» »

Nov slovenski razpored na tipkovnicah

««
10 / 10
»
»»

gruntfürmich ::

"gonilnik" je pa v redu beseda, ali kaj? Mene spominja na besedo "zvodnik".

zato bo pa slovenski prevod verjetno enostavno 'šofer':)):):D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

smash ::

haha šofer haha..najboljša v tej temi

Crimson_Shadow ::

@imagodei

Za take in podobne gospode bo nov razpored in poslovenjenje pri uporabi s staro tipkovnico samo še bolj zmedla (takih bo vedno manj).

Resnično, iz muhe se dela slona, pa še toplo vodo se izumlja. Še današnji 3-letniki, ki s tem nimajo problemov, bodo ob novi tipkovnici samo čudno (WTF) gledali (teh bo pa vedno več).
We create worlds

Zgodovina sprememb…

dussan ::

Mogoče še ena praktična izkušnja. Kot programer si želim čim bolj dostopnih oklepajev [] in {}, vendar sem se na sedanji razpored tipk že povsem navadil.

Ker dosti pomagam uporabnikom si ne predstavljam, kako bo novopečeni uporabnik ob prebiranju angleške literature (beri angleškega OS) našel kombinacijo tipk CTRL+ALT+DEL (v novoreku tega še ne znam zapisati)...

Ko me uporabnik pokliče po telefonu z malo sreče govoriva isti jezik. Če ne pa vsaj poskušava ugotoviti, katero tipko je potrebno pritisniti, da prekličeš vnos (in to ni Izhod :)). Pri madžarskih tipokovnicah je zanimivo, da imajo 0 levo od 1. Pa se tudi na to navadiš, če se moraš. Sem pač v takem poslu, da sem se moral...

Ne vem pa zakaj bi morali trenutno tipkovnico spreminjati? Je bila kje narejena kakšna raziskava, da bomo z novim razporedom vsaj 1% bolj učinkoviti. Bo "Uporabniška Izkušnja" boljša? Ali pa gre le za opravičevanje delovanja neke institucije? Institucije, ki bo naslednje leto lahko zahtevala od proračuna dodatnih xxx.xxx € zato, ker je uspela spremeniti tipkovnico?
IMHO gre za zadnje, če se motim, pa me bodo predlagatelji z veseljem popravili.

Mimogrede - kje je javna razprava? Na www.sists.si je pdf, ki ga bi pričakoval od osnovnošolca. Kje je forum, kje so razprave, kje so številke, kje so predlagatelji (Delovna skupina SIST/TC/WG???)....

Še malo - sodelujem z uporabniki od Finske do Moskve, pretežno pa z našimi sosedi. Delam vsaj z 10 različnimi tipkovnicami in se znajdem. Vendar pa se večina uporabnikov računalnikov nima časa, še manj pa volje, učiti neke nove razporeditve. Ko se na nekaj navadiš, je za prehod na novo potrebno vložiti čas (=denar). In če za to ni razloga, potem pač ni razloga ...

dussan

krho ::

@dussan:
Kot programer si želim čim bolj dostopnih oklepajev [] in {},

Na novi slo tipkovnici jih boš tipkal z mezincem. Pri enem boš držal Shift, pri Drugem Alt G.
Že vidim kako si bom prste polomil.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

smash ::

pause/break bi lahko spremenili v ČIKPAUZA

dela ::

Ta razpored se tako ali tako ne bo prijel. Tako kot nizozemski razpored in novejši Microsoftovi operacijski sistemi. >:D

imagodei ::

Crimson Shadow> "@imagodei
Za take in podobne gospode bo nov razpored in poslovenjenje pri uporabi s staro tipkovnico samo še bolj zmedla (takih bo vedno manj)."


Errr... Ja?
- Hoc est qui sumus -

Azrael ::

Glede majhnih serij tipkovnic, obstajajo. Npr Klingonska tipkovnica.

Vendar tudi pri njej niso šli prevajat ESC in ostalega besedila.
Nekoč je bil Slo-tech.

CaqKa ::

ste podali kakšne predloge?

Okapi ::

Jaz sem dobil papirje, če se bom uspel dovolj skoncentrirati, bom napisal, naj pustijo črke tam, kjer so, @ naj dajo na prvo tipko v vrstici s številkami (na 1. nivo, tisto kljukico, ki je sedaj tam, pa naj prestavijo na 2. nivo), namesto Ktrl naj napišejo Kon, namesto briši nazaj pa samo nazaj, če že morajo prevajati napise.

O.

