» »

Windows spet izgubljal

Windows spet izgubljal

ComputerWorld - Še en mesec je za nami in spet je čas, da pogledamo tržne deleže operacijskih sistemov na računalnikih uporabnikov interneta. Net Applications, ki pridno spremljajo navade uporabnikov, so zabeležili, da se je tudi januarja tržni delež Windows zmanjšal.

V primerjavi z decembrom je nižji za 0,4 odstotne točke in zdaj znaša 88,3 odstotka. Skupaj je tako v zadnjih treh mesecih Microsoft izgubil 2,2 odstotne točke uporabnikov, kar je največje zmanjšanje v takem obdobju v zadnjih štirih letih, odkar Net Applications spremljajo trende. Prvikrat se je z opazno vrednostjo na seznamu prikazala beta verzija Windows 7, ki je podobno kot Vista bolj uporabljana med vikendi - to pomeni, da jo imajo ljudje v večji meri nameščeno na domačih računalnikih kot službenih. Dosegla je skromnih, a opaznih 0,22 odstotka. Večji delež osipa gre na račun veterana Windows XP, ki je izgubil 1,5 odstotne točke uporabnikov, medtem ko jih je Vista malenkost manj pridobila in z 22,5 odstotki postavila svoj rekord.

Na strani zmagovalcev najdemo Mac OS. Čeprav je bila njegova rast pičle 0,3 odstotne točke, se je na las približal meji desetih odstotkov. V zadnjih treh mesecih je tako pridobil 1,7 odstotne točke. Linux je izgubil zanemarljive 0,02 odstotne točke.

90 komentarjev

«
1
2

Jst ::

>Linux je izgubil zanemarljive 0,02 odstotne točke.

Emm, če sem malo žleht, je ena distribucija linuxa kapitulirala. :)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

trnvpeti ::

zasledil en podatek, na poslovnih racunalnikih tece 71% xp, 10% viste, 10% win 2000, 3% macov, za linux pa ni podatkov :)

FireSnake ::

S tem zanemarljivim delezem se res sprasujem, zakaj so Linux userji tako glasni glede superiornosti tega OSa. Zadeva je zastonj, pa se vseeno ne prime.

Gledam ubuntu - zadevo bi znal vsak otrok instalirat, torej to ne more biti problem. Po moje nikoli ne bodo odsegli niti 10%.

Tudi sam imam dual boot, ker pac rabim vcasih za programiranje, ampak je to to. Povecini pa laufam windoze.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

nekikr ::

Dost smešno, da Windows 7 BETA doseže "podoben" rezultat kot """najboljši, najhitrejši, daleč najbolj stabilen in na sploh najhudejši operacijski sistem vseh časov""""" Linux (in njega distribucije) >:D

MrStein ::

Od kot so podatki za različne variante Windows ? Na linku ne najdem.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MacQ ::

Ne, ni smešno, ampak pričakovano.
Linux je zelo dober sistem, ampak mu manjka marsikaj, kar imajo Windows. Ni nič čudnega, da se torej uporablja bolj v profesionalne namene (strežniki), kot Windows.

kriko1 ::

Kako delajo te analize? Glede na UA brskalnika? In če, katere strani so "merjene"?

thramos ::

Linux je izgubil zanemarljive 0,02 odstotne točke.

Total world domination is proceeding as planned

Dri3r ::

Kako delajo te analize? Glede na UA brskalnika? In če, katere strani so "merjene"?

Točno to. Te meritve tako ali drugače niso merodajne in še zdaleč ne prikažejo dejanskega stanja.
dri3r

Bistri007 ::

Manjši delež Windows je boljši za Microsoft - tam okoli 75-85%: mu vsaj noben ne teži, da ima monopol in lahko vpelje večje inovacije. Glavna molzna krava, Office pa se prodaja tudi za OS X.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

nekikr ::

Res je, se strinjam. Dejansko stanje je povsem drugačno. Delež Windows OSa sigurno ni 88,3% ampak kvečjemu 88,32% ali 88,37%......

Vsaka taka anketa in raziskava je močno, močno posplošena, ker je nemogoče ustreči vsem kriterijem za povsem objektivno oceno dejanskega stanja. A ta približek je dovolj dober, da mu lahko verjamemo...

kriko1 ::

Točno to. Te meritve tako ali drugače niso merodajne in še zdaleč ne prikažejo dejanskega stanja.

