» »

Poraba elektrike

Poraba elektrike

1
2
3

Blindeye ::

Barocco.

114 EUR je res morda malo huda. Midva živiva v cca 50 m2 stanovanju, ogrevanje vode z el. boljerjem, pralni stroj, hladilnik z majhnim zmrzovalnikom, sušilni stroj. Ogrevanje je res preko toplovoda, a greje slabo (stara stavba) in zato kuriva dodaten električni radiator (moč 2 kW). Po prvem mesecu uporabe radiatorja je cena poskočila za 20 EUR (plačujeva tako, da vsak mesec sporočiva stanje - morda poskusi tudi ti tako; imaš nadzor nad stroški). Tako da, če imata 2 radiatorja, je to res lahko cca 40 EUR več. Uporabljala sva ga cca 4 ure na dan (zvečer, ko sva prišla domov, v dnevni sobi). Midva plačujeva cca 65 EUR. Vama še vedno porabi "preveč" za cca 15 EUR. Morda prestopi na GEN-I (midva sva šla na tega ponudnika).


LP

Pyr0Beast ::

Mah. 114 EUR niti ni huda ce kuris izkljucno na strom.

Mogoce se zdi veliko a je kurjenje s kurilcem na priblizno enakem nivoju ko mu pristejes se vzdrzevanje peci in napeljavo ogrevanja (katera ima pravtako izgube)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

telexdell ::

Pyr0Beast je izjavil:

Mah. 114 EUR niti ni huda ce kuris izkljucno na strom.

Mogoce se zdi veliko a je kurjenje s kurilcem na priblizno enakem nivoju ko mu pristejes se vzdrzevanje peci in napeljavo ogrevanja (katera ima pravtako izgube)

Ta pa je malo huda. kWh elektrike je 0,11563€ pri enotarifnem merjenju, kWh iz kurilnega olja pa je 0,0637€. Torej te ogrevanje pri omenjenih 800kWh pride z elektriko 92,50€ in pri kurilnem olju 60,96€. Pri stanovanjski hiši s porabo okrog 3000 l kurilnega olja ta razlika znaša preko 1500€.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Pyr0Beast ::

Ta pa je malo huda. kWh elektrike je 0,11563€ pri enotarifnem merjenju, kWh iz kurilnega olja pa je 0,0637€. Torej te ogrevanje pri omenjenih 800kWh pride z elektriko 92,50€ in pri kurilnem olju 60,96€. Pri stanovanjski hiši s porabo okrog 3000 l kurilnega olja ta razlika znaša preko 1500€.
Ti mesas ceno koncne in koristne energije. Koristne energije je iz kurilca za 8 centov na kWh pri ne tako slabi peci, pristej temu se stroske vzdrzevanja in nabave peci, cisterne ter napeljavo celotnega sistema.

Elektrika je eden cenejsih energentov.


Sparati je najdrazje. Ce imate se veliko vlago v stanovanju se sploh ne cudim. Radijatorje postavite pod okno (da greje vstopajoc hladen zrak) ali pa v kot. Ker radiator izseva vec kot pol energije je zelo smotrno postaviti radiator tako, da ne bo 'svetil' skozi okno. Ce ga das pod oknom bi bilo celo dobro na zid nalepiti en kos izolacije z aluminjasto prevleko, tako da ne grejes zidu (kar veliko toplote gre direktno tam)

Vec ogreval ogreje prostor lepse kot eno.

Kurite z radiatorji stalno in nastavite termostat tako, da vam bo toplo. Z radiatorji je problem ker ne mesajo zraka in se tako vroc zrak zadrzuje pri stropu in ti ne koristi ker je spodaj mraz, ce grejes stalno je ta efekt manj ociten ker radiator 'izpihava' hladnejsi zrak.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kokoon ::

evo, da malo obudim tole temo

dva ziviva na ~70m2, mesecni racun za elektriko pri GEN-I je okoli 60EUR.
ker se mi je zdelo to veliko, sem se odlocil malo raziskat zadeve.


nekaj podatkov:

* grejeva se na toplarno (to je tudi zgodba zase - drago za popi**it)

