» »

Na Linux gre tudi Vietnam

Na Linux gre tudi Vietnam

Slashdot - Ministrstvo za informacije in komunikacije v Vietnamu je izdalo dekret, da bodo odslej vse državne službe uporabljale izključno Linux na svojih računalnikih. Presečni datum so postavili na 30. junij 2009, ko bo moralo 100 odstotkov strežnikov v IT-oddelkih vladnih agencij uporabljati odprtokodno programsko opremo. Prav tako bo moralo 100 odstotkov IT-osebja poznati osnovno uporabo teh izdelkov, polovica pa jih bo morala obvladati. V načrtih do konca letošnjega leta so še nekoliko smelejši, saj nameravajo 70 odstotkov vseh državnih računalnikov opremiti z odprto kodo. Do konca prihodnjega leta se bo moralo tudi vso osebje usposobiti za delo z odprtokodnimi programi.

299 komentarjev

««
«
1 / 6
»»

opeter ::

Lepo. Pri nas se kaj takega ne bo zgodilo, razen če bo MS šel v stečaj.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

poweroff ::

Dekret.

Hehe, ta je pa huda.
>:D
sudo poweroff

FireSnake ::

Tudi naso drzavno upravo bi bilo treba zbrcat v debele, lene riti in presedlat na free zadeve. M$ju placujemo milijone. Zakaj? Ker so prevec leni, da bi presedlali.

Kdor pa tega ni sposoben, pa na cesto - dovol je mladih, ki bi z veseljem poprijeli za delo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Thomas ::

Neumnost. Neumnost n kvadrat.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Thomas> Neumnost. Neumnost n kvadrat.

Two words: Ruski plin.

keber ::

Kaj pa ima veze s tem?

Matevžk ::

Vendor lock-in.
lp, Matevžk

Icematxyz ::

Jah zaj če so se odločli za to menim da ni nič narobe spremljati situacijo. Kdo ve kakšne bodo ugotovitve po kakšnem letu uporabe. Ali pa recimo štirih letih uporabe.

Zanimivo vsekakor. Lahko pa še vedno imaš Microsoftove izdeleke če prav raumem ampak v javni upravi boš pač delal na odprtokodni platformi. Ne vidim razloga zakaj to en bi moglo delovati... In pa s prve roke bomo izvedeli če bomo pač objektivno spremljali situacijo.

bibip ::

Zakaj plačevati preveč za nekaj, kar je na razpolago tudi zastonj?

opeter ::

Sicer pa si Linux lahko prilagodijo po želji. Nikoli ne veš, kakšna zadnja vrata je MS moral vgraditi na pritisk ameriških tajnih služb v Okna.

Tako pa se rumenjaki na eni strani poskušajo otresti odvisnoti od MS produktov, na drugi strani pa razvijati svoj OS oz. prilagoditi katero od obstoječih distribucij, brez, da bi se morali bati za varnost in krajo podatkov.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

poweroff ::

Treba je tudi vedet, da imajo Vietnamci z ZDA zanimive izkušnje in morda niso ravno zaupljivi do njihovih podjetij... :D
sudo poweroff

Utk ::

Ja me prav zanima kako bojo glih zdej v vsaki banana državici javni uslužbenci prilagajali linuxe. To bo pa res dosti bolj varno, zanesljivo in poceni, kot če bi vse skupaj kupili od MS-ja.

keber ::

Vietnamci pač postopoma legalizirajo programsko opremo. MS je predrag, torej Linux. Menda ni kdo mislil, da so dosedaj uporabljali legalne MS rešitve? :D

Poldi112 ::

Lahko da so celo jih, verjento jih pa moti da se xp-ji ukinjajo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrStein ::

Mojbog, ne še ena inkarnacija XP-vs-Vista "debate", prosim lepo !
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

Hehe, danes Xp-Vista, čez par let pa samo še Ubuntu-Red Hat... :D
sudo poweroff

mtosev ::

Treba je tudi vedet, da imajo Vietnamci z ZDA zanimive izkušnje in morda niso ravno zaupljivi do njihovih podjetij... :D

verjetno tudi z francozi.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

imagodei ::

Matthai> "Treba je tudi vedet, da imajo Vietnamci z ZDA zanimive izkušnje in morda niso ravno zaupljivi do njihovih podjetij... :D"

Hehe, pol bojo zihr mel KDE namizje?
- Hoc est qui sumus -

Poldi112 ::

>Mojbog, ne še ena inkarnacija XP-vs-Vista "debate", prosim lepo !

