» »

Študentsko delo -> "malo delo"

Študentsko delo -> "malo delo"

««
«
1 / 12
»»

vuego ::

Uvedla naj bi se nova kategorija dela "malo delo". Obdavčitev 30%. 14 ur na teden. Delo za vse :)

Na začetku sem malo debelo pogledal, ampak po razmisleku, se mi niti ne zdi tako slab predlog.

vuego ::

Daedalus ::

Obdavčitev 30%


Preveč.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Matako ::

Mah sploh ne vem kaj se tako bojijo prostega zaposlovanja??? Naj folk vseh starosti in statusov delajo honorarno kolikor jim paše, delodajalci naj plačajo davke po urah. Brez razlik. Ogromno je del, ki lahko zelo nihajo v številu ur (recimo sejmi, varstvo otrok, karkoli).. 14h je potem problem. Kaj nimajo, se mi zdi, v Franciji ravno ta sistem, da imaš kao "napotnice" za vse enako. Pač dobiš si na nekem uradu nek obrazec, delodajalec podpiše da si res delal N ur, neseš enkrat obrazce nazaj. In lahko delaš kolikor hočeš in kadar hočeš, vse je zavedeno. To se mi zdi razumen sistem.
/\/\.K.

vuego ::

Jap, v Franciji je točno tako, kot si napisal. Sicer ne vem, če so kakšne omejitve (po mojem so), pa vseen.

zee ::

Francija je IMO bolj resna država, kjer je zlorab tega sistema precej manj kot pri nas.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

lambda ::

Je blo, pa je šlo. Nč, jst grem študirat ;) :D

No, ko resno pomislim, je tole dvorezen meč, vendar s precej več plusi, kot minusi.

Double_J ::

Od kdaj bo to veljalo?
Dve šivanki...

lambda ::

Od novega leta dalje.

Matako ::

zee je izjavil:

Francija je IMO bolj resna država, kjer je zlorab tega sistema precej manj kot pri nas.


Hja.. delo a črno in kako mutenje s kakimi imigranti je vedno možno - našega tipa študentskega dela pa itak niso prej poznali, tako da ga ne morejo pogrešati :D Je pa pomojem zlorab manj, če je sistem honorarnega dela enostaven in manj obremenjujoč (davki, raznorazne poljubne omejitve itd).
/\/\.K.

luli ::

Če Pahor to izpelje v takšni obliki ga na naslednjih volitvah podprem. Verjetno bibila to najboljša poteza njegovega mandata in bi po mojih ocenah prinesla najmanj 30.000 delovnih mest ter nekaj denarja v zdravstveno in državno blagajno.

Karaya 52 ::

Generalno gledano odlična poteza vlade. Kvazi podjetniki bodo pocrkali. Kvazi biroji ki so izkoriščali položaj ki je diplomante postavil v neenakopraven položaj bodo pocrkali. Eden mi je še sedaj dolžen, na študentskem servisu se pa delajo Francoze. Pričakujemo lahko mobilizacijo ŠOSa, finančna struktura se jim ruši.

mrBlack ::

Tudi v primeru, da bi slučajno tole šlo skoz...

4k podpisov rabš za začetek referenduma, to jih zbereš v mogoče 24h, verjetno manj, sam sprehodiš se po 3-4 faksih pa je to to.

referendum bo pa šel skozi(študentje, polnoletni dijaki, starši...).

lp

zee ::

Referendum za ukinitev ŠOS/ŠOU bedarije? Anytime!
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

bluefish ::

Verjetno misli na referendum proti ukinitvi študentskega dela.

zee ::

Eh.

Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.


nuff said.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

djordjevic ::

Najbolj kul pri vsem skupaj pa je, da si vsi želijo nekih sprememb, ko pa se dejansko spremembe napovejo, pa bi vsi status quo. A, jebiga. Tako pač ne gre.
No grave is deep enough to keep us in chains.

lexios ::

Referendum ZA bi šel gladko skozi (večina delavcev, upokojencev, brezposelnih, vsaj 30% delodajalcev in študentarije vs. preostala študentska populacija in mafija), le par omejitev v tem zakonu je še pod vprašajem, če se uspe glede tega še kaj zdilat ŠOS/ŠOU pade...

drejc ::

> Referendum za ukinitev ŠOS/ŠOU bedarije? Anytime!

