» »

Bodo plazme v EU prepovedane?

kixs ::

Zanimivo bi bilo vedet tudi celotno energijsko porabo od pridobitve materiala, izdelave, itd. za "varcno" kot navadno zarnico.

Azrael ::

>Mimogrede, kako je z odpadki pri varčnih žarnicah? Kolikor vem, vsebujejo precej bolj nevarne snovi od žarnic na žarilne nitke.

Tukaj se lepo vidi dvoličnost teh naravovarstvenih ukrepov. Tudi v SLO delu spleta sem našel zapisana opozorila, kaj vse narediti, če se razbije živosrebrn termometer, na hitro rečeno skoraj naročiti ABKO enoto in evakuirat bajto.

Primer

Šparovna žarnica, ki ima pa ima poleg Hg, še fluruscenčen premaz, ki je tudi zelo strupen - zato se ureznine s temi črepinjami zelo počasi zdravijo. Vendar kljub temu šparovne žarnice so oh in sploh, Hg termometri pa strah in trepet.

Podobno kot svinec, tisti v spajki persona non grata, akumulatorji - ni blema .
Nekoč je bil Slo-tech.

Pyr0Beast ::

Zivo srebro se ne da s kapalko kar tako posesati ker je preprosto pretezko in nerado omoci stene kapalke.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

MrStein ::

carot:
Une nalepke so bedarije, saj moglo bi enostavno pisati gor, koliko elektrike porabijo ne pa neka lestiva od a do z ali kako ze.

Saj piše.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Utk ::

Evo, s tem "predlogom" so že dosegli svoje. Ljudje so proti prepovedi in (raje) ZAHTEVAJO novi davek na ne vem kaj. Haha, direkt v past so nas speljali. Namesto, da bi ljudje ZAHTEVALI nove jedrske elektrarne.

techfreak :) ::

Evo, s tem "predlogom" so že dosegli svoje. Ljudje so proti prepovedi in (raje) ZAHTEVAJO novi davek na ne vem kaj. Haha, direkt v past so nas speljali. Namesto, da bi ljudje ZAHTEVALI nove jedrske elektrarne.

Če pa pride do nesreče pri jedrski elektrarni pa samo zračenje prostora za 2 dni ni dovolj (kakor piše na Azraelovemu linku o živosrebrnem termometru.)

Utk ::

Kolk nesreč je pa že bilo v Sloveniji? Ali pa v Franciji, ki jih ima okoli 50? Mislim takšnih nesreč, ko dvodnevno zračenje ni vsega rešlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

darkolord ::

Azrael: Šparovna žarnica vsebuje od 1-4mg Hg, živosrebrni termometer pa do 3g, kar je skoraj TISOČKRAT več.

Poleg tega se pri termoelektrarnah, ki kurijo na premog, sprošča tudi živo srebro, zato se z zmanšanjem proizvedene energije, uporabljene za razsvetljavo, zmanjša tudi izpust živeg srebra.

Azrael ::

Saj ni samo Hg problem, fluruscenčni prah je ravno tako problem in še hujši, saj je lahek in droben. Vsaka sapica ga vzdiguje, je pa precej strupen.
Nekoč je bil Slo-tech.

pelish ::

Kot je meni znano, je v evropskem energetskem načrtu, da bo po letu 2016 v EU dovoljena gradnja samo nizkoenergetskih objektov oziroma pasivnih stanovansjkih hiš. To navajam zato, ker je v taki hiši ena navadna 100W žarnica enakovredna radiatorju. Namen žarnice je seveda svetilnost in ne oddajanje toplote. Tako da se zaradi toplote smatrajo te žarnice za potratne, poleg tega pa bi jih bilo potrebno še upoštevati pri toplotnih izračunih, kar pa zakomlicira zadevo. Druga stran prepovedi navadnih žarnic, ki je še ni nihče omenil pa je ta, da so prepoceni v primerjavi z alternativami in so jih prepovedali tudi z namenom, da se vspodbudi razvoj alternativnih rešitev.

