» »

Problem z zmrzovanjem sistema - nimam pojma!

Problem z zmrzovanjem sistema - nimam pojma!

charlotte ::

V drugi temi sem pisal o pregrevanju procesorja, kar sem uspel popraviti z zamenjavo termalne paste in znižanjem voltaže procesorja. No že takrat se mi je dogajal ta neprijeten problem da se mi je cel sistem preprosto obesil.

Kar sem opazil je to, da dokler imam v BIOS-u vse nastavitve na "Auto" sistem laufa BP (problem je ker "Auto voltaža" tudi povzroči da se procesor segreje preko 80 stopinj) in vkolikor kaj spremenim se začne naključno zmrzovanje.

Včeraj recimo sem navil procesor in nastavil voltaže in je obremenilni test (OCCT) BP laufal 3 ure brez napake. Ko sem danes prižgal PC se je pokazal Windows logo ob zagonu in tema, sem restartal prišel na namizje in čez par minut je obstala miš in tipkovnica in nisem mogel več nič. Windowsom ni nič jasno pomoje kaj se sploh zgodi. Solution center ne najde ničesar. Screenshot če kaj pomaga (čudno mi je da za včeraj piše da sem nameščal driver za mrežo, kar ni res):


Testiral sem RAM z Memtestom in konča brez problemov. Disk ni krivec saj sem ga pred kratkim zamenjal problem pa ostaja (poleg tega je brez slabih sektorjev). Temperatura ali pregrevanje tokrat ne more biti razlog saj je v povprečju 40 stopinj. Testiral sem tudi z LinX-om in je vse v redu. Kondenzatorji na matični zgledajo v redu. OS je naložen slab mesec dni, NOD32 ne najde ničesar.

Moja konfiguracija:

Intel Core i7 920
3x2GB Corsair Dominator 1600Mhz
ASUS Rampage II Gene X58
EVGA GTS250 512MB
WD Velociraptor 150GB
Corsair HX650W
Plextor PX-810SA

Nastavitve v BIOSu:

BCLK: 160
CPU Ratio Settings: Manual
SpeedStep: Enabled
Turbo Mode: Enabled
PCI Frequency: 100
DRAM Frequency: 1282 Mhz
CPU Voltage: 1,00625V
DRAM timings: 8-8-8-24
DRAM Bus Voltage: 1,64V
Load Line Calibration: Enabled
IOH Voltage: 1,11V
ICH Voltage: 1,11V

Sam nimam več ideje kaj bi bil razlog, bral sem na internetu da je za tako zmrzovanje brez da se ti prikaže BSOD pogosto razlog strojne napake. Niti ne morem preučevat problema saj zmrzuje povsem naključno, nikoli se ne izpiše nobeno opozorilo ali koda napake, sistem obstane, edina rešitev je hard reset in po resetu pač vrže opozorilo da se sistem ni pravilno ugasnil in od tam naprej ni več sledi. Nameščen imam Server 2008 Enterprise x64, gonilniki so od Viste x64 tako da ne vem če bi slučajno gonilnik bil problem?

Prosim vse ki imajo izkušnje s takimi problemi da podajo svoje mnenje kaj bi bil problem in kako ga odpraviti, saj delo na takem sistemu ni mogoče, niti zanest se ne moreš na tako mašino. Hvala.

charlotte ::

Nobene ideje?

Wox ::

CPU Voltage: 1,00625V < ------ Zakaj pa tako nizka napetost?

charlotte ::

Štartal sem z 1,1V kar naj bi bila neka razumljiva povprečna vrednost, potem sem pač nižal (zakaj dajat previsoko če se ne rabi??). Voltaža dvomim da je vzrok, saj so se pojavljali ti problemi že takrat ko sem imel nastavljeno še na "Auto".

Prebral sem na netu da je lahko problem s strani OS (Event Viewer poda kodo napake 6008). Pogosto pišejo da je vzrok slab PSU, vendar je za ta error značilno da se PC restarta, moj pa obstane in ga moram resetirat - tako da v bistvu zazna moj reset, napake ki je bila krivec za vse to pa očitno ne. Poleg te napake je zelo pogosta še ta:



Ki jo povzroča NOD32. Nimam ideje. Po eni strani sklepam da ne gre za HW failure saj oprema prenese nekaj ur obremenitev brez napak, potem pa v spletu nekih okoliščin pri minimalni obremenitvi samo obstane.

Wox ::

Težko reči kaj je narobe, ker je lahko marsikaj ;) Jaz bi vsekakor začel pri posodobitvi BIOSa matične plošče. Vse na auto. Potem, izklop sleep načina v OSu...

charlotte ::

BIOS je že posodobljen na zadnjo verzijo. Sleep je izklopljen bil že ves čas. Vse na Auto na taki plati je nesmisel. Mislm kupu sem plato za navijanje in edino kadar je stvar stabilna je na default nastavitvah. Sedaj sem se spravil ponovno namestit OS, tokrat sem dal gor 7 Pro x64 in je zmrznu že prvič ko sem prišel na namizje. Očitno bo potem problem nekje v strojni opremi.