Zakaj ne. Verjetno imajo precej švoh računalnike tam in se bojijo viste.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

just_a_cook ::

V našem podjetju smo se odločili presedlati pisarniške programe (OS je še naprej M$) na OpenOffice.
Sedaj ugotavljamo, da je to bila najboljša poteza. (Zaradi grafike ne moremo presedlati OS).

še posebej zdaj, ko je prišel Office 2007, kjer smo si lase pulili in iskali, kam so po novem zdaj skrili določene ukaze.

Hvala M$ za porazno Visto, ker smo začeli sedaj razmišljat tudi o presedlanju OS.
==================
Just a cook

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Neumnost. Neumnost n kvadrat.


Ves kaj je neumnost? Neumnost je to, da je nasa vlada naredila studijo koliko bi jih stal prehod na OpenOffice.org. To je primerjala s ceno podpisa Enterprise Agreementa pri Microsoftu za MS Office ozirom s prehodom na novo verzijo MS Office.

Na koncu so ugotovili, da je MS EA malenkost cenejsi od OpenOffice.org. Pustimo detajle, da je bila studija precej neutemeljena in so bile nekatere stevilke kar potegnjene iz zraka, brez kakrsnih koli argumentov.

Ugotovili so, da nas bo kostal EA takrat se 300mio SIT (stevilke govorim na pamet). Potem jim je cez tri leta potekel EA in je nekdo spet pametno prisel ven s predlogom: Kaj ce bi pa zdaj uporabili Open Office? Pa so rekli, dajmo narest studijo!

In so jo naredili. Pa so ugotovili, da bi (spet) MS prisel malo ceneje kot OOo. Tokrat je bila cena za EA malenkost vecja. Recimo 400mio.

Nekateri, ki smo malo bolj dolgorocno razmisljali, smo pred prvim podpisom EA opozarjali naso vlado, da bodo cez tri leta SPET morali podpisovati nov EA, ki jih bo kostal vec kot prvi. Pa so vsi se kar naprej ponavljali, da je MS cenejsi in da bodo to vzeli. Prav tako so popolnoma pozabili na to, da so stroski prehoda na OOo v drugem krogu, torej po treh letih, zgolj marginalni. Saj so uporabniki ze izobrazeni in sistem ze utecen.

Hec, ne?

keber ::

Lahko da so celo jih, verjento jih pa moti da se xp-ji ukinjajo.

Ne veš ti veliko o Vietnamu, kajne?

V državi, kjer je povprečna mesečna plača nekje 50 evrov, je pričakovanje da bo javna uprava uporabljala legalne Windowse in Office, hudo utopično.

techfreak :) ::

Kako bo pa potem kaj s šolami (če se recimo pri nas preselijo na Linux)? Tisti MSDN AA ... je to tudi odvisno od države? Ker zaenkrat po srednjih šolah vse skupaj temelji na učenju z Windows programi in njihovimi jeziki.

bibip ::

Za nič nisi prikrajšan, če MSDA crkne. To je samo reklama za M$.

Poldi112 ::

>V državi, kjer je povprečna mesečna plača nekje 50 evrov, je pričakovanje da bo javna uprava uporabljala legalne Windowse in Office, hudo utopično.

Pravim, da ni tako pomembno a so legalni ali ne, kot to da postajajo obsolete in da verjetno vista ne bi dobro delovala.

Sem pa na hitro malo pogooglal in se mi zdi verjetno da se motiš:

Microsoft Corp. and the Vietnam government signed an agreement May 21 designed to reduce the use of pirated software in the country as it gears up to attract more technology investments.

Under the pact signed by Microsoft and Vietnam's Ministry of Post and Telematics, Vietnam authorities will mandate the use of licensed software in government agencies. The deals will also see Microsoft solutions installed at multiple government departments and educational institutions nationwide.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

poweroff ::

Šolski sistem je kar se tega tiče itak v razsulu, kar lahko potrdim iz lastnih izkušenj.
sudo poweroff

opeter ::

Šolski sistem je kar se tega tiče itak v razsulu, kar lahko potrdim iz lastnih izkušenj.


