» »

Problemček s hlajenjem i7 920 CPE

Problemček s hlajenjem i7 920 CPE

charlotte ::

Imam problem. Dvakrat se mi je zgodilo v nekaj dneh da mi je sistem zmrznil (miška niti tipkovnica se nista odzivali) sem restartal in naložil OCCT (sumil sem OC nastavitve v BIOSu). Nastavil sem v BIOSu vse nastavitve na "Auto" torej da ima procesor in rami privzete frekvence. Zagnal sem test OCCT in po dobrih 5 minutah se je program ustavil ker naj bi CPE dosegel preveliko temperaturo. Hladilnik sem odmontiral preveril pasto (MX2) vse OK, probam še 1x zopet po dobrih 5 minutah prevelika vročina (po grafu sodeč že blizu 90 stopinj). To je bilo prvič da sem sploh uspel spravit CPE na 100% obremenitev za daljši čas. Tako da sem začel sumit ravno to temperaturo da mogoče bi bil tu vzrok da mi zmrzne CPU.

Imam hladilnik Noctua NH-C12P in seveda mounting kit za 1366. Sprašujem se če je ta hladilnik potem sploh dovolj za i7? Prej sem ga uporabljal za Q6600 pa je bilo OK. Kako potem lahko stock hladilnik drži tak nizko temperaturo? Ali je problem v senzorjih?

ncc2000 ::

90oC je toomuchh za katerikoli procesor, sploh na stock clocku.
OCCT je res ubijalski, ampak vsseeno...

Kaj si OC-al brez testiranj obremenitve in spremljanja temperatur?

Si probal z stock coolerjem?

Če si prepričan, da je stik CPU-ja s hladilnikom dober, potem mora biti hladilnik pri 90oC na senzorjih hudo vroč po 5ih minutah.

Pošlati ga. Če je le topel, lahko razmišljaš v smeri senzorjev (ali pa slabega stika, čeprav si to že "izločil". Če pa je vroč vroč, pa je mogoče lahko začel tudi cpu štrajkat.

charlotte ::

Situacija je sledeča (danes sem ponovno testiral vse skupaj). Ugotovil sem tudi da sem imel na ventilatorju tisti pretvornik prvič ki zmanjša število obratov, sedaj sem ga snel in stanje ni dosti boljše.

Prižgano sem imel OCCT, CoreTemp in priklopljen LCD Poster (tisti zaslonček ki se ga dobi poleg ASUS matičnih). Po 5 minutah 100% obremenitve je CoreTemp kazal 147,3 W TDP in temperature 74, 71, 75 in 68. OCCT je kazal 75, 73, 77 in 67 ter LCD Poster 60 stopinj.

Test je laufal 9 minut in 45 sekund nakar je temperatura šla čez 80 stopinj in se je OCCT avtomatsko ustavil.

Procesor ni bil navit, prav tako ne pomnilnik ali kar koli drugega. Ohišje je bilo odprto v sobi pa nekje 22-24 stopinj. Pri nekaj % obremenitvi so temperature normalne 35-43 stopinj pri obremenitvi pa se kot rečeno vsa stvar ustavi (ne vem kaj bi šele bilo če bi bil CPU navit). Na otip je bil hladilnik malo več kot mlačen, nikakor pa ne tako vroč da se ga ne bi dalo držat, pomoje malo nad telesno temperaturo, torej nekje 45 stopinj.

Vprašanje je ali je to OK, je procesor v redu? Je hladilnik preslab? Teoretično bi moral že stock hladilnik odvajat vso toploto brez problema na stock frekvenci pri večurni 100% obremenitvi, tako pa mi po 10 minutah aftermarket hladilnik zataji. :|

cinkaCR7 ::

Situacija je sledeča (danes sem ponovno testiral vse skupaj). Ugotovil sem tudi da sem imel na ventilatorju tisti pretvornik prvič ki zmanjša število obratov, sedaj sem ga snel in stanje ni dosti boljše.

Prižgano sem imel OCCT, CoreTemp in priklopljen LCD Poster (tisti zaslonček ki se ga dobi poleg ASUS matičnih). Po 5 minutah 100% obremenitve je CoreTemp kazal 147,3 W TDP in temperature 74, 71, 75 in 68. OCCT je kazal 75, 73, 77 in 67 ter LCD Poster 60 stopinj.

