» »

Nov članek: Evro na evro, palača

Nov članek: Evro na evro, palača

Slo-Tech - Matej Kovačič je tokrat opisal celoten postopek pridobitve pogodb med državo in Microsoftom ter kup dodatnih vprašanj, ki so se med postopkom pojavila.

Objavljamo tudi večino dokumentov, ki smo jih v tem postopku do sedaj pridobili. Kar se je na začetku zdelo kot enostavna zgodba o tem, koliko denarja država letno zmeče v Microsoftove izdelke, se je v postopku pridobivanja podatkov izkazalo za zelo zanimiv sistem porabe denarja, kjer nihče točno ne ve oz. noče vedeti, kam točno naš denar gre.

Izkazalo se je tudi, da je 7 milijonov, kolikor jih za Microsoftove licence vsake tri leta zapravi država, popolnoma nepomemben strošek v primerjavi z vsaj 140 milijoni evrov, ki jih za informatizacijo vsako leto nameni slovenska država.

Objavljamo do sedaj pridobljene podatke.

75 komentarjev

«
1
2

terryww ::

pohvala avtorjem. verjetno pa res marsikomu ni v interesu, da se te stvari razčistijo.
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

zee ::

Pohvala z avtorjem tudi iz moje strani za vztrajnost. Zanima me tudi, kako se bo ta zgodba nadaljevala in kaksne bodo morebitne posledice.

@avtorji: Boste ta prispeveke objavili tudi v kaksnem mediju?
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

dbevfat ::

Čestitke avtorjem za opravljeno delo, tole je vsekakor material za širšo medijsko objavo.

verjetno pa res marsikomu ni v interesu, da se te stvari razčistijo.

Ni treba takoj nekih zarote iskat. Mogoče je pa samo sistem star, ima dolg chain-of-command, več zamenjav vodilnih na vseh nivojih in nikogar z motivom in dovolj dosega, ki bi se ukvarjal s celostno sliko. Vklopi še teritorialno zaščitniškost posameznih oddelkov in dobiš to, kar je tipično za birokracijo, ki ni aktivno vodena; nihče ne ve točno, kaj se dogaja, kakšne so odgovornosti in če se proračun porablja smotrno.
nvr2fat

gzibret ::

> @avtorji: Boste ta prispeveke objavili tudi v kaksnem mediju?

A Slo-tech ni medij? ;) Iz Cobiss-a:

ISSN.................... : 1581-0186
NASLOV.................. : Slo-Tech.com [Elektronski vir]
ŠTEVILČENJE............. : 2000-
IMPRESUM................ : [S. l.] : Slo-Tech Team, 2000-
ELEKTRON.LOKACIJA/DOSTOP : Način dostopa (URL): http://www.slo-tech.com
KLJUČNI NASLOV.......... : Slo-Tech.com
SKRAJŠANI KLJUČNI NASLOV : Slo-Tech.com
OSTALI NASLOVI.......... : Slo-Tech // Slotech // Slotech.com
PREDMETNE OZNAKE........ : Računalništvo
UDK..................... : 004
COBISS.SI-ID............ : 121076736
Vse je za neki dobr!

dux ::

Tudi z moje strani pohvala.

Bo pa verjetno kakšen žurnal24 ali 24 ur tole hitro povzel.
Upanje je v nasih odlocitvah

poweroff ::

Hehe, Slo-Tech je medij. :-) Objavil sem sicer tudi na "svojem blogu" Pravokator.

Verjetno bodo to zadevo povzeli tudi drugi mediji. Zlasti zato, ker se večina medijev ne gre preveč lastnega raziskovalnega novinarstva, pač pa predvsem churnalism.
sudo poweroff

ABX ::

Vsaka čast za delo.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

lambda ::

Izjemen članek ... pohvalno.

kopernik ::

Zelo dobro delo, vse pohvale. Zanima pa me, ali zaposleni na ministrstvu namenoma dajejo od sebe pravno neustrezne izdelke (obločbe, mnenja, ipd.) z namenom zavajanja in prikrivanja ali so zgolj zaspali in ne poznajo zakonodaje, ki jim jo mora razlagati inform. pooblaščenka.

zee ::

Upam, da ne, kajti sicer se lahko zacnemo sprasevati o njihovi strokovnosti in usposobljenosti za delovno mesto.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

poweroff ::

kopernik je izjavil:

Zelo dobro delo, vse pohvale. Zanima pa me, ali zaposleni na ministrstvu namenoma dajejo od sebe pravno neustrezne izdelke (obločbe, mnenja, ipd.) z namenom zavajanja in prikrivanja ali so zgolj zaspali in ne poznajo zakonodaje, ki jim jo mora razlagati inform. pooblaščenka.