Ok, vse jasno.

Manjši delež Windows je boljši za Microsoft - tam okoli 75-85%: mu vsaj noben ne teži, da ima monopol in lahko vpelje večje inovacije. Glavna molzna krava, Office pa se prodaja tudi za OS X.

Celo manj, ko bomo imeli pravo konkurenco, se bo dejansko stanje izboljšalo.
Čeprav MS zna spet presenetit z kakim vendor lockin-om, kot jim je to do sedaj bilo v navadi...

R33D3M33R ::

Dokler bo M$ toleriral piratiziranje Windows, boste lahko fanboyi glasni, potem ko bo treba začeti metati denarce, boste pa lepo utihnili.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

bluefish ::

Kdo je večji fanboy - bolj ko ne nekateri linux uporabniki, ki se v vsako temo o win rinejo s svojim mnenjem o űber varnosti, združljivosti,...?

Takoj z veseljem migriram na linux po koncu faxa, ko poteče MSDNAA, če mi omogočiš delovanje vseh (večine) sedanjih win aplikacij.

R33D3M33R ::

Evo, pa mi naštej tiste, ki so v tej temi začeli s tem. Vidim le par flamebaiterjev, ki morajo v vsaki temi začeti z anti-linux propagando.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

F2_Silberpfeil ::

Takoj z veseljem migriram na linux po koncu faxa, ko poteče MSDNAA, če mi omogočiš delovanje vseh (večine) sedanjih win aplikacij.


To se ne bo nikoli zgodilo. Wine mogoče čez 100 let ko bo verzija 1.3 :D. Mas native aplikacije samo navadit se jih je potrebno.

Glede MSDNAA pa si že s tem ko si obiskal slo-tech kršil njihovo EULO in si glihtak PIRAT !!!!

Zgodovina sprememb…

tinlad3n ::

Windows naj kar izgublja delež. Ko pride ven win 7 bo zadeva na hitro zrasla v višave. Že zdaj ko je beta deluje boljše kot XPji na slabši konfiguraciji, pa ima xp največji delež.

desperados ::

MSDNAA ne poteče in lahko uporabljaš programsko opremo za vse nekomercialne namene, tudi, ko nisi več študent, ampak ponovna inštalacija pa ni dovoljena!

Briga me kakšni so deleži uporabe, jaz ilegalne programske opreme ne uporabljam! Če bom kdaj ustanovil lastno podjetje, programske opreme ne bom kupoval, ker bom uporabljal prosto dostopno. Le ta pa je drugačna v podjetjih kot pa za domačega uporabnika. Namreč recimo avast av ni brezplačen za podjetja, ravno tako zaprto kodna verzija virtual box-a in ogromno preostale programske opreme.

Trenutno v službi uporabljam različne operacijske sisteme - odvisno od projekta. Doma pa na svojih računalnikih izključno Linux. Ter wine za programe, ki obstajajo le za windows-e. In konec koncev imam tudi windowse nameščene v virtual box za testne in razvojne namene. Licenca je veljavna MSDNAA... Ko poteče status pa imam še vedno neko oem home, ki sem jo na žalost moral plačati zraven prenosnika, pa čeprav nikoli ni bila uporabljena...

Raziskava o "tržnem" deležu pa se mi zdi brezpredmetna. Saj potem je tržni delež Linuxa le v kupljenih licencah, ki pa so zares minimalne in ne predstavljajo dejanskega stanja.

tinlad3n ::

Raziskava o "tržnem" deležu pa se mi zdi brezpredmetna. Saj potem je tržni delež Linuxa le v kupljenih licencah, ki pa so zares minimalne in ne predstavljajo dejanskega stanja.


Tole pa ni res. Raziskava je verjetno narejena z merjenjem na spletnih straneh. In ne po kupljenih licencah.

Bistri007 ::

To je raziskava browser user agent id. Google OS in Slurp bi bila lahko višje :D
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

bluefish ::

Evo, pa mi naštej tiste, ki so v tej temi začeli s tem. Vidim le par flamebaiterjev, ki morajo v vsaki temi začeti z anti-linux propagando.