Test je laufal 9 minut in 45 sekund nakar je temperatura šla čez 80 stopinj in se je OCCT avtomatsko ustavil.

Procesor ni bil navit, prav tako ne pomnilnik ali kar koli drugega. Ohišje je bilo odprto v sobi pa nekje 22-24 stopinj. Pri nekaj % obremenitvi so temperature normalne 35-43 stopinj pri obremenitvi pa se kot rečeno vsa stvar ustavi (ne vem kaj bi šele bilo če bi bil CPU navit). Na otip je bil hladilnik malo več kot mlačen, nikakor pa ne tako vroč da se ga ne bi dalo držat, pomoje malo nad telesno temperaturo, torej nekje 45 stopinj.

Vprašanje je ali je to OK, je procesor v redu? Je hladilnik preslab? Teoretično bi moral že stock hladilnik odvajat vso toploto brez problema na stock frekvenci pri večurni 100% obremenitvi, tako pa mi po 10 minutah aftermarket hladilnik zataji. :|

Preveri termalno pasto!

ncc2000 ::

Na otip je bil hladilnik malo več kot mlačen, nikakor pa ne tako vroč da se ga ne bi dalo držat, pomoje malo nad telesno temperaturo, torej nekje 45 stopinj.


Malo več kot mlačen, ko so senzorji kazali 80stC< ali ko je cpu neobremenjen??

BuBBle.D ::

OCCT ima po defaultu nastavljeno, da se pri prekoračitvi določene teperature sam ugasne.

@ncc2000: OCCT je še najbolj blag med vsemi. Poženi intel burn test ali kak linpack.
|MSI MPG Z690 EDGE|Intel Core I7-13700K|64GB Viper Steel 3600Mhz|
|Zotac Trinity 3090 OC|EK-Nucleus AIO CR360 Lux D-RGB|
|ASUS TUF Gaming GT501|Corsair AX1200W|Samsung Odyssey G7 32"|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BuBBle.D ()

nejko8 ::

Linx - The simpliest Linpack interface: http://www.xtremesystems.org/forums/sho...

charlotte ::

Pri polni obremenitvi je hladilnik na otip nekje 40-50 stopnij.

Pognal sem Linx končal je v 8:29 minutah brez errorjev, predvidevam da potem z procesorjem ni nič narobe, je pa temperatura šla tudi do 83 stopinj. Najbolje da si sposodim še kak drug hladilnik pa probam kako bo tam, ker mi trije programi za temperaturo kažejo skoraj da identične meritve, se pravi cca. 70-80 stopinj.

Vprašanje je tudi zakaj se mi je do sedaj 3x zgodilo da je sistem čisto na random zmrznil, čeprav imam sveže naložen sistem (v roku 14 dni).

Sale_One0 ::

Kaj PC je nov in ze cel cas pocne to, ali je delal prej ok? Ce je nov obstaja moznost slabega kontakta IHS-ja na CPU, drugace pa resno sprobaj se stock hladilnik ki je prisel poleg CPU-ja.
Si vis pacem, para bellum.

ncc2000 ::

@ncc2000: OCCT je še najbolj blag med vsemi. Poženi intel burn test ali kak linpack.


Direktne primerjave nisem nikoli delal, OCCT sem nekaj časa nazaj uporabil le za test napajalnika ne neki stari mašini (power test ali nekaj takega) in vem, da je ta test res pasji. Zaenkrat sem na IntelBurn-u, če ravno treba kaj čekirat.

@charlotte mimo problema z temp., ki so res previsoke (pa prešrafaj na stock cooler, da vidiš), tudi rami lahko zmrznejo PC. Sploh če so novi, jih sčekiraj, da izločiš čimveč možnih vzrokov.

Če si iz različnih vetrov sestavil mašino, gre to rado po mrfiju. Če je že ena napaka tu, zakaj jih ne bi bilo več.

charlotte ::

Rame sem testiral z "Memory Diagnostic" ki je vključen v Server 2008 in ni pokazal nobenega problema. Disk sem pregledal z HD Tune Pro in je vse OK.

Sedaj sem cel računalnik razstavil, pobrisal stran vse termalne paste, jo zamenjal za MX2 (prej sem imel MX3) pritrdil, odšraufal stran tak da sem se prepričal da je res dober stik in to povsod po površini in sestavil nazaj.

