» »

Nov slovenski razpored na tipkovnicah

««
4 / 10
»»

TilenS ::

Pa sej ne morem vrjet kaj berem, upam da iz te tipkovnice ne rata nič :\ Čeprav pa mogoče niti ne bo tako slaba tipkovnica za uporabo v kombinaciji z slo sinhroniziranimi filmi : )

Brane2 ::

V kombinaciji s cirilica fontom bi zažigala...

Mislim, v smislu identifikacije zavednih slovenskih hekerjev na ruskem nivoju...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

techfreak :) ::

Pa sej ne morem vrjet kaj berem, upam da iz te tipkovnice ne rata nič :\ Čeprav pa mogoče niti ne bo tako slaba tipkovnica za uporabo v kombinaciji z slo sinhroniziranimi filmi : )

Še risank na pop tvju se jim ne ljubi sinhronizirati ... kar podnapise raje prikažejo zraven. Komu bi potem sploh ljubilo še filme sinhronizirati?

we_are_borg ::

spet bo brezveze zapravaljen davkoplačevalski cekin,ko bodejo sprejeli in masovno menjavali tipkovnice po raznih ustanovah,zaradi par spremenjenih tipk.
death is irrelevant

USS Liberty ::

Velika napaka je bila storjena, da se ta slovenska tipkovnica ni uvedla takoj leta 91, pa bi se danes že prav vsi navadili na njo, tudi jugonostalgičarji...
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

opeter ::

Uporabljam anglesko tipkovnico ze nekaj let. Dopise pisem v Latexu.

Bil bi aktualen ~20 let nazaj, zdaj je pa preprosto prepozno. Spreminjati nekaj, kar v praksi deluje odlicno samo zato, da bi nekaj dokazali, je brezvezno pod a) in zapravljanje davkoplacevalskega denarja pod b). Priznati je sicer treba, da bodo mnogi zanikali obstoj tocke b) in bodo hoteli prikazati, ces da je tovrstni razpored nujno potreben za dvig slovenskega BDPja, natalitete, ... (vstavi poljuben FDV crap).


Se strinjam. Isto je kot 9-letna šola. En čas bodo še furali, potem pa bomo spet preklopili nazaj ali na osemletno šolo ali pa na desetletno...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Matako ::

Pa saj ne gre za nobeno nostalgijo. Po mojem gre pri tem predlogu za tipičen primer NIH sindroma!
Ponavadi se je pri standardih vedno poizkusilo pobrati, skopirati, karkoli nekega obstoječega, ki ti je najbližje in je funkcionalen za tvoje potrebe - prihranki so ogromni, cena je mogoče malo tistega "jaz bi naredil drugače"... samo, se je sploh vredno ukvarjati. Zakaj pa misliš, da imaš nemške električne vtičnice? Po mojem bi se dalo tudi tukaj kaj izboljšati.. samo komu na čast?
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

T-h-o-r ::

ja, ziher se bom na novo učil slepega tipkanja, malo morgen, budale
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Looooooka ::

Dejstvo je, da đ in ć nista slovenski črki in da si ne zaslužita mesta na osnovnem nivoju. Ostalo je pa tako-tako, samo medlo bo ljudi, večine pa tako ali tako ne bo prizadelo, ker tipkamo slepo. Imam na MBP original ANG tipkovnico in me prav nič ne moti.

Dej ti mal TIS odpri pa se prasi ce je fer da se te crke zdej nekam drgam mece.
Sam osebno đ-ja res nisem uporabil vec kot 3x ampak nekak sem skor 100% preprican, da ce jutr zamenjamo vse tipkovnice s predlaganimi...bo zelo veliko racunovodkinj popizdilo...pa kr neki racunov bo magicno zavrnjenih.
Mene osebno ze angleska tipkovnica zmoti ker sm ze sam za Y in Z navajen, da sta tm kjer sta.In rajs zapravm kokrkol casa pac zapravm na tistem OSu kjer sm...da si tipkovnico nastavim nazaj na slovenscino.
No freaking way, da se bom su zdej na novo navajat sam zato, ker se je nekdo odlocil, da rab boljso slovensko tipkovnico.
Naj rajs denar vrzejo v to, da bojo tujci rekl Slovenija in ne Slovenia...ce jim je ze tok do crk.

bibip ::

maddog>> Kje je bil tvoj?