Hja, jaz sem najprej dobil občutek, da so me najprej hoteli na hitro odpraviti (v stilu, saj tepček itak ne pozna zakonov kaj dosti), potem ko so naleteli na "mino" sem pa dobil občutek, da je bilo prisotne malce užaljenosti (v stilu, ne bo nas tlele en tip zaje***).

Ampak lahko da se motim in je problem bolj v inerciji...

Je pa res, da si je za takole stvar treba vzeti čas in biti vztrajen. Če se zadeva pač vleče 5 mesecev, se pa vleče. Žal si "resni" mediji tega velikokrat ne morejo (ne želijo?) privoščiti, saj je "treba" zgodbo objaviti dokler je še vroča...
sudo poweroff

kmetek ::

dbevfat je izjavil:

Čestitke avtorjem za opravljeno delo, tole je vsekakor material za širšo medijsko objavo.

verjetno pa res marsikomu ni v interesu, da se te stvari razčistijo.

Ni treba takoj nekih zarote iskat. Mogoče je pa samo sistem star, ima dolg chain-of-command, več zamenjav vodilnih na vseh nivojih in nikogar z motivom in dovolj dosega, ki bi se ukvarjal s celostno sliko. Vklopi še teritorialno zaščitniškost posameznih oddelkov in dobiš to, kar je tipično za birokracijo, ki ni aktivno vodena; nihče ne ve točno, kaj se dogaja, kakšne so odgovornosti in če se proračun porablja smotrno.


Še hujše je kot "ni treba takoj nekih zarot iskati".......Denar se razmetava....

kopernik ::

poweroff je izjavil:

kopernik je izjavil:

Zelo dobro delo, vse pohvale. Zanima pa me, ali zaposleni na ministrstvu namenoma dajejo od sebe pravno neustrezne izdelke (obločbe, mnenja, ipd.) z namenom zavajanja in prikrivanja ali so zgolj zaspali in ne poznajo zakonodaje, ki jim jo mora razlagati inform. pooblaščenka.

Hja, jaz sem najprej dobil občutek, da so me najprej hoteli na hitro odpraviti (v stilu, saj tepček itak ne pozna zakonov kaj dosti), potem ko so naleteli na "mino" sem pa dobil občutek, da je bilo prisotne malce užaljenosti (v stilu, ne bo nas tlele en tip zaje***).

Ampak lahko da se motim in je problem bolj v inerciji...

Je pa res, da si je za takole stvar treba vzeti čas in biti vztrajen. Če se zadeva pač vleče 5 mesecev, se pa vleče. Žal si "resni" mediji tega velikokrat ne morejo (ne želijo?) privoščiti, saj je "treba" zgodbo objaviti dokler je še vroča...


Ma ja, razlogov je lahko dosti in tebe verjetno res ne boli, če je potrebno čakati in igrati ping-pong med ministrstvom, inform. pooblaščenko in še kom. Je pa drugače, če se moraš tako bosti z drugimi ministrstvi oz. državnimi organi nasplošno. Recimo ministrstvo za družino in delo, zzzs, zpiz, itd.

Hočem reči, da upam, da tako delovanje zaposlenih v uradnih institucijah ni norma, temveč da dobro poznajo zakonodajo, ki se tiče delovanja teh institucij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

opeter ::

Mene pa zanima, če bo kaj rezultatov, predvsem, če bodo na osnovi tega članka (oz. prejšnjih) malce bolj premislili zadeve v parlamentu, na ministrstvih itn.?