Flamebaiterje enostavno ignoriraš (z vseh treh taborov in včasih tudi mene) in jim pač pustiš tisto nekaj veselja, ki ga najdejo v najedanju folka.

Glede MSDNAA pa si že s tem ko si obiskal slo-tech kršil njihovo EULO in si glihtak PIRAT !!!!

Hja, se zgodi. Po faksu bo tako ali tako potrebno kupiti licenco.

HeMan ::

Kako pa obisk Slo-Techa krši MSDNAA licenco?

bluefish ::

najbrž v tem:
let your staff, faculty, and students use such copies, and make one additional copy on their own computer or other device, but only (a) to develop, support, conduct, or take the STEM courses, labs, or programs you offer; (b) in non-commercial STEM research on your behalf; or (c) to design, develop, test, and demonstrate software programs for the above purposes.

Bistri007 ::

Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM)

to je omejitev za uporabo razvojnih orodij - samo v nekomercialne namene.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

F2_Silberpfeil ::

Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM)
to je omejitev za uporabo razvojnih orodij - samo v nekomercialne namene.

kje pa to piše?
Jaz sem ta tekst dobil poleg Winowsov torej velja tudi za OS.
Kako pa obisk Slo-Techa krši MSDNAA licenco?

Obisk slo-tech-a nima veze z izobraževalnim programom, ki ga opravljaš.

Zgodovina sprememb…

techfreak :) ::

In kaj potem če kršiš MSDNAA licenco? Vseeno bolje, da uporabljaš MSDNAA verzijo, kot pa neko piratsko, kjer je mogoče še kakšen virus vgrajen itd.

Poleg tega, če bi MSDNAA ukinili bi verjetno 99,8% teh uporabnikov naprej uporabljalo piratski Windows. MS se pač malo priljubi s to akcijo in še nekaj zasluži.

Glede te raziskave pa ... super, da Mac pridobiva. Za Windows pa tudi nič preveč ne škodi ... je pa vseeno zanimivo dejstvo, da ima Windows 7 0,22% delež (pridobil ga je v okoli 5 mesecih), Linux pa je pridobil 0,88% v 10 letih.

MacQ ::

Ja, no. Tako posploševati pa tudi ne gre. Windows 7 je še vedno v osnovi ista stvar kot Windows 1, ki je tudi že tako star. Zato pa ima tisto številko za nazivom. Če bi bil neki čisto nov sistem, bi to bila čisto druga pesem.

techfreak :) ::

Ja kolikor vem tudi Windows 2k nima nobene vrstice iz Windows 1. In Vista je na novo napisan OS ... Windows 7 pa samo nadgradnja.

Zato nimata Windows 1 in Windows 7 ničesar skupnega in nista v osnovi ista stvar.

Smeagol ::

Precej vec kot 10 let. Jaz sem ga ze sredi 90ih namescal, pa nisem bil prvi :)

MacQ ::

Windows je grafični vmesnik med računalnikom in človekom. Takšen je že od Windows 1 in tudi enako se uporablja (z miško). Če je koda na novo spisana, za navadnega uporabnika (pa tudi za večino ostalih) ni sploh pomembno.

Pa če je Vista na novo spisana, sem jaz pop (da uporabim eno staro frazo :D).

Looooooka ::

ubunt u je lahk za instalirat ja...
ce gre pa revez odinstalirat kksn paket...in ti ta pket proba se enga zravn odinstalirat...in odinstalacija tistga paketa faila iz nekega magicnega razloga(bog ne daj da kdo rece da se to nikol ne zgodi)...se gre pa lahko ta revez ce ni nikol linuxa uporabljal lepo obesit.
Ne bo mogu niti ene stvari vec instalirat dokler ne gre apt baze na roko spucat.
Tko da world domination FAIL!
In redmond se se zmer smeji...

Poldi112 ::

Če je znal windowse sam instalirat in vzdrževat se bo tudi v linux-u znašel. V skrajnem primeru lahko naredi isto kot v win - reinstall. S tem da bo precej bolj verjetno rešitev hitro našel preko google-a ali direkt na forumu.

Aja, meni se to nikol ne zgodi.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrStein ::

Aja, meni se to nikol ne zgodi.