Drugače pa so klimatske naprave v takih objektih nepotrebne tudi zaradi drugih razlogov, ki so: 12 urni fazni zamik konstrukcije (kar pomeni da se čez dan akumulirana toplota oddaja ponoči), rekuperativno prezračevanje, vodno stropno hlajenje, itd...

Vsekakor zagovarjam gradnjo takih objektov in če preračunavaš energetsko učinkovitost v takih objektih hitro ugotoviš, da ni prostora za klimatske naprave, navadne žarnice in ostale neučinkovite naprave, kamor so zgleda prišteli tudi plazemske televizije. Skupna dovoljena moč za ogrevanje in hlajenje pasivnih hiš je 3 kW.

Seveda pri vseh teh ukrepih nasrkajo vsi lastniki starejših obstoječih objektov, ker bo pri renovaciji problem dobiti izdelke/naprave s starimi tehnologijami.

Kakorkoli že, če hoče cela EU po letu 2016 graditi samo še pasivne stavbe, so taki ukrepi šele začetek. V Sloveniji pa večina ljudi sloh razume pojmov kot so energetsko samozadostna stavba, rekuperacija, itd., kaj šele, da bodo že čez nekaj let po zakonu gradili hiše brez kljuk na oknih, stikal za luči, radiatorjev, klim in da bodo vsi sistemi regulirani avtomatsko ("pametna pasivna zgradba") --- no vsaj tak je plan EU :)

Utk ::

Jaz sem pa mislil, da živimo v svobodi in si lahko vsak zgradi hišo kot želi. Seveda, da jo tudi plača in je zadosti varna. Ne vem kaj drugega bi lahko koga brigalo o moji hiši. Če bo tako, se selim ven iz EU. Pa ne, ker imam kaj proti pasivnim hišam, sej si jo bi z veseljem postavil, ampak ker ne bom živel v taki diktatorski Uniji.

darkolord ::

fluruscenčni prah je ravno tako problem in še hujši, saj je lahek in droben. Vsaka sapica ga vzdiguje, je pa precej strupen.

Kakšen link na to temo?

Azrael ::

Se pravi je v manj kot desetletju pričakovati dokončen kolaps in propad EU?

Namreč s tem vsiljevanjem bukovega šparanja, se potrjuje samo star rek, da šparanje neizogibno vodi v bedo. Nicolae, če pekel obstaja, mora biti prav srečen, vse po njegovih načrtih in idejah.
Nekoč je bil Slo-tech.

Azrael ::

@darkolord

Link
Nekoč je bil Slo-tech.

dzinks63 ::

Države bi morale biti vesele, da se poraba energije zvišuje. Saj so praktično monopolisti na energetskem področju. Nevem če je kakšna JE, TE, HE v privatnih rokah, razen nekih alternativnih drobižov, kateri niso omembe vredni. Torej države bi morale odreagirat z množično izgradnjo JE ali TE in HE kjer je to še možno seveda. Pa bi bili vsi zadovoljni. Poraba energije se bo še povečevala in prodajati nekaj kar se samo prodaja, je najboljša stvar katera te lahko doleti. Če bi ti energetski objekti bili privatni, bi se popolnoma drugače razmišljalo. Vedno se teži na širitev, na še večje zmogljivosti, na še večjo prodajo, tukaj se pa monopolist obnaša ravno obratno, hoče se iti neko varčevanje, neko omejevanje, to so ponavadi verski prijemi, tako da ti sploh ni jasno zakaj tako. A so res neki čudni lobiji popolnoma zdeformirali napredna evropska razmišljanja?

techfreak :) ::

TE in HE ni potrebno graditi, prej kakšno podreti. JE je vir energije za prihodnost. Eno ali pa dve še zgradijo v Sloveniji in bomo imeli dovolj energije za kar nekaj časa.

pelish: Stikalo v hiši za luč pa rabiš zato, ker "pametna" hiša ne ve, kdaj boš ti potreboval luč in kdaj ne.

BTW ugotovil sem, da je LCD TV lahko dobra zamenja za radiator ...