* pred enim letom sva zamenjala kuhinjo, vse naprave klasa A/A+ (4xindukcija, napa, pomivalni, pretocni grelnik vode, hladilnik)

* 24/7 delajo naslednje naprave:
- kompjutor Q6600, en disk, graficna sicer gf9800 ampak nic ne dela
- kompjutor prastar amd athlon 1600+, en disk
- NAS synology 409, 3 diski
- ruter (drobiz)

- hladilnik (ta nov, z zmrzovalnikom)
- bojler uber starinski v kopalnici, ves cas nazgan na max (ta je najbrz kar hud porabnik)

- kar je drobiza od raznih standby naprav


danes sem kupil merilec porabe in za zacetek izmeril koliko kuri vsa 24/7 racunalniska masinerija (2x komp, nas...) - okoli 340W
potem sem sel pogledat v omarico. na mojem stevcu pise 750 v/kWh - en kilovat v sedemstopetdestih obratih.

izvedel sem naslednje meritve:
- vsa kompjuterska masinerija + plazma + stedilnik ena rinka na 9 (+ vse kar je se extra standby naprav): cca 2.18kW
- vsa kompjuterska masinerija + plazma (+ vse kar je se extra standby naprav): cca 0.68kW
- vsa kompjuterska masinerija (+ vse kar je se extra standby naprav): cca 0.38kW


izsledki:
- po merjenju sem ugotovil, da sem pozabil izklopiti hladilnik in tisti slavni bojler, ampak ko sem sel pogledat, niti en niti drugi v tem casu ni deloval (ni pa to 100%)
- po stevcu kompjutri kurijo 0.38kW, po merilniku pa 0.34kW - ampak to ni cisto res, ker je treba pristeti se vse standby stvari, pa mogoce se kaksno sekundo bojlerja/hladilnika mogoce. tako da za 40W razlike se najbrz ze nabere.
- ena rinka na indukcijskem stedilniku na 9 (obstaja tudi "b"oost) kuri 1.5kW!!! kaj sele ko delajo vse 4 rinke?
- kompjutri so relativno nepozresni (relativno, ampak treba je upostevati tudi cas delovanja...)


tako imava mesecno "baseline" porabo iz naslova kompjutrov recimo: 0.38kWh * 24 * 30 = 274kWh, kar znese po na hitro izracunani povprecni tarifi 0.052EUR/kWh (v resnici imava dvotarifno sceno) okoli 14.3EUR - kar bi bilo, recimo, za preziveti.

ampak.

gledam poloznico, in glede na porabljeno energijo (270kWh+243kWh) bi morala placati okoli 30EUR, ne pa 60EUR... kaj pa nanese torej se enkrat toliko?

hehe, pa poglejmo breakdown celotne poloznice:

1. ta poceni tarifa: 270kWh = 8.6EUR = 10.36EUR
2. ta draga tarifa: 243kWh = 15.3EUR = 18.37EUR

3. obracunska moc: 7kW * 0.81001 = 5.7EUR = 6.80EUR
4. omreznina ta poceni tarifa: 270kWh * 0.027 = 7.3EUR = 8.80EUR
5. omreznina ta draga tarifa: 243kWh * 0.035 = 8.57EUR = 10.28EUR
+ se razni prispevki taki in drugacni se cca 5EUR

ta drugi del je dejansko vecina poloznice. to mi je bilo kar presenecenje, ker sem bil preprican da so objavljeni ceniki za kWh priblizno relevantni oz da lahko po hitrem izracunu priblizno dajo tapravo cifro v evrih. no, v mojem primeru x2 pa pride ta prava cifra :)
[kokoon]

Okapi ::

Ne me držati za besedo, ampak če imaš takšno razmerje poceni-draga elektrika, kot jo imata, se vama AFAIK bolj splača odločiti za enotarifno elektriko. Ali pa začnita bojler kuriti samo ponoči.;)

Pri meni recimo je poraba 270 kWh poceni in 210 kWh draga.

O.

Pyr0Beast ::

380W stalne porabe je 380EUR letno.

Štedilnik pokuri okoli 2kW na plato. Če delajo 4 pač tam okoli 8. Sicer se ne obremenuj s tem. Ker stalna 2kW ti zažge vsako pečenko. Povprečno rabiš tam 400-600W ali še manj.

