» »

Račun za elektriko

Račun za elektriko

1
2
3 4

mtosev ::

@kmetek

Hud racun za 56m2.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

kmetek ::

Ja dodatek smo fasal za visoko porabo......v glavnem OGROMNO.....

Valvoline ::

elektrika bo sla se na gor, ker so pri nas cene precej nizje od trznih. razlog je predvsem to, da se poraba elektrike povecuje in jo je treba vedno vec uvoziti, tuja elektrika pa je draga. cimprej bo treba zgradit drugi blok nuklearke.

kar pa se ponudb elektro podjetij tice, pa je konkurenca pri nas zaenkrat precej slaba, saj vsi nekako speglajo eden pri drugem, in jih pol varuh konkurence zarad tega hakla.

Hja moj prjatu ki dela na Norveškem res plača cca 100e in več za elektriko na mesec vendar pa ima plačo 2500e :)

mojsterleo ::

pri nas sta dve razlicni cenitvi elektrike. ena je trzna cena, druga pa proizvodna cena. in potem iz tega ven izracunajo koncno ceno. ravno pred kratkim sem nekje bral, da so dobavitelji povisali cene elektrike za do 60%, medtem ko se je pri nas podrazila samo do cca 20%. sam sej pravim, vec ko bo porabe, vec bo treba uvazat, in vecji delez bo uvozena elektrika imela pri ceni. tko da je treba cimprej poskrbet za lastne energetske objekte.

šernk ::


Hja moj prjatu ki dela na Norveškem res plača cca 100e in več za elektriko na mesec vendar pa ima plačo 2500e :)


no in če to primerjamo bodo rekli da je elektrika pri nas še vedno skoraj 50% cenejša kot drugje, plače so pač 300% manjše kot drugje
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

imagodei ::

> "plače so pač 300% manjše kot drugje"

Ti moraš plačo, ki ti jo napišejo na plačilni listi, podjetju v 2-kratnem znesku nakazat? Al kaj pomeni tole, 300% manjše?
- Hoc est qui sumus -

šernk ::

> "plače so pač 300% manjše kot drugje"

Ti moraš plačo, ki ti jo napišejo na plačilni listi, podjetju v 2-kratnem znesku nakazat? Al kaj pomeni tole, 300% manjše?



ok morda sem se malo slabo izrazil...dejstvo je da drugje po evropi delajo za 1500€ +, pri nas se pa dela za 700€ pa imaš že visoko plačo. ko se nemcu in ostalim severnjakom zdi hrana in pijača na slovenskih prireditvah prekleto draga, hitro ugotoviš kje smo.

zakaj pa naši ne uvažajo elektrike iz indije?? tam je gotovo cenejša kot pri nas
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

KandazaR ::

Ker je ne moreš naložiti na ladjo pa v koper pripeljat. Je treba tudi prenos plačat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

Sc0ut ::

Elektro LJ.

Račun za dec 2008 vs. jan 2009.
Garsonjera - še brez pralnega stroja, rač večinoma cel dan, ponoči ne, peč na plin.

dec 08
VT: 50
NT: 38
rač: 14,79 eur

jan 09
VT: 64
NT: 30
rač: 18,64 eur

d = 3,85 eur

Toliko o podražitvah.
Pa še neki prispevek za obnovljive električne vire so nabili.
Na bruhanje mi gre že vse skupaj, res na bruhanje.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Double_J ::

Sam sej so nori, kar faktorje porabe imajo, sej je tabela. Nad 24kw/h na dan nastopi že kar faktor 2. Koliko je to sploh zakonito, kot bi rekli, za vsak dodaten hlebec kruha plačajte več.

Kako pa nej sploh kontrolirajo, koliko si porabljal(glede na faktorje) res na mesec... če se odčitava na leto. Nemogoče.
Dve šivanki...

K0K0 ::

Ali je možno da spodaj naštete naprave porabijo 103€/mesec al imam pokvarjen števec ?