Seveda nihče ne more napovedati prihodnosti, a vseeno. Ali lahko to privede do neke vrste vreižne reakcije in ponovnega premisleka, da bi vseeno nekaj poskusili?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

marS ::

hm...če človek pomisli kakšni procesi in postopki (da ne govorim o živcih...) so potrebni da se prikoplje samo do teh javnih podatkov, me kar zmrazi, kaj šele bi bilo potrebno za bolj transparentno delo vseh ostalih "javnih/državnih" institucij, da ne govorimo o kaki racionalizaciji.....
mislim da ga trenutno ni junaka v tej deželici ki bi se upal kaj takega začeti...pravzaprav ali je sploh kdo dovolj nor da začne vse to sranje pucat? ...ker dela ne bo imel lahkega...
...no more heroes...
https://ilbis.com/

HellBird ::

Sem si rekel, da se v te debate sploh ne bom spuščal, pa sem si danes premislil.

Nekaj na temo objektivnosti novinarstva. V zadnjem odstavku tega prispevka ste napisali nekaj, kar meni že ves čas ne da miru. Država zapravi, oprostite mi ampak, SAMO 7 mio EUR od skupnih 140 mio EUR za Microsoft licence. Kar nekajkrat vmes ste narisali zanimive grafe, ki kažejo, koliko gre za Microsoft in koliko za hardware - hm, res se nisem ravno zelo poglabljal, ker mi je odstotek Microsoftovega deleža res majhen, pa vseeno, kaj pa licence za razne Lotuse, Oracle, itd..... Kot mi je znano so zneski za te zadeve bistveno večji od teh 7 mio EUR.

Torej, moje vprašanje vam, Slo-techovcem, kje je v tej vaši akciji objektivnost novinarstva? Spravili ste se na Microsoft, ker ga ne marate, ker so barabe, ker so pač edini, ki lahko državi ponudijo takšno paleto izdelkov, ki se med seboj dopolnjujejo, integrirajo itd, pa si tega ne morete priznati. V dobro ugleda vašega portala pričakujem, da boste preostalih 133 mio EUR tudi podrobno razčlenili in poiskali "krivce" za te hude izdatke in jih, tako kot Microsoft, pribili na križ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HellBird ()

marS ::

hehe:D se je že začelo polariziranje na za in proti.
btw: zakaj pa naj bi ta avtor našel in podrobno razčlenil tudi ostalih 133 mioEUR?
btw2: pa kaj če M$ ne mara? zakaj bi ga pa MORAL marat?
...no more heroes...
https://ilbis.com/

sidd ::

HellBird, si si sploh prebral kaj več kot pa samo prvo poved novice? go back to sql!

add1:
Pohvale za delo! Upam da bo to doseglo kakšen širši krog ljudi, da se vidi kakšno je v bistvu stanje :)
no idea for signature
signed
I

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sidd ()

r0ker ::

+1 HellBird-u

čakamo na naslednjo veliko odkritje FDVjevca.
mogoče bi mogli razčlenit kolko od teh 7MIO je šlo preko rok FDVjevcev in kolko FDVjevcev "vam" je odgovarjalo na vprašanja?
Matthai je mina, ki samo čaka, da nekdo stopi na njo. BEWARE!

sicer pa dobro spisan članek. pohvalno

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r0ker ()

poweroff ::

kopernik je izjavil:

Ma ja, razlogov je lahko dosti in tebe verjetno res ne boli, če je potrebno čakati in igrati ping-pong med ministrstvom, inform. pooblaščenko in še kom. Je pa drugače, če se moraš tako bosti z drugimi ministrstvi oz. državnimi organi nasplošno. Recimo ministrstvo za družino in delo, zzzs, zpiz, itd.

Ja, seveda. Ampak novinarji so plačani za to, da se bodejo. :) Poleg tega bi se pač lahko bodli pol leta pa potem zgodbe objavljali s pol letnim zamikom. OK, fantaziram... 8-)

Vsekakor ne pričakujem, da bodo VSI članki raziskovalni. Problem je, ker ni praktično nobeden...

Še hujše je kot "ni treba takoj nekih zarot iskati".......Denar se razmetava....