AA+ klasa štedilnik je neumnost. Za kuhat rabiš toploto, pa ni važno kako obrneš.
Enako bojler.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kokoon ::

Bojler je lahko boljse ali slabse izoliran. Od tega je odvisna njegova poraba energije za vzdrzevanje enake temperature vode.

Stedilnik lahko greje posodo ali pa zraven se sebe in okolico. Od tega je odvisna kolicina porabljene energije za enako ogreto posodo (oz hrane v njej)
[kokoon]

Pyr0Beast ::

Bojler ti greje kopalnico, pa če je izoliran al pa ne. :)

Štedilnik pa greje kakor greje. Za skuhat hrano rabiš mizerno malo energije (kemični procesi je ne terjajo veliko). 99% jo gre v prostor, zliješ v odtok, etc.

Naš lajf je energetska potrata. S tem se je pač treba sprijaznit.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Okapi ::

Za skuhat hrano rabiš mizerno malo energije (kemični procesi je ne terjajo veliko). 99% jo gre v prostor, zliješ v odtok, etc.
Čisto tako, kot zanimivost. Obstajajo tako imenovali thermal cooker, dobro izolirane termos posode, v katerih zavreš vodo, ugasneš in počakaš, da se krompir, špageti ali karkoli pač že imaš, skuha v akumulirani toploti. Prihrani veliko energije, kdaj se amortizira, pa nisem šel računat.



O.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: WarpedGone ()

Pyr0Beast ::

Verjetno nikoli, ker je cena takega piskra nad 50EUR in višje. Je pa dobra ideja. Trebalo bi zadevo greti z IR in stekleno dno.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Brane2 ::

V bistvu bi moral biti grelec napopan na notranjo posodo.

Pri teh komplikacijah še grelec IMHO ne bi toliko dvignil cene piskru, bi pa bistveno povečal ekonomijo...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Pyr0Beast ::

True
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

MadMax ::

In zakaj bi bil problem izdelat tak pisker, ki bi imel zunanje dno aluminijasto, notranje pa jekleno/magnetno, pa bi zadeva lepo delala na indukciji?

/ontopic: 60EUR/mesec za vse navedeno potratno razkošje se mi ne zdi nič kaj pretirano.
Izklopi novodobno kramo (PCje) ter jih zalaufaj le po potrebi-torej par ur dnevno, samo tisto na čemer dejansko delaš.
Bojlerju znižaj nastavljeno temperaturo oziroma predvsem začni se bolj šparovno obnašat pri porabi tople vode, ker je očitno, da jo iztočiš preveč. V kuhinji ne porabiš nič iz tega bojlerja (svoj pretočni grelnik, pomivalc), torej bi moral več kot zadostovati manjši, 50 litrski bojler nastavljen na 45 do 50 stopinj, ne pa neka stara velika krmača nastavljena na generator pare.
Pa nič nisi omenjal TVja. Tudi to, če imaš kaj novodobnega 1m+ diagonale, naredi lep doprinos, še posebej če laufa če ga gledaš ali ne.
Potem boš lahko prejemal željene račune v znesku ranga 30EUR.

Poraba ni v aparatih, poraba je v načinu življenja.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

Brane2 ::

MadMax je izjavil:

In zakaj bi bil problem izdelat tak pisker, ki bi imel zunanje dno aluminijasto, notranje pa jekleno/magnetno, pa bi zadeva lepo delala na indukciji.


Ne bi bil problem izdelat posodo, problem bi bil z indukcijo:

- ker feromagnet ne bi bil direkt na plošči, bi bilo stresanega polja kar nekaj.
- izgube bi bile tudi v aluminiju. Nanj sicer STATIČNO magnetno polje ne vpliva, dinamično pa povzroča zrcalne tokove tudi v njem.
- magnetika je relativno draga.

Po drugi strani pa vdelat grelec je pi*kin dim od problema. Lahko bi celo uporabili tehniko, ki jo uporabljajo v elektroniki, ko za jakotokovne zadeve, ki se morajo ekstra dobro hladiti, naredijo tiskanino kar iz aluminija, ki ga pojedkajo tako, da nastane na njem tanek sloj oksida, ki je odličen električni izolator, toploto pa prenaša zelo dobro.