Wox ::

edino kadar je stvar stabilna je na default nastavitvah.


Se pravi, če je vse na default je zadeva stabilna! Nov sistem pa nisi nameščal na default nastavitvah in ti je freeznil ali kako?

charlotte ::

Stvar je taka:

Ko sem kupil matično nisem imel časa se igrat z njo (izpiti!), se pravi sem imel vse na "Auto" in bilo je vse OK. Potem sem se 1x odločil in pač "umetno" navil CPE tako da sem izbral v BIOSu opcijo da mi "upgrada" CPE na frekvenco hitrejšega modela, torej i7 940 (vse ostalo matična prilagodi sama in tako sem tudi pustil). Ko sem testiral te privzete navite nastavitve je bilo vse OK in stabilno (stabilno v smislu da je preživelo test OOCT eno uro), razen temperatura je bila previsoka. V naslednjih dnevih mi je na na vsake toliko časa (recimo 1x na dan ali 1x na dva/tri dni) sistem zmrznil. Predvideval sem da pač plata ni kaj dobro nastavila in so problemi s stabilnostjo (ker nisem imel časa sem pač vse dal nazaj na Auto). No vse do včeraj ko sem se spravil prebrat nekaj člankov na to temo in sam po vodičih uspel nastavit vse voltaže in frekvence. Sistem je bil stabilen tudi po parih urah 100% obremenitve in sem mislil da je to to da sem rešil problem. Ko sem danes zopet prižgal PC mi je 2x zmrznil pa se nisem ubadal s tem ker sem mislil da je problem v SW. Zato sem na navito mašino šel nalagat nov sistem - Win 7 x64, vsa namestitev je šla čez bp, ko pa sem prišel na namizje in vtaknil USB ključ v PC je stvar zmrznila kot je to počela prej (prej je zmrznil ko sem recimo bil na FF, ali ko sem gledal kake slike, pač pri čisto banalnih stvareh).
Sedaj tavam v temi, OS očitno ne uspe zabeležit kode napake (6008 je koda napake ker resetiram sistem preko knofa, prej ne prikaže ničesar sumljivega). SW očitno ni saj se to dogaja na Server 2008 x64 in na Win 7 Pro x64, torej bo kakšna nastavitev ali strojna oprema. Problem je ker nimam pri roki ravno rezervnega napajalnika, procesorja, plate, napajalnika, da b sedaj pa novo kupoval pa ne pride v poštev ker nimam toliko EUREUREUR. ;((

PS: In ja sistem deluje OK če je čisto vse na Auto in se obeša če spremenim eno ali več nastavitev v meniju za navijanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: charlotte ()

Wox ::

Navijaj postopoma in pa spreminjaj minimalno število parametrov. Začni npr. z BCLK frequency 160, vse ostalo pusti na auto, tudi Vcore napetost in RAM. Testiraj pa z Intel Burn Testom.
Še prej bi mogoče prečekiral RAM z Memtestom. Aja. Si že.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Wox ()

charlotte ::

In v čemu bi tu bila razlika? Če se sistem pri polni obremenitvi obnaša normalno. BCLK ne morem kar tako dvignit in ostalo pustit na Auto ker bo temperatura proca takoj krepko čez 80 stopinj ker plata dovaja preveč štroma procu.

Valvoline ::

In v čemu bi tu bila razlika? Če se sistem pri polni obremenitvi obnaša normalno. BCLK ne morem kar tako dvignit in ostalo pustit na Auto ker bo temperatura proca takoj krepko čez 80 stopinj ker plata dovaja preveč štroma procu.

Če je proc na stock hitrost nemogoče. Poskus posodobit bios matične(on your own risk) mogoče bo boljše.

charlotte ::

Pa še kako mogoče, malo pobrskaj po forumu sem pisal kako se mi na 2,67Ghz temperatura dvigne do 80 ali celo več stopinj.

Valvoline ::

Pa še kako mogoče, malo pobrskaj po forumu sem pisal kako se mi na 2,67Ghz temperatura dvigne do 80 ali celo več stopinj.

Pol pa nabavi enga boljšega hladilnika,za ene 30e menda dobiš nekaj pametnega da spraviš temperature dol.

Wox ::

Še nekaj zanimivih linkov, če jih še nisi prebral:
http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=...
http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=...
http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=...

Pišem pa ti zato, ker sem prav prejšnji teden sestavil en comp s to matično in s tem procom. Zadevo sem brez problema navil na 4GHz rock stable in predal kolegu, ki pravi da dela ko urca. Temperature pri IBT niso šle preko 80 stopinj Celzija, hladilnik pa je Mugen II. Je pa res, da BIOSa nisem nadgrajeval, ker sem na forumu bral, da imajo nekateri težave z njim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Wox ()

Wox ::

In v čemu bi tu bila razlika? Če se sistem pri polni obremenitvi obnaša normalno. BCLK ne morem kar tako dvignit in ostalo pustit na Auto ker bo temperatura proca takoj krepko čez 80 stopinj ker plata dovaja preveč štroma procu.