Ja, samo vprašanje je zakaj se razmetava. Namerno (korupcija) ali zaradi "nesposobnosti". Jaz načeloma stavim na drugo možnost. Niti ne toliko na nesposobnost kot na načelo "eh, če smo do sedaj tako delali, pa dajmo še naprej tako". Ampak v ITju gre razvoj hitro naprej...

opeter je izjavil:

Mene pa zanima, če bo kaj rezultatov, predvsem, če bodo na osnovi tega članka (oz. prejšnjih) malce bolj premislili zadeve v parlamentu, na ministrstvih itn.?

Hmm, sanja svinja kukuruz. No, upam, da se motim.

HellBird je izjavil:

Kar nekajkrat vmes ste narisali zanimive grafe, ki kažejo, koliko gre za Microsoft in koliko za hardware - hm, res se nisem ravno zelo poglabljal, ker mi je odstotek Microsoftovega deleža res majhen, pa vseeno, kaj pa licence za razne Lotuse, Oracle, itd..... Kot mi je znano so zneski za te zadeve bistveno večji od teh 7 mio EUR.

Ne, grafi kažejo koliko gre za licenčno programsko opremo in koliko za hardwer. Postavke "Microsoft" v teh grafih ni!
Podatki za ostale licence so polinkani oz. že objavljeni na Slo-Techu in v Dnevniku.


HellBird je izjavil:

Torej, moje vprašanje vam, Slo-techovcem, kje je v tej vaši akciji objektivnost novinarstva? Spravili ste se na Microsoft, ker ga ne marate, ker so barabe, ker so pač edini, ki lahko državi ponudijo takšno paleto izdelkov, ki se med seboj dopolnjujejo, integrirajo itd, pa si tega ne morete priznati.

Hmm, jaz se nisem nič spravil na Microsoft. Microsoft sploh ni problem. Problem je ravnanje državne uprave. Če smo pošteni si lahko priznamo, da Microsoft počne to, kar bi počelo vsako normalno podjetje. In to počne dobro.

Težava je v tem, da se država na drugi strani ne obnaša enako racionalno. Glede Microsofta - jaz sem Linuxaš in to ni skrivnost. Priznam pa, da je Microsoft na svojem področju dosegel zavidljivo veliko, da so nekateri njihovi izdelki zelo dobri, večina pa tudi povsem solidnih in da so na področju varosti (s tem se sicer precej ukvarjam) naredili zelo velike in kvalitetne korake. In so glede tega (odnosa do varnosti) celo pred Linuxom - oz. bi se Linux na tem področju moral zgledovati po njihovih načelih.

Tako da namen tega članka nikakor ni pljuvanje po Microsoftu.

HellBird je izjavil:

V dobro ugleda vašega portala pričakujem, da boste preostalih 133 mio EUR tudi podrobno razčlenili in poiskali "krivce" za te hude izdatke in jih, tako kot Microsoft, pribili na križ.

Vsekakor. Podatke smo že skušali pridobiti oz. je pridobivanje že dlje časa v teku. Bom pa tako rekel. Težava je v tem, da nekdo tukaj debelo služi. In če bodo ti posli postali bolj transparentni se to morda utegne spremeniti. Zato ste lahko prepričani, da obstajajo močni interesi, da se ti podatki ne razkrijejo. Ampak kot rečeno - zgodba je v teku, se bo pa morda vlekla še naslednje mesece (upam, da ne leta).

r0ker je izjavil:

mogoče bi mogli razčlenit kolko od teh 7MIO je šlo preko rok FDVjevcev in kolko FDVjevcev "vam" je odgovarjalo na vprašanja?

FDVicrosoft Slovenija. :D

Samo smola, ker sem Linux user... >:D
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

sidd ::

poweroff je izjavil:


Vsekakor. Podatke smo že skušali pridobiti oz. je pridobivanje že dlje časa v teku. Bom pa tako rekel. Težava je v tem, da nekdo tukaj debelo služi. In če bodo ti posli postali bolj transparentni se to morda utegne spremeniti. Zato ste lahko prepričani, da obstajajo močni interesi, da se ti podatki ne razkrijejo. Ampak kot rečeno - zgodba je v teku, se bo pa morda vlekla še naslednje mesece (upam, da ne leta).