Zoksidiraš notranji lonec, čez nabrigaš tanek sloj aluminija in ga pojedkaš v spiralo. Evo ti prvovrstnega poceni grelca, ki ne bo crknil kar tako.

Z malo spretnosti lahko isto spiralo uporabiš tudi kot temperaturni senzor...

MadMax je izjavil:


Pa nič nisi omenjal TVja. Tudi to, če imaš kaj novodobnega 1m+ diagonale, naredi lep doprinos, še posebej če laufa če ga gledaš ali ne.


BTW: Tle so ravno nabavili enga Philipsa s 46 col diagonale, ki žre v povprečju samo 60W, oziroma tako pravijo uni ki so merili porabo na testu.

Baje je zadeva hit v domačih štacunah, ker je dokaj poceni. :|
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

kmetek ::

Mi imamo cca 50EUR mesečno, 55m2, ne vem veliko se mi zdi.

kokoon ::

TV v resnici sem omenil, v povprecju zre okoli 300W (odcitano z stevca - na merilec ga se nisem priklopil). Porabe sem se zavedal, preden sem ga kupil. Pac nocem LCDja.

Zaenkrat bom zmanjsal temperaturo bojlerja oz se prej recimo en teden popisoval stevec, da bom kasneje lahko primerjal.

Ampak naceloma sem prisel do zakljucka, da bom pac se naprej placeval okoli 60eur. Mogoce 50 ce zrihtam bojler.
[kokoon]

Pyr0Beast ::

Nižati temperaturo bojlerja je neumnost. Izgube so nekaj manjše ampak 100L tople vode je vseeno 100L tople vode.
Poleg tega z nižanjem temperature pada količina tople vode za kopanje in se pravtako povečano nabira kamen.

Ali je bojler nov ali star. Porabil bo približno enako. Bojler imej lepo na 70-80°C kakor se spodobi za vse 'kotle'.

Šparati je najdražje :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

MadMax ::

Pyr0Beast je izjavil:

Nižati temperaturo bojlerja je neumnost. Izgube so nekaj manjše ampak 100L tople vode je vseeno 100L tople vode.
Poleg tega z nižanjem temperature pada količina tople vode za kopanje in se pravtako povečano nabira kamen.

Ali je bojler nov ali star. Porabil bo približno enako. Bojler imej lepo na 70-80°C kakor se spodobi za vse 'kotle'.

Šparati je najdražje :)

Ni neumnost. Poleg izgub v prostor (za ogrevanje prostora že itak mastno plačuje) so tu še izgube za ogrevanje zidu (okoli cevi).
Količina tople vode z nižanjem sicer res pade, ampak od kje ideja, da se pri nižji nabira več kamna???

Ja, porabil bo cca enako nov kot star, ampak če je pri novih max. možna cca 75 stopinj? Da ne omenjam možnosti opeklin ter nenazadnje omejitev armatur in lijakov/kadi.
Skratka, če ti pri nastavljenih 50 stopinj ne zmanjkuje vode.... Če pa ti jo, potem beri moj prejšnji post o racionalni rabi.

Šparati je najdražje, če greš v brezglavi ekstrem, sicer pač ne.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

energetik ::

Nižati temperaturo bojlerja je neumnost. Izgube so nekaj manjše ampak 100L tople vode je vseeno 100L tople vode.

Točno tako, večina porabe pri bojlerju nastane pri iztekanju vode. Dobesedno zlivaš toploto v odtok.
Če je recimo temp vodovoda 10°C in temp vode, ki izteka v odtok 35°C (npr. tuširanje), zgubiš recimo za vsakih 10L 0,3kWh energije. Medtem ko so pri normalno izoliranem bojlerju izgube preko sten razmeroma majhne - če vode ne iztakaš, se 2kW grelec prižge mogoče 2-3x na dan za par minut.
No, sam imam temperaturo nastavljeno točno tako, da nama ne zmanjka tople vode tudi če se 1 kopa v banji, drugi pa stušira+umije lase. Kar je pri 80L bojlerju ravno malo pod stopnjo 2 oz. E.
EDIT: podatki direkt od Gorenja - 80L bojler, merjeno pri temperaturi okolice 20° C in temperaturi vode v grelniku 65° C (standard SIST EN 60379:2005) - izgube so 1,2kWh/dan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

MadMax ::

Tuširanje je nuja.
Tuširanje 7x dnevno je priporočilo za obisk strokovnjaka.
Odmakanje v polni kadi je razsipno uživaštvo.