Aja, nimam AIDS-a. Niti Alzheimerjeve. Ali raka.
Aja, nima veze s temo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

arjan_t ::

ubunt u je lahk za instalirat ja...
ce gre pa revez odinstalirat kksn paket...in ti ta pket proba se enga zravn odinstalirat...in odinstalacija tistga paketa faila iz nekega magicnega razloga(bog ne daj da kdo rece da se to nikol ne zgodi)...se gre pa lahko ta revez ce ni nikol linuxa uporabljal lepo obesit.
Ne bo mogu niti ene stvari vec instalirat dokler ne gre apt baze na roko spucat.
Tko da world domination FAIL!
In redmond se se zmer smeji...


na debilen post debilen odgovor:

in windows user hoce posodobit svojo instalacijo windowsev s SP-jem, a med instalacijo zmanjka elektrike (ali zasteka iz neznanega razloga)
zdaj lahko revez ki winse uporablja 24/7 na novo namescat windows

IceIceBaby ::

Raziskava o "tržnem" deležu pa se mi zdi brezpredmetna. Saj potem je tržni delež Linuxa le v kupljenih licencah, ki pa so zares minimalne in ne predstavljajo dejanskega stanja.


Preveč dobesedno razumeš besedno zvezo "tržni delež". Dejansko ni treba, da se produkt/storitev prodaja, da ima nek tržni delež. Za primerjavo, tudi Rdeči Križ ima nek "tržni delež" med humanitarnimi organizacijami.

Sicer pa sam tržni delež ne pove dosti o kakovosti produkta.

Utk ::

Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM)
to je omejitev za uporabo razvojnih orodij - samo v nekomercialne namene.

kje pa to piše?
Jaz sem ta tekst dobil poleg Winowsov torej velja tudi za OS.
Kako pa obisk Slo-Techa krši MSDNAA licenco?

Obisk slo-tech-a nima veze z izobraževalnim programom, ki ga opravljaš.

Dej link na to, ali pa nehaj bluzit. V licenci lepo piše: Študenti smejo namestiti programsko opremo na svoje osebne računalnike za pedagoško, raziskovalno ali drugo neprofitno uporabo.
Samo brat je treba znat. Če je obiskovanje slo-techa profitna dejavnost, potem pa ja, res ne smeš sem prit. Komu dam svoj TRR, da mi izplača ta profit, ki ga imam od tega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

PaX_MaN ::

Danes sem videl, da so na naši najljubši fakulteti na strojčke ždeče v avli ufurali Neustrašnega kozoroga. Na, pa se zglihata tisti nezanemarljivi 0,02 odstotni točki. 8-)

opeter ::

Neutrašni kozorog? Kaj je to?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

IceIceBaby ::

Intrepid Ibex :) Ubuntu 8.10

Zgodovina sprememb…

drejc ::

Sam sem pretežno dolgo časa fural dual boot Debian in Xp...sedaj, ko rabim linux ali xp, pač na moj pc (win2008 hyper-v, ki je 240dni zastonj - oz za študente res zastonj preko dreamspark-a) naložim vhd pa je mir.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

ozbolt ::

Katera fakulteta še enrat to?

Smeagol ::

Če je znal windowse sam instalirat in vzdrževat se bo tudi v linux-u znašel. V skrajnem primeru lahko naredi isto kot v win - reinstall. S tem da bo precej bolj verjetno rešitev hitro našel preko google-a ali direkt na forumu.

Aja, meni se to nikol ne zgodi.


Ja to ni res, zato se tudi linux ne prime. Mnogi so ga ze poskusili, vendar so zaradi tezav po kaki menjavi v sistemu (npr. instalcija updejtov) vse skupaj pustili. Preprosto se ti ne da brskat po sistemu in iskati logov, da bos nasel kaj ga je picilo, oz. kateri library ga zajebava. Prvic mogoce se z nasmehom na obrazu, drugic ti pa po nekaj urah matranja dopiz..

Seveda so razlogi za to, da se ne prime in ne prime tudi drugje in ze veckrat nasteti. Ga pac caka se naslednjih 10-20 let razvoja.