Zgodovina sprememb…

pelish ::

DejanL15: je boljše če ga imaš - to bi se strinjal, drugače pa je v trenutnem pravilniku o energetski učinkovitosti stavb že navedeno, da je v prostorih, ki so taki, da se ne zadržujemo veliko npr.: hodnik, shramba, itd., priporočena (zaenkrat) regulacija luči s senzorjem - tako da v takih prostorih res ne potrebuješ stikala, ker se bo luč sama prižigala in ugašala.
V pametnih hišah pa imaš itak vsako luč, žaluzijo, alarmni sistem, požarni sistem, u bistvu kakršno koli napravo, ki to podpira, vezano (BUS) na centralno regulacijsko enoto, ki je lahko povezana s sobnim LCD touch upravljanikom in PC-jem.
Zato tudi toliko "omejitev" oziroma zahtev v nekih določenih standardih, ker če hočeš imeti avtomatizirano stavbo, moraš uskladiti gradbenike, strojnike, električarje in računalničarje, da so vsi sistemi med seboj usklajeni.
Če se ne motim imamo tudi domačo firmo (robotina.si), ki ima ta centralni nadzorni sistem celo odprtokoden. Seveda je tak sistem kar drag, ampak popolnoma nič se ne zaj*, če v času gradnje do vsakega okna, vrat, liči, zgornjega kota v sobah (za senzor), pod ometom spelješ eno gibljivo rebrasto cev za kablažo. Tako imaš vse pripravljeno za pametno hišo (strošek vgradnje rebrastih cevi pa so zanemarljive). Na žalost se o tem v Sloveniji ljudi ne obvešča in bo preteklo še kako leto preden bodo o tem začeli pisati splošni mediji.

techfreak :) ::

Kaj misliš da tisti, ki v tem trenutno gradijo ne vedo tega? Verjetno tudi kaj v tej smeri načrtujejo in dodajo kable. ;)
Če ne druga, že tako dajo v skoraj vsak prostor kakšen UTP kabel, ki je dovolj za komunikacijo takšnih naprav.

Nekaj podobnega delam pri sebi doma (avtomatizacija, upravljenje preko daljinca (telefon)), vendar samo za 2 sobi. Pač home made varianta.

gruntfürmich ::

Jaz sem pa mislil, da živimo v svobodi in si lahko vsak zgradi hišo kot želi. Seveda, da jo tudi plača in je zadosti varna. Ne vem kaj drugega bi lahko koga brigalo o moji hiši. Če bo tako, se selim ven iz EU. Pa ne, ker imam kaj proti pasivnim hišam, sej si jo bi z veseljem postavil, ampak ker ne bom živel v taki diktatorski Uniji.


jst pa upam da si tak neuki folk ne bo nikoli mogel po svojih željah postavit bajte in da bo za njimi vedno stala EU z pametnimi* regulativami!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gruntfürmich ::

prepovedati je potrebno še potratne avtomobile!

je pa direktiva za prepoved neke zabavne elektronike zelo vprašljiva. boljš bi bile maximalne določene porabe, kot pa vsesplošna prepoved.
ker navsezadnje je cilj vseh imeti čimveč zabavne elektronike v bajti, ne čimmanj. vsekakor pa čimveč najbolj učinkovite.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

k4vz0024 ::

Kar ni uspelo komunizmu, bo uspelo EU:D

Utk ::

Ja ja, komunizem ni mrtev, samo potuhnil se je. Prepovedat, prepovedat, prepovedat. Če slučajno kaj ni prepovedano, naj bo pa vsaj svinjsko obdavčeno. Potem bomo pa živeli v raju.
gruntfurmich, s svojim denarjem si bom jaz postavljal hišo po svojih željah. Nobena EU mi tu pač ne bo ukazovala. Razen, če mi bo kaj prispevala k hiši.

darkolord ::

Če postavljaš s svojim dnarjem, še ne pomeni, da z njim lahko škoduješ drugim.

Utk ::

S čim jim škodujem? Sej sem napisal, hiša mora bit plačana in varna, drugo nikogar nič ne briga.

Zheegec ::

"Škoduješ" jim z izpusti zlobnega CO2. Saj veš, to je tisti plin, ki je med razlogi za življenje na našem planetu. Res je nevaren...