Vsakomur svoje, ampak ne potem jamrat kako je drago...


/edit: po popravljenem predhodnikovem postu:
http://www.gorenjetiki.si/si/grelniki-v...
izgube 0,86kWh/24h.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

Pyr0Beast ::

Ni neumnost. Poleg izgub v prostor (za ogrevanje prostora že itak mastno plačuje) so tu še izgube za ogrevanje zidu (okoli cevi).

Topla kopalnica ni nobenemu všeč ?
(sam itak furam kalorifer za vsakič ko grem noter)

Količina tople vode z nižanjem sicer res pade, ampak od kje ideja, da se pri nižji nabira več kamna???

Pri dovolj visoki temperaturi se kamen ne nalaga tako močno na grelcu ampak sproti razpada in odpada stran, ko se ga nabere kaki mm. Je pa v bojlerju na koncu več kamna, tudi blata in rje z višjo T ravno zaradi pospešene kristalizacije.

Pri nižjih T so ti delci mnogo daljši in večji, včasih cele kepe. Grelec pa se počasi zabije s kamnom iz tega razloga, ker kamen ne odpada stran.

Itak bi moral bojler vsakih 5 let spucat, pa tega noben ne počne.

Nizke temperature tudi botrujejo razvoju legionele, zato pravim da ne šparat in uporabljajte aparate normalno in kakršne so vaše potrebe.


Vsakomur svoje, ampak ne potem jamrat kako je drago...

Saj ne.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

tusi ::

Mogoče kd ve kje bi dobil kak poceni merilnik porabe energije? Včas so jih imel v Lidlu, cena je bila pod 10EUR.

kokoon ::

Jaz sem ga vzel v bauhausu za 19 eur.
[kokoon]

energetik ::

tusi je izjavil:

Mogoče kd ve kje bi dobil kak poceni merilnik porabe energije? Včas so jih imel v Lidlu, cena je bila pod 10EUR.

Nabavil sem v Conradu (COST CONTROL 3000) za 14€. Deluje solidno, prikazuje napetost, cosfi, frekvenco, tok, delovno moč, čas, energijo.

MadMax ::

Pyr0Beast je izjavil:

Ni neumnost. Poleg izgub v prostor (za ogrevanje prostora že itak mastno plačuje) so tu še izgube za ogrevanje zidu (okoli cevi).

Topla kopalnica ni nobenemu všeč ?
(sam itak furam kalorifer za vsakič ko grem noter)

Meni poleti ni všeč ogrevana. Menim, da nisem čisto edini.


Pyr0Beast je izjavil:

Količina tople vode z nižanjem sicer res pade, ampak od kje ideja, da se pri nižji nabira več kamna???

Pri dovolj visoki temperaturi se kamen ne nalaga tako močno na grelcu ampak sproti razpada in odpada stran, ko se ga nabere kaki mm. Je pa v bojlerju na koncu več kamna, tudi blata in rje z višjo T ravno zaradi pospešene kristalizacije.

Pri nižjih T so ti delci mnogo daljši in večji, včasih cele kepe. Grelec pa se počasi zabije s kamnom iz tega razloga, ker kamen ne odpada stran.

Itak bi moral bojler vsakih 5 let spucat, pa tega noben ne počne.

Nizke temperature tudi botrujejo razvoju legionele, zato pravim da ne šparat in uporabljajte aparate normalno in kakršne so vaše potrebe.

Ti resno verjameš, da tistih 20 stopinj manj pomeni, da pride do povečanega nabiranja kamna? Čim se ga, ne glede na ogrevalno temperaturo, nabere nek minimalni sloj, se grelec itak ogreje na krepko čez 100 stopinj. Pravzaprav se površinsko ogreje preko vrelišča že pri prvem vklopu. Zadevo tudi slišiš kot šumenje in prasketanje.
Torej se po tvoje grelec zabije in ne odpade tudi pri debelem sloju, ko grelec lahko doseže tudi 400, 500 stopinj? Če ti tako praviš...

