» »

Ubuntu 9.10 vs Windows 7 (Ultimate) - oba 64-bitno

Ubuntu 9.10 vs Windows 7 (Ultimate) - oba 64-bitno

1
2
»

krneki0001 ::

Imogodei, mati od moje žene je prvič sedla za računalnik kake pol leta nazaj. Dala sva ji prenosnika (1.8GHz, 1Gb rama in 120Gb diska, na net pa je priklopljen preko WI-FI-ja). Prvič je sedla zanj in sedaj lepo dela pa se zadeva še ni sesula. Na mašini so winXP SP2, avira, S&D (tudi teatimer), openoffice, mozilla thunderbird, mozilla firefox, adobe reader, java in še par zadev, da ji brskanje po netu deluje normalno in da lahko prebere kak mail. V pol leta se zadeva ni sesula, ker smo ji lepo razložili, da ko te nekaj vpraša prebereš, če ne razumeš klikneš no ali ne, če veš kaj bi rada in razumeš, pa nadaljuješ z delom in klikneš yea ali da.

In tega se drži, pa do sedaj še ni bilo problemov.

slitkx ::

No, moja žal ponavadi ne prebere, temveč me takoj sprašuje "Kaj pa zdaj?".
Ker je večina zadev v angleščini, obupa, še preden sploh karkoli naredi. To je največja težava. Ne morem wi-fi misliti in reševati namesto nje...

Damiani ::

Linux štručkoti, čez par mesece mislim prestopiti na Linux, po vsej verjetnosti Ubuntu 9.10 oz. novejšo varianto 10.n. Zanima me če kdo pozna kakšno bukvo v stilu bible, da bi si jo naročil iz amazona in uporabil za učenje. Namen vsega je bolj obežno poznavanje linux sistema, za osebno uporabo ali mogoče kasnejšo administracijo strežnika.

Lonsarg ::

Ni bolše bukve kot google. Se igrat s sistemom in si poželeti eno funkcijo raziskati in jo preprost searchaš.

imagodei ::

@nebivedu,

redki so taki. Poleg tega je žalostno dejstvo zadnjih let to, da tudi na povsem normalnih straneh lahko pobašeš Zlobno kodoTM. Če ima uporabnik administratorske pravice, se Zlobna kodaTM izvaja neovirano, če pa ima uporabnik omejen račun, je riziko veliko manjši.

Pravzaprav ne gre samo za mame, tete pa strice, ki se z računalnikom prvič srečajo pri 55 letih. Priporočilo je, da vsakdo, tudi izkušeni mački vedno delajo v omejenem računu.

Ni težke filozofije tukaj. Tko pač je. Če sem mal dramatičen (pa mogoče mal pretiravam): Ljudje se delimo na dve vrste: na tiste, ki vsakodnevna opravila že izvajajo v omejenem uporabniškem računu in na tiste, ki se bodo to še morali naučiti.
- Hoc est qui sumus -

Damiani ::

Ni bolše bukve kot google. Se igrat s sistemom in si poželeti eno funkcijo raziskati in jo preprost searchaš.

delno ti dam prov, ko naletiš na problem preprosto uporabiš google. Sam pa mislim, če želiš bolj spoznati celoten sistem bolj v podrobno pa velikokrat koristi bible. Maš mal drugač razloženo, kot po kakšnih forumih, tutorialih, kratkih pdfjih,... Sistem želim čim bolje spoznati kot celoto, tudi zaradi kasnejše morebitne administracije strežnika, varnosti. A je kdo za spoznavalje linuxa uporabol kakšno debelejšo knjigo?

krneki0001 ::

@nebivedu,

redki so taki. Poleg tega je žalostno dejstvo zadnjih let to, da tudi na povsem normalnih straneh lahko pobašeš Zlobno kodoTM. Če ima uporabnik administratorske pravice, se Zlobna kodaTM izvaja neovirano, če pa ima uporabnik omejen račun, je riziko veliko manjši.

Pravzaprav ne gre samo za mame, tete pa strice, ki se z računalnikom prvič srečajo pri 55 letih. Priporočilo je, da vsakdo, tudi izkušeni mački vedno delajo v omejenem računu.

