

PacificBlue ::

Poglej si sledeči link. Se mi trenutno ne da ga prebirat v celoti, se mi pa na uč zdi da je kr dosti informacij.

http://pubs.niaaa.nih.gov/publications/...
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

ToniT ::

Alkohol definitivno poneumlja. Ko enkrat postaneš fizično odvisen od alkohola, ne propadeš samo fizično in socialno, temveč tudi psihično. Videl sem ljudi, ki so bili zelo inteligentni in so v roku leta dni tako propadli, da se z njimi ni več dalo normalno pogovarjati. Ta proces propadanja lahko traja zelo dolgo (desetletja), lahko pa tudi zelo hitro, posebej v zadnji fazi.
@SmeskoSnezak
Če si začel pit in ti je pijača všeč zaradi učinka - se pravi zaradi spremembe v počutju si na dobri poti, da postaneš alkoholik. Če pa spiješ kak kozarec ali pivo in znaš potegniti mejo oz. ugotoviti, kdaj je dovolj, pa je verjetnost, da boš postal alkoholik veliko manjša.
Še nekaj... Kako alkohol poneumlja, imaš možnost spremljati v medijih - poglej si samo Arturja Šterna.

IceIceBaby ::

Če si začel pit in ti je pijača všeč zaradi učinka - se pravi zaradi spremembe v počutju si na dobri poti, da postaneš alkoholik.


Huh...pomoje je to bolj kot ne edini razlog, da ljudje pijemo. Če ti niso všeč učinki alkohola piješ sok ali vodo.

SmeskoSnezak, z možgani je tako kot z mišicami. Če hočeš ostati fit moraš trenirati. Če možgane dovolj zaposliš in sistematično treniraš si lahko vsak dan pijan pa boš imel vseeno boljše kognitivne sposobnosti od koga, ki že 10 let dela za tekočim trakom brez, da bi kar koli tuhtal zraven.

Kupi si Nintendo DS in Brain Age igre ali kaj podobnega, rešuj križanke, uči se nove stvari itd.

Mavrik ::

Če niste opazili, tale tema ni v loži in se zahteva (kot se od oddelka Znanost in Tehnologija pričakuje) malo višja raven debate.
The truth is rarely pure and never simple.

donfilipo ::

No pa takole:

Alkohol upočasni normalne funckije možganov takole:

-omeji delovanje nevrotransmiterja glutamata (del sistema vzburjanja povezanega s pomnenjem in učenjem) ob obsmrtnih slovenskih dozah:) je dobro poznan efekt strganega filma, ki je posledica nesposobnosti pomnenja.
-pospeši aktivnost nevrotransmiterja gama-aminomaslene kisline (del sistema vzburjenja, ki ureja tudi tonus mišic) a pazite fantje ne glavne:))
-pospeši ločenje nevrotransmiterja dopamin
-poveča aktivnost opioidnih peptitov, ki povečajo učinek ugodja in zbudijo serotonin receptorje, ki uravnavajo razpoloženje povezano z dominacijo, skratka da nam malce korajže (kuga's reku, dej prpel še dva, da vam nau doucajt u bolnc:), poleg tega pa uravnava tudi apetit, spanec, in telesno temperaturo.

Nevrotransmiterji so ključni pri prenosu električnih impulzov preko sinaps nevronov.
Če te prenose kakorkoli načrtno ali nenačrtno spreminjamo, pride do raznih opojnih, pa tudi drugih efektov.
Pri opitosti z alkoholom, povečano ločenje dopamina, začasno poveča ugodje in v kombinaciji z drugimi učinki, ki ne porušijo ostalih pomembnih sistemov stimulacije. Če pretiramo z dozo, se počasi a zanesljivo rušijo ostali pomembni deli vlog teh nevrotransmiterjev in v skrajnem slučaju nastopi bruhanje, nezavest, in lahko tudi zadušitev in smrt.

Sterilno strokovno:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

sulaco ::

hja...en "štamprle" ubije cca. 300 nevronov...so včasih učili pri fiziologiji človeka in potem smo študentje hitro zračunali, da glede na to, da imajo človeški možgani ~300milijard nevronov, lahko popiješ zelooo veliko...