No, tole je potem problem, ker zadeva bi morala delati brez problema.
V prvi vrsti menjaj hladilnik za kaj spodobnega.

charlotte ::

BIOS posodobit nič ne pomaga. To se je dogajalo na tovarniškem BIOSu, na enem ki je izšel za njim in na zadnjem isti problem. Hladilnik je Noctua NH-C12P - ni najbolši za 1366 je pa še vedno boljši od stock in ne uspe držat proca pod 80 stopinj. Prav tako kot vidim iz tvojih linkov tam poročajo o restartih in BSOD meni se nič od tega nikoli do sedaj ni pojavilo.

Valvoline ::

Wox ::

Ne. Tebi freezne, ker imaš Vcore prenizek. Pa Noctua je dober hladilnik. Mogoče ga imaš premalo "našpananega" na proc.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Wox ()

Valvoline ::

Tule maš test tvojega hladilnika prav z tem procesorjem. Nekaj je narobe pr teb.
http://www.pureoverclock.com/review.php...

charlotte ::

Zakaj je tekom testa (probal sem OCCT in Intel Burn Test) 100% stabilen pri tej voltaži - pri OCCT tudi po 3 ure? In zakaj frezne tudi če imam dvignjeno frekvenco in voltažo na Auto (ki je kar precej visoka že po vročini sodeč, skratka ziher vsaj 1,25V).

Valvoline ::

Poskus izklopit speedstep v biosu in nastavi power opcijo v OS-ju da pc nima varčevalnih funkcij

charlotte ::

Pri BCLK: 160 in VCore: 1,25V mi temperatura po 2 minutah pride do 81 stopinj. Hladilnik je montiran perfektno, pasta je po vsej površini, vent je na polnih obratih. Ne razumem, razen če je proc tako konveksen da ne sede čist popolno gor.

Wox ::

Pa je hladilnik na dotik dejansko vroč?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Wox ()

charlotte ::

Jp. Montiral sem tudi že kar nekaj hladilnikov tako da vem da je dobro nameščen - če že čutim pri obrazu vročino, ker imam ohišje na mizi in odprto stranico. Heatpipi (vseh 6 in rebra) so na dotik vroča, SB se še dotaknit ne morem za dlje časa da se ne opečem (voltaža SB je na Auto, temperatura cca. 70 stopinj).

charlotte ::

Evo danes sem ponastavil BIOS (Clr CMOS) vse nastavitve v BIOSu sem pustil na Auto. Frekvenca je bila 2,67Ghz, Voltaž se nisem dotikal. Se pravi vse vravnava plata sama. Namestil sem Intelov stock hladilnik ki sem ga dobil poleg in pustil gor tisto pasto ki jo je že Intel gor nalepil.

Pognal sem OCCT in po 30 sekundah 100% obremenitve je bila temperatura 82 stopinj in se je vse skup vstavilo. Torej je noctua zdržala kar dobro minuto dlje. :|

Povzetek. Očitno je da ne gre za hladilnik, pri meni je bil še kolega ki je nameščal ta Intel stock hladilnik že Nx in je rekel da brez dvoma je dobro pritrjen. Očitno gre za problem matične saj dovaja preveč soka. Vkolikor spremenim voltažo, četudi za minimum se sistem slej ko prej obesi, to je sedaj nehvaležno opravilo to testirat saj zmrzuje povsem naključno in lahko da čakaš tudi 2 ali 3 dni preden zmrzne, ampak na koncu slej ko prej zmrzne.

Je taka plata za na servis?

Wox ::

Ja. Daj jo na servis.

charlotte ::

Hm..... Jao, zdj majo uni 45 dni časa da to mencajo, jst pa sm to plato. ;((

Povejte mi še nekaj, 1x sem že klical to trgovino (kjer sem skoraj komplet PC kupil) za en napajalnik ki mi ni delal OK pa je reku da to pošiljajo v Nemčijo in če gre za neupravičen servis da moram jaz sam plačat stroške poštnine ki so v tistem primeru znašali kar 50 Eur. Kako je s tem?

g. Oden ::

Hm..... Jao, zdj majo uni 45 dni časa da to mencajo, jst pa sm to plato. ;((

Povejte mi še nekaj, 1x sem že klical to trgovino (kjer sem skoraj komplet PC kupil) za en napajalnik ki mi ni delal OK pa je reku da to pošiljajo v Nemčijo in če gre za neupravičen servis da moram jaz sam plačat stroške poštnine ki so v tistem primeru znašali kar 50 Eur. Kako je s tem?


Saj ne rečem, vse kaže na plato, ampak za vsak slučaj še probaj z drugim napajalnikom.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri CPU za MB Asus M2N-E SLI?

Oddelek: Kaj kupiti
131188 (1000) patrikkc
»

Problemček s hlajenjem i7 920 CPE

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
171790 (1385) TOP
»

ASUS A7V600-X --->Sata II

Oddelek: Strojna oprema
322589 (1952) OmegaM
»

Asus F7Se in Windows XP

Oddelek: Pomoč in nasveti
67728 (7305) kanzyani
»

Katero plato za SLI

Oddelek: Kaj kupiti
11951 (791) IVo

Več podobnih tem