Nature - V laboratorijih Univerze St. Andrews v Veliki Britanji so ugotovili, da lahko poustvarijo črne luknje oziroma umetno dogodkovno obzorje. Odveč je pripomniti, da pri poustvarjenih dogodkovnih obzorjih ne gre za takšne razežnosti, kot jih lahko opazujemo v vesolju. Znanstveniki jih opisujejo kot "žepne" izdaje ter jih smatrajo za "popolnoma neškodljive".
Ulf Leonhardt je skupaj s kolegi pokazal, da utripanje svetlobe po optičnem kablu lahko vpliva na druge valovne dolžine svetlobe podobno, kot se to dogaja pri "običajni" črni luknji. Laboratorijske različice črnih lukenj naj bi omogočale, da znanstveniki preizkusijo ključni vidik njihove teorije: ali so zares popolnoma črne, ali pa oddajajo določene delce in sevanje?
Čeprav poskuse izvajajo v prirejenem optičnem kablu, ekipa znastvenikov trdi, da skoraj vsak utrip svetlobe - tudi tisti v telekomunikacijskih optičnih vlaknih - do določene mere posnema črne luknje. "Ves čas jih povzročamo, ..." je še izjavil Leonhardt.
Črne luknje nič ne jedo (razen v filmih in igrah). Tudi, če se naše Sonce spremeni v črno luknjo, planetov ne bo potegnilo noter, še vedno bodo krožili enako.
Sicer je izraz črna luknja po svoje napačen, saj ne gre za luknjo, ampak samo zelo masivno telo.
Aha delajo tem... Mene že skrbi kaj eni znanstveniki za vlado delajo v puščavah, pospeševalnikih, da bi dokazali obstoj črne luknje na Zemlji. Mar bi ta firbec pustili potomcem, naj se oni ukvarjajo s poskusi nekje na drugi galaksiji s tem. Grrr jaz hočem celo Zemljo, ne pa ... ja itak . Za atomsko bombo že požrem, da pa hočejo Black Hole je pa huda.
A ni lepše gledat Havaje (raj) da obstaja... v vsem tvojem življenju. Kot da greš zaradi ene nepotrebne stvari v smrt (črno luknjo) .
@LedStorm+++: tiste črne luknje, ki nastanejo v pospeševalnikih niso veliki niti za en atom in se izsevajo z hawkingovo radiacijo v delčku sekunde (po teoriji).
Mar bi ta firbec pustili potomcem, naj se oni ukvarjajo s poskusi nekje na drugi galaksiji s tem.
Mislim da je štos prav v tem, da rabimo opravt te poizkuse, da bomo prišli do tiste galaksije tam drugje.
glede tega, koliko to rabimo za interstellar travel, nebi ravno ugibal, so pa take zadeve vazne tudi zato, da se v prihodnosti ne bomo ubadali s takimi malenkostmi in bomo raje ugotavljali, kako delujejo zvezdna vrata ali warp drive.
No, tkole bom reku. Gre za neko analogijo, kot gre za analogijo pri nekaterih primerjavah med vodnim in električnim tokom. Včasih zadevo res opisujejo podobne ali celo enake formule.
Ampak še vedno je SAMO analogija in nikakor ne delajo nekaj, kar bi lahko mirno imenovali črna luknja.