Problem je v tem, da se učinki pitja pokažejo preden ubiješ zadnji nevron:)

drejc ::

Ena moja obzervacija pri, recimo temu uspešnih, ljudeh je, da je alkohol en tak pain release za stres. Več kot imaš stresa v dnevu/tednu/../življenju več ga piješ (vkolikor nisi tee totaler). Je pa res da ta prag za to kaj dejansko je stres pri človeku, precej varira.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

SmeskoSnezak ::

Dobro, zdaj sem dobil potrditev. Bi pa prosil še odgovore na obe moji postavljeni vprašanji iz začetnega posta! ;)
@ Pusti soncu v srce... @

Tear_DR0P ::

Ena moja obzervacija pri,

a lahko predstaviš metodologijo tvoje raziskave? ker moja obzervacija pa pravi da je stress reliever seks, čimveč tega, s čim več osebami, alkohol igra pa zgolj stransko vlogo, ker pomaga pri bolj sproščenih pogledih na seks
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Wasted ::

In kakšen vpliv ima tukaj čim več oseb? V primerjavi s tem če si v zvezi in seksaš samo z eno osebo? Res je, da vpliva na to tudi pogled posameznika na seks, doživljanje in sprejemanje le tega.
When I'm done there will be nothing left of you...

sulaco ::

Kako dolgo pa sploh traja ta development? Jaz imam občutek, kot da se razvija celotno življenje. Torej bi se dalo tudi popraviti, kar je alkohol storil možganom. Ali ne?
NE, ne da se...vsi dobro vemo, da so poškodbe možganov/nevronov ireverzibilne. Popraviti se ne da, razen če zdravi deli možganov prevzamejo delovanje poškodovanih centrov...kar je lažje pri mlajših osebkih. Npr. Arturju po moje nič več ne pomaga(čeprav bodo jetra crknila precej hitreje, oziroma po tanovem alkoholiki zeloo pogosto zbolevajo za rakom na grlu in požiralniku)


Kakšne rešitve obstajajo, da bi človek po prenehanju uživanja (recimo da čisto odneha) lahko izbolšal te stvari?
Odvisno od dolžine uživanja, %-stopnje užitega alkohola, itd.itd. Ampak odmiranje nevronov je načeloma ireverzibilno....pa da ne bo kdo zdej sral z raziskavo, kako so dendrit v superduper zavodu "popravili"....

SmeskoSnezak ::

Kakšne rešitve obstajajo, da bi človek po prenehanju uživanja (recimo da čisto odneha) lahko izbolšal te stvari?

Odvisno od dolžine uživanja, %-stopnje užitega alkohola, itd.itd. Ampak odmiranje nevronov je načeloma ireverzibilno....pa da ne bo kdo zdej sral z raziskavo, kako so dendrit v superduper zavodu "popravili"....


impairs concentration
slows reflexes
impairs reaction time
reduces coordination

Verjamem, da bi se dalo te stvari naučiti z določenimi vajami. Sploh če upoštevam dejstvo, da se nekateri ljudje, ki so postali recimo invalidi, niso hoteli sprijazniti z dejstvom in so naredili vse, da so se popravili. Torej... Kako in kje bi našel vaje za izbolšanje koncentracije, hitrejšo izvedbo refleksov in reakcij, bolšo koordinacijo? Mogoče bodo odgovori komu pomagali ;)

p.s.:Po iskanju o "alcohol brain damage is possible to fix site:*.edu" sem našel, da bi naj bilo možno v abstinenci popravit poškodbo. Vsaj tako pravijo novejše študije.
@ Pusti soncu v srce... @

noraguta ::

najpreh bi blo fajn zvedt kaj je umnost.

povprečen tesar kosinuse in sinuse užene kljub litru belega , kar večini diplomantov po desetih letih ne uspe. vsaj iz glave ne.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Smrekar1 ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Glede na Neuroscience članek, me zanima, če alkohol "poneumlja" oz. resnično oslabi možgane in če se da to kako popraviti.


Naslov strani je "Neuroscience for kids", kar bi moral biti precej dober namig, da gre verjetno za otroške možgane, ki so res v razvoju. "Možgani se razvijajo celo življenje" je komaj kaj več kot prazna floskula.

dejanslo ::

Smrekar, mislim, da naslov implicira, da gre za članek namenjen otrokom, in ne da opisuje otroške možgane (potemtakem bi bil naslov Neuroscience of kids).

Če k razvoju možganov prištevamo nevronsko plastičnost, tej vsekakor ni konca.. Nenazadnje se tudi po smrti dela nevronov (npr, pri poškodbi, infarktu) ljudje lahko ponovno naučijo uporabe roke (seveda z ogromno ogromno truda in različnimi uspehi).

Sicer pa mislim, da je donfilipo zadel žebljico na glavico s prvo povedjo - "Najpogosteje fiziološke posledice ne presegajo socioloških in psiholoških."


"Torej bi se dalo tudi popraviti, kar je alkohol storil možganom. Ali ne?"

Seveda je to odvisno od patoloških posledic, vendar mislim, da te bolj omejujejo sociološke in psihološke!


impairs concentration
slows reflexes
impairs reaction time
reduces coordination

Kakšne rešitve obstajajo, da bi človek po prenehanju uživanja (recimo da čisto odneha) lahko izbolšal te stvari?