+1
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

Daedalus ::

Mene še vedno muči obdavčitev. Če pogledaš, da je tale ureditev namenjena občasnim (praviloma slabše plačanim) delom, je 30% čisto preveč. IMO je 25% zgornja meja, raje okoli 20%.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

subby ::

tale zakon bi znal pomenit samo eno stvar... več dela na črno

djordjevic ::

Ne, dejansko bi znal (vsaj do neke mere) urediti trg dela. Ampak saj vem, da so eni preveč kratkovidni, da bi to pokapirali.
No grave is deep enough to keep us in chains.

fosil ::

Če prav razumem to pomeni, da bo na to delo 30% dajatev, nato pa še dohodnina?

To se mi zdi ogromno.
Tako je!

black ice ::

Daedalus je izjavil:

Mene še vedno muči obdavčitev. Če pogledaš, da je tale ureditev namenjena občasnim (praviloma slabše plačanim) delom, je 30% čisto preveč. IMO je 25% zgornja meja, raje okoli 20%.

30% je res tumač, tako da se moram strinjati z Daedalusom.

BlueRunner ::

OK, malo dlakocepim glede tega kaj je davek in kaj je "davek". Bistvena sprememba je to, da so v teh 29,5% všteta tudi prispevka za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Kar pomeni, da bodo imeli študenti po novem od tega dela dejansko tudi dolgoročno korist, ne pa da bodo pri 25. razmišljali o 0 letih delovne dobe in neopoštenosti prvega pokojninskega stebra.

Pravilno bi bilo reči, da je obremenitev 29,5%, ne pa da je to kar "davek". Še posebej ne zato, ker se "davek" v glavah prehitro spremeni v "dohodnino". Čeprav je večina teh % dejansko dohodnina. Je pa ta, če se ne motim, še vedno nižja od tiste pri osebnem dohodku redno zaposlenih.

Zgodovina sprememb…

luli ::

30% je res tumač


To delo se šteje kot delovna doba, vmes si zdravstveno zavarovan! 30% ni dosti ( če gledamo na obdavčitev dohodkov pri nas ).

P.S. Dodan stavek v oklepaju!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: luli ()

BlueRunner ::

djordjevic je izjavil:

Ne, dejansko bi znal (vsaj do neke mere) urediti trg dela. Ampak saj vem, da so eni preveč kratkovidni, da bi to pokapirali.

Hm. Morda pa niso kratkovidni, ampak imajo v trenutnem sistemu več koristi (ŠOS morda?).



OMFG. Z luli-jem se strinjam... nekaj tukaj ne štima. :p

Zgodovina sprememb…

black ice ::

BlueRunner je izjavil:

Bistvena sprememba je to, da so v teh 29,5% všteta tudi prispevka za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Kar pomeni, da bodo imeli študenti po novem od tega dela dejansko tudi dolgoročno korist, ne pa da bodo pri 25. razmišljali o 0 letih delovne dobe in neopoštenosti prvega pokojninskega stebra.

Vključeni so prispevki za pokojnino, vendar zaslužen denar ne bo vključen pri izračunu za pokojnino. Kako gre tole z roko v roki?
Še tole: bo potrebno od zasluženega še plačati dohodnino?

BlueRunner ::

black ice je izjavil:

BlueRunner je izjavil:

Bistvena sprememba je to, da so v teh 29,5% všteta tudi prispevka za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Kar pomeni, da bodo imeli študenti po novem od tega dela dejansko tudi dolgoročno korist, ne pa da bodo pri 25. razmišljali o 0 letih delovne dobe in neopoštenosti prvega pokojninskega stebra.

Vključeni so prispevki za pokojnino, vendar zaslužen denar ne bo vključen pri izračunu za pokojnino. Kako gre tole z roko v roki?
Še tole: bo potrebno od zasluženega še plačati dohodnino?

Gre, če prebereš do konca. Citiram: "Študentsko delo bo priznano kot uradne delovne izkušnje in se bo ustrezno vštevalo v delovno dobo. Ker se bodo od njega odvajali prispevki za pokojninsko zavarovanje, bo študentom in dijakom v sorazmernem deležu priznana tudi pokojninska doba. To pa ne bo vplivalo na višino pokojnine, saj se ti zaslužki ne bodo vštevali v pokojninsko osnovo, ki predstavlja podlago za izračun višine pokojnine."