Problem je, ker je vzrok za to konkretno prepoved čista bedarija. Za razliko od zakona, ki določa, da se hiša ne sme sesuti na mimoidočega na pločniku.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

techfreak :) ::

"Škoduješ" jim z izpusti zlobnega CO2. Saj veš, to je tisti plin, ki je med razlogi za življenje na našem planetu. Res je nevaren...

Problem je, ker je vzrok za to konkretno prepoved čista bedarija. Za razliko od zakona, ki določa, da se hiša ne sme sesuti na mimoidočega na pločniku.

Daj ne pretiravaj. Poglej malo na ceste. Sami avti. Poglej malo okoli. Same tovarne.
Potem pa en radiator/klimo kriviš za nevem kakšen CO2 izpust.

ethelred ::

To, da je svetlolba šparovnih nikakva, ni jih možno regulirat, trajnost pa v pi... je samo dodaten bonus.

Strinjam se da je svetloba nikakva, obstajajo pa varčne žarnice, ki jih je možno dimat, npr. OSRAM DULUX® EL DIM 20W/827 E27, lahko dimaš z enakim dimerjem kot navadne.

Hvala za opozorilo o prepovedi žarnic na žarilne nitke, da si bom lahko naredil zalogo, ker imam nekaj luči, v katere varčnih žarnic ne morem spravit (večinoma gre za luči z ozkim grlom, v katere dajem 40W žarnice), menjal jih pa še nekaj časa ne bom.

Proizvajalci žarnic že imajo alternativo:

E14



E27


"Opinions are like assholes... everyone's got one
and they all stink" (Brandi Kangiser)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: madviper ()

jlpktnst ::

Tisti, ki vam regulacija ni všeč (btw, to ni nič novega v EU) se lahko kamot odselite v ZDA. Tam ni takšne regulacije in se masovna potrošnja precej spodbuja. Če seveda niste terorist, ker vas bodo v tem primeru zaprli.

Drugače se pa na splošno strinjam, neka pravila morajo bit. V Sloveniji je folk grdo navajen, da je vse dovoljeno (se vidi po postih). Da lahko mile volje gradiš roza in živorumene hiše tam kjer sploh ne pašejo. Krajinski arhitekti pa v jok. Čisto prav je, da si ne more vsak kljukec neki zmislit in noret okrog ter druge ogrožat. Je pa res, da imamo tu zelo tanko mejo. Bomo videli kaj prinese prihodnost...

gruntfürmich ::

"Škoduješ" jim z izpusti zlobnega CO2. Saj veš, to je tisti plin, ki je med razlogi za življenje na našem planetu. Res je nevaren...

Problem je, ker je vzrok za to konkretno prepoved čista bedarija. Za razliko od zakona, ki določa, da se hiša ne sme sesuti na mimoidočega na pločniku.


točno tako! škoduješ z izpusti CO2! samo eni ste očitno preneumni, da ne dojamete da se to dogaja in da je zelo moteče in se enostavno požvižgate na to, ker ste pač preneumni da bi lahko uvideli, da se lahko pripeti tudi vam.
primer: naši sosedi kurijo vsak dan. in to zares čisto vsak dan. tudi poleti. ker pač kurijo drva za toplo vodo. učasih pa so smeti. in na naše veselje se nam vedno kadi ravno v stanovanje, tko da večerno zračenje poleti vedno odpade, ker se okoli oken vali dim; od plasike tudi strupen.
enostavna rešitev bi bila el. boiler.
pozimi prav tako preveč kurijo, ker nimajo praktično hiše nič izlorane. in spet našpukamo mi.
drug primer: daljni sosed še vedno kuri na premog. ko greš mimo pozimi, enostavno ne moreš dihat zaradi žvepla, ki je v zraku.

tko da srčno upam na čim bolj regulirane zadeve, ker ljudje ste (smo) pač preneumni, da bi znali sami najti pametno rešitev, ki bi ustrezala vsem nam in da ne bi drugemu škodili!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zheegec ::

"Škoduješ" jim z izpusti zlobnega CO2. Saj veš, to je tisti plin, ki je med razlogi za življenje na našem planetu. Res je nevaren...