To je našteto kot akutne posledice. Izboljšaš jih lahko s kakšnimi vajami, ampak ne vem, če ima smisel. Ko si opit, te stvari spet padejo. Mogoče ni slabo prebrat to zbirko posledic. Ni popolna, da pa dober občutek, o raznolikosti posledic..
There`s More Than One Way To Do It

SmeskoSnezak ::

dejanslo je izjavil:


impairs concentration
slows reflexes
impairs reaction time
reduces coordination

Kakšne rešitve obstajajo, da bi človek po prenehanju uživanja (recimo da čisto odneha) lahko izbolšal te stvari?


To je našteto kot akutne posledice. Izboljšaš jih lahko s kakšnimi vajami, ampak ne vem, če ima smisel. Ko si opit, te stvari spet padejo. Mogoče ni slabo prebrat to zbirko posledic. Ni popolna, da pa dober občutek, o raznolikosti posledic..

O smislu naj presodijo posamezniki, ki bi radi to mogoče popravili in iščejo odgovore ravno v tej smeri. Ker pa kar se tiče alkohola, ne vem dosti o njem, sprašujem vas tukaj. Seveda bi rad vedel za specifične vaje.

Recimo kot je kst napisal: "Kupi si Nintendo DS in Brain Age igre ali kaj podobnega, rešuj križanke, uči se nove stvari itd. " :))
@ Pusti soncu v srce... @

Nightcrawler ::

Res ja, alkohol še treznega zjebe!

vir ::

Kdo pravi da alkohol poneumlja?!
Resnico najdeš v naravi...trop živali beži pred krdelom levov. Stare, slabotne živali ovirajo ostale živali pri begu. Ko slabotne pristanejo na koncu, jih levi dobijo in požrejo.
Enako je z alkoholom, ki pobije slabe celice zato lahko dobre celice spet utečeno laufajo hehe

SmeskoSnezak ::

Še zdaj nisem dobil odgovora, kako odpraviti posledice. Recimo, tudi fizioterapija pomaga nekomu, ki si je poskodoval nogo, da spet zacne hoditi. Verjamem, da obstajajo specificne vaje za odpravo in izbolsavo teh posledic. Torej?
@ Pusti soncu v srce... @

Icematxyz ::

Ali alkohol poneumlja? Če uporabiš izgovor. Da si nekaj storil ker si bil pijan. To je zagotovo neumno.

SmeskoSnezak ::

Odgovora o vajah pa še vedno ni bilo. A jih ni ali kako?
@ Pusti soncu v srce... @

HairyFotr ::

Za trenirat možgane obstaja recimo Lumosity, za katerega se počasi pojavljajo raziskave ki pravijo, da se na določenih področjih izboljša delovanje možganov... če to res deluje, bi morda lahko pomagalo tudi pri hitrejši odpravi posledic alkohola.

PacificBlue ::

Treatment

Scientists are investigating the use of complex motor training and medications to prevent or reverse the alcohol-related brain damage found in people prenatally exposed to alcohol (24). In a study using rats, Klintsova and colleagues (25) used an obstacle course to teach complex motor skills, and this skills training led to a re-organization in the adult rats' brains (i.e., cerebellum), enabling them to overcome the effects of the prenatal alcohol exposure. These findings have important therapeutic implications, suggesting that complex rehabilitative motor training can improve motor performance of children, or even adults, with FAS.

Scientists also are looking at the possibility of developing medications that can help alleviate or prevent brain damage, such as that associated with FAS. Studies using animals have yielded encouraging results for treatments using antioxidant therapy and vitamin E. Other preventive therapies showing promise in animal studies include 1-octanol, which ironically is an alcohol itself. Treatment with l-octanol significantly reduced the severity of alcohol's effects on developing mouse embryos (26). Two molecules associated with normal development (i.e., NAP and SAL) have been found to protect nerve cells against a variety of toxins in much the same way that octanol does (27). And a compound (MK-801) that blocks a key brain chemical associated with alcohol withdrawal (i.e., glutamate) also is being studied. MK-801 reversed a specific learning impairment that resulted from early postnatal alcohol exposure (28).


link je zgoraj
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

ano-nimen ::

Litij se uporablja za zdravljenje bipolarne motnje, ki pogosto sovpada z alkoholizmom. Pri teh bolnikih, ki so jemali litij so ugotovili rast volumna sivih celic.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

alkohol, trda droga? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13622150 (18906) GrX
»

Alkohol - stranski učinki

Oddelek: Loža
375995 (4598) Unknown_001
»

Heroin vs. mariuhana (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6519928 (17930) poweroff
»

Če polnoletna oseba omogoča mladoletni uživanje drog? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10110411 (8581) smilyxx
»

hitrost možganov (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15613740 (10551) BigWhale

Več podobnih tem