Torej delovno dobo boš imel, čeprav ne boš imel iz tega izračuna. Kar pa morda niti ni moteče, saj boš moral biti precejšen revež v življenju, če se ti bo teh nekaj let štelo v 18 let z najvišjim zaslužkom.

Vir.

Zgodovina sprememb…

T-Majo ::

Ja pa bone nam še poberte. Aja pa študentske domove. Super. Starši bodo najbolj veseli, ko bo vse na njih.

Hmmm... ali jih bo pa manj študiralo? Spet super (spoh za nekatere).

Je pa res, da nekateri ne bodo izkuriščali dela preko drugih napotnic. Ampak, če bomo mi naslabšem zaradi 15% ljudi, ki vleče status in dela preko druge napotnice. Bedno Bedno Bedno.

BlueRunner ::

Ja pa bone nam še poberte. Aja pa študentske domove. Super. Starši bodo najbolj veseli, ko bo vse na njih.

Joj. Sedaj bom pa res izpadel apologet zakona, ki ima svoje pomankljivosti. Ampak ta ni ena izmed njih.

Evo še en citat: Več kot polovica sredstev (tj. 8 %) iz celotne 14 % dajatve iz malega dela bo namenjenih za štipendije in študentske domove!

Koliko gre sedaj za ta namen?

Je pa res, da bodo organizacije za posredovanje dela dobile "samo" 1,5% za razliko od sedanjih 4,5%. Hm... iz česa se primarno financirajo ŠOS, ŠOUL, ..? Kdo najbolj kriči proti zakonu?

kopernik ::

T-Majo,
saj je sedaj tudi vse na starših, le da je razpršeno na vse starše, ne samo na tiste, ki so starši študentov.

Double_J ::

Ma dajte... po 2030 tako ne bo penzij. Sploh pa star nimam kaj početi z denarjem.
Dve šivanki...

BlueRunner ::

Še huje, kopernik, še huje. Sedaj je to razpršeno predvsem čez starše, ki so imajo slabši socialni status in starše, ki pošiljajo otroke v šolo v oddaljen kraj. Največ po trenutnem sistemu profitirajo tisti, ki imajo višji socialni status in živijo v kraju šolanja. Namesto, da se bi po trenutnem sistemu pomagalo tako, da bi lahko več študentov študiralo, se sili v delo tiste, ki imajo manj, denar pa se "pravično" razdeljuje tudi tistim, ki jim ni potrebno s prstom migniti.

barakus ::

Ej, kako bomo pa študenti delali več kot 14 ur na teden?

BlueRunner ::

Še en citat: "Zaradi študijskih obveznosti dijakov in študentov je v predlog zakona o malem delu za to ciljno skupino vgrajena izjema, da lahko malo delo opravljajo tudi več ur na teden, vendar pa v posameznem koledarskem letu ne smejo preseči dovoljenega obsega ur preračunanega na letni obseg ur, kar znese 728 ur. Na ta način se dijakom in študentom zagotavljamo možnost, da delo prilagodijo svojim študijskim obveznostim oziroma, da delajo predvsem v času počitnic."

T-Majo ::

In še nekaj: kdo bo mene zaposlil za 14ur na teden? KDO?

bluefish ::

Tisti, ki resnično potrebujejo "študentsko" delo kot dopolnitev za kake malenkosti. Za 8 ur/dan pa jim bi v večjem interesu zaposliti nekoga redno.

BlueRunner ::

Kdorkoli bo potreboval poceni delovno silo za 14 ur na teden.

Me pa zanima kdo lahko poleg cca. 36 ur študija na teden učinkovito dela še več kot 14 ur na teden. Kdor zmore, se lahko tudi redno zaposli. Z novim zakonom bo to postala realna možnost. Po trenutnem sistemu pa za takšno zaposlitev ni niti teoritično možnosti.

Zgodovina sprememb…

vuego ::

Študentov je preveč.