Kaj misliš? Tudi on. Tudi zato mi ni vseeno. Si pa malo mlajši, pa mogoče prehitro opuščaš "travme preteklosti"? Saj ni problem v nekem "opuščanju". Problem je, da mladina prehitro pozablja, identificira se pa z ničemer.

maddog>> ...mogoce je cas za nove navade.

Na evre smo se navadli, a ne?

Ne vem, kaj je problem? Če bodo hoteli tipkovnico prodati, bodo že natisnili še slovensko razporeditev.

imagodei>> ...jaz imam slovensko tipkovnico...

Ja, saj to je res, ampak ni pa čisto slovenska, če veš kaj mislim. Če v roke dobiš tipkovnico severnih, zahodnih in vzhodnih sosedov, takoj veš kam pripada, ker vidiš že po tipkah. Zakaj bi pa toliko pri slovenski komplicirali mi pa enostavno ni jasno. Če bo čisto vse dobro, pa da se lahko pri vsaki stvari prilagodimo komurkoli, potem je pa res ne rabimo. Imejmo najprej to, ki jo imamo. Saj nima smisla. Ehh...

techfreak :) ::

>> Ne vem, kaj je problem? Če bodo hoteli tipkovnico prodati, bodo že natisnili še slovensko razporeditev.
In nekdo se bo celo ukvarjal delati posebej tipkovnico za 200 prenosnikov?

joze67 ::

tudi andry shevchenko pisemo andrej ševčenko :)


Ta je pa ena boljših.
Андрей Николаевич Шевченко
Vse ostalo je transkripcija, in angleška je slabša od naše. V resnici je Andrej Ševčenko popolnoma pravilno, Nikolaevič pa bi zaradi mehkega e pisali Nikolajevič.

jozek ::

Zakaj pa tolerirajo še X,Y Q in W, ki tudi niso slovenski znaki?
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

imagodei ::

bibip> "Zakaj bi pa toliko pri slovenski komplicirali mi pa enostavno ni jasno. Če bo čisto vse dobro, pa da se lahko pri vsaki stvari prilagodimo komurkoli, potem je pa res ne rabimo. Imejmo najprej to, ki jo imamo. Saj nima smisla. Ehh..."

Menjanje funkcionalne tipkovnice je definitivno kompliciranje. Dejmo se vprašat, kaj bomo s tem dosegli? Hitrejše tipkanje? Manj napak? Znižanje stroškov? Po eni strani danes ni več ljudi v podjetjih, ki bi morali pisati na tone papirjev na pisalne stroje, zato kakšnih prihrankov ne bo. Po drugi strani imamo veliko priseljencev, ki so s sabo prinesli đ in ć v priimkih. In zakaj vraga bi zdaj morale računovodkinje, kadrovniki in razni šefi, delovodje ipd. iskat ti dve črki nekje drugje na tipkovnici?

Torej gre tukaj za navadno forsiranje neke spremembe, ki sploh ni potrebna. Gremo v nov layout zato, ker se je nekdo izmislil, da Slovenija rabi svojo tipkovnico.

OK, pa skrijmo tista dva znaka nekam drugam. Ampak na njuno mesto dajmo potem [] in/ali {}, ne pa € in @. Da je znak za EUR na črki E je več kot logično. Pritisk Alt-Gr pa zahteva približno toliko mentalnega napora, kot pritisk SHIFTa, če hočem napisat % ali pa $. Znak @ je pa tako ali tako uporaben zgolj in samo v e-mail naslovih in ne vidim nobene potrebe po tem, da se ga tako visoko v zvezde kuje, da dobi prvonivojsko pozicijo.

V programiranju sta para [] in {} mnogo bolj uporabna in se v povprečju verjetno tudi mnogo bolj uporabljata.
- Hoc est qui sumus -

Tr0n ::

Slovensko tipkovnico bom uporabljal tako pogosto, kot slovenske Windowse.

Nikoli.

r0ker ::

naj še apostrof prestavijo ( ' ), klicaj in vprašaj bi jaz dal pred afno in evrom. enter, shift ipd tipke imam na moji tipkovnici označene z znakom (puščice). alt je alternative (alternativna), alt gr (alternativna grafična) ali kaj podobnega.
drugač pa popolnoma podpiram prevode, le DVIG je neumna.

Tomi ::

bo zelo veliko racunovodkinj popizdilo...pa kr neki racunov bo magicno zavrnjenih.

Velika neumnost. Večina ljudi je tako ali tako že v bazah (podjetja, ipd) in jih nov razpored ne bo prizadel.

Zakaj pa tolerirajo še X,Y Q in W, ki tudi niso slovenski znaki?