1x pisarniški pc (amd 3000) ki dela 24/7 + 17"lcd
1x P3 866 dela bolj občasno
1x 105 plazma ki dela samo zvečer da pogledam kak film
1x hladilnik
1x hladilna skrinja
1x pralni stroj
1x sušilec
1x pomivalni stroj za posodo
kuham na plin, ogrevanje in sanitarna voda pa so na drva

V hiši živiva 2

MTB ::

@K0K0
Čisto možno, če so porabniki potratni, če pereš in sušuš podnevi.

Da še jaz pristavim svoje. Račun 25€, čez teden sam v stanovanju, za vikend pride punca.
Porabniki:
hladilnik
štedilnik s pečico
mikrovalovka
PC (quad, HD3870)
notebook
bojler
akvarij (10 ur/dan 2*30W neonke + grelec na 25˙C)
pralni stroj
likalnik, sesalec 1xtedensko

Račun je bil včasih 35-38€, potem sem pa začel prati in likati ponoči, oz. čez vikend. Na bojler sem nastavil uro, da segreva vodo od 4 do 6. ure zjutraj, ko je poceni tok. Še vedno je topla zvečer, tako da ni problema. Pa grelec je očiščen, to tudi veliko vpliva.

Še vprašanje o računu za elektriko. Ta mesec sem dobil neke dodatne postavke na računu, prispevek po 64.r in 15. členu EZ. WTF?

Pyr0Beast ::

Pa grelec je očiščen, to tudi veliko vpliva.
Niti ne. Vpliva samo na čas gretja, ne pa tudi na sam izkoristek.

Še vprašanje o računu za elektriko. Ta mesec sem dobil neke dodatne postavke na računu, prispevek po 64.r in 15. členu EZ. WTF?
500EUR tukaj za 'poračun' za celotno hišo :/

Me prav zanima, kakšni so pogoji za industrijski odjem ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

kmetek ::

scout 19€ samo? mi imamo 60€ !

mtosev ::

30.50eur za jan.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

k4vz0024 ::

Pred leti je elektro razlagal, da manjka el. energija, da jo je treba uvažati ipd. Parlamentarna komisija pa je ugotovila, da jo prodajajo naprej in da jo zato manjka. Zato so umetno ustvarili pogoje za dvig cene.

Pa še en ocvirek dodam. Tisti, ki imajo števce, ki jim beleži porabo v času od 22 do 6 ure zjutraj naj bi imeli v tem času nižjo tarifo in imajo mehansko stikalno uro. To drži samo pozimi oz. ko pa je poletni čas, pa ker mehanske ure ne želijo preklopiti na poletni čas, cenejša el. energija, šlwe po 23 uri. Skratka, delajo samo v svojo korist.>:D

Pyr0Beast ::

Stanje omrežja

Izvoz Slovenija Avstrija 248MW
Izvoz Slovenija Italija 1250MW
Uvoz Hrvaška Slovenija 922MW
Trenutno ima slovenija 'presežka' 460MW. Torej nam elektrike NE primanjkuje. Pomeni da bi lahko brez problemov izklopili TE Brestanico in Sloveniji prihranili nekaj 100 ton CO2 vsako uro.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Pyr0Beast ::

Sistema ni, je samo en kup megle in birokracije.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

k4vz0024 ::

Skratka ta megla nas nateguje>:D

Pyr0Beast ::

In to zelo uspešno. Vse skupaj me spominja na nekaj zadnjih poglavj Orwellove pisanke Animal farm
Branje priporočam :>
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Sc0ut ::

@kmetek - vem da je malo, vendar govorim o veliki razlike med obema raččunoma. Kljub podobni porabi.

@Pyr0Beast - uau, skoraj ne morem verjeti. Res nas nategujejo. Big time.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Pyr0Beast ::

Lepo da se strinjaš >:D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

MTB ::

Pa grelec je očiščen, to tudi veliko vpliva.
Niti ne. Vpliva samo na čas gretja, ne pa tudi na sam izkoristek.

Kako to misliš? A 1kW grelec isto porabi če dela 30 minut ali 1 uro???

Še vprašanje o računu za elektriko. Ta mesec sem dobil neke dodatne postavke na računu, prispevek po 64.r in 15. členu EZ. WTF?
500EUR tukaj za 'poračun' za celotno hišo :/

Nisem razumel kaj misliš s tem komentarjem?