Čiščenje bojlerja: tu pa tam ga kdo že spuca (tudi sam sem ga že), kdor ga pa ne pa je to spet čisto njegov problem (oziroma to postane ko bojler crkne v soboto popoldan). Poraba se s tem ne spremeni, le volumen vode se malce zmanjša, čas ogrevanja pa se praktično neopazno podaljša.

Legionela: povej mi za en sam potrjen primer legionele v SLO (lahko tudi širše), kjer je pri hišnih sistemih z bojlerji do 350 litrov prišlo do okužbe.

Sicer pa se mi zdi, da smo že preveč offtopic.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

Pyr0Beast ::

Imaš legionelo v Lj bolnišnici.

Zaenkrat je pa v Si ni toliko ravno zato ker folk ne špara z gretjem vode in ker je pretočnost velika.

Na osnovi raziskav in študij je najnevarnejši in najpogostejši izvor okužbe sistem za oskrbo s toplo vodo. Legionelo so našli v vseh sistemih s pitno vodo v katerih je prišlo do nastanka biofilma. Epidemiološko gledano, je najnevarnejši sistem, ki vzdržuje vodo v mejah med 25 in 55°C. Pri temperaturah sistemov pod 20 in nad 60°C je ta nevarnost zanemarljiva. V ZDA se je število primerov okužbe z Legionelo dramatično povečalo po sprejetju mer za znižanje porabe energije, ki je predpisal ogrevanje vode v javnih ustanovah na 43 - 45°C. po številnih primerih >>Legionarske bolezni<<, so ukrep odpravili.

Koliko je relevanten ta vir ne vem. ...


V Sloveniji je prijava legioneloze obvezna. Od leta 1999 do leta 2006 je bilo skupaj
prijavljenih 130 bolnikov, od tega sedem na Dolenjskem, tri četrtine je moških, med
prijavami skoraj ni otrok, večina bolnikov je starejših od 50 let, 14% bolnikov je navajalo,
da so se v fazi inkubacije nahajali v termalnih kopališčih ali zdraviliščih.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

MadMax ::

Nisi pozorno prebral.
V hišnih sistemih (ali bolje rečeno gospodinjstvih), ne pa v javnih stavbah, bolnišnicah/hotelih/termah....

Legionela pa je, splošno znano (komur je interesantno) prisotna v vseh "vodovodih". Za razvoj do te faze, ko lahko povzroči okužbo, pa v manjših sistemih ne pride, le v večjih, kot si navedel.

Še enkrat, sprašujem po potrjeni okužbi iz gospodinjskega bojlerja, torej iz lokalnega bojlerja v blokovskem stanovanju ali eno/dvodružinski hiši.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Okapi ::

Pri temperaturah sistemov pod 20 in nad 60°C je ta nevarnost zanemarljiva.
Evo, sem šel iz radovednosti izmerit in pri nas iz pipe priteče voda pri 73 stopinjah (toplarna v Mostah->Fužine).

O.

St235 ::

Vsi toplovodni sistemi se morajo ogrevat preko 60stopinj ravno zaradi legionele. Če hočeš šparat ni nujno, da ves čas ampak vsake toliko je pa treba vodo pregret. Še toplotne črpalke pri katerih nimaš stika z vodo le to pregrevajo vsake toliko.

Voda iz polarne Zupančičeva jama 70.

Drugače pa če ne uspete najti potratne naprave v stanovanju pomaga tudi, da za par minut izklopite glavno varovalko. Števec se takrat NE SME vrtit. Če se vrti tudi, ko je izklopljena glavna varovalka je 99%, da vam nekdo krade elektriko ali pa imate pokvarjen števec.

Konkretno imamo 86km2 stanovanje z hladilnikom, pomivalnim, pralnim strojem, LCD Tvjem, stacionarnim računalnikom ki laufa 24/7 in 5 laptopi (5 ljudi) in pride računa cc 40EURna mesec.

Pyr0Beast ::

Nisi pozorno prebral.