Problem je, ker je vzrok za to konkretno prepoved čista bedarija. Za razliko od zakona, ki določa, da se hiša ne sme sesuti na mimoidočega na pločniku.


točno tako! škoduješ z izpusti CO2! samo eni ste očitno preneumni, da ne dojamete da se to dogaja in da je zelo moteče in se enostavno požvižgate na to, ker ste pač preneumni da bi lahko uvideli, da se lahko pripeti tudi vam.
primer: naši sosedi kurijo vsak dan. in to zares čisto vsak dan. tudi poleti. ker pač kurijo drva za toplo vodo. učasih pa so smeti. in na naše veselje se nam vedno kadi ravno v stanovanje, tko da večerno zračenje poleti vedno odpade, ker se okoli oken vali dim; od plasike tudi strupen.
enostavna rešitev bi bila el. boiler.
pozimi prav tako preveč kurijo, ker nimajo praktično hiše nič izlorane. in spet našpukamo mi.
drug primer: daljni sosed še vedno kuri na premog. ko greš mimo pozimi, enostavno ne moreš dihat zaradi žvepla, ki je v zraku.

tko da srčno upam na čim bolj regulirane zadeve, ker ljudje ste (smo) pač preneumni, da bi znali sami najti pametno rešitev, ki bi ustrezala vsem nam in da ne bi drugemu škodili!

Ponovno se POPOLNOMA strinjava. Me veseli. S CO2 ne škoduješ nikomur (zato je to neumen argument za omejitev ali obdavčitev česar koli). Ravno zato se mi zdi ta prepoved plazem zaradi višje potrate neumna. Kot se pa vidi iz mojega zadnjega stavka;
Za razliko od zakona, ki določa, da se hiša ne sme sesuti na mimoidočega na pločniku.

Sem pa vsekakor proti stvarem, ki ljudem škodujejo. En tak bolj banalen primer bi bile varčne žarnice. In pa seveda žveplo, saje, težke kovine (živo srebro, nikelj, svinec,...), razne kisline in vse ostalo. Ravno zato sem proti Kyotu, ki predivdeva zmanjševanja CO2 in pa praktično nobenega zmanjševanja okolju in človeku nevarnih snovi.

Res me veseli, da sva enakega mnenja. Sosede kar prijaviti inšpekciji/policiji.

P.s.: direktno žaljitev in pa dejstvo, da tvoj post ni vseboval nobenih argumentov proti "zlobnemu" CO2 sem tokrat ignoriral.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zheegec ()

Azrael ::

@ethelred

Halogenke ostanejo?
Nekoč je bil Slo-tech.

ender ::

Tisti, ki vam regulacija ni všeč (btw, to ni nič novega v EU) se lahko kamot odselite v ZDA. Tam ni takšne regulacije in se masovna potrošnja precej spodbuja. Če seveda niste terorist, ker vas bodo v tem primeru zaprli.
Za ZDA sem že pred časom bral, da ravno tako prepovedujejo žarnice na žarilno nitko...
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

gruntfürmich ::

Ponovno se POPOLNOMA strinjava. Me veseli. S CO2 ne škoduješ nikomur (zato je to neumen argument za omejitev ali obdavčitev česar koli). Ravno zato se mi zdi ta prepoved plazem zaradi višje potrate neumna. Kot se pa vidi iz mojega zadnjega stavka;
Za razliko od zakona, ki določa, da se hiša ne sme sesuti na mimoidočega na pločniku.

Sem pa vsekakor proti stvarem, ki ljudem škodujejo. En tak bolj banalen primer bi bile varčne žarnice. In pa seveda žveplo, saje, težke kovine (živo srebro, nikelj, svinec,...), razne kisline in vse ostalo. Ravno zato sem proti Kyotu, ki predivdeva zmanjševanja CO2 in pa praktično nobenega zmanjševanja okolju in človeku nevarnih snovi.

Res me veseli, da sva enakega mnenja. Sosede kar prijaviti inšpekciji/policiji.