Kje? Pri nas ali v Vietnamu? Ker pri nas gre tudi počasi rakom žvižgat.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

uio ::

Krneki, Ubuntu in podobni so tko podobni win, da ni treba čist nobenga programskega jezika znat za uporabo al pa kej podobnga. Čist preprosto je treba samo mišlenje spremenit da se ljudje ne morjo nič novga naučit. Recimo Firefox, moja mami je bla navajena na eksplorer joj kje se bom jst naučila ff... 2 dni ni šla več na exp. To je sam larifari, to kar večina uporablja, to je.
Če sodelovc uporabla linux in ga lahko upraš če se kaj zalomi ni nobenih problemov. Če pa en linux en pa win uporabla so pa komplikacije. Stvar je samo v tem, da se ljudje ne upajo spraševat, če se jim kaj zalomi al pa ne znajo, da bi šli vedno prov do stokovnjaka. Če pa lahko sodelovca vprašajo je pa to čist lahko.
Upam da bo tut naša vlada kej mignila v tej smeri k tolk blesarjo o zategovanju pasov zadne čase naredijo pa nič, samo romompom zganjajo iz tistih 900€ na poslanca k jih bomo prišparal, če bi pa linuks uvedl to bi pa res neki prišparal ne pa 40 poslancov mal manjše plače pa še 5 sej iz tega naredil in si sejnino splačal od tega.

smihael ::

@uio: Gremo jim poslat vljuden predlog z podpisi vseh odprtomislečih SloTechovcev in podobnih?

Utk ::

No ja, če hočemo kdaj it na ne-MS programe, je sigurno treba začet v osnovnih in srednjih šolah. Takrat se najlažje kaj naučiš in nisi še pod vplivom raznih fanboyev, ki jih niti tu ne manjka. Na obeh straneh, da ne bo pomote.
Potem je treba isto naredit še na ne-računalniških faksih in prehod bo prišel sam od sebe. Ali pa morda ne, kakor bo bo, ampak vsaj odločitev bo racionalna.

Azrael ::

Bolj zanimivo bo ali in koliko bo ta smeli Roadmap zaribal.

čeprav dvomim, da bo bo v primeru morebitnih težav novica na S-T.
Nekoč je bil Slo-tech.

Utk ::

Šolski sistem je kar se tega tiče itak v razsulu, kar lahko potrdim iz lastnih izkušenj.

Verjamem. Učitelji in ravnatelji so pač bolj zaščiteni od medvedov. Zdaj bi še ravnatelji radi "trajni mandat", ker je preverjanje na 5 let preveč obremenjujoče. Kako boš takega učitelja prepričal, da si bi prebral eno knjižico o linuxu? Brez veze sanjat. Razgnat in razbit, potem pa na novo zgradit. Samo kaj ko smo vse ministre, ki so kaj takega poskušali, pred dobrim mescem poslali nekam... Ta minister pa razume ravnatelje, kako težko je na 5 let malo povedat kaj si naredil v tem času. Tak minister jim že ne bo nalagal dodatnega dela.

slovencl ::

Je že bila kaka novica da bi kdo po uvedbi lunuxa presedlal nazaj na winse?

Utk ::

Seveda je. Morda ne na slo-techu (sori, če si to mislil), ampak je bila.

slovencl ::

Kje, kdo je to bil, zakaj je tako odločil?

Pesimist ::

Pomoje bi to bila najbolsa poteza kaj se lahko zgodi. Linux ma vse kaj rabis v officu worku. Za domaco uporabo pa seveda ne pride v upostev kdo rabi kompletni paket zabavne industrije in ima samo en comp. Tam se pa je vedno windows edina prava odlocitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

techfreak :) ::

Pomoje bi to bila najbolsa poteza kaj se lahko zgodi. Linux ma vse kaj rabis v officu worku. Za domaco uporabo pa seveda ne pride v upostev kdo rabi kompletni paket zabavne industrije in ima samo en comp. Tam se pa je vedno windows edina prava odlocitev.

In kaj ti šteješ pod "zabavna industrija"? Tudi Linux ima predvajalnik glasbe (predvaja celo mp3!!:O), predvajalnik filmov, programe za obdelavo glasbe in videa, ter tudi kar nekaj iger. (Njegova edina težava je verjetno v nepredvajanju zaščitenih glasbenih/video datotek ter seveda, da ne obstaja tako veliko iger za njega).

kepi ::

Po moji izkušnji - delam v podjetju ki razvija programsko opremo z cca 700+ strankami, različna podjetja od 1 - 800 zaposlenih... Po precejšnjem linux bumu 6-7 let nazaj so danes nove instalacije z linuxom izjemno redke, nazaj na windows pa je presedlalo več kot 50% strank, ki so se v določenem obdobju odločile za linux. Strošek vzdrževanja (servisnih ur) je pri večini krepko presegal stroške win licenc...