Upam na uspeh! Veliko sreče in en velik žakelj potrpožljivosti hehe :)
no idea for signature
signed
I

Highlander ::

Zelo pohvalen podvig je iskanje resnice in resnicno upam, da ga bo kdo od odgovornih oz. teh, ki bi morali biti odgovorni, resno jemal...

pravzaprav ali je sploh kdo dovolj nor da začne vse to sranje pucat? ...ker dela ne bo imel lahkega...


Mislim, da bi potrebovali nic manj kot Herkula, da pocisti te nase Augenske hleve. :D

Tear_DR0P ::

Mene pa zanima, če bo kaj rezultatov,

dokler bomo samo tule Matthaiu kazali thumbs up, ne bo nič. Če bomo pa članek pokazali šefom, kolegom, kakšemu novinarju... če bomo malce še ostali sitnarili, zakaj je bolj pomembno kdo je s kom/čim seksal in ko je koga užalil, kakor pa to kje se na veliko troši davkoplačevalski denar, potem se bo morda začelo kaj premikati. drugače pa bo obstalo le pri Matthaijevemu zadovoljstvu s porabljanjem svojega prostega časa
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

r0ker ::

dejstvo je da se nebo nič doseglo. kar sem hotel povedati že prej je, da ne delajo to totalni šalabajzerji. že zato, ker so tu dejanski računi in če bi meli kaj pojma bi vedli, da se to vse preverja in ne grejo ti milijoni samo od osebe A do osebe B. računovodstvo mora izkazat pravičnost in namenskost.

antonija ::

in če bi meli kaj pojma bi vedli, da se to vse preverja in ne grejo ti milijoni samo od osebe A do osebe B. računovodstvo mora izkazat pravičnost in namenskost.


No... pojma verjetno nimam toliko kot tistih nekaj posvecenih (ki kot kaze "vedo" da drzava ne razmetava z denarjem) sem pa seznanjen z nekaj drzavnimi posli pri katerih ne gre ravno reci da je bil denar porabljen gospodarno. Zacuda pa poznam se veliko manj poslov (sploh s takimi zneski o katerih se tukaj pise) za katere bi lahko brez dvoma trdil da so bili opravljeni gospodarno.

Ubistvu je tko da ce si vsaj malo blizje javni upravi od nekega random delavca v tovarni ti precej hitro postaneta jasni dve stvari:
- Javni razpisi nimajo nobene veze z gospodarnostjo, so samo nadlezna stvar ki jo mora narocnih izvest na pravi nacin da se posel dodeli "najugodnejsemu" ponudniku (se celo studije (v tem primeru triletne) se naroci da je zadeva "bolj transparentna").
Vem za podjetje, ki je v enem letu vlozilo 19 zahtev za revizijo javnih razpisov, od cesar so v 17 primerih popolnoma ugodili zahtevi, v enem primeru delno ugodili in v enem primeru zavrnili revizijo. To pomeni, da je bilo 90% omenjenih razpisov opravljenih popolnoma v nasprotju z zakonom.
- V javni upravi gospodarnosti ni. So samo ljudje ki hodijo v sluzbo in nekaj revezev ki dejansko opravlja svoje delo (in precej hitro uidejo v zasebni sektor ker v JU nimajo kaj delat). Dokler bo pipica od drzave odprta in nadzor tak kot je (ce se kdo spravi brskat se mu takoj razlozi da "od tega itak ne bo nic", da "naj ne zapravlja svojega casa" in podobne neumnosti) se stanje ne bo spremenilo, le drzavljani bomo opazali vse daljse postopke JU, vse vec napak v postopkih, "izgubljenih" papirjev, etc. Ce imas zaposlen nesposoben kader (niti ni nujno da so si vsi v sorodu) bo temu ustrezno kvalitetno delal.