P.s.: direktno žaljitev in pa dejstvo, da tvoj post ni vseboval nobenih argumentov proti "zlobnemu" CO2 sem tokrat ignoriral.


seveda se strinjava. razlike so le v detajlih. predlog s/z... ker kot sem že povdaril je CO2 s/z sajami, SO2, ... ki so neločljivo povezani. torej: ker je CO2 neločljivo povezan s to svinjarijo, tehnično gledano (svinjarija) s CO2 škoduje vsem. zato to reprezentativno molekulo (ki simbolizira še vso ostalo spremljajočo svinjarijo)omejimo kolikor se le da.
vsekakor!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zheegec ::

Torej filter za saje ne bi bil dober (v tvojem primeru), ker še vedno pride ven CO2, ki je neškodljiv? Daj no... Sedaj pa že iščeš neke nesmiselne izgovore v smislu da pa "CO2 je vseeno slab, čeprav vemo da ni".

CO2 ni reprezentativna molekula, je en glavnih virov za življenje na Zemlji in sama po sebi nima popolnoma nobene nevarnosti. Ne pa, da se bo Kyoto izkazal kot uspešen, če bo sosednja fabrika pridelala pol manj CO2, žvepla in ostalega (napisano zgoraj) pa bo "pridelala" in izpustila v okolje enako. Preprosto, CO2 črtati iz Kyota, pa strožje pogoje za nevarne snovi.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

darksamurai ::

jaoo pametnjakoviči! Energetika ni tako simpl zadeva! In ja, tu odpade navadno tržno gospodarstvo iz večih razlogov! Tudi iz ekonomskih razlogov je to po eni strani dobro. Ponavadi se varčne rešitve dolgoročno zelo splačajo. Pa razno "pretakanje" denarja med državami itd...
TE elektrarne ne moreš kar tako postaviti!
1. Ekologija je zelo pomembna! Kvaliteta življenja je odvisna od tega (zdravje).
2. Kje boš dobil gorivo za TE? V SLO ni dovolj premoga oz. ga je... ampak so druge omejitve oz. problemi izkopavanja. S tem postaneš še bolj odvisen od drugih držav in postaneš žrtev težav povezanih s tem.
CO2 ni tako nedolžna stvar. S segrevanjem ozračja se ne spremeni samo temperatura ampak tudi s tem povezani vsi vremenski pojavi. Vreme vpliva na rastlinstvo, rastline na živali, živali na nas (v resnici pa smo napaden iz vseh treh smeri). Razlika treh stopinj ŽE lahko pomeni katastrofo v ekosistemu. Še ena malenkost je, da se v hladnem morju proizvede največ kisika. Pa še hujše posledice se lahko zgodijo. Vse je odvisno od VSEH NAS ali pa od dovolj velikega števila pametnih politikov!

JE elektrarna: kupiti moraš radioaktivne palice. Spet postaneš odvisen od tujcev... po eni strani na srečo je tu malo drugačna politika. Povrh vsega pa zaloge urana niso večne. Največji problem pa so jedrski odpadki. Kam bi jih lahko dali? V naši deželici praktično nimamo primerne zemlje za shranjevanje, ker močno sevajo, pa še razpolovna doba je zelooo dolga. Relativno veliko ozemlje bi bilo neuporabno za nekaj generacij. Sweet a ne? Verjetno bomo morali kakšni državi ZELO drago plačati, da jih bo vzela.
Kaj še imamo? Na veliko se govori o bio masi. Vse lepo in prav ampak se spet pojavi problem. Krčenje gozda ne sme biti večje od regeneracije.
In kaj se lahko naredi, če si preveč odvisen od druge države? Rusi začasno zaprejo plin pa smo v d.... Potem je tu še nafta in tako dalje. Lahko te izsiljujejo, drago plačuješ...
Rešitev na energetski problem? Zmanjšanje porabe. Velikokrat se to tudi ekonomsko zelo splača. Povrh vsega pa imamo lepše okolje. Res pa je, da je za SLO trenutno edina opcija izgradnja še enega bloka v NEK.