Poskusi uporabljati Mac OS X brez Q,W in podobnih. In recimo brskati po spletu. Angleščina je pač mednarodni jezik in njena uporaba na mlajšo aktivno populacijo ne pomeni težav. Prej poenostavitve.
metrodusa.blogspot.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tomi ()

Gogigator ::

tisti ki tukaj pišejo da so tisti ki želijo uporabljati trenuten razpored na tipkovnici - jugonostalgiki so v zmoti. Sej ni važno če si ali nisi jugonostalgik ampak je dejstvo, da ko se na nekaj navadiš...težko menjaš, ker se začenja nov proces učenja, smisel življenja pa je v rutini. drugič pa me res zanima, kje bodo tu veliki proizvajalci našli tržno nišo, da bodo za ta drobiž slovencev izdelovali čisto posebne tipkovnice :)

T-h-o-r ::

itak, bojo jih pa ja kakšnih tisoč na leto prodali po 100€ a piece
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

techfreak :) ::

tisti ki tukaj pišejo da so tisti ki želijo uporabljati trenuten razpored na tipkovnici - jugonostalgiki so v zmoti. Sej ni važno če si ali nisi jugonostalgik ampak je dejstvo, da ko se na nekaj navadiš...težko menjaš, ker se začenja nov proces učenja, smisel življenja pa je v rutini. drugič pa me res zanima, kje bodo tu veliki proizvajalci našli tržno nišo, da bodo za ta drobiž slovencev izdelovali čisto posebne tipkovnice :)

Se strinjam.

Meni je vseeno če odstranijo ć in đ, saj ju ne uporabljam skoraj nikoli. Ampak se vseeno nočem prilagajati na novo tipkovnico samo zaradi tega.

Lion29 ::

mah, ce bom po tolkih letih tipkanja v dreamweaverju uspel sedaj presaltat na netbeans, pol malo menjan razpored tipk me sploh ne bo motil :)

sploh pa mi nikoli ni delal problem saltanja med usa/slo tipkovnico... ce bo zdaj se slo2, me tut ne bo motilo...

tukaj folk pise, da se bo forsirala nova tipkovnica... od kje vam to? se vedno bos lahko uporabljal stari nabor, kadarkoli! ali pa kjerega drugega, po zzelji...

zato me kot receno sam layout sploh ne moti, oz. ga podpiram (ce mi bo uporaben, bom uporabljal, ce pa ne, pa pac ne). Motijo me edino smesni prevodi. To pa predvsem za taksne uporabnike koit je recimo moja mama, ki se je pri 52 letih lotla malo ukvarjat z racunalnikom (predvsem za igrce, da se razumemo :) ) Ali pa za tiste, ki se sploh se niso lotili

Je pa res, da je ta tema in predvsem odgovori v njej odraz nase navajenosti... in zato odpora do sprememb.

smash ::

prvovrstni debili..namesto da bi imeli balkanci neko unique tipkovnico, kot jo imamo zdej, bodo vsakmu dal svojo..kreteni prve sorte..

zakaj se evropa združuje, zakaj imamo skupen denar? zakaj tičijo ljudje k temu, da poenotijo stvari?

pa koji k*** tem debilom ni jasno??? a zdej k bom komuniciru z makedonskim uporabnikom, ne bom več vedu kaj ma gor napisan on..a ma še esc al izhod, ali kako ze temu dol tam rečejo u makedoniji...

samo za lastne interese jim gre, da bi pa kej praktičnega naredl, pa ne....to je ena taka stvar tale tipkovnica, ki se jo enostavno pusti pri miru in pika

matr :)

Berserk ::

Tudi meni ni problem če mi ć in đ umaknejo, in nadomestijo z @ in €, sam prevod fukncijskih tipk pa ne hvala.
Za programiranje je pa res US layout najboljši, oboje skupaj trenutno brez ogromnih stroškov ne gre.

Lion29 ::

@fabrskd
sej mogoce bi ti se verjel, da je to nova tipkovnica, ce nebi bila na PS2 prikljucku :D

para! ::

>> malo je treba pa tut za ohranjanje jezika prispevat.

Ne, ni treba.

lp
Death before dishonor!

Zheegec ::

če so za ohranjanje jezika potrebni kakšni posebni oz prisilni ukrepi, potem je jezik evolucijsko zrel, da propade.
Žal...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

para! ::

Ne, jezik mormo ohranjat, ker s tem dosežemo nek višji cilj :D


lp
Death before dishonor!