Upam samo da bo se kdo, pa ceprav samo zaradi firbca, zacel "vrtati" po podatkih o zapravljanju drzave in zadevo nekje objavil. Vec kot bo tega, prej se bo zacelo kaj dogajat in bojo _mogoce_ celo na dnevnih porocilih povedali kaj drugega kot da zunaj pada dez in da smo dobili nov reality show. Aja, pa da se koalicija in opozicija ne marata prevec.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

speljak ::

zelo dobro

@nny ::

Hja, cel postopek kaže na "motne" vode. Keep on goin'! S prehodom na verzije Linuxa z dolgotrajno podporo bi se znižali tudi stroški za najvišjo postavko v proračunu, tj. tekoče vzdrževanje operativnega informacijskega okolja. Celo tajnice bi znale klikniti na gumbek za posodobitve. :)

antonija ::

Celo tajnice bi znale klikniti na gumbek za posodobitve.

No, pretiravat pa se ni treba. >:D
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

@nny ::

antonija je izjavil:

Celo tajnice bi znale klikniti na gumbek za posodobitve.

No, pretiravat pa se ni treba. >:D


No, v čem pretiravam? Bila sem tajnica v JU. Na laptopu imam Ubuntu, ki ga skoraj v celoti sama administriram (kakšen % pomaga bistrejša glava s FRI:)).

antonija ::

Jah nasi tajnici predstavlja stavek "ikona mi je izginila iz ekrana zdaj pa ne znam na internet" eno vecjih travm ki jih je dozivela pri delu z racunalnikom. Sej vem da posplosevanje ni lepo (in se opravicujem 0,0001% tajnic ki jih je zgornji post uzalil), ampak stanje je po vecini... slabse od poraznega. Ce bi kaksen milijon od licenc dal rajs za solanje zaposlenih (ne samo strokovnega IT kadra, tud zaposlenih ki jim "izgine ikona iz namizja") bi bilo stanje verjetno boljse.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Okapi ::

Žal si "resni" mediji tega velikokrat ne morejo (ne želijo?) privoščiti, saj je "treba" zgodbo objaviti dokler je še vroča...
Ni stvar v vročini, ampak preprosto v denarju. Koliko časa si porabil za to raziskovalno novinarstvo? Koliko boš za članek dobil plačano? Si delal v svojem prostem času, ali službenem?

O.

BlueRunner ::

Jp. Sicer ne vem kako naj pokažem to, kar vem iz zaupnih podatkov (poslovne skrivnosti in to...) ampak javnost najbolj konzumira trače o slavnih in "slavnih" osebah ter črno kroniko. Če je kakšna novica na preseku obeh, pa toliko bolje. To so teme, ki generirajo denar. Resno raziskovalno novinarstvo ali pa resno novinarstvo sploh, ni popularno. Javnost v veliki meri teh oziroma na takšen način obdelanih teh preprosto ne želi konzumirati.

Ker v temu ni denarja, pa se potem o "resnih" temah niti pod razno ne piše tako obširno ali v takšnem obsegu, kot si bi nekateri želeli.

Sicer pa si lahko izbrskamo kje tudi naklade različnih časnikov... potem pa je lepo videti kam pade seštevek naklad vseh resnih (ne glede na politično orientacijo) napram nakladi vodilnega rumenčka. Oh, ali pa samo en pogled na naslovnico 24ur.com. V tem trenutku so glavna novica bivši zaposleni Steklarske nove, ena novica gre o slovencu zaprtem v Turčiji, preostalih 7 novic pa jenavaden trač ali pa črna kronika. No, pa še Turčija in Steklarska nova so črna kronika: tuja nesreča pač. To se prodaja.

poweroff ::

Okapi je izjavil:

Ni stvar v vročini, ampak preprosto v denarju. Koliko časa si porabil za to raziskovalno novinarstvo? Koliko boš za članek dobil plačano? Si delal v svojem prostem času, ali službenem?

Časa sem porabil sicer nekaj, vendar po moji oceni ne prav enormno. Je pa res, da nisem povsem neizobražen na tem področju. Vstopni prag znanja za pripravo takšnega članka za npr. športnega novinarja je pač bistveno višji.

Za članek nisem dobil plačano nič. Delal sem pa večinoma v svojem prostem času (kakšen mail na to temo sem pogledal tudi v službenem času).
sudo poweroff

ABX ::

antonija je izjavil:

Jah nasi tajnici predstavlja stavek "ikona mi je izginila iz ekrana zdaj pa ne znam na internet" eno vecjih travm ki jih je dozivela pri delu z racunalnikom. Sej vem da posplosevanje ni lepo (in se opravicujem 0,0001% tajnic ki jih je zgornji post uzalil), ampak stanje je po vecini... slabse od poraznega. Ce bi kaksen milijon od licenc dal rajs za solanje zaposlenih (ne samo strokovnega IT kadra, tud zaposlenih ki jim "izgine ikona iz namizja") bi bilo stanje verjetno boljse.


