» »

Higgsovemu bozonu slabo kaže

Higgsovemu bozonu slabo kaže

Slashdot - Fermilab je včeraj še nekoliko skrčil habitat, kjer bi utegnil tičati izmuzljivi Higgsov bozon. Na podlagi prejšnjih eksperimentov so v Fermilabu ocenili, da mora njegova masa ležati v intervalu 114 and 185 GeV/c2. Združeni izsledki iz preizkusov CDF in DZero v Tevatronu pa sedaj kažejo, da s 95-odstotno gotovostjo Higgsov bozon ne more imeti mase med 160 in 170 GeV/c2. Z 90-odstotnim intervalom zaupanja pa njegova masa ne leži med 157 in 185 GeV/c2. Prav iskanju tega misterioznega delca je namenjen tudi CERN-ov LHC, ki pa je trenutno v popravilu, tako da bomo morali, če ga Američani ne bodo odkrili prej, počakati še vsaj do konca leta, ko bodo v Ženevi zagnali svoj trkalnik. Če pa Higgsovega bozona ne bomo odkrili, se bo potrebno ozreti za novimi teorijami, ki bodo pojasnile maso nekaterih elementarnih delcev.

13 komentarjev

dexterboy ::

Kolikor sem bral in slišal, naj bi CERN-ov trkalnik bil polno operativen v mesecu Septembru. Torej v grobem zgolj eno leto zamude :D
Le kaj je to v primerjavi z zgodovino vesolja :P

Kar se pa tiče Higgsov bozona; če dokažejo, da omenjeni bozon ne obstaja, pa lahko potem samo še počakamo prihod vesoljcev, da nam odkrijejo skrivnosti subatomskih delcev... ;)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

BigWhale ::

Jest bi imel gravitone. :|

LordPero ::

Hehe, fubar. Sicer pa, tako ali tako bo veliko dobrega od CERNa oz. naložbe vanj. Pa tudi teorije so & bodo nastale nove -kaj pa veste, mogoče ker geek pride vn s prou simple teorijo za vse skupi.
LordPero

Matrin ::

95% ni 100%. Tolk o tem.

squngy ::

Sej tle se za enkrat gre predvsem za omejitev iskanja.
Če bi ti rabil nekaj najti v 100 kvadratnih kilometrih prostora, in bi za 3/4 tega prostora vedel, da je 95% verjetno, da tisto kar iščeš ni tam, potem bi verjetno začel iskati v preostali četrtini
(ali bi raje za vsak slučaj šel še enktkrat preiskovat 75KM^2 samo zato, da bi vedel 100% ni tam???)

PaX_MaN ::

Jah, če se izkaže, da tudi v ostali četrtini verjetnost ni nič boljša, boš tako ali tako primoran to storiti.

Matrin ::

Samo če ga ni v tistih 95% procentih, to še ne pomeni da ga ni. Obregnil sem se ob novico na slo-tech-u in ne originalno, ki je sploh nisem prebral, ker me ne toliko zanima.

gzibret ::

> Kolikor sem bral in slišal, naj bi CERN-ov trkalnik bil polno operativen v mesecu Septembru. Torej v grobem zgolj eno leto zamude

LHC nima zgolj enega leta zamude. Prvi deadline je bil leta 2005 ;)
Vse je za neki dobr!

Moravče ::

Hm, v bistvu so nekako rekli, da če najdejo tale Higgsov bozon bo to zelo dolgočasno odkritje... Več pa ne vem povedat, ker sem že malo pozabil kako zadeva gre.

snow ::

95% ni 100%. Tolk o tem.


V znanosti ni nikoli nič 100%. No edino to ;)
Gre za statistične verjetnosti. Navadno se uporablja stopnja tveganja 5%. Od tod 95%.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

jype ::

Primarna naloga LHC je itak "zgolj" natančneje določiti (izmeriti) nekatere fizikalne parametre. Čeprav se reč sliši dolgočasno bodo nekatere teorije zaradi rezultatov postale neveljavne, druge pa natančnejše.

Spock83 ::

Če najdejo/nenajdejo Higgsov bozon, kaj bo potem s trkalnikom? Uporaben samo še za Cooper fitness test? :)

Thomas ::

Slabo kaže potem tudi Standardnemu modelu. Too bad.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tevatron zaznal senco Higgsovega bozona

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3416101 (14416) Spura
»

Novinarska konferenca v CERN-u: indici za mogoč obstoj Higgsovega bozona

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
247943 (5508) Jst
»

Tevatron odkril nov osnovni delec?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
104505 (3312) Hair

Več podobnih tem