Pomeni da bi lahko brez problemov izklopili TE Brestanico in Sloveniji prihranili nekaj 100 ton CO2 vsako uro.

Ni potrebno govorit na pamet, TEB se vklaplja ob izrednih razmerah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MTB ()

oolh ::

103€/mesec se tudi meni zdi previsoka številka, ker imam podobno sestavo el. porabnikov:

2 x pc (prvi cca 14/7, drugi dnevno cca 2 h + 19"lcd
1x glasbeni stolp/povprečje 1h dnevno
1x 42˝ plazma 1 do 2 filma dnevno, TV programov ne gledam
1x hladilnik
1x hladilna skrinja
1x pralni stroj
1x sušilec
1x toplotna črpalka za sanitarno vodo
kuham na plin, ogrevanje na kurilno olje,

v hiši 180 m2, ena oseba

mesečni račun 44 €

Če preko meseca pogosto uporabljaš dodatna el. orodja z visoko porabo potem zna to nabiti račun na 103€. Če ne, potem obvezno preverbo števca, ker kot si videl v prejšnjih postih, ljudje s 7 stanovalci v hiši in z večjim naborom stalnih porabnikov (kuhanje na elektriko, delno gretje/hlajenje s klimo) ne pridejo niti blizu številki na tvojem računu.

Fizikalko ::

Pa grelec je očiščen, to tudi veliko vpliva. Niti ne. Vpliva samo na čas gretja, ne pa tudi na sam izkoristek.

Kako to misliš? A 1kW grelec isto porabi če dela 30 minut ali 1 uro???




Hmm, prešprical fiziko v srednji šoli?

Očiščen grelec pri izkortistku nikakor ne pomaga, saj pač toliko, kot več zapraviš za začetno gretje, pridobiš pri izolaciji.

Energija se ne more kar zgubit...

Pyr0Beast ::

Kako to misliš? A 1kW grelec isto porabi če dela 30 minut ali 1 uro???

1L vode lahko greješ do vrelišča z 100W ali pa 2000W. Razlika je samo v času. Večja kot je moč, hitreje se segreje. Električna grela imajo pa tako ali drugače izkoristek okoli 99.9%.
Če je grelec zapacan se termostat 'prehitro' izklaplja in tako je povprečna moč manjša.
Očiščen 2kW grelec npr. segreje 60L vode v 4 urah, ker greje stalno. Neočiščen pa v 12 ali še več urah, ker se vmes izklaplja. V enem dnevu bosta porabila čisto enako energije.

Nisem razumel kaj misliš s tem komentarjem?
Nič, pozabi.

Ni potrebno govorit na pamet, TEB se vklaplja ob izrednih razmerah.
Hvala za popravek. Iskal sem samo elektrarno katera bi pasala v tisti 400-500MW okvir presežka v proizvodnji. Blok v TE šoštanj bi lahko BP ugasnili pa bi imeli še vedno viška energije. Zdaj pa nam od izvoza elektrike ostaja samo SO2 in kup pepela.

Hmm, prešprical fiziko v srednji šoli?
Podlegel 'varčevalni' manipulaciji :>
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Fizikalko ::

Tudi tvoja razlaga ninajbolj pravilna.

Takole je. Grelec, obdan z vodnim kamnom, je potrebno greti dlje z ISTO močjo (2 kW, recimo). To pa zato, ker se je grelcu spremenila (povečala) specifilčna toplota (zaradi kamna) in pa (bistveno) toplotna kapaciteta. Več moraš torej vložiti za isto temperaturo, a potem tudi tolikoveč ven dobiš (toliko več vode ogreješ), saj je naložene v sistem z vodnim kamnom toliko več energije (naložena je v notranji energiji oz. povprečni kinetični energiji delcev v kamnu, grelcu,...).

Skratka, več moraš vložit za isto T, ampak tudi več ven dobiš (več vode ogreješ).

Pyr0Beast ::

Grelcu z naraščanjem notranje temperature moč pada.
Večina kamna se ne nabere na grelcu.