MrStein ::

Saj si sam povedal:
- ne dela iTunes & co
- ne delajo igre (pa ne mi zdaj z onimi 0,043%)
- še kaj
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

techfreak :) ::

Po moji izkušnji - delam v podjetju ki razvija programsko opremo z cca 700+ strankami, različna podjetja od 1 - 800 zaposlenih... Po precejšnjem linux bumu 6-7 let nazaj so danes nove instalacije z linuxom izjemno redke, nazaj na windows pa je presedlalo več kot 50% strank, ki so se v določenem obdobju odločile za linux. Strošek vzdrževanja (servisnih ur) je pri večini krepko presegal stroške win licenc...

Userji se počutijo "bolj varne", če so na Linuxu.:D

Utk ::

Še bolj žalostno je to, da so pred okoli 5 leti igre na linuxu že kar dobro delale. Potem so pa spet zaspali. Recimo UT, mislim da tudi doom 3, ali pa vsaj quake 3. Kolk je blo napredka z igrami v zadnjih 5 letih? Samo nazaj je šlo.

Thomas ::

Če Linux ni crknu, tudi nič nočem. Oživljanje mrliča po vietnamsko, bo tudi brez haska.

Se mi pa zdi zabavna pripomba Matthaia, da Vietnamci ne marajo amerških Windowsow. Tudi Linux je pretežno ameriška (neumnost).
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jeronimus ::

Linux ali windows je samo stvari izbire in kaj boš počel z PC-jem, meni osebno bolje služi Ubuntu kot Windows xp, kar potrebujem za svoje delo na PC-ju mi ga ubuntu pokrije
in tko bi se mogu usak odločit kaj želi in potrebuje na zdelo s PC-jem in se na podlagi tega odloči kaj bo namestil in uporabljal

Pesimist ::

Kepi: Ja to pa verjamem. Vec dela z Osom vsekakor za administratorja.

DejanL:
Igre predvsem seveda. Mene niti dual boot nebi reso v tem primeru, ker se pricakuje neprekinjena povezava z dolocenimi zadevami. Tudi ce bi namesto isto stvar na linux je ze bootanje v drugi OS prekinitev te storitve.

Opcija bi se verjetno bla emulacija OS v VMware. Ampak ce to pocnem lahko tudi kar na Windowsu ostanem. Dokler nebodo res izumli simultano laufanje dveh osev tak, da lahko MS startas samo po potrebi, brez da primarni linux os gre offline se nevidim vlkega booma.

MrStein ::

Dokler nebodo res izumli simultano laufanje dveh osev tak,

Razni hipervizorji to ponujajo več ali manj ...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Ktj ::

Samo še čakam da dobre driverje za X-Fi, in sem 100% na linuxu. Kar se pa tiče špilov, se zna zgodit da bo nekega dne špil hitreje laufal v wine kokr pa v nekih polknih.

sirotka ::

@uio: Gremo jim poslat vljuden predlog z podpisi vseh odprtomislečih SloTechovcev in podobnih?


Pri slo-techu se počasi neha:) Sem mel svoje čase plane šaltat na linux, sam siljenje slo-techa me je sam odvrnilo od tega! Na Pcju Vista in apple prenosnik pa imam mir.

poweroff ::

Thomas, očitno ne poznaš zadev. Največ Linux razvijalcev je iz Evrope, stavit pa grem, da bodo Vietnamci uporabljali kitajsko verzijo Linuxa.
sudo poweroff

FireSnake ::

Ja me prav zanima kako bojo glih zdej v vsaki banana državici javni uslužbenci prilagajali linuxe. To bo pa res dosti bolj varno, zanesljivo in poceni, kot če bi vse skupaj kupili od MS-ja.



Samo en komentar; idi spat nazaj v svojo luknjo!

Jaz sem delal 6 mesecev na M@, pa so dajalo OGROMNO denarja za M$jeve licence, pa so proti drzavni upravi sitna ribica .... zatorej ... ne sikaj, ukolikor nimas pojma o cemer tece beseda ;)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intelovi SSD-ji leta 2014 v celoti na 20 nm

Oddelek: Novice / Diski
318940 (6078) Jst
»

Malomaren test algoritma povzročil pol milijarde dolarjev škode na borzi

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4411279 (8852) McHusch
»

Poganjanje Windows brez administratorskih pravic varneje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5815497 (13361) noraguta
»

Svet: Opuščanje prostodostopnih brezžičnih omrežij

Oddelek: Novice / Zasebnost
153810 (2575) Jst

Več podobnih tem