Sploh faliranih in tistih, ki "študirajo" samo zaradi dela preko napotnic.

bond007 ::

No to je vredu, da ni izključno tedenska omejitev ur, ampak lahko lepo poleti 3-4 mesece komot na polno delaš delaš. Verjetno je ta varianta še vedno bolj ugodna kot odprtje popoldanskega oz. študentskega s.p. - no pač za te omejene ure. Je pa res, da te ljudje malo drugače gledajo, če si s.p. Če si še malo zadeve prilagodiš in se dogovoriš za 7€/uro, lahko dobiš letno 3,5K čistega vn, okoli 1,5K pa pač plačaš davka... Glede na to, da mi je zdej SŠ vzel 17%, teh 30% niti tako hudo (če spustijo na 20-25%, pa bom v celoti zadovoljen).

djordjevic ::

Ko sem še sam delal na napotnico (pred kar nekaj leti), sem ob prvi priložnosti šaltal na avtorsko pogodbo. Prvič, dela mi niti približno ni našel študentski servis, ampak so bili lahko samo srečni, da sem delal prek njih. In ko sem ugotovil, da na avtorcu sicer plačam več, gre pa vse direkt državi in se mi morebiti ob dohodnini še kaj vrne, nisem okleval niti hipa. Avtorska in lepo 25% davka od 75% osnove (takrat si še lahko imel 25-odstotno olajšavo, četudi nisi imel statusa kulturnika ali s.p.).
No grave is deep enough to keep us in chains.

Phil ::

Upam da jim tole res uspe speljati do konca. Študentsko delo kot je sedaj je že v teoriji povsem sfaljeno, v praksi pa se ga še na veliko zlorablja. Edino kar bi spremenil v novem zakonu je da bi ga razširil tudi na redno zaposlene.

T-Majo ::

In kaj bom js kot študent na boljšem po novem zakonu?

darkolord ::

Ne boš, zakaj bi bil? Študentje so zalega, ki ko je treba iztrebit, al kako že...

T-Majo ::

Sicer pa; jaz delam v podjetju ponedelje, torek in sreda zastonj. Prostovoljno. V četrtek in petek pa delam preko študenta. In ja, pač me plačajo 15EUR/uro.


=)

kopernik ::

Uh, kdaj pa študiraš ?

Drugače pa se strinjam, da je to področje potrebno urediti, samo nobena vlada si doslej ni upala kaj preveč drezati v študentsko populacijo. Socialni korektiv pa naj bodo štipendije, poceni štud. domovi, regresirana prehrana in podobno.

T-Majo ::

darkolord je izjavil:

Ne boš, zakaj bi bil? Študentje so zalega, ki ko je treba iztrebit, al kako že...



Aja? Verjetno nikoli nisi bil študent, al pa sedaj nisi več, drugače ne bi tega govoru. Če je treba koga iztrebit so to kakšnji južnjaki ali kaj podobnega, ne pa študente.

V Sloveniji je že tako malo študentov gledano na celotno prebivalstvo, če se primerjamo z Z državami EU.

ahac ::

V Sloveniji je že tako malo študentov gledano na celotno prebivalstvo, če se primerjamo z Z državami EU.


In zato je treba met študente, ki delajo namesto, da bi študiral?
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

BlueRunner ::

T-Majo je izjavil:

In kaj bom js kot študent na boljšem po novem zakonu?

Delovna doba ti bo tekla (zakaj je to dobro, boš pogruntal pri svojih 50-ih).
Če si deprivilegiran, boš imel večjo možnost za pridobitev štipendije (več denarja kot do sedaj za štipendije).
Če delaš več ne boš financiral ekscesov študentskih funkcionarjev (110.000€ raznih stroškov, 85.000€ za svetovanje pred nakupom Bachusa in Lagune, dvomljive "poslovne" odločitve, nesorazmerne privilegije funkcionarjev, ...)

Zgodovina sprememb…

««
«
1 / 12
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Študentsko delo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7615460 (11960) Janac
»

Vpliv zakona o uravnoteženih javnih financah na študentsko delo (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
5712843 (11462) pirlo
»

Malo delo - referendum (strani: 1 2 3 427 28 29 30 )

Oddelek: Problemi človeštva
1466196941 (168305) Mipe
»

Zbiranje podpisov za referenduma (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21738195 (35019) borisk
»

Popolna ukinitev študentskega dela: DA/NE (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25321597 (16809) bluefish

Več podobnih tem