Matevžk ::

Heh. Jaz sem šel pa predvsem zarad updejtov iz Windowsev na Linux (par let nazaj) ... Na centralnem mestu se ti nadgradijo vsi programi, repozitorij je digitalno podpisan (ne pomeni veliko, ampak vseeno veliko več, kot vleči programe z neznanih spletnih strani), rebutaš pa samo ob nadgradnji jedra, kar je običajno približno enkrat na mesec. XP-ji bi se radi rebutali za vsak minimalen upgrade, lepo vas prosim.

Ampak, ja, jasno, obstajajo razlogi za tako nizek tržni delež. Težave s specialnim hardverom in softverom, igre, vendor lock-in (vsaka menjava platforme je težavna, sploh pa tako obsežna), fanboyi, velika baza uporabnikov in (vsaj kvazi)strokovnjakov za Windowse, ogromno OEM ponudb, ...

Vendar se na vseh teh frontah tudi Linux počasi pobira, tako da ... world domination is proceeding as planned. ;)
lp, Matevžk

l0g1t3ch ::

World domination is proceeding as planned.

To bi lahko reku kvečjemu apple ;)

Matevžk ::

No, če gledaš samo številke iz te novice, potem res. :)
lp, Matevžk

bluefish ::

Sem tudi sam že nekajkrat poskusil vsaj imeti linux nameščen poleg Win. Žal se je izkazalo, da niti ena distribucija (Ubuntu, Fedora, Suse) ne zazna moje WIFI kartice. Jasno, rešitev je nakup nove združljive, vendar pa to nekako podre namen OSa.
No, po dolgotrajnem brskanju in teženju po forumih (presenetljivo malo uporabnih odgovorov glede na "world domination is proceeding as planned") sem dobil namig o ndiswrapperju, ki pa mi nekako ni koristil, če pa ga nisem mogel prenesti z neta preko apt-get ali karkoli že je. No, po stokratnemu resetiranju compa in prehajanju iz enega sistema v drugega sem le dobil pravo verzijo. Žal pa na koncu tudi to ni pomagalo.
V upih sem pričakal zadnji Ubuntu za katerega se je govorilo o izboljšanju tega vidika nastavljanja, pa ni bilo nič kaj enostavneje.
Žal se tukaj moja zgodba z linuxom nepreklicno neha. Morda na naslednjem računalniku, če bom menjal mrežno.

Nekje vmes, ko sem imel potrpljenje, sem se lotil nameščanja nVidia driverjev za poganjanje Beryla. Nekako je še šlo, ko pa se je na koncu sesul celoten X.

Žal so moje realne izkušnje take. Si na mojem mestu težko predstavljam enega neukega uporabnika, ki še v Win komajda najde kakšno nastavitev (jih imamo očitno na forumu glede na nekatere odprte teme ogromno), da bo kompletno usposobil kako distribucijo z vso strojno opremo.

Jasno, nekateri se že malo bolj znajdejo v tem okolju in jim uspeva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

l0g1t3ch ::

V enem letu je delež windows sistemov padel iz 91,58% na 88,26%. V istem času je Delež appla narastu iz 7,46% na 9,93%. Torej M$ zgubi 3,32%, Apple pridobi 2.47%, 0,85% gre na nekaj tretjega.
Linux v tem času prileze iz 0,65 na 0,83.

Tako, da lahko sklepamo da gre zanemarliv delež uporabnikom iz win na linux ampak večinoma prehajajo na apple in to mnogo hitreje kot na linux.

Se mi zdi da bo world domination mogu še malo počakat ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

Tr0n ::

Lol, spet bo na tone razlicnih Windows 7 verzij.

http://www.engadget.com/2009/02/03/wind...

Microsoft = FAIL (again)

Okapi ::

Dokler bo M$ toleriral piratiziranje Windows,

M$ bo vedno po tihem toleriral piratiziranje za domačo rabo, ker dobro vedo, da bodo drugače začeli uporabniki uhajati na linux in/ali openoffice.

O.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delež Windows XP padel pod 50 odstotkov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6317935 (15544) MrStein
»

Statistika uporabe operacijskih sistemov in internetnih brskalnikov v letu 2010 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
11333034 (29636) Jst
»

Windows 7 z dvomestnim tržnim deležem (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
10834752 (32315) dejvid1
»

Tržni delež Viste začel upadati (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
638305 (6529) MrStein
»

Tržni delež Windows nižji (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
36524316 (18410) darkolord

Več podobnih tem