Reši nas lahko fuzija, ki pa še je v fazi razvoja.

slawc ::

Darksamurai, ja ok, saj smo za zmanjšanje porabe. Problem je v načinu in EU ima napačnega.
LP, Slawc

Zheegec ::

CO2 ni tako nedolžna stvar. S segrevanjem ozračja se ne spremeni samo temperatura ampak tudi s tem povezani vsi vremenski pojavi. Vreme vpliva na rastlinstvo, rastline na živali, živali na nas (v resnici pa smo napaden iz vseh treh smeri). Razlika treh stopinj ŽE lahko pomeni katastrofo v ekosistemu. Še ena malenkost je, da se v hladnem morju proizvede največ kisika. Pa še hujše posledice se lahko zgodijo. Vse je odvisno od VSEH NAS ali pa od dovolj velikega števila pametnih politikov!

Tole je že preveč off-topic. Preberi si temo o global warmingu na tem forumu, pa potem povej, če imaš še kaj vprašanj.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

darkolord ::

CO2, ki je neškodljiv?

Prolonged exposure to moderate concentrations can cause acidosis and adverse effects on calcium phosphorus metabolism resulting in increased calcium deposits in soft tissue. Carbon dioxide is toxic to the heart and causes diminished contractile force. At concentrations of three per cent by volume in air, it is mildly narcotic and causes increased blood pressure and pulse rate, and causes reduced hearing. At concentrations of about five per cent by volume it causes stimulation of the respiratory centre, dizziness, confusion and difficulty in breathing accompanied by headache and shortness of breath. At about eight per cent concentration it causes headache, sweating, dim vision, tremor and loss of consciousness after exposure for between five and ten minutes.

Zheegec ::

Seveda govorimo za normalne koncentracije, torej recimo 2x večje, kot so trenutno v zraku. Saj kisik tudi ni neškodljiv, pa se ga najbrž nihče ne boji?
Pa tudi od preveč popite vode naenkrat umreš.

Torej CO2 je neškodljiv, razen če živiš v dimniku.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zheegec ()

Utk ::

Nekateri ste pa res čudni. Zastrupljat in ubijat ljudi se res ne sme, ampak če sosed kuri na drva in te to moti, hja, jebiga, morda pa nisi za na ta svet. Ali se pa preseli v center Ljubljane, kjer skoraj nihče ne kuri na drva. Boš lahko užival v čistem zraku.
No, nekatere seveda ogrožajo tudi živopink hiše. Res grozna stvar, dobiš raka od nje. Če te seveda prej ne pobere od srčnega napada, ker se sekiraš zarad takih stvari. Ali pa če ti prej nekdo gobca ne razbije, ker si tudi drugač v življenju najbrž zelo siten.
Dejte pustit ljudi v miru živet. Približno se ve kaj se sme kurit in kaj ne. Tudi plazme nas ne bojo pokopale za boga. Če se bo splačalo dat dobro izolacijo okoli hiše, jo bo vsak dal, če ne, pa pač kdor bo hotel. Ne mi pa z zakonom tega predpisovat. In ne uvajat novih davkov na ne vem kaj. Smo že itak najbolj obdavčena država v Evropi.

darkolord ::

Že če svoj izdihan zrak nazaj vdihavaš, bo prišlo do zgoraj opisanega. Ni treba, da živiš v dimniku.

Bolj je sicer pomembno to, da je toplogredni plin. Onasnaževalec.

Utk ::

Hja, če boš razne svoje izločke nazaj vase rinil, tudi ne boš več dolgo izločal. Gremo še stvari po katerih nadpovprečno serješ prepovedat, ali pa vsaj svinjsko obdavčit.

dzinks63 ::

Zadnjih 10 let se folku konstantno pere možgane in povsem tem ni čudno, da je takšno množično prepričanje. Nevem koliko časa bo trajalo, da se bo trend obrnil. Tale genaracija slabo kaže, za naslednjo vprašanje, potem je pa že možno.

darkolord ::

Al pa ne... dejmo rajš ukinit vse predpise. Tako da bo lahko kanalizacijo pri bajti naredu le tisti, ki se mu bo to splačalo, ostali pa pač ne - bodo rajš v podtalnico vse izpiral, itak teče mimo njih.

