» »

Odkriti binarni sistem črnih lukenj

Odkriti binarni sistem črnih lukenj

Smrtonosni dvojec

vir: ScienceDaily
ScienceDaily - Odkriti eno črno luknjo je relativno enostavno (nenazadnje, ena naj bi bila kar v središču skoraj vsake galaksije), odkriti binarni sistem dveh črnih lukenj pa se smatra kot eno izmed najtežjih opravil astronomije - velike so namreč samo kot kakšen sončni sistem, zato je razločevanje med dvema (in ne preprosto sklepanje, da gre za eno črno luknjo) še toliko težje. Vendar bi naj znanstvenikom iz Tucsona uspelo identificirati takšen binarni sistem.

Črni luknji, ki zaokrožita druga okrog druge približno vsakih 100 let, se vrtita s hitrostjo kar 6000 kilometrov na sekundo (za primerjavo, naše Sonce se vrti okrog središča naše galaksije s hitrostjo 220 kilometrov na sekundo) in bosta slej ko prej trčili, ob čemer bosta trčili z zadostno silo, da naj bi trk zaznali z detektorji gravitacijskega valovanja tudi na Zemlji.



Sistem sta odkrila Todd Boroson in Tod Lauer, medtem ko sta preiskovala rezultate raziskave, ki je vključevala slike in spektralne informacije sto tisoče galaksij, ko ju je na lepem njun program opozoril na kvazar, katerega spekter se je močno razlikoval od ostalih. Po podrobnejših raziskavah sta opazila dve vodikovi črti v kvazarjevem spektru (v normalnih okoliščinah bi pričakovali enega, zaradi ene črne luknje), nakar sta izračunala, da sta črni luknji druga od druge oddaljene le 0,3 svetlobnega leta.

Če bo njuno odkritje tudi potrjeno, bo to močno izboljšalo astronomsko znanje o združevanju črnih lukenj.

34 komentarjev

subby ::

preden pa trčita, nas in še nekaj naslednjih generacij ne bo več

war-dog ::

preden pa trčita, nas in še nekaj naslednjih generacij ne bo več

Mogoče pa to niti ni tako slabo :)
Object reference not set to an instance of an object.

smash ::

"in bosta slej ko prej trčili, ob čemer bosta trčili z zadostno silo, da naj bi trk zaznali z detektorji gravitacijskega valovanja tudi na Zemlji."

a res? in nekdo resno misli, da jih bomo takrat zaznavali z našimi "detektorji gravitacijskega valovanja" :)

Jst ::

>a res? in nekdo resno misli, da jih bomo takrat zaznavali z
>našimi "detektorji gravitacijskega valovanja" :)

smash: v Ameriki imajo postavljena dva takšna sistema. Teorija in implementacija gre nekako tako: Postavljen je laser in nekaj ogledal. Ko žarek pride do detektorja, se tam izračuna če sta še vedno "in-sync." Po Einsteinovi teoriji obstajajo gravitacijski valovi, ki pa jih do danes še niso zaznali. Če pa žarek oziroma detektor zazna, da žarek ni več "in-sync," je to dokaz o obstoju gravitacijskih valov.

Postavljena sta dva takšna sistema in če zaznata oba out of sync, potem je potrjen dokaz o omenjenih valovih.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Azrael ::

Prav zanimivo, kako se potrjujejo razne "bogokletne" trditve iz LHC teme.
Nekoč je bil Slo-tech.

jype ::

Azrael> Prav zanimivo, kako se potrjujejo razne "bogokletne" trditve iz LHC teme.

Katera pa, na primer?

Azrael ::

Binarni sistem črnih lukenj, ki se vede različno na smer opazovanja.
Nekoč je bil Slo-tech.

wooted ::

če sta tako daleč te luknji, sploh ne pomeni da še obstajata.. preden svetlobe, ki potuje do sem ne zmanjka ne moremo rečt da še obstajata. to valovanje pa tud kar leti naokoli in se ne iznič?