WarpedGone ::

Moja mama si bo končno lahko zapomnila kaj pomeni tipka Enter in kaj pomeni tipka Shift. Da backspace in capslock ne omenjam sploh.

Escape bo tudi končno dobil svoj pomen tudi za jezikovno malo bol neuke ljudi.

Edino čudno mi je Ktrl., Alt., Alt.Gr. Ampak se bomo že navadli, kratice pač. Sicer pa, pravi računalničarji itak uporabljamo

Das Keyboard


Označene tipke so za pussije.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: WarpedGone ()

zk_eu ::

mah, če že morju prevajat, nej prevajajo, samo pozicije črk pa nej ne spreminjajo, čene se bom še tri leta motil...
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

MrStein ::

BigWhale:
Na SIST lahko pises in ti bodo zadeve poslali po posti.

Saj sem jim , samo še odgovora ni ;)

PS: Tiste, ki trpijo za kakimi jugo kompleksi, bi prosil, da zadeve predebatirajo na kakem psihiatričnem ali pravnem forumu, ne pa na tehničnem. Hvala.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bibip ::

imagodei>> ...dajmo potem [] in/ali {}, ne pa € in @.

Sem za. Saj bo še debate o tem.

Matako ::

Moja mama si bo končno lahko zapomnila kaj pomeni tipka Enter in kaj pomeni tipka Shift. Da backspace in capslock ne omenjam sploh.

Escape bo tudi končno dobil svoj pomen tudi za jezikovno malo bol neuke ljudi.

Edino čudno mi je Ktrl., Alt., Alt.Gr. Ampak se bomo že navadli, kratice pač. Sicer pa, pravi računalničarji itak uporabljamo ...


Pravi "računalničarji" svojo mamo brez problema naučijo tistih par besed - če ne gre potem tudi njim ni pomoči saj je inteligenca delno genetsko pogojena.
/\/\.K.

[D]emon ::

Glavna stvar, ki jo vsi veselo pozabljate pa je preprosto dejstvo, da tu primarno ne gre za sistemsko razporeditev temvec samo za razporeditev tipk na fizicni tipkovnici, ki se bo eventelno odrazala tudi v softverski razporeditvi.

Posledicno lahko se vedno imas "novo" slovensko tipkovnico ter stari CP 852 razpored. ;)

Dejmo mal pamet zalaufat.

Bistri007 ::

Ja, no, saj, ampak nočem imeti groznih prevodov in zamešanih tipk na tipkovnici. Še manj pa nalepk na tipkah - če je YU trg dovolj velik za vgraviranje, je mogoče SLO premajhen, da se splača.

Poleg tega je problem, saj bo očitno novi SW po defaultu dal za slovenski jezik nov razpored. In seveda tega ljudje ne bodo znali zamenjati, ali pa se jim ne bo dalo. In bo nova groza v uporabi.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

MrStein ::

Linuxi (recimo Ubuntu) že zdaj ponujajo kaki ducat različnih SLO razporedov... ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Okapi ::

Ne zdaj tukaj banalizirat zadeve na angleška, nemška in francoska imena.

??? S tem si ti začel. Jaz samo povem, da v slovenščini lahko tuje črke prečrkujemo v naše. Angleški x recimo v ks, albanski x v dz, predsedniški ü v ue ...

O.

Crimson_Shadow ::

Je res treba izumljat toplo vodo na novo, namesto da bi končno izboljšali "programersko učinkovitost"?
We create worlds

Poldi112 ::

>Označene tipke so za pussije

Raje sem pussy na natural tipkovnici, kot da me boli zapestje na fancy keyboard-u.

>ja, ziher se bom na novo učil slepega tipkanja, malo morgen, budale

Par spremenjenih tipk ti pač ne bi smelo povzročati težav. Verjetno tudi občasno tipkaš na US razpored, pa ni panike.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Ayumi ::

Ktrl + Alt. + Izbriši, yo.


RETARDED! All praise english!

Crimson_Shadow ::

Zanimivo, a Start (Alt Option) tipke pa ne bodo "poslovenili"?
We create worlds

T-h-o-r ::

>Označene tipke so za pussije

Raje sem pussy na natural tipkovnici, kot da me boli zapestje na fancy keyboard-u.

>ja, ziher se bom na novo učil slepega tipkanja, malo morgen, budale

Par spremenjenih tipk ti pač ne bi smelo povzročati težav. Verjetno tudi občasno tipkaš na US razpored, pa ni panike.



verjetno ne, ampak stalno me bo Š jebal :)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Tr0n ::

Alt option nima besede, ampak ikono.