Ponavadi se dno bojlerja založi z kotlovcem. Zadeva ni v obliki solidnega briketa ampak kalcijevi in magnezijevi ioni tvorijo rumeno-bele kristale, kateri se počasi nalagajo na dnu, velikosti do 1 cm in debeline do 3mm. Zgledajo kot upognjeni lističi ali razpolovljene cevke. Zadevo gre iz velikega kotla naložiti z lopato.
Ker je pretok tako močno omejen, temperatura okoli grelca hitro narašča (lokalno pregrevanje in vrenje) in se zelo počasi spušča.
Sonda je ponavadi dokaj blizu temu grelcu, ki ponavadi teče kar vzporedno iz varnostnih razlogov, zato se zadeva zelo hitro izklopi ter traja kar nekaj časa, da se ponovno vklopi.

Kamen je v grelcu samo balast ki onemogoča normalno kroženje vode ter povečuje močnost za razvoj škodljivih mikroorganizmov. Zadeva ima nesramno majhno toplotno prevodnost in zato vode kmalu 'zmanjka' ko se kopaš, greje se pa cel dan ali še dlje ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Fizikalko ::

Ja saj. ker ima obupno slabo prevodnost, se vsa energija, ki si jo vložil v temperaturo vode, toliko počasneje izgublja. In tudi, če porabiš takoj vso vodo, pride noter mrzla in prejema toploto od kamna.

tlozej ::


Hvala za popravek. Iskal sem samo elektrarno katera bi pasala v tisti 400-500MW okvir presežka v proizvodnji. Blok v TE šoštanj bi lahko BP ugasnili pa bi imeli še vedno viška energije. Zdaj pa nam od izvoza elektrike ostaja samo SO2 in kup pepela.


Tudi to ne gre kar tako. Ne moreš kar izklopiti bloka na premog. Lahko mu reguliraš moč, toda da se izvrši izklop in vklop traja par dni. Enako je pri NEK, ki pa povrh vsega navadno niti moči ne prilagaja, ker mora čimbolje izkoristiti gorivo - gorivne palice morajo zamenjati po določenem času, pa če so iztrošene ali pa ne.
Hitro spreminjanje moči se lahko izvaja le na hidroelektrarnah in na plinskih procesih. Plinski turbini v Brestanici (2x114 MW), lahko npr. zaženejo v 30 minutah. Delata pa samo če je res potrebno - pokrivanje špic in nepredvideni izpadi drugih proizvajalcev...

LP

NeMeBasat` ::

Prej smo plačevali 46€ sedaj po podražitvi in uvedbi 2 novih postavk (beri prispevkov)pa 51,05€ .....hiša 100 m2 3 člani.... ;((
ŠŠto Bager Ne Možže, Ja Lopatom.....

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Ja saj. ker ima obupno slabo prevodnost, se vsa energija, ki si jo vložil v temperaturo vode, toliko počasneje izgublja. In tudi, če porabiš takoj vso vodo, pride noter mrzla in prejema toploto od kamna
In toliko počasneje se voda tudi segreje. Saj se kopaš z njo in ne z kamnom. Grelec pa ima duty-cycle manjši zaradi te histereze.

Tudi to ne gre kar tako. Ne moreš kar izklopiti bloka na premog. Lahko mu reguliraš moč, toda da se izvrši izklop in vklop traja par dni.
Da, samo glede na to da teh 500MW izvažamo že kar nekaj mesecev ...

Plinski turbini v Brestanici (2x114 MW), lahko npr. zaženejo v 30 minutah. Delata pa samo če je res potrebno - pokrivanje špic in nepredvideni izpadi drugih proizvajalcev...
Da.

No, slovenskemu elektroenergetskemu omrežju sploh ne gre tako slabo. V prejšnjem letu smo izvozili za 400GWh elektrike.
Tržna cena elektrike je bila 60EUR za MWh, gospodinjstva jo odkupujejo po 120EUR na MWh. Zakaj bi bila potem cena katero plačujejo gospodinjstva prenizka ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Sc0ut ::

Pošljimo link do teme Slaku:)
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Pyr0Beast ::

:>
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

tlozej ::

...
No, slovenskemu elektroenergetskemu omrežju sploh ne gre tako slabo. V prejšnjem letu smo izvozili za 400GWh elektrike...