Thomas ::

Ne .. obstajati morata, po košer teoriji. Sploh ju ne moreš uničiti, samo povečaš ju lahko.

Zvezdo po košer teoriji lahko raznese, črne luknje ne more. Samo v kakšne
1080 let se počasi in previdno izseva.

BUT ... košer teorije mau smrdijo zadnje čase, tako da bi jaz ne izključil možnosti, da se tema dvema kaj zgodi in jih res čez nekaj časa ne bo več na vidiku. Tako da boš imel prav.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

smash ::

narobe si me razumu..mislil sem da bomo takrat ko pride do tega, že zdavnaj izumrli, ali pa tehnološko nedojemljivo napredovali, da se bomo takšnim instrumentom lahko samo smejali..

..glede same teorije in implementacije pa ti verjamem :)

Looney ::

Ok, se pravi poleg nepotrjenih potencialnih enojnih črnih lukenj o katerih ne vemo ničesar očitno obstajajo tudi dvojne potencialne črne luknje o katerih prav tako ne vemo ničesar.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

ozbolt ::

Točno.

keber ::

In še bolje: ko bomo nekega dne potrdili vse nepotrjene črne luknje, o njih še vedno ne bomo vedeli ničesar.:D

Lion29 ::

samo eno vprašanje bolj off topic?
se napiše lukenj ali luknj?:|

Zgodovina sprememb…

  • odbrisalo: gzibret ()

BigWhale ::

Ti kr luknj pisi... :>

Thomas ::

V čem je štos telih orbitirajočih črnih lukenj?

To, da če sta v primerni orbiti druga okoli druge, potem si lahko izberemo take točke v Vesolju od koder sta en čas videti kot ena velika črna luknja, en čas kot dve manjši in ločeni.

Tako videvamo razpad črne luknje na dve manjši in nazaj.

Nekaj ... kar spravlja določene ljudi v strašanski bes. No vsaj jih je, nekoliko nazaj, ko sem o tem pisal tukaj. Marsikdo se lahko spomni tega.

Hehe ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Looney ::

Vat???

Lion29, jao človk... lukenj valda!
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

BigWhale ::

Tako videvamo razpad črne luknje na dve manjši in nazaj.


Ja, ampak temu bi rekli opticna prevara, mar ne? Ali ima kaksne fizikalne posledice? Dvozvezdja se tudi vidijo kot ena zvezda ali pa dve zvezdi....

Thomas ::

Ni štos v tem, da ena zakrije drugo. NIKAKOR.

Štos je v tem, da pulzira težni pospešek dveh krožečih teles v vsaki točki prostora. Kadar sta na isti liniji s tabo je drigačen, kakor kadar tvoriš z njima trikotnik.

Težišče je pa še vedno enako oddaljeno.

Zato se R kompozitne črne luknje tudi spreminja. Včasih ga ni, včasih je.

Štekaš?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

quartz ::

Luna, Zemlja, Sonce...plima, isti k., drgač povedano kot zgoraj!;)

Kar se pa meritve same tiče, ki je privedla do tega odkritja, gre pa za skor isti k. kot pri dvozvezdjih, ja!;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: quartz ()

Thomas ::

Ja ... Ampak tako kompliciranih reči, kot so plimske sile med dvema črnima luknjama in zunanjim opazovalcem, nismo sposobni izračunat. Zato "smo" se delali, kako tega ni. Da smo ohranili idealizirane predstave z začetka prejšnjega stoletja.

Ampak odkritje dveh orbitirajočih črnih lukenj, "nam" je eksplodiralo v obraz.

Good!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

JanK ::

...
a res? in nekdo resno misli, da jih bomo takrat zaznavali z našimi "detektorji gravitacijskega valovanja" :)


Obstaja moznost, da smo valove ze detektiral ob eksploziji supernove leta 1987. Glej http://arxivblog.com/?p=1271 in

Lion29 ::

Vat???