R33D3M33R ::

Ne vem, a eni namerno ne vidijo, da boš lahko do ć in đ še vedno dostopal preko AltGr+ D in C ali pa jim je enostavno kul, da lahko iztresejo svoj gnev nad Slovenskim inštitutom za standardizacijo.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

djordjevic ::

"Enim ni kul", da bodo morali poslej priimek zapisati s pomočjo funkcijskih tipk (v kolikor bo novi standard povsem nadomestil obstoječega). Me zanima, ali bi se Novakovim smejalo, če bi morali zapisati svoj priimek s pomočjo alt gr + V. Dvomim.
No grave is deep enough to keep us in chains.

steev ::

Bomo pa na Hrvaškem kupoval tipkovnico. Pač priimek.
:|

bibip ::

djordjevic :: danes, 14:55:52
"Enim ni kul", da bodo morali poslej priimek zapisati s pomočjo funkcijskih tipk (v kolikor bo novi standard povsem nadomestil obstoječega). Me zanima, ali bi se Novakovim smejalo, če bi morali zapisati svoj priimek s pomočjo alt gr + V. Dvomim.


Pa kaj misliš, kje si? Novakovi imajo vse potrebne tipke. Đorđevići si boste pa kupili CRO ali ne vem katero tipkovnico že, pa se boš lahko smejal in pisal. Mislim, kakšne imaš.

Edit: dodan citat

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bibip ()

Manu ::

Podpiram nov slovenski razpored tipk. Tudi s prevodi ne bom imel problemov. Vse se da navadit. Ktrl me popolnoma nič ne moti. Tiste pike za Alt. Gr. pa tudi ne moti. Le zakaj bi?

Na moji tipkovnici (ki ni zaščitena pred zunanjimi vplivi: prah in umazanija) sta tipki ć in đ najbolj umazani, ker ju NIKOLI ne uporabljam. Zato se mi zdi zelo smiselno in hkrati uporabno, da so končno nekaj naredili na tem področju.

€ in @ sta bolj uporabljeni tipki od ć in đ pri večini slovenskih državljanov - zato ima nov razpored smisel.

Kar se tiče pa tipk "qwyx", ko nekateri argumentirajo v prid ohranitve ć in đ, pa sem prepričan, da je angleški jezik tako razširjen, da večina bolj uporabljamo te štiri črke angleške abecede, kot ć in đ.

V življenju nikoli nisem toliko uporabljal črk ć in đ kot danes v tem komentarju. Sam tipki sta še vedno umazani :) ... v bodoče bosta tudi bolj funkcionalni.

djordjevic ::

Kje? V svoji domovini, hvala lepa. Kjer se zaradi nacionalistov, ki priznavajo _samo in zgolj_ pristne, stoodstotno klene in neomadeževane (morda zgolj s primesmi kakšnih žlahtnejših, severnejših narodov) Slovence, na trenutke počutim kot drugorazredni državljan.
No grave is deep enough to keep us in chains.

bibip ::

Nisi nobeden drugorazredni državljan. Si isto kot vsi mi. Kaj takoj nekaj na nacionalizem obračaš? Kdo ti pa kaj hoče? Mogoče bi morali tebe najprej za mnenje vprašati, preden spremenimo na SLO tipkovnico? A daj, daj. Poglej si abecedo, pa boš videl, da nimamo nič od đ, ć, nj, lj, ü, ä, ë, ö, ß, ...

Bistri007 ::

No, saj je tudi Blagojevich napisal svoj priimek s "ch" :D

Naj ostane tipkovnica kot je. Nalepk ne maram. In če bo ta odločitev SIST povečala količino nalepk, saj gredo nekaj s tem razporedom. Imam US tipkovnico na laptopu (kupljen v SLO) - samo problem so mi ravno določeni Alt Gr znaki, ki na US tipkovnici niso označeni. Layout imam pa vedno nastavljen na SLO, tudi pod jezik angleščina.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...
««
4 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Potrjen nov standard slovenske tipkovnice (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Diski
17628711 (17112) Phantomeye
»

Eclipse težave z bližnicami

Oddelek: Programiranje
133475 (3095) blue
»

Programerji in keyboard layout. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
509090 (8137) kunigunda
»

Nov slovenski razpored na tipkovnicah (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
47135150 (23397) Okapi
»

[java] NetBeans

Oddelek: Programiranje
141966 (1641) morbo

Več podobnih tem