Sedaj mi po 10 minutah OCCT testa prikaže temperaturo 68-71 stopinj in je temperatura več ali manj stabilna tudi razlika med jedri je mogoče 2 stopinji max., se pravi več kot 10 stopinj manj, frekvenca proca je 2,8Ghz zaradi turbo opcije. Tudi pri minimalni obremenitvi so temperature nižje, nekje 35-39 stopinj.

ncc2000 ::

Da še random zmrzovati neha, pa si zmagal.

Čemu pripisuješ visoke tempereture?

Slaba pasta, slab namaz ali si sedej tudi cooler bolj zategnu?

charlotte ::

Mogoče bi malo sumil nastavitve za "Power Plan" saj sem jih nastavil na "High Performance" in pozabil na to, tak da je bila frekvenca ves čas na 2,8 Ghz (nekaj časa celo na 3,3 Ghz ko sem imel navitega) mogoče je zaradi tega in temperatur tudi sistem zmrznil (sicer proc ni bil obremenjen sam mogoče je to razlog). Zadnji teden sem imel nastavljeno na "Balanced" in ni bilo nobenega problema.

Pomoje pa so bile visoke temperature ravno zarad paste. Namreč po navodilih sledeč sem jo dal zelo malo in ko sem odšraufal dol vse skupaj sta bila dva dela ki očitno nista bilo pokrita s pasto. Zdaj pa sem jo dal več, pritegnil in potem odšraufal in preveril tak da je bilo vse pokrito.

miko 55 ::

No nekaj tehničnih podatkov s strani proizvajalca :

Socket compatibility Intel Socket LGA775, AMD AM2/AM2+/AM3, Intel LGA1156/LGA1366 on request -> če uporabljaš -> The NM-I3 SecuFirm2™ Mounting-Kit makes all Noctua CPU coolers compatible with Intel's LGA1156 & LGA1366 sockets for Core i5 and Core i7 processors.

Vir: http://www.noctua.at/main.php?show=prod...
LP
2 GOOD 2 B 4GOT10
NAJPREPROSTEJŠA RAZLAGA JE NAJVERJETNEJŠA

charlotte ::

Sem ob nakupu proca in plate kontaktiral izdelovalca tak da so mi poslal iz Avstrije zastonj mounting kit in ga uporabljam že od začetka.

charlotte ::

Danes sem imel končno prost dan in sem se ukvarjal s temle problemčkom. Namreč tudi ko sem zamenjal pasto in preveril da je vse OK so bile temperature po 15 minutah že zelo blizu ali nekaj čez 80 stopinj. Očitno je bil srš problema voltaža procesorja, saj sem imel vse nastavitve v BIOSu glede tega na Auto in očitno je matična dovajala preveč soka procesorju. Kakorkoli rahlo sem navil procesor na 3,37Ghz in spustil voltažo dokler je šlo! Tako da imam sedaj VCore 1,016V in je maximalna temperatura po nekaj urah 67 stopinj. Prav tako sem postavil na minimum voltažo NB in SB (oboje sem nastavil na najnižjo vrednost ki je še opcija v BIOSu) in sedaj je temperatura obeh čipov bistveno bolj zgledna (padec za 10+ stopinj). ;)

Mitja358 ::

Mislim, da nisi naredil dobre poteze s tem SB-jem in NB-jem. Če imaš nastavljeno auto nastavitve so take deklarirane in matična ne more dovesti preveč. vedno dovaja enako.

TOP ::

Sam to še zmersj ni uredu,prevelik temp,semizdi.Pa si zadosti privijačil hladilnik gor.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Problem z zmrzovanjem sistema - nimam pojma!

Oddelek: Strojna oprema
271455 (1292) g. Oden
»

Sami problemi z navijanjem 4-jedrnika

Oddelek: Navijanje
392468 (1600) Fr33man
»

Koliksna je lahko max temperatura plosce in cpuja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
728728 (6127) Vuli
»

Kateri hladilnik za Q6600?!

Oddelek: Kaj kupiti
172019 (1557) Pesimist
»

navijanje Quad procesorja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Navijanje
37323470 (18160) Jst

Več podobnih tem