Lion29, jao človk... lukenj valda!


hm, ja naslov tega clanka me je skoraj preprical v nasprotno :P
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

BigWhale ::

Oh lord! :)) True. Dajte popravit.

root987 ::

Fixed, sry :>
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Saladin ::

A ni bolj zanimiva finta pri takem sistemu, da se gravitacijsko polje obeh črnih lukenj na določeni točki perfektno izniči in lahko svetloba ubeži ven?

Da črna luknja postane dlno "gola"- da dobiš teoretično možnost "vpogleda" v njo?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

Lion29 ::

ot: wtf so te zgodovine sprememb v mojem prvem postu??

saladin: kako se lahko gravitacija iznici?...Vedno bo ena bolj cukala kot druga...In po mojem, ce bi v teoriji res lahko bile sile v eni tocki enake(nevtralne), bi se po mojem svetloba tam ustavila in ne zbezala
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

BigWhale ::

Hm, seveda se lahko 'gravitacija iznici'. V sistemih z vec telesi komot, brez problema. Google for Lagrangian point. :)

gzibret ::

> ot: wtf so te zgodovine sprememb v mojem prvem postu??

OT: mislil sem pobrisati debato o "lukenjah", pa sem šele kasneje videl, da je bila pripomba upravičena in sem zadevo vrnil v prvotno stanje.

No, sedaj pa dost OT.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Off topic je dovolj, ja. On topic?

Jah on topic je pač to, da imamo dinamične črne luknje, opazovane vsaj iz nekaterih točk. To je zdaj še bolj očitno, čeprav je vedno bilo.

Mitologijo v zvezi s črnimi luknjami, kot naprimer - niti svetloba jim ne more ubežati - bo treba nekoliko posodobiti. Mogoče bodo o tem sklicali kakšen koncil.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

podbevna ::

Saj ilustrator te risbe ob originalni (in ST) novici, se jim je očitno že odpovedal :).

Kaj naj bi to sploh predstavljalo?

Thomas ::

Moje osebno mnenje je pač to, da imamo od MM eksperimenta, konec 19. stoletja naprej, še vedno permanentno krizo v teoretični fiziki, ki še ni bila resolvana. Einstenovi in drugi patchi preprosto niso bili dovolj.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ABX ::

Moje osebno mnenje je pač to, da imamo od MM eksperimenta, konec 19. stoletja naprej, še vedno permanentno krizo v teoretični fiziki, ki še ni bila resolvana. Einstenovi in drugi patchi preprosto niso bili dovolj.


Kolega študira ta čuda, je sam v razredu in če profesor menja fax(državo) gre za njim.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Thomas ::

Da nekaj pojasnim:

Trenutno je uradna dogma, po kateri se površina črne luknje lahko samo poveča, nikakor pa zmanjša.

Če pa imamo dve orbitirajoči ... potem po definiciji niha premer obeh. Kdarkoli sta v ravni črti z nami, je drugačen kot ko sta v trikotniku. Sej to sem že rekel, ampak ne škodi ponoviti.

Sicer mi RES ni jasno, zakaj je bilo treba čakat na eksperiment, ki je pokazal obstoj dveh dejansko orbitirajočih ... ampak zdej ga je.

Kaj sedaj? Ni več res, da velikost BH ne more oscilirati, ali je nekaj narobe s samo definicijo črne luknje?

Odgovor pričakujem v slogu "preveč zapleteno, da bi lahko razložili brez napredne uporabe Einsteinovih enačb".

No, sej. Niti z napredno uporabo tega enačbovja, se bojim.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Primerjava velikosti zvezd (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7111817 (9991) Mipe
»

Odkrita nova vrsta črnih lukenj

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
436509 (489) BlueRunner
»

Konec vesolja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
12012180 (10189) CaqKa
»

Paralelna vesolja - ne samo sci-fi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1139586 (7950) Thomas

Več podobnih tem