To govoriš za 2007 ali za 2008 (vem da je lansko leto 2008 :), toda podatkov ne dobim...)
Leta 2007 pa je bilo res izvoza 400 GWh elektrike, toda od tega je potrebno odšteti hrvaški del NEK (2900 GWh). Kar dejansko pomeni 2500 GWh uvoza... Vir: (tabela 6)
http://www.upo.eles.si/files/letno-poro...

LP

Pyr0Beast ::

Wait, what ? 8 Februar 2k8 do 8 Februar 2k9 izvoženo 1,154TWh elektrike
Leto pred tem (2k7-2k8) uvoženo za 260GWh elektrike.
Res nam gre slabo .. :\
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Djuro ::

Uf, ob vaših cifrah sploh ne vem, kam dajemo elektriko ;(
Cca. 110m2 samostojne hiše, 2 odrasla, 2 otroka
žarnice, katere največ gorijo so varčne
1 x skrinja A+
1 x hladilnik A+
1 x pralni stroj A+
1 x pomivalni stroj C
1 x štedilnik steklokeramika C
1 x bojler 80l za vodo (2kwh)
1 x navaden TV, ki gori ca. 20 minut na dan
1 x radijski stolp, 6h na dan
1 x računalnik (p4, 2.8), ki gori 6h
2 x laptop 2h

S tem, da posodo in cunje peremo zgolj ob poceni toku. Je pa res, da vsak dan kuhamo (vsaj kosilo in večerjo, med vikendom pa več).
No, si mislim, da največ pokuri bojler za vodo, pa tut šporhet mora precej požret.

Pokurimo jo pa za 75€ mesečno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Djuro ()

Fizikalko ::

In koliko pokurite na mesec?

Pyr0Beast ::

Da, v hiši predstavlja cca. 90% porabe grelnik za vodo ter kuhalne plošče. Poraba žarnic je IMO zanemarljiva, pri nas znese to cca. 2% porabe ..

Te A+ klase stroji so bolj maža za oči kot karkoli drugega. Oznako si pridobi, če ima en 'varčni' program pri katerem praktično opere samo sebe (oz, kar splahne) ter za to porabi toliko pa toliko elektrike. Seveda velja omeniti da tega programa najbrž nikoli ne uporabljaš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Djuro ::

Sej vem, da so A bolj kot ne marketinški trik. Ampak, ko sem že kupoval, so bile takrat tudi neke davčne olajšave za to.
Ostale aparate (šporhet in pomivalc) pa sem pojerbal po starših, ker sta si obnavljala hišo, men je pa takrat, ko sem opremljal/kupoval svojo kajžo, vsaka stvar prav prišla.

Mimogrede, zna kdo ocenit, se v kurilni sezoni bolj splača sanitarno vodo gret na nafto (glede na to, da je trenutno poceni) ali vseeno na elektriko?

Pyr0Beast ::

Če maš izvedeno strukturo (kotel z vsaj 80% izkoristka) definitivno na nafto.
Cena je 0,6EUR na 10kWh, za elektriko je ta 1.2EUR na 10KWh
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kmetek ::

Torej A in A+ poraba je samo fora, nič prihranka dejanskega?

Pyr0Beast ::

Mnogokrat ne.
Razlika je mogoče edinole pri hladilnikih/skrinjah, pri katerih je vsa razlika v debelini ali kvaliteti izolacije.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

MadMax ::

Pralni stroj recimo, ti ne pomaga kaj dosti A+++, če to pomeni ožemanje na 1800rpm, zaradi česar perilo uničiš nekajkrat prej....
Štedilniki, mikrovalovke... Zanemarljivo (izvzamemo razlike navadna rinka-steklokeramika-indukcija).
Pri hladilnikih in skrinjah zna biti razlika, ampak bolj med starimi in novimi zadevami. Če imaš 3 leta staro skrinjo v B klasi, se ti jo ne splača menjat za AA dokler ji ne zagrozi dotrajanost.
Klime pa so svojevrsten primer, saj je COP/EER 3.5 (približno) že vstopnica v A klaso, čeprav se solidnim zadevam ta cifra giblje preko 4.5, tudi do 5.2 nekje trenutno.