Le kdo si ne želi takšnega lepega pogleda v sončnem vremenu:

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: madviper ()

Utk ::

Al pa ne... dejmo rajš ukinit vse predpise. Tako da bo lahko kanalizacijo pri bajti naredu le tisti, ki se mu bo to splačalo, ostali pa pač ne - bodo rajš v podtalnico vse izpiral, itak teče mimo njih

Ne ne, raje zgradimo ultra učinkovite bloke v katerih bojo trgovine, podjetja (samo čista seveda) in stanovanja, vsi v bele obleke, avti skupni, električni in dobiš ga samo če si na vrsti za uporabo, 90% plače naj gre za vse dafke, ker država je itak bolj pametna od ljudi in ve kaj ljudje rabijo, ljudje smo pa navadne budale, ki ne znamo kaj je prav in kaj ne.

In ja, tist predlog o selitvi v ZDA je slišat vse manj neumno. Tam je približno 51% retardirancev (ki so volili Busha), pri nas je ta procent še dost višji. Ker ko začnejo ljudje ploskat novim brezveznim davkom, se pa zdrava pamet neha.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

darkolord ::

O kakšnih novih davkih ti trobiš?

Hardstyle ::

Al pa ne... dejmo rajš ukinit vse predpise. Tako da bo lahko kanalizacijo pri bajti naredu le tisti, ki se mu bo to splačalo, ostali pa pač ne - bodo rajš v podtalnico vse izpiral, itak teče mimo njih.

Le kdo si ne želi takšnega lepega pogleda v sončnem vremenu:




Pa to ti je Ljubljana ;)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: madviper ()

Pyr0Beast ::

Drugače pa so klimatske naprave v takih objektih nepotrebne tudi zaradi drugih razlogov, ki so: 12 urni fazni zamik konstrukcije (kar pomeni da se čez dan akumulirana toplota oddaja ponoči), rekuperativno prezračevanje, vodno stropno hlajenje, itd...
Kar pomeni da porabimo vec energije za hlajenje stavbe kot za njeno gretje.
Taki super pasivni objekti se ne obnesejo, ko se sonce sredi poletja upre noter.

Skupna dovoljena moč za ogrevanje in hlajenje pasivnih hiš je 3 kW.
3kW ni ravno pasivnost ? :/

drug primer: daljni sosed še vedno kuri na premog. ko greš mimo pozimi, enostavno ne moreš dihat zaradi žvepla, ki je v zraku.
Ti pa zivis v mrazu ?

Za ZDA sem že pred časom bral, da ravno tako prepovedujejo žarnice na žarilno nitko...
Stos je v tem da imajo tudi 'navadne' CFL zarnice zarilno nitko da plin sploh zacne prevajati. [>:D]
Z drugimi besedami nam hocejo uzeti svetlobo !

Bemtis, spet bomo mel same tlivke po stanovanju.

Povrh vsega pa zaloge urana niso večne.
Tudi premoga ne ...
Je pa vsekakor boljsa resitev tole kot kurjenje fosilnih goriv, dokler ne prestopimo na fuzijo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

darkolord ::

3kW ni ravno pasivnost ? :/

Mah, za ogrevanje sodobne "pasivne" hiše s toplotno črpalko rabiš kakih 500W... To je par desetkrat manj kot pri običajnem ogrevanju, zato je precej blizu "pasivnemu"

levaky ::

Une nalepke so bedarije, saj moglo bi enostavno pisati gor, koliko elektrike porabijo ne pa neka lestiva od a do z ali kako ze.


Saj piše. Na listkih piše razred in porabo v absolutnih številkah.

Slikca

vir: Wikipedia

lp, Matej

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: madviper ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

So prihodnost "betonske baterije"? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9723516 (19130) vostok_1
»

Pomnilnik GDDR6 že na poti

Oddelek: Novice / Kriptovalute
3913216 (10692) FireSnake
»

Plazma ali LED LCD (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
5228584 (25509) gorann
»

Plazemska tehnologija in EKO BASE

Oddelek: Znanost in tehnologija
91488 (1224) STASI
»

Bodo plazme v EU prepovedane? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
25420964 (13965) prescn14

Več podobnih tem