Offtopic:
Hehe, ravno par dni nazaj sem slišal sodelavca kako je popizdil po telefonu.
User: Mi ne dela, ta pa ta program.
Support: Odpri Internet Explorer in naredi to pa to.
User: Kaj je to Internet Explorer?
support: tisto ki uporabljaš ko ne delaš nič in srfaš po Internetu.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

HellBird ::

Matthai, hvala za korekten odgovor.

Okapi ::

Časa sem porabil sicer nekaj, vendar po moji oceni ne prav enormno
S tem nisi povedal ničesar. Kaj je to nekaj - 10 ur? 50 ur? 100 ur?

Sedaj pa se postavi v kožo poklicnega novinarja, ki mora s svojim pisanjem prehraniti družino in plačevati kredit za stanovanje, ter se vprašaj, koliko ur bi bil pripravljen delati na nekem članku, za katerega bi zaslužil nič? Enako velja tudi za lastnika časopisa.

O.

antonija ::

Ce s clankom ne zasluzi potem to ni poklicni novinar... ampak nekdo ki pise clanke iz veselja (ali prevec prostega casa).

Ce pa nekdo pise (bolje receno prepisuje) text samo zato da bo bran (in placan), potem pa to na zalost ni vec novinar.

Nic kaj zavidljiva situacija za novinarje, moram priznat.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

kopernik ::

Ampak omenjeno področje (poraba denarja) pa tudi ni tako obskurno, da se ne bi prodajalo. Samo koliko je bilo člankov na temo operacijskih miz in avtocestnih tunelov.

antonija ::

Ampak omenjeno področje (poraba denarja) pa tudi ni tako obskurno, da se ne bi prodajalo.

Vzame pa cas in energijo. Primerjaj to s porocanjem o vremenu (poplave, susa) ki ti vzame prevoz + pol ure dela in je racunica jasna. Ali pa porocanje iz seje vlade ali katerekoli druge "instantne" zadeve.

Raziskovalno novinarstvo je zajebana stvar ki se financno (kot kaze) ne isplaca vse dokler ne najdes nekaj velikega (potem pa padajo best-sellerji in podobno). Zakaj bi se sel tako loterijo ce lahko zasluzis s crno kroniko in rumenim tiskom?

EDIT: Pa odgovor "zato ker so novinarji zato da to pocnejo" zgleda ni vec dovolj dober...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

Okapi ::

potem pa to na zalost ni vec novinar.
No ja, večina novinarjev v resnici ni raziskovalnih novinarjev, vseeno pa so novinarji.

Ampak omenjeno področje (poraba denarja) pa tudi ni tako obskurno, da se ne bi prodajalo.
Zapravljanje samo po sebi je zanimivo, ampak zapravljanje denarja za računalniške programe pa že precej manj. In če časopis že nameni določena sredstva za raziskovalno novinarstvo, bodo ta šla v raziskave bolj odmevnih zadev (politika, zdravstvo ...)

Žalostno dejstvo je, da naša občila vsa po vrsti "dihajo na škrge" in varčujejo, kjer je le mogoče, da sploh obstanejo. Za takšne raziskave, katerih rezultat težko objaviš na naslovnici (razen če bi izvohal, da Microsoft ali Lotus ali Oracle plačuje podkupnino temu ali onemu ministru), preprosto ni denarja.

O.

MrStein ::

@nny je izjavil:


S prehodom na verzije Linuxa z dolgotrajno podporo bi se znižali tudi stroški za najvišjo postavko v proračunu, tj. tekoče vzdrževanje operativnega informacijskega okolja. Celo tajnice bi znale klikniti na gumbek za posodobitve. :)

To je bolj delo sistem(c)a.