Sem. Ampak zabeleženega primera okužbe v domačih stanovanjih nisem našel tako da sem šel po best-effort sistemu in ti našel druge vire okužbe.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

MadMax ::

Tema je vezana na mali bojlerček, zato me zanima tako kot sem napisal.

Bolnišnične in hotelske nesnage so pa medijsko tako pokrite, da jih res ni treba še posebej navajat....
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

klemenSLO ::

Doma imam sanitarno vodo naštimano na 45 stopinj in nič več. Še mulci se ne morjo opečt.
Ima pa peč vdelan 'anti-legionela sistem' kar v praksi pomeni da vseeno na neko obdobje ??? vodo segreva na več kot 45 stopinj.

Drugače pa imam sušilec,pralni stroj, pomivalc hladilnik, skrinjo klase A,indukcijska plošča plazma je večji porabnik... povprečno 250w, PC v dnevni sem sestavil tako da ima čim manj porabe, ker laufa 24/7.

RAčuni za elektriko pa nihajo od 30EUR poleti do 55 pozimi.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

sleby ::

a zivi tu kdo v garsonjeri?
sam imam 28 m2 in placujem okoli 33 eur elektrike, kar se mi zdi veliko.

- racunalnik, prizgan okoli 10 ur na dan
- lcd tv 37", prizgan okoli 3 ure na dan
- 80l bojler star 5 let, nastavljen na 55 stopinj
- hladilnik (mali, podpultni)
- pecica ter stedilnik, vendar se ne kuha vsak dan.
- pralnega in pomivalnega stroja nimam

zivim sam, le cez vikend sva dva, prav tako pa tudi jaz cez teden kdaj prespim pri punci, tako da lahko recem, da je to poraba za eno osebo.
sicer sem zacel stevec pozorno spremljat sele vceraj, ampak kolikor opazam se zelo hitro vrti le ko bojler dogreva vodo. sicer bi si takoj sposodil tisti merilec, vendar ne vem kako ga priklopit, ker je bojler ocitno priklopljen nekam na elektriko direkt zadaj kjer je prostora mogoce 0.5cm.
koliko imate kaj ostali v ~30m2 velikih stanovanjih?

energetik ::

Največji porabnik tukaj je verjetno bojler, če malo in redko kuhaš.
Se na hitro stuširaš ali si vsak dan natočiš polno banjo? Pri umivanju dobesedno tičiš energijo v odtok. In tukaj lahko konkretno prišparaš.
Bojler ima izgube približno 1,2kWh/dan~10centov/dan, to je relativno malo. Večina energije gre ven s toplo vodo. PC+monitor pa porabita recimo 160W*10h/dan~13c/dan.

telexdell ::

Veliko ti lahko porabi hladilnik. Posebno kakšen starejši model. Čeprav ima porabo mogoče 200 W ti v mesecu dni lahko prinese 10-15EUR. Na njem ti priporočam izvesti meritve in to vsaj teden dni nepretrgoma.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

sleby ::

vodo si v banjo natocim najvec 3x na leto, tusiram pa se 1x na dan. za bojler drugace pise da ima porabo 0.91 kWh/dan pri 65 stopinjah.
hladilnik je star 2 leti.
bom spremljal stevec par dni in si sel potem sposodit kak merilec, ce mi bo sumljivo.
se vedno pa me zanima, koliko imate drugi v podobno velikih stanovanjih..

Okapi ::

Tudi štedilnik in še zlasti pečica nista nedolžna. Medtem ko delaš pizzo se števec kar hitro vrti.;)

O.

energetik ::

Evo, ti povem za 70m^2 stanovanje - 41EUR/mesec. 1x bojler 80L, 1x bojler 10L (kuhinja), 4x steklokeramika+pečica, 2xPC prižgana 6h/dan. Tuširava se dva 1x/dan na hitrco. Je pa res, da si kar dosti čajev kuhava, tudi pečeva, veliko pomivava posodo. To je to. Kvadratura stanovanja nima kakšne hude veze, bolj koliko folka živi in kakšne navade majo.
EDIT: 24EUR od tega je samo priključna moč+omrežnina...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

genius11 ::