Kakorkoli, če se že kupuje, se splača malce pretehtat tudi te kategorije, ne le estetiko. Je pa zelo priporočljiva zdrava mera razuma, ne le gledat na Aje in +e...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

kozjakovec ::

Zdi se mi,da smo na zadnji položnici dobili postavko pod "zelena elektrika".Ker pod to razumem elektriko,ki se pridobi npr. z veterno ali sončno energijo,me zanima,če se ve,kakšna je ekološka ali pa ekonomska bilanca npr.sončnih celic,veternih elektraren ali pa sončnih kolektorjev.Ali drugače povedano,v kakšnem času sončne celice proizvedejo toliko energije,kakor se je uporabi za njihovo izdelavo(seveda v našem okolju).V kakšnem času pa se nam povrne investicija v zeleno energijo.Imam občutek ,da je vse skupaj bolj kot ne ,le farbanje morebitnih kupcev teh naprav.

Pyr0Beast ::

Nikoli če gledaš veterne ter ostale elektrarne.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

telexdell ::

Nikoli če gledaš veterne ter ostale elektrarne.

Pri podatkih npr: moč 600kW, delovanje 200 dni, povprečna izkoriščenost 50%, cena kWh 0.11€, inveticija 1M€ je račun preprost:

i= 1000000/600*200*24*0.5*0,11=6,31 leta

če upoštevaš še stroške obratovanja, stroške financiranja, infrastruktura.... bi bila amortizacija tam okrog 9-12 let. Tako, da nikoli je bolj relativni pojem.

Pyr0Beast ::

Hmm, cena elektrike iz NEK je pa samo cca. 0,025 EUR/kWh z vsemi stroški in amortizacijo ipd ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

telexdell ::

Hmm, cena elektrike iz NEK je pa samo cca. 0,025 EUR/kWh z vsemi stroški in amortizacijo ipd ..

Izračun sem naredil, če elektrarno delam zase. Sedaj plačujem elektriko po 0,11€.

Koliko znaša lastna cena elektrike veterne elektrarne, ko so odplačani vsi kredit lahko le špekuliram. Če vemo, da je odkupna cena električne energije iz veterne elektrarne tam nekje 0,059€/kWh (enako kot za HE), potem mora biti lastna cena nižja kot za HE. Ker je lastna cena energije iz HE nižja kot iz JE, je potem tudi energija iz veternih elektrarn cenejša od energije iz jederske elektrarne.

Pa ja, doba povrnitve sredstev se ob dejanskem stanju cen in izgradnji polja dvigne na cca 12-15 let (več enakih elktrarn, manjši delež stroškov infrastrikture na eno enoto....)

Pyr0Beast ::

Izračun sem naredil, če elektrarno delam zase. Sedaj plačujem elektriko po 0,11€.
Potem jo pa sam tudi plačaj ..
Nimaš 1M€ ? Ja potem pa nič ..

Če vemo, da je odkupna cena električne energije iz veterne elektrarne tam nekje 0,059€/kWh (enako kot za HE), potem mora biti lastna cena nižja kot za HE. Ker je lastna cena energije iz HE nižja kot iz JE, je potem tudi energija iz veternih elektrarn cenejša od energije iz jederske elektrarne.
Kaj praviš ?
Odkupna cena je slabih 7 centovl, 2x višja kot TRŽNA cena energije NEK, pa še to ker je subvencionirana.
Odkupna iz HE znaša slabih 6 centov. Nek je najcenejši trajni vir električne energije.

Ni nobene variante da najdeš alternativni vir, kateri bi imel cenejšo energijo kot NEK. NI.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

nenormalno visok račun za elektriko (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9933646 (30525) Maestral
»

Poraba elektrike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14749771 (36395) Duhec

Zakaj jedrske elektrarne niso prava stvar (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Problemi človeštva
463114556 (108189) bluefish
»

Sončna elektrarna

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
265733 (4986) Okapi

Več podobnih tem