Doma marsikdo sam zamenja olje v avtu. V firmi pa se za to avtomehanik najame (velika firma ima mogoče lastnega).
OK, če so trije v firmi, to je drugo, tu govorimo o JU.

Konec koncev pa to dokazuje tudi operacijski sistem Ubuntu Linux, ki je leta 2009 prvič uradno (!) postal konkurenca izdelkom podjetja Microsoft in na katerega prehaja čedalje več resnih ustanov.

A niso v "resnih ustanovah" bolj drugi distroti razširjeni?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

poweroff ::

Okapi je izjavil:

S tem nisi povedal ničesar. Kaj je to nekaj - 10 ur? 50 ur? 100 ur?

Težko ocenim, ampak ajde, zbiranje gradiva in pisanje pritožb je bilo ene 7 - 8 ur (je pa res, da področje ZDIJZ zelo dobro poznam; večina tega časa gre na rovaš preučevanja enega sodnega spisa iz podobnega primera, ki mi je precej pomagal), samo pisanje članka pa recimo ene 6 ur (seveda je potekalo v kosih, največ dela je bilo na koncu s piljenjem)

Okapi je izjavil:

Sedaj pa se postavi v kožo poklicnega novinarja, ki mora s svojim pisanjem prehraniti družino in plačevati kredit za stanovanje, ter se vprašaj, koliko ur bi bil pripravljen delati na nekem članku, za katerega bi zaslužil nič? Enako velja tudi za lastnika časopisa.

Povsem razumem. Saj ne pravim, da bi morali biti sami raziskovalni članki. Ampak nekaj (več) procentov raziskovalnih člankov bi gotovo predstavljalo strateško naložbo tudi za lastnika.
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

alexa-lol ::

sej bi OpenOffice se kdo uporablu ce ne bi bili tako bedni... GUI je enak kot pred 5 leti... stvari se spreminjajo in ni vazno kaj ti program omogoca, ampak tudi kako stvar zgleda

Gandalfar ::

to sploh ni point tega clanka. Gre se za pogoje pogodb in nacina placevanja oz. metanja denarja skozi okno.

@nny ::

@MrStein. Brez dvoma. Sistemci bodo, poleg odstranjevanja drobtin iz tipkovnice, prahu iz tiskalnika in priklapljanja po pomoti iztaknjenih kablov, dobili novo, hudo utrujajočo nalogo. Po histeričnih klicih žensk, ki jim bo po zaslonu pobesnelo skakalo novoodprto okno s posodobitvami, bodo vsake dva ali tri dni zakrožili po oddelku, na vsaki kišti kliknili install in vpisali geslo. Po mesecu ali dveh bodo zaradi preobremenjenosti urgentno zaprosili za študente - pomočnike.

Ni čudno, če gre ta država natanko v smeri filma Idiocracy. S pol noge smo že tam.

zee ::

Ce so sistemci pametni, jim to pocne kaksna skripta. V nasprotnem primeru je nekaj resno narobe z IT-jem na taksni firmi.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

@nny ::

zee je izjavil:

Ce so sistemci pametni, jim to pocne kaksna skripta. V nasprotnem primeru je nekaj resno narobe z IT-jem na taksni firmi.


Če je "firma" JU, ni nič narobe!

denial ::

Pohvale Matthaju za super opravljeno delo. Pa tudi zato, ker je eden redkih Linux uporabnikov, ki je lahko objektiven.
SELECT finger FROM hand WHERE id=3;

Mavrik ::

Gandalfar je izjavil:

to sploh ni point tega clanka. Gre se za pogoje pogodb in nacina placevanja oz. metanja denarja skozi okno.


Zakaj pa potem članek razlaga (popolnoma napačno) o "istem vmesniku" in "isti zmogljivosti" ter okliče Outlook za "e-mail client"?
The truth is rarely pure and never simple.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje je moj evro?

Oddelek: Loža
143321 (928) Raptor F16
»

Razpad evro območja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Problemi človeštva
79084046 (61178) -valvoline-
»

Nov članek: Evro na evro, palača (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
7522302 (19910) poweroff
»

Ste že kupili začetne evro pakete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
878916 (6186) Manu
»

Evro kalkulator (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
918169 (5262) Trubadur

Več podobnih tem