Bistri007 ::

Okapi, kako boš pa brez "tiste kljukice, ki je sedaj tam" napisal kebapçi ali Türk?
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

CaqKa ::

vsaj na moji tipkovnici sta ta oba znaka podvojena eden je na altgr+' drugi pa na altgr++

kar se tiče ctrl. jaz sem najbolj za izraz UKAZ. ta ga namreč tudi najbolj smiselno opiše. do so se VČASIH uporabljale kontrol codes, DANES verjetno zanima le manjšino. povsem jasno pa je da so ctrl+z, ctrl+c itd ukazi.

Okapi ::

Okapi, kako boš pa brez "tiste kljukice, ki je sedaj tam" napisal kebapçi ali Türk?

Kot pravi CaqKa. Tam so malo pomembni znaki, bodisi že podvojeni ali jih dodeliš drugim tipkam na nižjih nivojih,
O.

Jst ::

Če že spreminjajo, naj pustijo "y" in "z" tako kot so na US tipkovnici. To nikoli ne bom razumel, zakaj za vraga so premaknili...

QWERTY tipkovnica je pri nas QWERTZ. Zakaj???
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

darkolord ::

Zakaj bi pa morali imeti tako kot je na US tipkovnici?

smash ::

zarad poenotenja..zato sem tudi za to, da bi vsi na svetu imeli enako, no vsaj tisti ki imamo skorajda enako abecedo...in americani in mi smo ze taki, in yugiči tud, in švabi tud naprimer..vsi bi lahko imeli isto

Half-Saint ::

Boli me k...c ali bo nova tipkovnica ali ne. Jaz uporabljam IBM model M iz leta 1993 in imam še dve na zalogi tako da, dokler ne crknejo vse tri, ne mislim menjat in vse tri imajo YU razpored :P

Zgodovina sprememb…

CaqKa ::

zarad poenotenja..zato sem tudi za to, da bi vsi na svetu imeli enako, no vsaj tisti ki imamo skorajda enako abecedo...in americani in mi smo ze taki, in yugiči tud, in švabi tud naprimer..vsi bi lahko imeli isto

strinjam se glede z in y, ampak ne pa okorg celotnega poenotenja, vseeno imamo druge znake.

jlpktnst ::

Malo sem pozen, sploh se ne strinjam za qwerty - to je neumnost. ČE imamo qwertz naj ostane qwertz.

Moti pa predvsem to - kot izgleda sta dvojna narekovaja iz tiskanih besedil na prvem nivoju, @ in €; sta na drugem nivoju (shift), [ in ] sta na drugem nivoju (alt gr) in { } sta na tretjem nivoju (alt gr+shift domnevam).

To naredi programiranje z {} nočno moro. Troji različni narekovaji na tipkovnici? Ne hvala. Saj urejevalnik besedil sam uporabi pravilne narekovaje za tekst kjer je potrebno.

Na žalost pa prepozen za oddajo mnenja. Takšna javna razprava si ne zasluži tega imena.

Lion29 ::

Če že spreminjajo, naj pustijo "y" in "z" tako kot so na US tipkovnici. To nikoli ne bom razumel, zakaj za vraga so premaknili...

QWERTY tipkovnica je pri nas QWERTZ. Zakaj???



hm... mislim, da so querty zamenjalin qwertz samo zato, ker so tujke zeleli obvdrzat na enem mestu, sumnike pa na drugi strani, tako imas zgoraj, nad a-jem q in w, spodaj pa y in x... druge razlage pac ne vidim
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Okapi ::

QWERTZ so že davno v časih prvih pisalnih strojev "izumili" v Nemčiji. Y se v nemščini praktično ne uporablja, medtem ko je Z pogosta črka, veliko pogostejša, kot v angleščini. Za povrhu se velikokrat v nemščini pojavlja kombinacija tz in so se zato domislili, da bi bil razpored za pisanje v nemščini primernejši, če bi zamenjali y in z. Pisalne stroje z nemškim razporedom so uporabljali po vsej srednji Evropi in ko so delali tipkovnice za slovanske jezike, so priredili nemški, ne angleški razpored.

O.
««
10 / 10
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Potrjen nov standard slovenske tipkovnice (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Diski
17628939 (17340) Phantomeye
»

Eclipse težave z bližnicami

Oddelek: Programiranje
133506 (3126) blue
»

Programerji in keyboard layout. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
509183 (8230) kunigunda
»

Nov slovenski razpored na tipkovnicah (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
47135350 (23597) Okapi
»

[java] NetBeans

Oddelek: Programiranje
141972 (1647) morbo

Več podobnih tem