Mi plačujemo 100 evrov/mesec.
Gretje je na drva, kmečka peč, štedilnik na drva, s.p. in podbno pa ni doma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genius11 ()

kmetek ::

Mi imamo zadnje čase nenormalno visoke račune, 70-75€....Elektro Gorenjska;((

s1m0n ::

Bo treba kak računalnik dat iz 24/7 :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

kmetek ::

Ugašam ponoč, ne more zaradi tega no?

link_up ::

uf, to pa imate zneske...jaz s punco zivim v bajti, kjer okupirava le prvo nadstropje, pritlicje pa je prazno. Do zadnjega poracuna sem placeval cca. 50e, po poracunu pa le se 32e. Tisto kar sem preplacal je sedaj v dobropisu in mi do marca ni potrebno placati poloznice. Porabo sem znizal s striktno uporabo varcnih zarnic in bele tehnike A+ klase. Dejansko se splaca odsteti malce vec za aparate, ki niso tako pozresni, ker se to kasneje pozna na porabi. Tudi racunalnik deluje le cca. 2 uri na dan, ostalo je v sleep nacinu, ga ne ugasam.

Resnicno vam predlagam temeljit pregled porabe glede na porabnika in razmislek o varcnih strojih.

ps: ogrevanje in toplo vodo dobim preko centralne kurjave, ki deluje na plin. Energetika je v enem letu plin podrazila za 500e ali celih 30% glede na lansko leto...barabe!! :( Je verjetno ogrevanje na elektriko se vseeno cenejse...
In and Out

energetik ::

Ma kakšne varčne žarnice in tehnika A+ klase. Sam si napisal, da vodo greješ na plin, verjetno na plin tudi kuhaš. Evo, tu je največja razlika. Če ti bo pralni stroj A+ klase za tisto 1 pranje na teden porabil 0,9kWh namesto 1,1 kWh, je to na mesec par centov razlike pri računu.
Razsvetljava je prav tako le mali prispevek k skupni porabi.
Tuširanje, kopanje je pa dobesedno zlivanje energije v odtok.

link_up ::

nikjer nisem napisal, da kuham na plin, torej ne, kuham na elektriko. Misli si kar hoces, ampak ce imas hladilnik s porabo 100 W ali pa s porabo 300 W je ze tu razlika kajne? Pa ne misli, da ga ne odpiram...vcasih punca notri gleda tudi do pol ure, tako da ji ga moram jaz zapret pred nosom. :)

Tudi katodni televizorji porabijo 200 W proti 50 W led lcdjem.

Potem pa mi razlozi padec racuna za 20e, ker neki fantaticni stiskac pa tudi nisem. ;)
In and Out

Aston_11 ::

Padec računa ni na račun tega, ker bi ti toliko zmanjšal porabo, temveč na račun njihovega blesavega obračunavanja.

energetik ::

Ne vem, od kje padec, moral bi točno napisati, katere aparate si zamenjal in katere si imel prej. Večinoma je pa tako, da so ti A+++ razredi nateg oziroma jih toliko preplačaš, da nikoli ne prineseš nazaj nabavne cene.

link_up ::

jah prav, bom pogledal v blokec koliko je dejanska razlika, ker vidim da ne verjamete :) Ce recem tako iz glave, je porabe manj za nekje 2-3 kWh na dan... go figure ;)
In and Out

jl ::

Jaz se strinjam z energetikom, ti razredi so v glavnem nateg. Ko sem jaz ugotavljal, kaj dejansko porabi najvec elektrike, sem prisel do sklepa, da je to elektricni boljer. Sicer sem testiral na malo primitiven nacin (vseeno pa je neka referenca), dejansko sem stopal, koliko casa potrebuje vrtljivi del pri elektricnem stevcu, da naredi obhod in pri tem vklapljal in izklapljal posamezne porabnike. Dejansko je pri boljerju stevec 'ponorel'... :)
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141195 (11837) zamotsloteh
»

Prevelika poraba električne energije (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5712172 (10490) feryz
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15959680 (29129) konspirator
»

nenormalno visok račun za elektriko (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9933287 (30166) Maestral
»

Poraba el. energije v gospodinjstvu! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6323933 (22500) gruntfürmich

Več podobnih tem