Ni težke filozofije tukaj. Tko pač je. Če sem mal dramatičen (pa mogoče mal pretiravam): Ljudje se delimo na dve vrste: na tiste, ki vsakodnevna opravila že izvajajo v omejenem uporabniškem računu in na tiste, ki se bodo to še morali naučiti.


Ja ona je samo navadni user. Tudi power user ni, sej lahko vse dela, ikonc sicer ne more premikat po desktopu, ampak zadeve ji delajo in to je važno. Je full zadovoljna.

brodul ::

Damiani:

IMO najbolj na učenje vpliva:

1. Če imaš za destop kisto samo linux distribucijo. Tako si primoran delati v tem okolju.
2. Katero distribucijo imaš. Ubuntu je dober za začetnike, za spoznavanjem s terminalom, z njim se da narediti skoraj vse, dela ti Firefox in lahko preprosto čitaš še dokumentacijo. Dobro je če imaš še drugi računalnik, ta je lahko zelo šibak od 300MHz in 64 MB naprej. Tam gor si naprimer installiraš Arch, kasneje pa mogoče Gentoo. Nekatere distribucije ti lažje predstavijo "različne globine".
3. Postavit si moraš cilje. Najprej ne bo težko glede tega, lovil se boš tu in tam. Kasneje si boš za cilj postavil npr. uporabo openssh, mogoče remote desktopa . Potem si boš moral zmisliti kaj bi rad od sistema ...

Jaz se nikoli nisem učil iz tiskanih knjig. Googlaš in bereš kar te zanima. Potem je pomembno, da si v stiku z neko skupnostjo, ki se s tem ukvarja tam jih lepo sprašuješ, kar te zanima kar ne moraš pogooglati ali pa ne razumeš. Npr. vprašanja dobre prakse spadajo v tako kategorijo, kjer te zanimajo različni pristopi.

Za take stvari je fajn IRC. Npr. FreeNode server si poglej in kanale tam gori.
V Sloveniji imaš kiberpipo, ki ima vsak teden (načeloma) v torek POTe http://pot.kiberpipa.org/ , to so predavanja o odprti kodi in problemih okoli nje, mnogokrat pa se tam zberemo tudi uporabniki linuxa. Če hoče kdo kdaj čvekati o kaki stvari se lahko zmenimo na piru po POTu.
Na istem IRC strežniku kot #slo-tech je tudi #kiberpipa .
Pa ne smemo pozabiti na COKS, ki je super aktiven in ima na svojem forumu 63 sporočil in dela ful nevem kaj.
Imaš LUGOS, ki se zadnje čase spet prebuja.
Za kaj druge pa ne vem. Lahko mi pa kdo namigne še na kakšne odprtokodne centre, bil bi vesel.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

Damiani ::

Brodul, hvala ti za nastvete jih bom probal v veliki meri upoštevati.

1.) Za začetek si mislim postaviti linux desktop machino, to bi bila tudi kišta, ki bi jo v prostem času največ uporabljal,
2.) drugi cil je postat advanced user desktop machine (optimiziranje kište, pozabit na windows domače okolje),
3.) pisanje preprostih shell programov za domačo uporabo,
4.) če bo veselje, čas dopuščov pa še administracijo strežnika.

ob tem mislim prebirati tudi linuxaške forume in seveda se tudi včlaniti v njih. V knigo sem bil pa prepričan, zaradi tega da bi bolje spoznal samo jedro linuxa. Bal sem se da bi ob srfanju prevelikokrat spregledaš osnove sistema in se spuščaš v podrobnosti in zaradi tega kasneje razumel samo delovanje sistema.
Bom za začetek poskušal shajati brez knjige, potem pa bom videl kako naprej.
Prestopa bi se lotil že sedaj, sam sem sredi pisanja diplomske naloge(pišem v openOfficu in je tudi del teme).
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prihaja nov paket popravkov za Windows 10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6035346 (32539) Lindir
»

Bo 2010 končno leto Linuxa? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Android
22254523 (49770) Icematxyz

Linux na zmogljivo novo mašino? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
924214 (3021) Mavrik
»

Tržni delež Windows nižji (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
36524316 (18410) darkolord

Ubuntu sux (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Operacijski sistemi
21513149 (8150) OmegaBlue

Več podobnih tem